Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna

  20 x 15 g
  17.80

  Smilla Sensible

  4 kg
  39.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Pokrywka na puszki

  2 x Ø 10,5 cm (do puszek 800 g)
  4.80
 • Myszki egipskie

  3 x 2 sztuki
  14.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk z ryżem
  27.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  6 x 3 m
  89.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Perle Mini Fileciki w galarecie
  19.80
 • 20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Rouge Label Filets: Kurczak z surimi, 55 g
  66.00

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Wołowina z kurczakiem
  19.80

  20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Łosoś i małże
  82.60

  Trixie drapak dla kota na wałku - - Dł.: 35 cm

  24.80
 • Sanabelle Light

  10 kg
  114.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Wykwintny tuńczyk z krewetkami
  39.80

  Royal Canin Indoor +7

  400 g
  16.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  2 x 1,4 kg
  39.80
 • Royal Canin Maine Coon Adult - - 4 kg

  99.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Indyk i jagnięcina, 6 x 6 g
  7.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  1,5 kg
  56.80

  Pakiet próbny Kattovit Urinary

  Pakiet próbny I
  21.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Jagnięcina z zieloną fasolą
  22.80

  Beaphar Malt Bits - - 150 g

  9.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka
  69.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, kurczak
  219.80
 • Almo Nature Holistic Kitten Kurczak z ryżem

  2 x 2 kg
  74.80

  20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Królik
  82.60

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g - - Z wołowiną

  14.80
 • Vitakraft Cat Stick Mini

  Indyk i jagnięcina, 12 x 6 g
  14.80

  Gimpet MULTIwitamina Extra pasta dla kota

  200 g
  29.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  2 kg
  59.80

  Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Jagnięcina
  79.80
 • Whiskas Temptations, 105 g

  Wołowina, 3 x 105 g
  24.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Kurczak i ser
  36.80

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  14.80

  Sanabelle Kitten

  2 kg
  39.80
 • 10 + 2 kg gratis! Hills Feline sucha karma, 12 kg

  Adult Light, kurczak
  174.80

  Przysmaki Thrive, tuńczyk

  25 g
  12.80

  Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g

  Cielęcina z drobiem, makaronem i i nasionami psyllium
  34.80

  Dwupak Royal Canin Outdoor, 2 x 10 kg

  Outdoor 30
  344.80
 • Royal Canin Fit 32

  4 kg
  94.80

  Almo Nature Green Label Mini Food

  Kurczak, 25 x 3 g
  34.80

  Acana Grasslands

  2,27 kg
  74.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  10 kg
  179.80
 • Obroża dla kota White Tiger

  Czarna w tygrysie paski
  6.80

  Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krabami
  49.80

  Nova Foods Trainer Natural Kitten

  2 kg
  64.80

  Trixie My Kitty Darling drapak dla kota

  60 × 31 cm
  49.80
 • Perfect Fit Pro-Sterile

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, kawałki królika
  69.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health C/D

  5 kg
  139.80

  Nova Food Trainer Personal Beauty

  2 x 2 kg
  129.80
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  5 x 4 l
  36.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Pakiet mieszany
  79.80

  Biokats Senior 6+

  14 l
  42.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult, 12 x 85 g

  Kurczak, wołowina i ryba
  39.80
 • 24 x 85 g Purina ONE + Purina ONE, 800 g gratis!

  Indoor Formula, Tuńczyk z zieloną fasolką
  59.20

  Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g

  Kurczak z serem
  32.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Jagnięcina z królikiem
  64.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  2 kg
  59.80
 • Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  69.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  3 kg
  69.80

  Catessy Adult Mix Drób

  4 kg
  19.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 kg
  49.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  1,8 kg
  59.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature

  6 x 140 g (3 różne smaki)
  29.80

  10 kg Royal Canin + zabawka dla kota szyna RC gratis!

  Indoor 27
  179.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  79.80
 • Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  27.80

  Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Delikatne smakołyki w sosie
  47.80

  Budka Filzi XXL 2 in 1

  58 x 46 x 62,5 cm
  129.00

  20 + 4 gratis! Applaws Selection, 24 x 70 g

  Kurczak i dynia
  71.20
 • Pakiet próbny Schmusy Nature, 12 x 100 g

  4 smaki
  24.80

  Happy Cat Fit & Well Light

  2 x 10 kg
  279.80

  10 kg Hill´s Feline + 12 x 85 g Hill´s saszetki gratis!

  Mature Adult 7+, kurczak, 10 kg
  179.80

  10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Adult: Kurczak i kaczka
  29.80
 • Megapakiet Whiskas Senior saszetki, 48 x 100 g

  W soczystej galarecie
  64.80

  Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  3 kg
  49.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie

  24 x 85 g
  69.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak

  10 + 2 kg gratis!
  174.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0