Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Vitakraft Cat Yums

  Łosoś, 40 g
  6.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Azul Label: Tuńczyk i łosoś, 70 g
  49.20

  Cat Mate poidełko fontanna

  Białe
  129.00

  10 + 2 gratis! Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z cielęciną
  29.80
 • Trixie Pointer Catch the Light światełko LED

  1 sztuka
  7.80

  Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Duszona ryba
  16.80

  Eukanuba Hairball Control Adult

  2 x 4 kg
  194.80

  10 kg Sanabelle + Prezent Niespodzianka Gratis!

  Sensitive, drób
  119.80
 • Pakiet Catessy Kawałeczki w galarecie, 12 x 400 g

  Z jagnięciną
  22.40

  Trixie łopatka do żwirku drobnoziarnistego

  1 sztuka
  2.80

  Animonda Rafiné Ragout 6 x 100 g

  Kurczak w sosie mleczno-jogurtowym
  17.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Kurczak z aloesem
  108.00
 • Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Indyk
  5.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, łosoś, 5 x 60 g
  23.20

  Myszka dla kota z naturalnymi piórkami

  2 sztuki
  7.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Katzinis, dla kociąt, 5 x 50 g
  23.20
 • 20 + 4 gratis! Bozita Feline, 24 x 190 g

  Large
  66.00

  Smilla Adult Sterilised

  4 kg
  39.80

  18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Tuńczyk & Krewetki
  44.40

  Purina ONE Urinary Care

  2 x 800 g
  24.80
 • Pakiet mieszany, Feringa sucha karma dla kota

  2 x 2 kg
  79.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk atlantycki
  36.80

  Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Indyk z warzywami
  12.80

  Kocimiętka

  3 x 20 g
  12.80
 • Purina ONE Adult, wołowina ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 800 g
  22.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i łosoś
  49.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Kitten
  12.80

  26 + 6 gratis! Sheba Classic i Sauce, 32 x 100 g

  Classics: Kaczka i gęś
  64.80
 • GimCat Paté Deluxe

  Z drobiem, 15 x 21 g
  24.80

  Flamingo Lavender żwirek zbrylający się

  15 kg
  54.80

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Beżowo-czarna
  279.00

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  4 smaki kurczaka i tuńczyka
  59.80
 • Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  15.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g

  Pakiet mieszany
  49.80

  Miamor Ragout Royale Kitten, 22 x 100 g

  Wołowina
  35.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  Koktajl wielomięsny
  56.60
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  54.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Tuńczyk
  94.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Wołowina
  21.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  19.80
 • 10 kg Sanabelle + Prezent Niespodzianka Gratis!

  Dental
  149.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Ageing +12
  34.80

  Tunel dla kota Royal Pet Black XXL, czarny

  50 x 35 x 28 cm
  49.80

  Purina ONE Coat & Hairball

  1,5 kg
  19.80
 • Catit poidełko

  Pompa zapasowa
  39.80

  Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

  2,27 kg
  42.80

  Sanabelle Sensitive, drób

  400 g
  10.80

  Iams Adult, 6 x 100 g

  Łosoś w sosie
  17.80
 • 10 + 2 gratis! Hills Feline, 12 x 85 g

  Adult Light, mięso i ryba
  36.20

  Grau Miezelinos Adult, z drobiem i łososiem

  2,5 kg
  89.80

  Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Kocimiętka

  3 x 20 g
  12.80
 • Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio wołowina z marchewką i makaronem
  22.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Wątróbka
  22.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z rybą
  15.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  22.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  12 x 85 g
  39.80

  Nova Food Trainer Personal Hairball

  2 kg
  69.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  34.80

  Myszy z imitacji skóry z kocimiętką - - 4 sztuki

  6.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, kurczak w sosie
  49.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z rybą
  22.80

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Tuńczyk, 125 g
  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Jagnięcina z indykiem
  49.80
 • Duże opakowanie Happy Cat + pojemnik gratis!

  Fit & Well Light, 10 kg
  149.80

  Kong Kickeroo

  ok. 29 cm
  15.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Łosoś
  34.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Łosoś
  44.80
 • Royal Canin Indoor 27 - - 10 kg

  169.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g

  Łosoś z młodymi sardynkami
  39.80

  Gimpet: serowy zestaw przysmaków dla kota: pasta + roladki

  50 g pasty serowej + 400 szt. serowych pałeczek
  31.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  6 x 3 m
  89.80
 • GranataPet Adult, ryba

  2 x 10 kg
  449.80

  Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i mięta

  3 x 45 g
  21.60

  Applaws Kitten

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Porta 21 Feline Finest Kitten

  2 kg
  34.80
 • Whiskas Katzinis, dla kociąt - - 50 g

  5.80

  Royal Canin Ragdoll

  2 x 10 kg
  354.80

  Łóżko Smilla, pomarańczowe w białe łapki

  45 x 35 cm
  24.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Indyk

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

oddam psa
0