wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Obroża Heim Buffalo - Obwód szyi: 40-50 cm

  64.80

  Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 12 x 100 g - Mięsny Mix

  17.80

  Dwupak Nutro Choice - Senior, kurczak i ryż, 2 x 10 kg

  309.80

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak - Opakowanie uzupełniające, 450 g

  9.80
 • Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki - Łosoś i pstrąg, 50 g

  6.80

  Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym - 2 x 3 kg

  72.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Adult Mini, 2 x 4 kg

  114.80

  Royal Canin Renal Veterinary Diet - Wołowina, 12 x 85 g

  37.80
 • Purina ONE Junior - 2 x 800 g

  24.80

  Mera Dog Care High Premium Light - 12,5 kg

  121.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Tuńczyk z aloesem

  42.80

  Hunter nylonowe szelki z neoprenową podszewką, czarno-szare - Rozm. L

  109.80
 • Eukanuba Daily Care Sensitive Skin - 12 kg

  134.80

  Sushicat, kurczak - 12 x 70 g

  44.80

  Bunny WINTER OUTDOOR - Marzenie królika - 2 x 4 kg

  199.80

  Concept for Life Large Senior - 2 x 12 kg

  249.80
 • Rocco Classic 6 x 400 g - Wołowina z czarniakiem

  19.80

  Purizon , 12 kg / 13,5 kg + Trixie Beany kocyk gratis! - Adult, jagnięcina z łososiem, 13,5 kg

  219.80

  Legowisko ze sztucznej skóry - Dł. x szer. z wys.: 90 x 65 x 30 cm

  159.80

  10 + 2 gratis! Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Tuńczyk z algami

  33.00
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Indyk z ziemniakami i brukwią (bezzbożowy)

  49.80

  Karlie odblaskowa obroża , pomarańczowa - Obwód szyi: 45-65 cm

  14.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, indyk - 5 x 2 kg

  179.80

  Pakiet Rocco Chings mięsna paski do żucia - Filet z kurczaka, suchy, 2 x 250 g

  27.80
 • Animonda vom Feinsten Forest, 6 x 150 g - Jeleń

  13.80

  8in1 Fillets Pro Dental, 80 g - 3 x S

  24.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward - Kurczak, 60 g

  16.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Jagnięcina z mięsem z bawołu

  29.80
 • Forza 10 Active Line - Dermo Active - 2 x 10 kg

  379.80

  Optimanova Adult Digestive Królik & Ziemniaki - 12 kg

  276.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality - 1,5 kg

  49.80

  Briantos Junior Young & Care - 2 x 14 kg

  219.80
 • Purina Pro Plan Sterilised - 3 kg

  74.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota - Zielony, 1,8 kg

  22.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal z tuńczykiem - 12 x 85 g

  37.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Large Adult Robust Optihealth, kurczak i ryż, 2 x 14 kg

  309.80
 • Hills Canine Sensitive Stomach, kurczak - 2 x 12 kg

  304.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Drób w galarecie

  65.80

  1 kg Smilla karma dla kota w super cenie! - Adult Wołowina

  10.80

  Grau Puszka dla Łasucha, z ryżem pełnoziarnistym, 6 x 400 g - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  49.80
 • JR Birds Mała Knajpa - 1 sztuka

  24.80

  Megapakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g - Pakiet mieszany

  89.80

  Trixie butelka ze stali szlachetnej z miseczką - 750 ml

  34.80

  Rinti Pur w miseczkach, 27 x 300 g - Wołowina z ziemniakami

  89.80
 • Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym - 800 g

  11.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 2 x 6,8 kg

  369.80

  Opti Life Puppy Maxi - 12,5 kg

  158.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g + Silikonowa miska podróżna gratis! - Szynka

  171.20
 • Zestaw Kitekat karma sucha 900 g + karma mokra 12x100g - Wołowina i warzywa + Mieszanka w galarecie

  17.80

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem - 400 g

  9.80

  Fitmin Program Medium Maintenance - 2 x 15 kg

  289.80

  Exclusion, królik z ziemniakami - 12,5 kg

  219.80
 • Hills Feline Adult Light, kurczak - 300 g

  12.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie - 12 x 405 g

  74.80

  Cat Activity Brain Mover, zabawka dla kota - 25 x 19,5 x 7 cm

  59.80

  JR Farm Farmy’s krakersy 6 sztuk - Mniszek (6 sztuk)

  22.80
 • Trixie myszki pluszowe, 6 szt. - Ok. 5 cm (6 szt.)

  9.80

  Pedigree Jumbone Large - Kurczak, 210 g

  6.80

  Uszy wieprzowe Premium - 30 sztuk

  92.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Genuss in Gelee, plasterki z łososiem

  79.80
 • Royal Canin Maine Coon Adult - 2 kg

  58.80

  Płaszcz Grizzly II - Dł. grzbietu: ok. 40 cm

  49.80

  Podwójne punkty bonusowe: Applaws, 7,5 kg - Kitten

  146.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 156 g - Filet z tuńczyka z krewetkami

  33.80
 • Royal Canin Kitten - 4 kg

  87.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g - Tuńczyk

  29.80

  JBL ProfloraStart Zestaw - Zestaw 200

  79.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Tuńczyk z aloesem

  115.80
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g - Kurczak z ziemniakami

  43.80

  Racice cielęce - 30 sztuk

  30.80

  Animonda Integra Protect Struvit - 1,75 kg

  39.80

  Trixie drewniana huśtawka dla ptaków - Wymiary: 15 x 20 cm

  11.80
 • Wyrzutnia Chuckit! Ball Launcher Pro - 25M: dł.: 64 cm

  59.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g - Tuńczyk i sardynki

  14.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 16 x 370 g - Królik

  55.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Snackball, kula na smakołyki gratis! - Indoor 27, 2 kg

  58.80
 • Trixie Korzeń Mopani - 3 sztuki po 20 cm - 30 cm

  54.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g - Indyk z warzywami

  84.80

  Podwójne punkty bonusowe! Duże opakowanie Josera - YoungStar

  199.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g - Kurczak z szynką i warzywami

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa