wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Drewniane drzewo do wspinaczki dla chomików

  15 x 14 x 14 cm
  19.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Trixie pasta słodowa dla kota - - 100 g

  9.80

  Royal Canin Medium Junior - - 15 kg

  182.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet II, 2 smaki
  95.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  34.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Pierś z kurczaka
  34.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z tuńczykiem
  27.80
 • Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Kitten
  25.80

  Pakiet próbny, Whiskas Chrupiące torebki, 6 x 105 g

  Kurczak z serem i wołowina
  49.80

  Hagen Aqua-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 30 W, dł. 89,5 cm
  111.60

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  35.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g

  Biały tuńczyk z wołowiną
  39.80

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 kg
  142.80

  Vitakraft krakersy dla królików miniaturek Trio-Mix - - 3 x 3 szt. (multiwitaminy, warzywa, popcorn)

  19.80

  Meradog pure Fein Gemacht Soft Snack

  Jagnięcina, 2 x140 g
  16.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Pstrąg z pomidorem
  19.80

  Whiskas Temptations, kurczak z serem

  60 g
  6.80

  Tunel dla kota Paw

  Dł. 100 cm x Ø 25 cm
  29.80

  Sanabelle Sensitive, jagnięcina

  2 kg
  39.80
 • Royal Canin Mobility MS 25

  7 kg
  144.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Diabetic

  12 kg
  209.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej

  2 x 200 ml, Ø 13 cm
  19.80

  NERF DOG™ Trackshot Squeaker Football, zabawka

  13 cm
  19.80
 • Frolic Soft & Crispy z kurczakiem

  2 x 3 kg
  49.80

  zoolove mata do drapania 3w1

  60 x 31 cm
  24.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk

  12 x 85 g
  29.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten + pasta Beaphar gratis!

  Forest, Zając
  89.00
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk i wodorosty
  79.80

  Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l

  3 x 5 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2 x 2,5 kg
  99.80

  Bosch Adult Mini Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 3 kg
  59.80
 • Pitti kiełbaski wołowe

  4 x 8 sztuk
  19.80

  Fluval Edge I akwarium

  Kolor cynkowy, dł. x szer. x wys.: 43 x 26 x 22,4 cm
  549.80

  Dog’s Favorit Okruchy

  15 kg
  49.80

  Meradog pure Fein Gemacht Soft Snack

  Jagnięcina, 2 x140 g
  16.80
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g

  Toothies
  11.60

  Royal Canin Sterilised Appetite Control

  400 g
  15.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Dorsz i korzeń pietruszki
  16.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  2 x 7,5 kg
  299.80
 • Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 2
  105.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Indyk

  39.80

  Drewniany kojec Outback Springtime

  L 100 x B 100 x H 50 cm
  269.00

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Łosoś i szpinak
  29.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Drób i ryby morskie
  59.80

  Kosz , jasnobrązowy

  90 x 70 x 23 cm
  99.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  65.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy

  Dł. grzbietu: 30 cm
  39.80
 • Integra Sensitive 6 x 85 g

  Konina z amarantem
  21.80

  Pakiet próbny Cenpura Bio, 6 x 400 g

  3 mieszane smaki
  79.80

  Ehfisynth włóknina do filtra Eheim classic - - do classic 600

  32.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Kurczak i ryż

  39.80
 • CANIBIT suszone mięso jelenia

  600 g
  64.80

  Easy-Life Płyn filtrujący - - 5000 ml

  249.80

  Fluval Stratum, podłoże do akwariów z krewetkami i roślinami

  4 kg
  69.80

  10 + 2 gratis! Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  33.00
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult 1-6 Light, kurczak, 2 x 12 kg
  294.80

  Happy Dog Supreme Sensible Nowa Zelandia

  12,5 + 2 kg gratis
  169.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80

  JBL Floaty II Pływający czyścik magnetyczny

  S: do szyb o grubości 6 mm
  39.80
 • Akwarium Juwel Lido 120

  ciemnobrązowe
  1599.80

  Retriever-smycz Freestyle

  Czarna
  44.80

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Indyk i ryż
  39.80

  Skyline: Fun Area Leon klatka dla gryzoni

  67 x 36,5 x 65 cm
  299.80
 • JR Farm belki słomiane - - 10 kg

  79.80

  Pakiet próbny Sheba w saszetkach, 8 x 85 g

  Delikatne Duo w sosie
  14.80

  RINTI Canine Energy+

  6 x 400 g
  34.80

  Trixie wolnostojący paśnik drewniany

  23 x 26 x 17 cm
  17.80
 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Dziczyzna z żurawiną, 3 x 50 g
  12.80

  Kawałki z królika

  200 g
  12.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Tuńczyk
  29.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  turkusowy
  24.80
 • Przysmak dentystyczny Smilla Toothies

  125 g
  5.80

  Rocco Podróże ""Jamajka"", 6 x 800 g

  Kurczak z kokosem i papają
  29.80

  GranataPet Adult, kaczka

  2 x 10 kg
  449.80

  Trixie kolorowe piłki do zabawy

  3 sztuki, średnica 6 cm
  14.80
 • Reggie Rat, pokarm dla szczurów

  2,5 kg
  44.80

  Royal Canin Outdoor +7 - - 4 kg

  102.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. S
  49.80

  Lilys Kitchen Breakfast Crunch

  2 x 800 g
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa