Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zatrucie u kota

 

Zatrucie u kota

Zatrucia mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia kota. Wiedząc, że kot to zwierzę z natury ciekawskie, powinniśmy odciąć naszemu pupilowi dostęp do niebezpiecznych środków takich, jak np. środki czystości, płyn hamulcowy, niektóre rośliny, trutka na szczury, chemikalia, czy leki. Jednak często to my sami przez swoje niedbalstwo czy brak wyobraźni przyczyniamy się do spożycia przez kota trującej substancji. Najczęściej do zatruć dochodzi ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz skóry (kocia skóra ma tę właściwość, że łatwo przepuszcza substancje chemiczne).

Najczęstszymi objawami zatrucia są:

- wymioty (czasem krwawe)
- ślinotok
- biegunka
- utrata apetytu
- bladość śluzówek
- osowiałość
- problemy z oddychaniem
- problemy z poruszaniem się
- zaburzenia równowagi
- silne, bolesne skurcze
- krew w moczu oraz stolcu
- zapaść serca
- drgawki
- ospałość
- omdlenia, utrata przytomności
- gorączka
- kaszel, kichanie
- nerwowość
- nadmierne pobudzenie
- lęk, niepokój

Jeśli podejrzewamy zatrucie u naszego kota, niezwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii. W przypadku zatrucia każda minuta może być decydująca dla życia zwierzęcia. Oczywiście, często nie wiemy jaki środek zaszkodził naszemu pupilowi i niestety zazwyczaj moment zatrucia bywa przez nas nie zauważony. Jeśli jednak udało się nam przyłapać kota na gorącym uczynku i wiemy czym się zatruł, zabierzmy ze sobą próbkę tej substancji do lecznicy – umożliwi to lekarzowi szybsze podanie właściwej odtrutki. Jeśli kot wymiotował, można też zabrać próbkę wymiocin – prawdopodobnie znajduje się w nich szkodliwa substancja.

Czasami natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy – wtedy postarajmy się udzielić kotu pierwszej pomocy. Jednak tak szybko, jak to tylko możliwe przekażmy go w fachowe ręce weterynarza. Jest to bardzo ważne, gdyż leczenie zatruć to nie tylko udzielenie pierwszej pomocy, ale przede wszystkim podanie właściwych leków, ocena wpływu trucizny na organizm kota oraz leczenie powstałych uszkodzeń. Na czym polega pierwsza pomoc w wypadku zatrucia? Różni się ona w zależności od tego, jakiego rodzaju jest to zatrucie. Nie zawsze też udzielenie pierwszej pomocy jest możliwe!

W przypadku zatruć oddechowych ważne jest, aby wynieść zwierzę z niebezpiecznego pomieszczenia oraz zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Substancje lotne takie, jak np. benzyna, terpentyna czy nafta bardzo silnie podrażniają płuca i mogą w efekcie doprowadzić do poważnej niewydolności układu oddechowego lub toksycznego zapalenia płuc. Oczywiście, jak najszybciej udajemy się z kotem do lekarza weterynarii.

Zatrucia ze strony układu pokarmowego spowodowane są połknięciem lub zlizaniem przez kota substancji trującej. Przykładowe trucizny, które dość często stają się przyczyną tego rodzaju zatruć to wszelkiego typu substancje żrące, glikol etylowy (powszechnie stosowany przeciw zamarzaniu), aspiryna (dawka 100mg aktywnego składnika powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w tabletce znajduje się aż 500mg), kwas benzoesowy (popularny konserwant używany w przemyśle spożywczym), środki przeciw insektom, trutka na szczury, niektóre rośliny (uwaga na kwiaty doniczkowe – istnieje cała lista roślin doniczkowych niebezpiecznych dla kotów) oraz w okresie świątecznym igły i gałązki z żywych choinek. Jeśli widzimy, że kot zjada właśnie którąś z wyżej wymienionych substancji, należy przede wszystkim przerwać mu jej spożywanie. Jeśli jest już na to za późno i obserwujemy charakterystyczne objawy, udzielmy pierwszej pomocy – pamiętajmy jednak, że w przypadku każdej trucizny pomoc ta wygląda nieco inaczej.

Gdy kot najadł się substancji żrącej, przepłuczmy jego pyszczek czystą wodą (uważajmy, by kot się nie zachłysnął!), a następnie w celu ochrony błon śluzowych podajmy mieszankę surowego białka jaja i oleju jadalnego. W żadnym wypadku nie prowokujmy wymiotów, gdyż może to spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia układu pokarmowego (zwłaszcza górnego ich odcinka). Glikol etylowy uszkadza nerki zwierzęcia, dlatego musimy w ciągu kilku godzin znaleźć się z kotem w lecznicy. Później niestety uszkodzenia nerek mogą być tak poważne, że na pomoc będzie za późno. Charakterystyczne objawy zatrucia glikolem etylowym to zaburzenia równowagi, wymioty oraz skurcze. Jeśli kot połknął aspirynę, musimy wywołać u niego wymioty (najlepiej, gdy lekarz poda zwierzęciu odpowiedni środek, jednak w warunkach domowych możemy użyć silnie osolonej wody, która jednak może zaszkodzić, jeśli nie zostanie zwrócona).

Ze względu na specyficzny metabolizm kota, należy uważać z przedawkowaniem kwasu benzoesowego (bardzo powoli rozkładającego się w kocim organizmie). Dawka śmiertelna dla kota wynosi 0,8 g czystego kwasu benzoesowego, a pokarmy dla ludzi zawierają go ok. 0,4g na 100g pokarmu. Nie przesadzajmy więc z podawaniem naszemu ulubieńcowi konserwowanej żywności. Niektórzy właściciele nieświadomie doprowadzają do zatrucia kota przez zastosowanie środków insektobójczych w celu zwalczenia pcheł (nie wolno tego robić!). Gdy zorientujemy się, że przyczyną zatrucia jest taki właśnie środek (objawy są następujące: brak apetytu, apatia, bladość śluzówek, dreszcze, ślinotok, biegunka), należy umyć kota ciepłą wodą bez mydła, owinąć ręcznikiem i zawieźć do lecznicy.

Zatrucie trutką na szczury jest bardzo niebezpieczne, koty często umierają po spożyciu trutki. Zawiera ona dwa rodzaje substancji: strychninę oraz kumarynę. Strychnina poraża układ nerwowy – zwierzę po jej zjedzeniu wykazuje nadpobudliwość, nerwowość i lęk, a po niedługim czasie pojawiają się też drgawki i skurcze ciała. Zwierzę z podejrzeniem zatrucia strychniną trzeba zawinąć w koc i zabrać natychmiast do lekarza. Kumaryna może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych (to one są przyczyną śmierci kota w ciągu ok. 1-2 dni od spożycia tej substancji), gdyż drastycznie ogranicza krzepliwość krwi. Możemy podejrzewać zatrucie kumaryną, gdy w odchodach, moczu i wymiocinach kota znajduje się krew, na dziąsłach widać sińce lub krew, a na gałkach ocznych pojawiły się czerwone plamki. Jedynie lekarz weterynarii jest w stanie pomóc kotu w przypadku zatrucia trutką na szczury.

W przypadku roślin domowych, najlepiej wyeliminować te szkodliwe z otoczenia kota. Zwierzę to instynktownie podgryza wszelką dostępną roślinność, gdyż w naturze w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego z kul włosowych zjada ono trawę. Gdy zauważymy jednak, że kot spożył zakazaną roślinę, udajmy się do lekarza weterynarii, który zdecyduje jak zwierzakowi pomóc.

Przy zatruciu ze strony skóry należy usunąć truciznę przez zmycie ciepłą wodą jak największej jej ilości. Następnie osuszamy futro kota ręcznikiem, a ponieważ najprawdopodobniej zlizał część trucizny, podajemy mu 3-4 tabletki węgla aktywnego rozpuszczonego w 75ml wody (najlepiej użyć w tym celu strzykawki bez igły). Węgiel aktywny wiąże w przewodzie pokarmowym wszelkie toksyny i działa na nie neutralizująco. Gdy na kociej sierści znajdziemy smołę, farbę lub smar, nigdy nie używajmy do jej oczyszczenia rozpuszczalnika! Substancje zawarte w rozpuszczalniku mogą kota zabić. Smołę lub smar można spróbować zmyć tłuszczem spożywczym (np. masłem), jednak jeśli zabrudzenie jest bardzo silne lub sierść jest sklejona od farby olejnej, konieczne będzie wycięcie ubrudzonego futerka nożyczkami.

Pamiętajmy, aby nie traktować pierwszej pomocy jako jedynego sposobu ratowania zwierzęcia. Kontakt z lekarzem weterynarii jest w przypadku zatruć absolutnie konieczny i powinien mieć miejsce jak najszybciej od chwili zauważenia niepokojących objawów.

Jak widać, zatrucie może skończyć się dla kota tragicznie, dlatego ważne jest zabezpieczenie go przed ewentualnym kontaktem z toksycznymi środkami. Pamiętajmy, aby wszelkie substancje żrące, chemikalia, środki do czyszczenia rur, środki czystości, odmrażacze, benzynę i inne tego typu produkty trzymać w miejscu niedostępnym dla kota. Nigdy nie zostawiajmy też tych środków w otwartych opakowaniach, a gdy wyrzucamy puste opakowanie, zadbajmy, aby pojemnik na śmieci był również poza zasięgiem naszego zwierzaka. Koniecznie wyeliminujmy z otoczenia kota (czyli z domu i ogrodu) wszelkie toksyczne rośliny. Jeśli wykładamy trutkę na szczury lub wiemy, że została gdzieś wyłożona, należy uniemożliwić kotu dostęp do niej. Lekarstwa należy odizolować w zamkniętej szafce i nigdy nie wolno podawać kotu leków, które nie zostały przepisane przez weterynarza. Nie przekraczamy też dawki leku, który lekarz zalecił. Pamiętajmy, że to my musimy zachować czujność, wykazać się wyobraźnią i umiejętnością przewidywania, ponieważ kot nie jest w stanie tego zrobić. To od nas zależy jego bezpieczeństwo.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Akwarium Juwel Rio 240 - zestaw

  Bukowe
  2299.00

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 10 kg

  179.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Exigent 42- Protein Preference, 2 x 10 kg
  354.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Drób
  34.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża

  Obwód szyi: 40-55 cm
  34.80

  Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  1 kg
  14.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  69.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  3 kg
  84.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Indyk i jagnięcina
  69.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal S/O GI 32

  2 kg
  87.80

  Pedigree Complete Adult, z drobiem - - 15 kg

  99.80

  Eheim wkład gąbkowy do filtra Eheim classic - - do classic 600

  32.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 110 cm
  14.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk - - 400 g

  15.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Wołowina (400 g)
  99.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  54.80
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Filety z kurczaka

  69.80

  Royal Canin Renal RF 16

  14 kg
  239.80

  Hills Canine Mature Adult 7+, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80

  Zabawka dla ptaków Pico

  24 cm
  8.80
 • Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

  Pedigree Adult, z jagnięciną

  15 kg
  92.80

  DeliBest Vital Natura przysmak z zielonych małży

  200 g
  14.80

  Lew do drapania zabawka dla kota

  28 x 17 x 17 cm
  39.80
 • Bosch Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  15 kg
  119.80

  Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  37.80

  Trixie Tran z dorsza z dodatkiem oleju z ostu - - 250 ml

  17.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  5 kg
  69.80
 • JR Farm uczta dla królików miniaturowych

  2,5 kg
  21.80

  Hills Natures Best Feline Adult, kurczak - - 2 kg

  64.80

  Royal Canin Mini Mature + 8

  6 x 195 g
  34.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne

  2 x 200 g
  24.80
 • JR Farm Kapok materiał do budowy gniazda

  1 sztuka
  9.80

  Beaphar Catnip przysmak dla kota

  3 x 150 g
  27.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  2 smaki, mieszany pakiet Sensitive
  129.80

  Gimpet Malt-Soft Extra pasta dla kota

  50 g
  9.80
 • Vitakraft zielone paluszki

  3 x 50 g
  22.80

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  14.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z warzywami
  67.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Daily 6 x 85 g

  Indyk i kaczka
  8.00
 • Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Indyk i królik
  29.80

  Applaws All Breed Senior, kurczak

  2 x 12,5 kg
  454.80

  Mera Dog Sztabki do chrupania

  10 kg
  79.80

  pitti Rollis - dropsy dla gryzoni 75 g

  Pięciopak Jogurt (5 x 75 g)
  14.80
 • Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  2 kg
  66.80

  Dwupak Taste of the Wild

  Wetlands Canine, 2 x 13,6 kg
  349.80

  Black Angus Junior

  5 kg
  69.80

  Hill´s Prescription Diet Feline w/d

  5 kg
  159.80
 • Klatka dla królików Piggy Basic

  100 x 54 x 44 cm
  119.00

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z pstrągiem

  57.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  15 kg
  169.80

  Wiszący domek Janne

  21 x 25 x 24 cm
  39.80
 • Legowisko Cozy Panther, czarne

  80 x 60 x 24 cm
  89.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Pstrąg z pomidorem
  22.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Dwupak Catessy, 2 x 4 kg

  2 smaki (mięso i drób)
  34.80
 • Trixie Spot-On środek przeciwkleszczowy

  Duże psy
  59.80

  Dwupak Hills Feline

  Adult, królik, 2 x 10 kg
  374.80

  Lillebro Kule tłuszczowe XXL

  2 x 500 g
  6.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  worki na odchody, biodegradowalne, 4 rolki po 20 worków
  6.80
 • Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  Indyk i ziemniaki
  79.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  1,8 kg
  59.80

  Josera Balance Senior/Light - - 15 kg

  139.80

  Platinum Pets, obroża łańcuchowa, czarna chromowana

  Rozm. 45
  19.80
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zestaw węży
  21.80

  Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  Kaczka i indyk
  22.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Hairball Care 34, 2 x 10 kg
  364.80

  Tetratec APS 100 lub 300, Pompa napowietrzająca

  APS 300, 300 l/h, 4,5 wat
  99.80
 • Uszy wieprzowe w wiaderku

  2500 g
  74.80

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Czarniak z indykiem
  14.80

  Biokats Soft Fresh żwirek dla kota

  2 x 14 l
  79.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80
 • Bosch Sensible Renal & Reduction

  2 x 11,5 kg
  299.80

  Royal Canin Breed Labrador Retriever Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 400 g

  Delikatny drób z jagnięciną
  39.80

  Pakiet Rinti Chicko, 6 x 60/90 g - - Kurczak, kaczka, jagnięcina, wołowina, szynka, królik

  39.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Wołowina
  24.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  294.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 400 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  99.00

  Smycz Flexi New Classic M czarna, 5 m

  Lampka LED-Lighting-System
  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0