Żywienie kota

Koty są mięsożercami, ich układ trawienny jest najlepiej przystosowany do trawienia białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie mogą więc, tak jak człowiek, czy nawet psy, zaspokajać swojego zapotrzebowania pokarmem roślinnym. Z tego właśnie powodu powinniśmy podawać im karmy bogate w mięso. Niestety, karmy z „dolnej półki” zawierają niekiedy zamiast mięsa sojowe wypełniacze, które są mało wartościowe dla kota.

Młody kot już bardzo wcześnie, bo pomiędzy ósmym a dziesiątym tygodniem życia, powinien poznać różnorodne pokarmy. Dzięki temu nie będzie przyzwyczajony do żywienia jednostronnego, które może nie zaspokajać wszystkich jego potrzeb i narazić go na uszczerbek na zdrowiu. Poza tym, jeżeli kot ciągle spożywa ten sam rodzaj pokarmu, to późniejsza zmiana diety może być trudna, a czasem wręcz niemożliwa.
Nasz pupil potrzebuje nie tylko pieszczot, ciepłego legowiska i miseczki mleka. Na każdym etapie swojego życia będzie potrzebował pełnowartościowego, zbilansowanego pokarmu. Bez odpowiedniego pożywienia zacznie chorować, a jego sierść stanie się matowa i szorstka w dotyku.

Każdy kot ma określone potrzeby pokarmowe, zróżnicowane ze względu na wiek, wzrost, ilość ruchu, ewentualne choroby, ciążę lub karmienie. Powinniśmy zadbać o to, by codziennie dostarczyć mu odpowiednią porcję protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Jednak żywiąc kota resztkami ze stołu pozbawimy go niezbędnych składników odżywczych. Niektóre z nich, jak na przykład tauryna, odpowiadająca za zdrowe serce i zdrowy wzrok, jak również kwas arachidowy czy niacyna, nie są syntetyzowane czy produkowane przez organizm i muszą być dostarczone w pożywieniu.

Koty są mięsożercami, ich układ trawienny jest najlepiej przystosowany do trawienia białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie mogą więc, tak jak człowiek, czy nawet psy, zaspokajać swojego zapotrzebowania pokarmem roślinnym. Z tego właśnie powodu powinniśmy podawać im karmy bogate w mięso. Niestety, karmy z „dolnej półki” zawierają niekiedy zamiast mięsa sojowe wypełniacze, które są mało wartościowe dla kota.

Mięso jest niezbędne w żywieniu kota. Powinniśmy dbać, by nasz pupil codziennie dostawał porcję świeżego, chudego mięsa. Najlepsze i najzdrowsze jest mięso surowe, pochodzące z pewnego źródła – wołowina, cielęcina, baranina, mięso królicze i drobiowe. Doskonałe będzie także serce. Podawania zbyt często wątroby należy unikać, gdyż zawiera ona witaminy A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u kotów dorosłych. Przed podaniem, mięso powinno zostać przemrożone przez około 3 doby, co pozwoli na zniszczenie wirusów, takich jak salmonella i pasożytów. Po rozmrożeniu należy je pokroić w małe kawałki, by kot spokojnie mógł je rozgryźć. Niezjedzone i nadpsute resztki mięsa należy usunąć, by kot nie uległ zatruciu poprzez ich zjedzenie.

Jajka powinny być jednym z niezbędnych składników kociej diety, jednak nie należy ich podawać codziennie. Należy je podawać ugotowane na twardo, a w stanie surowym jedynie żółtko.

Ryby stanowią jeden z ulubionych kocich przysmaków. Najodpowiedniejsze jest mięso ryb morskich, ponieważ nie zawiera ono pasożytów, które znajdują się w mięsie ryb słodkowodnych. Nie należy jednak przesadzać z podawaniem ryb, gdyż są one bogatym źródłem wapnia, które w zbyt dużych ilościach może powodować problemy z pęcherzem i przewodami moczowymi.

Ziemniaki są źródłem węglowodanów. Podając je kotu należy je uprzednio przestudzić, rozdrobnić oraz polać jakimś sosem.

Warzywa, takie jak fasola, marchew, ogórek czy pomidory są lubiane przez znaczną ilość kotów. Podawać je należy jako dodatek do posiłków, uprzednio gotując.

Mleko zawiera wiele cennych składników, takich jak białko i wapń. Należy podawać je kociętom oraz ciężarnym i karmiącym kotkom. Pozostałe koty jednak wbrew pozorom źle tolerują mleko. Po odstawieniu od mleka matki bardzo szybko tracą zdolność przyswajania laktozy, co może się zakończyć biegunką. Lepiej więc podawać kotu tłustą śmietankę bądź mleko kozie. Można również podawać kotu serek „Bieluch” (lub inne, podobne serki) o smaku naturalnym.

Trawa jest chętnie zjadana przez koty, pozwala ona na prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu. Znajduje się w niej dużo związków mineralnych i pomaga w regulowaniu trawienia. Działa jako środek wymiotny i pomaga kotu usunąć z żołądka kłębki sierści, połknięte podczas jej czyszczenia. Koty domowe, które nie mają bezpośredniego dostępu do trawy, równie chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe. Dlatego, by uniknąć zniszczenia naszej ulubionej rośliny, powinniśmy posiać odrobinę trawy lub zboża w jakiejś skrzyneczce.

Sucha karma może stanowić podstawę w żywieniu kota, jeśli jest odpowiednio dobrana i zbilansowana. Karmy z „górnej półki” zawierają komplet witamin i wszelkie niezbędne dla kota składniki odżywcze. Można je dopasować dla kotów w każdym wieku. Ponadto sucha karma oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia.

Karma mokra jest doskonałym urozmaiceniem karmy suchej. Kot może być nią karmiony przez całe życie pod warunkiem, że będzie ona dobrej jakości. Na rynku możemy spotkać karmy o wielu smakach – z drobiem, wołowiną, sercami, tuńczykiem, makrelą, a nawet z egzotycznymi dodatkami - krabami czy krewetkami. Karmy w puszkach zawierają najczęściej pasztet mięsny lub kawałki mięsa w galaretce lub sosie, dlatego bardzo łatwo będzie się przekonać, co naszemu pupilowi odpowiada najbardziej.

Podając naszemu pupilowi suchą bądź mokrą karmę, musimy zastosować się do zaleceń producenta pokarmu. Nie należy samodzielnie ustalać dziennego zapotrzebowania żywieniowego, gdyż każda karma będzie je wypełniała w inny sposób.

Składniki pokarmowe niezbędne w żywieniu kota:

Białko – w ogromnym stopniu wpływa na wzrost ciała, zapewnia kotu odporność oraz dobrą kondycję. Kot potrzebuje 5 razy więcej białka, niż pies. Najlepszym jego źródłem będzie mięso, mleko, jajka i ryby.

Węglowodany – są źródłem energii kota. Dostarczyć mu ich można poprzez podawanie ryżu, ziemniaków, płatków zbożowych oraz warzyw. Należy je wcześniej ugotować i podawać w małych ilościach, gdyż ich nadmiar będzie się odkładał w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

Minerały i witaminy – pozwalają na prawidłowy wzrost i rozwój kota. Jednak zdrowy kot nie wymaga dokarmiania preparatami z dodatkami witaminowymi, zwłaszcza, gdy jego dieta jest urozmaicona i bogata. Ich nadmiar może być równie niebezpieczny, co niedobór. Chcąc sprawić przyjemność naszemu pupilowi, powinniśmy zaopatrzyć się w witaminizowane przekąski, które możemy dawać mu w nagrodę czy na przeprosiny (np. po zabiegu pielęgnacyjnym).

Tłuszcze – dostarczają energię, poprawiają skórę i wygląd sierści kota. Są potrzebne kotu ze względu na rozpuszczalność w nich witamin A, D, E i K. Ich brak niekorzystnie wpłynie na układ nerwowy oraz sierść. Najlepszym ich źródłem jest mięso, ryby oraz karma w puszkach, w której są dodane w odpowiednio dobranej ilości.

Kotom nie należy podawać:

kości drobiowych – łatwo się łamią na ostre i cienkie kawałki, a ich połknięcie może spowodować poranienie pyszczka, uszkodzenie ścian żołądka lub jelit;
surowego białka jaja kurzego – zawiera ono awidynę, która „unieczynnia” witaminę H, potrzebną kotu do utrzymania odpowiedniej liczby czerwonych krwinek;
karmy dla psów – zawiera ona zbyt małą ilość białka;

data publikacji artykułu: 2007-11-09

Popularne teraz

Komentarze