Zatrucie u psa

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

data publikacji artykułu: 2009-06-22

Popularne teraz

Komentarze