Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Kaczka i ziemniaki oraz struś i ziemniaki
  69.80

  Royal Canin Breed Rottweiler Junior

  12 kg
  219.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  2 x 12,5 kg
  454.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Kurczak
  49.80
 • 8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  S
  9.80

  CANIBIT Angus - długie ścięgna wołowe

  450 g
  35.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original - - 600 g

  99.80

  Feel Free szelki

  S
  19.80
 • Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Jagnięcina
  34.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Żwacz

  29.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu: 55 cm
  49.80

  Odplamiacz i odświeżacz Dogit BUST-IT

  2 x 710 ml
  74.80
 • Trixie Bony kocyk

  95 × 68 x 2 cm
  49.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z kurczakiem, 6 x 800 g
  89.80

  Pakiet próbny Mera Dog Pure, 3 x 4 kg

  Indyk, Jagnięcina, Łosoś
  149.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Senior Dog
  189.80
 • Royal Canin Medium Ageing 10+

  15 kg
  179.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  83.00

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 1
  99.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Forest, Zając
  44.40
 • Polarowy kombinezon

  Dł. grzbietu: 30 cm
  39.80

  Hagen Dogit podwyższona miska

  w kolorze biało-srebrnym
  99.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ziemniakami
  169.80

  Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg

  2 smaki
  44.80
 • Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  2 x 14 kg
  494.80

  Dwupak Bozita

  Sensitive Lamb & Rice, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Kawałki z królika

  600 g
  31.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  84.80
 • Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  3 x 250 g
  27.80

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina
  109.80

  Cesar Senior Vital 10+, 24 x 150 g

  Kurczak z ryżem
  74.80

  Dwupak Bozita Robur

  Maintenance 27/15, 2 x 15 kg
  379.80
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Czysta wołowina, 6 x 800 g
  89.80

  Nutram Puppy

  15 kg
  199.80

  Savic Psi bar Ergo Feeder

  2 x 1,5 l
  69.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  14 kg
  229.80
 • Purina Dog Chow Mature Adult, kurczak

  14 kg
  89.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, drób

  2 x 2 kg
  99.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, średnia

  Pakiet próbny: 2 x wołowa + 2 x drobiowa. 4 x 70 g
  29.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Hepatic HF 16, 2 x 12 kg
  419.80
 • Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz

  Zestaw
  89.80

  Megapakiet Rinti Pur Senior, 24 x 400 g - - Kurczak

  99.80

  Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  2 x 15 kg
  219.00

  CANIBIT długie ścięgna jelenie

  200 g
  24.80
 • 5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  83.00

  Kocyk dla szczeniąt First Buddy

  100 x 70 cm
  24.80

  Frolic z wołowiną - - 200 g

  5.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby

  4 kg
  89.80
 • Zabawka Prawdziwy Szop Pracz

  ok 40 x 14 x 9 cm
  17.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  2 x 15 kg
  299.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 2
  34.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Adult Large Breed
  184.80
 • Royal Canin Breed Bulldog Junior

  2 x 12 kg
  389.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Digestion, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  294.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż
  194.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Łoś

  69.80
 • DogMio Mark Nuggets, przysmak

  3 x 1 kg
  34.80

  Bozita Original XL 22/11

  15 kg
  119.80

  Royal Canin Maxi Light - - 15 kg

  184.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g

  Kurczak z indykiem
  54.80
 • Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i przepiórcze jaja
  64.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne

  2 x 200 g
  24.80

  Hunter Special Detroit torba na pasek

  11,5 cm x 5,5 cm x 20,5 cm
  24.80

  Podkładka pod miskę Little Dogs

  54 x 42 cm
  9.80
 • 8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  S
  9.80

  Royal Canin Mini Adult

  2 x 8 kg
  234.80

  Vetbed® Premium kocyk , szary

  150 x 100 cm
  149.00

  Almo Nature Adult Medium, łosoś z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80
 • Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  12,5 kg
  199.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Junior

  1,5 kg
  49.80

  Dwupak Royal Canin X-Small, 2 x 3 kg

  Adult
  144.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  2 x 9 kg
  349.80
 • Materac Wellness z sztucznej gładkiej skóry

  100 x 70 x 6 cm
  139.00

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  279.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  3 kg
  79.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. S, smycz 200 cm
  19.80
 • Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  XL: szer. x gł. x wys. :112 x 102 x 107 cm
  799.00

  8in1 Delights Vitality Adult

  70 tabletek
  29.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 1
  29.80

  Happy Dog Supreme Mini Afryka

  2 x 4 kg
  189.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0