Kupując karmę kieruję się
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Taste of the Wild

  High Prairie Canine, 2 x 13,6 kg
  329.00

  Bozita Sensitive Lamb & Rice 21/11

  12,5 kg
  139.00

  Happy Dog NaturCroq Mini, indyk

  4 x 350 g
  32.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Królik i dziczyzna
  149.00
 • Płaszcz Softshell

  Rozm. M: dł. grzbietu 40 cm
  34.80

  Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Canine i Wetlands Canine
  349.00

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar L: dla dużych psów

  229.00

  Rocco Chings Summer

  Kurczak z ananasem, 70 g
  6.80
 • Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +, 2 x 15 kg
  269.00

  Wigwam z filcu

  71 x 54 x 57 cm
  149.00

  Greenies Large przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  4 szt.
  39.80

  Acana Light & Fit

  13 kg
  184.80
 • Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Kurczak (400 g)
  109.00

  Bozita Junior w galarecie, 6 x 480 g

  Kurczak
  34.80

  Animonda GranCarno Junior, 6 x 400 g

  Kurczak z królikiem
  24.80

  Podwójne punkty bonusowe: Lukullus, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  167.20
 • Podwójne punkty bonusowe: Lukullus, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  167.20

  126 / 150 g przekąska Beneful+ 320 g DeliBakie Snack gratis!

  Doskonała Nagroda 126 g + DeliBakie Stars
  7.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. M, 4 szt.
  34.80

  Lilys Kitchen Forget Me Nots

  3 x 100 g
  39.80
 • Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Gastro Enteric - EN
  469.80

  Pedigree Complete Light, z drobiem

  2 x 13 kg
  174.80

  Kawałki drobiowe

  200 g
  14.80

  10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Senior kurczak z makaronem
  33.40
 • Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Genuine 20/10, łosoś & ryż, 2 x 12,5 kg
  359.00

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem - - Spray cytrynowy, 2 x 85 g

  69.80

  Royal Canin Energy 4800

  2 x 15 kg
  394.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 15 cm (1040 g)
  27.80
 • 3 + 1 kg gratis! Happy Dog Supreme, 4 kg

  Sensible Karaiby
  66.60

  Royal Canin Energy

  50 g
  3.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original

  2400 g
  299.00

  Rocco Senior, 6 x 800 g

  Drób z płatkami owsianymi
  36.80
 • 10 + 2 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  12 x 400 g
  69.60

  Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń

  12,5 kg
  159.00

  Dibo mieszanka smakołyków

  500 g
  17.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Renifer

  49.80
 • Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka

  300 x ok. 12,5 cm
  29.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  10 kg
  89.80

  15 kg Josera Emotion + pojemnik na karmę gratis!

  Kids Junior
  139.00

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.00
 • Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  39.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Dziczyzna

  49.80

  Happy Dog Supreme Toskania - - 12,5 kg

  169.00

  14 kg Pro Plan + oryginalny pojemnik na karmę gratis!

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż
  149.80
 • Pedigree Kaumix

  2 x 4 sztuki
  6.80

  Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Breeder & Puppy 30/15, 2 x 15 kg
  359.00

  Dwupak Trainer, 2 x 7,5 / 12,5 kg - Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes, 2 x 12,5 kg

  279.00

  Dwupak Taste of the Wild

  Wetlands Canine, 2 x 13,6 kg
  349.00
 • 38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Senior: Serca indycze
  112.60

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 2 kg
  94.80

  Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Breeder & Puppy 30/15, 12,5 + 2,5 kg
  165.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  L: 120 - 160 g
  44.80
 • RINTI Canine Mobility

  6 x 400 g
  36.80

  Hunter Dummy na przysmaki

  Czarny/pomarańczowy rozm. S
  39.80

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  4.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Indyk
  36.80
 • Bosch Adult Mini Life & Care

  2 x 3,75 kg
  99.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 x 13,5 kg
  399.00

  10 + 2 gratis! Animonda GranCarno, 12 x 400 g

  Mięso Plus, Jeleń z jabłkiem
  41.20

  Piłka Crackle Ball

  Ø 8 cm
  7.80
 • Happy Dog Supreme Mini Afryka

  4 kg
  99.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 38 cm
  29.80

  15 + 2 kg gratis! Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - - 15 + 2kg gratis!

  119.00

  Rinti Extra Chicko Mini

  5 x 80 g
  32.80
 • Torba transportowa First Class II

  Wymiary: dł. x szer. x wys. : 53,5 x 38 x 46
  89.80

  Integra Protect Adipositas

  24 x 150 g
  74.80

  2 + 2 kg gratis! Mera Dog karma , 4 kg

  Pure, łosoś i ryż
  29.80

  Royal Canin Medium Adult 7+ - - 15 kg

  179.80
 • Smycz Flexi Comfort Long Medium, 8 m

  Czarna
  79.80

  Buda Trixie Natura o spiczastym dachu

  S: dł. x szer. x wys.: 76 x 71 x 77 cm
  399.00

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Nakładki grzebieniowe, 3 w zestawie
  69.80

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Konina i amarantus
  39.80
 • Dwupak Mera Dog

  Univit, 2 x 12,5 kg
  169.00

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  12.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Czysta wołowina, 6 x 400 g
  89.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  3 x 15 cm
  31.80
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. M: obwód: 40 - 55 cm
  44.80

  Mera Dog Brocken

  12,5 kg
  89.80

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Jagnięcina z brązowym ryżem
  39.80

  Purizon Adult , ryba

  2 kg
  52.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0