Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda ""Aus Liebe"" przysmak dla kota

  21 opakowań
  14.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  64.80

  Sanabelle Kitten

  2 kg
  39.80

  Legowisko Cozy Mocca

  120 x 105 x 25 cm
  249.80
 • Akwarium Juwel Rio 300 - zestaw

  białe
  3199.00

  Jaskinia Bone, beżowo/ brązowa

  40 x 40 x 35 cm
  39.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  100 x 80 cm
  149.80

  40 + 8 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota w sosie

  Digest Sensitive w sosie
  132.00
 • Oryginalne psie spaghetti Carnello

  180 g
  24.80

  Pakiet Catessy Kawałeczki w sosie, 12 x 400 g

  Kaczka z wątróbką
  23.80

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  6 x 70 g
  22.80

  Carefresh Natural podściółka dla gryzoni

  14 l
  24.80
 • Rinti Bio, 11 x 150 g - - Jagnięcina

  36.80

  Dwupak Trainer

  Personal Light / Sterility, 2 x 2 kg
  129.80

  Purina DeliBakie Hearts

  3 x 350 g
  22.80

  DeliBest Light Ścięgna konia

  200 g
  24.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  białe
  4499.00

  Whiskas Adult z jagnięciną

  2 x 4 kg
  69.80

  Savic Aseo kuweta z wysokim rantem

  Jasnoszaro-biała
  39.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  6 x 15 g
  5.80
 • 7,5 kg + 2,5 kg gratis! Vilmie Premium dla szczurów

  10 kg
  66.40

  15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  SensiPlus
  139.80

  Mera Dog Chrupiące tandemy

  2 x 10 kg
  129.00

  Exclusion, królik z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80
 • Eheim Ecco Pro, filtr zewnętrzny

  2034, do akwariów 100-200 l
  369.00

  Transporter Catit White Tiger Voyageur, biały

  48 x 32 x 28 cm
  69.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Indyk
  19.80

  10 kg Sanabelle + Światełko LED Pointer gratis!

  Light
  114.80
 • Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  19.80

  Bozita Katty, z kurczakiem

  2 x 15 kg
  242.40

  Pakiet próbny Kattovit Urinary, 6 x 175 g

  Tuńczyk i cielęcina
  24.80

  Pedigree Leckerbissen z wołowiną

  155 g
  6.80
 • Felix Smakołyki w sosie, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  19.80

  Vitakraft Crispy Crunch

  Dental, 60 g
  6.80

  Greenwoods Adult karma , Kurczak i brązowy ryż

  6 x 395 g
  22.80

  Przekąski dla koszatniczek JR Farm

  250 g
  13.80
 • Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 800 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  74.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Dziczyzna
  44.80

  Porta 21 Feline Finest Sensible, bez zbóż

  2 kg
  33.80

  Optimanova Adult, kurczak

  2 kg
  49.80
 • Kattovit Low Protein

  400 g
  9.80

  Royal Canin Giant Puppy

  15 kg
  179.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Sterilised +7, 2 x 3,5 kg
  184.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Pstrąg i tuńczyk
  36.80
 • Cuni Nature Re-Balance pokarm dla królików miniaturowych

  2,5 kg
  39.80

  Feel Free szelki

  L
  19.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Kurczak
  27.20
 • Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  10 kg
  169.80

  Alternanthera - - 30 cm

  11.80

  FutterBar Mini dla psów małych ras

  2,5 kg
  44.80
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  350 g
  8.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający

  20 l (ok. 9 kg)
  46.80

  Zee.Dog obroża Stardust

  Obwód szyi: 28-40,5 cm
  19.80

  26 + 6 gratis! Felix miseczki, 32 x 100 g

  Smakołyki w sosie, Łosoś z tuńczykiem
  40.40
 • Biokats Men żwirek dla kocurów

  12 l
  29.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk i wodorosty

  45.60

  Meradog Fein Gemacht, Mix

  400 g
  7.80

  Roll Around Mouse zabawka dla kota

  1 sztuka
  24.80
 • Royal Canin Outdoor 30

  4 kg
  94.80

  Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  12,5/15 kg Happy Dog Fit & Well + 2 x 100 g przysmak gratis!

  Fit & Well Senior, 12,5 kg
  149.80

  Eheim Professionel 3 Thermo 2180, filtr zewnętrzny

  2180
  1890.00
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Obwód szyi: 40-55 cm
  39.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Indyk
  44.80

  Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  37.80

  Megapakiet mieszany Lukullus Natural w saszetkach, 24x300 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  69.80
 • Poduszka Branca, beżowe w czarne łapki

  Ø 83 cm
  44.80

  Living World Green zabawka do przesuwania

  Rozmiar S: dł. x szer. x wys.: 12 x 6 x 2 cm
  16.80

  JBL PlanktonPur

  S5 (8 x 5 g)
  29.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  4 kg
  79.80
 • Zestaw akwarium Juwel Rio 400

  czarne
  3999.00

  Cesar Classic, 24 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  79.80

  Luposan Moorliquid - - 500 g

  49.80

  Optimanova Medium Puppy Kurczak & Ryż

  2 x 2 kg
  92.80
 • Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z wołowiną i warzywami
  54.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 32 cm
  39.80

  JR Farm Pakiet dla papug

  Pakiet 3-częściowy (435 g)
  34.80

  Royal Canin Kitten Zestaw startowy

  Babycat 400 g
  22.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa