wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Kaczka piżmowa z jagnięciną i kurczak z łososiem z Morza Północnego

  45.80

  Lukullus Menu Gustico, z jagnięciną - 6 x 400 g

  46.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g - Kitten: tuńczyk

  22.80

  Dwupak Wolf of Wilderness, 2 x 12 kg - Adult Green Fields, jagnięcina

  379.80
 • Pakiet oszczędnościowy dla fretek Totally Ferret Active - 3 elementy

  74.80

  Brit Premium Adult XL - 2 x 15 kg

  179.80

  Pakiet mieszany Animonda GranCarno Sensitive - 6 x 400 g

  32.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Tuńczyk

  4.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g - Tuńczyk

  14.80

  Prestige pokarm dla kanarków Kanari - 4 kg

  27.80

  Catsan Ultra żwirek zbrylający się - 15 l

  59.80

  Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary - 2 kg

  79.80
 • Dwupak Bosch - Life & Care, kurczak, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Pro Plan Adult Light Optiweight Sterilised, kurczak i ryż - 14 kg

  169.80

  Briantos Adult, łosoś & ryż - 2 x 14 kg

  139.80

  Dwupak Greenwoods, 2 x 12 kg - Adult, ryba i ryż

  279.80
 • GimCat Pudding, budyń dla kota - 3 x 150 g

  14.80

  KONG Kickeroo Kitten, zabawka dla kota - ok. 13 cm

  11.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 10 kg

  149.80

  Korzystny pakiet Little Wolf of Wilderness Junior, 12 x 800 g - Blue River Little, kurczak i łosoś

  139.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Wołowina z kaczką

  89.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior - 3 x 200 g

  25.80

  Purizon Single Meat Adult, kurczak z dynią, bez zbóż - 4 kg

  99.80

  12 kg Sanabelle w super cenie! - Senior

  119.80
 • Almo Nature Green Label Raw, 12 x 55 g - Kurze udka

  36.80

  Poduszka Baldini z walerianą - 2 sztuki

  9.80

  8in1 Minis Selection, 4 rodzaje - 8 x 100 g

  37.80

  14 + 4 gratis! Felix w puszkach, 18 x 400 g - Kąski w galarecie, wołowina z drobiem

  41.40
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk i wodorosty

  79.80

  Akwarium Juwel Vision 260 - zestaw - bukowe

  2999.80

  Pakiet próbny Herrmanns Menu, 14 x 85 g - 7 różnych smaków

  46.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 2 x 5 kg

  234.80
 • Happy Cat Adult Large Breed - 4 kg

  72.80

  Lupo Sensitiv 20/8 - 15 kg

  149.80

  Karlie Flamingo Crazy Bugs, zabawka dla kota - 1 sztuka

  9.80

  Banana-Leaf Paradise drapak dla kota - 103 x 58 x 158 cm

  599.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g - Kurczak

  19.80

  Tunel dla kota Paw - Dł. 100 cm x Ø 25 cm

  34.80

  Pedigree DentaFlex - Dla średnich psów, 9 x 80 g

  49.80

  Animonda Integra Protect Renal - 2 x 1,75 kg

  74.80
 • Whiskas Junior w saszetkach, 12 x 100 g - Wybór dań mięsnych w sosie

  15.80

  Herrmanns Konina karma uzupełniająca - 6 x 800 g

  99.80

  Sera vipan płatki - 1000 ml

  39.80

  Royal Canin Satiety Support - Weight Management SAT 30 - 2 x 12 kg

  394.80
 • Lupo Natural szwajcarskie mięso z kury - 15 kg

  239.80

  Vitakraft - Krakersy dla papug - 2 sztuki

  9.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Kurczak z aloesem

  42.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk - Dł. grzbietu: 55 cm

  34.80
 • Acana Grasslands - 6,8 kg

  189.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa - 8 x 3 m

  89.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy - 6 kg

  114.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Indyk

  17.80
 • Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz - Zestaw

  109.80

  Lampa stojąca AvianSun Deluxe - szer. x wys.: 22 x 176,6 cm

  229.80

  Royal Canin Hair & Skin Care 33 - 2 kg

  57.80

  Łopatka do żwirku drobnoziarnistego - 1 sztuka

  3.80
 • Applaws Puppy Large Breed, kurczak - 7,5 kg

  139.80

  Mieszany pakiet Rinti Pur, 6 x 800 g - 3 różne rodzaje

  42.80

  Miamor Kawałeczki w galarecie, 6 x 85 g - Łosoś w galarecie pomidorowej

  11.80

  Kocyk dla szczeniąt Quaxie - 40 cm

  14.80
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 12 x ok. 21 cm

  69.80

  Trixie Baggy Belt torebka na biodro - Obwód bioder: 62-125 cm

  19.80

  Bozita Naturals Original - 2 x 12 kg

  199.80

  Dwupak Briantos Protect + Care - Adult Fit & Care, 2 x 14 kg

  219.80
 • JR Birds Individual karma dla papużek falistych - 1 kg

  19.80

  Hills Feline Adult, kurczak - 10 kg

  159.80

  Pakiet Purizon Adult karma dla kota - Kitten, kurczak i ryba (3 x 2,5 kg)

  199.80

  zooplus Selection Adult Active, kurczak - 6 x 800 g

  69.80
 • Dwupak Bosch - Life & Care, kurczak, 2 x 12,5 kg

  299.80

  eSHa 2000 - 20 ml

  24.80

  Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Kitten, gęś, serce i marchewki

  42.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Wołowina, kurczak i serca kacze

  29.80
 • Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk i wodorosty

  34.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi - 2 x 2,8 l, Ø 25 cm, wysokość do 50 cm

  64.80

  Feline Porta 21 w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z wołowiną

  21.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z krabami

  17.80
 • Basenik kąpielowy dla papug Savic Splash Giant - 38 x 24 x 28 cm

  119.80

  Prestige Premium Australian Parrot - 1 kg

  16.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - 100 ml

  17.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt - 3 x 1,5 kg (3 x 3 l )

  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa