Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Wolters Professional Comfort smycz , mango

  Rozm. M: dł. x szer.: 200 cm x 15 mm
  69.80

  Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa

  750 g
  99.80

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  299.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain

  13,6 kg
  199.80
 • Wapno budulcowe Ebi-vet

  500 g
  17.80

  Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  3 kg
  49.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łosoś
  129.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Wołowina (400 g)
  99.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  Renifer
  34.80

  SnuggleSafe Termofor dla zwierząt

  SnuggleSafe termofor
  69.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Boxer Junior, 12 kg
  184.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 2 x 15 kg

  189.80
 • Feel Free szelki

  M
  19.80

  20+4 gratis! Hills Canine, 20 x 370 g

  Light Kurczak
  182.60

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  19.80

  Mieszany pakiet próbny Bosch Adult, 4 x 1 kg

  4 x 1 kg
  39.80
 • Paluszki ze żwaczy wołowych

  30 sztuk
  15.80

  Zabawka- kość dla szczeniąt

  Ok. 35 x 8 x 3 cm
  12.80

  Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  24 g
  3.20

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z wątróbką wołową i warzywami
  67.80
 • Cookie´s Delikatess Rurki z kurczakiem

  2 x 200 g
  24.80

  Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  19.80

  Megapakiet Cesar Senior Vital 10+, 48 x 150 g

  Kurczak z ryżem
  139.80

  Edycja limitowana 8in1 Delights Selection XS, 5 sztuk

  XS, ok. 68 g
  15.80
 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio Sensitive z kurczakiem i ryżem
  389.80

  Greenies Teenie przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  3 x 22 szt.
  99.80

  Hokamix Skin & Shine olejek orzechowy - - 250 ml

  79.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g

  Bez mięsa
  37.80
 • Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 17 cm
  17.80

  Royal Canin Club Trad - - 15 kg

  139.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i jagnięcina z łososiem
  399.80

  CANIBIT Mini-kiełbaski z jelenia

  54 sztuki
  26.80
 • Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Dibo Olej z łososia

  500 ml
  27.80

  Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Kaczka i ziemniaki oraz pstrąg i ziemniaki
  69.80

  Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.00
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Indyk z kaczką
  159.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  69.80

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  12,5 + 2 kg gratis! Happy Dog Supreme Sensible, 14,5 kg

  Toskania
  169.00
 • Purina Dog Chow Puppy Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  14 kg
  99.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Bulldog Adult, 12 kg
  179.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  159.80

  Grau Excellence Adult Sensibel z jagnięciną

  5 kg
  119.80
 • Dwupak Pitti Boris, 2 x 15 kg

  Krokiety dieta wegetariańska
  219.00

  Pakiet mieszany Mera Dog Pure bez zbóż, 2 x 4 kg

  Pakiet mieszany
  129.80

  Hills Canine Puppy Mini, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Transporter Marchioro Clipper - - 50 x 33 x 32 cm

  99.80
 • Purina Pro Plan Adult Large Robust, kurczak i ryż

  14 kg
  154.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Wołowina (Oryginał)

  49.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Junior kawałki kurczaka
  34.80

  Yarrah Bio Vegetarian

  10 kg
  129.80
 • Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  12 kg
  219.80

  Składana torba na ramię Melly, owalna

  Szara
  99.80

  Propolis - spray ochronny do łap - - 150 ml

  24.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 800 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  99.80
 • Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. M, 2 szt.
  19.80

  Mięsne rolki z drobiem i ryżem

  12 sztuk
  34.80

  Royal Canin Mini Exigent

  2 x 2 kg
  99.80

  Eukanuba German Shepherd

  12 kg
  144.80
 • 5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, wołowina ze spiruliną
  18.00

  Royal Canin Breed Bichon Frise Adult

  1,5 kg
  49.80

  Bozita Original 21/10

  2 x 15 kg
  219.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Tuńczyk
  53.00
 • Penisy wołowe, końcowe części

  500 g
  19.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Maxi Junior GR 23, 2 x 15 kg
  339.80

  Royal Canin Maxi Junior - - 15 kg

  174.80

  Bosch Junior Maxi - - 2 x 15 kg

  214.40
 • Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Jednobiegowa (bez ostrzy)
  519.00

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Adult 5+, 2 x 15 kg
  344.80

  Dwupak Nutro Choice

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  329.80

  Herrmanns Bio Płatki z brązowego ryżu

  5 kg
  119.80
 • Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz

  Zestaw
  89.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. S: obwód 30 - 60 cm

  14.80

  Kość Cookie´s Seaside Bone

  2 x 16 cm
  9.80

  Dwupak karmy Beneful

  Original, wołowina z warzywami, 2 x 15 kg
  169.80
 • 10 + 2 gratis! Rinti Pur, 12 x 800 g

  Kaczka
  83.00

  Forza 10 Puppy Junior, ryba

  15 kg
  199.80

  Biała ryba czarniak

  200 g
  27.80

  Obroża Fancy Bones

  L: obwód szyi: 40 - 66 cm, szer.: 25 mm
  8.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0