Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Bozita

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  400 g
  13.80

  Kosz , jasnobrązowy - - 100 x 80 x 28 cm

  129.80

  Trixie FreshnEasy żwirek silikonowy - - 5 l (ok. 2,3 kg)

  19.80
 • Jaskinia Bone, beżowo/ brązowa

  40 x 40 x 35 cm
  49.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Makrela
  19.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg

  Adult, Kurczak i ryż
  309.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  284.80
 • Purina Pro Plan Small Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 3 kg
  94.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 16 cm
  19.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  400 g
  11.80

  Trixie metalowy paśnik na siano

  22,5 x 16 x 6 cm
  7.80
 • Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  4 kg
  79.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łosoś
  129.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  64.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Indyk i ziemniaki
  39.80
 • Bosch Life & Care, kurczak

  12,5 kg
  169.80

  Eukanuba Labrador Retriever

  12 kg
  144.80

  Transporter Marchioro Clipper - - 50 x 33 x 32 cm

  99.80

  CANIBIT Przysmaki z mięsa strusia, 150 g

  150 g
  22.80
 • Trixie Barney kocyk z flauszu

  150 x 100 cm (beżowa z czarnymi łapkami)
  15.80

  Feringa Adult, ryba

  2 kg
  59.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Biały tuńczyk z wołowiną
  22.80

  Hagen Drążek do siedzenia Pedi-Perch

  12 cm + 1,6 cm umocowanie / Ø 2,7 cm
  15.80
 • Royal Canin Maxi Starter Mother & Babydog

  15 kg
  195.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  49.80

  Royal Canin Indoor Life Small Adult

  1,5 kg
  39.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Adult Perfect Weight Medium, 10 kg
  199.80
 • NanoCube Complete PLUS 30 l

  30 x 30 x 35 cm
  449.80

  Bosch Goodies Dental, przysmak

  450 g
  14.80

  Almo Nature Adult Sardynki

  750 g
  19.80

  JBL AquaTerra Tool S

  1 sztuka
  79.80
 • Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  3 kg
  45.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  250 g
  11.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki kurczaka
  34.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  15.80
 • Klatka dla królików Castle z wybiegiem

  175 x 70 x 110 cm (2 paczki*)
  499.00

  JBL AquaEx Odmulacz - - Przy 20 - 45 cm poziomu wody

  74.80

  3 + 1 gratis! Eukanuba dla kota, 400 g

  Adult Kurczak & Wątróbka
  59.40

  Greenwoods Plant Fibre, żwirek roślinny zbrylający się

  8 l (ok, 3,4 kg)
  21.80
 • Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  349.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Wołowina
  36.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic

  4 kg
  139.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Feather Boa wędka gratis!

  Young Adult Sterilised Cat, 8 kg
  179.80
 • Klatka dla ptaków Cezar

  123 x 82 x 178 cm
  799.00

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  3 x 50 g
  12.80

  Greenies Teenie przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  3 x 22 szt.
  99.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  39.80

  Pedigree Jumbone Mini

  Wołowina, 20 x 45 g
  29.80

  Trixie Eat on Feet zestaw ceramicznych misek

  2 x 300 ml, Ø 12 cm
  39.80

  Optimanova Adult Digestive Królik & Ziemniaki

  12 kg
  229.80
 • Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  349.80

  Hills Canine Puppy Mini, kurczak

  2 x 3 kg
  119.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Kaczka
  99.80

  Eukanuba Healthy Start Kitten

  4 kg
  99.80
 • Uchwyt do pokarmu Pincer

  2 sztuki
  5.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Kurczak z gęsią
  12.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Śledź z krewetkami
  29.80

  3,5/4 kg Royal Canin + Rękawica do sierści gratis!

  Maine Coon Kitten, 4 kg
  99.80
 • JR Farm Kapok materiał do budowy gniazda - - 3 sztuki

  27.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk z warzywami
  69.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Indyk
  27.20

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Kawałeczki w sosie
  35.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru białego

  0,16 l, Ø 11 cm
  24.80

  Catit Design Senses, tor do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  17.80

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  3,5 kg
  109.80

  22 + 2 gratis! Catessy Kawałeczki w sosie, 24 x 400 g

  Królik z indykiem
  46.80
 • Dwupak Royal Canin Medium

  Starter Mother & Babydog, 2 x 12 kg
  329.80

  Komplet Heim Łapa obroża + smycz

  Obwód szyi: 24-32 cm + smycz
  149.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z cielęciną i warzywami
  99.80

  Living World Green Ergo miska ceramiczna dla gryzoni

  150 ml, Ø 9,5 cm
  11.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk - - 400 g

  13.80

  Black Angus Senior

  15 kg
  179.80

  Fluval Sea, pompa cyrkulacyjna

  CP3 (5W, 2800l/h)
  179.80
 • Trixie Cat Activity Fantasy Board, zabawka dla kota

  34 x 21 x 21 cm
  69.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Wołowina z kaczką
  34.80

  Podkładka pod miskę Little Dogs

  54 x 42 cm
  9.80

  ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz, limonkowa

  Rozm. M
  59.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa