wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Grau Excellence Adult Classic, drób - 5 kg

  79.80

  Rocco Sensitive , 6 x 800 g - Dziczyzna z makaronem

  39.80

  9 + 1 kg gratis! Bozita Feline, 10 kg - Diet & Stomach - Sensitive

  152.00

  Eukanuba Rottweiler - 12 kg

  135.80
 • Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, wołowina i gęś z jabłkiem

  49.80

  Brit Care Adult Large Breed - 2 x 12 kg

  267.80

  Greenwoods Plant Fibre, żwirek roślinny zbrylający się - 8 l (ok, 3,4 kg)

  19.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Special Plant , 2 świetlówki - 2 x 15 W, dł. 43,8 cm

  129.80
 • FutterBar, mieszanka płatków - 2 x 10 kg

  149.00

  Megapakiet Applaws Cat Layer, 24 x 70 g - Kurczak z pomidorami

  99.80

  Josera Profiline Solido - 2 x 15 kg

  149.80

  Terra Canis, 12 x 800 g - Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym

  189.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g - Cielęcina

  34.80

  Hills Canine Adult Light, 6 x 370 g - Kurczak

  39.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 400 g - Indyk z bażantem

  94.80

  Świetlówki: Hagen Aqua-Glo + Sun-Glo - 2 x 30 W, dł. 89,5 cm

  114.80
 • Pasek do przypięcia w samochodzie dla psów - Szerokość pasa 25 mm, reg. dł. 53-85 cm

  19.80

  Royal Canin Persian Adult - 12 kg

  179.80

  JR Farm Kolba z prosa- czerwona - 1 kg

  22.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha bez zbóż, 12 x 800 g - Kurczak i cielęcina

  134.80
 • KONG Kickeroo, zabawka dla kota - ok. 29 cm

  15.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g - Krewetki

  21.80

  Kółko z liny bawełnianej, wiszące - Ø ok. 20 cm

  14.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Exigent 35/30

  179.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g - Drób z wołowiną

  15.80

  Felix Sensations w galarecie, 24 x 100 g - Rybna różnorodność

  29.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z łososiem

  32.80

  2 kg + 500 g gratis! Purizon Kitten, kurczak i ryba, 2,5 kg - 2,5 kg

  59.80
 • Felini Tauryna - 100 g

  44.80

  Catz Finefood w puszkach, 6 x 800 g - Śledź z krabami

  84.80

  Sowa, kocyk lub kota - 100 x 70 cm

  49.80

  10 + 2 gratis! Applaws Dog Paté, 12 x 150g - Jagnięcina z warzywami

  41.20
 • Porta 21 Feline Finest Adult Cat - 2 x 10 kg

  249.80

  Karma dla kota Schesir Kitten w galarecie, 6 x 140 g - Tuńczyk z aloesem

  29.80

  14 + 2,5 kg / 12 + 2 kg gratis! Duże opakowanie Purina Pro Plan - Medium Adult Sensitive Skin Optiderma, łosoś i ryż, 14 kg + 2,5 kg gratis

  158.80

  Lizawka solna JR Farm Himalaya - 2 x 80 g

  17.80
 • Trixie szprotki suszone - 800 g

  49.80

  20 + 4 gratis! Schesir w galarecie, 24 x 85 g - Tuńczyk z szynką

  66.00

  Miamor Kawałeczki w galarecie, 6 x 85 g - Kurczak w galarecie pomidorowej

  14.80

  9 + 1 kg gratis! Bozita Feline, 10 kg - Large

  146.40
 • Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne - 4 x 200 g

  45.80

  Royal Canin Digest Sensitive w sosie - 12 x 85 g

  35.80

  CANIBIT, Uszy wołowe - 30 sztuk

  35.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba - 10 kg

  199.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką - 2 x 1,65 ml, Ø 21 cm

  39.80

  Mieszany pakiet próbny Gourmet Gold, 12 x 85 g - Mus z warzywami

  22.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Wołowina

  64.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Pakiet mieszany

  64.80
 • Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym - 1,5 kg

  19.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance, 12 x 400 g - Kurczak, ryż i świeże jajko

  56.80

  Opti Life Senior Medium & Maxi - 2 x 12,5 kg

  309.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 100 g - Łosoś z algami morskimi

  17.80
 • Trainer Natural Medium Light - 2 x 12,5 kg

  299.80

  Smilla pasta słodowa - 50 g

  5.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia - Kurczak, 2 x Kaczka, Jagnięcina (każdy 2 x 10 cm)

  35.80

  Exclusion, królik z ziemniakami - 2 x 12,5 kg

  429.80
 • Royal Canin Mini Light Weight Care - 2 x 2 kg

  94.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Mini Afryka, 2 x 4 kg

  189.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 2 x 6,5 kg

  299.80

  10 + 2 gratis! Royal Canin Breed, 12 x 85 g - Yorkshire Terrier

  29.60
 • Bosch Junior Maxi - 15 kg

  89.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem - 10 kg

  139.80

  Heim obroża BioThane, pomarańczowa - Rozm. 60: obwód szyi: 45 - 55 cm, szer.: 25 mm

  29.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Pakiet drobiowo-rybny

  89.80
 • Tetra PlecoMin Pokarm w tabletkach - 275 tabletek

  39.80

  Supreme Science Selective Rabbit - 1,5 kg

  37.80

  Barkoo pałeczki do żucia - 3 x ok. 25 cm

  12.80

  Benek Super Compact Lawenda żwirek dla kota - 20 l

  42.80
 • Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg - Adult Large / Giant

  279.80

  Catz Finefood w puszkach, 6 x 800 g - Cielęcina

  84.80

  22 + 2 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Adult Beauty

  104.00

  Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach - 1 l

  44.80
 • Składana torba na ramię Melly, owalna - Szara

  94.80

  Trixie de Luxe legowisko na kaloryfer, białe - 45 x 31 x 24 cm

  36.80

  zoolove ciastka z kurczakiem - 3 x 200 g

  27.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + pasta dla kociąt - 1 kg karmy suchej + 6 x 200 g karmy mokrej z cielęciną

  35.80
 • Royal Canin Intense Beauty w sosie - 24 x 85 g

  67.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Calm CD 25, 2 x 4 kg

  235.80

  Ceramiczny pojemnik na pokarm Me To You - Wys. x śr.: 18 x 11 cm

  57.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Jagnięcina z cielęciną

  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa