ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Wołowina
  49.80

  Hills Feline Mature Adult 7+, indyk - - 6 x 156 g

  34.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Ryba

  4 kg
  69.80

  La Digue drapak dla kota

  75 x 65 x 167 cm
  299.00
 • Agility Fun & Sport tunel z workiem

  Długość 5 m
  119.00

  JR Farm Ziołowy ogród

  2 x 500 g
  34.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Kurczak, dynia & kocimiętka
  94.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 200 g

  Indyk, przepiórka i olej z łososia
  39.80
 • Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Royal Canin Medium Starter Mother & Babydog

  2 x 12 kg
  334.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten w galarecie, 12 x 140 g

  Tuńczyk z aloesem
  54.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  87.80
 • Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  6 x 85 g
  17.80

  Piłka ROGZ Grinz

  Ø 6,5 cm
  22.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z jajkami i aloesem
  17.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Pierś kurczaka
  22.80
 • Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Puppy i High Prairie Puppy
  389.80

  2,5 + 400 g gratis! Purizon Adult, 2,9 kg

  Kurczak i ryba
  69.80

  Rinti Sensible Pur, 1 x 400 g

  Konina
  5.80

  Hill´s Prescription Diet Feline w/d

  2 x 5 kg
  299.80
 • Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  25.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń

  12,5 kg
  159.80

  Orlux Frutti Patee Pokarm treściwy

  250 g
  9.80

  Purina DeliBakie Stars

  3 x 320 g
  22.80
 • Roladki serowe Gimpet

  50 g
  7.80

  Royal Canin Sensible 33

  400 g
  16.80

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  3 kg
  74.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d, puszki

  12 x 156 g
  79.80
 • JR Farm uczta dla chomików miniaturowych

  600 g
  11.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak - - 5 kg

  134.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak

  2 x 4 kg
  224.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Senior, 2 x 15 kg
  229.80
 • Nova Foods Trainer Natural Maxi Light

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Nutram Puppy

  2 x 15 kg
  389.80

  Orijen Cat Snack Regional

  35 g
  19.80

  Skyline: Belinda Klatka dla papużek falistych i kanarków

  Klatka bez stojaka
  399.00
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa

  75 W, na 60-100 l wody,
  61.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  49.80

  Kattovit Convalescence

  24 x 175 g
  89.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  1 sztuka
  4.80
 • Royal Canin Sterilised w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat

  2 x 4 kg
  109.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 48 x 85 g

  4 różne smaki
  74.80

  Fluval Edge II

  Czarne
  699.80
 • Kurze żołądki

  500 g
  31.80

  Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Rybna różnorodność
  37.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Dł. grzbietu: 30 cm
  49.80

  Canibit skóra wołowa z sierścią

  500 g
  29.80
 • Torba transportowa Sandy

  46 x 44 x 35 cm
  179.00

  8in1 Delights Dental kość do żucia drobiowo-wołowa

  S, 40 g
  9.80

  Nova Foods Trainer Natural Senior Maxi

  12,5 kg
  169.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  17.80
 • Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  90 x 60 x 30 cm
  229.80

  Tigeria Sticklettis, kaczka

  50 g
  4.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Łosoś
  7.80

  Original Carnello ""Guma do żucia""

  2 x 90 g
  19.80
 • Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 2
  44.80

  Royal Canin Medium Adult

  4 kg
  69.80

  10 + 2 gratis! Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z kurczakiem
  29.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk i kurczak
  36.80
 • DogMio Bonies, przysmak

  3 x 1 kg
  34.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Wołowina

  34.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Ryba
  21.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Indyk z ryżem pełnoziarnistym
  35.80
 • Chrupiące Musli Hamsters & Co

  2,75 kg
  21.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Kitten
  59.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g w korzystnej cenie!

  Wołowina z sercami drobiowymi
  119.00

  Happy Dog Supreme ""Podróże Kulinarne"", 3 x 4 kg

  Afryka, Nowa Zelandia, Irlandia
  199.80
 • Royal Canin Indoor 27

  2 x 10 kg
  334.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Wołowina
  34.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Tuńczyk atlantycki
  66.00

  Adaptil Collar

  Szczenięta i małe psy. dł. 45 cm
  99.80
 • Heim prażone skórki kurczaka

  250 g
  14.80

  Drzwiczki Swing 11, z tunelem - - Kolor biały

  129.00

  Dog’s Favorit Okruchy

  2 x 15 kg
  89.80

  10 + 2 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  12 x 400 g
  69.60
 • Proszek wzmacniający stawy Luposan Original

  2400 g
  299.00

  Domek Rody Iglo dla małych zwierząt Savic

  dł. x szer. x wys.: 30,5 x 19,5 x 19,5 cm
  25.00

  Podwójna miska ceramiczna Replus Meshidai, tabak

  XS: 2 x 0,2 l
  79.80

  Hill´s Ideal Balance Adult, kurczak i ryż

  2 kg
  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0