wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  3 kg
  69.80

  Beaphar Catnip przysmak dla kota

  3 x 150 g
  27.80

  Kattovit Low Protein

  1,25 kg
  29.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie

  12 x 85 g
  39.80
 • Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  2 x 10 kg
  394.80

  Pet Head Puppy Fun, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota

  7 l
  17.80

  Duże opakowanie karmy Bosch w super cenie!

  Bio Senior, kurczak, 11,5 kg
  109.80
 • Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw

  2 x 15 kg
  169.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Renifer

  69.80

  Almo Nature Classic & Legend, mięso, 6 x 70 g - - Kurczak i krewetki

  19.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa

  54 sztuki
  26.80
 • Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Select, 22 x 85 g

  Filety z kurczaka z jajkami i aloesem
  59.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z ryżem
  22.80

  Pro Plan Medium Adult Sensitive Skin Optiderma, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  349.80
 • Royal Canin Medium Junior

  18 kg
  187.80

  Mata ochronna do samochodu Allside Comfort

  Dl. x szer. x wys.: 155 x 140 x 50 cm
  299.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 22 cm
  31.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z wątróbką wołową i warzywami
  72.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z indykiem
  149.80

  Eukanuba Healthy Digestion Adult

  2 x 4 kg
  194.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, S/M
  29.80

  Eukanuba Cocker Spaniel

  7,5 kg
  114.80
 • Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak
  59.80

  Kattovit Low Protein

  400 g
  9.80

  Royal Canin Oral Care 30

  400 g
  24.80

  Josera Léger Adult Light

  2 kg
  49.80
 • Vitakraft Krakersy dla papug

  Migdały i figa
  10.80

  Domek Rody Iglo dla małych zwierząt Savic

  dł. x szer. x wys.: 30,5 x 19,5 x 19,5 cm
  24.80

  Wątróbka z konia

  1200 g
  75.20

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  13,6 kg
  199.80
 • Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Łosoś, 4 x 125 g
  26.80

  Bosch Light - - 2 x 12,5 kg

  169.80

  Sanabelle Sensitive, jagnięcina

  2 x 10 kg
  229.80

  Royal Canin Indoor Life Small Adult

  7,5 kg
  139.80
 • Supreme Science Selective Szczur

  1,5 kg
  44.80

  Greenies Petite przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  3 x 10 szt.
  99.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Pakiet mieszany
  39.80

  Gaya, róg bawoła indyjskiego

  Rozm. L
  59.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  4 kg
  79.80

  Royal Canin German Shepherd Junior

  2 x 12 kg
  349.80

  Hills Prescription Diet Feline Renal Health k/d, saszetki

  12 x 85 g
  44.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g

  Gęś z jabłkiem
  119.80
 • Dwupak Taste of the Wild

  High Prairie Canine, 2 x 13,6 kg
  349.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  34.80

  Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem

  3 x 45 g
  14.80

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised

  2 x 12,5 kg
  274.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Select, 22 x 85 g

  Filety z kurczaka z białym tuńczykiem
  59.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  19.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Indyk z ryżem
  189.80

  Feliway spray z feromonem F3

  Spray do transportu 20 ml
  39.80
 • Hunter Dummy na przysmaki - - Czarny/beżowy rozm. M

  44.80

  Mieszany pakiet Catz Finefood saszetki, 12 x 85 g

  Zestaw I
  44.80

  Smycz Flexi New Classic S czarna, 5 m

  Czarna smycz
  29.80

  9 + 3 gratis! Pakiet Cosma Thai w galarecie, 12 x 400 g

  Pakiet mieszany
  82.00
 • Multipak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Ryba
  199.80

  Pakiet próbny Kattovit Urinary, 6 x 175 g

  Tuńczyk i cielęcina
  24.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, indyk

  10 kg
  169.80

  Pro Plan Adult Performance Optipower, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  349.80
 • Trixie Neutral - szampon dla psów i kotów - - 1 Litr

  19.80

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej

  28 W, 590 mm
  499.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g

  Indyk z warzywami
  84.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Kong Classic M gratis!

  Adult Weight Control Medium Breeds, 15 kg
  159.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Wołowina
  74.80

  Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką

  3 x 100 g
  14.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota

  35 l
  79.80

  Prestige Premium Piasek dla ptaków

  5 kg
  13.80
 • Klatka Essegi Baffy 120, trzypiętrowa

  Dł. x szer. x wys. 120 x 54 x 150 cm
  799.00

  Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  15.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Mięso bawole
  44.80

  5 + 1 gratis! Feline Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Wołowina z kurczakiem, krewetkami, warzywami i owocami
  29.80
 • EHEIM Wkłady do filtra Professional 3 2073 oraz 2075

  1 zestaw (5 części)
  37.80

  Eukanuba Labrador Retriever

  12 kg
  144.80

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 kg
  149.80

  Trixie Gino legowisko - - Dł. x szer. 120 x 75 cm

  149.80
 • Perfect Fit In-Home, z łososiem

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Sarna i borówki
  29.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem

  Spray bezwonny, 85 g
  39.80

  Isobed zooplus, szary z sercami i łapkami

  100 x 75 cm
  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa