wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g - Toothies

  11.60

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, kurczak - 12 x 400 g

  99.80

  Megapakiet: Rocco Sensitive, 24 x 800 g - Kurczak z ziemniakami

  149.80

  Grau Kitten Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką - 6 x 100 g

  24.80
 • Pedigree Schmackos, z kurczakiem - 20 sztuk

  6.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g - Łosoś

  34.80

  DeliBest Premium okrągłe paluszki wołowe - 2 x 200 g

  34.80

  Totally Ferret Active dla tchórzofretek - 7,5 kg

  129.00
 • Orkiszowa poduszka Barok, brązowa - 80 x 50 x 15 cm

  149.80

  Bozita Original Plus 22/11 - 15 kg

  124.80

  Brit Care Adult Medium Breed - 12 kg

  129.80

  Podwójne punkty bonusowe: Cosma Thai w galarecie 24 x 170 g - Kurczak z wątróbka drobiową

  99.80
 • Megapakiet mieszany Lukullus Natural w saszetkach, 24x300 g - 3 smaki

  69.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g - Indyk z łososiem

  14.80

  Budka dla kota My Cat - 45 x 35 x 35 cm

  79.80

  Dennerle Szyszki czarnej olszy - ok. 50 szt.

  22.80
 • JR Farm owsiane poduszki - 300 g

  14.80

  Royal Canin Sensible 33 - 2 kg

  59.80

  Royal Canin Sensible 33 - 4 kg

  89.80

  Dreamies Extra Crunch, 60 g - Kurczak

  5.80
 • Applaws z kurczakiem i łososiem - 2 x 7,5 kg

  304.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis! - Kaczka, indyk i kurczak

  129.80

  Nylabone Dura Chew Chicken - 14 x 4,0 x 2,0 cm

  19.80

  13 kg Acana + MeatHit Joint Care z jagnięciną gratis! - Senior Dog

  194.80
 • Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner Paris de Luxe - 148 x 90 x 88 cm / do 50 kg

  799.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Czysty żwacz

  159.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Kurczak z szynką

  19.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 2,5 kg

  69.80
 • Royal Canin Labrador Retriever Junior - 12 kg

  179.80

  Josera Festival Adult - 2 x 15 kg

  269.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym

  99.80

  Dreamies Extra Crunch, 60 g - Łosoś

  5.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru białego - 0,35 l, Ø 14 cm

  29.80

  Happy Dog Supreme Sensible Toskania - 12,5 kg

  184.80

  Purina Pro Plan Adult Large Robust, kurczak i ryż - 14 + 2,5 kg gratis!

  159.80

  Świetlówki: Dennerle Trocal T8 Special Plant SuperColorPlus - 2 x 30 W, dł. 89,5 cm

  179.80
 • Dwupak Royal Canin Medium - Junior , 2 x 15 kg

  354.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - Kurczak i ryż

  39.80

  Gourmet Perle, 48 x 85 g w super cenie! - Cielęcina i warzywa

  74.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Indyk, 4 x 60 g

  17.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 110 cm

  14.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Tuńczyk

  45.80

  Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Królik z cukinią, morelami i ogórecznikiem

  189.80

  zoolove, kurczak - 6 x 140 g

  29.80
 • Barkoo chipsy do żucia - Natur (24 szt.)

  21.80

  Brit Care Adult Small Breed - 2 x 7,5 kg

  179.80

  IDC® fluorescencyjna piłka na sznurku Ø 6 cm

  29.80

  Iams pakiet próbny, 4 x 100 g w super cenie! - Kitten

  8.80
 • Kostka minerałowa z kwiatami dla ptaków Quiko - 1 sztuka

  9.80

  Feel Free szelki - XL

  19.80

  Royal Canin Indoor +7 - 400 g

  16.80

  JR Farm piramida do drapania - 1 sztuka

  15.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem - 90 g

  6.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Jagnięcina

  25.80

  Hydor Prime, filtr zewnętrzny - 30, do 450 litrów

  349.80

  Heim Smycz skórzana z ""wplecionym"" karabińczykiem, brązowa - 200 x 1,8 cm

  49.80
 • Trixie King of Dogs podkładka pod miskę - Rozmiar: 44 x 28 cm

  9.80

  Cat & Clean de Luxe o zapachu waniliowym - 2 x 15 kg

  74.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż - 2 x 14 kg

  187.80

  Megapakiet: Rocco Sensitive, 24 x 800 g - Jagnięcina z ryżem

  149.80
 • Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - Jasnoszara kuweta

  249.00

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Pierś z kurczaka

  34.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Urinary u/d - 12 kg

  229.80

  13 kg Acana + MeatHit Joint Care z jagnięciną gratis! - Pacifica

  249.80
 • EHEIM Wkłady do filtra Professional 3 2073 oraz 2075 - 1 zestaw (5 części)

  43.80

  Rocco Chings Chrupiące filety - 2 x 250 g

  27.80

  Vitakraft Multipack krakersy dla szynszyli - 5 x zioła (2 szt. w opakowaniu)

  23.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Genuss in Gelee, plasterki z cielęciną

  79.80
 • Most dla gryzonia - Rozmiar S: dł. x szer.: 21 x 10 cm

  5.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g - Z wołowiną

  59.80

  Gimborn - przysmak dla gryzoni - 50 g

  15.80

  10 + 2 gratis! Rinti Pur, 12 x 800 g - Renifer

  74.60
 • Pochłaniacz zapachów Versele-Laga Deodo - Świeże kwiaty, 750 g

  19.80

  Karma dla kota Feline Porta 21 Holistic 6 x 156 g - Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami

  35.80

  Royal Canin Mini Sensible - 10 kg

  159.80

  Bosch Adult Menu, drób - 15 kg

  99.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g - Wołowina

  69.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Śledź z krewetkami

  55.80

  Wolf of Wilderness ""Wild Hills"" - kaczka - 2 x 12 kg

  379.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak - 2,27 kg

  85.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa