wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dibo Premium suszone kostki mięsa jagnięcego

  600 g
  49.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus pełne ziarno - kurczak
  79.80

  Lukullus Natural, wołowina i indyk

  6 x 400 g
  29.80

  Dwupak Applaws, 2 x 7,5 / 12,5 kg

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 12,5 kg
  469.00
 • Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Dziczyzna z makaronem
  39.80

  Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Mini Junior, 2 kg
  52.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 24 cm
  29.80

  Royal Canin Energy, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Energy 4300
  394.80
 • Royal Canin Medium Sensible

  2 x 15 kg
  374.80

  Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Puppy Active
  394.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Fish & Potato, ryba i ziemniak, 2 x 15 kg
  209.00

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak

  3 x wiaderko po 500 g
  36.80
 • Bosch Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  229.00

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  2 x 12 kg
  359.00

  Applaws Adult Large Breed, kurczak

  2 x 12,5 kg
  469.00

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Duo Délice, wołowina z ryżem, 10 kg
  149.80
 • Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 950 ml, Ø 18,5 cm, wys.: 22 cm
  89.80

  Rinti Feinest 11 x 150 g

  Drób z warzywami
  36.80

  Spray do rozczesywania psiej sierści Karlie Perfect Care

  250 ml
  19.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 6
  59.80
 • Nova Foods Trainer Natural Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń

  2 x 12,5 kg
  279.00

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , limonkowe

  XL: obwód klatki piersiowej: 59 - 100 cm, szer. 25 mm
  89.80

  Odblaskowa obroża Karlie, pomarańczowa

  Rozm. 1
  19.80

  8in1 Shampoo White Pearl

  250 ml
  24.80
 • Eukanuba Boxer

  12 kg
  154.80

  Royal Canin Dental DLK 22

  14 kg
  239.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Pakiet mieszany, 4 smaki
  89.80

  Royal Canin Urinary S/O LP 18

  2 x 14kg
  469.80
 • Acana Pacifica karma

  2 x 13 kg
  469.00

  Buda Trixie Natura z płaskim dachem

  XL: dł x szer x wys: 116 x 79 x 82 cm
  429.00

  Mera Dog Chrupiące biszkopty - - 5 kg

  49.80

  Eukanuba Mature & Senior Large Breed

  2 x 15 kg
  309.00
 • Biała ryba czarniak

  600 g
  74.80

  Pedigree Jumbone Large - - Wołowina, 210 g

  7.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 4,7 cm
  16.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki mięsa jagnięcego
  72.80
 • 11 kg+1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium/Maxi, 12,5 kg

  Maxi Junior,12,5 kg
  148.60

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  27.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Family
  269.00

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  2 x 15 kg
  409.00
 • Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  2 sztuki
  9.80

  Cesar Classic, 48 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  149.00

  Royal Canin Breed Poodle Adult

  2 x 7,5 kg
  329.00

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg
  169.00
 • Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  31.80

  Izolacja do budy Woody

  M: dł. x szer. x wys.: 92 x 54 x 53 cm
  129.00

  Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  4 kg
  59.80

  Automat na karmę Le Bistro

  2,2 kg suchej karmy
  219.00
 • Hills Canine Puppy, kurczak

  12 kg
  149.00

  Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  6 x 24 g
  15.80

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet I
  129.00

  Acana Light & Fit

  2 x 13 kg
  359.00
 • Hunter obroża Canadian

  Rozm. 60
  159.00

  Trixie metalowy grzebień - - 6,5 cm

  15.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  67.80

  Orijen Puppy Large

  2 x 13 kg
  499.00
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 7 cm
  11.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. S: dł. grzbietu 35 cm
  39.80

  Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z kurczakiem i ziemniakami
  54.80

  Royal Canin Breed French Bulldog Junior

  3 kg
  79.80
 • Smycz Flexi Giant L, 8 m

  Czarna
  119.00

  Dwupak Bozita

  Sensitive Lamb & Rice, 2 x 12,5 kg
  259.00

  Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  10 kg
  179.00

  Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 13 kg
  334.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Kurczak
  99.80

  RINTI Canine Diabetes

  400 g
  6.80

  Dibo Premium płuca jagnięce

  250 g
  16.80

  Heim Smycz skórzana z ""wplecionym"" karabińczykiem, brązowa

  200 x 1,8 cm
  49.80
 • Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  339.00

  Royal Canin Mini Sensible

  10 kg
  159.00

  Duże opakowanie Hills + 2 miski z podstawką gratis!

  Mature Adult 7+ Light , kurczak, 12 kg
  159.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. S, smycz 110 cm
  16.80
 • Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą
  379.00

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  Pakiet mieszany
  24.80

  Bozita Light Chicken & Rice 19/07 - - 12 kg

  139.00

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  825 g
  27.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  2 x 12 kg
  329.00

  Tartan Poduszka

  110 x 80 x 7 cm
  89.80

  Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Club Pro Energy HE , 20 kg
  159.00

  Royal Canin Maxi Junior Active

  15 kg
  185.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0