Kupując karmę kieruję się
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  7,5 kg
  129.00

  Mera Dog Junior 1

  2 x 12,5 kg
  241.20

  Eukanuba Puppy Small Breed

  3 kg
  54.80

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  France: Wołowina z ziemniakami i warzywami Ratatouille
  24.80
 • Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  12,5 kg
  249.00

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  49.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 13 cm
  14.80

  Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 400 g
  46.80
 • Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 27 x 300 g

  Mieszany pakiet, 27 x 300 g
  149.00

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 15 kg

  99.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z warzywami
  36.80

  Rocco Płuca wołowe

  1000 g
  34.80
 • Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  12 kg
  184.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  79.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina

  250 g
  21.80

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną

  3 kg
  24.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g

  Kurczak z indykiem
  54.80

  Animonda vom Feinsten Forest, 6 x 150 g

  Jeleń
  17.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Dziczyzna z makaronem
  22.80

  Royal Canin Renal RF 16

  2 x 14 kg
  469.80
 • Exclusion, konina z ziemniakami

  12,5 kg
  229.00

  8in1 Delights kości z kurczakiem

  M, 7 x 65 g
  77.80

  Grau Excellence Adult Classic, drób

  5 kg
  79.80

  Purizon Adult , ryba

  400 g
  11.80
 • ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze malinowym

  Rozm. L
  69.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  3 opakowania, mieszanka: drób, jagnię i królik
  79.80

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  2 x 12 kg
  359.80

  Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  XL: szer. x gł. x wys. :112 x 102 x 107 cm
  799.00
 • Dwupak Happy Dog Supreme

  Medium Baby 28, 2 x 10 kg
  229.00

  Royal Canin Mini Adult Light

  6 x 195 g
  34.80

  Royal Canin Club Adult CC

  2 x 15 kg
  214.80

  CANIBIT Przysmaki z mięsa strusia, 150 g

  150 g
  19.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + plecak gratis!

  Giant Adult, 15 kg
  159.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Cielęcina, 290 g
  99.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 x 13,5 kg
  399.00

  Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 6 x 800 g

  Jeleń z jabłkiem
  44.80
 • Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Serca drobiowe
  34.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Sensible Sensitive Digestion, 2 x 15 kg
  369.80

  Lukullus Natural, drób i jagnięcina

  6 x 200 g
  19.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  200 ml, Ø 15 cm
  9.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Sensitive indyk z cukinią
  89.80

  Luposan Granulki wzmacniające stawy

  2700 g
  319.00

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Naturalne żwacze wołowe jasne

  1000 g
  32.80
 • Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g - - Wołowina z drobiem

  17.80

  Purina Pro Plan Puppy Large Robust, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  299.80

  Dwupak Bosch

  Junior Maxi, drób, 2 x 15 kg
  219.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m

  Kaczka
  22.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Żwacz
  109.00

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  9.80

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Rozm. 2
  99.80

  Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  12 kg
  155.00
 • Orijen Black Angus przysmak

  56,7 g
  22.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + plecak gratis!

  Health Nutrition Dermacomfort Maxi, 12 kg
  169.00

  19 + 5 gratis! Animonda vom Feinsten, 24 x 150 g

  Junior, 3 smaki
  56.20

  Orijen Puppy

  2 x 13 kg
  499.00
 • Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem
  129.00

  Royal Canin Breed Bichon Frise Adult

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Orijen Adult 6- Fish

  6,8 kg
  179.00

  Pakiet Pedigree Saszetki w sosie 12 x 100 g / 24 x 100 g

  24 x 100 g
  29.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 65 cm
  199.00

  Royal Canin Urban Life Small Senior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet 2
  159.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Jednobiegowa (bez ostrzy)
  649.00
 • Podwójny transporter samochodowy Aluline

  XL: szer. x gł. x wys.: 97 x 92 x 68 cm
  799.00

  Trixie Premio Chicken Drumsticks Light

  5 sztuk
  7.80

  Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  99.80

  Dwupak karmy Beneful

  Healthy Weight, 2 x 15 kg
  169.00
 • Beneful Healthy Growth

  3 kg
  29.80

  Bosch Junior Maxi - - 2 x 15 kg

  219.80

  Pedigree Medium Junior, z kurczakiem i ryżem - - 15 kg

  92.80

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  15 kg
  139.00
 • Happy Dog Supreme Sensible Toskania

  2 x 12,5 kg
  329.00

  Orijen Senior

  6,8 kg
  149.00

  Pakiet mieszany Josera Optiness + Sensiplus, 2 x 4 kg

  Pakiet mieszany
  99.80

  Royal Canin Breed West Highland White Terrier Adult

  2 x 3 kg
  154.80
 • Przysmak Dibo Premium gardziele drobiowe

  250 g
  11.80

  Bozita Young & Fit 24/12

  2 x 12,5 kg
  249.00

  Vitakraft Dental 2in1 small

  4 x 120 g
  19.80

  Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  229.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0