wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Sanabelle Dental Snack - 24 x 20 g

  29.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z serem

  19.80

  Forza 10 Active Line - Intestinal Active - 2 x 10 kg

  379.80

  Hagen Dogit podwyższona miska - w kolorze biało-srebrnym

  99.80
 • Royal Canin Energy - 50 g

  3.20

  JR Farm Orzechowe specjały - 200 g

  9.80

  Bosch HPC Soft Senior Kozina & ziemniak - 3 x 2,5 kg

  129.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Medium Puppy Optistart, kurczak i ryż, 2 x 12 kg

  289.80
 • Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g - Biała ryba z wątróbką z dziczyzny

  64.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult, 5 x 2 kg - Adult, kaczka

  179.80

  Duże opakowanie Mera Dog + przysmak CANIBIT Angus gratis! - Light, 12,5 kg

  127.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia - Dwubiegowa (bez ostrzy)

  619.80
 • Porta 21 Feline Finest Cats Heaven - 2 kg

  35.80

  Biokats Micro Fresh żwirek dla kota - 2 x 14 l

  54.80

  Lillebro Mącznik suszony - 2 x 500 g

  69.80

  Sera Aquatan Preparat do uzdatniania wody - 500 ml

  49.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Drób z jagnięciną

  22.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g - Wołowina z perliczką

  12.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją - S: szer. x gł. x wys.: 72 x 76 x 76 cm

  279.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Jagnięcina & ziemniaki z koprem, twarogiem i oliwą

  99.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów - Forma do montażu w szkle biała

  39.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g - Drób z jagnięciną

  16.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - Drób z wątróbką

  24.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne - 200 g

  12.80
 • Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk

  19.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką - 89 x 60 x 66 cm

  229.80

  Rocco Sensitive , 6 x 800 g - Jagnięcina z ryżem

  39.80

  Royal Canin Renal Veterinary Diet, kurczak - 24 x 195 g

  174.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g - Sarna i borówki

  32.80

  Savic Comfort Nappy pieluchy , 12 sztuk - Rozmiar 6, 12 sztuk

  32.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g - Pstrąg i kurczak

  44.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg - Jagnięcina z łososiem i wołowina Black Angus z indykiem

  399.00
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne - Wołowina, 200 g

  7.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk - 6 x 85 g

  16.80

  Feringa karma mokra dla kociąt, 6 x 200 g - Indyk

  26.80

  Dwupak Briantos - Adult Maxi (2 x 14 kg)

  169.80
 • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - Kurczak z ryżem

  14.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 2 x 15 kg

  179.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z wołowiną

  29.80

  Pakiet Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g - Makrela

  74.80
 • Ferplast Prima kuweta dla kota - Filtry z aktywnego węgla, 3 szt.

  7.80

  Benek Super Crystal Lawenda żwirek dla kota - 3,8 l

  12.80

  zoolove sofa Wellness - Dł. x szer. wys.: 100 x 65 x 30 cm

  349.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Junior (Faza 2) - 10 kg

  136.80
 • Supreme Science Selective Rabbit - 1,5 kg

  37.80

  Trixie Creamy Snacks, 6 x 15 g - 6 x 15 g

  5.80

  Smycz Flexi Neon Reflect - S: do12 kg (lina)

  39.80

  40 + 8 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g - Menu, Drób z makaronem

  112.00
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g - Toothies

  11.60

  Whiskas Adult z kurczakiem - 4 kg

  36.80

  15 kg Lukullus sucha karma + 6 x 400g puszki gratis! - Kurczak i łosoś z Morza Północnego + Królik i dziczyzna

  159.80

  Korzystny pakiet Wolf of Wilderness, 12 x 400 g - Wild Hills - kaczka

  74.80
 • Catherine drapak dla kota - 45 x 45 x 197 cm

  319.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato - 12 kg

  199.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin - 12 kg

  139.80

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie, 12 x 410 g - Łosoś

  43.00
 • Ośmiokątny kojec z ochroną przeciwsłoneczną - 8 elementów każdy 57 x 56 cm

  99.80

  Schmusy Nature Kitten w puszkach, 6 x 190 g - Łosoś z jagnięciną, ryżem i olejem z łososia

  17.80

  Zestaw startowy Minimobil dla królików - 5 sztuk

  79.80

  21 + 3 gratis! Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Wołowina i jeleń z jabłkiem

  139.20
 • Royal Canin Exigent 42- Protein Preference - 2 kg

  59.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby - 12,5 kg

  259.80

  2 kg + 400 g gratis! Feringa, sucha karma dla kota - Indyk

  49.80

  Rocco Winter Menu, 6 x 800 g - Gęś z kawałkami ziemniaków

  34.80
 • Cuni Nature Re-Balance pokarm dla królików miniaturowych - 2,5 kg

  39.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine - 2 x 13,6 kg

  349.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg - Club Adult CC

  199.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free - 24 x 370 g

  225.80
 • Natural Home V drapak dla kota - 60 x 57 x 240-265 cm

  489.80

  Torba transportowa koniczynka - 40 x 26 x 25,5 cm

  129.80

  Mera Dog Softdiner - 12,5 kg

  89.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g - Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem

  37.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g - Mieszany pakiet I

  74.80

  Mieszany pakiet Catessy Sticks, 60 szt. - 60 sztuk

  23.80

  Smilla pasta multiwitaminowa - 50 g

  5.80

  10 kg Animonda + kocyk Winter Love gratis! - Kitten

  109.80
 • Dwupak Pedigree - Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg

  174.80

  GranataPet Adult, kaczka - 2 x 10 kg

  449.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g - Pasztet z tuńczyka

  65.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion - 12,5 kg

  139.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa