wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smycz Flexi Vario L brązowa, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80

  Pakiet Barkoo kości z nadzieniem ze żwaczy wołowych - 12 x ok. 12 cm

  45.80

  Concept for Life Sterilised Cats - 3 kg

  59.80

  Megapakiet MACs w saszetkach, 24 x 100 g - Mieszany pakiet drobiowy

  77.80
 • Animonda Carny Exotic, 12 x 85 g - Struś

  32.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem - 2 x 10 kg

  284.80

  Kości do żucia z prasowanej końskiej skóry - 3 x 12 cm

  25.80

  Chewies Korzeń do gryzienia - L

  59.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Tuńczyk z szynką i kurczakiem

  59.80

  21 + 3 gratis! Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100 g - Kurczak z warzywami

  51.80

  28 + 8 gratis! Sheba tacki, 36 x 85 g - Sauce Spéciale, kurczak w sosie ziołowym

  69.80

  Wędka dla kota Mystic Long Feather - 1 sztuka

  29.80
 • Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego - 1,5 kg

  24.80

  Hills Prescription Diet Feline i/d Digestive Care - 2 x 5 kg

  239.80

  12,5 kg Mera Dog Pure + karma Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki, 300 g gratis! - Junior, indyk i ryż

  134.80

  Tubidog Function pro Mobility pasta - 3 x 75 g

  19.80
 • PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem - Zestaw: obroża + 2 x spray cytrynowy

  269.80

  Benek Super Crystal żwirek dla kota - 34,2 l

  119.80

  zoolove Scratch & Play drapak dla kota - Wys.: 43 cm, Ø 30 cm

  39.80

  Pokrywka na puszki, silikonowa - 1 x Ø 11 cm

  7.80
 • Trainer Natural Mini, wołowina, ryż i żeń-szeń - 2 kg

  41.80

  Kosz , jasnobrązowy - 100 x 80 x 28 cm

  129.80

  Smycz Flexi New Classic M czarna, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80

  Pakiet dla kociąt: 400 g Concept for Life Kitten + Cosma Nature w super cenie! - Zestaw II

  25.80
 • Wieża Natural Paradise Premium drapak dla kota - Wys. x Ø: 113 x 55 cm

  459.80

  Defu Bio Junior - 3 kg

  59.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Wołowina, indyk i krewetki

  29.80

  12 kg / 2 x 7,5 kg Royal Canin Breed + Dokas, Paski z kaczki gratis! - Jack Russell Adult, 2 x 7,5 kg

  287.60
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Pstrąg z pomidorem

  19.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak - 300 g

  12.80

  DogMio Bonies, przysmak - 1 kg

  12.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan Duo Délice + zawieszka odblaskowa Safety Light gratis! - Duo Délice, kurczak z ryżem, 10 kg

  147.80
 • JBL Grana-Discus Granulowany pokarm dla dyskowców - 1000 ml

  79.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże - Zapasowe zawieszki na obrożę (2 sztuki)

  39.80

  Catnip Fletcher zabawka z kocimiętką dla kota - 3 sztuki

  29.80

  Totally Ferret Active dla tchórzofretek - 7,5 kg

  129.80
 • Royal Canin Labrador Retriever Junior - 12 kg

  164.80

  Mieszany pakiet Miamor Cat Confect pasty dla kota - 48 x 15 g

  34.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - No. 107, kangur (12 x 400 g)

  119.80

  Naturalne siano ziołowe z nagietkiem - 2 x 500 g

  15.80
 • Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g - Wołowina i kurczak

  19.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby - 12,5 kg

  249.80

  Eheim Pompa napowietrzająca - 100, o wydajności 100 l/h

  109.80

  Pakiet mieszany Greenwoods Adult, 2 x 2 kg - Indyk i ryż + ryba i ryż

  62.80
 • Royal Canin Intense Beauty w sosie - 24 x 85 g

  65.80

  Dwupak Pedigree - Adult, z drobiem, 2 x 15 kg

  169.80

  Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g - Diet & Stomach - Sensitive

  18.80

  Rocco Sensitive , 6 x 800 g - Jagnięcina z ryżem

  39.80
 • Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - 20 l (ok. 9 kg)

  47.80

  Pakiet: 3 x 5l Tigerino Crystals + Concept for Life 400 g - Kitten

  47.80

  Sera Aquatan Preparat do uzdatniania wody - 5000 ml

  179.80

  12 kg / 2 x 7,5 kg Royal Canin Breed + Dokas, Paski z kaczki gratis! - Sterilised Retriever Adult, 12 kg

  169.80
 • Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 45 Watt T5, 100 cm, pasuje do Rio 180, Trigon 350

  499.80

  FURminator Zgrzebło - 12 x 6 x 4 cm

  35.80

  La Digue II drapak dla kota - Beżowy

  349.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Sheba Sauce Lover, tuńczyk

  42.80
 • 8in1 Fillets Pro Digest, 80 g - S

  9.80

  Royal Canin Hypoallergenic DR 21 - 14 kg

  239.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic, puszki - 12 x 156 g

  55.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kaczka z ziemniakami

  114.80
 • Trixie Cat obroża dla kota - 1 sztuka

  5.80

  Pakiet mieszany Applaws Finest Collection - 5 x 100 g

  21.80

  Royal Canin Hypoallergenic w puszkach - 12 x 200 g

  77.80

  Alpha Spirit Individual Stick, wątróbka - 30 sztuk

  19.80
 • Korzystny pakiet Trainer Natural Medium, 12 x 400 g - Puppy & Junior

  89.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Mieszanka owoców morza

  33.80

  10 + 2 gratis! Almo Nature Classic, 12 x 55 g - Tuńczyk i kurczak

  28.00

  10 + 2 gratis! Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - 12 x 280 g

  83.00
 • Torba transportowa SturdiBag czarna - XL: dł. x szer. x wys.: 51 x 30,5 x 40,5 cm

  359.80

  Royal Canin Boxer Junior - 2 x 12 kg

  329.80

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g - Kurczak z szynką

  18.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - Łosoś

  22.80
 • PetSafe Antibell ultradźwiękowa stacja antyszczekowa - Stacja antyszczekowa z sygnałem ultradźwiękowym

  199.80

  Dibo Premium suszone uszy wieprzowe - 10 sztuk

  42.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Menu, 12 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  84.80

  Pro Plan Medium & Large 7+ Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 14 kg

  314.80
 • Catsan żwirek higieniczny - 20 l

  39.80

  Płaszcz Grizzly II - Dł. grzbietu: ok. 40 cm

  49.80

  Whiskas Dentabites - Kurczak, 40 g

  4.80

  Legowisko Memory Oval, brązowe - 118 x 74 x 24 cm

  449.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa