Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak

  12 kg
  154.80

  Rocco Senior, 6 x 800 g

  Jagnięcina z prosem
  36.80

  Chomper Wet Dog Tugger Octopus, zabawka

  Ø 23 x wys. 27 cm
  39.80

  12 kg Royal Canin Breed + plecak gratis!

  Boxer Junior
  179.80
 • Trixie aluminiowy transporter, średni

  63 × 90 x 65 cm
  699.00

  Uszy wołowe Premium

  100 sztuk
  289.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  4 kg
  79.80

  Kalendarz adwentowy z przysmakami Rocco

  Kalendarz z przysmakami
  24.80
 • 5 + 1 gratis! Hills Canine, 6 x 370 g

  Adult, kurczak
  45.60

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  12 kg
  144.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  274.80

  Kawałki z królika

  200 g
  12.80
 • 17 + 3 kg gratis! Bosch My Friend karma - - 17 + 3 kg gratis!

  59.20

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  3 smaki
  59.80

  Applaws All Breed Adult Lite, kurczak

  12,5 kg
  229.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla średnich psów, 990 g
  79.80
 • Animonda vom Feinsten Menu 6 x 150 g

  Jagnięcina ze zbożem pełnoziarnistym
  17.80

  HALTI kaganiec, czarny

  Rozm. 3
  39.80

  Trixie klatka do transportu psa - - 116 x 77 x 86 cm

  299.00

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  294.80
 • Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  169.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz

  200 x 2 cm
  34.80

  Pasta Kong Stuff´n Easy Treat

  O smaku wątróbki
  19.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Adult Dog
  159.80
 • Replus Meshidai, podwójna miska ceramiczna

  Rozm. S: 2 x 0,4 l
  149.80

  Optimanova Large Adult Kurczak & Ryż - - 2 x 12 kg

  289.80

  Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g

  Indyk z szynką
  17.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. M, smycz 110 cm
  14.80
 • Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 3
  39.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 2
  34.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm
  299.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 1
  29.80
 • Megapakiet Cesar Classic, 48 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  139.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g

  Kurczak z warzywami
  122.60

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Healthy Mobility Medium Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Legowisko Outdoor Memory

  100 x70 x 12 cm
  179.00
 • Trixie ceramiczna miseczka z motywem łapek, brązowa

  0,3 l/Ø 12 cm
  7.80

  Zabawka Kong Braidz

  L
  34.80

  Kleinmetall Rollmat Mata na zderzak

  64 x 80 cm
  99.80

  Royal Canin Diabetic DS 37

  2 x 12 kg
  429.00
 • Poduszka do klatek

  L: 90 x 59 x 10 cm
  69.80

  Szampon dla zwierząt DIRTY TALK

  475 ml
  49.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina i królik
  57.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  S: dł x szer x wys: 56 x 57 x 50 cm
  99.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 1,65 ml, Ø 21 cm
  39.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 42 cm
  199.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1)

  15 kg
  179.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 42 cm
  139.80
 • Trixie piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Kaczka
  29.80

  Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  1,5 kg
  24.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes, 2 x 7,5 kg

  249.80
 • Royal Canin Breed Rottweiler Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  Buda Sylvan Basic

  L: szer. x gł. x wys.: 101 x 89 x 86 cm
  449.00

  Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  14 kg
  89.80
 • Trixie Natura buda z przedsionkiem

  L: szer. x gł. x wys. 130 x 100 x 105 cm
  699.80

  Pop-Up jajko - niespodzianka

  1 sztuka
  9.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  164.80

  Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ryżem
  32.80
 • Royal Canin Medium Dermacomfort

  2 x 10 kg
  274.80

  Vitakraft Dental 2in1 medium

  4 x 180 g
  22.80

  Mięsne rolki z drobiem i ryżem

  3 sztuki
  9.80

  Kong Wubba Friend Zając

  L
  29.80
 • Animonda vom Feinsten Menu 6 x 150 g

  Wołowina z ziemniakami
  17.80

  Hunter Vario Basic Obroża z zapięciem aluminiowym

  Rozm. M: obwód: 35 - 53 cm
  34.80

  Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka

  10 kg
  79.80

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  2 x 15 kg
  92.80
 • Happy Dog Supreme My Little Irlandia

  700 g
  17.80

  Royal Canin Mini Adult 8+

  2 kg
  54.80

  Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio Sensitive z kurczakiem i ryżem
  389.80

  Purina Veterinary Diets Gastro Enteric - EN

  2 x 14 kg
  454.80
 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. S, smycz 200 cm
  19.80

  Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  12,5 kg
  199.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  S , 7 x 35 g
  54.80

  Obroża Heim Stars

  50 x 2,5 cm
  59.80
 • Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  M: szer. x gł. x wys. : 93 x 86 x 84 cm
  399.00

  Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  115 x 70 x 32 cm
  299.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Serca indycze
  17.80

  5 + 1 gratis! Hills Canine, 6 x 370 g

  Adult, kurczak
  45.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0