Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Mięsne rolki z jagnięciną i ryżem

  3 sztuki
  9.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Dzik
  49.80

  Jaskinia Bone, beżowo/ brązowa

  40 x 40 x 35 cm
  39.80

  Integra Protect Adipositas

  24 x 150 g
  74.80
 • Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.80

  12 kg Simpsons Premium + Chewies Kosteczki, 200 g gratis!

  Sensitive Adult Chicken & Potato
  179.00

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 16 cm
  59.80

  Bosch Adult Mini Life & Care

  3,75 kg
  59.80
 • Zabawka Doggy Brain Train 2 w 1

  Dla małych ras: Ø 25 cm
  49.80

  Royal Canin Medium Dermacomfort

  2 x 10 kg
  274.80

  Uszy wieprzowe (na sztuki)

  50 sztuk
  145.00

  Frolic z drobiem

  3 x 200 g
  14.80
 • Purina Pro Plan Duo Délice, łosoś z ryżem

  2 x 10 kg
  269.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg
  314.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  129.80

  Dwupak Mera Dog

  Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80
 • Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner Deluxe

  148 x 90 x 88 cm / do 50 kg
  649.00

  Happy Dog NaturCroq Senior

  2 x 15 kg
  224.00

  Acana Ranchlands

  2 x 13 kg
  489.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Serca z indyka i gęś
  149.80
 • ROGZ Beltz Bronze nylonowa smycz

  L: dł.: 180 cm, szer.: 20 mm
  99.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  314.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Ryba morska
  169.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Large Breed, kurczak, 2 x 15 kg
  294.80
 • Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  300 x 12 cm
  89.80

  Royal Canin Breed Bulldog Adult

  2 x 12 kg
  349.80

  Bosch Goodies Hair & Skin, przysmak

  450 g
  11.80

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem - - Spray cytrynowy, 2 x 85 g

  69.80
 • Beneful Twists

  3 x 175 g
  21.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original - - 600 g

  94.80

  Nutro Choice Adult Mini, jagnięcina i ryż - - 2 kg

  49.80

  Frolic Rodeo

  105 g
  3.40
 • Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.80

  Royal Canin Medium Ageing 10+

  2 x 15 kg
  354.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 2 x 11 cm (480 g)
  19.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  15 kg
  179.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Drób, 4 x 200 g
  29.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.80

  Happy Dog Mieszanka Płatków

  10 kg
  99.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  299.80
 • Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  3 kg
  54.80

  19 + 5 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g

  Mature + 8
  109.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.00

  Rocco, 1 x 400 g

  Real Hearts: Wołowina z całymi sercami kurczaka
  5.80
 • Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem

  10 kg
  139.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Wołowina

  34.80

  Orijen Regional Red

  2 x 13 kg
  589.80

  Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - - 15 kg

  119.80
 • Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  2 x 12 kg
  349.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  69.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - - Adult Wołowina

  99.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści M

  Szerokość grzebienia 6,7 cm
  129.00
 • Rocco Menu, 6 x 800 g

  Wołowina z warzywami i ryżem
  36.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota

  Wysokość 107 cm, szerokość 75 - 84 cm
  229.00

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  14 kg
  229.80

  Cesar Classic, 24 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  74.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Wołowina, ziemniaki i świeże jajko
  54.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 60 cm
  34.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z reniferem
  35.60

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara

  M-L: obw. 35 - 55 cm, szer. 2 cm
  12.80
 • Dwupak Applaws

  Puppy Large Breed, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior kurczak z dorszem
  67.80

  Miękkie szelki , czarne

  Rozm. S
  9.80

  KONG Wubba Weaves

  S
  22.80
 • 5 + 1 gratis! Hills Canine, 6 x 370 g

  Puppy, kurczak
  45.60

  8in1 Shampoo Puppy

  250 ml
  19.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Optiness
  269.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Serca indycze
  59.80
 • Heim obroża BioThane, pomarańczowa

  Rozm. 60: obwód szyi: 45 - 55 cm, szer.: 25 mm
  37.80

  Kurze łapki

  5 sztuk
  3.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  2 smaki
  159.80

  Royal Canin Mini Adult Sterilised

  2 kg
  49.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet 1
  89.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Wołowina
  44.80

  Smycz Hunter Round & Soft, czarna

  200 x 1 cm
  149.00

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Indyk z naturalnym ryżem i świeżym mniszkiem lekarskim
  119.80
 • Royal Canin Urinary S/O LP 18

  2 x 14kg
  469.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 kg
  46.80

  3 kg + 1 gratis! Wieprzowe małżowiny uszne 4 kg

  4000 g
  95.40

  Royal Canin Sporting Life Trail

  3 kg
  84.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0