wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 400 g - - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  54.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kurczak, jabłko i jogurt
  27.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  24 x ok. 17 cm
  69.80

  Grau Mączka z wodorostów

  400 g
  27.80
 • Beneful Healthy Growth

  3 kg
  29.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, drób

  10 kg
  169.00

  8in1 Shampoo Sensitive

  250 ml
  19.80

  Pedigree Jumbone Large

  Wołowina, 5 x 210 g
  29.80
 • Royal Canin Maxi Adult Sterilised

  12 kg
  165.00

  Megapakiet Lukullus Natural w saszetkach, 24 x 300 g

  Italy
  79.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  12.80

  Duże opakowanie Eukanuba + zabawka sęp Gustav gratis!

  Adult Large Breed, kurczak, 15 kg
  154.80
 • Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Adult Light
  64.80

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar L: dla dużych psów

  259.00
 • Mera Dog Puppy Milk

  2 kg
  69.80

  Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant - - 12 kg

  189.00

  Royal Canin Breed Shih Tzu Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Rinti Gold, 6 x 185 g

  Junior kawałki kurczaka
  19.80
 • Bionic Tug nToss Frisbee

  Ø 23 cm
  39.80

  Canibit Fedelinis, paluszki

  60 g
  8.80

  Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, turkusowa

  200 x 1,5 cm
  19.80

  Purizon Puppy

  2 kg
  44.80
 • Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  12 x 5 cm
  11.80

  18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus!

  Adult 1-5 Large Breed, kurczak
  199.00

  Oryginalny FURminator do długiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.00

  Royal Canin Medium Adult Sterilised

  12 kg
  169.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  3 smaki
  67.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  12 kg
  179.00

  Royal Canin Breed Boxer Adult

  2 x 12 kg
  354.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Wołowina z drobiem
  17.80
 • Rinti Chicko, 170 g

  Szynka, 3 x 170 g
  47.80

  Kawałki z dziczyzny

  200 g
  12.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. M: szer. x gł. x wys.: 104 x 66 x 70 cm
  399.00

  Pedigree Schmackos, 4 smaki

  20 sztuk
  7.80
 • Bosch Goodies Hair & Skin, przysmak

  450 g
  11.80

  RINTI Canine Energy+

  400 g
  6.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Serca indycze z jagnięciną
  99.00

  Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Kurczak, 4 x 125 g
  26.80
 • Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato

  12 kg
  199.00

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  80 g
  6.80

  Royal Canin Maxi Light - - 15 kg

  184.80

  Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Adult Maxi, drób, 15 kg
  114.80
 • Hills Canine Adult, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  64.80

  Kiełbaski w 100 % z mięsa jelenia

  225 g
  21.80

  Izolacja do budy Woody

  L: dł. x szer. x wys.: 104 x 63 x 60 cm
  169.00

  Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. S
  39.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme, 2 x 4/7,5/10/12,5/15 kg

  Fit & Well Adult Mini, 2 x 4 kg
  99.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2

  Wysokość 75 cm, szerokość 75 - 84 cm
  179.00

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Wołowina z ryżem
  179.00
 • Wieprzowe małżowiny uszne

  1000 g
  31.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  L: dł. x szer. x wys.: 116 x 79 x 82 cm
  329.00

  Eukanuba Mature & Senior Medium Breeds

  2 x 15 kg
  319.00

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  67.80
 • Mieszany pakiet próbny Lukullus Menu Gustico, 6 x 400 g

  4 różne smaki
  42.80

  Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  8 x 2,5 x 6 cm
  12.80

  Hunter regulowana smycz nylonowa Ecco Sport, czerwona

  110 x 1,5 cm
  7.80

  DogMio Bonies, przysmak

  3 x 1 kg
  34.80
 • Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 11 cm. 250 g
  14.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  319.00

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini
  84.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  304.80
 • Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult - - 1,5 kg

  49.80

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Puppy Original, kurczak i ryż, 14 kg
  169.80

  Animonda vom Feinsten Menu 6 x 150 g

  Jagnięcina ze zbożem pełnoziarnistym
  17.80

  TubiDOG pasta w tubce o smaku łososia

  3 x 75 g
  19.80
 • Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  12 kg
  159.00

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 60 g
  17.80

  Royal Canin Health Nutrition Dermacomfort Maxi

  12 kg
  169.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  59.80
 • Bosch Bio Puppy, kurczak

  2 x 11,5 kg
  259.00

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 4 (dł. 9,5 mm)
  139.00

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Age & Weight, kurczak, 2 x 11,5 kg
  299.00

  Royal Canin Breed Beagle Adult

  3 kg
  79.80
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  12 x ok. 11 cm
  35.20

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  250 g
  16.80

  Skacząca piłka ""z labiryntem""

  Ø 10,5 cm
  49.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 35 cm
  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0