wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g

  Indyk i serca cielęce + wapń
  79.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  66 x 15 g
  49.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  34.80

  Beaphar Kitties

  3 x 75 sztuk
  27.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  6,8 kg
  114.80

  Trixie legowisko dla królików

  35 x 28 cm
  49.80

  Pedigree Gelenk Aktiv+

  Dla średnich psów, 330 g, 21 szt.
  27.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Indyk
  159.80
 • CANIBIT suszone mięso jelenia

  600 g
  74.80

  Almo Nature Azul Label, 6 x 70 g

  Tuńczyk i łosoś
  14.80

  Royal Canin Club Junior - - 15 kg

  139.80

  Adaptil Rozpylacz D.A.P.

  Dyfuzor + wkład 48 ml
  92.80
 • Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  54.80

  Petsafe obroża antyszczekowa Commander ze sprayem i pilotem

  Zestaw: obroża + 2 x spray bezwonny + baterie
  429.00

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z aloesem

  19.80

  Happy Dog Tasty Sticks Toskania

  9 x 10 g
  19.80
 • Royal Canin Urinary S/O LP 18

  2 x 14kg
  469.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Cielęcina z drobiem
  44.80

  Duże opakowanie Hills Canine + worki na odchody gratis!

  Mini, kurczak, 7 kg
  129.80

  Ośmiokątny kojec Outback dla małych zwierząt, kolor czarny

  8 elementów: 61 x 91,5 cm
  169.00
 • Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 24 x 100 g

  Mięsny Mix
  32.80

  Canibit penisy cielęce, długie

  1320 g
  169.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Metabolic

  12 kg
  269.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z sezamem

  12 x ok. 16 cm
  69.80
 • Stojak dla papug

  Antyczny, wymiary: dł. x szer. x wys.: 51 x 49 x 129 cm
  199.00

  Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3 x 3,8 l
  39.80

  Crispy Musli pokarm dla królików

  20 kg
  109.00

  Trixie Sammy legowisko - - Ø 50 cm

  49.80
 • Maszynka Pet Clipper CP-7010

  Zestaw
  79.80

  7,5 kg + 2,5 kg gratis! Vilmie Premium dla szczurów

  10 kg
  66.40

  Megapakiet Miamor Sensibel 24 x 100 g

  Indyk z makaronem
  57.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Czysta wołowina
  3.80
 • Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  3 x 50 g
  12.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  34.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Hepatic HF 16, 2 x 12 kg
  415.80

  Grau Mączka kostna

  400 g
  26.80
 • Rocco Penisy wołowe Premium, 18,5 cm

  25 sztuk
  114.80

  Chipsi Super Granulat z miękkiego drewna

  15 kg
  54.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Wołowina, 2 x 100 g
  5.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Metabolic

  12 x 370 g
  129.80
 • Bosch Senior - - 2 x 12,5 kg

  194.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w sosie, 24 x 100 g

  Kurczak z papają
  64.80

  Skyline Marrakesz, domek dla gryzoni

  77 x 47 x 38 cm
  599.00

  Josera Emotion Minette

  400 g
  14.80
 • Ferplast klatka dla ptaków Palladio 04

  59,5 x 33 x 70,5 cm
  249.00

  Uszy jagnięce

  600 g
  49.80

  JBL Haru klej uniwersalny

  80 ml, czarny
  49.80

  Dwupak GranataPet, 2 x 10 kg

  Adult, kurczak
  439.00
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej

  2,7 l, Ø 24 cm
  39.80

  Pakiet Gourmet A La Carte, 4 x 85 g

  Mieszane smaki I
  9.80

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  4 kg
  69.80

  Catnip Fletcher zabawka z kocimiętką dla kota

  3 sztuki
  24.80
 • EHEIM Wkłady do filtra Professional 3 2073 oraz 2075

  1 zestaw (5 części)
  37.80

  Catit Design Senses Trawa ogrodowa

  Trawa dla kota, 2 x 70 g
  24.80

  KONG Scrunch Knots Lis

  M/L
  29.80

  Original Carnello ""Guma do żucia""

  90 g
  12.80
 • Naturalne żwacze wołowe jasne

  1000 g
  32.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  12.80

  9 + 3 gratis! Mokra karma Lukullus, 12 x 800 g

  Natural, królik i dziczyzna
  67.20

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną

  2 x 3 kg
  49.80
 • Bunny ORAL - Marzenie królika

  4 kg
  89.80

  Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw - - 15 kg

  89.80

  Hill´s Prescription Diet Canine u/d

  6 x 370 g
  69.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z tuńczykiem
  27.80
 • Integra Protect Adipositas

  6 x 150 g
  19.80

  Cosma Thai Snackies

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  Sera Discus Granulowany pokarm dla dyskowców

  250 ml
  24.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g

  Wołowina
  119.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Dziczyzna, 4 x 200 g
  28.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Kurczak i indyk
  24.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  89.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Renifer
  7.80
 • Orkiszowa poduszka Barok, brązowa

  100 x 65 x 15 cm
  179.80

  Hydor Professional, filtr zewnętrzny

  150, do 150 litrów
  349.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i wołowina Black Angus z indykiem
  399.80

  Paśnik z siedziskiem

  20 x 17 x 20 cm
  29.80
 • Purina Pro Plan Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  279.80

  Royal Canin Medium Junior

  18 kg
  184.80

  Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany I
  24.80

  Happy Dog Supreme Mini ""Małe podróże"" - Happy Dog Supreme Mini ""Małe podróże"" 3 x 4 kg

  219.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa