Kupując karmę kieruję się
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Joint Mobility - JM
  474.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  99.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Królik z cukinią, morelami i ogórecznikiem
  69.80

  Trixie Natura buda z przedsionkiem

  M: szer. x gł. x wys. 100 x 82 x 90 cm
  499.00
 • Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla średnich psów, 720 g
  22.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 10 (długość 1,6 mm)
  119.00

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  79.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Senior Maxi, 2 x 12,5 kg

  299.80
 • Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Light Turkey, indyk
  194.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Trixie łóżko do samochodu

  95 x 75 cm. Kolor: czarno- szary
  149.00

  Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 6 x 800 g

  Czarniak ze szpinakiem
  44.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Irlandia

  4 kg
  62.80

  Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla małych psów, 110 g
  5.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. Baby
  49.80

  Hills Canine Puppy, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80
 • Dwupak karmy Beneful

  Tasty Choice 2 w 1, 2 x 14 kg
  179.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  17.80

  Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  15 kg
  159.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Mature Adult 7+ Light , kurczak, 2 x 12 kg
  299.00
 • Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Urinary - UR
  474.80

  Hunter Dummy na przysmaki

  Czarny/pomarańczowy rozm. S
  24.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Dziczyzna z kluskami, jabłkiem i żurawiną
  9.80

  Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  2 x 7,5 kg
  174.80
 • Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i serca drobiowe
  67.80

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Kaczka z ziemniakami
  210.60

  Happy Dog Supreme Mini Afryka

  4 kg
  99.80

  Eukanuba Rottweiler

  12 kg
  149.80
 • 11 kg+1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium/Maxi, 12,5 kg

  Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń
  139.80

  Royal Canin Mini Junior

  12 x 195 g
  64.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  79.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Koktajl wielomięsny
  44.80
 • Orijen Puppy

  6,8 kg
  149.80

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  299.80

  Dwupak Royal Canin Giant, 2 x 15 kg

  Junior
  334.80

  12,5 / 15 kg Happy Dog Supreme + 100 g HD przysmak gratis!

  Light 1 - Low Carb, 12,5 kg
  159.80
 • Luposan Biotyna

  ok. 130 tabletek
  44.80

  Bosch Adult Menu, drób - - 2 x 15 kg

  199.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Skin Support D/D

  12 kg
  219.80

  Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  115 x 70 x 32 cm
  299.00
 • Happy Dog Supreme Sensible Toskania

  4 kg
  62.80

  Heim Smycz , nitowana, koloru czarnego

  240 x 2 cm
  59.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 8 x 10 cm
  34.80

  Trixie piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80
 • Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem

  Zestaw: Obroża ze sprayem, 2 x spray bezwonny, baterie
  429.00

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g

  Indyk i serca cielęce + wapń
  79.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  2 x 15 kg
  339.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, drób

  2 x 2 kg
  99.80
 • Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  1 kg
  19.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 750 ml, Ø 16 cm
  19.80

  Eukanuba Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryżem

  2,5 kg
  59.80

  Purina Dog Chow Puppy Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  194.80
 • Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  75 x 50 x 25 cm
  129.00

  Dwupak Purina Pro Plan

  Senior Original 7+, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  294.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  2 x 200 g
  24.80

  Hills Canine Performance, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80
 • Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 15 kg

  99.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 400 g

  Czarniak ze szpinakiem
  89.80

  Heim BioThane smycz z pętlą na dłoń, pomarańczowa

  Dł. 120 cm, szer. 19 mm
  39.80

  Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  4 x 55 g
  13.80
 • Lilys Kitchen Forget Me Nots

  3 x 100 g
  39.80

  Trixie kolorowa lina do zabawy - - 37 cm, 300 g

  14.80

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, turkusowa

  Rozm. M: dł. x szer.: 35 - 53 x 2 cm
  11.80

  Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. XL
  89.80
 • Dwupak Applaws

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Happy Dog Supreme Mini Senior

  2 x 4 kg
  109.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  S: 50 - 80 g
  24.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango

  Rozm. 55: obwód szyi: 45 - 50 cm, szer.: 40 mm
  199.00
 • Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  67.80

  Barkoo skręcane rurki do żucia natur w super cenie!

  300 x 12,5 cm
  94.80

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  1 kg
  19.80

  Orijen Regional Red

  6,8 kg
  209.80
 • Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  2 x 7,5 kg
  334.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Indyk
  7.80

  Royal Canin X-Small Adult

  2 x 3 kg
  144.80

  Carnello ""Guma do żucia"" , paczka treningowa

  100 g
  9.80
 • Royal Canin Urban Life Small Adult

  7,5 kg
  159.80

  Dibo Premium suszone uszy wieprzowe

  10 sztuk
  42.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Wołowina (Oryginał)

  29.80

  Purina Dog Chow, 14 kg + Rinti Extra Chicko z kurczakiem 90

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż
  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0