wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Prescription Diet Canine Mobility j/d - 12 kg

  209.80

  Rocco Chings Double, 200 g - Kurczak i wątróbka

  15.80

  proCani mieszanka z jagnięciny - 20 x 400 g

  159.80

  Pakiet próbny Gourmet Perle, 4 x 85 g - Wołowina, królik, łosoś i kurczak

  7.80
 • Applaws Adult z kurczakiem i kaczką - 2 x 7,5 kg

  284.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Mieszany pakiet I

  129.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 800 g - Delikatny drób z jagnięciną

  74.80

  4 kg Almo Nature w super cenie! - Holistic Kitten, kurczak z ryżem

  74.80
 • Trixie Hunting legowisko i kota - Ø 70 cm

  94.80

  Schmusy Nature Kitten w puszkach, 6 x 190 g - Cielęcina z drobiem, makaronem i nasionami psyllium

  16.80

  Szeleszcząca piłka 2 w 1 - 2 sztuki, Ø 6 cm

  24.80

  Mera Dog Pure, jagnięcina i ryż - 12,5 kg

  134.80
 • Rinti Pur Junior, 6 x 400 g - Kurczak

  24.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg - Festival Adult

  249.80

  Simons Cat kuweta dla kota - Czerwono-biała

  99.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 85 g - Indyk i kaczka

  17.80
 • Mieszany pakiet Cosma Original Snackies, 4 smaki - Duże tubki, 95 g

  36.80

  Pakiet Rocco Cubes - Kurczak z rybą, 4 x 150 g

  49.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Golden Retriever Adult

  19.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Wołowina i sarnina z borówkami

  29.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g - Indyk

  85.80

  Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg - Large Breed

  283.80

  Briantos Adult, łosoś & ryż - 3 kg

  22.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Tuńczyk z wodorostami

  22.80
 • Almo Nature Rouge Label Filets, 12 x 55 g - Filet z tuńczyka i homar

  34.80

  Trainer Fitness 3 Adult Mini, jagnięcina i ryż - 2 x 7,5 kg

  249.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina - Drób, 250 g

  17.80

  IAMS Naturally Cat Adult, łosoś - 2,7 kg

  43.80
 • Frolic z wołowiną - 200 g

  4.80

  Aumüller poduszka London - 90 x 60 x 12 cm

  99.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g - Jagnięcina i brązowy ryż

  49.80

  Barkoo Mini Bones, 200 g - Żwacze

  5.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża - Obwód szyi: 30-40 cm

  24.80

  Freedom torba transportowa z wybiegiem - 50 x 29 x 32 cm

  129.80

  Kattovit Sensitive, kurczak - 6 x 175 g

  24.80

  Korzystny pakiet Schesir Small w galarecie, 12 x 50 g - Tuńczyk z wołowiną

  24.80
 • Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż - 2 x 12,5 kg

  339.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g - Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami

  19.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy - 13 kg

  209.80

  Megapakiet MACs w saszetkach, 24 x 100 g - Łosoś & borówka brusznica

  77.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Adult, 2 x 15 kg

  285.80

  Korzystny pakiet Sheba Fresh & Fine, 12 x 50 g - Łosoś z groszkiem, tuńczyk z marchewką, kurczak

  15.80

  Megapakiet MACs w saszetkach, 24 x 100 g - Cielęcina & żurawina

  77.80

  12 kg Almo Nature Holistic + Rosewood Renifer wędka dla kota gratis! - Ryby tłuste z ryżem

  169.80
 • Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 12 kg

  154.80

  2 kg Feringa + przysmak Smilla Heartis gratis! - Ryba

  49.80

  12 kg Simpsons Premium + 500 g Rocco Żwacze wołowe, zielone gratis! - Sensitive Puppy Salmon & Potato

  199.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Dokas półwilgotne paski do żucia, pierś jagnięca gratis! - Maxi Junior Active, 15 kg

  169.80
 • Feline Porta 21, 6 x 90 g - Kurczak w sosie własnym

  22.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness, 2 x 1 kg - Adult Wild Hills, kaczka

  34.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Large Adult Robust Optihealth, kurczak i ryż, 2 x 14 kg

  329.80

  10 + 2 gratis! MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Cielęcina & indyk

  93.00
 • Royal Canin Labrador Retriever Junior - 12 kg

  159.80

  Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g - Z kurczakiem i ziemniakami

  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 12 x 85 g - Łosoś i indyk

  49.80

  Furminator Slicker Brush szczotka L - miękka

  59.80
 • Happy Dog NaturCroq XXL - 2 x 15 kg

  239.60

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g - Pierś z kurczaka i tuńczyk

  49.80

  Wolf of Wilderness Adult Wild Hills, kaczka - 1 kg

  19.80

  Kattovit Niere/Renal - Ryba morska, 24 x 175 g

  89.80
 • Koc dla kota Vetbed Isobed SL, szary/czarny - 75 x 50 cm

  39.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g - Dziczyzna z kurczakiem

  44.80

  Eukanuba Adult Breed Specific German Shepherd - 12 kg

  133.80

  36 + 12 gratis! Pedigree saszetki w sosie, 48 x 100 g - 48 x 100 g

  44.40
 • Pakiet Feline Porta 21 w saszetkach 12 x 100 g - Tuńczyk z aloesem

  39.80

  Duże opakowanie + 3 / 1,5 kg gratis! Concept for Life karma - Medium Sensitive, 12 + 3 kg

  139.80

  Alpha Natural Menu Smakosza, dziczyzna - 4 x 300 g

  59.80

  Skośna klatka transportowa - 78 x 48,7 x 56 cm

  129.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme - Young Maxi Junior (Faza 2), 2 x 15 kg

  354.80

  Sanabelle Grande - 10 kg

  119.80

  Beaphar Dieta na nerki - Jagnięcina, 6 x 100 g

  19.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Tuńczyk, 240 g

  18.80
 • Gimpet Mousse Délice, Ser i Śmietana - 70 g

  13.80

  TetraMin Granulat - 250 ml

  24.80

  Trainer Natural Adult tuńczyk - 2 x 7,5 kg

  229.80

  Dwupak Bozita Naturals - Original Mini, 2 x 9 kg

  149.80
 • Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - 2 x 15 kg

  239.60

  Automat na karmę Cat Mate C 50 - na 5 posiłków

  229.80

  Dwupak Trainer - Natural Medium Light, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Megapakiet Pedigree DentaStix, 112 sztuk w super cenie! - Dla małych psów, 1760 g

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa