Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smilla Sensible

  4 kg
  39.80

  Cosma Thai Snackies

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej

  28 W, 590 mm
  599.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free

  10 kg
  259.80
 • Royal Canin Mini Ageing 12+

  2 x 3,5 kg
  154.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Mieszane smaki II
  49.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Adult, kurczak, 12 kg
  144.80

  Prestige Premium Piasek dla ptaków

  5 kg
  13.80
 • Karma Nutrivet Instinct Regional Meat Farmer

  2 x 12 kg
  449.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  5 kg
  69.80

  Trainer Personal Sensintestinal Medium / Maxi

  2 x 12,5 kg
  373.60

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Puppy, kurczak, 12 kg
  149.80
 • Hokamix mieszanka ziół

  400 g
  64.80

  Serce pojemnik z woreczkami na odchody

  7 x 8 cm
  9.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Indoor & Sterilised
  12.80

  Kattovit Urinary

  Cielęcina, 6 x 175 g
  24.80
 • Skyline: Klatka dla gryzoni Falco

  Szer. x gł. x wys. 100 x 40 x 75 cm
  799.00

  3,5/4 kg Royal Canin + Rękawica do sierści gratis!

  Outdoor +7, 4 kg
  109.80

  Legowisko Dreambay, brązowe

  120 x 95 x 28 cm
  499.80

  Perfect Fit In-Form, z kurczakiem

  3 x 750 g
  34.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Breeder & Puppy 30/15, 2 x 15 kg
  379.80

  Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  4 x 350 g
  29.80

  Marina, pompa powietrzna

  100 (3,5W do 150L)
  59.80

  NON-PULL miękkie szelki

  Rozm. L
  69.80
 • Akwarium Juwel Trigon 350 - zestaw narożny

  bukowe
  4499.00

  Prestige Premium Amazone Parrot

  1 kg
  16.80

  Lilys Kitchen Forget Me Nots

  100 g
  14.80

  Integra Protect Intestinal

  2 x 1,75 kg
  74.80
 • Trixie Dummy z uchwytem - - 30 x 5 cm

  14.80

  Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Fioletowe
  16.80

  Orijen Puppy Large

  13 kg
  249.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  15.80
 • Sera FD czerwone larwy komarów

  100 ml
  16.80

  Optimanova Exquisite

  2 kg
  49.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Królik
  47.80

  zoolove materac Wellness

  140 x 80 x 10 cm
  299.80
 • Trixie Cat obroża dla kota

  1 sztuka
  6.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80

  10 kg/8 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Supreme/La Cuisine

  Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską, 10 kg
  149.80

  Perfect Care ręcznik z mikrofazy

  Wymiary: 50 x 60 cm
  9.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Senior Original 7+, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  294.80

  Obroża antyszczekowa, Eyenimal Training Soft

  Obroża antyszczekowa z pilotem
  399.00

  Felix Crunchy & Soft, łosoś z tuńczykiem i warzywami

  3 x 750 g
  27.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Kurczak z dynią
  22.80
 • Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  10 kg
  179.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Królik

  45.80

  Sushicat, kurczak

  12 x 70 g
  44.80
 • Naturalny żwirek

  15 kg
  69.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 350 ml, Ø 13 cm
  13.80

  Bozita Feline Indoor & Sterilised

  400 g
  13.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kaczka z kocimiętką, 50 g
  5.80
 • Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla małych psów, 440 g
  19.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Jeleń z wołowiną
  12.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  31.40

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Obwód szyi: 35-40 cm
  39.80
 • Rocco Żwacze wołowe, zielone

  500 g
  14.80

  Ajax drapak dla kota

  50 x 35 x 116 cm
  129.80

  Dog’s Favorit Okruchy

  2 x 15 kg
  89.80

  Sanabelle Urinary

  10 kg
  139.80
 • Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się

  2 x 12,7 kg
  269.80

  Grau Cat Care Plus pasta dla kota, z tauryną

  100 g
  39.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Pierś z kurczaka z serem
  129.80

  JR Farm Food Adult dla chomików

  500 g
  16.80
 • Animonda ""Aus Liebe"" przysmak dla kota

  21 opakowań
  17.80

  Pedigree Jumbone Mini

  Kurczak, 20 x 45 g
  29.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  12,5 kg
  174.80

  10+2 kg gratis! Optimanova karma

  Adult Mobility Kurczak & Ryż
  124.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  czarne
  3996.00

  Mata ochronna do samochodu Allside Comfort

  Dl. x szer. x wys.: 155 x 140 x 50 cm
  299.00

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurczak i wątróbka
  19.80

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g - - Dziczyzna

  41.40
 • Dokas Sandwich z kurczaka i sera

  70 g
  6.80

  Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Rybna różnorodność
  37.80

  Gourmet Fischer´s Délicatesse, 24 x 85 g

  Tuńczyk
  64.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g

  Kurczak z wątróbką
  29.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób z wątróbką

  45.80

  Rinti Pur Junior, 6 x 800 g - - Kurczak

  49.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Wołowina z ryżem
  15.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Ragdoll
  179.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa