Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purizon Adult , ryba

  400 g
  11.80

  Living World Green Ergo miska ceramiczna dla gryzoni

  150 ml, Ø 9,5 cm
  11.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Sanabelle Adult, struś

  2 kg
  42.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health k/d

  5 kg
  149.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki kurczaka
  64.80

  Happy Dog Supreme Mini Senior

  4 kg
  59.80

  10/12kg Royal Canin Breed + Kurczak, zabawka gratis!

  Beagle, 12 kg
  179.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z dynią
  19.80

  Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota

  1 sztuka
  6.80

  9 + 3 gratis! Cosma Original i Thai w galarecie, 12 x 400 g

  Original: Kurczak
  70.20

  Filtr Tetratec EasyCrystal 250

  Do akwariów o pojemności 15 - 40 l
  99.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 25 cm
  24.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, łosoś z pstrągiem
  29.80

  21 + 3 gratis! Schesir w galarecie, 24 x 85 g - - Tuńczyk z algami

  69.20

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  10 kg
  179.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  Koktajl drobiowy
  32.80

  JR Farm Individual karma dla kanarków

  2 x 1 kg
  34.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed, kurczak

  12 kg
  142.80

  Zestaw ROGZ Beltz Bronze: smycz + szelki

  Szelki L + smycz 180 cm
  169.80
 • Naturalne żwacze wołowe jasne

  500 g
  17.80

  Zabawka TPR Kość

  ok. 14 cm
  9.80

  Purina Dog Chow Puppy Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  14 kg
  99.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina

  2 x 400 g
  19.80
 • Wahre Liebe dla rozrabiaków

  4 kg
  89.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Kurczak
  22.80

  8in1 Delights Grills Bacon

  3 x 80 g
  27.80

  Vitakraft Dental 2in1 small

  4 x 120 g
  19.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Digest Sensitive w sosie
  69.80

  Royal Canin Outdoor +7 - - 10 kg

  189.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  XL: dł. x szer. x wys.: 110 x 96 x 105 cm
  499.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami cielęcymi
  129.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w sosie
  69.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Dziczyzna. tuńczyk, makaron i wytłoki z jabłek
  27.96

  Mera Dog Senior

  12,5 kg
  129.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 50 cm
  32.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  Czarniak ze szpinakiem
  159.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  9.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Kurczak i ryż
  7.80

  Pakiet mieszany, Feringa sucha karma dla kota

  2 x 400 g
  24.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. M
  79.80

  Nutrafin Max pokarm dla ryb w płatkach

  1000 ml
  19.80

  GranataPet Adult, ryba

  2 kg
  69.80

  Applaws Adult z kurczakiem i kaczką

  7,5 kg
  149.80
 • Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  2 kg
  66.80

  Megapakiet mieszany Lukullus Natural w saszetkach, 24x300 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  69.80

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar S: dla małych psów

  169.00

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Kurczak i ryż
  129.80
 • Legowisko na kaloryfer Yumi

  49 x 37 x 24 cm, beżowe
  29.80

  Wieża zabawowa Diggy

  25 x 20 x 24 cm
  49.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Junior (Faza 2)

  10 kg
  119.80

  CANIBIT Paski z dzika

  150 g
  19.80
 • Gerty Guinea pokarm dla świnek morskich

  12,5 kg
  129.80

  Royal Canin Hairball Care 34

  2 x 10 kg
  364.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Drób
  54.80

  Bozita Katty, z mięsem

  15 kg
  129.80
 • JR Birdys Kolby dla papużek falistych

  Pakiet mieszany 6 x 2 kolby (780 g)
  49.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Urinary
  79.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Tuńczyk i sardynki
  66.00

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Special Plant , 2 świetlówki

  2 x 38 W, dł. 104,7 cm
  149.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  4 kg
  99.80

  Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami

  3 x 2 sztuki
  19.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Mature, 12 x 85 g

  Mięso i ryby
  39.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Metabolic

  6 x 370 g
  69.80
 • JR Birds Individual karma dla papużek falistych

  2 x 1 kg
  34.80

  Dwupak Applaws

  Puppy Small & Medium Breed, kurczak, 2 x 7,5 kg
  294.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult mokra karma 12 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  34.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Indyk
  21.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak - - 10 kg

  174.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Kaczka z drobiem
  29.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Śledź z krewetkami
  34.80

  Trixie Nappy wkładki do transporterów

  7 sztuk
  9.80
 • Budka wiklinowa XXL

  Dł. x szer. x wys. 56 x 38 x 47 cm
  179.00

  Royal Canin Diabetic DS 46

  2 x 3,5 kg
  234.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak w sosie

  69.80

  Cosma Original Snackies XXL

  Kurczak, 30 g
  9.80
 • Pfiffikus Ptasi bufet

  1 x wypełnienie orzeszki ziemne 300 g
  8.80

  Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami

  2 sztuki
  9.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, kaczka

  2 x 2 kg
  99.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim
  12.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0