wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • FURminator deShedding Tool dla kota - Małe koty / długość sierści do 5 cm

  129.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg - Junior Large Breed

  184.80

  Pakiet próbny pasta dla kotów Smilla, 50 g / 75 g - Pasta słodowa

  5.80

  12 + 3 kg gratis! Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury - 15 kg

  191.80
 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g - Łosoś z groszkiem, tuńczyk z marchewką, kurczak

  8.80

  Markus-Mühle Black Angus Adult - 15 kg

  169.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 14 kg

  89.80

  Legowisko goDog BedZzz Tan Shag - 76 x 48 cm

  62.80
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem - 10 kg

  109.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i kurczak

  47.80

  Catit Design Senses, labirynt na karmę - Pasujące uzupełnienie: 400 g Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba

  12.80

  Karma sucha Perfect Fit + Snackball, kula na smakołyki gratis! - Junior z kurczakiem, 3 x 750 g

  35.40
 • Iams Adult, z dużą porcją kurczaka - 2 x 10 kg

  209.80

  Brit Premium Adult L - 15 kg

  88.80

  Pakiet Rocco Chings Season - Summer: Kurczak z mango, 4 x 70 g

  25.80

  Royal Canin Urinary Care w sosie - 12 x 85 g

  32.80
 • Rocco Uszy wołowe, chrupiące - 100 sztuk

  169.80

  Sanabelle Shiny Hair, przysmak dla kota na sierść - 150 g

  6.80

  Royal Canin Pure Feline Beauty - 2 x 3 kg

  164.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine JM Joint Mobility - 2 x 12 kg

  405.80
 • Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Kurczak

  79.80

  Koszyk z poduszką Cities - Rozm. 4, dł. x szer. x wys.: 61,5 x 45 x 21,5 cm

  109.80

  8in1 Minis Selection, 4 rodzaje - 4 x 100 g

  19.80

  400 g Applaws sucha karma dla kota w super cenie! - Z kurczakiem i jagnięciną

  10.80
 • Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g - Wołowina z jabłkiem, marchewką i owocem dzikiej róży

  69.80

  Savic Comfort Nappy pieluchy , 12 sztuk - Rozmiar 3, 12 sztuk

  19.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 2 x 5 kg

  234.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Mieszany pakiet II

  149.80
 • Sanicat Professional żwirek zbrylający się - 10 l

  22.80

  Szelki Julius-K9 Power Black - Mini

  89.80

  Hills Feline Adult, kurczak - 400 g

  15.80

  Natur granulat ze słomy - 60 l (ok. 24 kg)

  74.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Sterilised w sosie

  62.80

  Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g - Z jagnięciną

  12.80

  Rocco Uszy wołowe, naturalne - 10 sztuk

  12.80

  Trixie siatka samochodowa - 100 x 100 cm

  34.80
 • Trixie My Home obroża dla kota - Czarna

  7.80

  Retriever-smycz Freestyle - Terakota

  49.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Koktajl drobiowy

  15.80

  15 + 1 kg gratis! Black Angus, 16 kg - Adult

  169.80
 • Podwójne punkty bonusowe: Pakiet próbny Lukullus, 2 x 1,5 kg - Kaczka piżmowa z jagnięciną i kurczak z łososiem z Morza Północnego

  45.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine HA Hypoallergenic - 2 x 11 kg

  439.80

  12/15 kg Eukanuba + 2 x 200 g Healthy Biscuits Adult gratis! - Rottweiler, 12 kg

  135.80

  Duże opakowanie Bozita + Torba zooplus „I love my pet” gratis! - Grain Free, 11,5 kg

  169.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  65.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Tuńczyk z aloesem

  42.80

  KONG Cuteseas ośmiornica - S, dł. x szer. x wys.: 17 x 6 x 6 cm

  19.80

  Pet Fun Paula drapak dla kota - Kremowy

  749.80
 • Applaws Cat Pot, 6 x 60 g - Soczysty tuńczyk z mięsem krabim

  22.80

  10 + 2 gratis! Lukullus Natural, 12 x 800 g - Wołowina i indyk

  74.40

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal z tuńczykiem - 12 x 85 g

  37.80

  4 kg Greenwoods karma dla kota + 2 wędki dla kota gratis! - Indyk

  79.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe - 6 x ok. 17 cm

  19.80

  Whiskas Temptations, wołowina - 3 x 60 g

  12.80

  Terra Canis Light, 12 x 400 g - Dziczyzna z ogórkiem, brzoskwinią i mniszkiem lekarskim

  129.80

  Pakiet próbny Alpha Spirit - 2 x 1,47 kg

  104.80
 • Rocco Classic 6 x 400 g - Wołowina z czarniakiem

  19.80

  Schmusy Nature Ryba w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk

  34.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 200 g - Łosoś & kurczak

  45.80

  Concept for Life, opakowanie próbne, 80 g - Medium Adult

  1.40
 • Krople do pielęgnacji oczu kota - 150 ml

  19.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Hypoallergenic Moderate Calorie HME 23, 2 x 14 kg

  484.80

  Nutro Choice Adult Mini, kurczak i ryż - 2 x 7 kg

  249.80

  Pakiet próbny Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - 3 smaki

  19.80
 • Wiszący domek Sputnik Edycja specjalna: kolor lila/róż - XL: 29 x 26 x 19 cm

  29.80

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds - 2 x 15 kg

  284.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Irlandia, 2 x 12,5 kg

  329.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 200 g - Drób & żurawina

  25.80
 • Grau Miezelinos Adult, z drobiem i łososiem - 2 x 2,5 kg

  169.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, saszetki, 12 x 70 g - Tuńczyk z krewetkami

  34.80

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 16 x 190 g - Hair & Skin - Sensitive

  45.80

  10 + 2 gratis! Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  33.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - 5 smaków, Mieszany pakiet

  59.80

  Barkoo Natur skręcane rurki do żucia - 300 x ok. 12,5 cm

  109.80

  9 + 3 gratis! Thrive Complete, 12 x 75 g - Tuńczyk

  37.20

  12 kg Simpsons Premium + Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe gratis! - Sensitive Adult Duck & Potato

  199.80
 • Korzystny pakiet Greenwoods Adult, 5 x 2 kg - Adult, kaczka

  179.80

  Pakiet Grau Kitten Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką - 12 x 100 g

  44.80

  Smycz Flexi Vario S antracytowa, 8 m - Antracytowy pojemnik Multibox

  17.80

  43 + 5 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Kitten Instinctive w sosie

  117.40

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa