wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Lampa stojąca AvianSun Deluxe

  szer. x wys.: 22 x 176,6 cm
  229.00

  Whiskas mleko dla kota - - 6 x 200 ml

  19.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki jagnięciny
  64.80

  Dennerle Shrimp King Complete

  30 g
  26.80
 • Komplet Heim Stars obroża + smycz

  Obwód szyi: 38-46 cm + smycz
  139.00

  Rinti Pur Junior, 6 x 800 g - - Kurczak

  44.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Dziczyzna z amarantusem, dynią i borówkami
  12.80

  Korzystny pakiet, Feringa karma sucha 2 x 6 kg

  Kitten dla kociąt, drób
  249.80
 • Feline Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak z aloesem
  34.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sterilized
  249.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g

  Konina
  119.80

  Klatka Hagen Vision II Model S02, mała/wysoka

  45,7 x 35,6 x 84,4 cm
  219.00
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zapasowa pompka
  59.80

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  90 g
  5.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w sosie
  69.80

  Royal Canin Hypoallergenic DR 25

  4,5 kg
  139.80
 • Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  99.80

  RINTI Canine Sensitive

  400 g
  6.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Jagnięcina
  47.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  1,25 kg
  29.80
 • Eheim Classic, filtr zewnętrzny

  Classic 1500XL, do 1500 l
  1299.00

  Pojemnik na pokarm - - do 25 kg suchej karmy

  44.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  85 x 70 cm
  129.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z warzywami, 6 x 70 g
  19.80
 • Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Łosoś
  14.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Okoń czerwony z kurczakiem
  29.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  4 kg
  69.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, pstrąg
  224.80
 • Royal Canin Fit 32

  12 kg
  179.80

  Trixie Jerrik domek dla małych zwierząt

  40 x 23 x 21 cm
  49.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Senior indyk
  64.80

  8in1 Delights kości z kurczakiem w super cenie!

  XS, 7 x 12 g
  9.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  74.80

  Miska dla szczeniąt

  Ø 28 cm
  29.80

  Carefresh Confetti podściółka dla gryzoni

  2 x 10 l
  49.80

  zoolove legowisko Sweet Home

  75 x 60 x 24 cm
  129.80
 • JR Farm Tunel z siana

  Długość: 25 cm, Ø 13,5 cm
  19.80

  Komplet Heim Łapa obroża + smycz

  Obwód szyi: 32-40 cm + smycz
  158.80

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , limonkowe

  Obwód klatki piersiowej: 32 -53 cm
  44.80

  Smycz Flexi New Classic M czerwona, 5 m

  Czerwona smycz
  39.80
 • Sera Raffy I mieszanka

  3800 ml
  79.80

  Royal Canin Diabetic DS 46

  2 x 3,5 kg
  234.80

  Hills Feline Adult, królik - - 5 kg

  114.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk
  69.80
 • Dwupak Bosch

  Life & Care, kurczak, 2 x 12,5 kg
  299.80

  Lupo Sensitiv 20/8

  15 kg
  159.80

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Obwód szyi: 57-61 cm
  129.00

  Royal Canin Golden Retriever Adult

  12 kg
  179.80
 • Trixie Spot-On środek przeciwkleszczowy

  Duże psy
  59.80

  CANIBIT Angus - długie ścięgna wołowe

  450 g
  39.80

  Integra Sensitive - - Indyk i ryż, 6 x 200 g

  24.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  4 x 3 m
  129.80
 • Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami

  2 sztuki
  7.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 17 cm
  19.80

  Tetra EX Plus Filtr zewnętrzny

  Tetra EX 1200 Plus, do 250 - 500 litrów
  499.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, kaczka

  10 kg
  169.80
 • Poduszka Cozy Little Foot

  55 x 55 x 26 cm
  79.80

  Pakiet próbny Cenpura Bio, 6 x 400 g

  3 mieszane smaki
  79.80

  Barkoo but do gryzienia

  12 x ok. 7 cm
  9.80

  Pakiet Cosma Nature, 48 x 70 g

  Tuńczyk
  134.80
 • Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  Pakiet mieszany
  17.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  59.80

  Wybieg dla małych gryzoni

  6 elementów: wys. x szer.: 25 x 48 cm
  34.80

  Bob Martin Spot On dla psów

  Małe psy (do 15 kg)
  15.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Kurczak i indyk z aloesem
  32.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  55.60

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Łosoś z marchewką
  19.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy

  3,6 l
  6.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Konina z ryżem
  32.80

  Frolic z wołowiną - - 3 x 200 g

  12.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  3 x 100g
  39.80

  TetraPro 500 ml + 250 ml TetraMin Granulat gratis!

  TetraPro Energy + TetraMin Granulat
  44.80
 • Trixie ceramiczna miska z motywem dla kota

  300 ml
  6.80

  Royal Canin Medium Light

  2 x 13 kg
  336.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Łosoś z marchewką
  36.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Adult Maxi, 2 x 15 kg
  339.80
 • Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Ciemnoszary
  119.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Królik, kurczak i tuńczyk
  35.80

  5 + 1 gratis! Feline Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami
  29.80

  Zabawka Doggy Brain Train 2 w 1

  Dla małych ras: Ø 25 cm
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa