wróć

Zatrucie u psa

 

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.

Przyczyną zatruć u psów mogą być substancje, które występują powszechnie w naszych gospodarstwach domowych. Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre środki mogą być naprawdę silnie toksyczne, a nawet zabójcze dla jego pupila. Poniżej przedstawiamy listę substancji niebezpiecznych dla psów wraz z typowymi objawami zatrucia.


Jedną z częstych przyczyn zatruć – zwłaszcza w okresie zimy – jest spożycie przez zwierzę odmrażacza do zamków. Odmrażacz zawiera bardzo trującą substancję – glikol etylowy. Zapach i smak środków przeznaczonych do odmrażania jest zazwyczaj słodki, dlatego też z perspektywy psa środki te są atrakcyjnym „kąskiem”. Charakterystycznymi objawami zatrucia glikolem etylowym są m.in. drgawki, skurcze, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, uszkodzenie nerek. Jeśli zauważymy podobne objawy, a istnieje podejrzenie, że zwierzę mogło mieć kontakt z odmrażaczem, natychmiast udajmy się z psem do lekarza weterynarii.

Środki zawierające chlor lub nadtlenek wodoru, takie jak np. wybielacze do tkanin, mogą poważnie zaszkodzić naszemu psu. Mogą one spowodować silne podrażnienie, a nawet poparzenia błon śluzowych układu pokarmowego oraz pyska. Objawy zatrucia tego typu środkami to: wymioty, ból brzucha, nadmierne ślinienie się psa. Pamiętajmy, aby nigdy nie prowokować wymiotów w przypadku zatrucia takim środkiem, gdyż możemy spowodować jeszcze rozleglejsze uszkodzenia przewodu pokarmowego. Zwierzę, u którego widoczne są podobne objawy zawozimy niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wszelkie wybielacze i inne preparaty chemiczne o podobnym składzie powinny być starannie zabezpieczone i umieszczone w miejscu niedostępnym dla psa. Podczas namaczania w wybielaczu ubrań, pamiętajmy, aby miskę, w której ubrania te się znajdują usunąć z zasięgu psiego pyska (np. zamykając w kabinie prysznicowej lub po prostu izolując miskę w osobnym zamkniętym pomieszczeniu).

Detergenty mają różny stopień toksyczności, lecz nawet jeśli ten stopień jest niski, należy przechowywać je w bezpiecznym, niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Do środków o wyjątkowo wysokim stopniu toksyczności należą zmiękczacze do tkanin. Zatrucie tego typu substancjami objawia się zazwyczaj wymiotami, ślinotokiem, palącym bólem pyska, osłabieniem mięśni, a zdarza się, że nawet śpiączką. Pamiętajmy, aby nie wywoływać wymiotów u psa, który spożył jakiś detergent i aby jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Jednymi z bardzo niebezpiecznych środków, powodujących zatrucia naszych psów są kulki naftaliny oraz inne środki owadobójcze. Powodowane jest to zawartością naftaliny, a insektycydy obecne w niektórych środkach mogą uszkadzać system nerwowy oraz nerki. Wymioty i drgawki należą do typowych objawów zatrucia substancjami owadobójczymi. Przy podejrzeniu zatrucia nimi, nie należy prowokować wymiotów u psa, natomiast konieczne jest zawiezienie go do lecznicy weterynaryjnej w celu udzielenia fachowej pomocy.

Kwas borowy znajdujący się np. w płynie do płukania jamy ustnej, płynie do przechowywania soczewek kontaktowych czy środkach do czyszczenia protez zębowych, jest silnie trujący dla psów. Wszystkie środki zawierające kwas borowy należy schować, aby pies nie miał do nich dostępu. Jeśli zaobserwujemy takie symptomy, jak wymioty, ślinotok, ataki drgawek lub śpiączka, możliwe, że nasz pupil spożył preparat z niebezpieczną substancją. W takim przypadku, natychmiast zawieźmy zwierzaka do weterynarza.

Zwykłe baterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Baterie zawierają toksyczne kwasy, które w bardzo krótkim czasie powodują powstanie owrzodzeń przełyku i żołądka. Sprzęty domowe, w których znajdują się baterie mogą zostać pogryzione lub połknięte przez psa, dlatego nie należy ich trzymać w miejscu, do którego nasz pupil ma łatwy dostęp. Wszelkie piloty do telewizora, zegarki, budziki itp. odkładajmy gdzieś, gdzie pies na pewno nie będzie mógł się dostać. Przy zatruciu kwasami pochodzącymi z baterii zwierzę zazwyczaj intensywnie się ślini, wymiotuje, może mieć napad drgawek oraz traci apetyt. W razie połknięcia przez psa baterii, udajmy się do lekarza weterynarii, który usunie ciało obce z organizmu zwierzęcia.

Nie każdy właściciel psa przestrzega podstawowej zasady, aby nigdy nie podawać zwierzakowi leków na własną rękę. Niestety, często do lecznic trafiają psy będące ofiarami nadgorliwości swych opiekunów. Do niebezpiecznych, szkodliwych dla psów lekarstw należą przede wszystkim te, które zawierają paracetamol, która to substancja uszkadza wątrobę, mogąc doprowadzić w efekcie do śpiączki lub nawet śmierci zwierzęcia! Inne toksyczne składniki leków, nogące zaszkodzić naszemu pupilowi, to: kwas acetylosalicylowy, metamizol, fenylobutazon (szczególnie niebezpieczny dla jamników!), piroxicam, a także ibuprofen i naproxen. Naczelna zasada to nie podejmowanie się leczenia psa samodzielnie i bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli podaliśmy psu niedozwolony lek lub jeśli zwierzak sam go spożył, konieczna będzie natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Do szczególnie toksycznych substancji należą również czekolada oraz rodzynki i winogrona. Czekolada zawiera trującą dla psów teobrominę, która najczęściej powoduje zatrucie pokarmowe, ale może również doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Szczególnie szkodliwa jest czekolada gorzka, czekoladowe polewy do ciast, a także kakao w proszku. Objawy zatrucia teobrominą to wymioty (często z krwią), bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia, sztywność mięśni, drżenie ciała, drgawki, zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu (bywa, że podbarwionego krwią). Dawka śmiertelna teobrominy dla psa wynosi około 220 – 500 g na 1kg masy ciała (gorzka czekolada zawiera ok. 16mg tej substancji na każdy gram produktu, czekolada mleczna 1,5-2mg/1g produktu, a kakao w proszku 5-26mg/1g produktu). W przypadku rodzynek, dawka toksyczna wynosi 11,5 grama rodzynek na 1 kg masy ciała. Przekroczenie tej dawki objawia się zapaleniem żołądka i jelit, wymiotami, biegunką, bólem brzucha, utratą apetytu, obecnością w kale częściowo strawionych rodzynek, apatią, może też występować całkowite zatrzymanie wydalania moczu. Zatrucie rodzynkami prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jeśli pies zje dużą ilość czekolady lub rodzynek, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii, który może nawet uratować naszemu pupilowi życie.

Szkodliwe dla psów są także pestki niektórych owoców, szczególnie brzoskwiń i jabłek (zawierają toksyczny cyjanowodór). Należy również uważać na pewne rośliny doniczkowe i ogrodowe, które mogą spowodować zatrucie (np. difenbachia, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, kalanchoe, aloes, bluszcz itp.). Objawami zatrucia toksynami pochodzącymi od pestek owoców czy wyżej wymienionych roślin są głównie wymioty i ślinotok, choć niektóre z roślin trujących zaburzają pracę układu nerwowego. Oczywiście, przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii. Inne środki szkodliwe dla psów to m.in. kawa, alkohol, awokado, rośliny cebulowe (cebula, czosnek), produkty słodzone xylitolem (guma do żucia) oraz drożdże piekarskie.

Podstawowym działaniem w przypadku podejrzenia zatrucia jakąkolwiek substancją jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii najszybciej, jak to możliwe!

Przydatne artykuły zoologiczne

 • JBL Rękawica do czyszczenia akwarium

  1 sztuka
  39.80

  Hunter Retriever Freestyle smycz, neonowy żółty

  Dł.: 170 cm, Ø 10 mm
  49.80

  TetraPro 500 ml + 250 ml TetraMin Granulat gratis!

  TetraPro Colour + TetraMin Granulat
  44.80

  Integra Protect Intestinal

  24 x 100 g
  69.80
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa

  250 W, na 400-600 l wody
  99.80

  Hunter Outdoor transporter

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  379.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi

  2 x 1,6 l, Ø 21 cm, wysokość do 38 cm
  69.80

  Meradog pure Fein Gemacht Soft Snack

  Jagnięcina, 2 x140 g
  16.80
 • TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  75 g
  6.80

  Eukanuba Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryż

  12 kg
  149.80

  DeliBest Light Ścięgna konia

  200 g
  24.80

  Wolf of Wilderness, 6 x 800 g

  Green Fields - jagnięcina
  69.80
 • Pfiffikus Ptasi bufet

  1 x wypełnienie orzeszki ziemne 300 g
  7.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Tuńczyk i sola
  19.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś z kurczakiem
  22.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Tuńczyk i kurczak
  49.80
 • Trixie wysokotonowy, bezdźwiękowy gwizdek na psa - - 8 cm

  7.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Wołowina

  34.80

  Beaphar Malt-Bits Light

  3 x 150 g
  27.80

  3 kg/4 kg Royal Canin w super cenie!

  Boxer Adult, 3 kg
  59.80
 • Royal Canin Maxi Junior

  4 kg
  64.80

  500 ml Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry + szczotka gratis!

  500 ml
  79.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut i marchewką
  22.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Paté, 7 x 100 g

  Wariant II
  19.80
 • Bozita Feline Outdoor & Active

  400 g
  12.80

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Wołowina & Indyk
  189.80

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Drób
  14.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z rybą, 6 x 70 g
  19.80
 • Akwarium Juwel Lido 120

  ciemnobrązowe
  1599.80

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x S
  22.80

  Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  299.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Dziczyzna
  49.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult, kurczak, 2 x 12 kg
  289.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  2 x 15 kg
  319.80

  NERF DOG™ Trackshot Squeaker Football, zabawka

  13 cm
  14.80

  Royal Canin Digestive Care

  4 kg
  105.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet I
  99.80

  Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  59.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  92.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg

  Adult
  189.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  57.80

  GranataPet Adult, kaczka

  2 x 10 kg
  449.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Tuńczyk
  69.80

  Duże opakowanie Bosch + przysmaki Dokas, 3 x 70 g gratis!

  Bio Puppy, kurczak, 11,5 kg
  139.80
 • Kolba do chrupania Mr. Woodfield Roll n Fun

  1 sztuka
  11.80

  Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 12 x 100 g

  Rybny Mix
  19.80

  Trixie metalowy paśnik na sałatę - - 13 x 18 x 12 cm

  14.80

  Trixie Premio Duck Bites

  3 x 50 g
  13.80
 • Nylabone Dura Chew Chicken

  11,5 x 3,0 x 1,5 cm
  17.80

  Mieszany pakiet Purina Pro Plan, 3 x 1,5 kg

  Kurczak, Delicate i Dental
  119.80

  KONG Kickeroo Stix Mouse, zabawka dla kota

  1 sztuka
  22.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant + Color Plus

  2 x 39 W, dł. 84,9 cm
  199.80
 • Kojec z drewna

  6 elementów każdy 120 x 59 cm
  279.80

  Trixie Czosnek granulowany - - 3 kg

  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  17.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż
  185.80
 • Tunel z trawy

  2-częściowy
  59.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  12 x ok. 11 cm
  44.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Obwód szyi 60 - 65 cm
  64.80

  Mieszany pakiet Smilla Mrrrau, 60 x 400 g

  Kurczak, wołowina i łosoś
  199.80
 • 7+ Whiskas Senior saszetki, 12 x 100 g

  Wybór mięs i ryb w sosie
  16.80

  Piłka Meteor Nite Ize LED

  Ø 6
  59.80

  10 kg Josera + Scratch & Play drapak dla kota gratis!

  Carismo Adult Senior/Renal, 10 kg
  139.80

  Integra Protect Renal

  250 g
  7.80
 • Mucki trawa dla ptaków

  2 x Tacka z uchwytem
  19.80

  Royal Canin Giant Adult

  4 kg
  49.80

  Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  20 sztuk
  6.80

  Trzypak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Kurczak i ryba
  189.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w galarecie
  69.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitten, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  59.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.80

  Bosch Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 2 x 15 kg

  269.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Kattovit Sensitive

  2 x 1,25 kg
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Czarniak z owocami morza
  17.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Kurczak z tuńczykiem
  49.80
 • Sweterek Trixie ""Król psów""

  Dł. grzbietu: 25 cm
  34.80

  Grau Basic Cat Care, z jagnięciną

  5 kg
  119.80

  Thrive Complete, 6 x 75 g

  Kurczak
  24.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m

  Brązowa smycz
  89.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa