Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kurczak z trawą dla kota, 3 x 50 g
  12.80

  Drapak Natural Home II

  60 x 48 x 99,5 cm
  249.00

  Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g

  Królik
  35.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Tuńczyk z krabami
  27.80
 • Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak - - 15 kg

  129.00

  Miamor Feine Filets w sosie, 6 x 100 g

  Kurczak z pomidorami
  17.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  4 różne smaki
  22.80

  Zabawka dla kota - ptaszek do zawieszenia

  13 cm / 175 cm
  19.80
 • Grau Basic Cat Care, z jagnięciną

  2 x 5 kg
  219.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Koktajl drobiowy
  17.80

  Gimpet Malt-Soft pasta dla kota

  200 g
  34.80

  Whiskas Adult z wołowiną

  2 kg
  19.80
 • Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  32 x 100 g
  27.80

  Obroża dla kota Monte Carlo

  Biała
  19.80

  Pakiet próbny Granatapet 6 x 400 g

  Pakiet próbny
  54.80

  Integra Sensitive - - Indyk i ryż, 6 x 200 g

  24.80
 • Antypoślizgowa miska z motywem kota

  0,2 l, Ø 15 cm
  5.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  SureFlap kolor brązowy
  299.00

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, filet z kurczaka
  66.00

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Śledź z krewetkami
  54.80
 • Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sensitive, jagnięcina
  229.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  5.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Indyczka, łosoś, makrela
  34.80

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g

  Wołowina, indyk, kurczak i królik
  64.80
 • Whiskas Junior z kurczakiem

  2 x 1,75 kg
  37.80

  2 x 4 kg Wahre Liebe + miska gratis!

  Dla rozrabiaków
  169.00

  Purina ONE Adult, 6 x 85 g

  Wołowina z marchewką
  14.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Wołowina
  22.80
 • Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  1,5 kg
  51.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Tuńczyk i wodorosty
  79.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Łosoś
  31.80

  Trixie Premio, krem drobiowy

  75 g
  8.80

  Savic Nestor kuweta dla kota

  Jasnoszaro-biała
  49.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Tuńczyk z algami
  19.80
 • GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Cielęcina z drobiem
  44.80

  Porta 21, 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami
  29.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g

  Delikatny drób z rybą
  29.80

  Royal Canin Ultra Light w galaretce

  24 x 85 g
  69.80
 • Pakiet Sheba Duett w pasztecie, 24 x 85 g

  Łosoś
  49.80

  10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Senior: Kurczak z serem
  29.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g - - Wołowina

  24.80

  GranataPet Adult, krewetki

  400 g
  17.80
 • 2 x 4 kg Wahre Liebe + miska gratis!

  Dla szarej eminencji
  169.00

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 400 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  99.00

  Kattovit Urinary

  Tuńczyk, 24 x 175 g
  89.80

  Przysmaki Thrive, kurczak

  3 x 25 g
  39.80
 • Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g

  Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym
  22.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g - - Kurczak

  24.80

  Feringa Adult, kaczka

  6 kg
  149.00

  Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g

  Tuńczyk
  26.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  278.40

  Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  19.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  59.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal

  10 kg
  149.00
 • Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  1,5 kg
  52.80

  Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak z aloesem
  29.80

  10 + 2 gratis! 12 x 400 g Whiskas Adult, puszki

  drób w sosie
  33.20

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Outdoor 30
  184.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Makrela
  24.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Tuńczyk
  74.80

  39 + 5 gratis! Miamor Ragout Royale, 44 x 100 g

  Królik w galarecie
  63.40

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g

  Kurczak z wołowiną
  32.80
 • Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Kurczak i indyk
  4.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g

  Filety z kurczaka
  34.80

  Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Indyk, cukinia & rumianek
  49.80

  Mata higieniczna przed kuwetę

  50 x 50 cm
  29.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Bażant

  24.80

  Felix Crispies, Ryba z warzywami

  3 x 45 g
  14.80

  Animonda ""Aus Liebe"" przysmak dla kota

  21 opakowań
  17.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z warzywami
  17.80
 • Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Indyk
  82.60

  Catit Design Senses, tor do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  16.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Koktajl drobiowy
  17.80
 • 7,5 kg Applaws + 6 x 70 g Almo Nature gratis!

  Applaws z kruczakiem + Almo Nature, Kurczak
  159.00

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g

  Filet drobiowy z szynką w galarecie
  54.80

  Drapak Natural Home IV

  60 x 57 x 192 cm
  429.00

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk i krewetki

  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0