wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g - Filet z kurczaka

  77.80

  Orijen Cat Snack Tundra - 3 x 35 g

  54.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g - Indyk z aloesem

  21.80

  Earthborn Holistic Large Breed - 12 kg

  259.80
 • Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 12 x 85 g - Łosoś

  19.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Nowa Zelandia, 2 x 12,5 kg

  329.80

  19 + 5 gratis! Bozita Naturals, 24 x 410 g - Makrela

  107.00

  Dirt Devil Fello M 221 turboszczotka do usuwania sierści - Szczotka

  69.80
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g - Tuńczyk z krabami

  18.80

  Whiskas Temptations, 105 g - Wołowina, 3 x 105 g

  21.80

  Duże opakowanie Eukanuba + lampa czołowa z bateriami gratis! - Puppy Medium Breed, 15 kg

  139.80

  Wolf of Wilderness "High Valley" - uszy wołowe z sierścią - 240 g (6 sztuk)

  29.80
 • Pakiet mieszany przysmaków Bosch - Pakiet mieszany

  44.80

  40 + 8 gratis! Karma mokra Gourmet, 48 x 85 g - Ragout, Wołowina

  66.00

  Dwupak Purizon, 2 x 12 kg - Adult, Black Angus, wołowina z indykiem

  379.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Kurczak, 3 x 180 g

  39.80
 • Dwupak Nutro Choice - Puppy Large Breed, 2 x 15 k, 2 x 12 kg

  349.80

  Gourmet Diamant, 24 x 85 g - Łosoś i szpinak

  55.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 800 g - Delikatny drób z rybą

  39.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Jack Russell Terrier - 2 kg

  35.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  46.80

  Prażone ryjki wieprzowe - 50 sztuk

  84.80

  Eukanuba Healthy Start Kitten - 2 x 4 kg

  174.80

  Cat´s Flower XXL drapak dla kota - 55 x 55 x 183 cm

  649.80
 • Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota - 15 l (ok. 6,3 kg)

  44.80

  Trixie Pro Care - do pielęgnacji oczu zwierząt - 50 ml

  12.80

  Megapakiet Almo Nature Legend, 24 x 70 g - Tuńczyk z muszlami Veneridae

  65.80

  Whiskas 1+ Creamy Soup, 24 x 85 g - Wybór klasyczny (wołowina, jagnięcina, kurczak, indyk)

  29.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Gęś z kaszą gryczaną, owocami i mlekiem kokosowym (bezglutenowa)

  46.80

  Mata dla gryzoni Hansepet - 2 maty, 40 cm x 25 cm

  17.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - Czysty kurczak z ryżem

  19.80

  Aumüller Lindo poduszka - 78 x 49 x 8 cm

  59.80
 • Purina DeliBakie Stars - 3 x 320 g

  17.80

  Briantos Adult Mini, jagnięcina & ryż - 3 kg

  26.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Kaczka, królik, wołowina

  129.80

  Royal Canin Hypoallergenic Moderate Calorie HME 23 - 7 kg

  159.80
 • Dibo, faszerowane kości szpikowe - 1 szt. (ok. 200 g)

  9.80

  Josera FamilyPlus - 15 kg

  139.80

  Concept for Life Large Light - 12 kg

  139.80

  Duże opakowanie Royal Canin Breed + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Yorkshire Terrier Adult, 2 x 7,5 kg

  259.80
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów - Filtr (dla długiej sierści)

  34.80

  Perfect Fit In-Home, z drobiem w galarecie - 12 x 85 g

  33.80

  Karlie Veggie Snack Pałeczki do żucia - 3 sztuki po 18 cm

  6.80

  RINTI Anti Stress, suszone żwacze - 2 x 1 kg

  299.80
 • Dwupak Bosch - Age & Weight, kurczak, 2 x 11,5 kg

  299.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g - Sardynki

  25.80

  Klatka dla ptaków Finca Melodia - 75,5 x 45 x 90,5 cm

  159.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g - Mięsne i rybne smaki z warzywami

  17.80
 • Hills Canine Sensitive Stomach, kurczak - 12 kg

  159.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 2,27 kg

  116.80

  Gourmet Mon Petit, 6 x 50 g - Mięsno-rybne Duetti

  8.80

  Royal Canin Breed Chihuahua - 6 x 85 g

  16.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 48 x 85 g - Kaczka i indyk

  69.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Czysty kurczak

  49.80

  Wild Mouse interaktywna zabawka dla kota - 3 sztuki

  22.80

  Mieszany pakiet próbny: Catessy kawałeczki w galarecie lub w sosie, 12 x 405 / 415 g - Kawałeczki w sosie, 12 x 415 g

  25.80
 • Natural Home III drapak dla kota - 60 x 40 x 154 cm

  339.80

  Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optidigest, kurczak i ryż - 12 kg

  159.80

  Happy Dog Supreme Mini Kanada - 2 x 4 kg

  209.80

  Applaws w bulionie karma dla kota, 6 x 156 g - Filet z tuńczyka z wodorostami

  33.80
 • Herrmanns Konina karma uzupełniająca - 6 x 400 g

  54.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Intense Beauty w galarecie

  65.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten - 2 kg

  59.80

  20 + 4 gratis! Schesir w galarecie, 24 x 85 g - Tuńczyk z surimi

  66.00
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days - 5 x 4 l

  39.80

  Cosma w pudełku w kształcie serca, 3 x 85 g - Original, Thai, Glory

  11.80

  CANIBIT, Uszy wołowe - 30 sztuk

  35.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Cielęcina & indyk

  55.80
 • Josera Carismo Adult Senior/Renal - 2 x 10 kg

  239.80

  Siatka ochronna dla kota, przezroczysta - 2 x 1,5 m

  19.80

  Megapakiet Felix Sensations w sosie, 48 x 100 g - Rybna różnorodność

  59.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g - Królik, kurczak i tuńczyk

  35.80
 • Wątróbka wołowa - 400 g

  15.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 12 x 55 g - Filet z kurczaka i surimi

  34.80

  Hill´s Ideal Balance Mature, kurczak i ryż - 2 kg

  69.80

  Duże opakowanie Bozita + małe opakowanie gratis! - Flavour Plus, 13,8 kg

  104.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g - Kurczak z wątróbką

  19.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem - 400 g

  11.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g - Mieszane smaki I

  84.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem - 2 x 10 kg

  229.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa