Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Zabawka - miska Karlie Flamingo NORTHMATE ® Catch

  27 x 23 x 8 cm
  59.80

  Sheba Cuisine, 5 x 85 g w super cenie!

  Cuisine, łosoś w sosie
  9.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Kurczak z surimi
  19.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Kitten Instinctive w sosie
  69.80
 • 6 x 200 g Grau Puszka dla Łasucha + Piłki- jeże gratis!

  Królik, wołowina, kaczka (bez dodatku zboża)
  35.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Kurczak z krewetkami
  29.00

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Jagnięcina
  92.40

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80
 • Tigeria Sticklettis, kurczak

  50 g
  4.80

  Smilla Adult Kurczak

  10 kg
  79.80

  Whiskas Adult z kurczakiem

  2 x 4 kg
  68.80

  Dwupak Hills Feline

  Adult, tuńczyk, 2 x 10 kg
  359.00
 • Chusteczki Savic Refreshr Sensitive

  20 sztuk
  9.80

  6 x Almo Nature Label , 3 różne smaki

  Azul Label, 6 x 70 g
  19.80

  Marchioro kuweta dla kota Freecat Maxi CL

  Niebieska
  99.80

  Drapak Natural Paradise XXL

  Kremowy (2-częściowy)
  899.00
 • Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybne smaki
  29.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  10 kg
  199.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z kurczakiem
  11.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Łosoś
  22.80
 • Bozita Feline Kitten

  10 kg
  199.00

  Booda Cleanstep Petmate kuweta dla kota

  Złota
  179.00

  5 + 1 Almo Nature Green Label, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka i filet z kurczaka z szynką
  16.40

  Gourmet Gold Wyśmienita Różnorodność, 4 x 85 g

  Mix Kawałków w Sosie
  7.80
 • Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Dental
  249.00

  Tigerino Ecoverde, żwirek zbrylający na bazie drewna

  30 l
  74.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z doradą
  17.80

  Gimpet Cat-Mintips 90 sztuk

  90 szt.
  9.80
 • GranataPet Adult, krewetki

  2 x 10 kg
  439.00

  Whiskas Mini, 12 x 50 g

  Kurczak, wołowina, tuńczyk w sosie
  10.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  69.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Wołowina
  99.80
 • Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Kurczak w sosie własnym

  22.80

  Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 24 x 100 g

  Mięsny Mix
  37.80

  Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką

  24 x 15 g
  17.80
 • Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk i surimi

  54.80

  5 + 1 Almo Nature Green Label, 6 x 55 g

  Makrela
  16.40

  Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  37.80

  Integra Protect Struvit

  Wołowina, 6 x 100 g
  19.80
 • Torba transportowa Sturdi Incognito

  Wymiary: dł. x szer. x wys.: 40 x 22 x 36 cm
  199.00

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z sercami drobiowymi
  15.80

  Herrmanns Konina karma uzupełniająca

  6 x 800 g
  99.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  750 g
  12.80
 • Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany II
  26.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Jagnięcina z królikiem
  64.80

  Acana Wild Prairie Cat & Kitten

  6,8 kg
  139.00

  Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  169.00
 • Cat & Clean Brilliant Plus, z silikatem

  2 x 15 kg
  94.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i filet z kaczki
  19.80

  Nova Food Trainer Personal Beauty

  2 x 2 kg
  129.00

  Royal Canin Ageing +12

  2 kg
  64.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  22.80

  Trixie Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  4 x 3 m
  129.00

  Sanabelle No Grain

  2 kg
  69.80

  Kattovit Low Protein

  4 kg
  79.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  89.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten

  10 kg
  129.00

  1 + 1 gratis! GranataPet sucha karma, 2 x 400 g

  Kurczak
  17.80

  Megapakiet Miamor Kawałeczki w sosie, 24 x 85 g

  Indyk w sosie pomidorowym
  45.80
 • - 50% Purina Pro Plan, 1,5 kg

  Junior, kurczak i ryż
  19.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z kalmarami

  19.80

  Integra Protect Renal

  Indyk, 24 x 100g
  69.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Indyk
  22.80
 • Hills Prescription Diet Feline Dental Health T/D

  5 kg
  149.00

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk z szynką i kurczakiem

  34.80

  Dwupak Purina Pro Plan dla kota, 2 x 3 kg

  Adult 7+
  139.00

  7,5 kg Applaws + 3 x 5g Almo Nature Azul Label gratis!

  Applaws z kurczakiem i łososiem
  159.00
 • Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Cielęcina
  45.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kaczka z kocimiętką, 50 g
  4.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  2 x 10 kg
  349.00

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  79.80
 • Applaws Kitten karma dla kociąt

  24 x 70 g
  84.80

  10 + 2 gratis! 12 x 70 g Cosma Nature

  Pierś z kurczaka i krewetki
  33.00

  Drapak Pharos

  60 x 35 x 110 cm
  129.00

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z rybą, 6 x 70 g
  24.80
 • Modkat kuweta dla kota

  Wkład do kuwety
  54.80

  Mieszany pakiet próbny Beaphar dieta na nerki

  6 x 100 g
  19.80

  Szelki bezpieczeństwa dla kotów

  Szerokość pasa 15 mm
  14.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i kurczak
  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

oddam psa
0