wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Tetratec® IN Komfort Plus Filtr wewnętrzny, 600, 800 i 1000 - IN 600, do 100 l

  129.80

  Trainer Natural Puppy & Junior Medium, 6 x 400 g - Kurczak, ryż i kukurydza

  49.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g - Kurczak w kremie z marchewek

  54.80

  Alpha Spirit kość z szynki serrano, połowa - ok. 120 g

  3.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - Drób z wątróbką

  22.80

  MACs Cat Adult Monoprotein, królik - 2 x 7 kg

  309.80

  Bosch Adult Salmon & Potato, łosoś i ziemniak - 2 x 15 kg

  209.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa - 18 sztuk

  9.80
 • Bozita Robur Genuine 20/10, łosoś i ryż - 12,5 kg

  179.80

  Buda Sylvan Special - L: szer. x gł. x wys.: 140 x 110 x 95 cm

  699.80

  Dwupak Eukanuba Breed - Golden Retriever, 2 x 12 kg

  263.80

  Sanabelle przysmak bezzbożowy - Kaczka i owoc granatu, 3 x 55 g

  17.80
 • Płaszcz Grizzly II - Dł. grzbietu: ok. 40 cm

  49.80

  Royal Canin Yorkshire Terrier Adult - 2 x 7,5 kg

  259.80

  Jaskinia White Dots, biała/ szara w kropki - 40 x 40 x 28 cm

  59.80

  Megapakiet Miamor Kawałeczki w sosie, 24 x 85 g - Indyk w sosie pomidorowym

  42.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g - Makrele z sardynkami

  79.80

  FURminator Zgrzebło - 12 x 6 x 4 cm

  35.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Wołowina z warzywami

  14.80

  Josera Nature Cat - 2 x 10 kg

  289.80
 • Royal Canin Shih Tzu Junior - 2 x 1,5 kg

  99.80

  Vitakraft Menu Vital dla świnek morskich - 5 kg

  54.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g - Tuńczyk z aloesem

  59.80

  12 x 200 g Animonda Carny Adult w super cenie! - Wołowina i sarnina z borówkami

  29.80
 • Mieszany pakiet próbny Catessy Adult - 4 kg Mix Drób + 4 kg Mix Mięso

  34.80

  Aumüller, wiklinowa sofa - Dł. x szer. wys.: 80 x 50 x 43 cm

  279.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami - Rozm. M: szer. x gł. x wys.: 104 x 66 x 70 cm

  389.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Skin Care, 2 x 12 kg

  394.80
 • Trixie pluszowa myszka wypełniona kocimiętką - 1 sztuka

  6.80

  zoolove domek dla kota Home z matą do drapania - 50 x 26 x 36 cm

  19.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size w super cenie! - Medium Adult, 18 kg

  169.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g - Biały tuńczyk i jaja przepiórki

  19.80
 • Royal Canin Renal Special Feline - Veterinary Diet - 2 kg

  69.80

  Animonda Integra Protect Struvit - 2 x 1,75 kg

  74.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - No. 111, jagnięcina (12 x 400 g)

  119.80

  42 + 6 gratis! Kitekat szaszetki w sosie, 48 x 100 g - Kolorowa różnorodność w sosie

  34.60
 • Happy Cat Adult Light - 2 x 10 kg

  289.80

  Purina ONE Sensitive - 1,5 kg

  19.80

  Royal Canin X-Small Adult 8+ - 3 kg

  79.80

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością kurczaka - 2,9 kg

  37.80
 • Dwupak Hills Feline - Adult Light, kurczak, 2 x 10 kg

  329.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - 3 x 100 ml

  49.80

  Frolic Complete z wołowiną - 2 x 7,5 kg

  114.80

  Briantos Senior / Light Weight & Care - 14 kg

  119.80
 • Zestaw Greenwoods: karma sucha + żwirek roślinny - Adult, indyk

  55.80

  Oleum Canis olej z czarnuszki - 2 x 250 ml

  149.80

  Hill´s Prescription Diet c/d Urinary Stress z kurczakiem - 12 x 85 g

  39.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Cielęcina z warzywami

  17.80
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota - 2 x 200 g

  57.80

  Happy Dog NaturCroq Senior - 15 kg

  114.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g - Łosoś z drobiem

  59.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Drób & żurawina

  55.80
 • Josera Profiline Fitness - 2 x 15 kg

  189.80

  Dwupak Fitmin Program, 2 x 15 kg - Medium Performance

  297.80

  7,5 kg karmy Applaws + Dokas Paski do żucia, półwilgotne, pierś królika gratis! - Adult Small & Medium Breed, kurczak

  139.80

  Hill´s Prescription Diet c/d Urinary Stress z kurczakiem - 12 x 85 g

  39.80
 • Schesir Fruit, 6 x 150 g - Kurczak i jabłko

  27.80

  Dwupak Bosch - HPC Plus Struś & ziemniaki, 2 x 12,5 kg

  329.80

  Yarrah Cat Food Bio z rybą - 10 kg

  189.80

  Earthborn Holistic Large Breed - 12 kg

  259.80
 • TetraPlant PlantaMin - 500 ml

  64.80

  Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, wołowina i gęś z jabłkiem

  42.80

  5 + 1 gratis! zooplus Selection, 6 x 800 g - Adult, wołowina, dziczyna i kaczka

  58.20

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Kaczka

  4.80
 • Royal Canin Mini Light Weight Care - 2 kg

  49.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g - Kurczak i krewetki

  49.80

  Brit Premium, Jagnięcina i ryż - 15 kg

  109.80

  Dwupak Applaws - Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną, 2 x 15 kg

  474.80
 • Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż - 2 x 12 kg

  284.80

  Pakiet próbny Purizon Adult, 3 x 400 g - Pakiet I

  29.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g - Pakiet 2

  49.80

  MACs Cat Adult Monoprotein, królik - 2 x 7 kg

  309.80
 • Eukanuba Adult Weight Control Medium Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  284.80

  Concept for Life Outdoor Cats - 3 kg

  59.80

  10 kg Bozita Feline + Domek dla kota Butterfly z matą do drapania gratis! - Large

  164.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Dziki królik i indyk

  149.80
 • Mieszany megapakiet Lukullus Summer Menu, 2 smaki - 24 x 800 g

  144.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 400 g - Czysta wołowina

  87.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g - Kaczka i drób

  26.80

  4 kg Happy Cat + Domek dla kota Butterfly z matą do drapania gratis! - Adult Light

  72.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa