Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3,8 l
  14.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Azul Label: Tuńczyk i łosoś, 70 g
  49.20

  Sanabelle Adult, kurczak

  400 g
  9.80
 • Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami
  37.80

  Sanabelle Hairball Snack

  12 x 20 g
  17.80

  Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 2 smaki w galarecie
  29.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka
  24.80
 • 10 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Fit & Well, 11,8 kg

  Fit & Well Adult, z jagnięciną
  149.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  Z drobiem
  59.80

  Smilla Light

  10 kg
  99.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80
 • Royal Canin Sterilised +7

  3,5 kg
  94.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  19.80

  Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  74.80

  Schmusy Vollwert Flakes, 20 x 100 g - - Królik i ryż

  31.80
 • 28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  Rvby, łosoś z krewetkami
  56.60

  Gimpet Beauty pasta dla kota

  3 x 50 g
  34.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Indyk i królik
  52.80

  Kattovit Urinary, z kurczakiem

  4 kg
  79.80
 • Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 3 x 75 g
  24.80

  Almo Nature Adult Kurczak

  750 g
  29.80

  Integra Protect Diabetes

  2 x 1,75 kg
  74.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - - 2 kg

  61.80
 • Sanabelle Senior

  400 g
  10.80

  Sanabelle Sensitive, jagnięcina

  2 x 10 kg
  234.80

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  400 g
  13.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  19.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Jagnięcina z indykiem
  49.80

  Royal Canin w sosie, 1 x 85 g

  Ageing +12 w sosie
  4.80

  Worlds Best Cat Litter Żwirek zbrylający się

  12,7 kg
  139.80

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Spray 60 ml*
  69.80
 • Nautilus drapak dla kota

  45 x 35 x 47 cm
  59.80

  Purina Pro Plan Adult 7+

  3 kg
  69.80

  Kattovit Diabetes

  24 x 175 g
  89.80

  Tigeria Sticklettis, kaczka

  50 g
  5.80
 • Smilla Adult Urinary

  4 kg
  39.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  2 x 10 kg
  349.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Rouge Label Filets: Tuńczyk i sola, 55 g
  66.00

  Bozita Katty, z kurczakiem

  2 x 15 kg
  249.80
 • 2 + 1 gratis! Tigeria Meaty Rolls z kaczką, 3 x 50 g

  Kaczka
  11.60

  Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  4,5 kg
  49.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Diabetes, 24 x 100 g
  69.80

  2 +1 gratis! 3 x 4 kg karmy suchej Smilla

  Adult Urinary
  79.60
 • 6 x Almo Nature Label, 3 różne smaki

  Azul Label, 6 x 70 g
  19.80

  Domek dla kota Madeira

  90 x 50 x 75 cm
  249.00

  5 + 1 gratis! Miamor Feine Filets, 6 x 100 g

  Tuńczyk i ser
  16.40

  Applaws Kitten

  7,5 kg
  149.80
 • Trixie miska ceramiczna 300 ml

  300 ml
  7.80

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Fit 32
  189.80

  Kattovit Diabetes / Weight

  1,25 kg
  29.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g

  Kitten, Cielęcina i kurczak
  13.80
 • Nutram Adult

  2 x 7 kg
  289.80

  40 + 8 gratis! Schesir Adult/Kitten w saszetkach, 48 x 100 g

  Kitten, filety z kurczaka
  132.00

  Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami

  3 x 2 sztuki
  17.80

  Cat Activity Poker Box, zabawka dla kota

  1 szt.
  89.80
 • Whiskas Temptations, łosoś

  60 g
  5.80

  Miska na wodę Whisker

  Kolor kości słoniowej
  29.80

  Odkurzacz Dirt Devil Fello&Friend INFINITY rebel50 DD 5500-9

  Biało-czerwony
  499.00

  Multi-Scratch mata do drapania

  48 x 12,5 x 5,5 cm
  12.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Bażant

  24.80

  Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Łosoś z serem
  31.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  4 x 3 m
  39.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Forma do montażu w szkle biała
  39.80
 • Lilys Kitchen Organic, Kitten

  6 x 100 g
  32.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Czysta wołowina
  17.80

  Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  2 x 10 kg
  329.80

  Pakiet mieszany Felix Party Mix, 4 smaki

  4 x 60 g
  19.80
 • Feringa Adult, kaczka

  2 x 6 kg
  249.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Serca drobiowe

  24.80

  Trixie Minou budka dla kota

  41 x 35 x 26 cm, beżowo/brązowa
  49.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z aloesem
  81.20
 • Royal Canin Indoor Long Hair

  2 x 10 kg
  349.80

  Grau puszka dla łasucha Light Żołądki drobiowe w galarecie

  6 x 100 g
  24.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Filet z kurczaka
  36.80

  Purina ONE Indoor Formula, 6 x 85 g

  Tuńczyk z zieloną fasolką
  14.80
 • Szelki bezpieczeństwa dla kotów

  Szerokość pasa 15 mm
  14.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  24.80

  Herrmanns Konina karma uzupełniająca

  6 x 800 g
  99.80

  Karma Schmusy Fish, 6 x 185 g

  Tuńczyk, ryż i warzywa
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0