wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 2 kg Sanabelle + 2 x Przysmak Cosma gratis!

  Dental
  49.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Dziczyzna
  29.80

  Gimpet Hy- trawa-150g - - 150 g

  9.80

  Catsan żwirek higieniczny

  10 l
  24.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health C/D

  2 x 5 kg
  269.00

  Whiskas Katzinis, dla kociąt

  3 x 50 g
  15.80

  SureFlap Drzwiczki z mikrochipem

  SureFlap Kolor biały
  299.00

  Eukanuba Adult Kurczak & Wątróbka

  400 g
  19.80
 • Orijen Cat Six Fish, 6 ryb

  2 x 6,8 kg
  359.80

  Podkładka pod miskę My Princess

  44 x 28 cm
  9.80

  4 kg Happy Cat Fit & Well + Cosma Original Snackies gratis!

  Best Age 10+
  79.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk z wołowiną

  22.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Cielęcina
  29.80

  Nutram Adult

  7 kg
  149.00

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  32.80

  Drapak Księżniczka Roszpunka

  Ciemnoszary (2 paczki*)
  429.00
 • Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  Kaczka i indyk
  22.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  31.40

  Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  5 + 1 gratis! Thrive Complete, 6 x 75 g

  Kurczak
  20.40
 • Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, drób
  69.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z kurczakiem
  29.80

  Almo Nature Holistic Biała ryba i ryż

  2 x 12 kg
  339.00

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80
 • Marchioro kuweta dla kota Bill 1 F

  Filtr, 2 x 2 szt.
  17.80

  Trixie Deska z sizalu - - 70 x 17 cm

  29.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - - 5 kg

  135.00

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Adult, kurczak
  7.80
 • Applaws karma dla kota 70 g, 10 + 2 gratis!

  Filet z tuńczyka z serem
  38.00

  Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  2 x 4 kg
  149.00

  Odblaskowa obroża dla kota

  Z dzwoneczkiem
  9.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  89.80
 • Zestaw Animonda ""Gut für Dich""

  4 x 21 opakowań
  54.80

  2 kg Josera Emotion + Cosma Thai Snackies gratis!

  Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami
  49.80

  Royal Canin British Shorthair Adult

  10 kg
  174.80

  Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00
 • 3 kg Purina Pro Plan + Cosma Original Snackies gratis!

  Adult Light
  79.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 kg
  49.80

  2 kg Josera Emotion + Cosma Thai Snackies gratis!

  Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami
  49.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota

  Kurczak, 3 x 5 g
  4.80
 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk
  42.80

  Happy Cat Fit & Well / La Cuisine, 3 x 300 g

  Fitt & Well
  29.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Kitten
  27.20

  Hills Natures Best Feline Mature 7+

  2 kg
  84.80
 • Josera Léger Adult Light

  2 kg
  49.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Cielęcina z kurczakiem
  11.80

  Kitekat saszetki, 12 x 100 g

  Ryby w galarecie
  12.80

  Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  3 x 10 l
  64.80
 • Przysmaki Thrive, krewetki

  18 g
  14.80

  Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Indyk z ryżem
  339.00

  Miska ceramiczna 300 ml

  300 ml
  7.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Czarniak z owocami morza
  29.80
 • Drapak Natural Home II

  60 x 48 x 99,5 cm
  279.00

  Mieszany pakiet Catessy Sticks, 60 szt.

  60 sztuk
  23.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z łososiem
  11.80

  Megapakiet Whiskas Senior saszetki, 48 x 100 g

  W smacznym sosie
  64.80
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  4 kg
  109.00

  Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Wołowina z kurczakiem, krewetkami, warzywami i owocami
  37.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i sardele
  42.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80
 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 2 kg

  59.80

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  2 x 12 kg
  339.00

  Beaphar Malt-Bits Light

  3 x 150 g
  27.80
 • Tigerino Canada nieperfumowany żwirek dla kota

  15 kg (ok. 14,9 l)
  42.80

  18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Tuńczyk & Kurczak
  44.40

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z sercami drobiowymi
  22.80

  1,5 / 2kg Royal Canin + duża tuba Cosma Snackies gratis!

  Sterilised Appetite Control, 2 kg
  64.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  89.80

  Royal Canin Indoor +7

  3,5 kg
  89.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  69.80

  Zestaw Animonda ""Gut für Dich""

  4 x 21 opakowań
  54.80
 • Biokats Men żwirek dla kocurów

  15 l
  31.80

  Iams Hairball Control System

  10 kg
  139.00

  Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g - - Kaczka z wołowiną

  45.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 1,5 m
  14.80
 • GranataPet Adult, pakiet startowy

  8 części
  49.80

  Zabawka dla kota Wild Mouse z dźwiękiem

  1 sztuka
  8.80

  2 + 1 gratis! Cosma snackies

  Kurczak (3 x 26 g)
  19.60

  Dwupak Royal Canin Health

  Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia, 2 x 10 kg
  349.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0