Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby jamy ustnej u kota

 

Choroby jamy ustnej u kota

Często zauważamy, że nasz kot ma nieprzyjemny zapach z pyska, mocno zaczerwienione dziąsła, osad na zębach, a nawet wypadają mu zęby stałe. Możliwe, że cierpi na jedną z chorób jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy może powodować np. przewlekła niewydolność nerek, dlatego gdy zauważymy niepokojące symptomy ze strony jamy ustanej naszego kota, koniecznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii, który zleci wykonanie odpowiednich badań i postawi właściwą diagnozę.

Do chorób i innych dolegliwości jamy ustnej u kotów zaliczamy:

- wszelkiego rodzaju stany zapalne dziąseł, języka, gardła, migdałków
- kamień nazębny
- nowotwory jamy ustnej
- przerost dziąseł
- wady zgryzu
- przetrwałe zęby mleczne
- próchnica
- złamania zębów
- ropnie korzeni zębowych
- rozszczepienie podniebienia twardego
- ciała obce w jamie ustnej

Stany zapalne są chyba najczęstszą dolegliwością ze strony jamy ustnej. Wiążą się one z zakażeniem bakteryjnym tkanki dziąseł. Najczęściej odkładająca się płytka nazębna sprawia, że fragmenty tej tkanki zanikają, co powoduje otwarcie wrót dla wszelkich drobnoustrojów. Taki stan jest o tyle niebezpieczny, że bakterie chorobotwórcze mogą wniknąć w ten sposób do układu krwionośnego i dotrzeć do narządów wewnętrznych takich, jak serce, płuca, nerki. Może to prowadzić do uszkodzeń tych narządów. W zależności od miejsca, gdzie rozwinął się stan zapalny obserwujemy różne objawy, jednak zazwyczaj są one podobne.

Przy stanach zapalnych dziąseł kot ma zaczerwienione lub nawet zasinione, obrzęknięte i bolesne dziąsła, z jego pyszczka nieprzyjemnie pachnie, może wystąpić obfite ślinienie, charakterystyczna jest też niechęć do spożywania pokarmów, żucia, gryzienia (ze względu na podrażnienia i ból, jaki sprawiają cząstki pożywienia). Zdarza się w skrajnych przypadkach występowanie krwawiących owrzodzeń w okolicy dziąseł.

Zamiast leczyć, najlepiej oczywiście zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości, a więc utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej naszego kota (poprzez regularne szczotkowanie zębów i masaże dziąseł), urozmaicać dietę, aby nie dopuszczać do rozwoju płytki nazębnej (suchy pokarm oraz przysmaki w postaci gryzaków pomogą usuwać nadmiar osadu nazębnego), a także wykonywać systematyczne przeglądy jamy ustnej u lekarza weterynarii. Jeśli problem już się pojawił, lekarz włącza terapię antybiotykową, aby zlikwidować zakażenie bakteryjne. Może też zalecić czyszczenie zębów z osadu, a czasami konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aby ulżyć kotu w cierpieniu, można poprosić weterynarza o środek łagodzący, przyspieszający gojenie ran (np. żel, specjalne tabletki o działaniu odkażającym i przeciwbólowym, które przykleja się na dziąsłach zwierzęcia).

Czasami zdarza się zapalenie migdałków, które najczęściej daje podobne objawy do zapalenia dziąseł – brak apetytu, zaczerwienione okolice migdałków, migdałki są powiększone, trudności w połykaniu pokarmu, ślinotok, bolesność jamy ustnej. Zazwyczaj zapalenie migdałków wiąże się z zakażeniem bakteryjnym (np. gronkowcem), dlatego leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej. Jeśli nie można dociec przyczyny stanu zapalnego, wtedy lekarz może zalecić usunięcie migdałków (zdarza się tak najczęściej w przypadku przewlekłych stanów zapalnych odpornych na leczenie, jednak migdałki są ważnym organem pomagającym w walce z chorobami, dlatego nie należy pochopnie podejmować decyzji o ich usunięciu).

Kamień nazębny to dolegliwość, na którą zapada chyba większość kotów. Najczęściej objawy zaczynają się od 3 roku życia zwierzaka. Wbrew pozorom, kamień nazębny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Osadzający się na zębach nalot, który przeradza się w później w kamień, prowadzi do zakażenia bakteryjnego, które uszkadza dziąsła, a następnie niszczy zęby, szkliwo, kości wokół korzenia zęba. Często z powodu kamienia nazębnego dochodzi do wypadania zębów. Zagrożone są też organy wewnętrzne (serce, płuca, nerki, wątroba), ponieważ groźne bakterie mają swobodny dostęp do układu krwionośnego właśnie przez uszkodzone kamieniem dziąsła.

Kamień nazębny objawia się obecnością żółtego lub brązowego nalotu na powierzchni zębów przy linii dziąseł. Ponadto występuje zapalenie i uszkodzenie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, ślinotok, krwawienia z błony śluzowej jamy ustnej, matowa, brzydka sierść. Po pewnym czasie zwierzę ma trudności z jedzeniem, traci apetyt, chudnie, kicha, pojawiają się wycieki z nosa, osowiałość, apatia, senność. Leczenie kamienia nazębnego polega na oczyszczeniu zębów z osadu, oczyszczeniu kieszonek zębowych, usunięciu najbardziej chorych zębów, odkażeniu jamy ustnej, a także wprowadzeniu terapii antybiotykowej oraz środków przeciwbólowych. Najlepiej jednak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego dbając o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, o czym już wyżej wspomniano.

Zakażenie korzeni zębowych prowadzi do powstania ropnia. Jest to bardzo bolesne dla kota. Charakterystyczne objawy to zauważalne pod okiem obrzęki, ponieważ najczęściej ropnie dotyczą górnych czwartych zębów przedtrzonowych. Jedzenie sprawia kotu trudność, może też dojść do powstania przetok do kanału nosowego (w okolicy twarzowej widać wtedy wyraźne obrzęki). Zakażone zęby często wypadają. Chorobie towarzyszy brzydki zapach z pyszczka kota. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku, jednak nie zawsze to wystarcza. Często konieczna jest ekstrakcja chorego zęba, aby ropna wydzielina mogła odpłynąć. Można również zastosować w tym celu leczenie kanałowe (jest jednak bardziej kosztowne).

Próchnica u kotów nie występuje często (ma to związek z dietą, która zazwyczaj uboga jest w cukry). Jest wynikiem działania bakterii i związków chemicznych na szkliwo zębów. Objawia się ona ciemnymi plamkami na szkliwie zęba, które wraz z upływem czasu przeistaczają się w wyraźne ubytki (czyli dziury w zębach). Jeśli próchnica jest zaawansowana, może powodować ból oraz wypadanie zębów. Leczenie próchnicy przebiega podobnie jak u ludzi: stosuje się wypełnienia ubytków a w przypadku zaawansowanej próchnicy usunięcie chorego zęba. Warto udać się do lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w stomatologii weterynaryjnej.

Przetrwałe zęby mleczne to nic innego jak zęby mleczne, które nie wypadły w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Kociak ma 26 zębów mlecznych, które traci między 4 a 7-9 miesiącem życia. W tym czasie w miejscu zębów mlecznych powinny wyrastać zęby stałe, jednak zdarza się, że ząb stały zaczyna rosnąć nieprawidłowo i nie wypych mleczaka. Ząb mleczny pozostaje wówczas na swoim miejscu. W ten sposób kot ma dwa zęby w jednym miejscu. Nadmiar zębów w pyszczku nie jest dobry, gdyż może doprowadzić do wad w rozwoju kości szczęki i czaszki, a także do stanów zapalnych i ropni. Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć. Wskazany jest też regularny przegląd jamy ustnej kociąt do 7 miesiąca życia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Nowotwory jamy ustnej są u kotów na szczęście rzadkością. Jeśli jednak wystąpią, stanowią poważne zagrożenie – większość z nich jest bowiem złośliwa i często dają przerzuty do innych narządów (węzły chłonne, płuca). Guzy mogą pojawiać się w obrębie całej okolicy twarzowej, czyli na dziąsłach, policzkach, migdałkach, podniebieniu, języku. Często obserwuje się krwawienie z guzów (zazwyczaj obfite). Kot traci apetyt, chudnie, silnie się ślini. Występuje brzydki zapach z pyszczka. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej – należy je usunąć, choć jeśli są złośliwe, przeważnie odrastają. Pomaga też zastosowanie chemioterapii oraz naświetleń.

Przerost dziąseł nie należy do szczególnie zagrażających zdrowiu schorzeń jamy ustnej. Może powstawać na skutek długotrwałego drażnienia dziąseł, niekiedy jest pochodzenia wirusowego. Przerośnięte dziąsła przypominają wyglądem główkę kalafiora. Tworzą się na linii dziąseł i ponieważ narażone są na kontakt np. z pokarmem, mogą krwawić oraz sprawiać kotu ból. Narośla te można usunąć chirurgicznie. Jeśli jednak odnawiają się, powinniśmy zbadać, czy nasz kot nie cierpi z powodu nowotworu (w tym celu wykonuje się biopsję chorej tkanki).

Wady zgryzu również nie są groźne. Stwierdzamy wadę zgryzu, gdy górne i dolne zęby nie leżą w jednej linii. Wynika to z nieprawidłowego rozwoju kości szczęki i żuchwy oraz nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów. Wady zgryzu mogą powodować kłopoty zwierzaka z przyjmowaniem pokarmu (jedzenie może wypadać z pyska, mogą wystąpić trudności z chwytaniem pokarmu), nadmierne ścieranie się szkliwa, nadmierne odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Przeważnie wady zgryzu nie wymagają leczenia, jednak, gdy powodują dyskomfort, można przeprowadzić korekcję zgryzu. W hodowlach nie zaleca się utrzymywać zwierząt z wadą zgryzu, bo może być ona dziedziczona przez potomstwo.

Połamane zęby częściej zdarzają się u psów niż u kotów, jednak bywa, że nieodpowiednia dieta (podawanie np. kości) lub uderzenie (np. podczas wypadku) przyczyniają się do uszkodzeń tego typu. Najczęściej złamaniu ulegają zęby, które są długie, czyli kły. Nie stanowi to wielkiego zagrożenia dla zdrowia kota, choć może się zdarzyć uszkodzenie miazgi, obumarcie zęba, zakażenia bakteryjne, ropnie, co sprawia kot duży ból. Połamane zęby powinno się usunąć lub też można je zrekonstruować.

Rozszczepienie podniebienia twardego zdarza się rzadko. Powstaje ono wskutek nieprawidłowego rozwoju kości podniebienia, które powoduje utworzenie się w sklepieniu jamy ustnej otworu łączącego jamę ustną z jamą nosową. Większość kociąt dotkniętych tą przypadłością umiera wcześnie z powodu zapalenia płuc lub niedożywienia, co spowodowane jest przedostawaniem się mleka do jamy nosowej (zamiast do układu pokarmowego), a następnie do płuc. U kociaka z rozszczepionym podniebieniem widać często mleko w otworze nosowym. Przy niezbyt silnym rozszczepieniu można skorygować tę wadę chirurgicznie, jednak jeśli operacja nie jest możliwa, konieczna jest eutanazja.

Ciała obce w jamie ustnej przeważnie powodują u kota dyskomfort. Najczęściej rzecz dotyczy kości,
sznurków czy patyczków, które utkwiły w jamie ustnej i podrażniają błony śluzowe, dziąsła i język. Kot próbując samodzielnie usunąć ciało obce często mocno się ślini. U zwierzęcia obserwuje się także intensywną mimikę pyszczka. Jeśli ciało obce tkwi w jamie ustnej przez dłuższy czas, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pyszczka. Wbite w tkankę kawałki kości mogą prowadzić do krwawienia z jamy ustnej oraz zakażenia bakteryjnego. Zdarza się utrata apetytu przez zwierzątko, a co za tym idzie nadmierne chudnięcie. Należy jak najszybciej zidentyfikować i usunąć ciało obce z pyszczka. Jeśli wystąpiło zakażenie bakteryjne, podaje się antybiotyk.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  15 kg
  129.80

  9 + 1 gratis! Smilla, 10 kg

  Adult Wołowina
  71.80

  Yarrah Cat Food Bio z kurczakiem

  2 x 10 kg
  359.00

  Sanabelle Grande

  400 g
  12.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk i kurczak

  34.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  59.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  56.00

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Kaczka
  31.80
 • 10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Kitten
  79.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Tuńczyk i wodorosty
  129.00

  Royal Canin Hair & Skin 33

  400 g
  16.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  29.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Pstrąg
  34.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, kawałki królika
  64.80

  Bird - wędka dla kota

  1 sztuka
  5.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  24.80
 • Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Ryba morska
  34.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Kurczak
  31.80

  Wędka dla kota - ryba egipska

  3 sztuki
  29.80

  Animonda Rafiné Soupé Kitten, 20 x 100 g - - Koktajl drobiowy z krewetkami

  44.80
 • Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g

  Indyk, królik i ryż
  19.80

  Legowisko dla kota i psa Harmony, szaro/ zielone

  Ø x wys.: 50 x 15 cm
  39.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  4,5 kg
  54.80

  Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Kurczak, łosoś i makaron
  34.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Kitten
  245.00

  Hills Feline, 3,5/4/5 kg + Sprężynowa wędka z piłką gratis!

  Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak, 5 kg
  125.00

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk

  19.80

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Exigent 35/30 - specjalna struktura
  184.80
 • Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Krewetki
  4.80

  Korzystny pakiet Purina ONE

  Adult, kurczak ze zbożem, 2 x 1,5 kg
  37.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka i krewetki
  19.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Pierś z kurczaka z serem
  34.80
 • Royal Canin Indoor Long Hair

  10 kg
  179.00

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Śledź z krewetkami
  49.80

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Biało - szary
  269.00

  Drapak Oaza

  44 x 33 x 71 cm
  79.80
 • Schmusy Vollwert Flakes, 20 x 100 g - - Królik i ryż

  31.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem

  2 kg
  49.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Forma do montażu w szkle biała
  39.80

  Cosma Thai Snackies

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80
 • Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Kaczka
  79.80

  Pakiet przysmaków: 2 x pasta Smilla + Smilla Hearties

  525 g
  39.80

  Zabawka dla kota Wild Mouse z dźwiękiem

  1 sztuka
  9.80

  Purizon Adult dla kota, ryba

  2,5 kg
  74.80
 • 5 + 1 gratis! Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  16.40

  Purina Cat Chow Kitten Chicken, kurczak

  15 kg
  144.80

  Almo Nature Jelly 6 x 70g - - Tuńczyk i sardynki

  19.80

  Pakiet Sheba Paté, 32 x 100 g

  Kurczak
  64.80
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  32.80

  Bozita Feline Large

  400 g
  13.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybne smaki
  29.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 100 g

  Kolorowa różnorodność w sosie
  36.80
 • Megapakiet Beaphar z tauryną

  24 x 300 g
  169.00

  Domek dla kota Madeira

  90 x 50 x 75 cm
  249.00

  Drapak Wildcat

  85 x 55 x 181 cm
  299.00

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Ultra Light
  34.80
 • 2 x 3 kg Royal Canin Pure Feline + Pasta Miamor gratis!

  Beauty
  169.00

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Kurczak z dynią
  74.80

  Kattovit High Performance

  24 x 175 g
  89.80

  Trixie myszki pluszowe, 6 szt.

  Ok. 5 cm (6 szt.)
  9.80
 • Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba

  2,5 kg
  69.80

  Korzystny pakiet Bozita Feline, 2 x 10 kg

  Kitten
  349.00

  Schesir Small Natural, 6 x 50 g

  Tuńczyk z labraksem
  14.80

  Kitekat, kurczak i warzywa

  900 g
  6.80
 • Szeleszcząca poduszka XL z piórkami

  1 sztuka
  9.80

  Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g

  Kurczak i szparagi
  79.80

  2 x 3 kg Royal Canin Pure Feline + Pasta Miamor gratis!

  Beauty
  169.00

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Diabetes, 24 x 100 g
  69.80
 • Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Fit 32
  189.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś i kurczak
  22.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  200 g
  29.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Kurczak i ser
  36.80
 • Integra Protect Struvit

  1,75 kg
  39.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Instinctive
  34.80

  Wędka z piórkami

  1 sztuka
  29.80

  Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i mięta

  45 g
  6.80
 • Gimpet ShinyCat Kitten, 6 x 85 g

  Kurczak
  17.80

  Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 175ml, Ø 12,5 cm, wys.:10 cm
  44.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Cielęcina z królikiem
  49.80

  Pluszowa myszka wypełniona kocimiętką

  3 sztuki
  24.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0