wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Happy Cat Best Age 10+ - 1.4 kg

  36.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - Serca drobiowe

  22.80

  Pakiet oszczędnościowy dla fretek Totally Ferret Active - 3 elementy

  74.80

  Megapakiet Catessy kawałeczki w sosie, 48 x 415 g - Łosoś i pstrąg w sosie

  94.80
 • Feel Free szelki - M

  19.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21 - 14 kg

  224.80

  Dibo Olej z łososia - 500 ml

  27.80

  Hills Prescription Diet Canine Metabolic Weight Management - 12 kg

  229.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 10 kg

  179.80

  Sanabelle Kitten - 2 kg

  38.80

  GranataPet DeliCatessen, wołowina i krewetki - 2 x 10 kg

  449.80

  Duże opakowanie Bosch + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Bio Adult, kurczak, 11,5 kg

  119.80
 • Royal Canin Urinary S/O LP 18 - 7,5 kg

  159.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 3 kg

  59.80

  10 + 2 gratis! Karma mokra Pro Plan, 12 x 85 g - Wołowina

  38.00

  Gourmet Gold Ragout, 48 x 85 g - Wołowina

  74.80
 • Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się - 6,35 kg

  69.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g - Kurczak

  14.80

  Mucki trawa dla ptaków - Opakowanie uzupełniające

  5.80

  Dibo płatki ziemniaczane - 1 kg

  21.80
 • Hills Prescription Diet Canine i/d Digestive Care - 12 kg

  199.80

  Royal Canin Intense Beauty w galarecie - 24 x 85 g

  65.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Toskania, 2 x 12,5 kg

  329.80

  Vitakraft Cat Liquid Snack z wołowiną i inuliną - 6 x 15 g

  6.80
 • Ośmiokątny wolny wybieg Freerun - 80 cm x 75 cm

  199.80

  Simpsons Premium 80/20 Fish - 12kg

  249.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym

  129.80

  21 + 3 gratis! Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100 g - Kurczak z szynką

  51.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Paski kurczaka w sosie

  69.80

  Wędka z myszką wydającą dźwięk - 3 sztuki

  24.80

  Bozita Naturals Original - 12 kg

  103.80

  42 + 6 gratis! Kitekat saszetki w sosie, 48 x 100 g - Kolorowa różnorodność w sosie

  34.60
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Mieszany pakiet 1

  139.80

  Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk z kurczakiem i szynką

  69.80

  Szelki Julius-K9 Power Black - Mini

  99.80

  Chromowany brelok identyfikacjyjny, adresówka - 1 szt.

  7.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Ultra Light w galarecie

  65.80

  JR Farm Individual karma dla ptaków nimf - 1 kg

  19.80

  Rocco plecionka do żucia - Naturalna, 4 x ok. 17 cm

  16.80

  Korzystny pakiet MACs Adult, 12 x 800 g - Głowizna i marchew

  99.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g - Łosoś z serem

  5.80

  Numaxes Canifugue Mix system ogradzający - Dodatkowy drut o długości 200 metrów (2 x 100 m)

  189.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine HA Hypoallergenic - 11 kg

  223.80

  Duże opakowanie Royal Canin Breed + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Bulldog Junior, 12 kg

  189.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina - 6 x 800 g

  44.80

  JR Farm Grainless Complete dla królików miniaturek - 15 kg

  159.80

  Cosma Original Snackies - Kaczka, 21 g

  12.80

  Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż - 2 x 12 kg

  284.80
 • GranataPet Symphonie No. 2, łosoś - 400 g

  19.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż 12 x 100 g - Królik, wołowina, kaczka

  44.80

  zoolove zabawka dla kota lis Silver Vine - 3 szt.

  49.80

  8 kg Hills Feline + Mata do drapania Sanki gratis! - Young Adult Sterilised Cat, tuńczyk

  189.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Legend, mięso, 12 x 70 g - Kurczak i tuńczyk

  33.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 200 g / 190 g - No. 111, jagnięcina (6 x 200 g)

  44.80

  40 + 8 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Urinary Care w sosie

  116.00

  10 kg + 2 kg gratis! Earthborn Holistic, 12 kg - Meadow Feast

  216.40
 • Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 12 x 100 g - Mięsny Mix

  19.80

  IAMS Pro Active Health Adult z dużą porcją kurczaka - 2 x 10 kg

  209.80

  Megapakiet Almo Nature Legend, 24 x 70 g - Łosoś i kurczak

  65.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Mini - 4 kg

  64.80
 • Happy Cat Best Age 10+ - 4 kg

  74.80

  Trixie Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem - 2 x 0,6 l/ Ø 15 cm

  39.80

  10 kg FutterBar mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic w super cenie! - 10 kg + Czysta wołowina, 6 x 400 g

  89.80

  Briantos Adult, jagnięcina & ryż - 14 kg

  74.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z warzywami

  18.80

  Natural Heaven III drapak dla kota - 60 x 40 x 155 cm

  349.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult, 12 x 85 g - Kurczak, wołowina i ryba

  35.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie w super cenie! - Królik

  55.80
 • Catit poidełko - Filtry zapasowe, 3 sztuki

  14.80

  Catit Design Senses Super Roller, szyna do zabawy - 2 podświetlane piłki wymienne

  19.80

  Wolf of Wilderness Adult Blue River, łosoś - 2 x 12 kg

  379.80

  Trixie USB Flash obroża LED, długa sierść - 50 cm x 3 cm

  69.80
 • Uszy jagnięce - 600 g

  49.80

  Happy Dog Arthro Forte - 0,7 kg

  134.80

  Bob Martin Spot On dla kotów - 3 x 0,7 ml

  17.80

  40 + 8 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Instinctive +7 w galarecie

  116.00
 • Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g - Z kurczakiem i ziemniakami

  85.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g - Indyk, przepiórka i olej z łososia

  49.80

  Pakiet Rocco Cubes - Kurczak z rybą, 2 x 150 g

  27.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Łosoś & kurczak

  89.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa