Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Myszka dla kota z naturalnymi piórkami

  2 sztuki
  7.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  79.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Czarniak z marchewką
  74.80

  Drinkwell 360 poidełko

  Filtr zapasowy, 3 szt.
  29.80
 • Trixie łopatka do karmy i żwirku dla kota - - Rozmiar ok. 24 cm

  2.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  4 kg
  99.80

  Royal Canin Outdoor +7 - - 10 kg

  189.80

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  12.80
 • Royal Canin Indoor +7

  3,5 kg
  89.80

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 200 g
  34.80

  Trixie Suszone ryby, przysmak dla kota

  3 x 50 g
  12.80

  5 + 1 gratis! Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  16.40
 • Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio gęś z cukinią, pomidorami i jogutrem
  79.80

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie, 12 x 410 g - - Wołowina

  40.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak

  2 x 6,8 kg
  309.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Kurczak z ryżem
  15.80
 • Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g

  Adult, Indyk i cielęcina z serem
  44.80

  Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa

  Ø x dł.: 23 x 45 cm
  59.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  400 g
  14.80

  Smilla Puszki z rybą, 6 x 400 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  22.80
 • Gimpet Malt-Soft pasta dla kota

  200 g
  29.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Cielęcina z królikiem
  29.80

  Trixie miska ceramiczna 300 ml

  300 ml
  7.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Łosoś i dynia
  41.40
 • Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z krabami
  14.80

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  99.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Perle Mini Fileciki w sosie
  22.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Makrela
  4.80
 • Greenwoods karma dla kota Adult, Ryba

  2 kg
  39.80

  Mieszany pakiet próbny Almo Nature Classic, 6 x 55 g

  3 smaki tuńczyka w galarecie
  17.80

  Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg

  Kaczka, indyk i kurczak
  249.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sterlised, Łosoś z marchewką
  26.80
 • Karma Schmusy Fish, 6 x 185 g

  Tuńczyk, ryż i warzywa
  14.80

  Jaskinia White Dots, biała/ szara w kropki

  40 x 40 x 28 cm
  49.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, kaczka z drobiem
  29.80

  Happy Cat Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską

  10 kg
  149.80
 • Pakiet mieszany Thrive, 5 smaków

  5 smaków
  59.80

  Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Jagnięcina
  79.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, królik z kaczką
  29.80

  10 kg Porta 21 + Pałeczki Yarrah Bio Natures Finest gratis!

  Feline Finest Sensible, bez zbóż
  139.80
 • Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g

  Tuńczyk z wołowiną
  21.80

  Happy Cat La Cuisine, kaczka

  2 x 4 kg
  189.80

  Cosma Nature, 6 x 140 g

  Filet z kurczaka
  29.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  54.80
 • Smilla Sensible

  1 kg
  12.80

  Hills Feline Mature Adult 7+, indyk - - 6 x 156 g

  34.80

  Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany II
  24.80

  Kitekat saszetki, 20 + 4 gratis

  Kolorowa różnorodność w sosie
  19.00
 • Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Łosoś i pstrąg, 50 g
  6.80

  Dwupak Royal Canin Kitten

  Mother & Babycat , 2 x 4 kg
  199.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Łosoś z drobiem
  49.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  79.80
 • Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak

  2 x 15 kg
  249.80

  Cats Best Nature Gold

  20 l
  64.80

  Cosma Original Snackies, duża tuba

  Kurczak, 26 g
  9.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  74.80
 • Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z jajkami i aloesem
  17.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  2 x 3 m
  39.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i surimi
  57.80

  Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, królik w sosie
  49.80
 • Mieszany pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 800 g

  3 smaki
  84.80

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80

  Legowisko Sharon, białe

  Ø 50 cm
  69.80

  Duże opakowanie Happy Cat + pojemnik gratis!

  Fit & Well Best Age 10+, 2 x 4 kg
  149.80
 • Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka z krabami
  34.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Mieszane smaki I
  49.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Ryba w sosie
  29.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  24 x 15 g
  25.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  49.80

  Pakiet próbny, Whiskas zdrowe przekąski, 210 g

  4 różne smaki
  19.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Dziczyzna z kaczką
  49.80

  Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak

  2 x 15 kg
  249.80
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z kurczakiem

  10 kg
  129.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z doradą
  17.80

  Megapakiet Gourmet Mon Petit, 18 x 50 g

  Tuńczyk, łosoś i pstrąg
  19.80

  Royal Canin Ragdoll

  400 g
  19.80
 • 10 kg Josera + Smilla Hearties, 125 g gratis!

  Minette Kitten
  149.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  6 x 3 m
  49.80

  Purizon Adult dla kota, ryba

  400 g
  14.80

  2 kg GranataPet + 2 x 50 g Granatapet Feinis gratis!

  Adult, ryba
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

oddam psa
0