Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Skip Jack
  15.80

  Hills Feline Adult, kurczak

  2 x 15 kg
  474.80

  Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem

  45 g
  5.40

  Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk
  14.80
 • Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Kurczak & Rak

  17.80

  Pakiet Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 6 x 55 g

  Piękna sierść
  34.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Kaczka
  22.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z barwenowatymi
  19.80
 • Royal Canin Sterilised 37

  10 + 2 kg extra!
  184.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Wykwintny tuńczyk z krewetkami
  22.80

  Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Kurczak z ryżem
  329.80

  Porta 21, 6 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  22.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Drób z wątróbką
  5.80

  Purina Pro Plan Adult 7+

  3 kg
  69.80

  Megapakiet Gourmet Mon Petit, 18 x 50 g

  Tuńczyk, łosoś i pstrąg
  19.80

  Trixie Premio, krem z łososia

  75 g
  6.80
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  4 kg
  89.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 4 smaki

  24 x 100 g
  21.80

  Hills Prescription Diet Feline Allergy Management Z/D

  2 x 2 kg
  154.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  52.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  3 różne smaki
  46.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Bażant

  45.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  84.80

  Purina Pro Plan Delicate - - 1,5 kg

  39.80
 • Catit Design Senses Super Roller, szyna do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  19.80

  Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3 x 3,8 l
  39.80

  39 + 5 gratis! Miamor Ragout Royale, 44 x 100 g

  Królik w galarecie
  63.40

  Herakles drapak dla kota

  50 x 50 x 175 cm
  299.00
 • 2 kg Almo Nature Holistic + 2 x Almo Nature Snack gratis!

  Kurczak z ryżem + przysmak z kurczaka
  39.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Wołowina
  49.80

  5 + 1 gratis! Miamor Feine Filets, 6 x 100 g

  Jasny tuńczyk i krewetki
  16.40

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Drób i ryba morska
  34.80
 • Pakiet Cosma Thai w galarecie, 12 x 400 g

  Tuńczyk z krabami
  89.80

  Trixie Pointer Catch the Light światełko LED

  1 sztuka
  9.80

  Royal Canin Outdoor 30

  400 g
  16.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko

  1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z cielęciną
  39.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  SureFlap Kolor biały
  299.00

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Wycieraczka
  12.80

  Wędka dla kota - ryba egipska

  1 sztuka
  9.80

  8 + 2 kg gratis! Bozita Feline, 10 kg

  Outdoor & Active
  143.20
 • Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk
  69.80

  10 + 2 gratis! Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Tuńczyk
  24.60

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g

  Wołowina, indyk, kurczak i królik
  64.80

  Zestaw Animonda ""Gut für Dich""

  21 opakowań
  14.80
 • Trixie Alicante drapak dla kota

  Beżowy
  199.00

  Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Ryba morska
  12.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Pakiet próbny Integra Protect Struvit

  Pakiet próbny I
  49.80
 • Trixie Spray z kocimiętką

  175 ml
  12.80

  Smilla Adult Kurczak

  4 kg
  39.80

  Pakiet mieszany: Smilla Hearties & Smilla Toothies

  2 x 125 g
  9.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  29.80
 • Eukanuba Adult Jagnięcina & Wątróbka

  2 x 4 kg
  186.40

  Hills Feline Adult Light, kurczak

  10 + 2 kg gratis!
  174.80

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Biało-szara
  279.00

  Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  10 kg
  129.80
 • Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 3 m
  29.80

  Porta 21, 6 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  22.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  24 x 15 g
  17.80

  10 + 2 kg gratis! GranataPet dla kota, 12 kg

  Kurczak
  229.00
 • Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg

  Sterilised
  129.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Kaczka i cielęcina z brokułami i mniszkiem
  44.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Kaczka
  31.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut i marchewką
  22.80
 • Whiskas mleko dla kota - - 6 x 200 ml

  19.80

  Royal Canin Instinctive w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Feringa Adult, kaczka

  2 kg
  59.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Pierś kurczaka
  22.80
 • Orijen Cat Six Fish, 6 ryb

  2,27 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  34.80

  Pakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Classics, łosoś
  69.80

  10 kg Animonda vom Feinsten w niskiej cenie!

  Adult z pstrągiem
  109.80
 • Happy Cat La Cuisine, kaczka

  4 kg
  99.80

  10 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Fit & Well, 11,8 kg

  Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską
  149.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g

  8 witamin
  6.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Jagnięcina z ziemniakami i ożanką
  74.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  3 kg
  69.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80

  Gimpet: serowy zestaw przysmaków dla kota: pasta + roladki

  50 g pasty serowej + 400 szt. serowych pałeczek
  31.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Łosoś i dynia
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0