Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  200 g
  29.80

  Whiskas Mini, 12 x 50 g

  Kurczak, wołowina, tuńczyk w sosie
  12.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Jagnięcina
  27.20

  1,5 kg Royal Canin Pure Feline w super cenie!

  Beauty
  45.80
 • Biokats Men żwirek dla kocurów

  2 x 12 l
  54.80

  Raindrop poidełko fontanna

  3 filtry zapasowe
  34.80

  Royal Canin Maine Coon Adult - - 10 kg

  177.80

  Domek z piernika drapak dla kota

  Ciemnobrązowy
  269.00
 • Trixie Spray z walerianą

  175 ml
  17.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  10 kg
  122.80

  Perfect Fit Pro-Sterile

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  2 x 10 kg
  219.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Drób
  89.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  119.00

  Gimpet Pudding, budyń dla kota

  3 x 150 g
  14.80

  Kattovit Urinary

  Cielęcina, 24 x 175 g
  89.80
 • Pakiet próbny Kattovit Urinary, 6 x 175 g

  Tuńczyk i cielęcina
  24.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Kaczka i cielęcina z brokułami i mniszkiem
  44.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  19.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health C/D

  2 x 5 kg
  274.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Tuńczyk i kurczak
  49.80

  Cats Best Universal

  2 x 10 l
  34.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  2 x 10 kg
  394.80

  Velcote olej regenerujący skórę i sierść

  500 ml
  119.00
 • Relax drapak dla kota

  Ø 39 x wys. 14,5 cm
  29.80

  3 + 1 kg gratis! Smilla dla kota, 4 kg

  Adult Kurczak
  29.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Tuńczyk i homar
  19.80

  Dwupak GranataPet, 2 x 10 kg

  Kitten, kurczak
  439.00
 • Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  2 x 10 kg
  354.80

  Royal Canin Persian Adult

  2 kg
  65.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  89.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, kaczka z drobiem
  29.80
 • 400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Large
  17.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Makrela
  24.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  3,5 kg
  104.80

  Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  2 x 4 kg
  149.80
 • Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  17.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  10 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Fit & Well, 11,8 kg

  Fit & Well Light
  149.80

  Purina ONE Adult, 6 x 85 g

  Kurczak z zieloną fasolka
  14.80
 • Megapakiet Catessy Kawałeczki w galarecie, 24 x 400 g

  Z łososiem
  43.80

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 200 g
  34.80

  GranataPet Adult, pakiet startowy

  8 części
  45.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Sterilised +7, 2 x 3,5 kg
  184.80
 • Kattovit Gastro

  Kaczka, 24 x 85 g
  49.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w galarecie
  69.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  59.80
 • Biokats Duo Active Fresh żwirek dla kota

  14 l
  39.80

  Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g

  Mieszanka w galarecie
  22.80

  Beaphar z tauryną - - 6 x 100 g

  22.80

  Trixie podkładka pod miskę dla kota

  40 x 30 cm
  5.80
 • Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  2 x 10 kg
  344.80

  Integra Protect Intestinal

  2 x 1,75 kg
  74.80

  Royal Canin Indoor 27

  2 x 10 kg
  349.80

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Biało-szara
  279.00
 • 5 + 1 gratis! Almo Nature Daily 6 x 85 g

  Mus z kurczakiem
  8.40

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Wołowina
  31.80

  Integra Protect Intestinal

  6 x 100 g
  19.80

  Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  3 kg
  74.80
 • Porta 21, 6 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  22.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Dental
  254.80

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  400 g
  13.80

  Trixie miska ceramiczna 300 ml

  300 ml
  7.80
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  4.80

  22 + 2 gratis! 24 x 156 g Applaws

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  127.60

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Łosoś i pstrąg, 3 x 50 g
  19.80

  Almo Nature Adult Indyk

  5 x 750 g
  97.80
 • Whiskas Gelenk-Bits, przysmak wspomagający stawy

  50 g
  5.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  400 g
  13.80

  Felix Sensation w galarecie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z rybą, 6 x 70 g
  19.80
 • Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  4 smaki, mieszany pakiet
  59.80

  Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Kurczak
  14.80

  Smilla Light

  1 kg
  12.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g

  Tuńczyk z aloesem
  34.80
 • GranataPet Adult, ryba

  400 g
  17.80

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Spray 60 ml*
  69.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z ryżem

  57.80

  4,5 kg Purina Cat Chow + pasta ze słodem, 6 x 15 g gratis!

  Adult Special Care Hairball Control
  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0