wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Gęś z kaszą gryczaną, owocami i mlekiem kokosowym (bezglutenowa)

  46.80

  Animonda Integra Protect Sensitive, saszetki - Mięso kangurze z amarantem, 24 x 85 g

  65.80

  Vitakraft, paseczki wołowe - 80 g

  6.80

  1 + 1 gratis! Pakiet Rocco Cubes, 2 x 150 g - Kaczka z rybą

  16.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, saszetki - Mięso kangurze z amarantem, 6 x 85 g

  17.80

  Megapakiet Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 48 x 85 g - Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym

  69.80

  Petsafe obroża antyszczekowa Commander ze sprayem i pilotem - Spray bezwonny, 88 ml

  44.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż 12 x 100 g - Kurczak i cielęcina

  44.80
 • Wędka dla kota Crunchy Feather - 1 sztuka

  46.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g - Makrela

  4.80

  Dwupak Wolf of Wilderness, 2 x 12 kg - Wild Hills - kaczka

  379.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Czysta wołowina

  129.80
 • Akwarium Juwel Vision 260 - zestaw - białe

  2999.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g - Z cielęciną i warzywami

  85.80

  Feringa Adult, indyk - 400 g

  12.80

  Barkoo zawijane kości do żucia, wieprzowe - 6 x ok. 17 cm

  49.80
 • Royal Canin Sterilised +7 - 1,5 kg

  48.80

  Trixie Korzeń Mopani - 3 sztuki po 35 cm - 45 cm

  99.80

  Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota - 3 sztuki

  17.80

  Lillebro Serce z ziaren - 550 g

  11.80
 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami - 2 x 10 kg

  229.80

  Rocco Real Hearts, 6 x 800 g - Kurczak z całymi sercami kurczaka

  42.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Tuńczyk z krewetkami

  42.80

  Pedigree Senior Classic, 12 x 400 g - Jagnięcina i drób

  39.80
 • Dwupak Pedigree - Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg

  168.80

  Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g - Indyk z szynką

  14.80

  Dwupiętrowy domek dla gryzonia - Dla świnki morskiej, dł. x szer. x wys: 30 x 20 x 30 cm

  39.80

  Royal Canin Mini Mature + 8 - 12 x 195 g

  56.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe - 6 x ok. 13 cm

  12.80

  Concept for Life Large Junior - 1,5 kg

  35.80

  12 x 70 g / 75 g / 85 g Schesir Wariacje w super cenie! - Natural z ryżem, 12 x 85 g

  36.80

  10% taniej! Cosma Nature, 24 x 70 g - Pakiet mieszany

  62.80
 • Łyżka do karmy - 2 sztuki

  29.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Konina z ryżem

  5.80

  Concept for Life Large Junior - 6 kg

  79.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa - 54 sztuki

  26.80
 • Dwupak Royal Canin Mini - Adult Sterilised, 2 x 8 kg

  234.80

  Royal Canin Kitten Sterilised - 2 kg

  58.80

  Flashlight tor do zabaw - Kolor: biało-szary

  69.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Indyk

  57.80
 • Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk - Królik z indykiem i drożdżami

  16.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g - Kaczka z ananasem i kiwi

  7.80

  Numaxes Canicalm, obroża i spray antyszczekowy - Spray cytrynowy, 75 ml

  44.80

  Podkładka pod miskę Hello Kitty - 43 x 38 cm

  14.80
 • Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 60 cm

  79.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g - Biały tuńczyk z wołowiną

  37.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  34.80

  GranataPet Symphonie No. 2, łosoś - 2 x 4 kg

  289.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Wątróbka z kurczaka

  21.80

  10 + 2 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Bażant & drób ze szpinakiem, pomidorami i olejem lnianym

  96.40

  10 + 2 gratis! Lilys Kitchen, 12 x 400 g - Z bażantem i dziczyzną

  113.00

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Kurczak z aloesem

  115.80
 • Trixie ceramiczna miska dla kota - Ø 15 x 4 cm + 50 g nasion trawy

  14.80

  Happy Dog Supreme Sensible Toskania - 2 x 12,5 kg

  329.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z wołowiną

  29.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g - Grilowana specjalność

  59.80
 • Royal Canin Mini Light Weight Care - 2 x 2 kg

  94.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Mini Nowa Zelandia, 2 x 4 kg

  135.80

  9 + 3 gratis! Greenwoods Adult karma dla kota, 12 x 70 g - Filet z kurczaka i ser

  26.60

  10 + 2 gratis! Animonda Carny Adult, 12 x 800 g - Koktajl wielomięsny

  74.60
 • Eukanuba Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryż - 12 kg

  139.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 10 kg

  149.80

  Trixie Agility huśtawka - Dł. x szer. x wys. 300 x 34 x 54 cm

  379.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Exigent 42 - Protein Preference, 2 kg

  57.80
 • Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 150 g - Drób z makaronem

  14.80

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy - 400 g

  12.80

  Megapakiet Almo Nature Legend, 24 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  67.80

  10% taniej! Cosma Nature, 24 x 70 g - Kurczak i ser

  62.80
 • Applaws Senior z kurczakiem - 7,5 kg

  146.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Łosoś, 12 x 85 g

  29.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Indoor 27, 2 kg

  58.80

  16 + 2 gratis! Animonda vom Feinsten dla kastratów, 18 x 100 g - Czysty indyk

  34.00
 • Pakiet próbny Feringa Menu, 6 x 200 g - 4 różne rodzaje

  39.80

  Briantos Adult, jagnięcina & ryż - 14 kg

  74.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha bez zbóż, 12 x 200 g - Królik, wołowina, kaczka

  54.80

  43 + 5 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Instinctive w sosie

  117.40
 • JBL Novo GranoMix mini Click - 100 ml

  17.80

  Applaws Puppy Large Breed, kurczak - 2 x 7,5 kg

  269.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Jagnięcina z płatkami owsianymi i warzywami

  8.80

  zoolove półwilgotny przysmak , 100 g - Z jagnięciną

  8.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa