Kupując karmę kieruję się
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 3 kg Purina Pro Plan + Cosma Original Snackies gratis!

  Adult, kurczak i ryż
  74.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant

  3 x 100 ml
  49.80

  Whiskas Katzinis, dla kociąt

  3 x 50 g
  15.80

  Natural Catnip Myszki, zabawka dla kota

  2 sztuki
  9.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Drób z krewetkami
  55.60

  Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  Kaczka i indyk
  22.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 100 g - - Piknik w sosie

  36.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Mieszanka owoców morza
  36.80
 • Almo Nature Classic Jelly w galarecie, 6 x 55 g

  Light - Tunek wschodni
  14.80

  Royal Canin Indoor 27

  400 g
  16.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem

  400 g
  14.80

  Przysmak dla kota Cat Caviar

  14 g
  7.80
 • 2,5 kg Grau Miezelinos + Pasta Grau gratis!

  Adult pH, drogi moczowe
  99.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie

  6 x 85 g
  17.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Kurczak w kremie z marchewek
  15.80

  Pluszowy Kong Wubba Cat

  Myszka
  19.80
 • Korzystny pakiet Purina ONE

  Urinary Light, 5 x 800 g
  54.80

  Obroża dla kota My Home

  Czerwona
  9.80

  Catessy Chrupiący przysmak 65 g

  Łosoś
  2.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  31.40
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Drób z wątróbką

  24.80

  15 kg Purina Cat Chow + Ceramiczna miska z motywem gratis!

  Adult Special Care Urinary Tract Health
  144.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kurczak & Krewetki
  59.80

  Mieszany pakiet próbny Beaphar dieta na nerki

  6 x 100 g
  19.80
 • Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z jagnięciną
  9.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak

  2 x 5 kg
  264.80

  Pakiet próbny Acana dla kota, 3 x 2,27 kg lub 3 x 6,8 kg

  3 x 2,27 kg
  209.00

  Drapak Pharos

  60 x 35 x 110 cm
  129.00
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Kaczka
  4.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Kurczak i indyk
  84.80

  Wahre Liebe dla szarej eminencji

  4 kg
  89.80

  24 x 85 g Purina ONE + Purina ONE, 800 g gratis!

  Adult, Wołowina z marchewką
  59.20
 • Royal Canin Maine Coon Adult

  2 kg
  65.80

  Royal Canin, 3,5 / 4 kg + 2 x wędka dla kota gratis!

  Maine Coon Kitten, 4 kg
  104.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 400 g

  Delikatny drób z wołowiną
  39.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z warzywami

  19.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak w sosie

  69.80

  Przysmaki Thrive, krewetki

  3 x 18 g
  34.80

  Pakiet próbny Acana dla kota, 3 x 2,27 kg lub 3 x 6,8 kg

  3 x 2,27 kg
  209.00

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 10 kg

  189.00
 • Rafiné Cross Kurczak, łosoś i krewetki - - 15 kg

  129.00

  Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Ryba morska
  12.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Filet z kurczaka
  49.80
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Makrela
  4.80

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  2 kg
  42.80

  Pakiet Gourmet Perle Seaside Duo (Duetto Di Mare), 24 x 85 g

  Sardynki z tuńczykiem
  44.80

  Smilla Kitten

  4 kg
  39.80
 • Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Kurczak
  5.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Indyk, łosoś i cielęcina
  35.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sensitive, Kurczak z marchewką
  26.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z ryżem

  57.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  Kurczak
  46.80

  FURminator suchy spray przeciw kłaczkom dla kotów

  250 ml
  24.80

  Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  250 g
  79.80

  Royal Canin Veterinary Diet Renal, z tuńczykiem

  24 x 100 g
  89.80
 • 5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Ryba
  27.20

  Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak - - 15 kg

  129.00

  Wędka z piórkami

  1 sztuka
  29.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk z aloesem

  22.80
 • Grau Kitten bez zboża z wołowiną, kaczką i drobiem

  6 x 200 g
  34.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  15 kg
  144.80

  Pakiet mieszany: Feringa Menu 2 smaki

  6 x 200 g
  24.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Sarna i borówki
  17.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 140 g

  Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie
  29.80

  Poduszka Baldini z walerianą dla kociąt

  2 sztuki
  9.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z warzywami
  56.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Drób w sosie
  29.80
 • Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki

  24 x 100 g
  21.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Mieszany, 3 różne smaki
  6.80

  8/10 kg Happy Cat + Miska ceramiczna z trawą gratis!

  Light, 10 kg
  149.00
 • Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  24.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Wątróbka
  22.80

  Wahre Liebe dla władcy domu

  4 kg
  89.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybne smaki
  29.80
 • Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  56.00

  Applaws z kurczakiem i łososiem

  2 kg
  59.80

  Legowisko dla kota i psa Cozy Kingdom, czarno/ beżowe

  Ø x wys.: 45 x 20 cm
  49.80

  Acana Wild Prairie Cat & Kitten

  2,27 kg
  67.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0