Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Łosoś
  79.80

  Trixie Cat Activity Mini Playground, zabawka dla kota

  1 szt.
  49.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie
  52.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g

  Tuńczyk i sardynki
  14.80
 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Dziczyzna z żurawiną, 3 x 50 g
  12.80

  Royal Canin Persian Kitten

  4 kg
  119.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 kg
  49.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Ageing +12
  34.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Tuńczyk
  22.80

  Worlds Best Cat Litter Żwirek zbrylający się

  2 x 12,7 kg
  269.80

  39 + 5 gratis! Miamor Ragout Royale, 44 x 100 g

  Indyk z dziczyzną w sosie
  63.40

  Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  3 różne smaki
  46.80
 • Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Jagnięcina z ziemniakami i ożanką
  74.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  17.80

  Almo Nature Classic, 6 x 55 g

  Tuńczyk i kurczak
  14.80

  Whiskas Chrupiące torebki, 105 g

  Łosoś, 3 x 105 g
  24.80
 • Schmusy Fish w saszetce, 24 x 100 g

  Tuńczyk
  39.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt

  3 x 1,5 kg (3 x 3 l )
  49.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i leszcz
  42.80

  Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80
 • Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Pstrąg
  9.80

  1,5 kg Purina ONE + Snackball, kula na smakołyki gratis!

  Z formułą Indoor
  21.80

  20 + 4 gratis! Applaws Selection, 24 x 70 g

  Kurczak i dziki ryż
  71.20

  Royal Canin Renal RF 23

  2 kg
  84.80
 • 10 kg Smilla + Łóżko Smilla, pomarańczowe w łapki gratis!

  Light
  99.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 12 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  16.80

  Dwupak Trainer

  Natural Adult, z kurczakiem, 2 x 10 kg
  299.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  44.80
 • Trixie piłki jeże dla kota

  3 x 4 sztuki
  15.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z muszlami Veneridae
  19.80

  Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami
  37.80

  6 + 2 gratis! 8 x 85 g Gourmet Perle

  Mięsna różnorodność
  11.40
 • Taste of the Wild Canyon River Feline

  2,27 kg
  44.80

  Happy Cat Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską

  2 x 10 kg
  279.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  49.80

  Josera SensiCat Adult Sensitive

  2 x 10 kg
  279.80
 • 5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  31.40

  Mucki Dywan Termiczny Arktis Grau, szary

  150 x 100 cm
  149.00

  Pakiet mieszany: Feringa Menu 2 smaki

  6 x 200 g
  24.80

  4,5 kg Purina Cat Chow + pasta ze słodem, 6 x 15 g gratis!

  Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk
  49.80
 • Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 400 g
  49.80

  Integra Sensitive 6 x 85 g

  Konina z amarantem
  21.80

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  69.80
 • 10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Sterilized
  139.80

  Pakiet przysmaków: 2 x pasta Smilla + Smilla Hearties

  525 g
  39.80

  Tigerino Canada nieperfumowany żwirek dla kota

  2 x 15 kg (ok. 29,8 l)
  79.80

  Dwupak Almo Nature Holistic, 2 x 12 kg

  Kurczak z ryżem
  329.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Drób
  29.80

  Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg

  Feline Finest Cats Heaven
  299.80

  Eukanuba Adult Jagnięcina & Wątróbka

  4 kg
  99.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Komplet (poidełko, 3 x filtr)
  169.00
 • Trixie Jasira śpiwór dla kota, czarny/ beżowy

  45 x 27 x 27 cm
  34.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Tuńczyk z aloesem
  109.00

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g

  Wołowina, indyk, kurczak i królik
  64.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z kalmarami
  17.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w sosie
  69.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g

  8 witamin
  6.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Mieszany pakiet Tigeria, 7 sztuk

  3 x 35 g
  15.80
 • Royal Canin Persian Kitten

  4 kg
  119.80

  Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 4 smaki w sosie
  29.80

  Iams Adult Multi-Cat

  15 kg
  199.80

  Legowisko i łóżko dla kota Schildi 2 in 1

  60 x 45 x 28 cm
  79.80
 • Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z królikiem
  34.80

  Podwójne punkty bonusowe: Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  79.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk
  69.80

  Royal Canin Intense Hairball 34

  2 kg
  64.80
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  400 g
  13.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z krewetkami
  27.80

  Purina ONE Adult, wołowina ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80

  Kuweta narożna

  Czarno-kremowa (nakrapiana)
  29.80
 • Siatka ochronna dla kota, transparentna

  4 x 3 m
  39.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  64.80

  Vitakraft Cat Liquid Snack, kaczka i ß glukany

  6 x 15 g
  7.80

  Megapakiet Whiskas Bio saszetki, 48 x 100 g

  48 x 100 g
  58.80
 • Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Kaczka w kremie ziołowym
  15.80

  Velcote olej regenerujący skórę i sierść - - 250 ml

  69.80

  5 + 1 gratis! Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z wołowiną
  19.00

  Zabawka dla kota Baldi Mouse

  1 sztuka
  11.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0