wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu

  70 g
  6.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Dermacomfort, 2 x 10 kg
  269.80

  GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota

  50 g
  9.80

  Korzystny pakiet Wolf of Wilderness, 12 x 800 g

  Wild Hills - kaczka
  134.80
 • Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Królik
  84.80

  Pitti trawa dla kotów w szalce

  3 x 100
  17.80

  Protalon - - 20 ml

  29.80

  Bosch Adult Mini Poultry & Millet, drób i proso

  3 kg
  32.80
 • Pakiet próbny Gourmet Perle, 8 x 85 g

  Mięso i ryby
  15.80

  Cat & Clean Sensitive o zapachu dziecięcego pudru

  2 x 15 kg
  74.80

  15 kg Purina Cat Chow + Podkładka Loving Cats gratis!

  Adult Special Care Sterilized
  139.80

  CANIBIT Przysmaki z mięsa strusia, 150 g

  150 g
  19.80
 • Składana torba transportowa, kwadratowa

  Szara
  95.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną

  7,5 kg
  149.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Vilmie Siano z górskich łąk, 2 x 2,5 kg w super cenie!

  2 x 2,5 kg
  44.80
 • Royal Canin Renal RF 23

  2 x 4 kg
  254.80

  Grau Noodle Mix Pasta+

  2 x 5 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Łosoś z algami morskimi
  32.80

  Piłka Chuckit! LED

  M: Ø 6 cm
  49.80
 • Długi kombinezon

  Dł. grzbietu: 45 cm
  69.80

  Słoma

  2 x 2,5 kg
  34.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Wołowina
  159.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet I, 2 smaki
  169.80
 • Lukullus Natural, wołowina i indyk

  6 x 400 g
  27.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Królik
  24.80

  Greenwoods Plant Fibre, żwirek roślinny zbrylający się

  8 l (ok, 3,4 kg)
  19.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 40 cm
  26.80
 • Materac Wellness z imitacji zamszu

  120 x 90 x 6 cm
  164.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kitten Kurczak
  59.80

  Korzystny pakiet Defu Bio Sensitive, 12 x 820 g

  Sensitive, kurczak
  179.80

  zoolove drapak Scratch & Play

  Beżowy
  39.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Kitten
  239.80

  JR Farm Wellness-Food Pokarm dla szczurów - - 600 g

  14.80

  CANIBIT Uszy królika

  200 g
  16.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Sensitive Diet & Stomach
  17.80
 • Cenpura Bio, 6 x 400 g

  Wołowina, dynia, proso i czarny bez
  85.80

  Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g

  Junior
  32.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk i sardynki
  36.80

  Wolf of Wilderness ""Green Fields"" - jagnięcina

  4 kg
  74.80
 • Witaminy dla kota Fortan Catfortan

  90 g
  29.80

  Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Jasnoszary
  119.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Wołowina (Oryginał)

  25.80

  Eukanuba Golden Retriever

  12 kg
  149.80
 • Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Ciemnoszary
  119.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g - - Łosoś

  25.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, kurczak z algami morskimi
  18.00

  Optimanova Adult Mobility Kurczak & Ryż

  2 x 12 kg
  289.80
 • Hills Feline Adult, królik - - 10 kg

  179.80

  Royal Canin Sterilised w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g

  Wołowina
  119.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  17.80
 • Acana Grasslands

  13 kg
  259.80

  Royal Canin Energy

  10 x 50 g
  27.80

  Trainer Personal Hairball

  2 kg
  69.80

  Defu Bio Junior

  2 x 3 kg
  129.80
 • Akwarium Juwel Rio 125

  ciemnobrązowe
  1599.80

  Catessy Adult Mix Mięso

  4 kg
  19.80

  Dwupak Nutro Choice

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  329.80

  Integra Protect Struvit

  1,75 kg
  39.80
 • 8in1 Delights Dental kość do żucia drobiowo-wołowa

  L, 100 g
  14.80

  Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Wołowina
  45.80

  Żwirek Golden White

  2 x 14 kg
  79.80

  Smycz Flexi Neon Reflect

  S: do12 kg (lina)
  39.80
 • Premio pasztet z wątróbki w tubce

  110 g
  7.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, struś
  224.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Łosoś i pstrąg, 6 x 6 g
  4.80

  Wolf of Wilderness ""Green Fields"" - jagnięcina

  2 x 12 kg
  379.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  czarne
  4499.80

  Moderna Products Flip Cat Jumbo kuweta dla kota

  Ciemny szary / biały
  99.80

  Greenwoods Montmorillonite: ultra lekki żwirek zbrylający

  4 kg
  16.00

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Zapasowy filtr oczyszczyjący
  14.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Kurczak z dynią
  129.80

  Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  89.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa

  Prime 20, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa
  349.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free

  12 x 370 g
  116.80
 • Miękkie szelki , czarne

  Rozm. M
  9.80

  TetraCichlid Duże płatki - - 1000 ml

  79.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  39.80

  Pakiet próbny Nutrivet Regional Taste, 2 x 250 g

  Pakiet próbny
  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa