Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purina ONE, z formułą Indoor

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Komplet Heim Stars obroża + smycz

  Obwód szyi: 45-55 cm + smycz
  149.00

  Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek

  2 x 2,5 kg
  99.80

  Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach

  250 ml
  19.80
 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak, drób, indyk
  7.80

  Purina DeliBakie Hearts

  350 g
  8.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drobiowy Mix II
  67.80

  Wędka z piórkami

  3 sztuki
  69.80
 • Hills Canine Adult, kurczak

  12 kg
  144.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Mięso w sosie
  29.80

  Zestaw ROGZ Alpinist: smycz + szelki, malinowe

  Szelki L + smycz L
  129.80

  DeliBest Light Ścięgna strusia

  2 x 200 g
  59.80
 • Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich

  1 kg
  14.80

  Sanabelle Hairball Snack

  24 x 20 g
  29.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 8 cm
  44.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g

  Kurczak i Indyk
  7.80
 • Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Tuńczyk

  17.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  59.80

  Felix Crunchy & Soft, łosoś z tuńczykiem i warzywami

  3 x 750 g
  27.80
 • Wędka z myszką wydającą dźwięk

  3 sztuki
  26.80

  Nova Food Trainer Personal Hairball

  2 x 2 kg
  129.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie

  24 x 85 g
  69.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 2 x 10 cm

  Z kurczakiem
  11.80
 • Pakiet Cosma Thai w galarecie, 12 x 400 g

  Kurczak z wątróbką drobiową
  89.80

  Mieszany pakiet Cosma Original Snackies XXL

  Kurczak i tuńczyk, 55 g
  16.80

  Biokats Duo Active Fresh żwirek dla kota

  2 x 14 l
  74.80

  Iams Adult, 6 x 100 g

  Królik w galarecie
  17.80
 • Kong Classic, kolor czerwony

  L, ok. 10 cm
  29.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Renifer
  99.80

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten

  10 kg
  129.80
 • Podwójna miska ze stali szlachetnej, czarny metallic

  2 x 0,75 l, Ø 16 cm
  39.80

  Whiskas Adult z kurczakiem

  2 x 4 kg
  69.80

  Happy Dog Supreme ""Podróże Kulinarne"", 3 x 4 kg

  Toskania, Nowa Zelandia, Irlandia
  179.80

  Original Carnello Spaghetti pakiet treningowy

  100 g
  12.80
 • Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - - 4 kg

  114.80

  JR Farm Wellness-Food Pokarm dla szczurów - - 600 g

  14.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk z szynką i kurczakiem
  34.80

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  540 g
  17.80
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z sercami
  44.80

  Royal Canin Oral Care 30

  400 g
  16.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Dziczyzna z żurawiną, 3 x 50 g
  12.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Królik i indyk z rokitnikiem i kocimiętką
  79.80
 • Rocco Chings Pierś z kurczaka, sucha - - 2 x 250 g

  27.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Jack Russell Terrier, 2 x 2 kg
  84.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Gęś, kurczak i olej szafranowy
  59.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  339.80
 • Cat Dancer Wędka dla kota

  1 sztuka
  9.80

  Cesar Senior Vital 10+, 24 x 150 g

  Kurczak z ryżem
  79.80

  Pedigree Adult Mini, z drobiem

  1,5 kg
  14.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Obwód szyi: 45-50 cm
  49.80
 • Eukanuba Labrador Retriever

  2 x 12 kg
  284.80

  Trixie Korzeń Mopani - - 3 sztuki po 20 cm - 30 cm

  69.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z królikiem
  9.80

  Pojemnik na woreczki na odchody PicoBello, biało-czarny

  Zapasowe worki, 3 x 10 szt..
  14.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z ananasem
  19.80

  Josera SensiCat Adult Sensitive

  10 kg
  149.80

  Vitakraft - Krakersy dla papug

  2 x 2 sztuki
  19.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g

  Senior: tuńczyk z łososiem
  22.80
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej

  0,35 l, Ø 11 cm
  14.80

  Trixie Denta Fun Pręcik - - 1 sztuka

  11.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  36.80

  Kuweta dla kota Nestor Impression ""Orchidea""

  Filtr z aktywnego węgla,1 szt.
  7.80
 • Trixie Korzeń Mopani - - ok. 35 cm - 45 cm

  39.80

  JR Farm Specjalny piasek dla szynszyli - - 1 kg

  11.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Greenwoods karma Adult , Jagnięcina i ryż,

  12 kg
  149.80
 • Kong Kickeroo Kitten

  ok. 13 cm
  11.80

  Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z warzywami

  57.80

  Bozita Original Mini 21/10

  5 kg
  49.80

  Royal Canin Indoor 27

  2 kg
  57.80
 • Whiskas Bio saszetki, 12 x 100 g

  12 x 100 g
  15.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Wołowina
  24.80

  Myszka dla kota z naturalnymi piórkami

  2 sztuki
  7.80

  18 + 6 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g

  Serca drobiowe
  89.40
 • Karlie legowisko OrthoBed, czworokątny

  100 x 65 x 12 cm
  249.80

  Szampon FURminator deShedding Ultra Premium

  490 ml
  39.80

  Royal Canin Breed Boxer Adult - - 12 kg

  179.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  42.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa