ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Mini Ageing 12+

  2 x 3,5 kg
  154.80

  Dwupak Royal Canin Breed

  Sphynx 33, 2 x 10 kg
  394.80

  Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  8 x 2,5 x 6 cm
  12.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Czysta wołowina
  3.80
 • Eukanuba Mature & Senior Medium Breeds

  2 x 15 kg
  314.80

  Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g

  3 x 200 g, Rokitnik
  19.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem

  2 x 10 kg
  279.80

  Materac Brownbay

  120 x 90 x 16 cm
  199.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Indyk
  44.80

  Mera Dog Junior 1

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Exclusion Diet, jeleń z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  44.80
 • Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Adult

  3 kg
  77.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  159.80

  Trixie Premio, krem z łososia

  75 g
  6.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Kurczak, indyk, drób w sosie
  6.80
 • Royal Canin Ageing +12

  400 g
  16.80

  Bunny Zestaw przysmaków Enjoy Nature, z białkiem

  Zestaw
  29.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Zapasowe zawieszki na obrożę (2 sztuki)
  39.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Wołowina
  31.80
 • Iams pakiet próbny, 4 x 100 g

  Kitten
  12.80

  Forza 10 Mini Maintenance, ryba

  2 x 4 kg
  149.80

  Hill´s Ideal Balance No Grain, kurczak i ziemniaki

  2 x 2 kg
  149.20

  Premium kabanosy dla kota

  3 szt. z mięsa strusia
  6.80
 • Pakiet oszczędnościowy: Outback Klatka Kompakt + osłona

  Kompakt II: wys. x dł. x szer.: 92 x 116 x 63 cm
  399.00

  Biokats Men żwirek dla kocurów

  12 l
  29.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  56.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life

  Light & Senior, 2 x 15 kg
  189.80
 • Skyline, woliera dla ptaków Loretto XL

  78 x 75 x 175 cm
  1299.00

  Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Kurczak, łosoś i makaron
  34.80

  Living World Green paśnik na siano

  Rozmiar L: dł. x szer. x wys.: 18 x 18 x 36,5 cm
  89.80

  Schmusy Nature Kitten w puszkach, 6 x 190 g

  Łosoś z jagnięciną, ryżem i olejem z łososia
  19.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Cielęcina z królikiem
  17.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  64.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Tuńczyk i krewetki
  66.00

  Heim Smycz skórzana (brąz/koniak)

  200 x 1,8 cm
  99.80
 • Eukanuba Puppy Small Breed

  3 kg
  54.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 2 x 11 cm (480 g)
  19.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  Cielęcina i królik
  79.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Large Breed

  12 kg
  239.80
 • Gimpet dropsy dla kota, Mascarpone i Biotyna

  3 x 350 sztuk
  54.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota

  Tuńczyk, 18 x 5 g
  29.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem

  10 kg
  139.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  27.80
 • Eheim Ecco Pro, filtr zewnętrzny

  2032, do akwariów 60-130 l
  324.00

  Purina ONE Adult, wołowina ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 800 g
  22.80

  Oryginalny FURminator do krótkiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.00

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka z doradą
  34.80
 • Royal Canin Breed West Highland White Terrier Adult

  2 x 3 kg
  154.80

  Rocco Real Hearts, 6 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  24.80

  4/5 kg Hills Feline w super cenie!

  Hairball Control Adult, kurczak, 5 kg
  129.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  XL: dł x szer x wys: 116 x 79 x 82 cm
  399.80
 • Banana Leaf Paradise Duo drapak dla kota

  58 x 103 x 158 cm
  549.00

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 10 x 100g
  27.80

  19 + 5 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g

  Junior
  109.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 24 cm. 1.2 kg
  54.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  3 x 25 g
  12.80

  Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  62.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  1,5 kg
  51.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  400 g
  16.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Ryba morska
  79.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Tuńczyk i wodorosty
  79.80

  Cosma Thai Snackies

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Adult Large / Giant
  157.40
 • Dwupak Royal Canin Giant, 2 x 15 kg

  Puppy Active
  394.80

  Zabawka dla ptaków Pico

  24 cm
  8.80

  Bionic Stuffer, zabawka

  Ø 12,7 cm
  59.80

  Trixie Minou drapak dla kota

  Brązowy / beżowy ( tylko w zooplus )
  199.00
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Mięso i ryby
  44.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 400 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 30

  12 kg
  214.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  87.80
 • Royal Canin Ragdoll

  10 kg
  179.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, kaczka
  229.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk i szprotki

  45.60

  Trixie Fresh Flow Deluxe automat na wodę

  Czarny
  99.80
 • Kratka ochronna do samochodu Roadmaster XL

  124 - 180 cm
  499.00

  Trixie Ryan torba transportowa - - 55 x 30 x 30 cm

  59.80

  Mata do drapania Welle

  49 x 20 x 7,5 cm
  22.80

  DogMio Classic

  12 kg
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0