Kupując karmę kieruję się
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie legowisko dla kota Sammy, czarno / beżowe

  50 cm
  34.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 4 smaki

  24 x 100 g
  21.80

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Łosoś
  69.80
 • Pakiet Sheba Duett w pasztecie, 24 x 85 g

  Drób
  54.80

  Royal Canin Mother & Babycat

  2 kg
  64.80

  Przysmaki Thrive, tuńczyk

  3 x 25 g
  39.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Królik i indyk z rokitnikiem i kocimiętką
  44.80
 • Sanabelle Sensitive, jagnięcina

  2 x 10 kg
  229.00

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk z aloesem
  57.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  19.80

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 200 g
  35.80
 • Dwupak Royal Canin Kitten

  Kitten Sterilised, 2 x 4 kg
  199.80

  Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa

  Ø x dł.: 23 x 45 cm
  59.80

  Porta 21 Feline Finest Cats Heaven

  2 kg
  34.80

  15 kg Purina Cat Chow + Rękawica do sierści Jenny gratis!

  Kitten Chicken, kurczak
  144.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Filet z tuńczyka
  129.00

  Iams Adult Multi-Cat

  2 x 15 kg
  379.00

  9 + 1 gratis! Smilla, 10 kg

  Adult Kurczak
  71.80

  Royal Canin Hair & Skin 33

  400 g
  16.80
 • Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Tuńczyk i surimi
  109.00

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Łosoś z groszkiem, tuńczyk z marchewką, drób
  9.80

  Wędka dla kota Crunchy Feather

  1 sztuka
  49.80

  Pitti Cats Dinner 20 kg

  Z drobiem
  99.80
 • Porta 21, 6 x 90 g - - Kitten Kurczak

  22.80

  10 kg Josera Emotion + pojemnik na karmę gratis!

  Culinesse Adult, z łososiem
  149.00

  Hills Prescription Diet Feline Allergy Management Z/D

  2 kg
  79.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Drób z serem
  6.80
 • 5 + 1 Almo Nature Green Label, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i krewetki
  16.40

  Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Kurczak z serem
  31.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  24 x 15 g
  17.80

  Royal Canin Pure Feline w pakiecie próbnym

  3 x 1,5 kg
  139.00
 • Mieszany pakiet Cosma Original Snackies XXL

  Kurczak i tuńczyk, 55 g
  16.80

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Wołowina z kurczakiem
  19.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g

  Filet z kurczaka z labraksem
  22.80

  Schesir Small Natural, 6 x 50 g

  Tuńczyk z ryżem
  17.80
 • 1 + 1 gratis! Hills Feline, 2 x 250 /300/ 400 g

  Sensitive Skin Adult, kurczak, 2 x 400 g
  16.80

  Gimpet Creme Gourmet, wątróbka

  Wątróbka, 75 g
  9.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z łososiem
  14.80

  Megapakiet Miamor Mild, 24 x 100g - - Kurczak z warzywami

  57.80
 • Purina ONE, z formułą Indoor

  800 g
  12.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Tuńczyk

  79.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak i Indyk

  37.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób z wątróbką

  45.80
 • 5 + 1 gratis! Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Kaczka i cielęcina z brokułami i mniszkiem
  19.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z łososiem i Omega 3

  6 x 15 g
  6.80

  Miamor Cat Confect pasta multiwitaminowa dla kota

  66 x 15 g
  49.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised, 12 x 85 g

  Kurczak i łosoś
  39.80
 • Sturdi Show Shelter Single Euro

  Beżowa
  549.00

  Animonda ""Aus Liebe"" przysmak dla kota

  21 opakowań
  14.80

  Drinkwell poidełko fontanna

  Filtry zapasowe (3 szt.)
  19.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Filet z kurczaka
  39.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z szynką
  22.80

  Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 2 kg

  61.80

  Dwupak Royal Canin Outdoor

  Outdoor 30, 2 x 10 kg
  344.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Kurczak z szynką i ryżem
  74.80
 • Almo Nature Jelly 6 x 70g - - Kurczak

  19.80

  Miamor Mild, 6 x 100g - - Kurczak z szynką

  15.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 100 g

  Z jagnięciną
  14.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g

  Kurczak
  49.80
 • Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Renifer
  5.80

  Royal Canin Sterilised Appetite Control

  4 kg
  106.80

  Cabrio kuweta dla kota

  Filtr, 2 szt.
  9.80

  Kitekat saszetki w sosie, 12 x 85 g

  Ryba w sosie
  7.80
 • Megapakiet Almo Nature Daily Menu, 24 x 70 g

  Kurczak i łosoś
  59.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g - - Kurczak i krewetki

  39.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Pierś z kurczaka
  34.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z łososiem
  14.80
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zapasowa pompka
  44.80

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g

  Tuńczyk w galarecie
  34.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  44.80

  Sanabelle Light

  2 x 10 kg
  219.00
 • Sanabelle Urinary

  2 kg
  49.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Tuńczyk
  84.80

  Mieszany pakiet Whiskas Temptations, 3 x 60 g

  3 x 60 g
  14.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  10 kg
  185.00
 • 1,5 + 0,5 kg gratis! Sanabelle karma dla kota, 2 kg

  Sensitive, jagnięcina
  29.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Kurczak z dynią
  74.80

  Sanicat Professional Multipet Green żwirek niezbrylający się

  10 l
  22.80

  Kattovit Urinary, z kurczakiem

  400 g
  9.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

oddam psa
0