wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Buda Spike Standard - M: dł. x szer. x wys.: 88 x 65 x 76 cm

  229.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g - Renal, wieprzowina, 24 x 100 g

  69.80

  Wolters Professional Comfort smycz , mango - Rozm. L: dł. x szer.: 200 cm x 20 mm

  89.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon Canine karma mokra - 12 x 374 g

  85.20
 • Karlie OrthoBed Visco, czarne - Dł. x szer.x wys.: 120 x 82 x 21 cm

  549.80

  Quick Pick worki na odchody w etui - 2 x 24 worki

  5.80

  Royal Canin Selection Croc + - 2 x 15 kg

  264.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 24 x 85 g - Instinctive

  69.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg - Adult z pstrągiem

  199.80

  Klatka Savic Dog Residence z poduszką - 91 x 61 x 71 cm

  279.80

  Cats Best Universal, żwirek niezbrylający - 2 x 10 l

  34.80

  Smycz Flexi Vario L czerwona, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  44.80
 • Rocco Chings Pierś z kurczaka, sucha - 4 x 250 g

  47.80

  Megapakiet Miamor Sensibel 24 x 100 g - Cielęcina z ziemniakami

  56.80

  Smycz Flexi Vario S czerwona, 8 m - Czerwona smycz

  64.80

  2 +1 gratis! Eukanuba Top Condition 1+ Adult, 3 x 400g - 3 x 400 g

  33.60
 • Trixie bawełniany drążek do siedzenia - Ø 18 mm, 66 cm

  9.80

  Benek Super Compact żwirek dla kota - 10 l (ok. 8,8 kg)

  22.80

  Bob Martin Spot On dla psów - Duże psy (powyżej 15 kg)

  19.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, indyk - 300 g

  11.80
 • Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m - Kurczak

  22.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - 2 x 5 kg

  249.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  74.80

  Duże opakowanie Mera Dog + przysmak CANIBIT Angus gratis! - Pure, indyk i ryż, 12,5 kg

  139.80
 • Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 35 cm

  49.80

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g - Dziczyzna

  37.20

  Happy Dog Supreme Mini Afryka - 2 x 4 kg

  189.80

  Koszyk z poduszką Cities - Rozm. 8, dł. x szer. x wys.: 82 x 59,5 x 25 cm

  169.80
 • GranataPet Symphonie, 6 x 200 g - Krewetki z indykiem

  44.80

  21 + 3 gratis! Rinti Gold, 24 x 185 g - Junior kawałki kurczaka

  60.80

  Korzystny pakiet Smilla Sterilised, saszetki - 12 x 85 g

  29.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain - Poidełko, poj. 2 l

  79.80
 • Smycz odblaskowa Karlie, kolor pomarańczowy - 200 x 2 cm

  29.80

  36 + 12 gratis! Royal Canin w sosie, 48 x 85 g - Sterilised w sosie

  119.40

  Bozita Naturals w galarecie, 6 x 370 g - Pakiet mieszany: łosoś, kurczak i ryż, renifer

  34.80

  Hagen Aqua-Glo, 2 Świetlówki - 2 x 15 W, dł. 43,74 cm

  99.80
 • Trixie Cat Activity Fun Board, zabawka dla kota - 30 x 40 cm

  99.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g - 2 smaki, mieszany pakiet Sensitive

  89.80

  Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g - Adult, 2 smaki w galarecie

  25.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g - Kurczak z indykiem

  49.80
 • Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  9.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, kurczak - 6 x 400 g

  54.80

  Pakiet Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Mature + 8

  129.80

  Pokrywka na puszki - 3 x Ø 7,5 cm (do puszek 200 g i 400 g)

  4.80
 • Skyline: Klatka dla gryzoni Falco - Szer. x gł. x wys. 80 x 45 x 70 cm

  699.80

  LivingWorld szklany pojnik - 355 ml

  15.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g - Kurczak z krewetkami

  49.80

  Pakiet Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Adult Light

  129.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - Kurczak z warzywami

  56.80

  Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 24 x 100g - Wołowina & warzywa

  69.80

  Optimanova Adult, łosoś - 8 kg

  149.80

  15 kg Josera + zabawka Świnka do masażu gratis! - SensiPlus Adult Sensitive

  134.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Serca drobiowe

  159.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 12 x ok. 22 cm

  89.80

  Frolic Rodeo - 105 g

  3.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - No. 113, owca (6 x 400 g)

  69.80
 • Komplet Hunter Swiss obroża + smycz - Obwód szyi: 41-49 cm + smycz

  249.80

  Canina Barfers Best - 500 g

  69.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Diabetic - 7 kg

  159.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy - 10 kg

  79.80
 • Bosch Active, drób - 2 x 15 kg

  194.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g - Jagnięcina i królik

  24.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego - 1,5 kg

  27.80

  Dwupak Concept for Life - All Cats 10+ (2 x 3 kg)

  119.80
 • Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka - 10 kg

  79.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power Black - Mini

  99.80

  Bozita Naturals Original Mini - 9 kg

  89.80

  Lizawka solna JR Farm Himalaya - 2 x 80 g

  17.80
 • Dwupak Pedigree - Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw, 2 x 15 kg

  174.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g - Kurczak & Rak

  59.80

  Karma Nutrivet Instinct Growth & Nutrients - 12 kg

  189.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d, puszki - 6 x 156 g

  31.80
 • Animonda mięsne pałeczki - 100 sztuk

  29.80

  Mieszany pakiet Cosma Thai Snackies, 2 x 22 g - Kurczak i kaczka, 44 g

  17.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 400 g

  12.80

  12 kg Royal Canin Breed + 3 kg gratis! - Golden Retriever Adult, 12 + 3 kg

  179.80
 • Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg - Feline Finest Sensible, bez zbóż

  279.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+ - 2 x 15 kg

  344.80

  Bozita Naturals Flavour Plus - 12 kg

  119.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Myszki Greeny gratis! - Adult, jagnięcina, 10 kg

  169.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa