wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - - Kurczak z indykiem

  17.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - - 100 ml

  19.80

  Drapak Trixie Alicante

  Beżowy
  199.00

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  1,5 kg
  49.80
 • Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio gęś z cukinią, pomidorami i jogutrem
  79.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  31.40

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Jasny tuńczyk i ryż
  32.80

  Happy Cat Diet Kidney, schorzenia nerek

  1, 8 kg
  49.80
 • 18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Kurczak
  44.40

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g - - Kurczak z indykiem

  32.80

  Lilys Kitchen Organic, kurczak

  12 x 100 g
  59.80

  Tigeria Sticklettis, kaczka

  3 x 50 g
  11.80
 • Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i leszcz
  42.80

  2 kg Sanabelle + 2 x Przysmak Cosma gratis!

  Sensitive, drób
  39.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Pierś z kurczaka z serem
  129.00

  Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  2 smaki (Canyon River i Rocky Mountain)
  219.80
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Jasny tuńczyk i ryż
  32.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - - Indyk z serem

  64.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Pakiet mieszany
  49.80

  Drapak Carina

  56 x 56 x 126 cm
  249.00
 • Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  2 smaki (Canyon River i Rocky Mountain)
  219.80

  Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  3 kg
  54.80

  XXL Drapak - słupek Jumbo

  Jasnoszary
  99.80

  Applaws karma dla kota 70 g, 10 + 2 gratis!

  Ryba morska
  38.00
 • Gimpet Malt-Soft pasta dla kota

  200 g
  29.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  2 kg
  39.80

  Royal Canin Urinary S/O LP 34

  2 x 9 kg
  399.80

  Jaskinia White Dots, biała/ szara w kropki

  40 x 40 x 28 cm
  59.80
 • Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Różnorodność rybna w galarecie
  45.80

  Wędka dla kota Simons Cat

  1 szt.
  14.80

  Felini Tauryna

  2 x 200 g
  139.00

  Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 24 x 85 g

  Kurczak i wątróbka
  39.80
 • Catit Design Senses Super Roller, szyna do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  19.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i krewetki
  19.80

  Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną

  3 x 350 sztuk
  54.80

  Gourmet Gold Wyśmienita Różnorodność, 4 x 85 g

  Kawałki w Sosie
  7.80
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g

  Toothies
  11.60

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 200 g - - Serce i wątroba z ryżem pełnoziarnistym

  35.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Kurczak z dynią
  34.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  99.80
 • Royal Canin Intense Hairball 34

  400 g
  16.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Łosoś z drobiem
  89.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 400 g

  Delikatny drób z rybą
  39.80

  Schmusy Vollwert Flakes, 20 x 100 g - - Indyk i ryż

  31.80
 • Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Ser
  31.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Kurczak w sosie własnym
  79.80

  Happy Cat Fit & Well Light

  4 kg
  79.80

  Sanabelle Senior

  2 kg
  39.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Czarniak z indykiem
  29.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak i ryż (Sensitive)

  29.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Kurczak i wątróbka
  39.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z kurczakiem

  22.80
 • Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kitten Kurczak
  59.80

  Smilla Adult Kurczak

  4 kg
  39.80

  Domek dla kota Pueblo

  56 x 36 x 42 cm
  119.00

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80
 • Hills Feline Oral Care, kurczak - - 250 g

  12.80

  Drapak Relax

  Ø 39 x wys. 14,5 cm
  39.80

  Catessy Chrupiący przysmak 65 g

  Drób z serem
  2.80

  Łopatka do karmy i żwirku - - Rozmiar ok. 24 cm

  4.80
 • 18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Tuńczyk & Krewetki
  44.40

  5 l Tigerino Crystals w super cenie!

  Crystals Flower-Power
  12.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 3 x 50 g
  19.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 3 m
  24.80
 • Legowisko na parapet Royal Pet Black, czarne

  Dł. x szer. wys. 60 x 26 x 2 cm
  29.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  29.80

  Royal Canin British Shorthair Kitten

  2 x 10 kg
  365.00

  Hills Prescription Diet Feline Dental Health T/D

  5 kg
  149.00
 • Eukanuba Senior

  2 kg
  67.80

  Biokats Duo Active Fresh żwirek dla kota

  14 l
  39.80

  Megapakiet Miamor Mild, 24 x 100g - - Kurczak i ryż

  52.80

  Sanabelle Thanks Snack

  12 x 20 g
  17.80
 • Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  1 sztuka
  4.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka i krewetki
  69.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Komplet (poidełko, 3 x filtr)
  159.00

  Royal Canin Renal RF 23

  2 kg
  84.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Select, 22 x 85 g

  Filety z kurczaka z doradą
  59.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i serce
  49.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Mieszane smaki II
  49.80

  Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, saszetki

  12 x 85 g
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0