Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Mera Dog

  Agility, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Trixie Premio, krem z łososia

  75 g
  6.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  32.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Feather Boa wędka gratis!

  Sensitive Stomach Adult, kurczak, 5 kg
  134.80
 • Bunny Basic - Marzenie królika

  1,5 kg
  36.80

  Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  2 sztuki
  7.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Drób z krewetkami
  64.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  3.80
 • Juwel Rekord SB 80 - szafka pod akwarium

  Szafka pod akwarium 835 SB, czarna, bez drzwi
  269.80

  Royal Canin Ageing +12

  4 kg
  99.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Sterilised w galarecie
  3.80

  Trixie drewniana huśtawka dla gryzoni

  32,5 x 7,5 x 14 cm
  14.80
 • Dennerle FB3 mieszanka kultur bakteryjnych

  1.000 g na 20.000 l wody
  79.80

  Dwupak Taste of the Wild

  High Prairie Puppy, 2 x 13,6 kg
  389.80

  Sera bio nitrivec

  5000 ml
  249.80

  Nylonowy kojec dla zwierząt

  Mały: 74 x 74 x 38,5 cm (zamek błyskawiczny)
  129.00
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  6.80

  Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Filety z tuńczyka
  74.80

  Whiskas Mini, 12 x 50 g

  Kurczak, wołowina, tuńczyk w sosie
  12.80

  32 x 100g Animonda vom Feinsten + przysmak Dokas gratis! - - Serca indycze

  69.80
 • Akwarium Juwel Vision 180 - zestaw

  bukowe
  2299.00

  JR Farm Kompletny pokarm dla świnek morskich

  15 kg
  189.00

  Mieszany pakiet Tigeria, 7 sztuk

  3 x 35 g
  15.80

  Barkoo kość do gryzienia z nadzieniem ze żwaczy wołowych

  6 sztuk po ok. 17 cm
  44.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, kurczak w sosie
  49.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Czysta wołowina
  32.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Cielęcina i królik
  41.80

  Josera Emotion Minette

  2 kg
  49.80
 • Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g

  Indyk z królikiem
  14.80

  Megapakiet Bozita, 20 x 410 g

  Kurczak
  74.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Grande
  9.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Krewetki
  4.80
 • Kong Football Tennis z piszczałką

  L
  29.80

  Heim Bio-Thane smycz w kolorze jaskrawo-zółtym

  Dł. szer.: 500 x 1,3 cm
  59.80

  Smilla Light

  1 kg
  12.80

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  329.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  Zając
  59.80

  Yarrah Bio soczyste kawałki w sosie, 6 x 150 g

  Wołowina z pietruszką i tymiankiem
  21.80

  Miska ze stali szlachetnej do baru

  1,6 l, Ø 21 cm
  12.80

  10 + 2 gratis! Cosma Original/ Thai, 12 x 170 g

  Thai: Kurczak z wątróbką drobiową
  46.20
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  Jeleń z jabłkiem
  159.80

  Trixie klatka do transportu psa - - 93 x 62 x 69 cm

  199.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  29.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine

  Puppy Large Breed, kurczak, 11 kg
  149.80
 • Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Wołowina
  12.80

  Gimpet: serowy zestaw przysmaków dla kota: pasta + roladki

  50 g pasty serowej + 400 szt. serowych pałeczek
  31.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota

  7 l
  16.80

  26 + 6 gratis! Sheba tacki, 32 x 100 g

  Classics: kaczka i gęś
  56.80
 • Dwupak karmy Beneful

  Original, wołowina z warzywami, 2 x 15 kg
  169.80

  Exit 20ml

  20 ml
  14.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  34.80

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  3 sztuki
  9.80
 • Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Wołowina
  19.80

  Purina ONE Junior

  800 g
  12.80

  Wędka z myszką wydającą dźwięk

  1 sztuka
  9.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  15 kg
  144.80
 • Animonda vom Feinsten Kitten Baby Paté 6 x 100g

  Z naturalną tauryną
  14.80

  Royal Canin Breed Dachshund Adult

  2 x 7,5 kg
  279.80

  Kawałki z królika

  200 g
  12.80

  Greenwoods Adult karma , Kaczka i brązowy ryż

  6 x 395 g
  22.80
 • Bozita Feline Kitten

  10 kg
  179.80

  Royal Canin Medium Adult 7+ - - 15 kg

  177.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Sure Flap, biały
  499.00

  Porta 21 Wanted, ryba

  2 kg
  69.80
 • Purina Pro Plan Senior Original 7+, kurczak i ryż

  12 kg
  149.80

  Prestige Premium Gerbil Nature

  750 g
  15.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Indyk
  31.80

  Eukanuba Adult Jogging & Agility

  15 kg
  159.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 110 cm
  12.80

  Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g

  Królik i wątróbka w sosie beszamelowym
  22.80

  Royal Canin Outdoor +7 - - 4 kg

  99.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  L: dł x szer x wys: 104 x 68 x 72 cm
  349.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  54.80

  Purina Veterinary Diets Gastro Enteric - EN

  14 kg
  229.80

  Purina Dog Chow Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  97.80
 • Kong Cat szczotka do masażu Zoom Groom

  ok. 11,4 x 7 x 3 cm
  21.80

  Buda Sylvan Komfort

  L: szer. x gł. x wys.: 104 x 91 x 81 cm
  399.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80

  Tixie Preydummy zabawka

  Średnica 8 cm, dł. 20 cm
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa