wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Terra Canis, 6 x 400 g

  Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim
  69.80

  Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Senior, 15 kg
  119.80

  Mera Dog Active

  2 x 12.5 kg
  179.80

  Czworokątny kojec Kompakt

  116 x 109 x 48 cm
  299.00
 • Royal Canin Sterilised Appetite Control

  400 g
  15.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze

  15 kg
  129.80

  Pedigree Complete Senior - - 13 kg

  89.80

  Gourmet Perle, 48 x 85 g w super cenie!

  Mięso i ryby
  74.80
 • Trixie Pro Care - do pielęgnacji oczu zwierząt - - 50 ml

  9.80

  Hills Canine Mini, kurczak

  7 kg
  129.80

  Bosch Adult Maxi, drób - - 15 kg

  99.80

  6 kg + 2 kg gratis! Feringa Adult karma sucha, 8 kg

  Kaczka
  129.80
 • Happy Cat Fit & Well Junior

  4 kg
  79.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  1,8 kg
  64.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy

  Dł. grzbietu: 30 cm
  39.80

  Brit Premium Adult M

  15 kg
  99.80
 • Luposan Biotyna

  ok. 130 tabletek
  44.80

  Hagen Fluval Seria U wkład filtracyjny z węglem aktywnym

  2 wkłady do filtra U3
  16.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Dziczyzna
  159.80

  Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  379.80
 • Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  100 x ok. 12 cm
  36.80

  Purina Dog Chow Puppy Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  14 kg
  97.80

  Rinti Feinest Senior, 11 x 150 g

  Kurczak z makaronem
  34.80

  Hagen Flora-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 30 W, dł. 89,46 cm
  149.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Królik

  45.80

  Trixie szelki i smycz dla kota z zamknięciem na zatrzask

  Czarne
  14.80

  8/10 kg Happy Cat + Mata do drapania Welle gratis!

  Fit & Well Adult Large Breed , 10 kg
  169.80

  Josera Léger Adult Light

  2 kg
  49.80
 • Royal Canin Medium Adult Sterilised

  12 kg
  169.80

  Wycieraczka XXL do kuwety dla kota

  Szara
  12.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Drób i wątróbka, 6 x 6 g
  4.80

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 100 g - - Tuńczyk z krewetkami

  33.00
 • Dennerle Bio 60 Profi Komplet

  Dla akwariów do 60 l
  79.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 2
  105.80

  Iams Hairball Control System

  2,55 kg
  49.80

  Eukanuba Healthy Start Kitten

  4 kg
  99.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z łososiem

  57.80

  Royal Canin Medium Sensible - - 15 kg

  187.80

  Royal Canin Medium Ageing 10+

  15 kg
  179.80

  Megapakiet Hills Feline, 24 x 85 g

  Adult, drób
  74.80
 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio dla seniora (bezglutenowa)
  399.80

  Grau Miezelinos Adult, z drobiem i łososiem

  2,5 kg
  89.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g

  Krewetki
  25.80

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Renal Function - NF
  454.80
 • Applaws z kurczakiem i łososiem

  400 g
  12.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Indyk i krewetki
  32.80

  Royal Canin Kitten

  4 kg
  97.80

  18 kg Royal Canin Size w super cenie!

  Maxi Adult
  179.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  299.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Dzik
  159.80

  Sera Koi Royal Medium Granulat - - 20 l

  159.80

  Mieszany pakiet próbny Gourmet Gold, 12 x 85 g

  Kawałki w Sosie
  22.80
 • Nova Foods Trainer Natural Mini Junior & Puppy

  2 kg
  41.80

  Bionic Stuffer, zabawka

  Ø 12,7 cm
  59.80

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  19.80

  Pedigree Complete Adult, z jagnięciną

  15 kg
  89.80
 • Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk z warzywami
  69.80

  8 + 4 gratis! Sanabelle przysmaki dla kota, 12 x 20 g

  Vitality Snack
  13.20

  Świecący pasek LED Flash, flexi

  do smyczy flexi Vario S/M
  39.80

  Klatka dla ptaków Hagen Vision II Model L01, duża

  Dł. x szer. x wys.: 75 x 38 x 55 cm
  299.00
 • Hunter Spike Bone Miętowy przysmak do gryzienia

  72 g
  5.80

  Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 800 g
  66.80

  Royal Canin Mini Adult 8+

  8 kg
  129.80

  Duże opakowanie Eukanuba + przysmak 8in1 Delights gratis!

  Adult Medium Breed, kurczak, 15 kg
  149.80
 • Royal Canin Great Dane Adult

  2 x 12 kg
  329.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z czarniakiem
  36.80

  Iams Adult Multi-Cat

  15 kg
  159.80

  Tetra SafeStart Preparat do uzdatniania wody

  100 ml
  39.80
 • Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  3 rodzaje mięsa
  41.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt

  1,5 kg (3 l )
  23.80

  Odmulacz Tetratec GC 40 Komfort czyszczenia dna

  GC 50, do akwariów o pojemności 50-400 l
  79.80

  Pedigree Complete Adult, z jagnięciną

  2 x 15 kg
  169.80
 • Trixie 8 piłeczek dla kota

  8 sztuk
  8.80

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio-wołowina z dynią i komosą ryżową
  79.80

  Purina DeliBakie Stars

  3 x 320 g
  22.80

  Juwel Tło do akwarium

  Wymiar XL, 150 x 60 cm
  29.80
 • Royal Canin Shih Tzu Adult

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Kosz do roweru z ochronną kratką - - Maxi: dł. x szer. x gł.: 70 x 46 x 40 cm

  269.80

  Almo Nature Classic & Legend, mięso, 6 x 70 g

  Kurczak z dynią
  19.80

  Trixie Natura 120 Modern klatka dla królika

  123 x 76 x 96 cm
  699.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa