Kupując karmę kieruję się
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive

  10 kg
  199.00

  Smilla Kitten

  10 kg
  79.80

  Perfect Fit In-Home, z drobiem w galarecie

  24 x 85 g
  67.80

  15 kg Purina Cat Chow+Round About, karuzela dla kota gratis!

  Adult Special Care Urinary Tract Health
  144.80
 • Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Pierś kurczaka
  79.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Cielęcina w kremie z pomidorów
  54.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  74.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Cuisine, łosoś w sosie
  11.80
 • Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 110 g
  36.40

  Drapak Coco Palm

  70 x 50 x 146 cm
  249.00

  Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g

  Ryby w galarecie
  22.80

  3 + 3 gratis! Cosma Original sardynki w galarecie

  6 x 400 g
  23.40
 • Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 175ml, Ø 12,5 cm, wys.:10 cm
  44.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z sardynkami
  19.80

  Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną

  350 sztuk
  19.80

  Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g

  Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym
  22.80
 • Savic kuweta z niskim rantem

  Jasnoszaro-biała
  14.80

  Sanabelle Soft, kaczka

  400 g
  11.80

  Megapakiet Miamor Sensibel 24 x 100 g

  Wołowina z ryżem
  57.80

  2,27 kg Orijen + Cosma Original Snackies, kurczak gratis!

  Cat Six Fish, 6 ryb
  99.80
 • Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 12 x 100 g

  Rybny Mix
  19.80

  Pakiet próbny Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany
  24.80

  Royal Canin Sterilised 12+

  400 g
  17.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  37.80
 • Kitekat saszetki, 20 + 4 gratis

  Uczta myśliwego
  19.00

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Kurczak
  94.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  10 kg
  199.80

  Pakiet próbny Miamor Ragout Royale, 12 x 100 g

  Kawałeczki w sosie
  22.80
 • Obroża dla kota Monte Carlo

  Biała
  14.80

  Almo Nature Adult Królik

  5 x 750 g
  95.80

  3 + 1 gratis! Sanabelle przysmak dla kota

  Shiny Hair, przysmak dla kota na sierść, 150 g
  19.80

  1 + 1 gratis! Bozita Feline karma sucha dla kota, 2 x 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  13.80
 • Bozita Katty, z anchois - - 15 kg

  129.00

  Podwójna miska ceramiczna Cats Black & White

  2 x 125 ml, dł. x szer.: 23 x 11 cm
  17.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka
  19.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, krewetki
  229.00
 • 5 + 1 Almo Nature Green Label, 6 x 55 g

  Kurze udka
  16.40

  Felix Smakołyki w sosie, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  19.80

  Legowisko Catmaxx, czarne

  Ø 55 cm
  99.80

  5 + 1 gratis! Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  33.00
 • Royal Canin Sterilised +7

  2 x 3,5 kg
  184.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Poidełko, poj. 2 l
  69.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Koktajl wielomięsny
  17.80
 • Trixie Sporty torba transportowa - - 55 x 30 x 30 cm

  59.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Drób z ryżem pełnoziarnistym
  49.80

  1 + 1 gratis! Bozita Feline karma sucha dla kota, 2 x 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  13.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 50 g
  6.80
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Mielone mięso wołowe
  4.80

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Kurczak z warzywami
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk z młodymi sardelami
  34.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control

  3,5 kg
  89.80
 • Pluszowy ser z myszką i piłeczkami

  36 x 19 x 31 cm
  24.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe Automat na wodę

  Pompa zapasowa
  44.80

  Miamor Feine Filets w sosie, 6 x 100 g

  Kurczak z ananasem
  17.80

  Royal Canin Instinctive w sosie

  24 x 85 g
  69.80
 • 5 + 1 gratis! Feringa Menu, 6 x 200 g

  Jagnięcina z ziemniakami i ożanką
  33.00

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Kurczak w kremie z marchewek
  54.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - - 400 g

  15.80

  Tunel dla kota Paw

  Dł. 100 cm x Ø 25 cm
  39.80
 • Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  69.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Renal, wieprzowina, 24 x 100 g
  69.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Tuńczyk z muszlami Veneridae
  66.00

  Podwójne punkty bonusowe: Smilla w puszkach, 24 x 400 g

  Drób z jagnięciną
  87.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Kitten, jagnięcina z indykiem
  29.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  74.80

  5 + 1 gratis! Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z barwenowatymi
  19.00

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z rybą
  15.80
 • 10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Senior: Kurczak z serem
  29.80

  Tigerino Canada, żwirek dla kota o zapachu cynamonu

  2 x 15 kg (ok. 2 x 14,9 l)
  79.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Kangur
  69.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  56.80

  Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  42.80

  Royal Canin Fit 32 - - 10 kg

  179.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak - - 5 kg

  135.00
 • Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna

  5 x 15 g
  5.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Indyk z warzywami
  49.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z krabami
  14.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0