wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Małe koty / długość sierści do 5 cm
  99.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  2 kg
  39.80

  Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką

  100 g
  6.20

  Pakiet mieszany Catessy kawałeczki w sosie

  24 x 100 g
  24.80
 • Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  2 x 1,5 kg
  89.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Adult, 40 x 100 g

  Indyk i cielęcina z serem
  79.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Wołowina, 115 g
  44.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk, kurczak i ser
  22.80
 • 10 + 2 gratis! 12 x 170 g Cosma

  Thai: Tuńczyk z rakami
  44.60

  Animonda Daily Mix

  3 x 420 g
  44.80

  Felix Party Mix Ocean

  60 g
  5.40

  Korzystny pakiet Applaws Selection, 12 x 70 g

  Kurczak i dynia
  42.80
 • Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg

  Adult z łososiem atlantyckim
  299.00

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Poidełko, poj. 2 l
  79.80

  6 x 400 g Defu Bio + 400g suchej karmy Defu Bio gratis!

  6 x 400 g kurczak z marchewką + 400 g z drobiem
  69.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Cielęcina
  89.80
 • Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kukurydzą
  22.80

  GranataPet Adult, krewetki

  2 kg
  69.80

  Happy Cat Fit & Well Junior

  2 x 10 kg
  299.00

  2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g

  Toothies
  11.60
 • Gimpet MULTIwitamina TGOS pasta dla kota

  220 g
  29.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  400 g
  19.80

  Hamak Siesta, kremowy

  Dł. x szer. x wys. 73 x 36 x 34 cm
  79.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Miamor Cat Confect gratis!

  Adult, jagnięcina,10 kg
  189.00
 • Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, kurczak
  219.00

  7,5 kg Applaws Adult + Dokas Sandwich z kurczaka gratis!

  Z kurczakiem
  159.00

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Large
  79.80

  Dwustronne legowisko na kaloryfer Yumi

  Kremowy / ciemnobrązowy
  49.80
 • Eukanuba Adult Kurczak & Wątróbka

  2 x 4 kg
  205.00

  Royal Canin Indoor 27

  2 x 10 kg
  349.00

  Pakiet próbny Cosma Thai w galarecie

  6 x 400 g
  42.80

  Royal Canin Mother & Babycat

  400 g
  16.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g

  Indyk
  89.80

  Pitti Cats Dinner 20 kg

  Z drobiem
  89.80

  Purina Cat Chow Adult Rabbit & Liver, królik z wątróbką

  2 x 15 kg
  254.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Kurczak i krewetki
  19.00
 • Perfect Fit In-Form, z kurczakiem

  3 x 750 g
  36.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g

  Kurczak i Wołowina
  69.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska

  1,8 kg
  59.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  10 kg
  119.00
 • Cosma Glory w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z kawałkami homara
  26.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature Holistic, 12 kg

  Kurczak z ryżem
  149.00

  Almo Nature Adult Kurczak

  750 g
  29.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Czarniak z owocami morza
  49.80
 • Mleko dla kotów Catessy

  6 x 250 ml
  14.80

  Gimpet Jogurt dla kotów

  150 g
  5.40

  Pakiet oszczędnościowy Trainer w korzystnej cenie

  Natural Adult, z kurczakiem, 2 x 10 kg
  319.00

  Josera Carismo Adult Senior/Renal

  2 kg
  49.80
 • Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Pierś kurczaka
  22.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk z kukurydzą
  39.80

  Felix Crunchy & Soft, wołowina z kurczakiem i warzywami

  5 x 750 g
  54.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised, 6 x 85 g

  Kurczak
  21.80
 • Dirt Devil Mop na parę wodną AquaClean M 318

  Mop na parę wodną
  299.00

  Zestaw karmy Royal Canin Veterinary Diet Renal RF 23

  4 kg + 12 x 100 g
  159.80

  Josera Minette Kitten

  2 kg
  49.80

  Siatka ochronna w rolce

  Transparentna
  229.00
 • 5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Łosoś
  19.00

  SureFlap Drzwiczki z mikrochipem, duże

  Forma do montażu w szkle, brązowa
  79.80

  Drapak Księżniczka Roszpunka

  Beżowy (2 paczki*)
  379.00

  Whiskas Senior saszetki, 12 x 100 g

  W soczystej galarecie
  17.80
 • Felix Raffiniert Mariniert, 12 x 100 g

  Rybna różnorodność
  19.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Kurczak z aloesem
  49.60

  Royal Canin Digest Sensitive w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Tuńczyk i wodorosty
  109.00
 • Hills Feline Mature Adult 7+, indyk

  6 x 156 g
  34.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g

  Tuńczyk z filetem z kurczaka
  79.80

  Przysmak odkłaczający Smilla Hearties

  3 x 125 g
  14.80

  Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g

  Kurczak i dziki ryż
  79.80
 • Iams Adult, z rybami morskimi

  10 kg
  139.00

  Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 24 x 100 g

  Mięsny Mix
  37.80

  Miamor Feine Filets w galarecie, 6 x 185 g

  Tuńczyk i ryż
  29.80

  Pakiet próbny Kattovit Urinary

  Pakiet próbny II
  21.80
 • Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota

  3 sztuki
  15.60

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  2 x 3 kg
  129.00

  Royal Canin Sterilised Appetite Control

  4 kg
  106.80

  Eukanuba Adult Light Kurczak & Wątróbka

  2 x 3 kg
  179.00
 • Royal Canin Persian Kitten

  2 kg
  67.80

  Royal Canin Sphynx 33

  2 kg
  69.80

  Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

  2,27 kg
  42.80

  10 + 2 gratis! Porta 21, 12 x 156 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  49.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0