wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Josera Kids Junior - 15 kg

  129.80

  Pro Plan Small & Mini Adult Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 3 kg

  115.80

  5 + 1 gratis! Wolf of Wilderness, 6 x 800 g - Adult Oak Woods, dzik

  58.20

  Feliway Friends dyfuzor z feromonem C.A.P. - Dyfuzor + flakonik, 48 ml

  99.80
 • Whiskas Zdrowa sierść - 3 x 50 g

  13.80

  Simpsons Premium 80/20 Mixed - Meat & Fish - 12 kg

  229.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 2 x 10 cm - Z kaczką

  11.80

  Bozita Naturals Grain Free - 11,5 kg

  169.80
 • Purina Pro Plan Sterilised - 1,5 kg

  49.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Light

  194.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 16 x 370 g - Kurczak i indyk

  57.80

  Eheim Professionel 3 Thermo 2180, filtr zewnętrzny - 2180

  1889.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego - 0,35 l, Ø 14 cm

  34.80

  Kong Aqua - L

  39.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten - 1,75 kg

  34.80

  3 kg + 400 g gratis! Concept for Life sucha karma dla kota, 3,4 kg - All Cats 10+

  64.80
 • Trixie 8 piłeczek dla kota - 8 sztuk

  9.80

  Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa - 750 g

  99.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Dziczyzna z okoniem czerwonym

  49.80

  Pro Plan Delicate Nutrisavour - Ryba oceaniczna, 6 x 85 g

  22.80
 • Dwupak Hills Feline - Senior Healthy Ageing 11+, 2 x 8 kg

  389.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio Menu bezzbożowa, 12 x 800 g - Wołowina z batatem i dynią (bezzbożowa)

  179.80

  Supreme Science Selective Rabbit - 5 kg

  109.80

  7,5 / 12 kg Eukanuba Breed + miska gratis! - Rottweiler, 12 kg

  135.80
 • Royal Canin Maxi Health Nutrition Dermacomfort - 12 kg

  159.80

  LED-Multi Light - 1 sztuka

  99.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control - 1,5 kg

  19.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Sauce Spéciale, kurczak w sosie ziołowym

  79.80
 • Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - All Cats + Cosma Nature

  29.80

  Concept for Life Large Junior - 2 x 12 kg

  249.80

  MACs Cat 7+ Senior/Light - 1,5 kg

  49.80

  2 kg Sanabelle + 2 x 55 g Sanabelle przysmak bezzbożowy gratis! - Adult, pstrąg

  38.80
 • TetraTest 6 w 1 Paski do testowania jakości wody - Dwupak 2 x 25 pasków

  104.80

  Savic kuweta z niskim rantem - Jasnozielono-biała

  14.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g - Tuńczyk z krabami

  13.80

  20 + 4 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 24 x 800 g - Cielęcina & królik z cukinią, dynią i olejem lnianym

  192.60
 • Dwupak Bosch - HPC Plus Pstrąg & ziemniaki, 2 x 12,5 kg

  329.80

  Trixie odblaskowa obroża dla kota - Z dzwoneczkiem

  6.80

  Pro Plan Large Adult Athletic Optihealth, kurczak i ryż - 2 x 14 kg

  309.80

  Terra Canis, 6 x 800 g - Jagnięcina z cukinią, prosem i koperkiem

  99.80
 • Kong Piłka Tenisowa z piszczałką - M, 3 szt.

  19.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato - 12 kg

  199.80

  Podwójne punkty bonusowe: duże opakowanie Brit - Premium, Jagnięcina i ryż, 15 kg

  109.80

  Luposan Granulki wzmacniające stawy - 2700 g

  319.80
 • Dwupak Royal Canin Mini - Dermacomfort, 2 x 4 kg

  169.80

  Hill´s Prescription Diet Feline c/d Multicare z łososiem - 12 x 85 g

  39.80

  Alpha Natural Menu Smakosza, jagnięcina - 4 x 300 g

  59.80

  20 + 4 gratis! GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk i kurczak

  66.00
 • Dirt Devil Mop na parę wodną AquaClean M 318 - Mop na parę wodną

  259.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free - 12 x 370 g

  99.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 30 l (ok. 12,6 kg)

  74.80

  Porta 21 Holistic Cat, kurczak i ryż - 10 kg

  179.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g - Tuńczyk z krewetkami

  29.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Kitten

  79.80

  Whiskas Temptations, 105 g - Łosoś, 3 x 105 g

  21.80

  Feringa Adult, kaczka - 400 g

  12.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - Indyk z łososiem

  59.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym

  129.80

  Naturalne siano ziołowe z nagietkiem - 500 g

  9.80

  9 + 3 gratis Felix, 12 x 400 g - Smakołyki w sosie, kaczka z drobiem

  26.60
 • Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m - Kurczak

  22.80

  Eukanuba Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż - 2 x 12 kg

  265.80

  Pro Plan Small & Mini Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 3 kg

  115.80

  Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g w super cenie! - Cielęcina z szynką, 290 g

  82.80
 • Whiskas 1+ z tuńczykiem - 950 g

  12.80

  Dog’s Favorit Okruchy - 15 kg

  49.80

  Legowisko Hunter Grimstad, pomarańczowe - 75 x 50 x 25 cm

  359.80

  40 + 8 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Digest Sensitive w sosie

  116.00
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Królik

  21.80

  Royal Canin Maxi Junior - 15 kg

  169.80

  GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota - 50 g

  8.80

  14 kg Briantos karma + Rocco Penisy wołowe, 12 cm gratis! - Sensitive Digestion & Care

  119.80
 • Litter Champ - Wkład, 3 szt.

  47.80

  KONG Kickeroo Kitten, zabawka dla kota - ok. 13 cm

  11.80

  Lillebro Summer kule dla dzikich ptaków - 30 x 90 g

  19.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 5

  54.80
 • Pfiffikus Kolba dla ptaków - 600 g

  15.80

  Transporter samochodowy Aluline - M: szer. x gł. x wys.: 50 x 82 x 65 cm

  569.80

  Mata do drapania Leo - 60 x 26,5 x 13,5 cm

  89.80

  10 + 2 kg gratis! Concept for Life karma dla kota, 12 kg - British Shorthair Adult

  171.20

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa