wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Vitakraft krakersy dla królików miniaturek Trio-Mix - 3 x 3 szt. (warzywa, orzechy, owoce leśne)

  19.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Kurczak

  69.80

  Podkładka pod miskę Me To You - 45 x 30 cm

  14.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Eukanuba - Adult Jogging & Agility, 15 kg

  146.80
 • Smilla Adult Ryba - 10 kg

  79.80

  Rinti Chicko, kaczka - 2 x 250 g

  29.80

  Pakiet Rinti Extra Bits, 5 x 100 g - Kurczak z marchewką i szpinakiem

  34.80

  Mieszany pakiet próbny Wolf of Wilderness Adult, 4 smaki - 6 x 800 g

  59.80
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g - Kurczak z dynią

  18.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg - Overweight & Sterilised

  263.80

  Carefresh Natural podściółka dla gryzoni - 14 l

  24.80

  zoolove półwilgotny przysmak , 100 g - Z kurczakiem

  8.80
 • Sera Koi Royal Medium Granulat - 3000 ml

  49.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power Black - Rozm. 3

  139.80

  20 + 4 gratis! Applaws karma dla kota, 24 x 70 g - Ryba morska

  76.00

  Smycz Flexi Vario S turkusowa, 8 m - Turkusowa smycz

  59.80
 • Professional Classic Żwirek o zapachu pudru - 2 x 15 kg

  79.80

  Animonda Integra Protect Sensitive, puszki, 24 x 600 g - Konina i amarantus

  149.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy - Dł. grzbietu: 30 cm

  44.80

  14 kg + 3 kg gratis! Briantos sucha karma , 17 kg - Junior

  89.80
 • Fluval filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii 6 - 406, do 400 litrów

  529.80

  Royal Canin Mother & Babycat - 2 kg

  54.80

  Pakiet Barkoo kości z nadzieniem ze żwaczy wołowych - 12 x ok. 17 cm

  79.80

  Dwupak Briantos - Adult Sensitive, jagnięcina & ryż, 2 x 14 kg

  189.80
 • Trixie Korzeń Mopani - ok. 20 cm - 30 cm

  24.80

  Pet Room drewniany domek - Biały (szer. x gł. x wys.: 53 x 56,5 x 64,5 cm)

  249.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g - Indyk

  19.80

  Catessy kawałeczki w sosie, 12 x 415 g - Łosoś i pstrąg w sosie

  24.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser 1400 - Maszynka z głowicą

  149.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Breed, 24 x 85 g - Yorkshire Terrier

  59.80

  10 + 2 gratis! Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g - Kurczak

  83.00

  Royal Canin Skin Care - 12 kg

  199.80
 • Purina ONE Senior 7+ - 2 x 800 g

  23.80

  Benek Super Naturalny żwirek dla kota - 10 l (ok. 8,3 kg)

  19.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g - Tuńczyk z aloesem

  59.80

  Concept for Life All Cats - 10 kg

  149.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 1,5 kg

  46.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 5 l (ok. 2,1 kg)

  14.80

  1+1 gratis! Concept for Life karma sucha , 2 x 1,5 kg - Medium Junior

  29.80

  Filtr Tetratec EasyCrystal 250 - Do akwariów o pojemności 15 - 40 l

  99.80
 • Bird - wędka dla kota - 3 sztuki

  15.80

  Benek Super CORNCat Świeża Trawa żwirek dla kota - 7 l

  16.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Czysta jagnięcina

  114.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 400 g - Senior & Light, kurczak

  74.80
 • Royal Canin British Shorthair Adult - 2 kg

  59.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g - Kurczak

  85.80

  Gourmet A la Carte, 24 x 85 g - Łosoś

  44.80

  Tetra EX Plus Filtr zewnętrzny - Tetra EX 1200 Plus, do 250 - 500 litrów

  549.80
 • Hills Canine Adult, jagnięcina i ryż - 12 kg

  154.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz - 200 x 1,5 cm

  29.80

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g - Senior: tuńczyk z łososiem

  79.80

  4 kg Happy Cat + Domek dla kota Butterfly z matą do drapania gratis! - Indoor Adult, z łososiem atlantyckim

  72.80
 • Orijen Regional Red - 2,27 kg

  92.80

  Vilmie pokarm dla królika miniaturowego - 1 kg

  9.80

  Belcando Puppy Gravy - 15 kg

  184.80

  Chappi, 3 rodzaje mięsa - 2 x 13,5 kg

  86.80
 • Hagen Fluval E Grzałka akwariowa - 100, 100 W na ok. 120 l

  129.80

  Pakiet próbny 400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita - Outdoor & Active

  17.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 85 g - Mus z rybami oceanicznymi

  17.80

  SnuggleSafe Termofor dla zwierząt - SnuggleSafe termofor

  69.80
 • Pakiet próbny GranataPet Symphonie, 6 x 200 g - 6 różnych smaków

  44.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści - On the Go

  29.80

  Mera Dog Puppy Milk - 2 kg

  69.80

  Dwupak Briantos - Adult, kurczak & ryż, 2 x 14 kg

  139.80
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  4.80

  Mighty Mutts™ Tough Dog Toys gumowa piłka - M: Ø 8 cm

  24.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend Kitten, 12 x 70 g - Kurczak

  35.80

  10 kg / 2 x 4 kg Happy Cat Supreme / Sensitive + 1,4 kg gratis! - Adult, z łososiem atlantyckim, 11,4 kg

  154.80
 • Dwupak Bosch - Adult Maxi, drób (nowa receptura), 2 x 15 kg

  174.80

  Ferplast Rabbit 100 dla królików i świnek - Szara kuweta ok. dł. 97 x szer. 60 x wys. 45,5 cm

  169.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon - 6 kg

  114.80

  Hunter Softie Alu-Strong obroża , brązowa - Obwód szyi: max. 65 cm

  89.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem - 250 g

  16.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g - Zając

  54.80

  Gimpet Jogurt dla kotów - 150 g

  5.80

  Transporter Feria - 4 kółka

  29.80
 • Mieszanka odżywczo witaminowa JBL Spirulina Premium 40% - 250 ml

  22.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g - Tuńczyk z kurczakiem

  34.80

  Schesir Adult w galarecie, 6 x 100 g - Tuńczyk z łososiem

  19.80

  19 + 5 gratis! Mieszany pakiet Cosma Thai w galarecie - 24 x 170 g, Fruits

  88.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa