Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  34.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Sardynki
  79.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  64.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  19.80
 • Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  29.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  29.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w sosie
  69.80

  Pakiet Schmusy Nature w puszkach, 12 x 190 g

  Wołowina, drób i ryż
  34.80
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  4 kg
  109.80

  Premium XXL drapak dla kota

  Kremowy
  149.00

  Kattovit Low Protein

  400 g
  9.80

  Drzwiczki klapowe Staywell 640

  Białe
  229.00
 • Coco Palm drapak dla kota

  70 x 50 x 146 cm
  249.00

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  2 kg
  39.80

  Almo Nature Adult Kaczka

  750 g
  29.80

  Kitty Camp Namiot dla kota

  43,5 x 43,5 x 40 cm
  17.80
 • Żwirek Golden White

  14 kg
  44.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Królik
  19.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  Tigerino Canada żwirek dla kota

  2 x 15 kg (ok. 2 x 14,9 l)
  74.80
 • Royal Canin Indoor Long Hair

  4 kg
  99.80

  Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa

  Ø x dł.: 23 x 45 cm
  59.80

  Megapakiet Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 48 x 85 g

  Łosoś
  69.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  54.80
 • Vitakraft Crispy Crunch

  Drób, 3 x 60 g
  17.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  10 kg
  129.80

  Pakiet Catessy Kawałeczki w galarecie, 12 x 400 g

  Z jagnięciną
  22.40

  Kong Cat szczotka do masażu Zoom Groom

  ok. 11,4 x 7 x 3 cm
  21.80
 • Vitakraft Crispy Crunch

  Drób, 60 g
  6.80

  Hills Prescription Diet Feline Allergy Management Z/D

  2 x 2 kg
  154.80

  Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  2 kg
  66.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Ageing +12 w galarecie
  4.80
 • Pluszowe legowisko dla kota na parapet, beżowe

  Dł. x szer x wys.: 50 x 35 x 5 cm
  39.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Wołowina ze słodem
  6.80

  Grassland drapak dla kota

  40 x 35 x 45 cm
  69.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten w galarecie, 12 x 140 g

  Filet drobiowy z aloesem
  54.80
 • Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z krabami
  14.80

  Cosma Original Snackies, duża tuba

  Wołowina, 23 g
  9.80

  Migający jeż, zabawka dla kota

  3 sztuki
  16.80

  Purina Pro Plan Housecat

  1,5 kg
  39.80
 • 4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, owoce morza, 5 x 60 g
  23.20

  26 + 6 gratis! Sheba Classic i Sauce, 32 x 100 g

  Sauce: Spéciale z potrawką z indyka i warzywami
  64.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  4 kg
  99.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  1,25 kg
  29.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  289.80

  Trixie Półka do leżenia montowana do ściany, beżowa

  42 x 41 x 15 cm
  29.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne smaki
  37.80

  Hills Feline Adult, królik - - 400 g

  16.80
 • Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Grilowana specjalość
  52.80

  Smilla pasta słodowa

  200 g
  19.80

  Catessy Adult Mix Drób

  1 kg
  5.80

  Sanabelle Light

  2 x 10 kg
  224.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk z szynką i kurczakiem

  34.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sterilized
  259.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - - Tuńczyk i krewetki

  64.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak z groszkiem, indyk z marchewką, drób
  7.80
 • Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka
  69.80

  Royal Canin Indoor 27

  400 g
  16.80

  Hills Feline Adult, kurczak - - 400 g

  15.80

  Nutram Sensitive

  2 kg
  54.80
 • Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Pakiet mieszany
  51.80

  4 kg Wahre Liebe + przysmak gratis!

  Dla subtelnych smakoszy
  89.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Makrela
  19.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  69.80
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Tuńczyk z krabami
  19.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  400 g
  16.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kitten Kurczak z ryżem
  189.80

  Sanabelle Grande

  400 g
  12.80
 • Cats Best Nature Gold

  2 x 20 l
  109.80

  Miamor Ragout Royale Kitten, 22 x 100 g

  Wołowina
  35.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult Light, 12 x 85 g

  Mięso i ryba
  39.80

  3 x 2 kg GranataPet w mieszanym pakiecie próbnym

  Pakiet mieszany
  199.80
 • Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg

  Kurczak i ryż
  329.00

  Trixie pluszowy ser z myszką i piłeczkami

  36 x 19 x 31 cm
  19.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  42.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  74.80
 • Cat Mate poidełko fontanna

  Białe
  129.00

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Pstrąg

  24.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  17.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Indyczka, łosoś, makrela
  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

oddam psa
0