Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Catit Design Senses, masażer

  Ø x wys.: 24 x 8 cm
  59.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Bażant

  24.80

  TetraMin Granulat

  250 ml
  34.80

  Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach

  250 ml
  19.80
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  4 kg
  89.80

  Pakiet próbny Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany
  24.80

  13+2 kg gratis! Forza 10 karma

  Maxi Maintenance z rybą, 15 kg
  138.40

  Trixie tunel z naturalnego drewna

  Rozmiar M: dł. x szer. x wys.: 20 x 17 x 7,5 cm
  19.80
 • Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. S: obwód 30 - 60 cm

  14.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - - 10 l (ok. 4,5 kg)

  26.80

  5+1 gratis! Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Adult, czysta wołowina
  37.20

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g

  Senior: tuńczyk z łososiem
  79.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g

  Wołowina
  24.80

  Biokats Soft Fresh żwirek dla kota

  14 l
  42.80

  Replus Meshidai, podwójna miska ceramiczna

  Rozm. M: 2 x 0,9 l
  349.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Indyk z ryżem pełnoziarnistym
  35.80
 • Felini Tauryna

  100 g
  44.80

  Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg

  Light
  279.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  2 kg
  39.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  24 cm. 240 g
  14.80
 • Royal Canin Hair & Skin Care 33

  2 kg
  59.80

  Royal Canin Ragdoll

  10 kg
  179.80

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  2 x 9 kg
  349.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kurczak, jabłko i jogurt
  27.80
 • Bunny BASIC Marzenie chomika

  600 g
  27.80

  Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem

  1,4 kg
  22.80

  Tetra Holiday

  30 g
  14.80
 • Prestige Sticks dla papug falistych i kanarków

  2 x 2 szt. Egzotyczne owoce (po 60 g)
  8.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i małe sardele z ryżem

  19.80

  Greenwoods karma Senior / Light, Indyk i ryż

  12 kg
  149.80

  Purina Pro Plan Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż

  14 kg
  154.80
 • Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes

  12,5 kg
  159.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Cielęcina
  89.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Senior, 2 x 15 kg
  229.80

  Hagen Livingworld Hamak dla fretek

  35 x 35 cm
  37.96
 • Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  74.80

  Wyrzutnia Chuckit! Ball Launcher Sport

  12M: dł.: 30 cm
  29.80

  Greenwoods karma Senior / Light, Indyk i ryż

  2 x 12 kg
  279.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power, czarne

  Rozm. 2
  149.80
 • Savic Nestor kuweta dla kota

  Jasnoszaro-biała
  49.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  15 kg
  149.80

  Purina Dog Chow Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  97.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  67.20
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  24.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Indyk z bażantem
  17.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, kurczak

  2 x 400 g
  19.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe automat na wodę

  Czarny
  99.80
 • Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  2 x 4 kg
  189.80

  Felix Smakołyki w sosie, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  19.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W galarecie z kurczakiem, 6 x 85 g
  19.80

  Sanabelle Light

  2 kg
  39.80
 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Dziczyzna z żurawiną, 50 g
  4.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Drób w sosie
  29.80

  Wolters skórzana smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 20 mm
  199.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Filet z tuńczyka
  34.80
 • CANIBIT Uszy jelenia

  6 sztuk
  34.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Dziczyzna
  139.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak
  69.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Wołowina
  5.80
 • Lukullus Natural, dziki królik i indyk

  6 x 800 g
  44.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  24 x 15 g
  17.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Tuńczyk
  79.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Sterilised
  34.80
 • HALTI kaganiec, czarny

  Rozm. 3
  39.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Łosoś i małże
  4.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Drób i wątróbka, 6 x 6 g
  7.80

  40 + 8 gratis! Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Indyk
  76.00
 • Rocco Chings Filet z kaczki

  4 x 170 g
  41.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Drób i ryba morska
  34.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 800 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  74.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Mięsne smaki
  19.80
 • Royal Canin Mini Mature + 8

  6 x 195 g
  34.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  59.80

  Almo Nature Classic Puppy

  6 x 280 g
  54.80

  Sanicat Selection Mediterranea, żwirek zbrylający się

  2 x 15 l
  59.80
 • Hills Feline Adult, tuńczyk - - 2 kg

  59.80

  Piłka TPR z piszczałką

  Ø 6 cm
  7.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Feliway dyfuzor z feromonem F3

  Flakon 48 ml do ponownego użycia
  65.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa