wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Płaszcz Softshell

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  44.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, kaczka

  2 x 2 kg
  99.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + przysmak Rinti Chicko gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg + Rinti Chicko, jagnięcina
  159.00

  Hills Prescription Diet Canine Mobility J/D

  12 kg
  235.00
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej

  1,9 l, Ø 20 cm
  34.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk

  10 kg
  179.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Medium Adult Sterilised, 12 kg
  169.00

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jagnię, szpinak i parmezan
  27.80
 • Miska ze stali szlachetnej

  0,9 l, Ø 23 cm
  14.80

  Legowisko Sleepy Time , szare

  80 x 65 x 30 cm
  199.00

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Senior, drób, 2 x 12,5 kg
  179.80

  Kiełbaski w 100 % z mięsa jelenia

  225 g
  21.80
 • Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż

  12 kg
  154.80

  Pedigree Gelenk Aktiv+, 21 sztuk

  Dla dużych psów, 450 g
  32.80

  Hunter Trainer, 200 g

  3 x Multibone
  19.80

  8in1 Delights Selection

  15 szt., 260 g
  34.80
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini
  84.80

  6,8 kg Orijen + Wapno budulcowe Ebi-vet gratis!

  Regional Red
  209.00

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  324.80

  12,5 kg Mera Dog + 500 g CANIBIT Ciasteczka gratis!

  Reference
  139.00
 • Chewies Kosteczki w niskiej cenie!

  Żwacze, 4 x 200 g
  31.20

  Josera Balance Senior/Light

  2 x 15 kg
  285.00

  Klatka do transportu psa

  64 x 48 x 55 cm
  99.80

  Acana Adult Large Breed

  18 kg
  249.00
 • Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 200 g
  26.80

  Forza 10 Mini Maintenance, ryba

  2 x 4 kg
  189.00

  Lilys Kitchen Puppy, kurczak i łosoś

  1 kg
  37.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g

  Kurczak i ryż
  39.80
 • Trixie Kość z farszem ze żwaczy

  12 cm. 120 g
  7.80

  Płaszczyk Glow Dog

  Dł. grzbietu ok. 65 cm
  89.80

  Zee.Dog szelki Colorbless

  Rozm. S
  34.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80
 • Mieszanka przysmaków z mięsa konia

  400 g
  29.80

  Zabawka - pluszowa owca

  ok. 30 cm
  39.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Wyrzutnia piłki gratis!

  Boxer, 12 kg
  159.00

  Royal Canin Giant Junior

  15 kg + 3 kg gratis!
  169.00
 • Duże opakowanie Royal Canin Breed + RC puszka gratis!

  Jack Russel Adult, 2 x 7,5 kg
  358.00

  Hills Canine Mature Adult 7+, 6 x 370 g

  Kurczak
  49.80

  Poduszka Outside, oliwkowo-pomarańczowa

  132 x 80 x 8 cm
  169.00

  Chewies Kosteczki w niskiej cenie!

  Łosoś, 200 g
  7.80
 • James Wellbeloved Senior/ Light Jagnięcina & ryż

  10 kg
  169.00

  20 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  59.20

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  200 g
  11.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kaczka
  169.00
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Rozmiar 3: obwód w piersiach 82 - 118 cm
  94.80

  Obręcz Indoor Agility

  70 x 32 x 68 cm
  89.80

  Dwupak Mera Dog, 2 x 7,5/12,5/15 kg

  Pure Junior, indyk i ryż, 2 x 12,5 kg
  329.00

  Płaszcz Softshell

  Rozm. L: dł. grzbietu 55 cm
  44.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Wołowina z cukinią, dynią i oregano
  179.00

  Dwupak Eukanuba Breed

  German Shepherd, 2 x 12 kg
  289.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Wołowina z ryżem
  21.80

  Grau Excellence Premium Mix Reismix z warzywami

  2 x 5 kg
  189.00
 • Duże opakowanie Bosch + Dysk Trixie Dog Activity gratis!

  Age & Weight, kurczak, 11,5 kg
  159.00

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  3 kg
  56.80

  Royal Canin Breed Bulldog Junior

  12 kg
  199.00

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  France: Wołowina z ziemniakami i warzywami Ratatouille
  24.80
 • Acana Adult Small Breed

  2,27 kg
  57.80

  Lilys Kitchen delikatny jeleń

  1 kg
  34.80

  Zestaw Heim smycz i obroża Stars

  Obroża 60 cm, smycz 200 cm
  159.00

  Happy Dog Supreme Medium Baby 28

  2 x 10 kg
  239.00
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Fish & Potato, ryba i ziemniak, 2 x 15 kg
  209.00

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  5.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Wołowina, 3 x 170 g
  47.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Senior 7 + Sensitive, łosoś i ryż, 2 x 14 kg
  319.00
 • Bosch Senior

  2,5 kg
  24.80

  Frolic Wołowe pałeczki

  3 szt.
  3.80

  Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  2 x 12 kg
  299.00

  Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g

  Skip Jack tuńczyk
  89.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Sensitive indyk z cukinią
  89.80

  12 + 3 kg gratis! Markus Mühle karma !

  15 kg
  103.20

  Bozita Robur Light & Sensitive 19/07

  2 x 12,5 kg
  329.00

  Purizon Adult, ryba

  400 g
  11.80
 • Obroża brąz/ koniak

  50 x 2,0 cm
  39.80

  Pedigree Adult Mini, 5 rodzajów mięs

  2 x 1,5 kg
  29.80

  Transporter Marchioro Clipper

  50 x 33 x 32 cm
  109.00

  Trixie de Luxe Majtki

  Rozmiar L
  25.80
 • Smycz Flexi Giant L, 8 m

  Czarna
  119.00

  Fortan Pielęgnacja zębów

  2 x 50 ml
  49.80

  Końskie tchawice

  400 g
  27.80

  Lilys Kitchen Dinner, 12 x 400 g

  Z jagnięciną
  129.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0