wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kurczak z serem, 2 x 70 g
  8.40

  Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Adult
  315.00

  Trixie Kość do żucia z supełkiem

  25 cm. 180 g
  8.80

  Fafle wołowe

  1000 g
  54.80
 • Almo Nature Adult Large, łosoś z ryżem

  12 kg
  169.00

  Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  7 kg
  169.80

  Mix z jagnięciny

  200 g
  12.80

  Trixie Denta Fun Veggies

  12 cm. 65 g
  3.80
 • Megapakiet Pedigree Adult Classic, 24 x 400 g

  5 rodzajów drobiu
  84.80

  Smycz Flexi Comfort Compact Large, 5 m

  Pomarańczowa
  99.80

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 2 kg
  89.80

  Zestaw podróżny ""Dog on Tour""

  Zestaw podróżny
  34.80
 • 22 + 2 gratis ! Applaws karma , 24 x 156 g

  Kurczak z łososiem i z warzywami
  131.20

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Miniwell
  299.00

  Mix z jagnięciny

  600 g
  34.80

  Hills, 12 kg + ręcznik gratis!

  Medium Mature Adult 7+, kurczak
  155.00
 • Bosch Cake, ciasteczka

  5 kg
  44.80

  Frolic Drobiowe pałeczki

  3 szt.
  3.80

  Forza 10 Maintenance Light, tuńczyk i ryż

  2 x 15 kg
  359.00

  Duże opakowanie Royal Canin Breed + RC puszka gratis!

  German Shepherd Adult, 12 kg
  175.00
 • Pedigree Medium Junior, z kurczakiem i ryżem

  15 kg
  99.80

  Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Drób
  9.80

  Forza 10 Maxi Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  339.00

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 800 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  74.80
 • Zestaw Zee.Dog Driver obroża + smycz

  Rozm. S + smycz S
  48.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  12 kg
  189.00

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i tuńczyk z warzywami
  35.80

  Bosch Sensible Renal & Reduction

  11,5 kg
  159.00
 • Psi bar z dwiema metalowymi miskami

  2 x 1,6 l / ø 21 cm
  119.00

  Royal Canin Maxi Ageing 8+

  15 kg
  179.00

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  49.80

  Żwacz jagnięcy

  500 g
  29.80
 • CANIBIT, Uszy wołowe

  30 sztuk
  35.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g

  Kurczak i ananas
  57.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Kurczak
  49.80

  Hunter Ranger profesjonalne szelki - pomarańczowe

  Rozm. L
  129.00
 • 10 kg GranataPet Lieblings Mahlzeit + zegarek gratis!

  Adult, drób
  169.00

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Obesity Management - OM
  469.80

  Dwupak Eukanuba Adult Large Breed

  Kurczak, 2 x 15 kg
  299.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 24 cm. 1.2 kg
  54.80
 • Megapakiet Reddy, 24 x 400 g

  Intestinal (I)
  129.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Energy 4300, 15 kg
  199.00

  Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. M
  44.80

  Dibo mieszanka smakołyków

  500 g
  19.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  12,5 kg Mera Dog Pure + 600g Mera Dog pure Snack gratis

  Senior, indyk i ryż + Snack Indyk i ziemniaki
  179.00

  Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  450 g
  25.80

  Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Puppy
  359.00
 • Dwupak James Wellbeloved, 2 x 10 kg

  Senior / Light Jagnięcina & ryż, 2 x 10 kg
  319.00

  Rocco Uszy wołowe, naturalne

  10 sztuk
  14.80

  Trainer Natural w korzystnej cenie!

  Mini, kurczak, ryż i aloes, 7,5 kg
  99.80

  Royal Canin Club Junior

  15 kg
  139.00
 • Royal Canin Breed Setter Adult

  2 x 12 kg
  439.00

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Active, drób, 2 x 15 kg
  169.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed, jagnięcina i ryż

  12 kg
  139.80

  Royal Canin Breed Jack Russell Adult

  2 x 7,5 kg
  339.00
 • Buda Trixie Natura z przedsionkiem

  M: szer. x gł. x wys. 100 x 82 x 90 cm
  549.00

  Pęseta do usuwania kleszczy

  Tworzywo sztuczne
  4.80

  Plecak

  L: dł. x szer.: 28 x 18 cm
  39.80

  2 + 1 gratis! 3 x 100 g Happy Dog Fitness Snack

  Light Snack
  10.80
 • Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. M: szer. x gł. x wys.: 104 x 66 x 70 cm
  399.00

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Wołowina
  79.80

  Hills Prescription Diet Canine C/D

  2 x 12 kg
  405.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x 230 g
  23.80
 • Forza 10 Active Line - Dermo Active

  10 kg
  199.00

  Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  20 sztuk
  7.80

  Pakiet Trixie kości z supełkiem, 6 szt.

  6 x 11 cm. 180 g
  9.80

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Junior, 2 x 8 kg
  249.80
 • Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Pakiet mieszany: Mięso bawole i dziczyzna
  139.00

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki bez zbóż

  12,5 kg
  199.00

  9 + 3 gratis! Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Mature + 8
  56.60

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Kurczak z ziemniakami
  39.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  67.80

  Duże opakowanie Pro Plan + Piłka gumowa na sznurku gratis!

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż, 14 kg
  155.80

  Acana Grasslands karma

  2 x 13 kg
  499.00

  Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  2 x 12 kg
  339.00
 • 10 + 2 gratis! 12 x 400 g Herrmanns Bio-Menu

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  83.00

  Dwupak Bozita

  Young & Fit, 2 x 12,5 kg
  249.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  6 smaków, mieszany pakiet 2
  89.80

  Yarrah Bio Pałeczki

  3 x 3 sztuki
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0