wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Mera Dog Płatki - 2 x 7,5 kg

  109.80

  Wędka dla kota Crunchy Feather - 1 sztuka

  46.80

  Eukanuba Daily Care Senior 9+ - 12 kg

  137.80

  Chappi, 3 rodzaje mięsa - 2,7 kg

  14.80
 • Hunter Round & Soft obroża - Obwód szyi: max. 55 cm

  119.80

  Poduszka Cozy Little Foot - 55 x 55 x 26 cm

  79.80

  Heim BioThane smycz z regulacją, pomarańczowa - Dł. 200 cm, szer. 19 mm

  69.80

  DeliBest Light Ścięgna konia - 2 x 200 g

  39.80
 • Lukullus Winter Menu, soczysta gęś - 6 x 400 g

  27.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Wołowina

  156.00

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g - Kawałki kurczaka

  64.80

  EHEIM Wkłady do filtra Professionel 3 - 1 zestaw (5 części)

  41.80
 • Perfect Fit Diva, kurczak - 2 x 1,4 kg

  39.80

  Smilla pasta słodowa - 2 x 200 g

  34.80

  Pakiet próbny Kitekat, 3 x 900 g - 3 x 900 g

  21.80

  Terra Canis Zimowy Czar - 6 x 800 g

  99.80
 • Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g - Jagnięcina

  114.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Cielęcina, 12 x 85 g

  29.80

  Feringa karma mokra dla kociąt, 6 x 200 g - Indyk

  26.80

  Schesir w bulionie, saszetki, 6 x 70 g - Kurczak z wołowiną

  19.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka - 4 kg

  92.80

  Beaphar Malt Bits - 150 g

  9.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + przysmak Greenies gratis! - Maxi Adult Sterilised, 12 kg

  149.80

  Zabawka Dla Psa Active Bone - Rozmiar M (ok. 15 cm)

  34.80
 • Dwupak Bozita Feline, 2 x 10 kg - Diet & Stomach - Sensitive

  319.80

  Filtr wymienny do kuwety Savic Sphinx i Nestor, 1 szt. - 1 filtr

  7.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g - Kurczak i Indyk

  7.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon Canine karma mokra - 12 x 374 g

  87.80
 • Professional Classic Żwirek z pochłaniaczem zapachów - 15 kg

  44.80

  Przysmaki Thrive, tuńczyk - 3 x 25 g

  34.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka - 3 x 250 g

  27.80

  10 kg Bozita Feline + Cosma Original Snackies gratis! - Outdoor & Active

  153.80
 • Pakiet próbny Kitekat, 3 x 900 g - 3 x 900 g

  21.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kurczak z ryżem & Kurczak z ziemniakami

  114.80

  12 kg / 2 x 7,5kg Royal Canin + Pedigree DentaStix gratis! - Dalmatian Adult, 12 kg

  209.80

  Almo Nature Holistic, indyk z ryżem - 2 x 12 kg

  329.80
 • Grässlin Rondomatic 400 automat na pokarm - 1 sztuka

  249.80

  Dibo, faszerowane kości szpikowe - 1 szt. (ok. 200 g)

  9.80

  Podwójne punkty bonusowe: Duże opakowanie Hills Canine - Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg

  144.80

  Royal Canin Digestive Care - 10 kg

  195.80
 • Royal Canin Maxi Light Weight Care - 15 kg

  186.80

  Szelki Julius-K9 Power, limonkowe - Mini

  79.80

  Pakiet mieszany Cesar Country Kitchen Favourites - 48 x 150 g

  119.80

  Lilys Kitchen Organic, jagnięcina - 16 x 100 g

  79.80
 • Uszy jagnięce - 200 g

  17.80

  Pakiet próbny Schmusy Nature, 12 x 100 g - 4 smaki

  21.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura - 4 kg

  88.80

  21 + 3 gratis! Applaws Karma dla kota, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z serem

  121.80
 • Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g - Serca drobiowe z makaronem

  34.80

  Acana Adult Dog - 13 kg

  169.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe - 3 x ok. 25 cm

  22.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - 15 kg

  92.80
 • Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 2 x 10 kg

  319.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Kurczak z krewetkami

  32.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato - 2 x 12 kg

  349.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Indyk z ziemniakami i brukwią (bezzbożowy)

  9.80
 • Hills Prescription Diet Canine Renal Health k/d - 2 x 12 kg

  374.80

  Orkiszowa poduszka Barok, brązowa - 100 x 65 x 15 cm

  149.80

  Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak - 12 kg

  146.80

  Pedigree Complete Adult, z jagnięciną - 2 x 15 kg

  174.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm

  19.80

  Royal Canin Urinary S/O High Dilution UHD 34 - 3,5 kg

  99.80

  Pro Plan Small & Mini Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 3 kg

  109.80

  Duże opakowanie Happy Dog Supreme+przysmak Happy Dog gratis! - Young Medium Baby ( Faza 1), 10 kg

  136.80
 • Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg - Feline Finest Sensible, bez zbóż

  279.80

  Schesir Puppy, 6 x 150 g - Filet z kurczaka z aloesem

  31.80

  Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich - 1 kg

  14.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Selection in Sauce, kawałki cielęciny

  79.80
 • Smilla Adult Ryba - 10 kg

  79.80

  Animonda GranCarno Original Senior, 6 x 400 g - Wołowina i jagnięcina

  22.80

  GimCat Paté Deluxe - Z drobiem, 15 x 21 g

  24.80

  Trixie Leika śpiwór dla kota - 45 x 25 x 27 cm

  49.80
 • Megapakiet Grau, 24 x 200 g - Puszka Łakomczucha

  119.00

  1,5 + 0,5 kg gratis! Sanabelle karma dla kota, 2 kg - No Grain, bażant

  44.80

  Chewies przysmak poroże jelenia, połówka - M: 50 - 80 g

  29.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g - Kurczak i ryż - Sensitive

  59.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g - Królik, wołowina, kaczka

  34.80

  Royal Canin Hairball Care 34 - 400 g

  16.80

  Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 24 x 100g - Wołowina & warzywa

  65.80

  Mera Dog Puppy Milk - 2 x 2 kg

  129.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa