Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Długi kombinezon

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  49.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Sensitive, 12 x 400 g

  Koń
  99.80

  Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  450 g
  25.80

  2 + 1 gratis! 8in1 Delights kości z kurczakiem

  M, 3 x 65 g
  25.60
 • Skośna klatka transportowa

  93,5 x 57,5 x 65 cm
  149.00

  Agility Fun & Sport Płotki

  Płotki
  59.80

  FutterBar Mini dla psów małych ras

  2 x 2,5 kg
  79.80

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80
 • Klatka Tabby S

  79,5 x 53,5 x 75 cm
  249.00

  Multipak Lukullus kości do gryzienia z kaczką

  6 x 10 cm
  29.40

  Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  12 kg
  154.80

  Frolic Drobiowe pałeczki

  5 x 3 szt.
  17.80
 • Puppy Kong Goodie Bone

  S
  16.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Żwacz
  7.80

  Dwupak Bosch

  Bio Adult, kurczak, 2 x 11,5 kg
  254.80

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,35 l, Ø 14 cm
  29.80
 • Forza 10 Maxi Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  299.80

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem

  13,5 kg
  219.80

  Dibo, skóra łososia

  2 x 50 g
  17.80

  Kong Traxx

  M/L: Ø ok. 11,5 cm
  37.80
 • Royal Canin Medium Adult Sterilised

  12 kg
  169.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  Czarniak ze szpinakiem
  159.80

  Mera Dog Puppy Milk

  2 kg
  69.80

  Miska ze stali szlachetnej

  0,45 l, Ø 20 cm
  9.80
 • CANIBIT długie ścięgna jelenie

  600 g
  59.80

  Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak

  12 kg
  154.80

  Mera Dog Pure, indyk i ryż

  4 kg
  59.80

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Jagnięcina, ryż i świeże jajko
  34.80
 • Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Jagnięcina z łososiem
  399.80

  Hills Prescription Diet Canine Renal Health K/D

  12 kg
  199.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 65 cm
  59.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Ryba morska
  99.80
 • Dibo, faszerowane kości szpikowe

  1 szt. (ok. 200 g)
  9.80

  Dwupak Mera Dog

  Agility, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Bosch Cake, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  159.80
 • Mera Dog Junior 2

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Royal Canin pakiet dla szczeniąt

  Medium Junior 32, 4 kg
  69.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  L: dł. x szer. x wys.: 81 x 66 x 59 cm
  169.00

  Grau Excellence Premium Mix Reismix z warzywami

  2 x 5 kg
  189.80
 • Rinti Bio, 11 x 150 g - - Serca drobiowe

  36.80

  Trixie aluminiowy transporter, mały

  55 × 78 × 62 cm
  599.00

  Zabawka Dla Psa Active Bone

  Rozmiar M + 24 sztuki uzupełnienia
  49.80

  Dwupak Bosch

  Junior Medium, drób, 2 x 15 kg
  234.80
 • Mera Dog Pure, łosoś i ryż

  12,5 kg
  139.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  10 kg
  219.80

  Acana Wild Prairie karma

  13 kg
  219.80

  Defu Bio Senior

  12,5 kg
  219.80
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Maxi Maintenance, ryba
  299.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 60 g
  17.80

  Obroża Heim Stars

  40 x 2,5 cm
  49.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  200 ml, Ø 15 cm
  9.80
 • Nutro Choice Adult, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  299.80

  Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowy/brązowy

  75 x 50 cm
  39.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  12,5 kg
  199.80

  Megapakiet: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  149.80
 • Bionic Ball, piłka

  Ø 6,35 cm
  34.80

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 800 g
  69.80

  Zabawka Doggy Brain Train Shell

  ok. 18 x 18 cm
  24.80

  Terra Canis, 6 x 400 g

  Królik z cukinią, amarantusem, i czosnkiem niedźwiedzim
  69.80
 • 8in1 Delights kółeczka do żucia

  3 x 223 g
  54.80

  HALTI kaganiec, czarny

  Rozm. 3
  39.80

  Korzystny pakiet Defu Bio Sensitive, 12 x 820 g

  Sensitive, indyk
  179.80

  Rocco Junior, 6 x 400 g

  Serca kurze z ryżem i wapniem
  21.80
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Light 2 - Low Fat

  4 kg
  59.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m

  Kaczka
  22.80

  Royal Canin Dental DLK 22

  14 kg
  239.80

  8in1 Vitality Senior

  70 tabletek
  29.80
 • Duże opakowanie Bosch + Rocco Żwacze wołowe, 500g gratis!

  Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak, 15 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 21 cm
  69.80

  Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g - - Wołowina z drobiem

  17.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z czarniakiem
  35.60
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka

  4 kg
  84.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  3 kg
  79.80

  Hunter Spike Bone Miętowy przysmak do gryzienia

  6 x 72 g
  27.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z marchewką i ryżem
  49.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 45 cm
  199.00

  Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g

  Classic
  29.80

  Proszek HOKAMIX30stawy+ - - 700 g

  249.00

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0