Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, mała

  Drób, 2 x 40 g
  11.80

  5 + 1 gratis! Royal Canin Urban Life, 6 x 150 g

  Junior
  20.60

  Obroża Heim Stars

  50 x 2,5 cm
  59.80
 • Piłka Kong Extreme

  M/L
  37.80

  Nutro Choice Adult Mini, jagnięcina i ryż - - 2 kg

  49.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  13,5 kg
  199.80

  5 + 1 gratis! Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  83.20
 • Luposan Siła 30 ziół - - 1000 g

  99.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Junior: Drób z sercami drobiowymi
  112.60

  Barkoo but do gryzienia

  12 x ok. 7 cm
  8.80

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  49.80
 • Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Rozm. 7: obwód szyi 55 - 60 cm, szer.: 35 mm
  59.80

  Beneful Small Bites

  1,4 kg
  16.80

  Dwupak Applaws

  Adult Small & Medium Breed, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Dibo Premium podgardla wieprzowe

  250 g
  11.80
 • Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  169.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  79.80

  Trainer Fitness 3 Adult Mini jagnięcina & ryż

  2 kg
  49.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80
 • Świąteczna kartka ze skóry wołowej

  3 sztuki
  27.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Bio kurczak
  179.00

  Vitakraft, filet z kurczaka XXL

  2 x 250 g
  32.80

  Bactazol

  500 ml
  59.80
 • Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  Dziczyzna i makaron
  79.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Yorkshire Terrier, 2 x 2 kg
  84.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 3
  39.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  2 x 7,5 kg
  249.80
 • 13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Puppy & Junior
  179.80

  Exclusion, królik z ziemniakami

  3 kg
  69.80

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  110 g
  7.80

  Smycz Trixie Hands Free

  Dł. 100 - 135 cm
  59.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Sensible, 15 kg
  189.80

  Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  40 sztuk
  12.80

  Nutram Allergy Care

  2 x 15 kg
  429.80

  Poduszka do klatek

  XL: 109 x 69 x 10 cm
  89.80
 • Składana torba na ramię Melly, owalna

  Szara
  79.80

  Grau Excellence Premium Mix Reismix z warzywami

  2 x 5 kg
  189.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Wołowina
  44.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  12.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g

  Dzik
  29.80

  Płaszcz ""Niedźwiedź polarny"", czerwono-czarny

  Dł. grzbietu: 55 cm
  59.80

  Karlie legowisko OrthoBed, czworokątny

  118 x 74 x 12 cm
  299.80

  Trixie Nappy wkładki do transporterów

  7 sztuk
  9.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Sensitive indyk z cukinią
  129.80

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  299.80

  Lukullus Natural, wołowina i indyk

  6 x 400 g
  29.80

  Purina DeliBakie Stars

  3 x 320 g
  22.80
 • Royal Canin Breed Pug Adult

  2 x 3 kg
  154.80

  Odplamiacz i odświeżacz Dogit BUST-IT

  710 ml
  39.80

  Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  4 x 350 g
  29.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g

  Wołowina ze spiruliną
  21.80
 • Wolters skórza smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 15 mm
  199.00

  Pedigree Complete Adult Maxi, z wołowiną

  2 x 15 kg
  179.80

  Torba transportowa Easy Go

  Rozm. S: dł. x szer. x wys.: 48 x 41 x 41 cm
  79.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  L
  9.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Breeder & Puppy XL 30/14, 2 x 12,5 kg
  379.80

  Royal Canin Mini Junior

  2 kg
  52.80

  Trixie cążki do pazurów - - 11,5 cm

  9.80

  Multi-Kliker

  1 sztuka
  19.80
 • Royal Canin Mini Adult 8+

  2 kg
  54.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Wołowina i indyk
  99.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Królik z ziemniakami
  129.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń, 2 x 12,5 kg

  279.80
 • 15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  Family
  139.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.00

  Oryginalny FURminator do długiej sierści M

  Szerokość grzebienia 6,7 cm
  129.00

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g

  Kociołek warzyw
  37.80
 • Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Senior indyk
  34.80

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  3 kg
  74.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z wołowiną

  12 x 5 cm
  11.80

  Rinti Filetto w galarecie, 18 x 125 g

  Kurczak i serca drobiowe
  64.80
 • Smakołyki Dibo - świąteczna edycja

  3 x 500 g
  54.80

  Royal Canin Medium Junior - - 15 kg

  179.80

  RINTI Canine Diabetes

  400 g
  6.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 15 cm (1040 g)
  27.80
 • Podwójne punkty bonusowe: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  149.80

  Dibo Premium podgardla wieprzowe

  250 g
  11.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowe szelki

  L: obwód klatki piersiowej: 44 - 74 cm Brustumfang
  84.80

  Taste of the Wild Wetlands Canine

  13,6 kg
  179.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0