Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Luposan Granulki wzmacniające stawy

  1350 g
  179.00

  Cesar Classic, 48 x 150 g

  Wołowina z wątróbką
  139.00

  Dwupak Taste of the Wild

  Southwest Canyon, 2 x 12,73 kg
  349.80

  Dwupak Bozita

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.00
 • Rocco Chings Wołowina

  120 g
  12.80

  CANIBIT Mini-kiełbaski z jelenia

  54 sztuki
  26.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż - - 3 kg

  56.80

  Royal Canin Giant Junior Active

  15 kg
  199.00
 • Animonda GranCarno Junior, 6 x 400 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  24.80

  2 x 13,6 kg Taste of the Wild + podwójne punkty bonusowe!

  Pacific Stream Puppy
  372.00

  10 + 2 gratis! Animonda GranCarno, 12 x 400 g

  Senior, Kurczak z sercami indyczymi
  41.20

  Kosz na rower Trixie, czarny

  Dł. x szer. x wys: 50 x 35 x 41 cm
  89.80
 • Bosch Light - - 2 x 12,5 kg

  189.00

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  80 g
  6.80

  Grau Excellence Adult Sensibel z jagnięciną

  5 kg
  119.00

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  319.00
 • Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 76 x 72 x 76 cm
  179.00

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie

  6 x 405 g
  41.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Królik, 3 x 170 g
  47.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.00
 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czarna

  Rozm. XS: dł. x szer.: 22 - 34 x1 cm
  7.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. M: dł. grzbietu 40 cm
  59.80

  Trixie nożyce do siersci zwierząt - - Rozmiar: 18 cm

  14.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  67.80
 • Eukanuba Daily Care Sensitive Joints

  12,5 kg
  144.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Indyk z kaczką
  44.80

  Fitmin + przysmak Dokas pierś z kurczaka gratis!

  Dog for Life Light & Senior, 15 kg
  99.80

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 10 (dł. 1,6 mm)
  99.80
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Medium

  12,5 kg
  149.00

  Grau Przysmak Łakomczucha Mix Megapakiet - - 24 x 200 g

  119.00

  12/15 kg Eukanuba + 270 g Pedigree DentaStix Fresh gratis!

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż , 12 kg
  139.80

  Smycz Flexi Neon, 8 m

  Rozm. Giant L
  99.80
 • Trixie Bony kocyk

  95 × 68 x 2 cm
  49.80

  Fortan Pielęgnacja zębów

  2 x 50 ml
  49.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  5 x 80 g
  32.80

  Materac Brownbay

  140 x 105 x 17 cm
  219.00
 • Kratka ochronna Kleinmetall Roadmaster

  85 - 135 cm
  279.00

  Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  12 sztuk
  44.80

  Mieszanka przysmaków z mięsa konia

  400 g
  29.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  83.00
 • Smycz Flexi Comfort Long Medium, 8 m

  Niebieska
  59.80

  Świetlna obroża , niebieska

  Set baterii zapasowych (2 x DURACELL)
  19.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  36.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Dzik
  109.00
 • DogMio Mark Nuggets, przysmak

  1 kg
  12.80

  Orijen Black Angus przysmak

  3 x 56,7 g
  69.80

  Royal Canin Club Adult CC - - 15 kg

  109.80

  Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina
  109.00
 • Bosch Goodies Light, przysmak

  3 x 450 g
  29.80

  Dibo mieszanka smakołyków

  3 x 500 g
  49.80

  Dwupak Mera Dog

  Reference, 2 x 12,5 kg
  241.20

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 2 kg
  94.80
 • Dwupak Hills

  Puppy, kurczak, 2 x 12 kg
  294.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXL, 4 szt.
  44.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Hepatic HF 16, 2 x 12 kg
  419.00

  Hunter podwójna czarna smycz

  200 x 2 cm
  59.80
 • Kosz , jasnobrązowy

  90 x 70 x 23 cm
  99.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  24.80

  Przysmaki FutterBar, 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  7.80

  Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  2 x 15 kg
  269.00
 • Płaszcz Softshell

  Rozm. XXL: dł. grzbietu 70 cm
  54.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Wołowina
  99.80

  Pedigree Schmackos, 4 smaki

  40 sztuk
  11.40

  Rocco Płuca wołowe

  1000 g
  34.80
 • Agility Fun & Sport Płotki

  Płotki
  59.80

  5 + 1 gratis! Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  83.00

  Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Genuine 23/13, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg
  359.00

  Zestaw Hunter: obroża Swiss, smycz Swiss

  Obroża 55, smycz 200 x 1,8 cm
  249.00
 • Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  329.00

  ROGZ Alpinist malinowa obroża

  S: obwód szyi: 19 - 28 cm, szer.: 10 mm
  21.80

  Bosch Adult Maxi, drób - - 15 kg

  114.80

  Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 17 cm. 115 g

  7.80
 • Purizon Puppy

  13,5 kg
  199.00

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  99.80

  Trainer fitness 3 Adult Med/Maxi królik & ziemniak

  12,5 kg
  199.00

  Royal Canin Selection Croc

  15 kg
  125.00
 • Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  119.00

  Dwupak Happy Dog Supreme, 2 x 4/7,5/10/12,5/15 kg

  Irlandia, 2 x 12,5 kg
  329.00

  Heim Smycz skórzana z ""wplecionym"" karabińczykiem, brązowa

  200 x 1,8 cm
  49.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby

  2 x 12,5 kg
  499.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0