Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak
  35.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 3
  99.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Large

  2 x 15 kg
  429.80

  Royal Canin Health Nutrition Dermacomfort Maxi

  12 kg
  169.80
 • Almo Nature Adult Medium, łosoś z ryżem

  12 kg
  169.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Light, 2 x 15 kg
  364.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  12 kg
  189.80

  Bosch Adult Menu, drób - - 15 kg

  104.80
 • Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Indyk z ryżem pełnoziarnistym
  35.80

  Royal Canin Breed French Bulldog Junior

  3 kg
  79.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Junior z cielęciną, ryżem, olejem z łososia i zioła
  62.80

  Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Balance, 15 kg
  119.80
 • Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  269.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g

  Kurczak
  119.20

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak

  Wiaderko, 500 g
  14.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Trad
  269.80
 • Miska ze stali szlachetnej do baru

  2,8 l, Ø 25 cm
  14.80

  Duże opakowanie Pro Plan + pojemnik na karmę gratis!

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 14 kg
  154.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Mix kurczak i konina
  179.00

  Smycz Flexi Neon, 8 m

  Rozm. Giant L
  149.00
 • Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Zestaw: poidło, filtry zapasowe i pompa zapasowa
  249.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. S, smycz 110 cm
  12.80

  Zestaw Hunter: obroża Swiss, smycz Swiss

  Obroża 60, smycz 200 x 1,8 cm
  259.00

  Applaws Adult Large Breed, kurczak

  12,5 kg
  229.80
 • Eukanuba Daily Care Sensitive Joints

  12,5 kg
  144.80

  Pakiet mieszany, Caniland Soft kawałeczki bez zbóż, 2 x 540

  2 x 540 g
  29.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  13,6 kg
  169.80

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  3 kg
  74.80
 • Royal Canin Breed Shih Tzu Junior

  1,5 kg
  49.80

  Mera Dog Płatki

  2 x 7,5 kg
  109.80

  Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Adult Large / Giant
  359.80

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Indyk i koza
  109.80
 • 10 + 2 gratis! Rinti Pur, 12 x 800 g - - Kurczak

  83.00

  Orijen Adult 6- Fish

  2,27 kg
  86.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g

  Drób z płatkami owsianymi
  139.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x L
  24.80
 • Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 100 x 65 x 24 cm
  349.00

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Rozm. 65: 57 - 61 cm
  139.00

  Skacząca piłka ""z labiryntem""

  Ø 10,5 cm
  34.80

  DogMio Duos, przysmak

  5 kg
  34.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Drób z warzywami
  74.80

  Josera Miniwell Adult Mini/Sensitive

  2 x 15 kg
  279.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+

  15 kg
  179.80

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80
 • Frolic Soft & Crispy z kurczakiem

  2 x 3 kg
  47.80

  Lilys Kitchen Forget Me Nots

  100 g
  13.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak

  2 x 12 kg
  280.00

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Cielęcina
  169.80
 • Animonda mięsne pałeczki

  200 sztuk
  54.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z kurczakiem, 6 x 400 g
  89.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak

  12 kg
  149.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  6,8 kg
  104.80
 • Vitakraft, filet z kurczaka XXL

  250 g
  17.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 84 x 87 cm
  249.00

  Frolic Complete z drobiem

  1,5 kg
  16.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 350 ml, Ø 13 cm
  13.80
 • Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Wołowina z ryżem
  21.80

  Agility Fun & Sport Zestaw przeszkód

  Zestaw (kółko, tunel, płotki, drążki)
  299.00

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 21 cm
  69.80

  Buda Sylvan Special

  M: szer. x gł. x wys.: 119 x 87 x 86 cm
  449.00
 • Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Wołowina z cukinią, dynią i oregano
  189.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Large Breed Turkey, indyk
  194.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Greenies Teenie przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  22 szt.
  39.80
 • Bosch Adult Maxi, drób - - 15 kg

  99.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Puppy & Junior

  200 g
  11.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Uszy jagnięce

  200 g
  19.80
 • Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 2 x 15 kg

  194.80

  Royal Canin Giant Junior Active

  2 x 15 kg
  389.80

  Trixie odblaskowa smycz łapka, szara

  200 x 2 cm
  24.80

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Wołowina
  59.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  2 x 7,5 kg
  334.80

  CANIBIT Mini kiełbaski ze strusiego mięsa

  18 sztuk
  9.80

  Rocco World Tour: Austria 6 x 800 g

  Dziczyzna z makaronem i żurawiną
  36.80
 • Trixie kolorowa lina do zabawy - - 37 cm, 300 g

  14.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 84 x 87 cm
  399.00

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  12 kg
  159.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba

  10 kg
  199.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0