Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita Original Plus 22/11 - - 15 kg

  124.80

  Pakiet próbny Bozita Paté, 6 x 635 g

  6 smaków
  39.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  L: dł. x szer. x wys.: 81 x 66 x 59 cm
  169.00

  Trixie Carding Zgrzebło

  14,5 x 8 x 6 cm
  29.80
 • Happy Dog Mieszanka Płatków

  10 kg
  99.80

  Maxi Safe Zawieszka Błyskacz w kształcie serca

  Przeźroczysty
  9.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  2 x 15 kg
  299.00

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, kurczak
  99.80
 • Lindo ciemnobrązowy kosz

  Rozm. 5: dł. x szer. x wys.: 91 x 64 x 30 cm
  69.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Pakiet mieszany: Mięso bawole i dziczyzna
  139.00

  Lilys Kitchen delikatny jeleń

  1 kg
  34.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Light Original, kurczak i ryż
  154.80
 • Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg

  Large Breed
  314.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  7,5 kg
  169.80

  Dibo Premium suszone uszy wieprzowe

  10 sztuk
  42.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g

  Serca kurze z ryżem i wapniem
  139.00
 • Silikonowa miska podróżna

  1 l, Ø 16 cm
  9.80

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną

  3 kg
  24.80

  Dwupak Bozita

  Original Plus, 2 x 15 kg
  239.80

  Obroża antyszczekowa, Eyenimal Training Soft

  Easy Dog Soft Set
  399.00
 • Josera karma 4 kg w najniższej cenie!

  Emotion Optiness
  47.80

  Duże opakowanie karmy Bozita w niskiej cenie!

  Junior 25/12, 12,5 kg
  109.80

  Hill`s Natures Best Canine Puppy Mini / Medium

  2 x 12 kg
  355.00

  Pedigree Junior Maxi, z kurczakiem i ryżem - - 15 kg

  92.80
 • Rocco Real Hearts, 6 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  24.80

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , malinowe

  L: obwód klatki piersiowej: 44 - 74 cm, szer. 20 mm
  69.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  89.80

  Mieszany megapakiet Lukullus Summer Menu, 2 smaki

  24 x 800 g
  159.00
 • Bosch Musli, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  6 x ok. 8 cm
  24.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Dokas Rolki do żucia gratis!

  Adult Working & Endurance, 15 kg
  159.80

  Trixie Dropsy mleczne

  3 x 350 g
  27.80
 • Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Indyk i koza
  109.00

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Kurczak

  49.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Dokas Rolki do żucia gratis!

  Labrador Retriever, 12 kg
  144.80

  Nutro Choice Puppy, jagnięcina i ryż

  12 kg
  179.00
 • Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  3 x 250 g
  27.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  3 x ok. 32 cm
  39.80

  Happy Dog NaturCroq Mini, indyk

  350 g
  8.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Indyk i ziemniaki
  22.80
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - - Ryba morska

  49.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  Almo Nature Adult Large, łosoś z ryżem

  2 x 12 kg
  299.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + plecak gratis!

  Medium Adult Sterilised, 12 kg
  169.00
 • Smycz Hunter Round & Soft, czarna

  200 x 1 cm
  149.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Czysta wołowina
  159.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Dokas Rolki do żucia gratis!

  Adult Medium Breed, kurczak, 15 kg
  149.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Cielęcina, 290 g
  54.80
 • Nova Foods Trainer Natural Medium Light

  12,5 kg
  169.00

  Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  3 rodzaje drobiu
  39.80

  Podwójna plastikowa miska Party 0,7 l

  czerwona
  7.80

  Royal Canin Educ

  5 x 50 g
  17.80
 • Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. L
  79.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. M: dł. grzbietu 40 cm
  59.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i jagnięcina z łososiem
  399.00

  Zestaw 3-ech zabawek Bionic

  Zestaw 3-ech elementów
  119.00
 • Royal Canin Breed Rottweiler Junior

  12 kg
  219.00

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Dibo Premium płuca jagnięce

  250 g
  16.80

  Płaszcz Softshell

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  39.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Kurczak
  99.80

  Royal Canin Breed French Bulldog Adult

  2 x 10 kg
  389.80

  19 + 5 gratis! Animonda vom Feinsten, 24 x 150 g

  Forest, 2 smaki
  56.20

  Pedigree DentaStix Fresh, 7 sztuk

  Dla małych psów, 110 g
  6.80
 • Nova Foods Trainer Natural Senior Maxi

  12,5 kg
  169.00

  Beneful Doskonała Nagroda

  126 g
  7.80

  Nozdrza wołowe

  500 g
  27.80

  12 kg Royal Canin Breed + plecak gratis!

  Setter Adult
  229.00
 • Składana torba na ramię, owalna

  Szara
  79.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original - - 600 g

  94.80

  Terra Canis, 6 x 400 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  69.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, kurczak z ryżem
  139.80
 • Koktajl Carnello i kota

  5 x 250 g
  64.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Dziczyzna, 4 x 200 g
  29.80

  Royal Canin Mini Junior

  12 x 195 g
  64.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Żwacz

  69.80
 • Pedigree Adult Mini, z drobiem

  1,5 kg
  14.80

  Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 400 g
  46.80

  Fortan Cafortan

  300 g
  79.80

  Buda Spike Standard

  L: dł. x szer. x wys.: 95 x 75 x 83 cm
  219.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0