Kupując karmę kieruję się
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Black Angus Junior

  5 kg
  74.80

  Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Senior Mini / Medium
  355.00

  Royal Canin Mobility MS 25

  14 kg
  239.80

  Trixie aluminiowy transporter, mały

  55 × 78 × 62 cm
  599.00
 • Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Jagnięcina z cukinią, koprem włoskim i chudym jogurtem
  69.80

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 7F (dł. 3,2 mm)
  99.80

  Zabawka Dla Psa Active Bone

  Opakowanie uzupełniające 24 sztuki
  24.80

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  9 kg
  169.00
 • Dwupak Taste of the Wild

  Sierra Mountain, 2 x 13,6 kg
  389.00

  Rocco Chings Chrupiące filety

  4 x 250 g
  52.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Dental DLK 22, 2 x 14 kg
  474.80

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80
 • Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jeleń, czarny bez i miód naturalny
  27.80

  Pedigree Schmackos, 4 smaki

  20 sztuk
  6.40

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ziemniakami
  179.00

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  179.00
 • Frolic z drobiem

  3 x 200 g
  14.80

  Pakiet próbny Rocco Chings, mieszane smaki

  Mix 2, 4 smaki
  39.80

  RINTI Canine Intestinal, kurczak

  6 x 400 g
  36.80

  Pakiet próbny Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  6 smaków
  84.80
 • Eukanuba Puppy Medium Breed

  2 x 15 kg
  294.80

  Megapakiet Rocco Podróże : ""Jamajka"" 24 x 800 g

  Kurczak z kokosem i papają
  139.00

  Pakiet Próbny Dogz Finefood

  6 x 400 g
  59.80

  Transporter Capri, Open Top

  61 x 40 x 38 cm
  119.00
 • FutterBar Light, Jagnięcina z gryką i jabłkiem

  2,5 kg
  44.80

  Zestaw past: 75 g, wątróbka + 75 g, łosoś marki Tubidog

  2 x 75 g
  11.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Kurczak
  99.80

  Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń

  3 x 130 g
  21.80
 • Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Kaczka
  19.80

  12 x 800 g Animonda GranCarno Adult w najniższej cenie!

  Wołowina z sercami
  79.60

  Biała ryba czarniak

  200 g
  27.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  10 sztuk
  16.80
 • Duże opakowanie Eukanuba + 250 g Rocco Chings gratis!

  Daily Care Senior 9+, 12 kg
  149.80

  Happy Dog Supreme Irlandia

  4 kg
  62.80

  Doggy Time Classic

  14 kg
  49.80

  CANIBIT Przełyki wołowe

  300 g
  34.80
 • CANIBIT Mięso strusia

  200 g
  24.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Senior: Drób z jagnięciną
  112.60

  Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury

  1,5 kg
  34.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. L: obwód 70 - 90 cm

  24.80
 • Dwupak Eukanuba Breed

  Jack Russell Terrier, 2 x 2 kg
  84.80

  Bosch Young & Active, kurczak

  12,5 kg
  169.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Duże opakowanie Hills + TubiDOG pasta gratis!

  Adult 1-5 Large Breed, kurczak, 12 kg
  142.80
 • Bosch Adult Maxi, drób - - 15 kg

  99.80

  Trixie Carding Zgrzebło

  14,5 x 8 x 6 cm
  29.80

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  275 g
  11.80

  Bosch Junior Mini, drób - - 2 x 15 kg

  229.80
 • Taste of the Wild Southwest Canyon

  2 x 12,73 kg
  349.80

  Dwupak Trainer, 2 x 7,5 / 12,5 kg - Nova Foods Trainer Natural Medium, kurczak, ryż i aloes, 2 x 12,5 kg

  279.00

  Royal Canin Club Adult CC

  2 x 15 kg
  214.80

  Eukanuba Adult Jogging & Agility

  2 x 15 kg
  314.80
 • Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  99.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 250 g Rocco Chings gratis!

  Puppy Medium Breed, 15 kg
  149.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie

  6 x 820 g
  72.80

  Bozita Robur Breeder & Puppy XL 30/14

  2 x 15 kg
  359.00
 • Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  450 g
  25.80

  Suszone ścięgna z karczku wołowego

  1000 g
  31.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.00

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Dziczyzna z makaronem
  22.80
 • Wigwam z filcu

  95 x 76 x 79 cm
  219.00

  Royal Canin Mini Sensible

  2 kg
  52.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  L
  9.80

  CANIBIT Angus - długie ścięgna wołowe

  450 g
  35.80
 • Happy Dog Multiwitamina Mineral - - 1 kg

  39.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Jagnięcina
  109.00

  Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  269.00

  Integra Protect Renal

  6 x 600 g
  39.80
 • Nova Foods Trainer Natural Maxi Light

  2 x 12,5 kg
  309.00

  12,5 kg Mera Dog Pure + 600 g Mera Dog Goody Snacks gratis!

  Jagnięcina i ryż
  139.00

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 50: dł. x szer. x wys.: 99 x 71/61 x 67 cm
  379.00

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  194.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  129.00

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Kurczak z ryżem
  39.80

  Dwupak Bozita

  Original XL, 2 x 15 kg
  219.00

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  3 x 200 g
  29.80
 • Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Jeleń z ziemniakami
  129.00

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  319.00

  Royal Canin X-Small, korzystne dwupaki

  Junior, 2 x 3 kg
  154.80

  Dysk Trixie Dog Activity

  Ø 23 cm
  17.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

oddam psa
0