Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Zabawka dla ptaków Pico

  24 cm
  8.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Pakiet mieszany
  29.80

  10 + 2 gratis! Almo Nature, 12 x 70 g

  Legend, kurczak i tuńczyk
  33.00

  Hills Canine Mini Mature Adult 7+, kurczak

  2 x 7,5 kg
  254.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  2 smaki, Mieszany pakiet 2
  32.80

  Bozita Feline Kitten

  6 x 190 g
  19.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Wątróbka
  74.80

  Royal Canin Size, 15 kg + potrójne punkty bonusowe!

  Maxi Sensible Sensitive Digestion, 15 kg
  179.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka

  70 g
  6.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Indyk

  29.80

  12,5 + 3 kg gratis! Defu Bio, 15,5 kg

  Senior Bio
  219.80

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Puppy Large / Giant
  157.40
 • Premio pasztet z wątróbki w tubce

  3 x 110 g
  19.80

  Trixie Crazy Mouse z zamiennymi zabawkami

  1 sztuka
  59.80

  Royal Canin Urban Life Large Junior

  2 x 9 kg
  349.80

  14 kg Purina Dog Chow + Zabawka TPR Kość gratis!

  Puppy Chicken, kurczak
  89.80
 • Bunny HERBS- Marzenie królika

  2 x 4 kg
  219.00

  Pakiet próbny Applaws Cat Paté, 7 x 100 g

  Wariant II
  19.80

  Miamor Feine Filets w sosie, 6 x 100 g

  Tuńczyk z pomidorami
  17.80

  Obroża brąz/ koniak

  Obwód szyi: 45-55 cm
  54.80
 • Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Hagen Fluval Seria U wkład filtracyjny z węglem aktywnym

  2 wkłady do filtra U2
  15.80

  Uszy wieprzowe w wiaderku

  1250 g
  39.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80
 • Quiko Lemon C przysmak nagradzający

  125 g
  9.80

  Catit Design Glass Diner, czarny

  2 x 200 ml
  37.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  54.80

  Hill´s Prescription Diet Canine k/d

  24 x 370 g
  254.80
 • Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  10 l
  24.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Filet kurczaka z szynką
  19.80

  Royal Canin Breed Beagle Adult

  2 x 12 kg
  354.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z kurczakiem
  9.80
 • Trixie Pro Care - do pielęgnacji oczu zwierząt - - 50 ml

  9.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w pasztecie
  59.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Kurczak, dynia & kocimiętka
  94.80

  Caniland Soft, kawałki mięsa strusia bez zbóż

  540 g
  17.80
 • Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  79.80

  Beaphar Vit-Bits

  3 x 150 g
  27.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Ryba morska
  169.80

  Lupo Sensitiv 20/8

  2 x 15 kg
  299.80
 • Kojec Natura

  174 x 109 x 48 cm
  429.00

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z pomidorami i dynią
  8.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Jagnięcina z cielęciną
  29.80

  Hagen Marina Aqua Minder Termometr wielofunkcyjny

  1 sztuka
  79.80
 • Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Soczyste kawałki w sosie, wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  18.00

  4 kg + 400 g gratis! Applaws, 4,4 kg

  Kitten
  109.60

  Materac Brownbay

  100 x 75 x 15 cm
  149.80
 • Dwupak Royal Canin Outdoor, 2 x 10 kg

  Outdoor 30
  329.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, indyk, 5 x 60 g
  23.20

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Urinary S/O LP 18, 2 x 14 kg
  469.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Wołowina i tauryna, 12 x 6 g
  14.80
 • 5 + 1 gratis! Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 400 g - - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  45.60

  Piłka z piórkami i dźwiękiem

  3 sztuki
  19.80

  RINTI Canine Energy+

  6 x 400 g
  36.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max50

  Olej do pielęgnacji maszynek, 200 ml
  39.80
 • Catit kuweta dla kota

  Filtry zapasowe, 2 x 2 szt.
  22.80

  Royal Canin Maxi Sensible Sensitive Digestion

  15 kg
  179.80

  Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  100 x 12 cm
  32.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Różowy, 3 x 1,8 kg
  69.00
 • Heim smycz Stars

  200 x 1,8 cm
  119.00

  Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną

  2 x 250 g
  39.80

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  79.80

  Dwupak Trainer - Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina z ryżem , 2 x 12,5 kg

  349.80
 • JR Farm uczta dla świnek morskich

  2,5 kg
  24.80

  Savic Nestor XXL kuweta dla kota

  Jasnoszaro-biała
  99.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  54.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Intense Hairball 34
  184.80
 • JBL Podbierak do odławiania ryb Premium, czarna siatka

  15 cm
  9.80

  Royal Canin Breed Setter Adult

  12 kg
  229.80

  Torba transportowa koniczynka

  40 x 26 x 25,5 cm
  119.00

  Black Angus Junior

  15 kg
  179.80
 • Lukullus Natural, serca z indyka i gęś

  6 x 800 g
  44.80

  Bosch Junior Maxi - - 15 kg

  114.80

  Płatki TetraPro Energy

  10 l
  329.80

  Smilla Mrrrau, 20 x 400 g

  Wołowina
  69.80
 • Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka

  10 kg
  79.80

  Dwupak Mera Dog

  Pure, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Tetra FreshDelica Pokarm w galarecie - - Opakowanie zapasowe, dafnie 3 x 48 g

  39.80

  12 x 800 g Rocco Classic + Rocco Uszy wołowe gratis!

  Czysta wołowina
  73.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa