wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury

  15 kg
  239.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  62.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 12 cm (520 g)
  19.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet IV
  149.80
 • Royal Canin Educ

  50 g
  3.00

  Acana Senior Dog

  2 x 13 kg
  379.60

  Trixie Denta Fun Veggies

  4 x 7 cm (44 g)
  2.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 2 x 10 cm

  Z kaczką
  11.80
 • Royal Canin Intense Beauty w sosie

  12 x 85 g
  39.80

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,35 l, Ø 14 cm
  29.80

  Pedigree DentaStix

  Dla średnich psów, 180 g, 7 szt.
  6.80

  Bosch Adult Mini Poultry & Millet, drób i proso

  2 x 3 kg
  59.80
 • Legowisko dla kota na parapet Plush, beżowe

  60 x 26 x 2 cm
  19.80

  Animonda mięsne paski

  200 sztuk
  54.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Łosoś
  84.80

  Bionic Tug nToss Frisbee

  Ø 18 cm
  34.80
 • Sera Odmulacz

  1 sztuka
  34.80

  La Digue drapak dla kota

  75 x 65 x 167 cm
  309.80

  Gimpet Płatki witaminowe dla kota

  3 x 200 g
  39.80

  Klatka Hagen Vision II Model S02, mała/wysoka

  45,7 x 35,6 x 84,4 cm
  219.00
 • Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, łosoś z ryżem
  299.80

  Cabrio kuweta dla kota

  Antracytowa w kremowe plamki
  59.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i krewetki
  16.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g - - Wołowina

  25.80
 • Almo Nature Adult Large, łosoś z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Grau Miezelinos, ze słodem & drobiem

  3 x 160 g
  49.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie!

  Kaczka
  129.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Kurczak, 4 x 60 g
  17.80
 • Trixie Gino legowisko - - Dł. x szer. 80 x 55 cm

  69.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - - Tuńczyk i wodorosty

  42.80

  Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optidigest, kurczak i ryż

  2 x 12 kg
  309.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  10 kg
  229.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka

  12,5 kg
  249.80

  Sanabelle Thanks Snack

  12 x 20 g
  16.80

  Pakiet próbny Applaws 8 x 70 g

  Cuisine Selection
  29.80

  Mieszany pakiet Animonda Adult w super cenie! 24 x 200 g

  Kreacja z drobiem i wołowiną
  59.80
 • Poduszka Cozy Mocca

  Dł. x szer. x wys. ok.: 118 x 72 x 8 cm
  129.00

  Grau Excellence Adult Classic, drób

  5 kg
  79.80

  12 x 400 g Lukullus Natural + łyżka do karmy gratis!

  Dziki królik i indyk
  55.60

  Happy Dog Supreme Young Medium Junior (Faza 2)

  10 kg
  136.80
 • Sanicat Professional Multipet Fine Fresh

  3 x 3,8 l
  39.80

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Mięso bawole
  74.80

  Domek dla gryzoni 4 pory roku Deluxe

  Dł. x gł. x wys.: 130 x 66 x 110 cm
  749.80

  Hagen Aqua-Glo Świetlówka

  30 W, dł. 89,5 cm
  59.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g

  Indyk
  89.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  34.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Kurczak
  41.40

  Zestaw przysmaków Smilla: Hearties + Toothies + Pasta serowa

  350 g
  21.80
 • Karlie legowisko Dogmaxx, czarne

  Ø 55 cm
  129.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. S
  49.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Kurczak z dynią
  74.80

  Hill´s Prescription Diet Feline m/d Minced with Liver

  6 x 156 g
  29.80
 • Bozita Feline Outdoor & Active

  10 kg
  169.80

  Royal Canin Indoor +7

  400 g
  16.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  65.80

  Smycz Flexi Vario L czerwona, 8 m

  Czerwony pojemnik Multibox
  19.80
 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  10 kg
  139.80

  Eukanuba Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  294.80

  Mera Dog Płatki

  2 x 7,5 kg
  109.80

  JR Farm- specjał ziołowy

  2 x 500 g
  22.80
 • Karma Nutrivet Instinct Nutritive & Health

  12 kg
  179.80

  JR Farm Specjalny piasek dla szynszyli - - 1 kg

  11.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z kaczką
  22.80

  Biokats Duo Active Classic żwirek dla kota

  2 x 14 l
  74.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z jajkiem przepiórczym
  74.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Kangur
  74.80

  Nutram Adult

  2 kg
  49.80

  Eheim filtr zewnętrzny Aquacompact

  Aquacompact 60, do 60 L
  279.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  2 x 13,6 kg
  349.80

  Luposan Siła 30 ziół - - 1000 g

  94.80

  Felix Crunchy & Soft, kurczak z indykiem i warzywami

  750 g
  9.80

  DeliBest Light Ścięgna konia

  2 x 200 g
  39.80
 • Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż

  12 kg
  154.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Sure Flap, brązowy
  499.80

  Optimanova Exquisite

  8 kg
  149.80

  Hagen Power-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  139.80
 • Megapakiet Rocco Sensitive, 24 x 400 g

  Dziczyzna i makaron
  79.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kurczak & Krewetki
  59.80

  Transporter Feria

  Rozm. 5
  219.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Tuńczyk
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa