wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie Leika legowisko - Ø 50 cm

  79.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g - Indyk

  34.80

  GimCat Schnurries Mix - 140 g

  15.80

  Pakiet mieszany Rinti Gold Mini, 8 x 100 g - Pakiet mieszany

  14.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g - Łosoś z ryżem

  89.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior - Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg

  284.80

  Mata chłodząca Keep Cool - 90 x 60 cm

  119.80

  9 + 3 gratis! Greenwoods Adult karma dla kota, 12 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  26.60
 • Akwarium Juwel Trigon 350 - zestaw narożny - białe

  4499.80

  Trixie Aloe Vera szampon dla psów - 250 ml

  9.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami - M: dł. x szer. x wys.: 88 x 78 x 81 cm

  249.80

  Pakiet mieszany Caniland Soft, 2 x 540 g w super cenie! - 2 x 540 g

  24.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i jagnięcina

  47.80

  Trainer Natural Adult tuńczyk - 3 kg

  59.80

  Schmusy Nature Ryba w puszkach, 12 x 185 g - Sardynka

  34.80

  24 + 4 gratis! Gourmet A La Carte, 28 x 85 g - Mieszane smaki I

  44.80
 • Royal Canin Educ - 50 g

  3.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 6,8 kg

  226.80

  Mighty Mutts™ Tough Dog Toys gumowa piłka - M: Ø 8 cm

  24.80

  zooplus Selection Junior, cielęcina - 6 x 400 g

  39.80
 • Luposan Original proszek wzmacniający stawy - 600 g

  89.80

  Dwupak Wolf of Wilderness, 2 x 12 kg - Adult Sunny Glade, dziczyzna

  379.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend Kitten, 12 x 70 g - Kurczak

  35.80

  1 + 1 kg gratis! Purizon Single Meat, 2 kg - Pakiet mieszany

  27.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Dziczyzna

  94.80

  zoolove zabawka dla kota serce Wellness - 3 sztuki

  37.80

  Herrmanns Menu, 12 x 400 g w super cenie! - Ryba z kamutem, owocami i warzywami

  79.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Baby (Faza 1) - 2 x 10 kg

  259.80
 • Lukullus Menu Gustico Sensitive, z indykiem - bez zbóż - 6 x 400 g

  46.80

  Trixie dwustronna owalna szczotka drewniana - 22 x 5 cm

  8.80

  Numaxes Canicalm, obroża i spray antyszczekowy - Spray cytrynowy, 2 x 75 ml

  84.80

  Prestige Premium Rat Nature Karma dla szczurów - 2 x 2,5 kg

  69.80
 • Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak - 15 kg

  239.80

  Suszone szyje kacze - 70 g

  6.80

  Royal Canin Obesity Management w puszkach - 24 x 410 g

  259.80

  40 zł taniej! Feringa karma sucha dla kota, 6 kg - Indyk

  109.80
 • Frolic z drobiem - 3 x 200 g

  12.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract c/d, saszetki - 12 x 85 g

  39.80

  Quiko pokarm jajeczny - 2 x 500 g

  24.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak - 15 kg

  239.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, puszki - 6 x 156 g

  34.80

  Cesar Classic, 24 x 150 g - Cielęcina z drobiem

  79.80

  Briantos Junior Young & Care - 3 kg

  29.80

  Terra Canis, 6 x 800 g - Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią

  99.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów - Przedłużenie tunelu białe

  29.80

  Hugro żwirek z celulozy, Back to Life - 30 l

  69.80

  Feringa Adult, kaczka - 400 g

  12.80

  Dwupak Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine - NF Renal Function, 2 x 12 kg

  378.80
 • Pedigree Complete German Shepherd, z drobiem i ryżem - 15 kg

  87.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne - 200 g

  14.80

  Podwójne punkty bonusowe! Purina Pro Plan, 10 kg - Adult, kurczak i ryż

  174.80

  Korzystny pakiet, MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Kaczka, królik, wołowina

  105.80
 • Hills Prescription Diet Feline Weight Loss - Diabetic m/d - 2 x 5 kg

  244.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g - Łosoś i indyk

  44.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Finesse Mousse, drób

  47.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Ser

  13.80
 • Royal Canin Mini Adult - 2 x 8 kg

  209.80

  proCani Wołowina Select z warzywami i owocami - 20 x 400 g

  159.80

  3 + 1 gratis! Przysmaki Thrive, 3 x 15 g + 15 g gratis! / 3 x 25 g + 25 g gratis! - Kurczak, 4 x 25 g

  38.40

  5 + 1 gratis! zooplus Selection, 6 x 800 g - Adult, wołowina, bażant i gęś

  58.20
 • Torba transportowa koniczynka - 40 x 26 x 25,5 cm

  129.80

  Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem - 45 g

  4.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g - Sterlised, Indyk z zieloną fasolką

  25.80

  Mleko dla szczeniąt Happy Dog Supreme Baby Milk Probiotic - 500 g

  49.80
 • Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g - Królik z brokułami & kocimiętką

  89.80

  Little Wolf of Wilderness Junior Wild Hills - 12 kg

  219.80

  19 + 5 gratis! Cosma Nature, 24 x 70 g - Tuńczyk

  62.80

  Duże opakowanie Bosch + Trixie Flasher gratis! - Bio Senior, kurczak, 11,5 kg

  119.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 800 g - Wołowina

  84.80

  Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g - Indyk, królik, ryż i ziemia mineralna

  22.80

  Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż - 2,5 kg

  59.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak - 15 kg

  239.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g - Tuńczyk z krabami

  54.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g - Wariacje rybne

  29.80

  Pakiet próbny GranataPet, 6 x 200 g - Pakiet próbny I

  29.80

  zooplus Selection Adult, wołowina, dziczyzna i kaczka - 6 x 800 g

  69.80
 • Dwupak Applaws - Adult Large Breed, kurczak, 2 x 15 kg

  474.80

  Concept for Life Large Adult - 80 g - wypróbuj teraz!

  1.40

  10 + 2 gratis! MAC’s Cat karma dla kota, 12 x 400 g - Kaczka, królik, wołowina

  59.60

  15 kg Belcando + Kocyk Summer Party gratis! - Adult Lamb & Rice, 15 kg

  184.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa