wróć

Choroby wątroby u psa

 

Choroby wątroby u psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem w organizmie psa. Pełni ona wiele istotnych funkcji takich, jak: synteza i magazynowanie potrzebnych do życia produktów przemiany materii, odtruwanie organizmu, regulowanie gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz regulowanie temperatury ciała oraz krążenia krwi.

Do zaburzeń funkcji wątroby dojść może m. in. z powodu wirusów, bakterii, pasożytów, substancji chemicznych, leków, a także za sprawą schorzeń innych narządów wewnętrznych. Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba wpływa negatywnie na cały organizm, najczęściej na: układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy, immunologiczny, skórę, układ wydzielania wewnętrznego. Na szczęście wątroba ma niezwykłe zdolności regeneracyjne, a pies, u którego stwierdzone zostanie schorzenie wątroby, przy odpowiedniej opiece i leczeniu może wieść normalne życie.

Objawy

Objawy kliniczne przy schorzeniach wątroby nie są niestety charakterystyczne. Właściciel powinien zwracać uwagę na takie symptomy, jak biegunka, wymioty, spadek wagi, utrata apetytu, zwiększone zapotrzebowanie na płyny, apatia i osowiałość, senność, ból brzucha, czasami obrzęk brzucha w okolicach wątroby, zażółcenie dziąseł i białek oczu, gorączka, krwawienie z dziąseł, jasny kał, ciemny mocz, obijanie się o sprzęty domowe, niezdarność, przyciskanie głowy do podłogi i ścian, kręcenie się w kółko, drgawki. Jeśli zauważymy któryś z niepokojących objawów, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do lecznicy weterynaryjnej.

Warto wiedzieć, że wpływ na schorzenia wątroby może mieć rasa, wiek i płeć psa. Istnieją rasy bardziej podatne na wrodzone lub nabyte choroby wątroby (m. in. cocker spaniel, yorkshire terier, bedlington). Ponadto u suk (np. rasy doberman) występuje często większa niż u samców wrażliwość na rozwój choroby tego organu. U psów starszych obserwuje się częstsze występowanie np. guzów wątroby.

Rozpoznanie chorób wątroby stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wątroby u naszego psa, zastanówmy się, czy nasze zwierzę nie przyjmowało ostatnio jakichś leków toksycznych dla wątroby (np. środków na odrobaczanie), czy nie spożyło trucizny, czy nie miało dolegliwości ze strony układu pokarmowego (żołądkowo-jelitowe), czy nie przeżyło w ostatnim czasie silnego stresu, a także czy było szczepione.

Wszystkie powyższe informacje mogą pomóc w rozpoznaniu choroby. Następnie zleca się zazwyczaj badanie krwi – biochemiczne (istotne są parametry profilu wątrobowego, czyli ALT, AST, AP, bilirubina, GGT, kwasy żółciowe) i morfologiczne, często konieczne jest wykonanie USG, RTG lub tomografii, a także biopsji wątroby i badania histopatologicznego.

Choroby wątroby

Do chorób i dolegliwości wątroby, występujących u psów należą: choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, oboczne wrotne krążenie wątroby, marskość wątroby, a także dolegliwości związane z zatruciami.

Zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha) jest nieuleczalną chorobą, która najczęściej atakuje młode psy. Rozwija się szybko (w ciągu 5-7 dni) i może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Objawy to: wymioty i biegunka (podbarwione krwią), apatia, utrata apetytu, ból brzucha, gorączka. W przypadku choroby Rubartha istnieje wyłącznie leczenie, polegające na łagodzeniu objawów. Podaje się leki regenerujące wątrobę, antybiotyki (aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym), czasami konieczne jest podanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbiegunkowych lub przeciwbólowych, ważne jest nawadnianie chorego zwierzęcia, niekiedy konieczne jest przetoczenie osocza krwi. Przed chorobą całkowicie chroni jedynie szczepionka, dlatego należy szczepić psa regularnie przeciw chorobie Rubartha.

Leptospiroza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, która rozprzestrzenia się przez mocz. Jednym z dwóch rodzajów leptospirozy jest ta, która atakuje właśnie wątrobę (przy drugim rodzaju atakuje nerki). Typowymi symptomami, które powinny zaniepokoić są: zły wygląd zwierzęcia, gorączka, wymioty, zwiększone pragnienie, biegunka z krwią, krwawienie z dziąseł, zażółcenie dziąseł i białek oczu. Szanse na wyleczenie choroby są tym większe im niższy stopień jej zaawansowania. W przypadku bardziej zaawansowanej leptospirozy stosuje się terapię płynami, podaje się środki rozkurczowe, przeciwwymiotne, czasami konieczna jest transfuzja krwi. Przed chorobą uchroni psa szczepionka, dlatego należy zaszczepić naszego pupila przeciw leptospirozie.

Ostre zapalenie wątroby rozpoznaje się na podstawie następujących symptomów: silny ból brzucha, wymioty, wysoka gorączka, wymioty, utrata apetytu, zażółcone białka oczu i dziąsła, jasny kał, ciemny mocz, krwawienie z dziąseł. Jeśli zauważymy podobne objawy, natychmiast udajmy się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy może bardzo zmniejszyć szanse na całkowite wyzdrowienie psa. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej, oprócz tego podaje się też witaminy, płyny dożylne oraz sterydy, aby odbudować zniszczoną tkankę.

Przewlekłe zapalenie wątroby może być wynikiem nawrotów ostrego zapalenia wątroby. Jest dość niebezpieczne, gdyż istnieje ryzyko zaatakowania mózgu. Objawia się m.in. utratą apetytu, spadkiem wagi (czasem nawet przy normalnym apetycie), wymiotami i biegunką, jasnymi stolcami, silnym pragnieniem, obrzękiem brzucha, a także dziwnym zachowaniem psa (przyciskanie głowy do podłogi lub ściany). Po zauważeniu podobnych objawów koniecznie udajmy się z psem do lecznicy weterynaryjnej. Leczenie ma na celu jedynie poprawę komfortu życia – nie można całkowicie wyleczyć tej choroby. Jeśli mózg nie został jeszcze zaatakowany, powinno się karmić psa wysokiej jakości łatwostrawnym pokarmem o dużej zawartości węglowodanów (unikamy tłustego pożywienia). Jeśli doszło do zaatakowania mózgu, należy karmić psa karmą wysokobiałkową, podawać sterydy oraz witaminy z grupy B i witaminę K.

Oboczne wrotne krążenie wątroby jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem wątroby, występującym najczęściej u szczeniąt do 1 roku. Polega ono na złym umiejscowieniu naczyń żylnych wątroby, co powoduje nieprawidłowy przepływ krwi – krew nie jest oczyszczona w wątrobie, gdyż przepływa obok wątroby, a więc do krwiobiegu trafia krew zanieczyszczona toksynami i szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to powolne zatruwanie organizmu, a w efekcie śmierć szczenięcia. Wyróżniamy dwie postaci schorzenia: wewnątrzwątrobową i zewnątrzwątrobową. Aby wyleczyć schorzenie, konieczne jest przeprowadzenie przez chirurga operacji.

Marskość wątroby przeważnie spowodowana jest nieleczonym, przewlekłym zapaleniem wątroby, silnym uszkodzeniem tego narządu przez stosowanie leków (zwłaszcza sterydów, leków przeciwdrgawkowych itp.), często także chorobą (np. leptospirozą) oraz zatruciami. Do marskości może doprowadzić również podawanie psu paracetamolu (niektórzy właściciele nie mają świadomości, że jest to dla psa trucizna, która silnie uszkadza wątrobę zwierzęcia). Charakterystycznym objawem marskości wątroby są obrzęki na łapach i podbrzuszu (spowodowane płynem przesiąkającym do jam ciała). Niestety, w większości przypadków schorzenie to prowadzi do śmierci zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby, gdzie nie jest już możliwa żadna pomoc.

Nowotwór wątroby dotyka najczęściej psy starsze. Najczęściej nie daje on specyficznych objawów. Często obserwuje się wymioty i biegunkę (mogą być z krwią), utratę apetytu, ból brzucha, większy niż zazwyczaj brzuch (obrzęknięty, z wyczuwalnymi guzami), osłabienie, utrata wagi (nawet przy dobrym apetycie), trudności z poruszaniem się i wstawaniem z podłogi, apatia, osowiałość, senność. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, natychmiast zawieźmy psa do lekarza weterynarii. Konieczne będzie potwierdzenie, czy to na pewno rak wątroby. Lekarz powinien wykonać podstawowe badania: USG i ewentualnie RTG jamy brzusznej w celu wykrycia guzów, badanie krwi, biopsję wątroby i badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie zdiagnozowany nowotwór wątroby, możliwe jest chirurgiczne usunięcie guzów, uzależnione jest to jednak od stanu zdrowia i od wieku naszego psa. Lekarz podaje też leki wspomagające wątrobę, sterydy, leki rozkurczowe. Ważne jest też stosowanie diety oszczędzającej wątrobę, czyli diety lekkostrawnej, niskotłuszczowej i niskobiałkowej. Często leczenie ma na celu tylko poprawę komfortu życia psa, a gdy zwierzę zaczyna w zauważalny sposób cierpieć, powinno się rozważyć podjęcie decyzji o eutanazji.

Zatrucia bardzo często wpływają negatywnie na wątrobę, uszkadzając ją. Dotyczy to szczególnie zatruć ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko – zatrucia oddechowe również mogą spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli nasze zwierzę uległo zatruciu, natychmiast zawieźmy je do lecznicy weterynaryjnej, aby jak najszybciej zneutralizować szkodliwe działanie trucizny i pomóc zwierzęciu. Zaniedbanie leczenia w przypadku zatrucia może skutkować niewydolnością wątroby, poważnymi kłopotami zdrowotnymi, jak również marskością wątroby, czy w skrajnych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

Jak dbać o zwierzę z chorą wątrobą

Przy schorzeniach wątroby istotne jest włączenie terapii farmakologicznej,a także odpowiedniej diety oszczędzającej wątrobę. Dieta dla „wątrobowca” powinna być lekkostrawna, o niskiej zawartości tłuszczu i dobrze zbilansowana. Musi zawierać wszystkie potrzebne substancje odżywcze, składniki mineralne i witaminy. Ważne jest, aby nie obciążała wątroby. Dobrze jest karmić psa częściej, ale za to małymi porcjami. Dietę dla naszego psa powinien zawsze ustalić lekarz weterynarii. Profilaktycznie u psów, które ukończyły szósty rok życia powinno się także wykonywać co roku kontrolne badania krwi.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Happy Dog NaturCroq Mini, indyk

  350 g
  8.80

  Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2 x 2,5 kg
  99.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Kurczak i ryż

  39.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Dziczyzna
  79.80
 • Royal Canin Satiety Support SAT 30

  2 x 12 kg
  419.00

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  129.00

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  2 x 15 kg
  89.60

  Kosz Lindo z poduszką Aumüller Lindo, ciemnobrązowy

  Rozm. 3: dł. x szer. x wys.: 74 x 52 x 27 cm
  99.80
 • Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  3 sztuki
  15.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Adult Beauty
  64.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem
  37.80

  8in1 Płatki do czyszczenia uszu

  1 opakowanie
  32.80
 • ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze limonkowym

  Rozm. M
  59.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  109 x 69 x 75 cm
  249.00

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x L
  20.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Czysty żwacz
  169.00
 • GAC Anti-Stress, tabletki

  120 tabletek
  64.80

  Royal Canin Breed Rottweiler Adult

  12 kg
  184.80

  Duże opakowanie Eukanuba + zabawka sęp Gustav gratis!

  Breed Boxer, 12 kg
  154.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  L
  9.80
 • Odblaskowa obroża Łapka, szara

  L-XL: obw. 40 - 65 cm, szer. 2,5 cm
  22.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Sensitive wołowina z pasternakiem
  129.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  12.80

  Lilys Kitchen, kurczak i kaczka

  7 kg
  219.00
 • Purina Dog Chow Mature Adult, kurczak

  2 x 14 kg
  174.80

  Kawałki drobiowe

  600 g
  31.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g

  Cielęcina i królik
  99.80

  Hunter Vario Basic Obroża z zapięciem aluminiowym

  Rozm. M: obwód: 40 - 55 cm
  44.80
 • Bosch Adult Mini Life & Care

  2 x 3,75 kg
  99.80

  Royal Canin Medium Adult

  4 kg
  72.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 45 cm
  49.80

  Hunter regulowana smycz Freestyle, czarna

  200 x 1 cm
  99.80
 • Exclusion, konina z ziemniakami

  12,5 kg
  229.00

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Mature + 8
  64.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  179.00

  Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Active & Sensitive 22/16, 12,5 + 2,5 kg
  165.80
 • Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 400 g
  46.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Wołowina z ryżem
  21.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Królik
  17.80

  Lukullus Summer Menu, delikatne mięso z kurczaka

  6 x 800 g
  44.80
 • Black Angus Junior

  15 kg
  189.00

  Happy Dog Snack, chrupiące herbatniki

  100 g
  4.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż

  14 kg
  169.80
 • Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet III
  129.00

  Hills Canine Puppy, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm
  319.00

  Wapno budulcowe Ebi-vet

  2 x 500 g
  29.80
 • Zabawka bawełniany zwierzak

  Słonik
  14.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  339.00

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Digestion, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  309.80

  Trixie Kopytka z mięsnym farszem

  10 sztuk
  32.80
 • Dwupak Bozita

  Light Chicken & Rice, 2 x 12 kg
  259.00

  Dibo Premium suszone kostki mięsa jagnięcego

  600 g
  49.80

  Applaws Dog Paté, 6 x 150g

  Ryba oceaniczna z warzywami
  24.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Kurczak

  27.80
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 8 cm
  39.80

  Royal Canin Breed Golden Retriever Adult

  12 kg
  179.00

  Megapakiet Rinti Pur Senior, 24 x 400 g - - Kurczak

  109.00

  Duże opakowanie Bozita + szampon Aloe Vera gratis!

  Sensitive Lamm & Reis 21/11, 12,5 kg
  139.00
 • Barkoo but do gryzienia

  12 x ok. 12 cm
  15.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon

  12,73 kg
  179.00

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla małych psów, 440 g
  24.80

  Purina Dog Chow Mature Adult, kurczak

  14 kg
  89.80
 • Purina Dog Chow Adult Chicken, kurczak

  14 kg
  89.80

  Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Bio Senior, kurczak, 11,5 kg
  129.00

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Giant Junior, 15 kg
  169.00
 • Pet Gear torba transportowa Deluxe Soft Crate

  Rozm. S
  299.00

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Kaczka
  49.80

  Reddy High Fibra (W) - - 6 x 400 g

  35.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Serca drobiowe

  49.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Menu, 24 x 150 g

  Jagnięcina ze zbożem pełnoziarnistym
  59.80

  Terra Canis, 6 x 200 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  49.80

  Płaszcz Legend

  Rozm. S: dł. grzbietu ok. 25 cm
  19.80

  12,5 kg Bosch Light / Special Light + Bosch Goodies gratis!

  Bosch Light, 12,5 kg
  99.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Cielęcina z płatkami owsianymi
  129.80

  5 + 1 gratis! - 6 x 95 g Almo Nature Classic

  Skip Jack tuńczyk
  20.60

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Menu, drób, 2 x 15 kg
  195.00

  Purina Pro Plan Duo Délice, łosoś z ryżem

  2,5 kg
  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0