Linienie u psa

W okresie wiosennym i jesiennym większość właścicieli psów zmaga się z problemem linienia. Istnieją wprawdzie rasy psów, u których linienie jest mniej intensywne (wszystkie psy krótkowłose – linienie trwa u nich przez cały rok i jest mniej widoczne) lub nie występuje wcale (york, maltańczyk, skye terier, briard, ), jednak zazwyczaj proces ten jest typowym zjawiskiem w domu, w którym mieszka pies.

Linienie u psa

W okresie wiosennym i jesiennym większość właścicieli psów zmaga się z problemem linienia. Istnieją wprawdzie rasy psów, u których linienie jest mniej intensywne (wszystkie psy krótkowłose – linienie trwa u nich przez cały rok i jest mniej widoczne) lub nie występuje wcale (york, maltańczyk, skye terier, briard, ), jednak zazwyczaj proces ten jest typowym zjawiskiem w domu, w którym mieszka pies.

Objawy i przyczyny linienia

Linienie jest procesem całkowitej wymiany okrywy włosowej, aby dostosować ją do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Przed zimą futro psa staje się grubsze i gęstsze, a przed okresem letnim grube futro zostaje wymienione na lżejsze. Podczas linienia widać zmiany w wyglądzie futra – staje się ono matowe, mniej błyszczące, przerzedzone, nierówne. U niektórych psów wymiana okrywy włosowej jest tak silnym przeżyciem dla organizmu, że mogą one czuć się osłabione, mieć podwyższoną temperaturę. Zdarza się, że zwierzak gubi sierść nierównomiernie i w niektórych miejscach są bardziej wyłysiałe niż w innych.

Intensywne linienie dotyczy psów ras tzw. pierwotnych, których szata składa się z dwóch warstw: miękkiego i puszystego podszerstka oraz włosów okrywowych, które są dłuższe (długość zależna jest od rasy) i twardsze. Podszerstek ma za zadanie chronić zwierzę przed niskimi temperaturami, dlatego na zimę to głównie ta warstwa staje się grubsza i gęstsza. Latem zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy stają się słabsze.

Pielęgnacja psa w okresie linienia

Gdy nasz pies linieje, konieczne jest regularne i częste czesanie go i szczotkowanie w celu usunięcia zbierającego się w dużych ilościach martwego włosa. Martwe włosy mają tendencję do kołtunienia i filcowania. Próbując rozczesać sfilcowane futro splątane ze zdrowym włosem zazwyczaj dochodzi do uszkodzeń zdrowej sierści.

Ponadto kołtuny blokują dopływ powietrza do skóry, co może doprowadzić do przykrych dolegliwości skórnych (podrażnienia, odparzenia), a nawet do zakażeń bakteryjnych. Pamiętajmy, że jeśli zajdzie konieczność wycięcia kołtunów (powinna to być ostateczność), należy udać się do profesjonalisty, które wie, jak prawidłowo przeprowadzić taki zabieg.

Zabiegi szczotkowania i rozczesywania sierści maj ą jeszcze jedną zaletę: działają na skórę jak masaż, a zatem poprawiają jej ukrwienie, jak również stymulują wzrost nowych włosów. W przypadku psów długowłosych istotne jest, aby nie rozczesywać sierści „na sucho”. Przed szczotkowaniem należy lekko zwilżyć futro psa (nie może być jednak mokra). Sucha sierść łatwo ulega uszkodzeniom, zwilżona łatwiej poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym.

Pomocne w przypadku linienia będą kąpiele zwierzęcia, gdyż podczas kąpieli pies pozbywa się znacznej ilości martwego włosa. Nie ma sensu stosować wtedy odżywek do sierści – odżywianie włosów zacznijmy, gdy minie okres linienia.

W tym trudnym okresie warto zadbać o wzbogacenie diety psa o składniki, które wpływają korzystnie na kondycję sierści i skóry. Suplementy diety powinny zawierać takie składniki, jak: metionina, biotyna, cynk, witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Można dodawać do karmy olej z wiesiołka lub oliwę z oliwek.

Czym czesać i szczotkować sierść?

Akcesoria do pielęgnacji sierści należy dobrać do rodzaju okrywy włosowej naszego psa. Jeśli jest to pies krótkowłosy, do czesania sierści wystarczy zgrzebło lub szczotka o twardym, gęstym włosiu. Pielęgnacja psów długowłosych oraz tych, u których podszerstek jest obfity to zadanie bardziej skomplikowane i pracochłonne. W tym przypadku dobrze sprawdzą się grzebienie metalowe o różnym rozstawie zębów (mogą być pokryte warstwą teflonu, gdy sierść łatwo ulega skołtunieniu).

Istnieją też specjalne grzebienie ułatwiające usuwanie martwego podszerstka. W przypadku powstania kołtunów, można użyć tzw. „filcaka” - narzędzie to służy do rozdrabniania splątanych włosów.

Inne przydatne w czasie linienia akcesoria to: odpowiednie szampony, preparaty ułatwiające rozczesywanie sierści (jednocześnie zapobiegając nadmiernemu elektryzowaniu).

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z pielęgnacją futra naszego psa, warto skorzystać z usług profesjonalnych psich salonów piękności, w których specjalista od pielęgnacji sierści (groomer) wykona odpowiedni dla naszego liniejącego zwierzaka zabieg.

data publikacji artykułu: 2009-07-03

Popularne teraz

Komentarze