Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Świetlówka dla ptaków AvianSun 5.0 UVB Compact Fluorescent

  20 W
  119.00

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Medium Breed, 2 x 15 kg
  294.80

  Orijen Adult

  6,8 kg
  139.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  S: dł x szer x wys: 56 x 57 x 50 cm
  79.80
 • Puppy Kong Goodie Bone

  S
  19.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Junior , 2 x 15 kg
  354.80

  Kattovit Sensitive - - 6 x 175 g

  24.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Różowy, 3 x 1,8 kg
  69.00
 • Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z łososiem
  14.80

  Feringa Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  59.80

  Trixie Minou drapak dla kota

  Brązowy / beżowy ( tylko w zooplus )
  129.00

  Lukullus Kaczka piżmowa i jagnięcina

  2 x 15 kg
  319.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Cavia Nature

  10 kg
  89.80

  3,5/4 kg Royal Canin + Rękawica do sierści gratis!

  Maine Coon Kitten, 4 kg
  104.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g

  Kurczak z wątróbką
  29.80
 • Łyżka do karmy

  1 sztuka
  16.80

  Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Czysta wołowina
  3.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 24 cm. 1.2 kg
  54.80

  Żwirek kwarcowy naturalny ciemny

  3 x 5 kg
  99.80
 • Happy Cat Fit & Well Junior

  2 x 10 kg
  279.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Filet z tuńczyka
  129.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq XXL, 2 x 15 kg
  229.80

  Duże opakowanie Purina Pro Plan + Kurczak - zabawka gratis!

  Senior Sensitive 7+ Salmon & Rice, łosoś i ryż, 14 kg
  164.80
 • Uszy wieprzowe w wiaderku

  2500 g
  74.80

  Royal Canin Breed Bichon Frise Adult

  1,5 kg
  49.80

  Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak z ryżem
  24.80

  Domek dla gryzoni 4 pory roku Deluxe

  Dł. x gł. x wys.: 130 x 66 x 110 cm
  799.80
 • Pitti kiełbaski wołowe

  8 sztuk
  5.80

  Nutrafin Max pokarm dla ryb w płatkach

  1000 ml
  22.80

  Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z wołowiną i warzywami
  54.80

  Dennerle Profi-Line Automat do Nawozu CO2 - - Automat do maksymalnie 300 l

  99.80
 • Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg
  314.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Łosoś z groszkiem, tuńczyk z marchewką, drób
  7.80

  Szelki Julius-K9 Power, limonkowe

  Mini
  79.80

  12 x 370 g Bozita, Pakiet mieszany w super cenie!

  Kaczka & Indyk
  42.80
 • Akwarium Juwel Rio 180

  ciemnobrązowe
  1499.00

  Higieniczne legowisko , tabac

  120 x 100 cm
  229.00

  8in1 Shampoo White Pearl

  250 ml
  19.80

  Easy-Life Ferro

  500 ml
  29.80
 • Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  10 l
  24.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i krewetki
  19.80

  Whiskas Temptations, owoce morza

  60 g
  5.80

  Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - - Jasnoszara kuweta

  249.00
 • Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Kurczak
  14.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Drób
  29.80

  Tunel dla kota Paw

  Dł. 100 cm x Ø 25 cm
  29.80

  Royal Canin Size, 15 kg + potrójne punkty bonusowe!

  Medium Ageing 10+, 15 kg
  179.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z wołowiną i warzywami
  99.80

  Travel Trolley Set

  dł. x szer. x wys: 47 x 27 x 31 cm
  99.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. S: szer. x gł. x wys.: 85 x 57 x 58 cm
  269.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 18 cm
  19.80
 • Akwarium Juwel Trigon 190 - zestaw narożny

  czarne
  2499.00

  Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i siemię lniane

  3 x 45 g
  19.80

  Beneful 2 in 1 Small Breed

  1,4 kg
  16.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  24 x ok. 17 cm
  69.80
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  400 g
  13.80

  Mieszany pakiet Catessy Sticks, 60 szt.

  60 sztuk
  23.80

  Yarrah Bio dla seniora (bezglutenowa)

  2 x 10 kg
  389.80

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Wołowina z ryżem
  49.80
 • Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Royal Canin Breed Pug Junior

  2 x 1,5 kg
  79.80

  Orijen Puppy Large

  2 x 13 kg
  489.80

  Integra Sensitive

  Indyk i ryż, 24 x 200 g
  89.80
 • Cavia Complete pokarm dla świnek morskich

  2 x 8 kg
  219.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Wołowina, 115 g
  44.80

  Trixie Leika legowisko dla kota, beżowe z centkami - - Ø 50 cm

  59.80

  Trixie Premio Duck Bites

  50 g
  4.80
 • Transporter Pet Cargo Cabrio

  51 x 33 x 35 cm
  149.00

  Purizon Adult , kurczak z rybą

  2 x 13,5 kg
  379.80

  GranataPet Adult, ryba

  400 g
  17.80

  Kitekat, wołowina i warzywa

  900 g
  6.80
 • Happy Dog NaturCroq Wołowina i ryż

  2 x 15 kg
  229.80

  Korzystny zestaw Luposan i Lupoderm - - dwuczęściowy zestaw

  199.00

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g - - Łosoś

  24.80

  Hill´s Prescription Diet Canine r/d

  24 x 350 g
  254.80
 • Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  294.80

  Bosch Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz - - 2 x 15 kg

  194.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  32 x 100 g
  27.80

  6 x 800 g Terra Canis + Terra Canis ciasteczka gratis!

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa