Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk z filetem z kurczaka
  34.80

  Royal Canin Siamese Adult - - 4 kg

  119.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Rouge Label Filets: Tuńczyk z algami, 55 g
  66.00

  Trixie podkładka pod miskę dla kota

  40 x 30 cm
  5.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Kurczak z dynią

  34.80

  Integra Protect Diabetes

  6 x 100 g
  19.80

  Eukanuba Adult Kurczak & Wątróbka

  4 kg
  99.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk (Pacyfik)
  19.80
 • Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Plamiak
  4.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Rouge Label Filets: Tuńczyk i sola, 55 g
  66.00

  Royal Canin Light 40

  2 kg
  65.80

  Hills Feline Hairball Control Adult, kurczak - - 5 kg

  134.80
 • Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Junior
  67.80

  Acana Pacifica

  2 x 6,8 kg
  299.80

  Royal Canin Maine Coon Adult - - 4 kg

  99.80

  Hills Natures Best Feline Adult, kurczak - - 4 kg

  119.80
 • Royal Canin Renal RF 23

  2 x 4 kg
  254.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie

  6 x 85 g
  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  89.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  64.80
 • Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i szprotki
  57.80

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  400 g
  13.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - - 5 kg

  124.80

  Cosma Original Snackies XXL

  Tuńczyk, 25 g
  9.80
 • Drinkwell 360 poidełko

  Szare nakrapiane
  179.00

  Wiklinowa wieża dla kota

  Ok. Ø 48 x wys. 44 cm
  229.00

  Smilla pasta słodowa

  2 x 200 g
  37.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk z młodymi sardynkami

  34.80
 • Royal Canin Norwegian Forest Cat

  400 g
  19.80

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Sterilised 37
  184.80

  Natural Home I drapak dla kota

  45 x 45 x 54,5 cm
  119.00

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Śledź z krewetkami
  64.80
 • Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, kurczak
  219.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Indyk
  59.80

  2 x 4 kg Wahre Liebe + miska gratis!

  Dla subtelnych smakoszy
  169.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Filtr, 2 x 2 szt.
  29.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Tuńczyk

  24.80

  39 + 5 gratis! Miamor Ragout Royale, 44 x 100 g

  Kaczka z drobiem w sosie
  63.40

  Hills Feline Adult, tuńczyk - - 2 kg

  59.80

  Happy Cat Fit & Well Junior

  2 x 10 kg
  279.80
 • Dwupak Royal Canin Breed

  British Shorthair Kitten, 2 x 10 kg
  354.80

  Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Junior
  67.80

  Mieszany pakiet próbny Hills Optimal Care, 4 x 400 g

  4 x 400 g
  61.80

  Hills Feline Adult, królik

  2 x 10 kg
  374.80
 • Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Kaczka
  79.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Wątróbka
  74.80

  Integra Protect Intestinal

  6 x 100 g
  19.80

  Integra Sensitive 6 x 85 g

  Mięso kangurze z amarantem
  21.80
 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 400 g

  Delikatny drób z sercami drobiowymi
  39.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  29.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Drób z wątróbką
  16.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Pierś z kurczaka
  34.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Kurczak z mięsem z bażanta
  49.80

  2,55 / 3 kg Iams + 12 x 100 g Iams, 4 smaki gratis!

  Adult, z jagnięciną
  54.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  4 różne smaki
  22.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, łosoś z pstrągiem
  29.80
 • Catit poidełko

  Komplet (poidełko, 3 x zapasowy filtr)
  99.80

  Megapakiet Almo Nature Jelly, 24 x 70 g

  Kurczak
  69.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  300 g
  12.80

  Applaws Cat Pot, 6 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z ryżem
  22.80
 • Happy Cat La Cuisine, bio drób

  1,8 kg
  59.80

  Żwirek Golden Grey Odour

  2 x 14 kg
  79.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control

  400 g
  16.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z kalmarami

  19.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak - - 5 kg

  124.80

  Trixie odblaskowa obroża dla kota

  Z dzwoneczkiem
  9.80

  Royal Canin Maine Coon Kitten

  4 kg
  104.80

  Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  4 kg
  109.80
 • Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  18.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  69.80

  Trixie XCat szelki dla kota

  Czerwone
  24.80

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  62.60
 • 5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Kitten
  27.20

  Iams Kitten & Junior, z dużą porcją kurczaka

  2 x 10 kg
  269.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak w sosie

  37.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  12 x 85 g
  39.80
 • Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80

  Pakiet mieszany Felix Party Mix, 4 smaki

  12 x 60 g
  54.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z aloesem

  34.80

  Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką

  24 x 15 g
  17.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0