wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Mera Dog - Agility, 2 x 12,5 kg

  239.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g - Kurczak i jabłko

  54.80

  JR Farm Natur zestaw przysmaków - 5 różnych opakowań

  25.80

  Trixie Denta Fun Veggies - 12 cm (65 g)

  3.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g - Mieszany pakiet Cuisine, 4 smaki

  44.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Kurczak w sosie własnym

  34.80

  Pakiet Applaws Dog Paté w super cenie! 5 x 150 g - Country Selection: Kurczak, jagnięcina i łosoś

  19.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g - Kurczak z łososiem i warzywami

  72.80
 • Dwupak Yarrah Bio - 2 x 10 kg Yarrah Bio Sensitive z kurczakiem i ryżem

  439.80

  Płatki TetraPro Energy - 500 ml

  44.80

  Josera bez zbóż, łosoś z ziemniakami - 15 kg

  199.80

  Feliway spray z feromonem F3 - 2 x 60 ml

  149.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine - 2 x 13,6 kg

  349.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g - Indyk

  99.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Jagnięcina

  95.80

  Maszynka do strzyżenia Moser Rex - Maszynka z głowicą

  249.80
 • Trixie Sammy legowisko - Ø 70 cm

  49.80

  Lillebro Mącznik suszony - 2 x 500 g

  69.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m - Brązowa smycz

  69.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Łosoś, 12 x 85 g

  29.80
 • Cat & Clean de Luxe o zapachu waniliowym - 15 kg

  39.80

  Dwupak Nutro Choice - Adult, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg

  299.00

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g - Filety z kurczaka

  34.80

  Kosz na rower Trixie, czarny - Dł. x szer. x wys: 50 x 35 x 41 cm

  89.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Kitten Instinctive w galarecie

  69.80

  DeliBest Light Mieszanka z mięsa strusia - 2 x 200 g

  54.80

  Megapakiet Bozita, puszki 24 x 410 g - Wołowina

  89.80

  Schesir Tartare, 6 x 85 g - Kurczak w galarecie

  19.80
 • Megapakiet Rocco Sensitive, 24 x 400 g - Indyk i ziemniaki

  79.80

  Purizon Adult , ryba - 2 x 13,5 kg

  399.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Tuńczyk atlantycki

  34.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa - Prime 30, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa

  399.80
 • Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g - Tuńczyk i sola

  17.80

  Trixie Kość z farszem ze żwaczy - 22 cm. 230 g

  11.80

  Adaptil Collar, obroża - Dł. 45 cm

  99.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g - Drób w galarecie

  65.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g - Łosoś z kurczakiem

  69.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Cielęcina z kurczakiem

  16.80

  Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota - 3 sztuki

  16.80

  Hugro żwirek z celulozy, Back to Life - 30 l

  69.80
 • Whiskas Senior 7+ saszetki, 12 x 100 g - Wybór drobiowy w sosie

  15.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów - Komplet (poidełko, 3 x filtr)

  209.80

  Korzystny pakiet Schesir Puppy, 12 x 150 g - Filety z kurczaka z aloesem

  54.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota - Drób, królik i ziemniaki, 3 x 75 g

  24.80
 • Filtr wewnętrzny Eheim Biopower - 200

  189.80

  Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie r/d - 2 x 12 kg

  389.80

  2,5 kg + 500 g gratis! Concept for Life, 3 kg - British Shorthair Adult

  54.80

  Trixie piłki jeże dla kota - 3 x 4 sztuki

  15.80
 • Beaphar wiążący zapach dezodorant - 100 ml

  19.80

  Legowisko dla kota i psa Cozy Kingdom, czarno/ beżowe - 80 x 60 x 25 cm

  99.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g - Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie

  59.80

  JR Farm Basic Food karma dla szczurów - 15 kg

  139.80
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota - 50 g

  9.80

  Lillebro Karma dla dzikich ptaków niezawierająca łusek - 20 kg

  99.80

  Pro Plan Small & Mini Adult Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 2 x 3 kg

  115.80

  9 + 3 gratis! Pedigree Adult Classic, 12 x 800 g - 3 rodzaje drobiu

  58.20
 • Mieszany pakiet próbny Catessy Adult - 4 kg Mix Drób + 4 kg Mix Mięso

  34.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Kurczak i ryż (Sensitive)

  62.80

  Mieszany pakiet próbny Lukullus - 6 x 400 g

  24.80

  Pakiet JR Farm Kawałek Natury - 10 elementów (760 g)

  69.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i kurczak

  49.80

  Kurze żołądki - 1000 g

  49.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, kaczka - 2 kg

  42.80

  Zestaw antyszczekowy PetTec Trainer ze sprayem Citronella - Zestaw: obroża + spray o zapachu trawy cytrynowej

  169.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g - Łosoś z kurczakiem

  19.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem - 1,8 kg

  64.80

  Crispy Pellets, pokarm dla szynszyli i koszatniczek - 1 kg

  11.80

  Royal Canin Renal Special Feline - Veterinary Diet - 4 kg

  129.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Królik i dziczyzna

  99.80

  Black Angus Adult - 15 kg

  179.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla kotów - 3 x 1,5 kg (3 x 3 l)

  69.80

  Purina DeliBakie Biscotti - 10 x 270 g

  64.80
 • Whiskas Temptations, łosoś - 60 g

  4.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Dog Bio Paté, 12 x 100 g - Cielęcina & warzywa

  34.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Canine karma mokra - 12 x 374 g

  85.20

  Pakiet mieszany Cesar Country Kitchen Favourites - 8 x 150 g

  22.80
 • Royal Canin Maxi Light Weight Care - 2 x 15 kg

  367.80

  Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Wołowina z indykiem

  39.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Cielęcina

  92.80

  Royal Canin Ageing +12 w galaretce - 24 x 85 g

  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa