wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Feline, 3,5/4/5 kg + Cosma Original Snackies gratis!

  Hairball Control Adult, kurczak, 5 kg
  135.00

  Drapak Ikaros

  Dł. x. szer. x wys.: 65 x 40 x 157 cm
  229.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  22.80

  Drapak Trixie Valencia - - 44 x 33 x 71 cm

  119.00
 • Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  99.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 32

  2 x 4 kg
  249.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Biała ryba i ryż
  209.00

  Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  99.80
 • Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  2 x 100 g
  64.80

  Integra Protect Struvit - - Kurczak, 6 x 100 g

  19.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g

  Drób w sosie
  69.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk i mięso kraba
  74.80
 • Megapakiet Felix Fantastic 2 smaki (So gut...), 48 x 100 g

  Mięsny Mix
  59.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kurczak & Krewetki
  59.80

  Royal Canin 10 + 2 kg gratis!

  Light 40
  185.00

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kukurydzą
  22.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  64.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Biała ryba, tuńczyk i łosoś w sosie
  5.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  24 x 15 g
  17.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Łosoś
  49.80
 • Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk z wołowiną

  22.80

  Żwirek Golden Grey - - 2 x 14 kg

  84.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  29.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  10 kg
  149.00
 • Karma Schmusy Fish, 6 x 185 g

  Czerwony okoń
  14.80

  Mieszany pakiet próbny chrupiących ciasteczek Feringa

  2 x 50 g
  11.80

  Dwupak Bozita Katty, 2 x 15 kg

  Z kurczakiem
  214.00

  Royal Canin Persian Adult

  400 g
  17.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  69.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Wątróbka
  22.80

  Podwójne punkty bonusowe: Pakiet mieszany Smilla Adult

  3 x 1 kg
  32.80

  Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Filety z kurczaka
  74.80
 • Bayopet Megaflex dla psów i kotów - - 600 g

  99.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health C/D

  2 x 5 kg
  269.00

  Royal Canin Kitten Sterilised

  2 kg
  64.80

  Catit Jumbo kuweta dla kota

  Pokrywa w biało- czarne paski
  99.80
 • Przysmaki Thrive, wątroba

  3 x 25 g
  39.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Dorsz i korzeń pietruszki
  17.80

  Catit kuweta dla kota

  Biała w tygrysie paski
  69.80

  9 + 1 kg gratis! Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg

  Dla kastratów
  116.00
 • Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Indyk, cielęcina i groszek, wołowina i marchewka
  5.80

  2 kg Almo Nature Holistic + Cosma Original Snackies gratis!

  Indyk z ryżem
  45.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie

  24 x 85 g
  67.80

  Mieszany megapakiet Iams, 24 x 100 g

  Adult, 4 smaki w sosie
  46.80
 • Perfect Fit Adult, z dużą ilością kurczaka

  2 x 2,9 kg
  79.80

  Zabawka dla kota Baldi Mouse

  3 sztuki
  29.80

  Acana Wild Prairie Cat & Kitten

  2 x 6,8 kg
  269.00

  10 + 2 gratis! Cosma Thai w galarecie, 12 x 170 g

  Kurczak z krewetkami
  46.20
 • Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 48 x 85 g

  Kurczak
  74.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z kurczakiem
  29.80

  Trixie Drzwi dla kota Freecat de Luxe - - Białe

  29.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten

  2 x 10 kg
  245.00
 • Hills Feline Adult, królik - - 400 g

  16.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  44.80

  6 x 200 g Grau Puszka dla Łasucha + Piłki- jeże gratis!

  Drób i ryba morska (bez dodatku zboża)
  35.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Jasny tuńczyk i ryż

  19.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób i wątroba

  43.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten

  10 kg
  129.00

  Smilla Sensible

  1 kg
  12.80

  Megapakiet Miamor Pastete Sterilised, 24 x 85 g

  Cielęcina i kurczak
  43.80
 • 10 kg Royal Canin dla kota + podwójne punkty bonusowe!

  Outdoor 30
  174.80

  Eukanuba Adult Kurczak & Wątróbka

  400 g
  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  89.80

  10 kg Royal Canin dla kota + podwójne punkty bonusowe!

  Exigent 42 - Proteine Preference
  185.00
 • Leo - wędka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota

  Tuńczyk, 18 x 5 g
  24.80

  1,5 / 2kg Royal Canin + duża tuba Cosma Snackies gratis!

  Indoor +7, 1,5 kg
  49.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  34.80
 • Trixie Deska z sizalu - - 70 x 17 cm

  39.80

  5 + 1 gratis! Purina ONE, 6 x 85 g

  Sensitive, Kurczak z marchewką
  14.80

  Pakiet Gourmet Gold Mus, 24 x 85 g

  Wątróbka
  35.80

  Megapakiet Miamor Pastete Senior, 24 x 85 g

  Kurczak i ryż
  43.80
 • Eukanuba Adult Kurczak & Wątróbka

  2 x 4 kg
  205.00

  Gimpet rybne tabletki dla kota z biotyną

  350 sztuk
  19.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Bonito
  17.80

  Whiskas Adult z wołowiną

  2 kg
  19.80
 • Kattovit Weight Control

  6 x 175 g
  24.80

  Purina Cat Chow Adult Salmon & Tuna, łosoś i tuńczyk

  15 kg
  129.80

  10 + 2 gratis! 12 x 400 g Whiskas Adult, puszki

  drób w sosie
  33.20

  Drapak Baby Coco Palm

  42,5 x 40 x 50 cm
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0