Kupując karmę kieruję się
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smilla Light

  1 kg
  12.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  19.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Wołowina
  4.80

  Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  169.00
 • Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z kaczką
  39.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - - 5 kg

  124.80

  Kuweta narożna XXL

  Czarno-kremowa (nakrapiana)
  59.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Serca & wątróbki z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Filtr do kuwety Ferplast Magix, Prima i Maxi Bella 2 szt.

  Filtr wymienny 20 x 7 cm, czarny, 2szt.
  6.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Indoor Formula, Tuńczyk z zieloną fasolką
  26.80

  2 x 3 kg Royal Canin Pure Feline + Pasta Miamor gratis!

  Beauty
  164.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Tuńczyk, 125 g
  44.80
 • 4,5 kg Purina Cat Chow + pasta ze słodem, 6 x 15 g gratis!

  Kitten Chicken, kurczak
  54.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka
  24.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Kitten Instinctive w sosie
  69.80

  Biokats Micro White Fresh żwirek dla kota

  14 l
  42.80
 • Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Hair & Skin
  9.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Kurczak, indyk, drób w sosie
  5.80

  GranataPet Adult, kaczka

  2 x 10 kg
  449.80

  Myszki pluszowe, z kocimiętką - - 4 sztuki

  7.80
 • Gimpet pasta serowa dla kota, z biotyną

  50 g
  11.80

  Trixie Wiklinowa budka dla kota - - Ø 50 cm

  79.80

  Royal Canin Sterilised +7

  2 x 3,5 kg
  184.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Drób z krewetkami
  49.80
 • Modkat kuweta dla kota

  Wkład do kuwety
  54.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z rybą, 6 x 70 g
  19.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Koktajl wielomięsny

  69.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Renal, indyk, 24 x 100g
  69.80
 • Integra Sensitive

  Jagnięcina i ryż, 24 x 200 g
  89.80

  Bob Martin Spot On dla kotów

  6 x 0,7 ml
  32.80

  Pakiet próbny Cosma Original w galarecie

  6 x 170 g
  24.80

  Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  Wołowina i kurczak
  22.80
 • Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  24 x 85 g
  67.80

  Podkładka pod kocią toaletę Benita

  srebrny
  14.80

  12 kg + 3 kg gratis! Iams Adult, 15 kg

  Z jagnięciną
  167.80

  Bozita Feline Outdoor & Active

  400 g
  13.80
 • Dwupak Royal Canin Health

  Sterilised Appetite Control, 2 x 4 kg
  199.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Różowy, 1,8 kg
  29.80

  Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 400 g

  15.80

  Dwupak Bozita Feline, 2 x 10 kg

  Hair & Skin - Sensitive
  354.80
 • Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 5 kg

  124.80

  Gimpet MULTIwitamina Extra pasta dla kota

  50 g
  9.80

  10 kg Hill´s Feline + 12 x 85 g Hill´s saszetki gratis!

  Sterilised Cat Young Adult, 8 kg
  179.80

  Trixie Olivia drapak dla kota

  72 x 54 x 220-250 cm
  799.00
 • Trixie pasta słodowa dla kota - - 100 g

  11.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka i filet z kurczaka z szynką
  19.80

  Bozita Katty, z anchois - - 15 kg

  119.80

  Szelki dla kociąt

  Czarne
  9.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z kalmarami
  74.80

  Pakiet Gourmet Perle Seaside Duo, 24 x 85 g

  Łosoś i czarniak
  44.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g

  Gęś, kurczak i olej szafranowy
  59.80

  Pakiet próbny Gourmet Perle, 8 x 85 g

  Mięso z warzywami
  15.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  49.80

  Kong Kickeroo

  ok. 29 cm
  15.80

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g

  Wołowina, indyk, kurczak i królik
  64.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Kurczak
  44.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk z aloesem
  79.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health C/D

  2 x 5 kg
  294.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  15 kg
  144.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk
  19.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Kurczak i indyk z aloesem
  32.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak

  6,8 kg
  159.80

  Tigeria Sticklettis, kaczka

  50 g
  4.80

  Obroża dla kota Simons Cat

  Czerwony
  19.80
 • 10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, kaczka
  229.80

  Purina ONE, z formułą Indoor

  800 g
  9.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Śledź z krewetkami
  49.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  18.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Drób
  29.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  3 różne smaki
  46.80

  Royal Canin Obesity Management DP 42

  3,5 kg
  119.80

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  79.80
 • Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  4 różne smaki
  22.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z kurczakiem
  29.80

  Almo Nature Holistic Kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  329.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Indyk

  69.80
 • Purina Pro Plan Delicate

  2 x 3 kg
  129.80

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  400 g
  13.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 70 g

  Kurczak i mango
  36.80

  Dwupak Royal Canin Breed

  Persian Kitten, 2 x 4 kg
  229.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0