Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Cabrio kuweta dla kota

  Antracytowa w kremowe plamki
  59.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Kurze udka
  19.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Czysty kurczak
  44.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g

  Kurczak i Indyk
  7.80
 • Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Pakiet mieszany
  51.80

  39 + 5 gratis! Miamor Ragout Royale, 44 x 100 g

  Kitten, wołowina
  63.40

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i filet z kaczki
  19.80

  Almo Nature Azul Label, 6 x 70 g

  Tuńczyk i łosoś
  14.80
 • Perfect Fit In-Home, z kurczakiem

  1,4 kg
  22.80

  Poduszka Baldini z walerianą dla kociąt

  2 sztuki
  9.80

  Integra Sensitive w zestawie

  w zestawie
  27.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Wołowina z kaczką
  34.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim

  10 kg
  149.80

  Porta 21 Feline Finest Adult Cat

  2 x 10 kg
  229.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota

  Kurczak, 3 x 5 g
  5.40

  Megapakiet Felix Sensation w galarecie, 48 x 100 g

  2 smaki (mięso i ryba)
  59.80
 • Bozita Feline Outdoor & Active

  10 kg
  169.80

  Pakiet próbny Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany
  24.80

  Professional Classic Żwirek z pochłaniaczem zapachów

  15 kg
  39.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  2 x 4 kg
  149.80
 • Wędka Safari

  1 sztuka
  9.80

  Kitekat w galarecie, 12 x 100 g

  Mieszanka w galarecie
  13.80

  Catessy Adult Mix Mięso

  4 kg
  19.80

  Trixie Suszone ryby, przysmak dla kota

  3 x 50 g
  12.80
 • Łóżko Cosma, zielone w białe łapki

  45 x 35 cm
  24.80

  Pakiet próbny 6 x 70 g Almo Nature Legend, 3 różne smaki

  Pakiet II - Ryba + Mięso
  19.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 50 g
  6.80

  Royal Canin Breed 8 / 10 kg + 2 / 4 kg gratis!

  Persian Kitten, 8 + 4 kg gratis
  229.00
 • Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+

  8 kg
  199.80

  Drapak Bear Paw

  50 x 50 x 90 cm
  149.00

  Royal Canin Persian Adult - - 4 kg

  104.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurczak i wątróbka
  19.80
 • 3 kg Yarrah Bio + 2 x 400 g Yarrah Bio Dinner Pâté gratis!

  Yarrah Bio z rybą+ Bio Dinner Pâté, ryba
  64.80

  Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Pakiet mieszany, 4 smaki
  74.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 3 m
  29.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Indyk i jagnięcina
  69.80
 • Purina ONE Sensitive

  2 x 1,5 kg
  37.80

  3 + 1 gratis! Eukanuba dla kota, 400 g

  Adult Hairball Kurczak & Wątróbka
  59.40

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  19.80

  Bozita Feline Large

  10 kg
  179.80
 • Royal Canin Persian Kitten

  2 x 4 kg
  229.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka
  34.80

  Megapakiet Almo Nature Daily Menu, 24 x 70 g

  Kurczak i łosoś
  49.80

  Przysmaki Thrive, wątroba

  3 x 25 g
  39.80
 • Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Indoor Formula, Tuńczyk z zieloną fasolką
  26.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - - Kurczak z szynką

  13.80

  Feringa Adult, kaczka

  400 g
  14.80

  Purina ONE Sensitive

  2 x 1,5 kg
  37.80
 • Pakiet próbny Sheba Sauce, 8 x 85 g

  Selection in Sauce, 4 smaki
  14.80

  Drapak Grassland

  40 x 35 x 45 cm
  69.80

  Kattovit Diabetes

  24 x 175 g
  89.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób z wątróbką

  45.80
 • Mieszany pakiet Sanabelle Snacks, 36 x 12 g

  Dental, Hairball i Thanks
  49.80

  Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną - - 250 g

  22.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  3,5 kg
  99.80

  Hills Natures Best, 4 kg + zabawka dla kota gratis! - - Adult, kurczak

  119.80
 • Hamak Siesta, kremowy

  Dł. x szer. x wys. 73 x 36 x 34 cm
  69.80

  Cats Best Nature Gold

  10 l
  37.80

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  14.80

  Marchioro Bill 1 F kuweta dla kota

  Czarno-kremowa
  69.80
 • Sanabelle Kitten

  2 kg
  39.80

  Simons Cat kuweta dla kota

  Czerwono-biała
  99.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z krewetkami

  19.80

  Przysmaki Thrive, krewetki

  18 g
  14.80
 • Sanabelle Dental

  2 x 10 kg
  254.80

  Royal Canin Kitten Sterilised

  2 x 4 kg
  199.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Exigent 42- Protein Preference, 2 x 10 kg
  364.80

  Odkurzacz Dirt Devil Fello&Friend INFINITY rebel50 DD 5500-9

  Biało-czerwony
  499.00
 • Legowisko Lille

  50 x 45 x 21 cm
  39.80

  Megapakiet Whiskas Senior saszetki, 48 x 100 g

  W smacznym sosie
  64.80

  Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Pożywne ragout w sosie
  24.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  199.00
 • Zabawka - miska Karlie Flamingo NORTHMATE ® Catch

  27 x 23 x 8 cm
  59.80

  Wędka z piórkami

  3 sztuki
  69.80

  Zabawka dla kota Wild Mouse z dźwiękiem

  3 sztuki
  24.80

  Cat & Clean Brilliant o zapachu dziecięcego pudru

  15 kg
  49.80
 • Grau Miezelinos Adult Sensitive Hairball

  2 x 2,5 kg
  179.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Biało-jasnoniebieska
  79.80

  Trixie Premio Chicken Filet Bites

  3 x 50 g
  13.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  44.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0