Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 2 smaki w galarecie
  29.80

  Royal Canin Indoor 27

  2 x 10 kg
  334.80

  Mieszany megapakiet Iams, 24 x 100 g

  Adult, w sosie
  54.80

  Trixie gwizdek z masy rogowej

  9 cm
  12.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  52.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Ryba morska
  169.80

  Megapakiet Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w galarecie
  59.80

  Pakiet próbny Kattovit Urinary, 6 x 175 g

  Tuńczyk i cielęcina
  24.80
 • Rocco Penisy wołowe, 12 cm

  5 sztuk
  7.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  32.80

  Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato

  12 kg
  199.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Pstrąg i łosoś, 6 x 6 g
  7.80
 • Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak

  2 x 10 kg
  344.80

  Applaws Cat Patè, 6 x 100 g

  Wołowina
  17.80

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Kurczak i bażant
  109.80
 • Eukanuba Healthy Digestion Adult

  4 kg
  99.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Large Breed Turkey, indyk
  194.80

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara

  Obwód szyi: 30-45 cm
  9.80

  Poduszka Journey Orange

  100 x 80 cm
  69.80
 • 8in1 Delights Strong kości do żucia

  XS, 7 x 20 g
  15.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 x 13,5 kg
  399.80

  Replus Meshidai, podwójna miska ceramiczna

  Rozm. XS: 2 x 0,2 l
  99.80

  Kattovit Urinary

  Cielęcina, 24 x 175 g
  89.80
 • Rocco Chings Wołowina

  120 g
  11.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Sensitive, 12 x 400 g

  Bawół
  99.80

  Świetlówki: Hagen Aqua-Glo + Sun-Glo

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  79.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80
 • Acana Wild Prairie

  2,27 kg
  67.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z pstrągiem
  14.80

  Smilla Adult, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  3 x 1,8 kg
  59.80

  Hagen Power-Glo Świetlówka

  15 W, dł. 43,71 cm
  79.80
 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio Vegetarian
  249.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 11 cm
  11.80

  Transporter Nobby Avior

  57 x 39 x 40 cm
  89.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 1 x 15 cm

  Z kurczakiem
  11.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Kitten
  249.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  24 x 15 g
  17.80

  Dwupak Royal Canin Indoor

  Long Hair, 2 x 10 kg
  334.80

  Pakiet Próbny Dogz Finefood

  12 x 400 g
  109.80
 • Tabletki na stawy Ebi-vet Gelenk Aktiv

  2 x 125 g
  22.80

  Bosch Light

  12,5 kg
  99.80

  Pakiet próbny Wahre Liebe, 2 x 400 g

  2 x 400 g
  19.80

  SnuggleSafe Termofor dla zwierząt

  SnuggleSafe termofor
  69.80
 • Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Wołowina
  19.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Indyk

  69.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  36.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  worki na odchody, biodegradowalne, 4 rolki po 20 worków
  6.80
 • Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  19.80

  Nylonowy kojec dla zwierząt

  Mały: 74 x 74 x 38,5 cm (zamek błyskawiczny)
  119.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, kaczka

  2 x 10 kg
  369.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Outdoor & Active
  17.80
 • Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  125 g
  44.80

  Smilla Sensible

  4 kg
  39.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XL
  39.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk i sardynki
  19.80
 • JBL Novo GranoMix mini Click - - 100 ml

  17.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 84 x 87 cm
  269.80

  Pakiet Cosma Nature, 96 x 70 g

  Filet z kurczaka
  249.80

  Cat´s Paws drapak dla kota

  Beżowy w brązowe łapki
  159.80
 • Kong Snugga Wubba

  L
  24.80

  Kocimiętka

  3 x 20 g
  12.80

  Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Ryba
  399.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Pierś kurczaka z tuńczykiem Bonito
  15.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Łosoś i pstrąg, 3 x 50 g
  19.80

  6 x 280 g Cosma Nature w super cenie!

  Tuńczyk
  39.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 55 cm
  29.80
 • Legowisko Catmaxx, czarne

  Ø 55 cm
  119.00

  Royal Canin Breed Bulldog Junior

  12 kg
  219.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z królikiem
  34.80

  Trixie Premio Chicken Cubes

  3 x 50 g
  7.80
 • Myszka do drapania Jumbo

  42 cm
  34.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  50 g
  9.80

  Mera Dog Junior 1

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Cielęcina
  89.80
 • Płaszcz Legend

  Dł. grzbietu: ok. 35 cm
  29.80

  Lillebro kuleczka dla dzikich ptaków

  30 x 90 g
  19.80

  Podwójna miska ceramiczna Cats, kremowa

  2 x 125 ml, dł. x szer.: 23 x 11 cm
  14.80

  Royal Canin w sosie, 1 x 85 g

  Digest Sensitive w sosie
  4.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0