wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk z sardynkami
  42.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  32.80

  Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg

  Grandis
  245.00

  Drapak Trixie Nerja

  77 x 41 x 99 cm
  199.00
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g

  Biały tuńczyk i krewetki
  39.80

  Nova Food Trainer Natural Adult, z kurczakiem

  10 kg
  169.00

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 400 g

  Kurczak z wątróbką drobiową
  49.80

  Schesir Small Natural, 6 x 50 g

  Kurczak i kaczka
  17.80
 • Sanabelle Adult, kurczak

  2 x 10 kg
  219.00

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  10 kg
  199.00

  Iams Pakiet próbny, w saszetkach 4 x 100 g

  Kitten Kurczak w sosie
  13.80

  Autumn Edition Cosma Thai Snackies

  Kurczak z dynią, 22 g
  9.80
 • Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  2 x 250 g
  129.00

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 100 g

  Serce i wątroba z pełnoziarnistym ryżem
  25.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Miamor Cat Confect gratis!

  Adult 7+ Active Longevity, kurczak,10 kg
  189.00

  Megapakiet Miamor Feine Filets w galarecie, 12 x 185 g

  Tuńczyk i kalmary
  56.80
 • Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Tuńczyk
  79.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  3,5 kg
  104.80

  Legowisko Coffee, biało/ brązowe

  Ø x wys.: 50 x 35 cm
  69.80

  Nova Foods Trainer Natural Kitten

  2 x 2 kg
  119.00
 • Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk z sardynkami
  39.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Czysty kurczak
  44.80

  Duże opakowanie Royal Canin + puszka na karmę gratis!

  Kitten, 10 kg
  174.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Cielęcina z drobiem
  44.80
 • Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna

  55 x 15 g
  54.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g

  Tuńczyk z szynką
  39.80

  Sheba Filets 6 x 80 g

  Filety z owoców morza
  19.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  69.80
 • Porta 21, 6 x 90 g

  Kurczak z wołowiną
  22.80

  Megapakiet Sheba Paté, 32 x 100 g

  Indyk
  69.80

  Megapakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection z kawałkami drobiu
  69.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Tuńczyk z ananasem
  26.80
 • Gourmet Gold Paszteciki, 12 x 85 g

  Kaczka ze szpinakiem
  22.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  32.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Drób i ryba morska
  35.80

  Eukanuba Adult Light Kurczak & Wątróbka

  2 x 3 kg
  179.00
 • Royal Canin Maine Coon Kitten

  400 g
  17.80

  Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z białym tuńczykiem
  17.80

  Przysmak dla kota Sanabelle w niskiej cenie!

  Grain Free, 200 g
  9.80

  18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Kitten: tuńczyk
  44.40
 • Łóżko Smilla, pomarańczowe w białe łapki

  45 x 35 cm
  22.80

  Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  800 g
  11.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak

  6,8 kg
  159.80

  Gimpet MULTIwitamina Extra pasta dla kota

  220 g
  29.80
 • Karma dla kota Schesir Kitten w galarecie, 6 x 140 g

  Tuńczyk z aloesem
  34.80

  Drapak Banana-Leaf Paradise w najniższej cenie!

  103 x 58 x 158 cm
  479.00

  Tigerino Ecoverde, żwirek zbrylający na bazie drewna

  2 x 30 l
  139.00

  10 + 2 gratis! 12 x 170 g Cosma

  Original: Łosoś
  44.60
 • Gimpet Malt-Soft TGOS pasta dla kota

  2 x 220 g
  57.80

  Trixie Cuddly legowisko dla kota

  45 cm
  19.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  22.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, łosoś z pstrągiem
  35.80
 • Duże opakowanie Royal Canin + puszka na karmę gratis!

  Persian Adult, 10 kg
  179.00

  Sheba Sauce, 8 x 85 g

  Selection in Sauce, 4 smaki
  17.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i sardynki
  29.80

  Kattovit Urinary - Low Magnesium

  Tuńczyk, 24 x 175 g
  89.80
 • Bozita Feline Kitten

  10 kg
  165.00

  Yarrah Cat Food Bio z rybą

  2 x 10 kg
  359.00

  Felix Crispies, Wołowina z kurczakiem

  3 x 45 g
  14.80

  Almo Nature Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g

  Cielęcina z warzywami
  19.80
 • 10 kg GranataPet + zegarek na rękę gratis!

  Kitten, kurczak
  229.00

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  29.80

  Mata sizalowa do drapania

  55 x 35 cm
  24.80

  Wędka dla kota Wielkanocny Zajączek

  1 sztuka
  11.80
 • Żwirek Extreme Classic, bezzapachowy

  15 kg
  56.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  8 x 3 m
  69.80

  GranataPet Adult, krewetki

  2 kg
  69.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  2 x 3,5 kg
  189.00
 • Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  2 kg
  66.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Patè, 12 x 100 g

  Ryba morska
  32.80

  Cosma Original w galarecie, 6 x 400g

  Tuńczyk
  42.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Bawół
  69.80
 • Duże opakowanie Hills Feline w super cenie!

  Senior Healthy Ageing 11+, 8 kg
  169.80

  Nova Food Trainer Natural Adult, z kurczakiem

  2 kg
  59.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  3 kg
  74.80

  18 + 6 gratis! Royal Canin w sosie, 24 x 85 g

  Instinctive
  59.40
 • Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut
  79.80

  Felix Party Mix Grill

  60 g
  5.40

  Zestaw Animonda ""Gut für Dich""

  4 x 21 opakowań
  54.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Krewetki
  89.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0