wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Emotion Professional Krakersy dla świnek morskich - 2 sztuki - słonecznik bulwiasty

  5.80

  Tunel dla kota Royal Pet White XXL, biały - 50 x 35 x 28 cm

  54.80

  Purina DeliBakie Stars - 320 g

  7.80

  Rinti Sensible, 24 x 185 g - Kurczak z ryżem

  74.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego - 0,35 l, Ø 14 cm

  25.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Plamiak

  21.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg - Kids Junior

  239.80

  10 + 2 gratis! Karma mokra Hills Feline, 12 x 85g - Light, mięso i ryba

  29.80
 • Applaws Adult Large Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  519.80

  Pakiet próbny Schmusy Nature Vollwert Flakes, 12 x 100 g - 12 x 100 g

  22.80

  Dwupak Briantos - Junior, 2 x 14 kg

  169.80

  Duże opakowanie Bosch + piłka Crackle Ball gratis! - Bio Adult, kurczak, 11,5 kg

  119.80
 • Almo Nature Adult Large, jagnięcina z ryżem - 12 kg

  159.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g - Wołowina

  17.80

  Flower drapak dla kota - Wys. x Ø: 110 x 48 cm

  139.80

  Zabawka Dla Psa Active Bone - Opakowanie uzupełniające 24 sztuki

  24.80
 • Dennerle BIO 120 Profi Komplet - na 120 l

  129.80

  Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak - 11 kg

  141.80

  Rosewood leżanka na kaloryfer 2 in 1, kremowa - Ø x dł.: 23 x 45 cm

  89.80

  Bozita Naturals Original Mini - 2 x 9 kg

  149.80
 • JR Farm Chipsy bananowe - 150 g

  6.80

  Mix z jagnięciny - 200 g

  12.80

  Bosch HPC Soft Kurczak & banan - 2 x 12,5 kg

  349.80

  Concept for Life Sterilised Cats - 2 x 10 kg

  269.80
 • Chipsi Super Granulat z miękkiego drewna - 3,4 kg

  15.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 800 g - Adult Sensitive, kurczak i ryż

  114.80

  Felix Meaty Sensations z drobiem - 1 kg

  12.80

  Duże opakowanie Hill’s Science Plan + pęseta Trixie gratis! - Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 12 kg

  158.80
 • Whiskas Junior w saszetkach, 12 x 100 g - Wybór dań drobiowych w galarecie

  15.80

  Almo Nature Adult Medium, jagnięcina z ryżem - 12 kg

  159.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 12 x ok. 32 cm

  165.80

  Luposan Granulki wzmacniające stawy - 1350 g

  179.00
 • Happy Cat Fit & Well Junior - 2 x 10 kg

  289.80

  Pakiet próbny Purizon Adult, 3 x 400 g - Pakiet I

  29.80

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Bażant

  34.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z kurczakiem

  11.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Dziki królik i indyk

  99.80

  Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Paski kurczaka w sosie

  66.00

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear - Pompa zapasowa

  45.80

  Klatka dla papug Noble - 81 x 78 x 155 cm

  499.80
 • Miamor Ragout Royale Kitten, 22 x 100 g - Wołowina

  34.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie - 12 x 85 g

  35.80

  Kitekat, wołowina i warzywa - 2 x 900 g

  13.80

  KONG Kickeroo Stix Mouse, zabawka dla kota - 1 sztuka

  22.80
 • Miamor Cat Confect pasta multiwitaminowa dla kota - 24 x 15 g

  19.80

  Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g - Łosoś z serem

  5.80

  Pojnik dla zwierząt Classic - 320 ml, dla królika

  9.80

  Transporter Feria - Rozm. 4

  149.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g - Tuńczyk

  14.80

  Royal Canin Giant Junior Active - 15 kg

  199.80

  Łóżko 2 w 1 z imitacji owczej skóry - 90 x 70 x 8 cm

  69.80

  Duże opakowanie Bosch + piłka Crackle Ball gratis! - Active, drób, 15 kg

  84.80
 • Lillebro Kule tłuszczowe XXL - 10 x 500 g

  29.80

  Royal Canin Indoor +7 - 3,5 kg

  89.80

  Dirt Devil Mop na parę wodną AquaClean M 318 - Mop na parę wodną

  269.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Duża ilość kurczaka

  55.80
 • Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - Jasnoszara kuweta

  249.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain - 2 x 13 kg

  369.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie! - Senior, Wołowina z drobiem

  65.80

  Eukanuba Jack Russell Terrier - 2 kg

  35.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, tacki - Indyk i ziemniak, 24 x 100 g

  65.80

  HALTI kaganiec, czarny - Rozm. 2

  34.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 16 x 370 g - Królik

  55.80

  2 kg Almo Nature + Snackball, kula na smakołyki gratis! - Holistic, kurczak z ryżem

  39.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, puszki - 6 x 156 g

  29.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe dla kastratów - 10 kg

  109.80

  21 + 3 gratis! Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100 g - Senior, Królik i kurczak

  51.80

  Applaws Adult z kurczakiem i jagnięciną - 2 kg

  44.80
 • Benek Super Zielony Las żwirek dla kota - 10 l (ok. 8 kg)

  20.80

  Spowalniająca jedzenie miska ze stali nierdzewnej - 530 ml, Ø 22,5 cm

  39.80

  zooplus Selection Adult Active, kurczak - 6 x 400 g

  39.80

  Maszynka do strzyżenia Balou - Maszynka z głowicą

  99.80
 • Pakiet próbny Applaws Selection saszetki, 6 x 70 g - Ryba

  21.80

  Hills Feline Adult, królik - 2 x 10 kg

  309.80

  Iams Hairball Control System - 2,55 kg

  44.80

  Klatka dla królika Outback Kompakt z kojcem - 104 x 52 x 92 cm

  319.80
 • Almo Nature Adult Medium, łosoś z ryżem - 12 kg

  159.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Sensitive, konina z amarantem, 24 x 85 g

  74.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy - Dł. grzbietu: 70 cm

  69.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Pluszowa zabawka Dotti gratis! - Adult Light, jagnięcina i ryż, 10 kg

  139.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa