wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Rocco Senior, 6 x 400 g - Drób z płatkami owsianymi

  21.80

  Pedigree DentaStix - Dla średnich psów, 1440 g, 56 szt.

  39.80

  Cats Best Green Power - 2 x 8 l (6,4 kg)

  45.80

  10 kg Animonda vom Feinsten Deluxe + Rękawica do pielęgnacji sierści gratis! - Adult z kurczakiem

  109.80
 • TetraMin Pokarm w płatkach - 500 ml

  29.80

  Felix Crispies, Mięso z warzywami - 45 g

  4.80

  JR Farm Pakiet dla papużek i kanarków - Pakiet 3-częściowy (365 g)

  34.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Tuńczyk i szprotki

  42.80
 • Savic Psi bar Ergo Feeder - 2 x 850 ml

  49.80

  Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk z labraksem

  65.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g - Cielęcina z królikiem

  49.80

  Greenwoods Bentonite, naturalny żwirek zbrylający - 14 kg

  39.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Performance, kurczak, 2 x 12 kg

  299.80

  Szampon Hund & Herrchen do sierści burej i moręgowatej - 300 ml

  44.80

  Summer Feeling drapak dla kota - Śr. x wys.: 30 x 6 cm

  14.80

  3 kg Concept for Life sucha karma dla kota 10 zł taniej! - Light Adult

  52.80
 • Purina ONE Sensitive - 1,5 kg

  19.80

  Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich - 15 kg *

  129.80

  Rocco, 1 x 400 g - Classic: Czysta wołowina

  3.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Sterilised Appetite Control, 2 kg

  59.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Filet z kurczaka

  19.80

  Przysmak z płuc konia - 400 g

  35.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Hair & Skin

  239.80

  Lilys Kitchen, 6 x 400 g w super cenie! - Chicken Parfait

  59.80
 • Krople do pielęgnacji oczu kota - 150 ml

  19.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek - Kaczka, 105 g

  44.80

  Buty S & P Boots - Rozm. XL

  54.80

  Ferplast Siesta higieniczny kosz - Rozm. 78: dł. x szer. x wys.: 89,5 x 59 x 25 cm

  79.80
 • Whiskas Senior 7+ saszetki, 12 x 100 g - Wybór dań rybno-drobiowych w sosie

  15.80

  Dwupak Mera Dog - Care High Premium Senior, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Light, 12 x 50 g - Tunek wschodni

  27.80

  1,5 kg Nutro Choice + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Adult, ryba

  49.80
 • Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną - 2 x 7,5 kg

  269.80

  Sanabelle Adult, struś - 2 x 10 kg

  209.80

  Hills Ideal Balance Adult Small Breed, kurczak i ryż - 3 x 2 kg

  114.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 2 x 12 kg

  279.80
 • Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów - Filtr zapasowy (3 szt.)

  24.80

  Dwupak Hills Feline - Adult, tuńczyk, 2 x 10 kg

  314.80

  KONG Shakers Dragon - M/L: dł. x szer. x wys. ok: 41 x 13 x 10 cm

  34.80

  Fitmin Program Maxi Senior - 2 x 15 kg

  284.80
 • Trixie Półka do leżenia montowana do ściany, beżowa - 42 x 41 x 15 cm

  34.80

  Concept for Life Medium Light - 6 kg

  99.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Thai w galarecie - 6 x 170 g, Fruits

  25.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Senior - 2 x 12,5 kg

  289.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - 4 smaki, Mieszany pakiet II

  65.80

  Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g - Wołowina z dziczyzną

  39.80

  GranataPet Adult, drób - 2 kg

  69.80

  Bosch Junior Mini, drób (nowa receptura) - 15 kg

  119.80
 • Josera Kids Junior - 2 x 15 kg

  249.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g - Łosoś i indyk

  44.80

  43 + 5 gratis! Royal Canin mokra karma dla kota, 48 x 85 g - Instinctive +7 w galarecie

  117.40

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Wołowina z warzywami

  17.80
 • Royal Canin Sterilised 37 - 10 kg

  159.80

  Concept for Life British Shorthair Adult - 9 kg

  139.80

  18 + 6 gratis! Cosma Thai w galarecie, 24 x 100 g - Kurczak

  50.40

  Duże opakowanie Bozita Robur + Rocco Chings Season, 2 x 70 g gratis! - Genuine 23/13, jagnięcina i ryż, 12,5 kg

  175.80
 • Felix Twists, 50 g - O smaku kaczki i wątróbki

  5.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 5 l (ok. 2,1 kg)

  14.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Wołowina

  89.80

  10 kg Bozita Feline + Domek dla kota Butterfly z matą do drapania gratis! - Diet & Stomach - Sensitive

  168.80
 • Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g - Filet z kurczaka z wołowiną

  52.80

  Royal Canin Giant Junior - 18 kg

  179.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g - Kurczak z wątróbką wołową z warzywami

  122.60

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Kawałki kurczaka

  34.80
 • JR Birds przysmak dla smakoszów - 2 sztuki

  14.80

  Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 8 kg

  129.80

  Trixie Catch the Light - Wskaźnik laserowy - Wskaźnik laserowy

  17.80

  Obroża dla kota Monte Carlo - Biała

  11.80
 • Dwupak Royal Canin Mini - Adult Sterilised, 2 x 8 kg

  234.80

  Yarrah Bio soczyste kawałki w sosie, 6 x 150 g - Wegetariańskie kawałeczki z warzywami

  21.80

  NON-PULL miękkie szelki - Rozm. L

  69.80

  Zawieszka LED Spotlit na obrożę - 1 szt.

  32.80
 • Puppy Kong - S, niebieski

  16.80

  Purina ONE Senior 7+ - 800 g

  12.80

  Smilla Adult Sterilised - 2 x 10 kg

  149.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1) - 2 x 15 kg

  354.80
 • Trixie ceramiczna miseczka z motywem łapek, brązowa - 0,3 l/Ø 12 cm

  9.80

  Bozita Feline Indoor & Sterilised - 2 x 10 kg

  299.80

  Bosch Adult Salmon & Potato, łosoś i ziemniak - 2 x 15 kg

  209.80

  Alpha Spirit Ristra Stick, kurczak + ryba - 2 x 16 sztuk

  16.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa