wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g

  Kurczak w sosie
  37.80

  Happy Cat La Cuisine, kaczka

  1,8 kg
  59.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Kurczak, 130 g
  44.80

  10 kg Sanabelle + szeleszczący tunel dla kota gratis!

  Senior
  129.00
 • Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Różnorodność rybna w galarecie
  27.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Drób i ryba morska
  35.80

  Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  15 kg
  129.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Senior, 40 x 100 g

  Indyk i kaczka z szynką
  79.80
 • Chrupiące ciasteczka Feringa

  Z drobiem, 3 x 50 g
  19.80

  Korzystny pakiet Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Tuńczyk, ryż i warzywa
  27.80

  Happy Cat La Cuisine, bio drób

  2 x 4 kg
  189.00

  Wycieraczka przed kuwetę, Łapki

  Beżowa
  9.80
 • Pakiet próbny 6 x 70 g Almo Nature, 3 różne smaki

  Pakiet III
  22.80

  Hills Natures Best Feline Mature 7+

  2 x 2 kg
  159.00

  Eukanuba 3 lub 4 kg+ Dokas Paski do żucia z kaczki gratis!

  Adult Light Kurczak & Wątróbka, 3 kg
  94.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z krabami
  17.80
 • Zabawka dla kota Myszka Wellness

  3 sztuki
  34.80

  Kattovit Low Protein

  Kurczak, 24 x 175 g
  89.80

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g

  Filet drobiowy z szynką w galarecie
  34.80

  Megapakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Łosoś
  69.80
 • Kitekat saszetki, 12 x 100 g

  Drobiowa uczta
  12.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk i kurczak
  39.80

  Drapak Coco Palm

  70 x 50 x 146 cm
  269.00

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie / sosie, 12 x 370 g

  Królik w galarecie
  44.60
 • Integra Protect Struvit

  Kurczak, 6 x 100 g
  19.80

  Acana Wild Prairie Cat & Kitten

  6,8 kg
  139.00

  Zabawka dla kota Myszka Wellness

  1 sztuka
  12.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Dziczyzna
  49.80
 • Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g

  Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie
  62.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z okoniem morskim
  17.80

  Duże opakowanie Royal Canin + puszka na karmę gratis!

  Indoor Long Hair, 10 kg
  185.00

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  16.80
 • Gimpet, pasta z tauryną

  50 g
  11.80

  Royal Canin Ultra Light w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Filet z kurczaka
  39.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 100 g

  Z drobiem
  14.80
 • Benek Super Lawenda żwirek dla kota

  10 l (ok. 8 kg)
  23.80

  Whiskas Junior z kurczakiem

  2 x 1,75 kg
  44.80

  18 x 370 g Bozita + Zabawka dla kota Motyl gratis!

  Jagnięcina w galerecie
  80.40

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka i filet z kurczaka z szynką
  19.80
 • 6 x Almo Nature Label , 3 różne smaki

  Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g
  19.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota

  Kurczak, 3 x 5 g
  5.40

  Gimpet polyetylenowe worki do kociej toalety

  12 sztuk
  9.80

  Animonda Carny Adult, 24 x 200 g w korzystnej cenie!

  Pakiet mieszany II
  59.80
 • Hills Feline Kitten, tuńczyk

  2 kg
  59.80

  Korzystny pakiet Purina ONE

  Senior 7+, 5 x 800 g
  62.80

  Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Bawół
  19.80

  Royal Canin Oral Sensitive 30

  1,5 kg
  49.80
 • Duże opakowanie Hills Feline w super cenie!

  Adult, królik,10 kg
  159.80

  Cosma Thai w saszetkach, 6 x 100 g

  Kurczak z tuńczykiem
  12.80

  Dwupak dużego opakowania GranataPet

  Adult, kaczka, 2 x 10 kg
  439.00

  Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g

  Królik z kaczką
  45.80
 • Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak

  15 kg
  129.00

  18 x 370 g Bozita + Zabawka dla kota Motyl gratis!

  Renifer w sosie
  80.40

  Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

  2 x 6,8 kg
  209.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z kaczką
  39.80
 • Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  17.80

  Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g

  3 rodzaje drobiu w pasztecie
  69.80

  Megapakiet Almo Nature Jelly, 24 x 70 g

  Kurczak
  69.80

  Pakiet mieszany Catessy kawałeczki w sosie

  12 x 100 g
  12.80
 • Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg

  Adult Large Breed
  299.00

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne i rybne smaki z warzywami
  37.80

  Dirt Devil Mop na parę wodną AquaClean M 318

  Mop na parę wodną
  299.00

  Megapakiet Sheba Duett, 24 x 85 g

  Drób
  54.80
 • Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Indoor & Sterilised
  79.80

  Drapak Grassland

  40 x 35 x 45 cm
  69.80

  Żwirek Golden Grey Master

  14 kg
  49.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 32

  2 kg
  84.80
 • Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Mieszany pakiet próbny Catessy Adult

  4 kg Mix Drób + 4 kg Mix Mięso
  36.80

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio-wołowina z dynią i komosą ryżową
  22.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Z królikiem, indykiem i drożdżami
  16.80
 • Lilys Kitchen Crunchy Nibbles ze świeżym kurczakiem

  2 x 400g
  46.80

  Catessy Adult Mix Drób

  1 kg
  5.80

  Integra Protect Renal

  Kurczak, 6 x 100 g
  17.80

  Miska ceramiczna Cats, kremowa

  250 ml, Ø 13 cm
  11.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk i kurczak
  34.80

  Integra Protect Renal

  2 x 1,75 kg
  84.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  29.80

  20 + 4 gratis! Royal Canin, 24 x 85 g

  Digest Sensitive w sosie
  66.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0