wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g - Wołowina

  39.80

  Trixie bawełniana obręcz - Ø 24 cm

  19.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe - 3 x ok. 11 cm

  11.80

  Trainer Natural Puppy & Junior Mini, 6 x 150 g - Kurczak, ryż i kukurydza

  29.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 400g - Kurczak

  49.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Wątróbka

  19.80

  Numaxes Canifugue, system ogradzający - Dodatkowy drut o długości 100 metrów

  99.80

  Wolf of Wilderness "High Valley" - uszy wołowe z sierścią - 120 g (3 sztuki)

  15.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki - 2 x 12,5 kg

  389.80

  Whiskas Adult, puszki, 12 x 400 g - Łosoś w galarecie

  33.80

  Eheim filtr zewnętrzny eXperience 250 Thermo - 250T, do 250 l (2124)

  799.80

  Concept for Life, opakowanie próbne, 80 g - Medium Adult

  1.40
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g - Tuńczyk z kurczakiem, 290 g

  85.80

  12 x 200 g Mieszany pakiet próbny Grau w super cenie! - Puszka dla Łasucha

  54.80

  Earthborn Holistic Meadow Feast - 12 kg

  259.80

  Sera Aquatan Preparat do uzdatniania wody - 5000 ml

  179.80
 • Happy Cat Sensitive Grainfree Junior - 4 kg

  104.80

  zoolove 2w1 drapak dla kota - 50 x 21 x 20 cm

  49.80

  Mieszany pakiet próbny: Rocco Chings Double, 3 x 200 g - 3 różne smaki

  49.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Kaczka, indyk, kurczak

  129.80
 • Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 2 x 4 kg

  129.80

  12/13,5 kg Purizon karma + Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką gratis! - Adult, dziczyzna i królik, 12 kg

  229.80

  Korzystny pakiet zooplus Classic, 12 x 400 g - Z kurczakiem

  35.80

  Trainer Natural, 3 kg w super cenie! - Adult świeży kurczak

  64.80
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g - Hearties

  11.60

  Josera MinisBest Junior/Adult Mini - 2 x 4 kg

  99.80

  Chewies Korzeń do gryzienia - S

  34.80

  Gimpet Baby Tabs dla kociąt - 250 sztuk

  9.80
 • Prestige pokarm dla kanarków Kanari - 20 kg

  99.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango - Obwód szyi: 50-55 cm

  219.80

  KONG Kickeroo Stix Mouse, zabawka dla kota - 1 sztuka

  22.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Wątróbka z kurczaka

  57.80
 • Freedom torba transportowa z wybiegiem - 50 x 29 x 32 cm

  129.80

  Yarrah Bio, kurczak i zboża - 15 kg

  219.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22 - 2 x 14 kg

  434.80

  Concept for Life Medium Adult - 80 g - wypróbuj teraz!

  1.40
 • 20+4 gratis Schesir, 24 x 150g - Fruit, Kurczak i jabłko

  92.60

  Concept for Life British Shorthair Adult - 400 g

  14.80

  Barkoo zawijane kości do żucia, wieprzowe - 3 x ok. 17 cm

  27.80

  3 kg Yarrah Bio w super cenie! - Z rybą

  59.80
 • Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak - 12 kg

  138.80

  Silver Vine zabawka dla kota - 1 sztuka

  17.80

  14 kg Briantos karma + Trixie Dog Activity dysk gratis! - Adult, łosoś & ryż

  74.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Mieszany pakiet III

  149.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Exotic, 12 x 85 g - Bawół

  32.80

  GranataPet Symphonie No. 3, struś - 4 kg

  149.80

  Felix Junior/Senior, 48 x 100 g w super cenie! - Senior, 4 smaki

  56.80

  Earthborn Holistic Weight Control - 12 kg

  259.80
 • Hunter Olej z łososia - 250 ml

  29.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina - 12 x 400 g

  99.80

  Wieża Diogenes M Basic Diagonal drapak dla kota - Czarny

  179.80

  Mieszany megapakiet Lukullus - 24 x 400 g

  89.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Adult, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg

  299.80

  Megapakiet Cosma Thai w galarecie, 24 x 100 g - Kurczak z tuńczykiem

  59.80

  Feline Porta 21, 6 x 90 g - Kitten Kurczak

  22.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Special Plant , 2 świetlówki - 2 x 30 W, dł. 89,5 cm

  149.80
 • Hills Canine Adult, jagnięcina i ryż - 12 kg

  154.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 140 g - Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie

  49.80

  Trixie Cat Activity Playground, zabawka dla kota - 1 szt.

  119.80

  Megapakiet zoolove, 24 x 800 g - Drób, 24 x 800 g

  144.80
 • Royal Canin Renal Veterinary Diet - Wołowina, 24 x 85 g

  74.80

  13/15 kg Fitmin + Trixie piłka gumowa gratis! - Program Mini Maintenance, 15 kg

  147.80

  12 x 200 g Granatapet w super cenie! - Łosoś i indyk

  47.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g - Wołowina z warzywami

  17.80
 • Taste of the Wild Rocky Mountain Feline - 2 x 7 kg

  254.80

  PetSafe ssscat odstraszacz dla psów i kotów - Wkład do ponownego napełniania

  49.80

  Concept for Life British Shorthair Adult - 3 kg

  65.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality - 1,5 kg

  49.80
 • Bozita Feline Indoor & Sterilised - 10 kg

  154.80

  Yarrah Cat Food Bio z kurczakiem - 2 x 10 kg

  369.80

  Kattovit Niere/Renal - Jagnięcina, 12 x 85 g

  26.80

  Kiełbaski w 100 % z mięsa jelenia - 225 g

  19.80
 • Bozita Feline Outdoor & Active - 2 kg

  49.80

  Mieszany pakiet Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Pakiet 2

  37.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk - 2 kg

  56.80

  Concept for Life Large Adult - 12 kg

  119.80
 • JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny - e1501, do 600 litrów

  529.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Szynka

  94.80

  Dwupak Fitmin Solution, 2 x 13 kg - Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  259.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 800 g - Dziczyzna, warzywa, makaron

  269.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa