wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Wołowina
  11.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  49.80

  Karma Schmusy Fish, 6 x 185 g

  Tuńczyk, ryż i warzywa
  14.80

  Almo Nature Holistic Kurczak z ryżem

  12 kg
  179.00
 • Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  400 g
  16.80

  Miamor Ragout Royale w galarecie, 22 x 100 g

  Królik
  35.80

  Pochłaniacz zapachów Versele-Laga Deodo

  Świeże kwiaty, 750 g
  19.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurczak i ser
  22.80
 • Pakiet próbny Sanabelle Adult, 3 x 2 kg

  Kurczak, pstrąg, sensitive jagnięcina
  99.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  42.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Kurczak z mięsem z bażanta
  49.80

  Schesir Small Natural, 6 x 50 g

  Tuńczyk z labraksem
  17.80
 • Miamor Cat Confect Sticks, pałeczki

  Kurczak i kaczka, 50 g
  6.80

  Royal Canin Renal RF 23

  2 kg
  84.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak, wołowina, królik
  9.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z aloesem

  22.80
 • Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  44.80

  Domek dla kota Madeira

  90 x 50 x 75 cm
  279.00

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Kurczak z surimi
  19.80

  Biokats Fresh, żwirek dla kota

  3 x 10 l
  79.80
 • Pakiet próbny Gourmet Gold Wyśmienita Różnorodność, 4 x 85 g

  Kawałki w Sosie
  7.80

  Gimpet Jogurt dla kotów

  3 x 150 g
  14.80

  10 kg Josera + Catit Design Senses, tor do zabawy gratis!

  Culinesse Adult, z łososiem
  149.00

  Almo Nature Classic w galarecie, 6 x 55 g

  Light - Tunek wschodni
  17.80
 • Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  1 sztuka
  6.80

  Royal Canin Kitten

  400 g
  16.80

  Royal Canin Ragdoll

  10 kg
  189.00

  Pakiet Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 48 x 85 g

  Wołowina i kurczak
  74.80
 • Legowisko Cozy Panther, czarne

  80 x 60 x 24 cm
  99.80

  10 + 2 gratis! Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Indyk i krewetki
  49.60

  Pakiet Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 48 x 100 g

  Rybne smaki
  59.80

  Sanabelle Urinary

  400 g
  12.80
 • Cat Activity Fun Circle, zabawka dla kota

  Ø x wys.: 25 x 4 cm
  59.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  55.80

  Antypoślizgowa miska z motywem kota

  0,2 l, Ø 15 cm
  5.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Sensitive Hair & Skin
  17.80
 • Dreamies przysmaki dla kota, 110 g

  Kurczak
  8.80

  Bozita Feline Kitten

  10 kg
  199.00

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i serce
  29.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak w sosie własnym
  57.80
 • Hills Feline Sensitive Skin Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  3 kg Yarrah Bio + Pałeczki Natures Finest gratis!

  Z kurczakiem
  64.80

  Nutram Sensitive

  2 x 2 kg
  99.80

  5 + 1 gratis! Grau Kitty Puszka dla Łasucha

  6 x 200 g
  29.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w sosie
  69.80

  Whiskas Senior saszetki, 12 x 100 g

  W smacznym sosie
  17.80

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  30 l (ok. 12,6 kg)
  69.80

  Multi-Scratch mata do drapania

  48 x 12,5 x 5,5 cm
  12.80
 • Hills Feline Adult, wątróbka z kurczakiem - - 6 x 156 g

  34.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk z kukurydzą
  39.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z sercami drobiowymi
  15.80

  Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  400 g
  16.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  49.80

  5 + 1 gratis! Animonda vom Feinsten Kitten

  Kitten Baby-Paté, z tauryną
  12.20

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Wołowina, 115 g
  44.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Grande
  9.80
 • Applaws z kurczakiem

  7,5 kg
  159.00

  Gimpet Creme Gourmet

  Ser, 3 x 75 g
  27.80

  20 + 4 gratis! Bozita Feline, 24 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  76.00

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk z wołowiną
  79.80
 • Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk atlantycki
  22.80

  20 + 4 gratis! Bozita Feline, 24 x 190 g

  Outdoor & Active
  76.00

  Gimpet pasta serowa dla kota, z biotyną

  3 x 50 g
  29.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  400 g
  16.80
 • Gimpet ShinyCat, 6 x 85 g - - Tuńczyk

  17.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Indyk, królik, ryż i ziemia mineralna
  24.80

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Kurczak z surimi
  19.80

  Beaphar Kitties

  3 x 75 sztuk
  27.80
 • Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  55.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Indyk i makaron
  15.80

  Kret - zabawka dla kota z kocimiętką i głosem

  1 sztuka
  14.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Patè, 12 x 100 g

  Wołowina
  32.80
 • Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 3 x 75 g
  24.80

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Drób
  14.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Feline Large
  12.80

  Drapak Natural Paradise

  kremowy
  599.00
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - - Indyk z serem

  64.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  Fruit, 6 x 75 g
  24.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  200 g
  29.80

  Hills Feline Adult, 6 x 85 g

  Ryba
  21.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0