Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Temptations, owoce morza

  60 g
  5.80

  Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g

  Drobiowa uczta w galarecie
  22.80

  Grau Miezelinos Adult Sensitive Hairball

  2 x 2,5 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sterlised, Łosoś z marchewką
  26.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z aloesem

  19.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Wołowina i serca
  17.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk, kurczak i ser
  36.80

  Trixie podkładka pod miskę dla kota

  40 x 30 cm
  5.80
 • Żwirek Golden White

  14 kg
  44.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Jagnięcina z ziemniakami i ożanką
  74.80

  10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Sensitive, drób
  119.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk i szprotki

  22.80
 • Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Adult, kurczak
  7.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Forma do montażu w szkle brązowa
  37.80

  Catessy Chrupiący przysmak 65 g

  Drób z serem
  2.80

  Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Ciemnoszary
  99.80
 • Almo Nature Holistic Biała ryba i ryż

  12 kg
  169.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  2 x 10 kg
  219.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Łosoś z pstrągiem
  16.80

  Happy Cat La Cuisine, ryba morska z drobiem

  2 x 4 kg
  189.80
 • Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką

  66 x 15 g
  49.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Kurczak i indyk
  4.80

  Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Komplet (poidełko, 3 x filtr)
  169.00

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 2 kg

  59.80
 • Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  1,5 kg
  56.80

  Grau Basic Cat Care, z jagnięciną

  2 x 5 kg
  219.80

  Royal Canin Sterilised 12+

  400 g
  17.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  32.80
 • Integra Sensitive w zestawie

  w zestawie
  27.80

  Pakiet Sheba Paté, 32 x 100 g

  Indyk
  69.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla małych zwierząt

  3 x 1,5 kg (3 x 3 l )
  49.80

  10 + 2 gratis! Sheba, 12 x 85 g

  Cuisine, kurczak w sosie
  24.60
 • Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z pomidorami
  14.80

  Sanabelle No Grain

  10 kg
  149.80

  Megapakiet Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w sosie
  64.80

  Mieszany megapakiet Iams, 24 x 100 g

  Adult, 4 smaki w sosie
  54.80
 • 18 x 85 g Gimpet Shiny Cat, 15 + 3 gratis!

  Kitten: tuńczyk
  44.40

  Dwupak Catessy, 2 x 4 kg

  Mix Drób
  34.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Kitten
  34.80

  Zestaw Kitekat karma sucha 900 g + karma mokra 12x100g

  Kurczak i warzywa + Drobiowa uczta
  16.80
 • 20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Jagnięcina
  82.60

  5 + 1 gratis! Puszki Smilla z drobiem lub rybą

  Mieszany pakiet z rybą, 6 x 400 g
  19.00

  Nature XXL drapak - słupek dla kota

  55 x 55 x 120 cm
  179.00

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  99.80
 • Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g

  Tuńczyk i sardele
  79.80

  4 + 2 gratis! Pakiet mieszany Feringa, 6 x 200 g

  4 różne rodzaje
  29.80

  Smilla Adult Sterilised

  1 kg
  12.80

  Hills Natures Best, 4 kg + zabawka dla kota gratis!

  Mature 7+
  149.80
 • Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  3 kg
  74.80

  Miska ceramiczna Cats Black & White

  250 ml, Ø 13 cm
  11.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 200 g

  Zestaw II
  32.80

  Sanabelle Kitten

  400 g
  9.80
 • Mieszany pakiet próbny Cosma Thai w saszetkach

  6 x 100 g
  14.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 200 g

  Kurczak, łosoś i olej szafranowy
  39.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  69.80

  Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Junior
  67.80
 • Happy Cat Fit & Well Light

  2 x 10 kg
  279.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Kurczak w kremie z marchewek
  54.80

  Biokats Micro żwirek dla kota

  14 l
  27.80

  Łyżka do karmy

  2 sztuki
  26.80
 • Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  24 x 15 g
  17.80

  Kattovit Urinary

  24 x 400 g
  139.80

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  1 sztuka
  4.80

  Gimpet Płatki witaminowe dla kota

  3 x 200 g
  39.80
 • Migający jeż, zabawka dla kota

  1 sztuka
  6.80

  Smilla Adult Wołowina

  1 kg
  12.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Drób z ryżem pełnoziarnistym
  49.80

  Mieszany pakiet próbny Beaphar dieta na nerki

  6 x 100 g
  19.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  32.80

  Zabawka Catnip Veggies

  2 sztuki
  14.80

  Cat & Clean Sensitive o zapachu dziecięcego pudru

  2 x 15 kg
  74.80

  Royal Canin Maine Coon Kitten

  10 kg
  179.80
 • 5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Czarniak z indykiem
  14.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba

  7,5 kg
  199.80

  Smilla Adult, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  1,8 kg
  22.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Wołowina
  22.80
 • 10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Sensitive, jagnięcina
  124.80

  Beaphar Kitties

  3 x 75 sztuk
  27.80

  24 x 85 g Purina ONE + Purina ONE, 800 g gratis!

  Adult, Wołowina z marchewką
  59.20

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Delicato, indyk w galarecie
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0