Kupując karmę kieruję się
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • XXL Drapak - słupek Jumbo

  Jasnoszary
  89.80

  Dwupak GranataPet, 2 x 10 kg

  Adult, ryba
  439.00

  Hills Feline Mature Adult 7+ Hairball Control

  2 x 1,5 kg
  109.80

  Beżowy tunel dla kota

  145 x 30 x 28 cm
  199.00
 • Savic Nestor kuweta + 5l Tigerino Crystals żwirek gratis!

  Jasnoszara / biała
  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Jagnięcina z indykiem
  29.80

  Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  29.80

  SlimCat, piłka na przysmaki

  Ø 7,5 cm
  19.80
 • Drapak Natural Paradise

  kremowy
  499.00

  Biokats Fresh, żwirek dla kota

  3 x 10 l
  79.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Pierś z kurczaka z serem
  34.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80
 • Purina Cat Chow Adult Chicken & Turkey, kurczak i indyk

  15 kg
  129.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Plamiak
  4.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Śledź z krewetkami
  49.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 70 g

  Wołowina
  36.80
 • Eukanuba Adult Hairball Kurczak & Wątróbka

  4 kg
  109.00

  Schesir w galarecie, 6 x 140 g

  Tuńczyk z filetem wołowym w galarecie
  29.80

  5 + 1 gratis! Terra Felis Menue, 6 x 200 g

  Wołowina, marchew & rzeżucha
  41.40

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  64.80
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk

  34.80

  Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  1,5 kg
  19.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  6 x 3 m
  44.80

  Schesir Kitten w saszetkach, 6 x 100 g - - Filety z kurczaka

  19.80
 • 15 kg Purina Cat Chow+Round About, karuzela dla kota gratis!

  Adult Rabbit & Liver, królik z wątróbką
  129.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  2 x 10 kg
  245.00

  Ceramiczna miska z motywem

  300 ml
  6.80

  Catit Design Senses, tor do zabawy

  110 x 6,5 x 5 cm
  29.80
 • Pakiet próbny Kattovit Urinary

  Pakiet próbny II
  21.80

  Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  4 kg
  147.00

  Mieszany pakiet Cosma Original Snackies, 4 smaki

  Małe tubki, 62 g
  22.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Wołowina
  31.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Królik z brokułami & kocimiętką
  49.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  19.80

  Sheba Cuisine, 5 x 85 g w super cenie!

  Mix 5 smaków
  9.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  79.80
 • Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive

  2 x 10 kg
  349.00

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Jagnięcina z zieloną fasolą
  74.80

  Sheba Filets, 6 x 80 g

  Filety drobiowe
  19.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Kurczak z szynką
  14.80
 • Witaminy dla kota Fortan Catfortan

  90 g
  29.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i królik
  17.80

  Myszki egipskie

  2 sztuki
  4.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  2 kg
  49.80
 • 9 + 3 gratis! Royal Canin, 12 x 85 g

  Instinctive w sosie
  29.60

  Hills Feline Adult, wątróbka z kurczakiem - - 6 x 156 g

  34.80

  Miamor Pastete Sterilised, 12 x 85 g

  Cielęcina z kurczakiem
  24.80

  Cabrio kuweta dla kota

  Filtr zapasowy, 2 szt.
  9.80
 • Drapak Natural Paradise L

  Kremowy
  499.00

  Megapakiet Miamor Pastete Sterilised, 24 x 85 g

  Cielęcina z kurczakiem
  45.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis!

  Kurczak z aloesem
  45.60

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - - Kurczak z dynią

  64.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Koktajl wielomięsny
  32.80

  Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zapasowa pompka
  69.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Kurczak
  5.80

  Zestaw zabawek dla kota z piłkami i myszkami

  Zestaw 12 elementów
  7.80
 • Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem

  45 g
  5.40

  Transporter Catit White Tiger Voyageur, biały

  48 x 32 x 28 cm
  59.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Indyk
  19.80

  Royal Canin Dental DSO 29

  2 x 1,5 kg
  109.80
 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Dziczyzna z żurawiną, 50 g
  4.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  5 + 1 gratis! 185 g Smilla, puszki z rybą

  Tuńczyk z sardynkami
  12.20

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  19.80
 • Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, saszetki

  6 x 85 g
  22.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Kitten Kurczak

  22.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  6 x 15 g
  5.80
 • Mieszany pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 800 g

  3 smaki
  84.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  74.80

  Sanabelle Hair & Skin

  2 kg
  49.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Sterilised

  15 kg
  144.80
 • Miamor Pastete Sterilised, 12 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  24.80

  Purina Pro Plan Sterilised

  1,5 kg
  44.80

  2 kg Feringa sucha karma dla kota w niskiej cenie!

  Ryba
  39.80

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  2 kg
  49.80
 • 10 kg Sanabelle + Sanabelle Grain Free, przysmak gratis!

  Urinary
  139.00

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Indoor 27
  189.80

  Nova Food Trainer Personal Hairball

  2 kg
  69.80

  Legowisko dla kota Vanilla, beżowe

  Dł. x szer. x wys.: 50 x 45 x 12 cm
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

oddam psa
0