Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet 1
  52.80

  Royal Canin Maine Coon Adult

  2 x 10 kg
  349.80

  5 + 1 gratis! Grau Kitty Puszka dla Łasucha

  6 x 400 g
  46.40

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Wołowina z kaczką
  34.80
 • Filtr do kuwety Ferplast Magix, Prima i Maxi Bella 2 szt.

  Filtr wymienny 20 x 7 cm, czarny, 2szt.
  6.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Ryba

  2 kg
  39.80

  Applaws Kitten

  7,5 kg
  149.80

  Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  2 smaki (Canyon River i Rocky Mountain)
  219.80
 • Żwirek Extreme Classic dla kota, o zapachu lawendy

  15 kg
  56.80

  Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  74.80

  Megapakiet Miamor Sensibel 24 x 100 g

  Kurczak z ryżem
  57.80

  Wahre Liebe dla szarej eminencji

  2 x 4 kg
  169.80
 • Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  34.80

  Silver Line miska ze stali szlachetnej, bordowa

  200 ml, Ø 15 cm
  9.80

  Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami

  3 x 2 sztuki
  19.80

  GranataPet Adult, ryba

  2 x 10 kg
  449.80
 • Gourmet Mon Petit, 6 x 50 g

  Wołowina, cielęcina i jagnięcina
  7.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Serca drobiowe

  24.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w sosie, 24 x 100 g

  Tuńczyk z pomidorami
  64.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  2 x 3,5 kg
  194.80
 • Pakiet próbny Cosma Glory w galarecie

  6 x 170 g
  29.80

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  44.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Kurczak
  74.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Mięso w sosie
  29.80
 • Whiskas Dentabites

  Kurczak, 5 x 40 g
  31.60

  Royal Canin Ultra Light w galaretce

  6 x 85 g
  19.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Intense Hairball 34, 2 x 10 kg
  364.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  1,5 kg
  49.80
 • RollCare, szczotka do usuwania sierści

  On the Go
  34.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Indyk, cukinia & rumianek
  94.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet I
  56.60

  Natural Paradise XXL drapak - słupek dla kota

  Kremowy
  599.80
 • Pakiet próbny, Whiskas Temptations, 240 g

  4 różne smaki
  19.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Indoor & Sterilised
  12.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Kurczak z szynką
  74.80

  Cat & Clean Sensitive o zapachu dziecięcego pudru

  2 x 15 kg
  74.80
 • 6,8 kg Orijen + domek dla kota Hearts & Roses XL gratis!

  Cat Six Fish, 6 ryb
  189.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Wołowina z kurczakiem, krewetkami, warzywami i owocami
  31.40

  Trixie kratka ochronna na okno - - Nr 1: przymocowanie po jednej stronie okna

  9.80

  Acana Wild Prairie

  6,8 kg
  139.80
 • Pakiet mieszany Schmusy Nature Kitten, 12 x 100 g

  Pakiet mieszany
  24.80

  Vitakraft Cat Yums

  Pasztet, 3 x 40 g
  17.80

  Happy Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną

  1,8 kg
  44.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  29.80
 • Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 400 g

  15.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Łosoś i dynia
  41.40

  Tigerino Canada, żwirek dla kota o zapachu cynamonu

  2 x 15 kg (ok. 2 x 14,9 l)
  79.80

  Royal Canin Fit 32

  4 kg
  94.80
 • Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  Pro Plan Dental Plus

  1,5 kg
  44.80

  Pakiet mieszany Whiskas Adult, 3 x 4 kg

  3 smaki
  104.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  10 kg
  122.80
 • Multipak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Ryba
  209.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk z krewetkami
  79.80

  Royal Canin Ageing +12 w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie

  24 x 85 g
  67.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z wołowiną
  15.80

  Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna

  55 x 15 g
  49.80

  Happy Cat La Cuisine, bio drób

  4 kg
  99.80

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Rozpylacz z flakonem 48 ml
  99.80
 • Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  12.80

  Wędka dla kota Crunchy Feather

  1 sztuka
  44.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g

  Tuńczyk z mango
  34.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i kurczak
  27.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka
  19.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  24.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  15.80

  Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka i filet z kurczaka z szynką
  19.80
 • Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z wątróbką drobiową
  49.80

  20 + 4 gratis! Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g

  Adult, Indyk i cielęcina z serem
  41.40

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i filet z kaczki
  19.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 34

  3,5 kg
  119.80
 • Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Delicate Meats Duo
  22.80

  5 + 1 gratis! Thrive Complete, 6 x 75 g

  Kurczak
  20.40

  Applaws Kitten

  400 g
  13.80

  Sprężynowa wędka z piłką - - 1 sztuka

  9.80
 • Animonda Carny Senior, 6 x 200 g

  Kurczak z serem
  17.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z marchewką
  19.80

  Purina ONE Light

  2 x 800 g
  24.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Biała ryba, tuńczyk i łosoś w sosie
  6.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

oddam psa
0