wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  36.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  2 x 12 kg
  286.00

  Lilys Kitchen Organic, kurczak z warzywami

  7,5 kg
  259.00
 • Terra Canis, 6 x 200 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  49.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Adult Body Condition, 12 kg
  169.00

  Orijen Adult 6- Fish

  6,8 kg
  189.00

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet III
  129.00
 • Orijen Puppy Large

  6,8 kg
  155.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur karma , 6 x 400 g

  Dziczyzna
  44.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałki, 12 x 150 g

  Wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  39.20

  Megapakiet Reddy, 24 x 400 g

  High Fibra (W)
  129.00
 • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  2 x 12 kg
  304.00

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  299.00

  Josera SensiPlus Adult Sensitive

  2 x 15 kg
  269.00

  Meradog Chrupiące ciasteczka: tandemy, sztabki i biszkopty

  Mieszanka ciastek, 25 kg
  188.40
 • Lukullus Natural, królik i dziczyzna

  6 x 400 g
  29.80

  Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  189.80

  Tabletki na stawy Ebi-vet Gelenk Aktiv

  2 x 125 g
  22.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  179.60
 • Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  2 x 10 kg
  161.60

  Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Medium Sensible, 4 kg
  74.00

  Megapakiet Reddy, 24 x 400 g

  High Fibra (W)
  129.00

  Dibo Premium płuca jagnięce

  250 g
  19.80
 • Frolic Complete z drobiem

  2 x 7,5 kg
  114.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 11 cm. 250 g
  14.80

  Frolic z drobiem

  3 x 200 g
  18.00

  Dwupak Bozita

  Original XL, 2 x 15 kg
  219.00
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  159.00

  Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowy/brązowy

  75 x 50 cm
  49.80

  Bosch Sensible Renal & Reduction

  11,5 kg
  159.00

  Happy Dog Supreme Mini ""Małe podróże"" - Happy Dog Supreme Mini ""Małe podróże"" 3 x 1 kg

  57.60
 • Rocco Chings Filet z kaczki

  2 x 170 g
  21.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Adult Sterilised, 12 kg
  169.00

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  540 g
  19.80

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. M
  109.00
 • Odblaskowa obroża Łapka, szara

  M-L: obw. 35 - 55 cm, szer. 2 cm
  18.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg
  269.00

  Kong Extreme koloru czarnego

  XL
  49.80

  Forza 10 Maintenance Light, tuńczyk i ryż

  2 x 15 kg
  359.00
 • Karma Nutrivet Instinct AtlanticTen Fish

  12 kg
  229.00

  Dwupak Happy Dog Supreme, 2 x 4/7,5/10/12,5/15 kg

  Fit & Well Senior, 2 x 12,5 kg
  268.00

  Simpsons Premium 80/20 Fish

  12kg
  269.00

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - - 4 kg

  59.80
 • 5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, kurczak z algami morskimi
  21.80

  OTom haczyk na kleszcze

  1 sztuka
  14.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat

  2 x 4 kg
  107.60

  Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 13 kg
  304.00
 • Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  12 kg
  219.00

  Eukanuba Mature & Senior Large Breed

  15 kg
  159.00

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  125.60

  Royal Canin Mini Adult - - 2 kg

  51.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  125.60

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  179.60

  FutterBar, Kaczka z prosem i buraczkami

  10 kg
  169.00

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.00
 • Savic Psi bar Ergo Feeder

  Wys. x głęb.:18,5 cm , 2 x 0,85 l
  79.80

  Lukullus Natural, dziki królik i indyk

  6 x 400 g
  29.80

  Smycz Trixie Hands Free

  Dł. 100 - 135 cm
  79.00

  Piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80
 • Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Medium Adult 7+, 4 kg
  72.40

  Hills Canine Adult, kurczak

  12 kg
  144.80

  Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Kurczak z sercami indyczymi
  24.80

  Pedigree Jumbone Mini

  Kurczak, 20 x 45 g
  29.80
 • Defu Bio Senior

  2 x 12,5 kg
  419.00

  Royal Canin Renal RF 16

  7 kg
  159.80

  Eukanuba Puppy Small Breed

  7,5 kg
  99.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  1 kg
  19.80
 • Black Angus Adult

  15 kg
  189.00

  Royal Canin Selection 7

  15 kg
  149.00

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x S
  20.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 2
  37.80
 • Royal Canin Breed Great Dane Adult

  2 x 12 kg
  314.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet III
  129.00

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Renifer

  49.80

  Bosch Junior Medium - - 3 kg

  35.80
 • Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  3 x 100g
  39.60

  Beneful Tasty Choice 2in1

  14 kg
  94.80

  Barkoo skręcane rurki do żucia natur

  100 x 12,5 cm
  34.80

  Bezprzewodowa szlifierka do pazurów Oster

  21 x 3,5 x 4 cm
  119.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0