wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna - 200 x 1,5 cm, regulowana

  14.80

  Hydor Koralia Nano pompa przepływowa - 900 l/h

  129.80

  Pedigree Complete Senior - 13 kg

  89.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg - Mature Adult, kurczak

  166.80
 • Bunny HERBS- Marzenie królika - 4 kg

  119.00

  Hunter regulowana smycz nylonowa Ecco Sport, czerwona - 200 x 1,5 cm

  14.80

  zoolove smycz w serca - 200 cm x 22 mm

  159.80

  10 + 2 gratis! Bozita Naturals Pate, 12 x 410 g - Renifer

  58.00
 • Bozita Robur Active & Sensitive 22/16 - 15 kg

  188.80

  Grau Excellence Adult Classic, drób - 5 kg

  79.80

  Eheim Professionel 3e 700, filtr zewnętrzny - Professionel 3e 700, do 700 l

  1369.00

  Trixie Natural Living dla papużek i innych małych ptaków - 35 x 29 x 25 cm

  49.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem - 250 g

  14.80

  Pedigree Jumbone Mini - Wołowina, 4 x 45 g

  6.80

  Uszy wieprzowe Premium - 30 sztuk

  92.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic - 4 kg

  119.80
 • Legowisko Freedom Bone - Dł. x szer. x wys. ok: 100 x 70 x 4 cm

  79.80

  10 kg Sanabelle + Domek dla kota Flower gratis! - Adult, kurczak

  119.80

  12 kg Royal Canin Breed + 3 kg gratis! - German Shepherd Adult, 12 + 3 kg

  147.80

  JBL AquaCristal UV-C Filtr do klarowania wody, Seria II - 9 wat dla akwarium do 150 l., dla stawu do 800 l.

  349.80
 • Royal Canin Veterinary Diet - Renal RF 14 - 14 kg

  239.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Jagnięcina z zieloną fasolą

  64.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  129.80

  Hunter obroża Swiss - Obwód szyi: 47-54 cm

  129.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim - 4 kg

  71.80

  Purina ONE Senior 7+ - 800 g

  12.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g - Koktajl wielomięsny

  16.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g - Filet z kurczaka

  69.80
 • Beaphar Multi-Frisch do toalety dla kota - 400 g

  22.80

  Wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa - 2 x 1,5 m

  24.80

  Defu Bio Adult - 2 x 12,5 kg

  419.80

  Wolf of Wilderness ""Wild Hills"" - kaczka - 12 kg

  199.80
 • Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak - 11 kg

  144.80

  Whiskas Junior, 4 x 100 g - Mięso w sosie

  5.80

  JR Farm chipsy jabłkowe - 2 x 250 g

  23.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Baby ( Faza 1) - 10 kg

  136.80
 • Royal Canin German Shepherd Junior - 2 x 12 kg

  344.80

  JR Farm Granulki karma dla szynszyli - 3 x 5 kg

  82.80

  Hill´s Prescription Diet Feline c/d Multicare, łosoś - 12 x 85 g

  39.80

  Korzystny pakiet mieszany Feringa w saszetkach, 24 x 85 g - 2 x Pakiet I

  66.80
 • Pokarm dla dzikich ptaków Versele-Laga 4 sezony - 20 kg

  79.80

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive - 2 kg

  49.80

  Pojnik dla gryzoni Sippy - Medium ok. 280 ml, dla świnki morskiej

  19.80

  Duże opakowanie Eukanuba + przysmak 8in1 Delights gratis! - Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż, 12 kg

  138.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk z aloesem

  79.80

  Perfect Fit Senior, z kurczakiem - 750 g

  11.80

  Eheim Torf Granulat - 1 l

  39.80

  Pro Plan Adult Light Optiweight Sterilised, kurczak i ryż - 2 x 14 kg

  309.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g - Z cielęciną i warzywami

  89.80

  Wolf of Wilderness, 6 x 400 g - Green Fields - jagnięcina

  39.80

  Beaphar Urinary Bits na pęcherz - 3 x 150 g

  27.80

  Foobler Snackball, piłka na smakołyki - Ø 15 cm

  119.80
 • Dwupak Mera Dog - Light, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk z krewetkami

  34.80

  Bozita Feline Large - 400 g

  12.80

  Purina Dog Chow Adult Light Turkey, indyk - 14 kg

  96.80
 • Royal Canin Hypoallergenic DR 21 - 7 kg

  169.80

  Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż - 12 kg

  149.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z kalmarami

  19.80

  Concept for Life All Cats - 2 x 10 kg

  269.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Serca drobiowe

  159.80

  Tetra FreshDelica Pokarm w galarecie - Opakowanie zapasowe, kryl 3 x 48 g

  44.80

  Trixie Premio, krem drobiowy - 75 g

  7.80

  GimCat Paté Deluxe - Z kawałkami wątróbki, 5 x 21 g

  8.80
 • Mucki trawa dla ptaków - Opakowanie uzupełniające

  4.80

  Mucki mieszanka proteinowa - 2 x 20 g

  11.80

  Catsan Ultra żwirek zbrylający się - 2 x 15 l

  109.00

  Hagen Aqua-Glo Świetlówka - 20 W, dł. 58,98 cm

  59.80
 • Trixie Winny poduszka - Dł. x szer: 60 x 40 cm

  39.80

  MeatHit Dental Care z indyka - 2 x 454 g

  39.80

  Megapakiet Lilys Kitchen, 32 x 100 g - Indyk

  149.80

  Korzystny pakiet Smilla Mrrrau, 40 x 400 g - Kurczak

  129.80
 • Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 45 Watt T5, 100 cm, pasuje do Rio 180, Trigon 350

  449.80

  Premium XXL drapak dla kota - 56 x 56 x 120 cm

  179.80

  Optimanova Adult Mobility Kurczak & Ryż - 12 kg

  238.36

  Duże opakowanie Hills Feline + Myszki Greeny gratis! - Adult, jagnięcina, 10 kg

  157.80
 • Royal Canin Maxi Health Nutrition Dermacomfort - 2 x 12 kg

  335.80

  5 kg + 2 kg karmy Vilmie dla małych zwierząt - 7 kg karmy dla królika miniaturowego

  44.00

  Megapakiet Almo Nature Bio Paté, 24 x 100g - Cielęcina & warzywa

  69.80

  21 + 3 gratis! Rinti Gold, 24 x 185 g - Bażant

  60.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa