wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XL, 2 szt.
  24.80

  Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  2 x 12 kg
  429.00

  Torba transportowa

  L: dł. x szer. x wys.: 52 x 26 x 29 cm
  79.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XXL
  39.80
 • Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 12 cm (1560 g)
  79.80

  Rocco Chings Filet z kaczki

  170 g
  12.80

  Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Bio Puppy, kurczak, 11,5 kg
  139.00

  12,5 kg Exclusion + suszony przysmak gratis!

  Ryba z ziemniakami + Trixie Szprotki suszone, 400 g
  229.00
 • Tigeria dropsy dla kota Lucky Grass

  3 x 50 g
  12.80

  Komplet Hunter Freestyle: smycz i obroża, czarna

  Obroża rozm.: 60 cm, smycz 200 cm
  129.00

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  12 kg
  199.00

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 111 x 84 x 79 cm
  499.00
 • 12 kg Almo Nature, 10 kg + 2 kg gratis!

  Adult Medium, jagnięcina z ryżem
  140.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g

  Indyk z aloesem
  21.80

  Bionic Tug nToss Frisbee

  Ø 23 cm
  34.80

  Trixie Rolka do żucia ze skóry wołowej

  1 sztuka
  4.80
 • Royal Canin Breed Labrador Retriever Adult - - 12 kg

  169.80

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  15 kg
  219.00

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Wołowina z perliczką
  12.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki kurczaka
  72.80
 • Royal Canin Medium Dermacomfort

  10 kg
  139.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Starter Mother & Babydog, 12 kg
  169.00

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  9.80

  Integra Protect Renal

  2,5 kg
  49.80
 • PetSafe Deluxe Obroża antyszczekowa

  Spray bezwonny, 2 x 70 g
  69.80

  Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  259.00

  Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna i śledź
  109.00

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak
  67.80
 • Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2,5 kg
  54.80

  Racice wołowe

  50 sztuk
  69.80

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - - 4 kg

  59.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Renifer
  169.00
 • Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowy/brązowy

  Dł. z szer.: 150 x 100 cm
  179.00

  Sofa Wellness Divan

  110 x 70 x 32 cm
  379.00

  Royal Canin Energy

  5 x 50 g
  17.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Gastro Intestinal GI 25, 2 x 14 kg
  444.80
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance Light, tuńczyk i ryż
  359.00

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  2 x 12 kg
  314.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Renifer
  129.00

  CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  500 g
  11.80
 • Royal Canin Diabetic DS 37

  2 x 12 kg
  429.00

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Adult Digestion, jagnięcina i ryż, 14 kg
  159.80

  Royal Canin Maxi, korzystne dwupaki

  Sensible Sensitive Digestion, 2 x 15 kg
  369.00

  Royal Canin Educ

  5 x 50 g
  15.80
 • Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Canine i Wetlands Canine
  349.00

  Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Ageing 10+, 2 x 15 kg
  354.80

  Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Health Nutrition Dermacomfort Mini, 4 kg
  94.80

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Kaczka
  6.80
 • Trixie Carding Zgrzebło

  14,5 x 8 x 6 cm
  39.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Szynka
  169.00

  Lupo Sensitive 24/10

  5 kg
  79.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  314.80
 • DogMio Bonies, przysmak

  1 kg
  12.80

  Penisy wołowe, końcowe części

  500 g
  19.80

  Obręcz Indoor Agility

  70 x 32 x 68 cm
  89.80

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g

  Cielęcina
  41.40
 • Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z marchewką i ryżem
  49.80

  Rocco Summer Menu, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem i ryżem pełnoziarnistym
  34.80

  Czarne worki na odchody psa, biodegradowalne

  4 rolki po 20 worków
  5.80

  Dyski treningowe - - 5 dysków

  7.80
 • Royal Canin Mini Adult 8+

  8 kg
  139.00

  13,5 kg Purizon + 6 x 400 g Lukullus Natural gratis!

  Adult, kurczak z rybą
  199.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami
  159.00

  10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Drób z szynką
  33.40
 • Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  2 sztuki
  9.80

  Royal Canin Breed West Highland White Terrier Adult

  2 x 3 kg
  154.80

  Odblaskowa obroża Łapka, szara

  L-XL: obw. 40 - 65 cm, szer. 2,5 cm
  22.80

  Exclusion Diet, jeleń z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80
 • Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Selection Croc +, 15 kg
  139.00

  12,5 kg Mera Dog karma + przysmak gratis!

  Active
  99.80

  Yarrah Bio dla seniora (bezglutenowa)

  10 kg
  189.00

  Royal Canin Educ

  50 g
  3.40
 • Zabawka - kółko TPR

  ok. Ø 11,5 cm
  9.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato

  12 kg
  179.00

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem
  129.00

  Eukanuba Puppy Small Breed

  7,5 kg
  99.80
 • Mieszany pakiet przysmaków Dokas, 3 x 70 g

  210 g
  14.80

  12,5/15 kgHappy Dog Supreme + przysmak gratis!

  Fit & Well Adult Medium, 12,5 kg
  159.00

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  2 x 13,6 kg
  409.00

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 800 g
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0