wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Drewniane drzewo do wspinaczki dla chomików

  15 x 14 x 14 cm
  19.80

  Royal Canin Rottweiler Junior

  2 x 12 kg
  399.80

  Cenpura Bio, 6 x 400 g

  Kurczak, cukinia, komosa ryżowa i fenkuł
  85.80

  GimCat MULTIwitamina pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  3 kg
  69.80

  Grau Cat Care Plus pasta dla kota, z tauryną

  2 x 100 g
  64.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 30

  12 kg
  209.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic

  4 kg
  139.80
 • Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  3 kg
  69.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 x 7,5 kg
  295.80

  Royal Canin Jack Russell Junior

  2 x 1,5 kg
  89.80

  Easy-Life Blue Exit preparat antyglonowy

  250 ml
  24.80
 • Kurze żołądki

  1000 g
  59.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  99.80

  Optimanova Adult Mature Kurczak & Ryż

  2 x 12 kg
  289.80

  Hunter Kość do pielęgnacji zębów ""Toothcleaner""

  Rozmiar M
  24.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie

  12 x 85 g
  39.80

  Trixie cążki do pazurów - - 11,5 cm

  12.80

  Frolic Complete Mini z drobiem

  2 x 1 kg
  21.80

  Luposan Granulki wzmacniające stawy

  2700 g
  319.00
 • Lukullus Summer Menu, wykwintne serca cielęce

  6 x 800 g
  39.80

  Bozita Robur Maintenance 27/15

  2 x 15 kg
  379.80

  Whiskas Temptations, 105 g

  Łosoś, 3 x 105 g
  24.80

  Dennerle S7 VitaMix

  500 ml, na 16.000 l wody
  149.80
 • 10 + 2 gratis! 12 x 400 g Whiskas +1, puszki

  Łosoś w galarecie
  32.80

  8in1 Minis

  Wołowina z jabłkiem, 100g
  5.80

  24 x 85 g, Gourmet Gold Mus lub Perle w super cenie!

  Mus, tuńczyk
  34.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  22.80
 • Klasyczny karmnik dla dzikich ptaków

  21 x 20 x 15 cm
  29.80

  Pakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Classics, drób
  69.80

  Zabawka Catnip Veggies

  2 sztuki
  14.80

  30 + 6 gratis! Royal Canin w sosie lub galaretce 36 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  99.00
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zestaw węży
  21.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  274.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Łosoś z drobiem
  92.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 2 - Low Fat

  12,5 kg
  159.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g - - Kurczak z indykiem

  32.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, indyk z aloesem
  18.00

  Almo Nature Classic Jelly w galarecie, 6 x 55 g

  Light - Tunek wschodni
  14.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota

  7 l
  16.80
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej

  2,7 l, Ø 24 cm
  39.80

  Orijen Regional Red

  13 kg
  309.80

  30 + 6 gratis! Royal Canin w sosie lub galaretce 36 x 85 g

  Instinctive w sosie
  99.00

  20 + 4 gratis! Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  122.60
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  500 g
  29.80

  Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  349.80

  Royal Canin Persian Adult

  400 g
  16.80

  zoolove legowisko Sweet Home

  55 x 45 x 21 cm
  79.80
 • Kosz do roweru z ochronną kratką - - Standard: dł. x szer. x gł.: 52 x 38 x 39 cm

  229.80

  Happy Dog NaturCroq Wołowina i ryż

  15 kg
  119.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Diabetes, 24 x 100 g
  69.80

  Świąteczna kartka ze skóry wołowej

  1 sztuka
  9.80
 • Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - - Jasnoszara kuweta

  249.00

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 52 cm
  129.80

  Bob Martin Zestaw trzech krążków dla dzikich ptaków

  Zestaw 3-częściowy
  19.80

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 100 g - - Tuńczyk z warzywami

  36.80
 • Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się

  6,35 kg
  74.80

  Bear Paw drapak dla kota

  50 x 50 x 90 cm
  149.80

  Megapakiet: Greenwoods Adult mokra karma 24 x 70 g

  Filet z kurczaka
  59.80

  Happy Cat Supreme Adult Sterilised

  10 kg
  149.80
 • Happy Cat Fit & Well Best Age 10+

  2 x 4 kg
  149.80

  Dwupak Pedigree

  Adult Maxi, z wołowiną, 2 x 15 kg
  169.80

  Pakiet próbny: Lukullus karma sucha, 1,5 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  21.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Mięso w sosie
  29.80
 • Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  14 kg
  249.80

  Pakiet próbny Miamor Ragout Royale, 12 x 100 g

  Kawałeczki w sosie
  19.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22

  14 kg
  229.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Delikatne Duo, łosoś i czarniak
  14.80
 • Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Wołowina z batatem i dynią (bez zbóż, bezglutenowy)
  49.80

  Puppy Kong

  M
  19.80

  Hills Prescription Diet Feline I/D, puszki

  12 x 156 g
  49.80

  Hugro podściółka z bawełny

  2 x 40 l
  74.80
 • Łyżka do karmy

  1 sztuka
  16.80

  Rocco Płuca wołowe

  1500 g
  49.80

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami

  6 x 400 g
  59.80

  3 saszetki gratis! Miamor Ragout Royale

  Tuńczyk z kurczakiem, 22 x 100 g
  30.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 200 cm
  19.80

  Frolic z wołowiną - - 200 g

  4.80

  Royal Canin Club Adult CC - - 15 kg

  109.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Cielęcina i królik
  41.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa