Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 76 x 53 x 61 cm
  249.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  24 x ok. 13 cm
  49.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  339.80

  Smycz Flexi Neon, 8 m

  Rozm. Giant L
  99.80
 • Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Active & Sensitive 22/16, 12,5 + 2,5 kg
  166.40

  Purizon Adult , ryba

  400 g
  11.80

  Megapakiet Integra Protect Sensitive, 24 x 600 g

  Konina i amarantus
  149.00

  Świetlna obroża , niebieska

  Set baterii zapasowych (2 x DURACELL)
  19.80
 • Przysmaki FutterBar, 100 g

  Jagnięcina z ziemniakimi i jabłkiem (bez dodatku zbóż!)
  7.80

  CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  1500 g
  29.80

  Mera Dog Chrupiące biszkopty - - 5 kg

  49.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus - biała ryba
  76.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  13,6 kg
  199.80

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Rozm. 2
  99.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  119.80
 • Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 83 x 87 cm
  399.00

  Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Kurczak, 4 x 125 g
  26.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 3 x 60 g
  47.80

  Beneful Healthy Weight

  2 x 15 kg
  169.80
 • Rinti Chicko, 170 g

  Szynka
  17.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 800 g

  Wołowina z cukinią, dynią i oregano
  99.80

  Gryzak Kong Squeezz

  M
  29.80

  8in1 Vitality Senior

  70 tabletek
  29.80
 • Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXXL, 4 szt.
  44.80

  Legowisko Dreambay, brązowe

  120 x 95 x 28 cm
  349.00

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  6 x 10 cm
  31.80
 • 15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Puppy Junior z rybą, 15 kg
  199.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Wołowina, 2 x 100 g
  5.80

  Klatka Savic Dog Residence z poduszką

  61 x 46 x 53 cm
  179.00

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  2 x 7,5 kg
  299.80
 • Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Jagnięcina, ryż brunatny, drożdze piwne i zioła
  62.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m

  Kaczka
  22.80

  Heim Smycz Buffalo, koniakowa

  200 x 1,8 cm
  89.80

  Smycz Flexi Neon Reflect

  L: do 50 kg (pas)
  69.80
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  12 x ok. 55 cm
  186.00

  Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  269.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80

  Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior

  12,5 kg
  169.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Pierś królika
  6.80

  Carnello ""Guma do żucia"" , paczka treningowa

  100 g
  9.80

  Przełyki wołowe

  500 g
  17.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  3 kg
  54.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łoś
  129.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  17.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Light & Fit
  184.80

  Defu Bio Adult

  2 x 12,5 kg
  419.80
 • Fitmin Dog for Life + Dokas przysmak z kurczaka gratis!

  Dog for Life Light & Senior, 15 kg
  99.80

  Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato

  2 x 12 kg
  379.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża

  M: obwód szyi 23 - 35 cm, szer. 15 mm
  34.80

  Barkoo pałeczki natur

  12 x ok. 25 cm
  37.80
 • Dwupak Mera Dog

  Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, średnia

  Drób, 2 x 70 g
  15.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak

  12 kg
  149.80

  Kong Extreme, kolor czarny

  XXL
  64.80
 • Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Kurczak i bażant
  59.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Senior, Wołowina z drobiem
  44.40

  Biała ryba czarniak

  600 g
  74.80

  Royal Canin Breed Dachshund Adult

  2 x 7,5 kg
  279.80
 • Royal Canin X-Small Adult

  2 x 3 kg
  144.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  78 x 55 x 61 cm
  149.00

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i przepiórcze jaja
  67.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, łosoś z ryżem, 2 x 10 kg
  269.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x przysmaki Eukanuba gratis!

  Puppy Medium Breed, 15 kg
  149.80

  Trixie, kratka ochronna do samochodu

  Szer. x wys.: 85–140 x 75–110 cm
  99.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  2 smaki
  159.00
 • Serce wołowe

  500 g
  17.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Żwacz

  69.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XXL
  39.80

  Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Wołowina i ryż, 15 kg
  119.80
 • Exclusion, królik z ziemniakami

  3 kg
  69.80

  Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Maxi Junior
  184.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Large

  2 x 15 kg
  429.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  2 x 14 kg
  474.80
 • Heim Smycz skórzana z ""wplecionym"" karabińczykiem, brązowa

  200 x 1,8 cm
  49.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Rinti Chicko Chew gratis!

  Maxi Sensible Sensitive Digestion, 15 kg
  189.80

  Dibo Olej z łososia

  500 ml
  27.80

  Trixie Dropsy mleczne - - 350 g

  9.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0