wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Thrive Complete, 24 x 75 g - Kurczak

  89.80

  Concept for Life All Cats 10+ - 400 g

  14.80

  Legowsko Strong&Soft, brązowe - 100 x 70 x 13 cm

  139.80

  10 + 2 gratis! Lilys Kitchen, 12 x 400 g - Z owocami, gęsiną oraz kaczką

  108.00
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Mini Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg

  224.80

  Trixie Catch the Light - Wskaźnik laserowy - Wskaźnik laserowy

  17.80

  Szczotka do odkurzacza ELRAS Merlin - Końcówka do odkurzacza

  129.80

  5 + 1 gratis! O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g - Królik, kurczak i olej z łososia

  45.60
 • Cosma w pudełku w kształcie serca, 3 x 85 g - Original, Thai, Glory

  7.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Dziczyzna

  94.80

  10 + 2 kg gratis! Concept for Life karma dla kota, 12 kg - All Cats

  149.80

  10 + 2 kg gratis! Purizon Single Meat karma sucha , 12 kg - Kurczak z dynią

  183.20
 • JR Farm uczta dla świnek morskich - 2,5 kg

  24.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen Dinner, 12 x 400 g - Z kurczakiem i indykiem

  131.80

  Cosma Nature, 1 x 70 g - Filet z kurczaka

  3.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness, karma sucha i mokra - Zestaw V

  239.80
 • Taste of the Wild Pacific Stream Canine - 13 kg

  189.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem - Obroża antyszczekowa z wkładem cytrynowym

  184.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści - On the Go

  29.80

  10 + 2 gratis! Pakiet Animonda GranCarno Original, 12 x 400g - Pakiet 2

  41.20
 • DeliBest Light paluszki z mięsa strusia - 10 x 10 cm

  19.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 5 l (ok. 2,1 kg)

  14.80

  Zestaw przysmaków Smilla: Hearties + Toothies + Pasta serowa - 350 g

  21.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 400 g - Cielęcina & indyk

  129.80
 • Applaws Selection, 12 x 70 g - Tuńczyk i leszcz

  42.80

  Pedigree Classic, 24 x 400 g - Junior: drób i ryż

  75.80

  Eheim filtr zewnętrzny eXperience 250 Thermo - 250T, do 250 l (2124)

  799.80

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi - 15 kg

  129.80
 • Trixie aluminiowy transporter, M - 55 × 78 × 62 cm

  629.80

  Wicky drapak dla kota - 35,5 x 35,5 x 50 cm

  66.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Sensitive, 24 x 800 g - Jagnięcina

  169.80

  Feliway Friends dyfuzor z feromonem C.A.P. - Dyfuzor + flakonik, 48 ml

  99.80
 • Torba na smakołyki Dog Activity Baggy Deluxe - Ø 10 x 14 cm

  12.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health - 1,5 kg

  19.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Bażant & drób ze szpinakiem, pomidorami i olejem lnianym

  99.80

  Dwupak Fitmin Program, 2 x 15 kg - Maxi Senior

  284.80
 • Zestaw rowerowy Dogrunner, uchwyt i smycz - Zestaw

  119.80

  Pedigree Jumbone Mini - Wołowina, 4 x 45 g

  6.80

  Kattovit Gastro, kaczka - 6 x 175 g

  24.80

  2 kg GranataPet + GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota gratis! - Adult, krewetki

  69.80
 • Hills Feline Adult Light, 6 x 85 g - Kurczak

  19.80

  Lupo Sensitiv 24/10 - 15 kg

  149.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  84.80

  Gourmet A la Carte, 24 x 85 g - Wołowina

  44.80
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem - 10 kg

  109.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon Canine, karma mokra - 1 x 374 g

  11.80

  Biokat´s Classic Fresh 3in1 - 3 x 10 l

  69.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat, 24 x 70 g - Kurczak

  84.80
 • Dwupak Mera Dog - Brocken, 2 x 12,5 kg

  167.80

  Nylabone Dura Chew Chicken - 11,5 x 3,0 x 1,5 cm

  17.80

  Pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g w super cenie! - Kurczak i brązowy ryż

  47.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Kurczak

  69.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g - Kaczka z ziemniakami

  29.80

  Royal Canin Persian Kitten - 4 kg

  112.80

  Feel Free szelki - M

  19.80

  Grau Puszka dla Łasucha, z ryżem pełnoziarnistym, 6 x 200 g - Serce i wątroba z ryżem pełnoziarnistym

  29.80
 • Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  274.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla - Dł. x gł. x wys.: 73 x 59 x 53 cm

  259.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi - worki na odchody, biodegradowalne, 4 rolki po 20 worków

  6.80

  Lew do drapania zabawka dla kota - 28 x 17 x 17 cm

  39.80
 • Megapakiet Rocco Sensitive, 24 x 400 g - Indyk i ziemniaki

  79.80

  TetraTec GS 45 Skrobak do szyb - Kompletny

  59.80

  Trixie Beany kocyk z flauszu - 100 x 70 cm

  10.80

  Trixie poduszka dla kota z owczej wełny - 45 x 45 cm

  79.80
 • Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem - 2 x 15 kg

  94.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 70 g - Kurczak z wątróbką

  33.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją - M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm

  345.20

  10 + 2 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Bażant & drób ze szpinakiem, pomidorami i olejem lnianym

  96.40
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  65.80

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g - Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem

  129.80

  Belka oświetleniowa Juwel T5 High-Lite - 2 x 28 Watt T5, 70 cm, pasuje do Trigon 190

  399.80

  Petsafe drzwiczki Staywell 740 lub 760 - Typ 760 - 45,6 cm x 38,6 cm

  129.80
 • PetSafe SlimCat, piłka na przysmaki - Ø 7,5 cm

  19.80

  Mucki Siano z górskich łąk - 60 l ok. 1,6 kg

  21.80

  Trixie Wiklinowa budka dla kota - Ø 50 cm

  99.80

  Maszynka do strzyżenia Moser Arco - Maszynka z głowicą

  499.80
 • Mini Pet Trimmer CP-1178 - Zestaw

  22.80

  Rinti Chicko, kaczka - 2 x 250 g

  29.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Wołowina

  55.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem - 4 kg

  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa