wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Uszy jagnięce - 200 g

  17.80

  Terra Canis Light, 6 x 400 g - Dziczyzna z ogórkiem, brzoskwinią i mniszkiem lekarskim

  69.80

  Almo Nature Classic, 6 x 70 g - Kurczak i ananas

  17.80

  10 kg Sanabelle + Scratch & Play drapak dla kota gratis! - Senior

  104.80
 • Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem - 45 g

  4.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Sano-Croq N, 2 x 7,5 kg

  174.80

  GranataPet Symphonie No. 3, struś - 400 g

  24.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Label, 24 x 55 / 70 g - Green Label Raw: Makrela, 55 g

  65.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Wołowina z indykiem

  139.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Tuńczyk z kukurydzą

  33.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g - Tuńczyk

  34.80

  Hills Feline Adult Urinary & Hairball Control - 3 kg

  89.80
 • Agility Fun & Sport Drążki do slalomu - 12 sztuk

  119.80

  Orijen Senior - 2 x 13 kg

  499.80

  JR Farm Farmys Grainless XXL - 450 g

  19.80

  Duże opakowanie Hill’s Science Plan + pęseta Trixie gratis! - Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg

  144.80
 • Dwupak Pedigree - Junior Medium, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg

  157.80

  Happy Dog Mieszanka Płatków - 2 x 10 kg

  169.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g - Pierś z kurczaka i tuńczyk

  49.80

  Royal Canin Urban Life Senior - 10 x 150 g

  39.80
 • Royal Canin Persian Kitten - 2 kg

  57.80

  Acana Puppy & Junior - 18 kg

  244.80

  Optimanova Large Adult Kurczak & Ryż - 12 kg

  203.80

  Dwupak Josera Profiline, 2 x 15 kg - Master

  169.80
 • Antypoślizgowa miska z motywem kota - 0,2 l, Ø 15 cm

  5.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak - Rybne smaki

  29.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z kaczką

  11.80

  Chappi, drób - 2 x 13,5 kg

  87.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Filet z kurczaka z szynką

  19.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 110 cm

  17.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Tuńczyk z szynką i kurczakiem

  59.80

  Smycz Flexi Neon Reflect - S: do12 kg (lina)

  39.80
 • 8in1 Delights Dental - XS, 21 x 12 g

  44.80

  JBL NovoBel W Opakowaniu Zapasowym - 135 g (750 ml)

  19.80

  Sanabelle Adult, kurczak - 2 x 10 kg

  209.80

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Senior, królik

  34.80
 • Hills Prescription Diet Canine i/d Digestive Care - 2 x 12 kg

  379.80

  Royal Canin Mini Adult - 2 x 8 kg

  206.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z czarniakiem

  36.80

  8 + 2 kg gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 10 kg - Junior, drób

  127.80
 • Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna - 110 x 1,5 cm

  7.80

  Tunel dla kota Paw - Dł. 100 cm x Ø 25 cm

  34.80

  Wolf of Wilderness "Sunny Glade" - dziczyzna - 12 kg

  199.80

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised - 2 x 12,5 kg

  263.80
 • Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich - 1 kg

  14.80

  Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż - 350 g

  8.80

  Crispy Musli pokarm dla królików - 20 kg

  104.80

  Duże opakowanie Brit + Trixie pęseta do usuwania kleszczy gratis! - Premium Adult L, 15 kg

  88.80
 • Trixie Rurki do żucia ze żwaczem - 12 sztuk

  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Pierś z kurczaka

  32.80

  Pakiet próbny GranataPet, 6 x 200 g - Pakiet próbny I

  29.80

  10 + 2 kg gratis! Nutrivet Instinct, 12 kg - Growth & Nutrients

  158.20
 • Mieszany pakiet próbny Gourmet Gold, 12 x 85 g - Mus

  22.80

  Felix Crunchy & Soft różne smaki, 3 x 750 g - 3 x 750 g

  29.80

  Royal Canin Diabetic - Veterinary Diet - 24 x 100 g

  84.80

  3 kg Briantos Protect + Care w niskiej cenie! - Mini Active & Care

  29.80
 • Wildcat drapak dla kota - 85 x 55 x 181 cm

  429.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Mieszany pakiet I

  129.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g - Tuńczyk

  14.80

  Podwójne punkty bonusowe! Purina Pro Plan, 10 kg - Delicate

  179.80
 • Torba transportowa Easy Go - Rozm. S: dł. x szer. x wys.: 48 x 41 x 41 cm

  99.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior - Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg

  284.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g - Filet z kurczaka z szynką

  34.80

  12 x 70 g Almo Nature Classic & Legend, mięso w super cenie! - Legend, Udka kurczaka

  31.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - Kurczak w sosie

  69.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  74.80

  NEEWA szelki do biegania - S

  79.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka - 38 W, dł. 104,7 cm

  79.80
 • Royal Canin Indoor +7 - 2 x 3,5 kg

  174.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain Canine, karma mokra - 12 x 374 g

  88.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Canine, karma mokra - 6 x 374 g

  45.60

  Catz Finefood w puszkach, 6 x 800 g - Cielęcina

  84.80
 • Felini Tauryna - 200 g

  79.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem - XS, 7 x 12 g

  12.80

  Tetra TabiMin Pokarm w tabletkach - 120 tabletek

  17.80

  Feringa Adult, kaczka - 400 g

  12.80
 • Pedigree Junior Medium, z kurczakiem i ryżem - 2 x 15 kg

  157.80

  JR Grainless Mix dla królików miniaturowych - 1,7 kg

  34.80

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami - 6 x 400 g

  49.80

  Rinti Gold, 12 x 185 g - Senior, indyk

  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa