wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hunter regulowana smycz Freestyle, czarna

  200 x 1 cm
  79.80

  Wieprzowe małżowiny uszne

  5000 g
  129.00

  Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g

  Kurczak i dziki ryż
  86.80

  Pakiet Feline Porta 21 w saszetkach 12 x 100 g

  Tuńczyk z wołowiną
  39.80
 • Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Grilowane mięso
  16.80

  Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Kaczka
  79.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 40 cm
  109.80

  13/15 kg Fitmin + Hunter Miska ze stali szlachetnej gratis!

  Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż, 13 kg
  159.80
 • Drewniana zabawka-marchewka dla gryzoni

  Naturalna
  9.80

  Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. S
  19.80

  Sera Viformo Pokarm w tabletkach

  700 (250 ml)
  39.80

  DogMio Duos, przysmak

  3 x 5 kg
  94.80
 • Hagen Fluval Seria U wkład filtracyjny z węglem aktywnym

  2 wkłady do filtra U4
  19.80

  Royal Canin Energy

  10 x 50 g
  27.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g

  Delikatny drób z rybą
  29.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  400 g
  9.80
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Obwód szyi: 45-65 cm
  44.80

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x S
  22.80

  Sanabelle Sterilized

  10 kg
  139.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  12,5 kg
  144.80
 • TetraAqua EasyBalance - - 250 ml

  34.80

  Biała ryba czarniak

  200 g
  27.80

  Silikonowa miska podróżna

  1 l, Ø 16 cm
  8.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łosoś
  129.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Cielęcina z warzywami
  69.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z makrelą
  29.80

  30 + 6 gratis! Sheba 36 x 85 g

  Selection in Sauce, kawałki królika
  74.80

  30 + 6 gratis! Sheba 36 x 85 g

  Selection in Sauce, pularda
  74.80
 • JR Farm przekąska z kłosów zbóż

  3 x pszenica 100 g (ok. 150 szt.)
  42.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  64.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk

  12 x 85 g
  29.80

  Mieszany pakiet Animonda Adult w super cenie! 24 x 200 g

  Kreacja z drobiem i wołowiną
  59.80
 • Hagen Fluval filtr wewnętrzny Seria U

  U3 od 90 do 150 l
  149.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i surimi

  34.80

  Replus Meshidai, miska ceramiczna

  Rozm. M: 0,9 l
  169.80

  19 + 5 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet III, 4 smaki
  81.60
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Cielęcina
  25.80

  5 + 1 gratis! Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z jagnięciną
  19.00

  Barkoo kość do gryzienia z nadzieniem ze żwaczy wołowych

  6 sztuk po ok. 17 cm
  44.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  12 kg
  169.80

  Pedigree Jumbone Mini

  Wołowina, 20 x 45 g
  29.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Biały tuńczyk z lucjanem czerwonym
  22.80

  Smycz Flexi Vario S czerwona, 8 m

  Czerwona smycz
  59.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Królik
  24.80

  Przysmaki Thrive, tuńczyk

  25 g
  12.80

  Mieszany pakiet Cookie´s Delikatess, 4 x 200 g

  Ryby
  49.80

  Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g

  Tuńczyk z aloesem
  21.80
 • Tartan Poduszka

  110 x 80 x 7 cm
  69.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka
  24.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal S/O GI 32

  4 kg
  129.80

  10 + 2,5 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Jeleń z ziemniakami
  183.80
 • Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Trad
  247.80

  Pakiet próbny Animonda Finest Select, 6 x 85 g

  Pakiet mięsny
  17.80

  Wolf of Wilderness ""Green Fields"" - jagnięcina

  2 x 12 kg
  379.80

  22 + 2 gratis! Catessy Kawałeczki w sosie, 24 x 400 g

  Łosoś z pstrągiem
  46.80
 • Heim Smycz , nitowana, koloru czarnego

  240 x 2 cm
  59.80

  Iams Senior & Mature, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  119.80

  Pakiet próbny JR Birds Premium

  Papugi szare
  27.80

  Wątróbka z konia

  1200 g
  69.80
 • Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  2 kg
  62.80

  Nullodor żwirek silikonowy dla kotów

  3 x 1,5 kg (3 x 3 l)
  69.80

  Royal Canin Urban Life Small Adult

  2 x 7,5 kg
  279.80

  Schmusy Nature Vollwert Flakes, 22 x 100 g

  Kurczak i ryż
  42.80
 • TetraCichlid Pokarm w pałeczkach dla pielęgnic - - 1000 ml

  64.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Wołowina i ryż
  69.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Kurczak z dynią

  34.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  4 x 200 g
  47.80
 • Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Pet Fountain
  169.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  3 smaki, Mieszany pakiet
  69.80

  Royal Canin Outdoor 30 - - 10 kg

  174.80

  Trixie Premio z pasztetem

  75 g
  6.80
 • Biały kosz z dwustronną poduszką

  50 x 39 x 44 cm
  129.00

  Komplet Heim Łapa obroża + smycz

  Obwód szyi: 24-32 cm + smycz
  148.80

  40 + 8 gratis! Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Wołowina
  66.00

  Podwójne punkty bonusowe: 14 kg Purina Dog Chow

  Puppy Large Breed Turkey, indyk
  97.80
 • Applaws sucha karma dla kota 400 g

  Z kurczakiem
  11.80

  Greenwoods Adult karma , indyk i ryż

  400 g
  11.80

  Pakiet mieszany Applaws Kurczak i łosoś oraz Kurczak

  2 x 400 g
  23.80

  Kattovit Urinary w saszetkach

  Kurczak, 6 x 85 g
  16.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa