Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Feline Adult Light, kurczak

  1,5 kg
  49.80

  Eukanuba Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż

  12 kg
  149.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Indyk z ryżem
  189.80

  Natural Heaven III drapak dla kota

  Kremowy
  299.00
 • TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  3 x 75 g
  19.80

  Dwupak Bozita Katty, 2 x 15 kg

  Z kurczakiem
  249.80

  Ikaros drapak dla kota

  Dł. x. szer. x wys.: 65 x 40 x 157 cm
  229.00

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  2 x 12,5 kg
  284.80
 • Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka

  300 x ok. 12,5 cm
  27.80

  Purina ONE Sterilised, 6 x 85 g

  Łosoś z marchewką
  14.80

  1,5 kg + 300 g gratis! Nullodor Color, 1,8 kg

  Różowy
  22.20

  Komplet ROGZ Alpinist malinowy smycz + obroża

  Obwód szyi: 23 - 35 cm + smycz, 180 cm
  84.80
 • JBL Aquarium Starter Set - zestaw startowy

  Starter Set 80cm (do 120l akwariów)
  149.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  59.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  64.80

  Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  2 x 15 kg
  319.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  77.80

  Bozita Feline Indoor & Sterilised

  10 kg
  169.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sensitive, jagnięcina
  234.80

  Megapakiet Miamor Pastete Senior, 24 x 85 g

  Jagnięcina z ryżem
  45.80
 • Royal Canin Breed Setter Adult

  12 kg
  219.80

  Trixie Beany kocyk z flauszu - - 100 x 70 cm

  9.80

  GranataPet Adult, kurczak

  10 kg
  229.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, kaczka

  2 kg
  59.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Czarniak z marchewką
  22.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  Dł. x szer: 150 x 100 cm
  149.00

  JR Farm uczta dla królików miniaturowych

  2,5 kg
  21.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Boxer, 2 x 12 kg
  294.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim

  10 kg
  149.80

  Happy Cat Diet Kidney, schorzenia nerek

  1, 8 kg
  49.80

  JR Farm - koszyk dla gryzoni

  1 sztuka
  10.80

  10 + 2 gratis! Almo Nature, 12 x 70 g

  Legend, Tuńczyk z kukurydzą
  33.00
 • Fortan Pielęgnacja zębów

  2 x 50 ml
  49.80

  Catessy Adult Mix Mięso

  4 kg
  19.80

  Integra Protect Struvit

  Kurczak, 24 x 100 g
  69.80

  Miska ceramiczna Wiosenna łąka

  500 ml
  12.80
 • Wonderland Bogie Wheel Drewniany kołowrotek

  Ø 15 cm, wys. 17 cm
  29.80

  Royal Canin Breed West Highland White Terrier Adult

  2 x 3 kg
  149.80

  Eukanuba Adult Large Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  286.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka z doradą
  34.80
 • Catit Design Senses, labirynt na karmę

  Ø x wys.: 24 x 33 cm
  39.80

  Pakiet mieszany, Feringa sucha karma dla kota

  2 x 2 kg
  99.80

  Hill´s Prescription Diet Canine k/d

  24 x 370 g
  254.80

  Beaphar Kitties

  75 sztuk
  9.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z warzywami
  74.80

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  2 x 15 kg
  314.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g

  Tuńczyk
  45.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Dorsz i cukinia
  34.80
 • Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Happy Cat La Cuisine, kaczka

  1,8 kg
  59.80

  GranataPet Adult, krewetki

  2 kg
  69.80

  Megapakiet Integra Sensitive, 24 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  74.80
 • Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  79.80

  Royal Canin Diabetic DS 46

  2 x 3,5 kg
  234.80

  Hugro podściółka z bawełny

  2 x 40 l
  74.80

  Dennerle Scapers Green

  250 ml (na 2500 l)
  39.80
 • Dwupak Nutro Choice

  Adult Light, jagnięcina i ryż, 2 x 10 kg
  269.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 2 - Low Fat

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Mieszany pakiet Purina Pro Plan, 3 x 1,5 kg

  Adult, Delicate, Dental Plus
  114.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 2 x 10 cm

  Z kaczką
  11.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Koktajl wielomięsny
  52.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg

  Sterilised
  129.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  22.80

  Klatka dla królika Outback Kompakt z kojcem

  116 x 63 x 92 cm
  349.00
 • Royal Canin Breed Dachshund Adult

  2 x 7,5 kg
  279.80

  Vitakraft Dental 2in1 medium

  4 x 180 g
  22.80

  Royal Canin Selection Croc

  2 x 15 kg
  239.80

  Świetlówki: Hagen Power-Glo + Aqua-Glo

  2 x 15 W, dł. 43,71 cm
  99.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  99.80

  Applaws Adult Large Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80

  Tetra CO2 Plus

  250 ml
  34.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina

  2 x 400 g
  19.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Drób z warzywami
  77.80

  Sera Viformo Pokarm w tabletkach

  700 (250 ml)
  39.80

  Proszek HOKAMIX30stawy+ - - 700 g

  269.00

  GranataPet Feini Sticks, kurczak

  3 x 3
  11.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z papają
  19.80

  zoolove legowisko Sweet Home

  55 x 45 x 21 cm
  79.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g

  Jagnięcina
  119.80

  Banana Leaf Budka dla kota

  Dł. x Ø : 61 x 53 cm
  229.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa