Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina z szynką, 290 g
  54.80

  DeliBest Light Ścięgna konia

  2 x 200 g
  46.00

  Pluszowe legowisko dla kota na parapet, beżowe

  Dł. x szer x wys.: 50 x 35 x 5 cm
  39.80
 • Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich

  1 kg
  14.80

  Black Angus Junior

  2 x 15 kg
  349.80

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  3 sztuki
  9.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  4 x 3 m
  129.00
 • Royal Canin Mini Junior

  8 kg
  124.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Puppy Large Breed, 12 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  34.80

  8in1 Delights kość do żucia z kurczakiem

  L, 85 g
  15.80
 • Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Filety z tuńczyka
  74.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Pakiet mieszany
  84.80

  Yarrah Cat Food Bio z kurczakiem

  10 kg
  199.80

  Koszyk z poduszką Cities

  Rozm. 8, dł. x szer. x wys.: 82 x 59,5 x 25 cm
  159.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  8 kg
  179.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Kurczak
  27.20

  Sanabelle Sensitive, drób

  10 kg
  119.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g

  Kurczak
  119.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  129.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Pstrąg i łosoś, 12 x 6 g
  14.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Indyk

  2 kg
  39.80
 • Ferplast Mosiężna Klatka Canto dla papug

  71 x 38 x 60 cm
  299.00

  Josera Festival Adult

  2 x 15 kg
  279.80

  Bozita Feline Kitten

  6 x 190 g
  19.80

  Hunter Kość do pielęgnacji zębów ""Toothcleaner""

  Rozmiar M
  19.80
 • Royal Canin Medium Adult 7+ - - 15 kg

  179.80

  Trixie Crunch szeleszczący tunel dla kota - - Dł. x Ø: 115 x 30 cm

  29.80

  Eheim Classic Komplet wkładów filtracyjnych

  Eheim Classic 350
  144.00

  Integra Protect Renal

  Wieprzowina, 6 x 100 g
  19.80
 • Kitekat w galarecie, 12 x 100 g

  Mieszanka w galarecie
  13.80

  Royal Canin Breed Jack Russell Adult

  1,5 kg
  39.80

  Zestaw ROGZ Alpinist: smycz + obroża, malinowe

  Obroża L, obwód szyi: 32 - 50 cm + smycz L
  104.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i surimi

  29.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Indyk z bażantem
  29.80

  Orijen Regional Red przysmak

  3 x 56,7 g
  64.80

  Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g

  Rokitnik
  7.80
 • Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. S
  19.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 83 x 87 cm
  399.80

  12 kg Almo Nature + Naturalne uszy wołowe gratis!

  Adult Medium, kurczak z ryżem
  169.80

  Feather Boa wędka dla kota

  3 sztuki
  16.80
 • Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  Rocky Mountain Feline
  209.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści

  1000 ml
  179.00

  Zestaw nawozowy Dennerle Perfect Plant System

  3- częściowy zestaw na 800 l
  49.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  89.80
 • Royal Canin Energy

  5 x 50 g
  17.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  79.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - - 4 kg

  114.80

  10 + 2 gratis! 12 x 170 g Cosma

  Glory: Pakiet mieszany
  49.60
 • Rocco Senior, 6 x 400 g

  Drób z płatkami owsianymi
  21.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Tuńczyk

  24.80

  Mieszany pakiet próbny Hills Optimal Care, 4 x 400 g

  4 x 400 g
  61.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  199.00
 • Beneful Doskonała Nagroda

  3 x 126 g
  21.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Metabolic

  12 x 370 g
  129.80

  Flower drapak dla kota

  Rózowy / nadruk w kwiaty
  179.80

  Eheim TWINfeeder Automatyczny dozownik pokarmu

  1 sztuka
  219.00
 • 20+4 gratis Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Wołowina z indykiem
  149.80

  Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  Whiskas Adult, puszki 12 x 400 g

  Pasztet z drobiu
  34.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Łosoś
  34.80
 • Przysmak wątróbka wołowa

  400 g
  17.80

  Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  950 ml, Ø 26 cm
  24.80

  JR Farm Pakiet dla papużek i kanarków

  2 x 365 g
  64.80

  Kattovit Niere/Renal

  Ryba morska, 24 x 175 g
  89.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet 1
  159.80

  Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  2 x 4 kg
  169.80

  JR Farm Individual dla papug szarych

  950 g
  17.80

  15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  SensiPlus
  139.80
 • Almo Nature Daily Menu 6 x 70 g

  Kurczak i wołowina
  14.80

  Gerty Guinea pokarm dla świnek morskich

  2,5 kg
  39.80

  FutterBar Puppy dla szczeniąt

  2,5 kg
  44.80

  JR Farm Quad-Bits w pakiecie

  4 x 600 g
  34.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z dynią
  19.80

  Wycieraczka XXL do kuwety dla kota

  szara
  12.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g w super cenie!

  Wariacje rybne
  24.80

  Hill´s Prescription Diet Feline Metabolic, puszki

  6 x 156 g
  44.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0