Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hunter Outdoor transporter

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  379.00

  15 + 1,5 kg gratis! Markus-Mühle karma bliska naturze

  16,5 kg
  129.00

  Lilys Kitchen, kurczak i kaczka

  7 kg
  219.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 160 x 30 cm
  199.00
 • Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g

  3 x 200 g, Pakiet mieszany
  19.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Adult 5+, 2 x 15 kg
  344.80

  Trixie łóżko do samochodu

  95 x 75 cm. Kolor: czarno- szary
  149.00

  Karma Nutrivet Instinct Growth & Nutrients

  2 x 12 kg
  389.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, kurczak z ryżem, 2 x 10 kg
  269.80

  Cookie´s Delikatess Rurki z kurczakiem

  4 x 200 g
  49.80

  Fitmin Dog for Life Light & Senior

  15 kg
  99.80

  Dwupak Fitmin

  Dog for Life Light & Senior, 2 x 15 kg
  189.80
 • Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  1 kg
  19.80

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną

  3 kg
  24.80

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  189.80

  Purina Pro Plan Puppy Small & Mini Sensitive, łosoś i ryż

  2 x 3 kg
  99.80
 • O´TOM haczyk na kleszcze, zielony

  1 opakowanie, kolor zielony
  19.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. M
  39.80

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak z warzywami
  36.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed Light, kurczak

  12 kg
  149.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  Drób z cielęciną
  59.80

  Bozita Robur Genuine 20/10, łosoś i ryż

  12,5 kg
  199.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  99.80

  Transporter Gulliver

  4 rolki do transportera, dla rozm. 4 - 7
  99.80
 • 8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  24.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drobiowy Mix I
  67.80

  Suszone szyje kacze

  70 g
  6.80

  Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior

  4 kg
  59.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 350 ml, Ø 13 cm
  13.80

  Legowisko Cozy Mocca

  110 x 95 x 20 cm
  199.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Senior, 24 x 400 g

  2 smaki
  89.80

  Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g

  Indyk z serem
  17.80
 • CANIBIT Top Snack Mini mieszanka z wołowiny Angus

  500 g
  27.80

  Bosch HPC Soft Kaczka & ziemniaki

  12,5 kg
  184.80

  Royal Canin Maxi Junior

  4 kg
  74.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści - - 500 ml

  99.80
 • Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń

  12,5 kg
  159.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  L, 7 x 85 g
  89.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i wątroba drobiowa
  64.80

  Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. L: obwód: 45 - 65 cm
  44.80
 • Materac Brownbay

  140 x 105 x 17 cm
  249.00

  Happy Dog pełnowartościowe płatki

  10 kg
  109.80

  Kong Wubba Lis

  L, 40 cm
  29.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z czarniakiem
  129.80
 • Orijen Puppy

  6,8 kg
  149.80

  Smycz flexi Comfort Long Large, 8 m

  Czarna
  119.00

  Heim Smycz , nitowana, koloru czarnego

  240 x 2 cm
  59.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  M: dł x szer x wys: 68 x 62 x 54 cm
  99.80
 • Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  4 kg
  59.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  M: dł x szer x wys: 68 x 62 x 54 cm
  99.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  11.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  2,27 kg
  42.80
 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Senior kurczak z ryżem
  67.80

  Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog

  6 x 195 g
  34.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  3 x S
  24.80

  Pedigree Complete Adult Maxi, z wołowiną - - 15 kg

  99.80
 • Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Large Breed Turkey, indyk
  194.80

  Eukanuba Dachshund

  2,5 kg
  47.80

  Dwupak Bozita

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Dł. grzbietu: 30 cm
  49.80
 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drobiowy Mix I
  67.80

  8in1 Delights Vitality Junior + 8in1 Skin & Coat L gratis!

  100 tabletek
  23.80

  Orijen Original przysmak

  3 x 56,7 g
  64.80

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 1
  44.80
 • Happy Dog NaturCroq Balance

  2 x 15 kg
  229.80

  Heim obroża BioThane, pomarańczowa

  Rozm. 60: obwód szyi: 45 - 55 cm, szer.: 25 mm
  29.80

  Greenies Petite przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  10 szt.
  39.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z czarniakiem
  35.60
 • Dwupak Bozita Robur

  Maintenance 27/15, 2 x 15 kg
  379.80

  Klatka transportowa Double Door - - L: dł. x szer. x wys.: 89 x 60 x 66 cm

  149.00

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Jagnięcina, 200 g
  7.80

  Royal Canin Maxi Sensible Sensitive Digestion

  15 kg
  189.80
 • Trixie Agility huśtawka

  Dł. x szer. x wys. 300 x 34 x 54 cm
  449.00

  6+1 gratis! Bozita Pate 7x635 g! Puszka innego smaku gratis!

  6 x Wołowina i ziemniaki + 1 x Renifer
  39.80

  Royal Canin X-Small Junior

  3 kg
  79.80

  Royal Canin X-Small Adult

  3 kg
  74.80
 • Dwupak Bosch

  Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg
  274.80

  Kong Classic, kolor czerwony

  L, ok. 10 cm
  29.80

  8in1 Delights Dental

  XS, 7 x 12 g
  14.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i przepiórcze jaja
  64.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0