wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Dziczyzna z kaczką
  29.80

  Smycz Flexi Vario M czerwona, 8 m

  Czerwony pojemnik Multibox
  19.80

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  12 kg
  169.80
 • Piłeczka Mr. Woodfield z gałązek wierzby i jabłkiem w środku

  1 sztuka
  9.80

  Bosch Light - - 2 x 12,5 kg

  194.80

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Indyk i ryż
  39.80

  Spotn Go, środek przeciw kleszczom dla psów

  2 x 2,4 ml, dla dużych psów
  19.80
 • Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium - - 12 kg

  169.80

  Eheim Classic Komplet wkładów filtracyjnych

  Eheim Classic 600
  209.80

  Royal Canin Breed Pug Junior

  1,5 kg
  46.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  64.80
 • Suszone ścięgna z karczku wołowego

  1000 g
  31.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Dziczyzna z kaczką
  49.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  24 x ok. 13 cm
  39.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 2 x 15 kg

  194.80
 • Royal Canin Mini Adult Beauty

  12 x 195 g
  64.80

  Hill´s Prescription Diet Canine u/d

  12 x 370 g
  129.80

  20 kg Bosch My Friend + 1 kg DogMio Nuggets gratis! - - 20 kg Bosch My Friend + 1 kg DogMio Nuggets gratis!

  59.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  54.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  750 g
  11.80

  Maszynka do strzyżenia Moser 1400

  Olej do pielęgnacji maszynek, 200 ml
  39.80

  3,5/4 kg Royal Canin + zabawka mała żyrafa dla kota gratis!

  Indoor 27, 4 kg
  96.80
 • Rinti Extra Chicko kurczak XXL

  900 g
  69.80

  Trixie klatka do transportu psa - - 116 x 77 x 86 cm

  299.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 44 cm
  149.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult ryby, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  69.80

  Vitakraft Multipack krakersy dla szynszyli - - 5 x zioła (2 szt. w opakowaniu)

  23.80

  Vilmie Premium dla szczurów

  2 kg
  17.80

  Petlife Safebed podściółka z włókien roślinnych

  3 x 800 g
  49.80
 • Trixie ceramiczna miska z motywem dla kota

  300 ml
  6.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  29.80

  Banana-Leaf Little Hole drapak dla kota

  56 x 56 x 93 cm
  249.80

  13 kg Orijen + przysmak MeatHit Joint Care gratis!

  Puppy
  259.80
 • Acana Grasslands karma

  13 kg
  254.80

  Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g

  Kaczka i indyk
  22.80

  Optimanova Mature

  8 kg
  149.80

  24 x 85 g, Gourmet Gold Mus lub Perle w super cenie!

  Mus, wołowina
  34.80
 • Orlux Frutti Patee Pokarm treściwy

  250 g
  11.80

  Klatka transportowa Double Door - - L: dł. x szer. x wys.: 89 x 60 x 66 cm

  149.80

  DeliBest całe paluszki wołowe

  3 szt.
  39.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  39.80
 • Royal Canin Mini Ageing 12+

  2 x 3,5 kg
  149.80

  Royal Canin Maxi Sensible Sensitive Digestion

  2 x 15 kg
  356.80

  GranataPet Adult, kaczka

  400 g
  17.80

  Chipsi Family Podściółka- granulat kukurydziany

  20 litrów
  34.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  1,5 kg
  49.80

  Vilmie Siano z górskich łąk

  2,5 kg
  24.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Okoń czerwony z kurczakiem
  49.80

  Zabawka Bomber

  18 cm
  59.80
 • Hills Canine Puppy, kurczak

  2 x 12 kg
  294.80

  Rocco Real Hearts, 6 x 400 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  24.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Mature Adult 7+, Kurczak
  79.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  39.80
 • Tetra Plant Crypto - - 10 tabletek

  19.80

  Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  119.80

  Iams Kitten & Junior, z dużą porcją kurczaka

  2 x 10 kg
  269.80

  Sera Odmulacz

  1 sztuka
  34.80
 • Trixie legowisko dla królików

  35 x 28 cm
  49.80

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio-kurczak z pszenicą kamut
  79.80

  Benek Super CORNCat Świeża Trawa żwirek dla kota

  7 l
  16.80

  FURminator + Chusteczki Furminator gratis!

  FURminator do krótkiej sierści L
  159.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g

  Drób z wołowiną
  15.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk z wołowiną
  79.80

  Omena Suszone ryby

  500 g
  29.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  M: dł x szer x wys: 85 x 60 x 58 cm
  249.80
 • Bionic Stuffer, zabawka

  Ø 12,7 cm
  59.80

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Drób z warzywami
  149.80

  Mięsne rolki z drobiem i ryżem

  12 sztuk
  34.80

  Hagen Sun-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  79.80
 • Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Kurczak, 150 g
  39.80

  Purina Veterinary Diets Gastro Enteric - EN

  14 kg
  229.80

  Smycz Flexi Vario M czerwona, 8 m

  Czerwony pojemnik Multibox
  19.80

  JBL Floaty II Pływający czyścik magnetyczny

  S: do szyb o grubości 6 mm
  39.80
 • Szyszka owocowa Mr. Woodfield

  1 sztuka
  22.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Dziczyzna
  99.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  56.80

  Korzystny pakiet Defu Bio Sensitive, 12 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  179.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa