wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

  • Pakiet próbny Lukullus w saszetkach, 6 x 300 g - Pakiet II

    19.80

    Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g - Koktajl wielomięsny

    12.80

    21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 800 g - Kaczka

    149.80

    Terra Canis, 6 x 800 g - Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią

    99.80
  • Trixie cążki do pazurów - 11,5 cm

    9.80

    Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - 10 kg

    169.80

    Dwupak Concept for Life - British Shorthair Adult (2 x 3 kg)

    119.80

    Mieszany megapakiet Lukullus - 24 x 400 g

    89.80
  • Klatka Savic Dog Residence z poduszką - 118 x 76 x 88 cm

    449.80

    Dog Pool basen - Ø x wys.: 120 x 30 cm

    189.80

    2 kg Feringa + przysmak Smilla Heartis gratis! - Sterilised, drób

    49.80

    Yarrah Cat Food Bio z kurczakiem i rybą - 3 kg

    99.80
  • Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - Senior, Wołowina i kurczak

    14.80

    Bionic Ball, piłka - Ø 6,35 cm

    34.80

    Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g - Cielęcina z drobiem, makaronem i i nasionami psyllium

    31.80

    Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g - W galarecie z owocami morza, 6 x 85 g

    19.80
  • Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 2 x 8 kg

    219.80

    Easy-Life Test paski do testowania wody 6 w 1 - 50 Pasków testowych

    49.80

    Dwupak Trainer - Natural Adult Medium Prosciutto, 2 x 12,5 kg

    279.80

    Świąteczny Pingwin zabawka z piszczałką - 1 sztuka

    7.80
  • Kattovit Low Protein - 2 x 4 kg

    149.80

    Pedigree Complete German Shepherd, z drobiem i ryżem - 15 kg

    87.80

    Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g - Serca & wątróbki z ryżem pełnoziarnistym

    89.80

    Cat´s Flower drapak dla kota - 55 x 55 x 130 cm

    349.80
  • Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog - 12 x 195 g

    59.80

    Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 400 g / 375 g - No. 103, kurczak (12 x 400 g)

    119.80

    Terra Canis bez zbóż, 12 x 400 g - Indyk z dynią, selerem i rukwią wodną

    129.80

    13/15 kg Fitmin + Chewies Kosteczki, półwilgotne o smaku jagnięciny, 200 g gratis! - Program Maxi Maintenance, 15 kg

    139.80
  • Royal Canin Exigent 42 - Protein Preference - 2 kg

    57.80

    Sera FD Tubifex Pokarm dla rybek - 250 ml

    19.80

    Bob Martin obroża przeciw insektom dla psów - Dla dużych psów, dł. 60 cm, 1 szt.

    14.80

    OCanis, struś i słonecznik bulwiasty - 12 x 400 g

    134.80
  • Greenwoods Adult, tuńczyk i krewetki - 6 x 70 g

    17.80

    Dwupak Concept for Life - All Cats 10+ (2 x 3 kg)

    119.80

    Herrmanns Menu, 12 x 400 g w super cenie! - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

    79.80

    Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z warzywami

    17.80
  • Royal Canin Intense Beauty w galarecie - 12 x 85 g

    34.80

    10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Kitten

    79.80

    Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem - 2 x 10 kg

    439.80

    Pakiet Rocco Cubes - Kaczka z rybą, 4 x 150 g

    49.80
  • Mieszany pakiet Kolba JR Farm Farmys Grainless - 3 x 2 sztuki

    27.80

    Greenwoods Adult karma dla kota, indyk - 5 x 2 kg

    179.80

    GimCat ShinyCat, 6 x 70 g - Kurczak

    22.80

    Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Wołowina

    33.80
  • Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 2

    34.80

    Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk z warzywami

    56.80

    Orijen Regional Red - 6,8 kg

    244.80

    Trixie szelki dla kota XCat XL z naklejkami i smyczą - Czarne

    44.80
  • Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g - Drób

    7.80

    Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g - Drób

    12.80

    Acana Cobb Chicken & Greens - 17 kg

    269.80

    Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g - 3 x 200 g, Jabłko

    19.80
  • Kattovit Urinary - Tuńczyk, 12 x 85 g

    26.80

    KONG Feather Mouse z kocimiętką - 1 sztuka

    14.80

    Eheim Compact Pompa do akwarium - 1000

    69.80

    Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 4

    49.80
  • Siatka ochronna dla kota, przezroczysta - 4 x 3 m

    29.80

    Purizon Adult dla kota, ryba - 2,5 kg

    74.80

    Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g - Jagnięcina i królik

    44.80

    Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat LF22 - 2 x 12 kg

    409.80
  • GranataPet DeliCatessen Adult, łosoś - 2 x 10 kg

    449.80

    Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń - 3 x 130 g

    18.80

    Rinti Chicko, kaczka - 250 g

    17.80

    4 kg Almo Nature + Myszki do zabawy Greeny, 4 szt. gratis! - Holistic, kurczak z ryżem

    79.60
  • Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz - Obwód szyi: 30-45 cm + smycz, 200 cm

    19.80

    Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki - 8 x 100 g

    7.80

    Catsan Ultra żwirek zbrylający się - 15 l

    59.80

    Duże opakowanie Iams w super cenie! - Pro Active Health Adult z dużą porcją kurczaka, 10 kg

    104.80
  • zooplus Selection Adult Active, kurczak - 6 x 400 g

    39.80

    Rinti Pur w miseczkach, 27 x 300 g - Kurczak z ryżem

    89.80

    Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 24 x 80 g - Biały tuńczyk z krewetkami

    74.80

    Duże opakowanie Royal Canin Size + zawieszka odblaskowa Safety Light gratis! - Medium Light Weight Care, 13 kg

    159.80
  • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną - 9 x 25 g

    34.80

    Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Satiety Balance - 1,5 kg

    59.80

    Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 85 g - Mus z królikiem

    17.80

    MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Wołowina & serca drobiowe

    55.80
  • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g - Tuńczyk z krabami

    18.80

    Josera Balance Senior/Light - 15 kg

    124.80

    Korzystny pakiet Lilys Kitchen Dinner, 12 x 400 g - Z wołowiną

    129.80

    12 x 400 g Animonda GranCarno Original Junior/Senior w super cenie! - Junior, 2 smaki

    41.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa