Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Felix Crispies, Mięso z warzywami

  45 g
  5.40

  3 kg + 1 gratis! Wieprzowe małżowiny uszne 4 kg

  4000 g
  95.40

  Optimanova Adult, Łosoś

  2 kg
  49.80

  Flower drapak dla kota

  Rózowy / nadruk w kwiaty
  139.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z ananasem
  19.80

  Dwupak Trainer

  Personal Hairball, 2 x 2 kg
  129.80

  Dwupak Royal Canin Breed

  Siamese Adult, 2 x 10 kg
  374.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Medium

  2 x 10 kg
  379.80
 • Bozita Senior 24/08

  12,5 kg
  129.80

  Bunny BASIC Marzenie chomika

  600 g
  27.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Filety z kurczaka

  69.80

  JBL Atvitol - - 50 ml

  24.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  SureFlap kolor brązowy
  299.00

  Buda Polly z tworzywa sztucznego

  XS: dł. x szer. x wys.: 60 x 74 x 66 cm
  149.00

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Cielęcina z kurczakiem
  17.80

  Oryginalne psie spaghetti Carnello

  180 g
  24.80
 • Sanabelle Hairball Snack

  24 x 20 g
  29.80

  12 x 250 ml mleka dla kotów Catessy w super cenie

  12 x 250 ml
  25.80

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla małych psów, 440 g
  21.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 100 g

  Kurczak i indyk z aloesem
  17.80
 • Almo Nature Adult Medium, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.80

  Akwarium Juwel Rio 240 - zestaw

  Ciemnobrązowe
  2299.00

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 1,65 ml, Ø 21 cm
  39.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Tuńczyk i wodorosty
  34.80
 • Dwupak Bozita

  Sensitive Lamb & Rice, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Crispy Musli dla świnek morskich

  20 kg
  99.80

  JBL PlanktonPur

  M5 (8 x 5 g)
  37.80

  Royal Canin Size, 15 kg + potrójne punkty bonusowe!

  Medium Adult, 15 kg
  169.80
 • Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Kurczak z wątróbką drobiową
  49.80

  Eukanuba Adult Weight Control Large Breed

  15 kg
  159.80

  Bozita Feline Kitten

  6 x 190 g
  19.80

  Hagen Drążek do siedzenia Pedi-Perch

  16 cm + 1,9 cm umocowanie / Ø 3,5 cm
  14.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  1, 8 kg
  44.80

  Trixie Dog Activity dysk

  Ø 23 cm
  19.80

  Pakiet oszczędnościowy Catessy Sticks, 45 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  18.80

  Beneful Twists

  175 g
  7.80
 • Royal Canin Energy

  5 x 50 g
  17.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz

  200 x 2 cm
  34.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  99.80

  Dennerle Scapers Green

  250 ml (na 2500 l)
  49.80
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne smaki
  37.80

  Mucki Premium Pick pokarm dla kury domowej

  3,5 kg
  29.80

  Almo Nature Jelly 6 x 70g - - Tuńczyk i sardynki

  19.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg

  Sensitive Joints
  284.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, kurczak w sosie
  49.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  S
  9.80

  Ceramiczna miska z motywem kości

  600ml, Ø 15 cm
  14.80

  DOGTOI® worki na odchody w etui

  12 woreczków w etui
  7.80
 • Lizawka solna JR Farm dla gryzoni

  2 x 80 g
  8.80

  Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie r/d

  12 kg
  199.80

  Greenwoods Siano łąkowe, 1 kg

  Dzikie jabłko, 1 kg
  13.80

  Klatka Hagen Vision II Model L02, duża/ wysoka

  74,9 x 38,1 x 92,7 cm
  429.00
 • Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 12 cm (520 g)
  19.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  14.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.80

  Vitakraft Cat Liquid Snack, kaczka i ß glukany

  6 x 15 g
  7.80
 • KONG Bounzer

  L
  44.80

  JR Farm Witamina C, z papryką

  3 x 2,5 kg
  44.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Tuńczyk z owocami morza
  22.80

  JBL Biotopol Preparat do uzdatniania wody

  500 ml na 2000 l
  54.80
 • Royal Canin Breed Shih Tzu Adult

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Korzystny pakiet Animonda Rafiné Ragout, 12 x 100 g

  Kurczak w sosie mleczno-jogurtowym
  29.80

  Royal Canin Sphynx 33

  2 x 10 kg
  394.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Biało-szara
  79.80
 • Materac Wellness z imitacji zamszu

  100 x 70 x 6 cm
  129.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z serem
  74.80

  Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog

  6 x 195 g
  34.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Indyk z bażantem
  17.80
 • Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kurczak z trawą dla kota, 3 x 50 g
  12.80

  Grzałka Tetra ProLine

  150 Wat, do akwariów o pojemności150-225 l
  119.80

  Feliway spray z feromonem F3

  20ml
  39.80

  JBL NovoStick XL Pałeczki pokarmowe

  1l
  44.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 48 x 85 g

  2 różne smaki
  74.80

  Torba transportowa First Class II

  Rozmiar L
  129.00

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  36.80

  Bosch Adult Mini Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 3 kg
  59.80
 • Perfect Fit In-Home, z łososiem

  1,4 kg
  22.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Ageing 8+, 2 x 15 kg
  354.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Kaczka
  49.80

  JBL Aquarium Starter Set - zestaw startowy

  Starter Set 100cm (do 200l akwariów)
  199.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa