wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Nutro Choice - Senior, kurczak i ryż, 2 x 10 kg

  309.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal - 2 kg

  38.80

  Kitekat saszetki w sosie, 24 x 100 g - Piknik w sosie

  19.80

  Kattovit Convalescence - 6 x 175 g

  24.80
 • Mieszanka odżywczo witaminowa JBL Spirulina Premium 40% - 250 ml

  22.80

  Pedigree Jumbone Mini - Wołowina, 20 x 45 g

  29.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Drób

  29.80

  RINTI Canine Intestinal - 4 kg

  69.80
 • Wahre Liebe dla władcy domu - 4 kg

  89.80

  2,5 kg + 500 g gratis! Concept for Life, 3 kg - All Cats

  47.20

  Royal Canin Vet Care Nutrition Skin Young Male - 1,5 kg

  56.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka z kaczką

  22.80
 • Dwupak Eukanuba Breed - Golden Retriever, 2 x 12 kg

  263.80

  GranataPet Adult, drób - 400 g

  17.80

  Savic Iriz kuweta dla kota - Jasnoszaro-biała

  24.80

  ARDAP łagodzący spray na ukąszenia kleszczy - 75 ml

  24.80
 • JR Farm Siano z alpejskich łąk - 2,5 kg

  24.80

  Royal Canin Mini Mature + 8 - 12 x 195 g

  56.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g - Dziczyzna

  49.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 170 g - Tuńczyk i kurczak

  14.80
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g - Rybne smaki

  37.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g - Cielęcina, makaron i świeże jajko

  56.80

  Living World Green zabawka do przesuwania - Rozmiar L: dł. x szer. x wys.: 16 x 8 x 2 cm

  22.80

  Mieszany pakiet próbny Gourmet Gold, 12 x 85 g - Délicatesse en Sauce

  22.80
 • Royal Canin Bulldog Adult - 12 kg

  168.80

  Poduszka do klatek - S: 64 x 55 x 10 cm

  59.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g - Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie

  59.80

  Pedigree Leckerbissen z wołowiną - 155 g

  6.80
 • Karmnik dla ptaków Natura - ø 42 x 24 cm

  79.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - 3 x 100 ml

  54.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców, 6 x 400 - 6 x 400 g

  59.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Baby (Faza 1) - 2 x 15 kg

  354.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Królik

  39.80

  Rękawica do usuwania sierści - 25 x 15 cm

  11.80

  Rocco Classic 6 x 400 g - Wołowina z dziczyzną

  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Drób

  55.80
 • Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem - 4 x 55 g

  14.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 200 g - 24 x 400 g

  179.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g - Czarniak z indykiem

  17.80

  Podwójny transporter samochodowy Aluline - XL: szer. x gł. x wys.: 97 x 92 x 68 cm

  849.80
 • Simpsons Premium Sensitive Adult Chicken & Potato - 12 kg

  179.80

  Eukanuba Golden Retriever - 2 x 12 kg

  263.80

  Gimpet Płatki witaminowe dla kota - 200 g

  14.80

  Bozita Naturals + zabawka bawełniany zwierzak gratis! - Original Mini, 9 kg

  86.80
 • Catsan żwirek higieniczny - 3 x 10 l

  59.80

  Megapakiet zoolove dla kota, 24 x 140 g - Tuńczyk

  114.80

  Forza 10 Medium dieta, ryba - 12 kg

  159.80

  CANIBIT Przełyki wołowe - 300 g

  34.80
 • Acana Grasslands - 2 x 13 kg

  499.80

  Hills Prescription Diet Canine Mobility j/d - 2 x 12 kg

  419.80

  Happy Dog NaturCroq Balance - 15 kg

  109.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g - Łosoś

  4.80
 • Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male - 10 kg

  189.80

  Mera Dog Univit - 12,5 kg

  81.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - Renifer

  41.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Duo Délice, kurczak z ryżem, 2 x 10 kg

  269.80
 • Mucki trawa dla ptaków - Opakowanie uzupełniające

  4.80

  Reggie Rat, pokarm dla szczurów - 2,5 kg

  39.80

  Smycz Flexi New Classic S czarna, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  44.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 9 kg

  139.80
 • Applaws Cat Pot, 6 x 60 g - Delikatna pierś z kurczaka z kaczką

  22.80

  Belcando Adult Dinner - 15 kg

  159.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + przysmak Greenies gratis! - Medium Starter Mother & Babydog, 12 kg

  169.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Adult, łosoś z krewetkami w sosie ziołowym

  79.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Wołowina z jagnięciną

  143.80

  CANIBIT Mięso strusia - 200 g

  24.80

  Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma nature 6 x 70g - All Cats 10 + Cosma Nature

  29.80

  Ferplast Siesta higieniczny kosz - Rozm. 89: dł. x szer. x wys.: 101 x 66 x 29 cm

  99.80
 • Dwupak Hills Feline - Adult, tuńczyk, 2 x 10 kg

  309.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Tuńczyk i kurczak

  32.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g - Drób z serem i tauryną

  6.80

  Schesir Tartare, 6 x 85 g - Wołowina z kurczakiem

  19.80
 • Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g - Królik

  47.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Allergy & Skin Care - 2 x 10 kg

  439.80

  Opti Life Adult Skin Care Medium & Maxi - 2 x 12,5 kg

  339.80

  12 x 400 g Cosma Original w super cenie! - Sardynki

  69.80
 • Royal Canin Fit 32 - 400 g

  16.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści - 500 ml

  79.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 24 x ok. 17 cm

  75.80

  11 + 1 kg gratis! Simpsons Premium, 12 kg - Sensitive Adult Chicken & Potato

  164.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa