wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

  • Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g - Pakiet 2

    49.80

    Wycieraczka Dog Gone Smart Dirty Dog Runner, szara - 120 x 60 x 2,5 cm

    249.80

    Brit Premium Junior M - 15 kg

    92.80

    Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek - 2 x 2,5 kg

    99.80
  • JBL CristalProfi greenline filtr zewnętrzny - e901, do 300 litrów

    349.80

    Pasta łososiowa Tubifrett - 2 x 75 g

    19.80

    Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g - Drób

    12.80

    Lilys Kitchen Bedtime Biscuits - 100g

    13.80
  • Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż - 2 x 12 kg

    249.80

    Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne - Filtr FF S (EX 400/600/700 i EX Plus 600/800)

    14.80

    Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Senior, indyk i kaczka z szynką

    79.80

    Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Wołowina i indyk

    149.80
  • Juwel - idealne do filtra pompy Eccoflow i Bioflow - Eccoflow 600

    149.80

    Royal Canin Hairball Care 34 - 2 kg

    58.80

    Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Indyk z naturalnym ryżem i świeżym mniszkiem lekarskim

    119.80

    Sera Wels-Chips Pokarm w tabletkach - 1 l

    44.80
  • Hunter Round & Soft obroża - Obwód szyi: max. 50 cm

    99.80

    Szeleszczący tunel dla kota, biało/ zielony - Ø x dł.: 24 x 100 cm

    16.80

    Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem - 66 x 15 g

    49.80

    Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g - Kurczak i surimi

    17.80
  • Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 40 cm

    59.80

    Royal Canin Jack Russell Adult - 2 x 7,5 kg

    284.80

    1+1 gratis! Concept for Life karma sucha , 2 x 1,5 kg - Mini Junior

    35.80

    Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 400 g - Wołowina & serca drobiowe

    65.80
  • Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru - 2 x 15 kg

    104.80

    Brit Care Junior Large Breed - 2 x 12 kg

    275.80

    Terra Canis, 12 x 200 g - Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym

    89.80

    10 + 2 gratis! Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Tuńczyk z kurczakiem

    33.00
  • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Kitten Instinctive w sosie

    67.80

    Eheim PowerLine filtr wewnętrzny - PowerLine 200

    309.00

    GranataPet Adult, kaczka - 10 kg

    229.80

    Megapakiet Felix, 12 x 400 g - Kąski w galarecie, kurczak

    29.80
  • Purina ONE Senior 7+ - 2 x 800 g

    24.80

    Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Dzik

    94.80

    Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Adult, pstrąg

    209.80

    Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z kurczakiem

    36.80
  • Cavia Complete pokarm dla świnek morskich - 1,75 kg

    34.80

    Josera Carismo Adult Senior/Renal - 2 x 10 kg

    229.80

    Greenwoods Puppy karma , indyk i ryż - 2 x 12 kg

    279.80

    Mieszany pakiet przysmaków, kawałki mięsa 4 x 200 g - Królik, dziczyzna, jagnięcina, drób

    42.80
  • Royal Canin French Bulldog Junior - 2 x 10 kg

    389.80

    Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 1,5 kg

    44.80

    Drapak Karlie Smaragd, beżowy - 35 x 35 x 103 cm

    89.80

    Applaws z kurczakiem i kaczką - 2 x 7,5 kg

    304.80
  • Animonda vom Feinsten Forest, 6 x 150 g - Jeleń

    13.80

    Sera bio nitrivec - 250 ml

    39.80

    Applaws Cat Patè, 6 x 100 g - Kurczak

    17.80

    Nullodor żwirek silikonowy dla kotów - 1,5 kg (3 l)

    19.80
  • Montana Madeira I Klatka dla ptaków - 71 x 45 x 139 cm

    499.80

    Megapakiet Felix Sensations w galarecie, 48 x 100 g - 2 smaki (mięso i ryba)

    55.80

    Dozownik na orzechy ziemne, wypełniony - 3 x 500 g

    39.80

    Sowa, kocyk lub kota - 100 x 70 cm

    49.80
  • Trixie Birger drewniany plac do zabawy - 36 x 33 x 26 cm

    64.80

    Wolf of Wilderness "Wild Hills" - kaczka - 2 x 12 kg

    379.80

    Duże opakowanie Hills Feline + zabawka zajączek gratis! - Adult, królik, 10 kg

    159.80

    MAC´s Cat w saszetkach, 6 x 100 g - Łosoś & borówka brusznica

    22.80
  • 8in1 Delights piłeczki do żucia - S, 4 x 36 g

    15.80

    Trixie schody dla gryzoni - 38 x 22,5 cm

    39.80

    Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - All Cats + Cosma Nature

    29.80

    JR Farm Farmy’s krakersy 6 sztuk - Truskawka (6 sztuk)

    22.80
  • Bozita Feline Kitten - 2 kg

    49.80

    Pakiet Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Mature + 8

    109.80

    Dwupak Briantos Protect + Care - Adult Fit & Care, 2 x 14 kg

    219.80

    1,8 kg Happy Cat w super cenie! - Diet Kidney, schorzenia nerek

    39.80
  • Filtr wymienny do kuwety Savic Sphinx i Nestor, 1 szt. - 1 filtr

    7.80

    Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g - Jagnięcina z warzywami

    46.80

    Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki - 48 x 100 g

    42.80

    Vitakraft, paseczki wołowe - 3 x 80 g

    17.80
  • Catessy Adult Mix Mięso - 2 x 4 kg

    34.80

    JR Farm kolby kukurydziane - 400 g

    9.80

    Royal Canin Maxi Digestive Care - 15 kg

    171.80

    Karma dla królików Vitakraft Emotion Sensitive - 3 x 600 g

    39.80
  • Royal Canin Miniature Schnauzer Adult - 2 x 3 kg

    132.80

    Royal Canin Maltese Adult - 1,5 kg

    48.80

    Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 2

    32.80

    Dwupak Concept for Life - Sensitive Cats (2 x 3 kg)

    109.80
  • Czterokątny kojec Parcour - 216 cm x 116 cm x 65 cm

    279.80

    Acana Light & Fit - 2 x 13 kg

    369.80

    Zamek Luka dla chomików - 16 x 15 cm x 8 cm

    14.80

    14 kg Briantos karma sucha + przysmak Rocco Chings Season gratis! - Adult, łosoś & ryż

    74.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa