wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  125 g
  49.80

  Royal Canin Ragdoll

  400 g
  16.80

  Pro Plan Duo Délice Small Breed, kurczak i ryż

  2,5 kg
  49.80

  Integra Protect Intestinal

  24 x 150 g
  74.80
 • Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00

  Megapakiet Miamor Pastete Senior, 24 x 85 g

  Kurczak z ryżem
  45.80

  Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  2 x 13 kg
  299.80

  13,5 kg Purizon + 3 x 400 g tej samej karmy gratis!

  Adult, kurczak z rybą
  199.80
 • Tiny Friends Farm Gerty Guinea Pig pyszny miks

  2,5 kg
  39.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, wątróbka i ziemniaki, 75 g
  9.80

  Trzypak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Jagnięcina i ryba
  199.80

  Zestaw Kitekat karma sucha 900 g + karma mokra 12x100g

  Wołowina i warzywa + Mieszanka w galarecie
  19.80
 • Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Adult Large / Giant
  329.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g

  Kitten: Tuńczyk
  69.80

  Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką - - 100 g

  5.80

  TetraMin Granulat

  2 x 250 ml
  44.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  białe
  4499.80

  Royal Canin Maxi Light - - 15 kg

  186.80

  Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+

  8 kg
  199.80

  Gaya, róg bawoła indyjskiego

  3 x Rozm. L
  139.80
 • Miamor Cat Confect pasta multiwitaminowa dla kota

  6 x 15 g
  4.80

  Prestige Premium Parrot

  2,5 kg
  29.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior

  200 g
  11.80

  Steppenlemmings Wellness, pakiet przysmaków

  6 sztuk, 90 g
  17.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Dissolution s/d

  2 x 5 kg
  289.80

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Drób
  14.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Jagnięcina z indykiem
  29.80

  Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami

  12 x 400 g
  109.80
 • Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

  6,8 kg
  115.80

  Vitakraft - Ptasi lekarz

  Multipack 3 x 40 g
  22.80

  Trzypak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Ryba
  199.80

  1,5kg / 3 kg Royal Canin Lifestyle w super cenie!

  Sporting Life Trail
  74.80
 • Vitakraft Krakersy dla papużek falistych

  2 x 3 Kiwi/Figa/Banan
  12.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Kurczak z tuńczykiem
  29.80

  Zee.Dog smycz Driver

  L: dł. x szer: 120 x 2,5 cm
  44.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z kurczakiem
  9.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g

  5 smaków, Mieszany pakiet
  67.80

  Beaphar Malt Bits - - 150 g

  9.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g

  Wołowina z ryżem
  119.80

  4 kg Smilla + pakiet Toothies & Hearties, 2 x 125 g gratis!

  Adult Urinary
  39.80
 • Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  20 sztuk
  6.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, drób
  69.80

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej

  52 W, 1047 mm
  799.80

  Greenwoods Plant Fibre, żwirek roślinny zbrylający się

  30 l (ok. 12,9 kg)
  69.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z wołowiną
  22.80

  5 + 1 gratis! Rocco Summer Menu, 6 x 800 g

  Kurczak z pełnoziarnistym ryżem
  30.60

  Miamor Kawałeczki w sosie, 12 x 85 g

  Indyk w sosie pomidorowym
  24.80

  Adventure Outdoor drapak dla kota

  43 x 45 x 127 cm
  279.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  149.80

  Xanthos drapak dla kota

  70 x 40 x 235-265 cm
  399.80

  Koszyk z poduszką Cities

  Rozm. 4, dł. x szer. x wys.: 61,5 x 45 x 21,5 cm
  119.80

  Royal Canin Gastro Intestinal Moderate Calorie Veterinary

  2 kg
  84.80
 • Royal Canin Giant Puppy Active

  2 x 15 kg
  395.80

  Royal Canin Medium Adult

  2 x 15 kg
  314.80

  Mieszany pakiet próbny Feringa Adult karma sucha

  3 x 2 kg
  129.80

  Biokat´s Classic Fresh 3in1

  3 x 10 l
  79.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,70 l, Ø 17,5 cm
  34.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z filetem wołowym

  34.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota

  Kurczak z trawą dla kota, 50 g
  4.80

  Mieszany pakiet Iams, 3 x 3 kg

  Z dużą porcją kurczaka, z rybami morskimi i z jagnięciną
  139.80
 • Pokarm dla papug beaphar XtraVital

  2 x 1 kg
  49.80

  Hills Feline Sensitive Skin Adult, kurczak - - 5 kg

  129.80

  Dwupak Eukanuba Adult Large Breed

  Jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  275.80

  Cesar Feines wybór w galarecie, 2 smaki

  24 x 100 g
  49.80
 • Trixie drewniany wiszący mostek

  27 x 17 x 7 cm
  17.80

  Royal Canin Poodle Adult

  2 x 7,5 kg
  305.80

  10 + 2 gratis! Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g

  Indyk z dynią, selerem i rumiankiem
  166.20

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant, 2 świetlówki

  2 x 24 W, dł. 54,9 cm
  169.80
 • Lukullus Natural, królik i dziczyzna

  6 x 800 g
  44.80

  Nutro Choice Adult Mini, jagnięcina i ryż

  2 x 2 kg
  89.80

  Benek Super Naturalny żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  42.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Ryba morska
  22.80
 • Trixie uniwersalne zgrzebło - - 7 x 18 cm

  24.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Kurczak, ryż i świeże jajko
  59.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Kitten
  75.80

  Wolters skórzana smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 15 mm
  199.80
 • Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  400 g
  13.80

  Lampa stojąca AvianSun Deluxe

  szer. x wys.: 22 x 176,6 cm
  229.00

  Exclusion Diet, konina z ziemniakami

  6 x 400 g
  59.80

  Rocco Menu, 6 x 400 g

  Jagnięcina z warzywami i ryżem
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa