Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pluszowy miś z linką

  24 cm
  14.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z szynką
  67.80

  Dwupak Bozita Robur

  Maintenance 27/15, 2 x 15 kg
  379.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  2 x 7,5 kg
  249.80
 • Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Rocco Przełyki wołowe

  500 g
  21.80

  Trixie Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem

  2 x 0,6 l/ Ø 15 cm
  37.80

  Purina DeliBakie Hearts

  3 x 350 g
  22.80
 • Eukanuba Adult Jogging & Agility

  15 kg
  159.80

  CANIBIT Paski z dzika

  450 g
  54.80

  Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner 2- Amsterdam

  Doggy Liner 2: dł. x szer. x wys.: 115 x 59 x 73 cm / do 20 kg
  599.00

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 35: obw. 27 - 33 cm
  59.80
 • Luposan Granulki wzmacniające stawy

  675 g
  109.00

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Light Turkey, indyk
  194.80

  Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. S
  19.80

  OTom haczyk na kleszcze

  3 sztuki
  34.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Drób i jagnięcina
  149.80

  Hills Prescription Diet Canine Mobility J/D

  12 kg
  219.80

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  15 kg
  219.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z marchewką i szpinakiem
  7.80
 • Smycz Flexi Comfort Compact Large, 5 m

  Czarna
  99.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia

  2 x 12,5 kg
  329.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq XXL, 2 x 15 kg
  229.80

  Hills Canine Mature Adult 7+, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80
 • 2 x 400 g, sucha karma Purizon w korzystnej cenie

  Adult, kurczak z rybą
  16.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Megapakiet Rinti Pur Senior, 24 x 400 g - - Kurczak

  99.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  XL: dł. x szer. x wys.: 88 x 75 x 76 cm
  169.80
 • Ogon wołowy, cały

  1 sztuka
  7.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Wołowina
  44.80

  Royal Canin Breed Dalmatian Adult

  12 kg
  219.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Indyk

  69.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - - 12,5 kg

  169.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Sensible Sensitive Digestion, 15 kg
  189.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Senior, kurczak i ryż, 10 kg
  179.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 45: obw. 33 - 41 cm
  69.80
 • Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 8 x 10 cm
  39.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Drób
  79.80

  Meradog Fein Gemacht, Mix

  2 x 400 g
  14.80

  Beaphar Dog-A-Dent pasta do zębów

  100 g
  14.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Kurczak
  49.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  169.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Senior, 2 x 15 kg
  229.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  6,8 kg
  104.80
 • Bozita Robur Performance 33/20

  2 x 15 kg
  379.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. XS: dł. grzbietu 25 cm
  34.80

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  27.80

  Okrycie ochronne do samochodu Bridge - - 167 x 138 cm

  299.00
 • Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Kaczka i ziemniaki oraz pstrąg i ziemniaki
  69.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Senior królik
  64.80

  Terra Canis Light, 6 x 400 g

  Wołowina z dynią, mango i karczochami
  69.80

  Prażone ryjki wieprzowe

  10 sztuk
  22.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Indyk z kaczką
  89.80

  Dwupak Bosch

  Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg
  274.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Skin Support D/D

  12 kg
  219.80

  Rinti Extra Chicko kurczak XXL

  900 g
  54.80
 • Trixie Neutral - szampon dla psów i kotów - - 1 Litr

  19.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 7 (długość 3,2 mm)
  99.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści XL

  Szerokość grzebienia 12,7 cm
  199.00

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. M, 2 szt.
  19.80
 • 19 + 5 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g

  Junior
  109.80

  Klatka transportowa Double Door - - S: dł. x szer. x wys.: 63 x 55 x 61 cm

  99.80

  Applaws Adult Large Breed, kurczak

  2 x 12,5 kg
  454.80

  Mata na siedzenie samochodowe - - 130 cm x 70 cm

  39.80
 • Royal Canin Breed Dachshund Junior

  1,5 kg
  49.80

  Trixie Sammy legowisko - - Ø 90 cm

  69.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80
 • 5 + 1 gratis! Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  45.60

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  279.80

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Rozm. 1
  99.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x przysmaki Eukanuba gratis!

  Adult Weight Control Large Breed, 15 kg
  159.80
 • Transporter Gulliver

  Rozm 5: dł. x szer. x wys.: 79 x 58 x 60 cm
  269.00

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  24 x ok. 17 cm
  69.80

  Royal Canin Breed Dachshund Adult

  1,5 kg
  45.80

  Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Kaczka i ziemniaki oraz struś i ziemniaki
  69.80
 • Royal Canin Mini Junior

  12 x 195 g
  64.80

  Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g

  Indyk i ryż
  16.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Czysta wołowina
  89.80

  Beneful Tasty Choice 2in1

  1,4 kg
  16.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0