Kupując karmę kieruję się
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Jagnięcina, ryż i świeże jajko
  34.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. L: dł. grzbietu 55 cm
  59.80

  Royal Canin Breed Maltese Adult

  1,5 kg
  47.80

  CANIBIT Uszy królika

  600 g
  42.80
 • Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Pakiet mieszany: Indyk i wołowina
  139.00

  Dwupak Nutro Choice

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  319.00

  Płaszcz ""Niedźwiedź polarny"", czerwono-czarny

  Rozm. XXL: dł. grzbietu 70 cm
  79.80

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie!

  3 x 1 kg
  34.80
 • Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq Wołowina i ryż, 2 x 15 kg
  229.00

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. XS: dł. x szer.: 22 - 34 cm, szer. 1 cm
  6.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  2 x 3 kg
  149.80

  Smycz Flexi Comfort Long Small, 8 m

  Czarna
  44.80
 • Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  12 kg
  159.80

  Pakiet próbny Rocco Chings, mieszane smaki

  Mix 1, 4 smaki
  44.80

  Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń

  3 x 130 g
  21.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Jagnięcina i ryż
  7.80
 • Dwupak Trainer - Trainer fitness 3 Adult Med/Maxi królik & ziemniak, 2 x 12,5 kg

  349.00

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  12,5 kg
  144.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  194.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  379.00
 • Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog

  6 x 195 g
  34.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  2 x 3 kg
  149.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Jagnięcina i ryż

  39.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i ryba
  399.00
 • Rocco Summer Menu, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem i ryżem pełnoziarnistym
  34.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed, kurczak

  18 kg - tylko w zooplus!
  199.80

  Royal Canin Breed Dachshund Adult

  7,5 kg
  149.80

  Trainer Fitness 3 Puppy Med/Maxi ryba & ryż

  2 x 12,5 kg
  399.00
 • Dwupak Trainer - Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina z ryżem , 2 x 12,5 kg

  349.00

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb

  4 kg
  59.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet III
  129.00

  Royal Canin Maxi Junior Active

  2 x 15 kg
  364.80
 • Pedigree Jumbone Large - - Wołowina, 210 g

  7.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg
  159.00

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  3 x 450 g
  29.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z wątróbką wołową i warzywami
  67.80
 • Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 76 x 53 x 61 cm
  249.00

  Dwupak Mera Dog

  Softdiner, 2 x 12,5 kg
  169.00

  Eukanuba Labrador Retriever

  12 kg
  144.80

  Buda Trixie Natura o spiczastym dachu

  XL: dł. x szer. x wys.: 110 x 96 x 105 cm
  699.00
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  Large, kuweta i 7 podkładek
  79.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g

  3 smaki
  59.20

  Chewies przysmak poroże jelenia, wędzone

  S/M: 60 - 100 g
  49.80

  Zabawka Prawdziwy Szop Pracz

  ok 40 x 14 x 9 cm
  17.80
 • Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa

  Zestaw: obroża, 2 x spray bezwonny i bateria
  199.00

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Czysta wołowina
  44.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 800 g

  3 rodzaje drobiu
  76.80
 • Trixie Szprotki suszone

  800 g
  49.80

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x L
  21.60

  Terra Canis Light, 6 x 400 g

  Wołowina z dynią, mango i karczochami
  69.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Jagnięcina z cukinią, prosem i koperkiem
  83.00
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 4,7 cm
  17.80

  Oster PowerPro Ultra inklusive Maszynka do strzyżenia

  Oster PowerPro Ultra + ostrze wymienne gratis
  999.00

  8in1 Delights Dental

  XS, 7 x 12 g
  14.80

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru białego

  0,35 l, Ø 14 cm
  29.80
 • Żołądki z konia

  400 g
  29.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Królik i dziczyzna
  149.00

  Smycz Flexi Comfort Compact Large, 5 m

  Czarna
  79.80

  Mieszany pakiet próbny Bosch Adult, 4 x 1 kg

  4 x 1 kg
  39.80
 • Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  12,5 kg
  169.00

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  825 g
  27.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Junior wołowina
  64.80
 • Kacze żołądki

  600 g
  49.80

  Exclusion, ryba z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.00

  Almo Nature Classic Puppy

  12 x 280 g
  99.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g

  Indyk i serca cielęce + wapń
  79.80
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb

  12,5 kg
  159.00

  Orijen Senior

  2,27 kg
  74.80

  Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Indyk z ziemniakami
  32.80

  Royal Canin Breed Boxer Adult

  12 kg + 2 kg extra!
  189.80
 • Caniland Soft, kawałki mięsa strusia bez zbóż

  2 x 540 g
  29.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Serca indycze z jagnięciną
  99.00

  Rocco Real Hearts, 6 x 800 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  42.80

  Rocco Real Hearts, 6 x 400 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  24.80
 • Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 kg
  44.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Maxi Light, 2 x 12,5 kg

  309.00

  Forza 10 Active Line - Oto Active

  10 kg
  199.00

  Yarrah Bio Vegetarian

  2 x 10 kg
  239.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0