ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • PetSafe Deluxe Obroża antyszczekowa

  Obroża
  249.00

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Mieszany pakiet, 2 smaki
  299.80

  Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Indyk, cukinia & rumianek
  49.80

  Hills Prescription Diet Feline Dental Health t/d

  2 x 5 kg
  294.80
 • Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czarne

  Rozm. L
  24.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  17.80

  Beneful Healthy Weight

  2 x 15 kg
  169.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g

  Indyk
  19.80
 • Eukanuba Labrador Retriever

  2 x 12 kg
  284.80

  Schody Easy Step

  Dł. x szer x wys .: 43 cm x 41 cm x 29,5 cm
  79.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Dermacomfort, 2 x 10 kg
  274.80

  Duże opakowanie Hills Feline + zabawka pasjans gratis!

  Senior Healthy Ageing 11+, 8 kg
  179.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  250 g
  14.80

  Chusteczki Savic Refreshr Sensitive

  20 sztuk
  12.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z królikiem
  9.80

  DeliBest całe paluszki wołowe

  3 szt.
  39.80
 • Royal Canin Renal RF 23

  4 kg
  129.80

  Smycz Flexi Neon Reflect

  L: do 50 kg (pas)
  69.80

  Replus Meshidai, miska ceramiczna

  Rozm. M: 0,9 l
  169.80

  Gourmet Fischer´s Délicatesse, 24 x 85 g

  Tuńczyk
  64.80
 • Karlie legowisko OrthoBed, czworokątny

  100 x 65 x 12 cm
  249.80

  Torba transportowa First Class II

  Rozmiar L
  159.00

  Greenwoods karma dla kota Adult, Tuńczyk

  6 x 70 g
  19.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  149.80
 • Szeleszczący tunel dla kota, biało/ zielony

  Ø x dł.: 24 x 100 cm
  14.80

  Mieszany pakiet próbny Grau, 6 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  34.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina

  250 g
  21.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Color Plus Świetlówka

  39 W, dł. 84,9 cm
  119.80
 • Drinkwell 360 poidełko

  Szare nakrapiane
  179.00

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z cielęciną
  29.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq dla szczeniąt, 2 x 15 kg
  249.80

  4/5 kg Hills Feline w super cenie!

  Adult Light, kurczak, 5 kg
  124.80
 • Kattovit Gastro

  Kaczka, 12 x 85 g
  26.80

  Trixie nożyce do siersci zwierząt - - Rozmiar: 18 cm

  14.80

  Royal Canin Renal RF 16

  2 x 14 kg
  469.80

  Dennerle V30 Complete

  500 ml, wystarcza na 16.000 l wody w akwarium
  149.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  54.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Indyk i krewetki
  29.80

  Greenwoods Adult karma , Łosoś i brązowy ryż

  6 x 395 g
  22.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Kurczak z indykiem
  24.80
 • Pakiet Sheba Paté, 32 x 100 g

  Łosoś
  69.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Smaczne sardynki z makrelą
  39.80

  JBL Novo GranoMix Click

  250 ml
  34.80

  15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Maxi Maintenance z rybą, 15 kg
  159.80
 • Eheim Professionel 3 350, filtr zewnętrzny

  Professionel 3 350, do 350 l
  674.00

  JBL ProFlora bio160

  Do 160 litrów
  169.80

  Easy-Life ProFito - - 500 ml

  39.80

  FutterBar Puppy dla szczeniąt

  2 x 2,5 kg
  79.80
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa

  100 W, na 100-150 l wody
  69.80

  Forza 10 Active Line - Dermo Active

  10 kg
  199.80

  ROGZ Alpinist malinowa obroża

  M: obwód szyi: 23 - 35 cm, szer.: 15 mm
  29.80

  Wędka z piórkami

  3 sztuki
  69.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Intense Beauty w galarecie
  69.80

  Frolic Complete Mini z wołowiną

  2 x 1 kg
  21.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free

  12 x 370 g
  129.80

  Terra Canis, 6 x 200 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  49.80
 • Karlie legowisko OrthoBed, czworokątny

  100 x 65 x 12 cm
  249.80

  Bozita Robur Breeder & Puppy 30/15 - - 15 kg

  199.80

  Royal Canin Breed German Shepherd Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  Domek z piernika drapak dla kota

  Ciemnobrązowy
  269.80
 • Podkładka Cats Favorite Dinner

  44 × 28 cm
  6.80

  Gourmet Gold Mix Kawałków w Sosie, 12 x 85 g

  Wołowina i kurczak
  22.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Jagnięcina i ryż

  39.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa

  Prime 10, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa
  299.80
 • Pakiet próbny Granatapet 6 x 200 g

  Pakiet próbny
  29.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk z aloesem

  45.60

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną
  24.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  164.80
 • Składana torba na ramię Melly, owalna

  Różowa
  79.80

  Prestige Premium Parrot

  15 kg *
  119.00

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  34.80

  Lilys Kitchen Breakfast Crunch

  60 g
  7.80
 • Higieniczne legowisko , tabac

  100 x 80 cm
  149.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  78 x 55 x 61 cm
  149.00

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Gęś z kaszą gryczaną, owocami i mlekiem kokosowym
  9.80

  TetraPlant CompleteSubstrate Podłoże akwaryjne

  2,8 kg, do akwariów o pojemności 50 - 60 l
  39.80
 • Kojec Natura

  174 x 109 x 48 cm
  429.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet 2
  89.80

  Royal Canin Mobility MS 25

  2 x 14 kg
  469.80

  TetraCichlid Granulat dla pielęgnic

  500 ml
  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0