Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Ciąża u psa

 

Ciąża u psa

U suk zdolność do zajścia w ciąże pojawia się około 8-12 miesiąca życia (zależy to w dużej mierze od rasy oraz wielkości zwierzęcia). Raz na 6 miesięcy suka wchodzi w okres rui, który zazwyczaj trwa 2 tygodnie. Do zapłodnienia dojść może zazwyczaj między 11 a 13 dniem rui. Ciąża u psów trwa ok. 56-70 dni (najczęściej jest to 63 dni). W jednym miocie rodzi ona zazwyczaj 6 szczeniąt, choć liczba ta może się różnić u różnych ras.

Przebieg ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży trudno zaobserwować wyraźne jej oznaki. Zachowanie i wygląd suki pozostaje zazwyczaj bez zmian, choć niektórzy zauważają w pierwszym tygodniu poranne mdłości. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko. Ponadto w 3 tygodniu ciąży niektóre suki próbują oszczędzać siły i unikają ruchu. Nie powinno się jednak pozwalać na zbytnie rozleniwienie, gdyż odpowiednia dawka ruchu wpływa korzystnie na kondycję przyszłej matki oraz płodów. Wzrost masy ciała suki w pierwszych czterech tygodniach ciąży nie jest zauważalny.

Dopiero w piątym tygodniu masa ciała zaczyna nieznacznie wzrastać, choć nadal może to być trudne do zaobserwowania. Część suk traci też w tym okresie apetyt, jednak nie ma potrzeby nakłaniania zwierzęcia do jedzenia. Około szóstego tygodnia brzuch suki wyraźnie zwiększa swój obwód. Możemy też zaobserwować śluzowy wypływ z dróg rodnych (najczęściej podczas spaceru, gdy suka oddaje mocz śluz ten przykleja się do łap, a suka stara się go szybko zlizać). Śluz powinien mieć szaro-białą barwę i być ciągliwy. Jeśli wypływ nie ma konsystencji śluzu, ma charakterystyczny zapach ropy, a jego barwa jest żółta lub żółto-biała, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż może to być objaw ropomacicza. W szóstym tygodniu gruczoły mlekowe stają się znacznie większe i wyraźnie widoczne.

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.

Na około 10 dni przed porodem można zaobserwować znaczne powiększenie się sromu. W ostatnim tygodniu suka zazwyczaj szybciej się męczy, unika ruchu, czasami bywa niespokojna, może tracić apetyt (powodem może być ucisk płodów na narządy wewnętrzne) lub wręcz przeciwnie – apetyt u niej wzrasta. Często nie obserwuje się zmian, jeśli chodzi o jedzenie, natomiast większość suk odczuwa większe niż dotychczas zapotrzebowanie na płyny.

W ostatnim okresie ciąży brzuch suki opada, boki zapadają się (jest to wynikiem rozluźnienia się mięśni brzucha). Pojawia się też wydzielina w sutkach (jeśli jest to pierwsza ciąża, wydzielina ta pojawia się dopiero w dniu porodu). Na 52-54 godziny przed porodem w drogach rodnych pojawia się śluzowaty wypływ (jest to rozpuszczony czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy i chroniący płody). Jeśli wystąpią charakterystyczne zmiany temperatury ciała: spadek do 37 stopni Celsjusza a następnie wzrost do 38,5 stopni C, oznacza to, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godzin.

Opieka nad ciężarną suką

Pierwszy tydzień ciąży jest bardzo ważny i należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących opieki. Przede wszystkim nie wolno wtedy stosować żadnych środków owadobójczych, szczepić suki ani podawać bez porozumienia z weterynarzem leków i preparatów o działaniu leczniczym. Nie podajemy także dodatkowo żadnych suplementów witaminowo-mineralnych, a w szczególności nie wolno dodawać do pożywienia wapnia (nadmiar wapnia może doprowadzić do zahamowania czynności przytarczyc, a wtedy istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, np. tężyczki poporodowej). Jeśli suka przyjmowała przed ciążą jakiekolwiek leki, poinformujmy o tym lekarza weterynarii. Jeśli suka ze względu na chorobę musi przyjmować preparaty witaminowe lub mineralne, postępujemy zgodnie z zaleceniem lekarza.

W tym okresie warto karmić sukę karmą o zwiększonej zawartości białka (jednak nie zwiększamy ilości podawanego jedzenia). Od trzeciego tygodnia powracamy do karmienia normalną karmą, jaką suka dostawał przed ciążą. Nie zwiększamy ilości pożywienia. Dopiero w czwartym tygodniu należy przestawić sukę na karmę dla szczeniąt (najlepiej ras średnich, niezależnie od rasy naszego zwierzęcia). Dbamy, aby ilość pożywienia pozostawała taka sama jak do tej pory, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Otyłe suki o wiele gorzej znoszą ciążę i poród.

W szóstym tygodniu należy ilość karmy nieznacznie zwiększyć (o ok. 5%) i podawać ją w małych porcjach, ale za to 2-3 razy dziennie. W kolejnym tygodniu zwiększa się apetyt suki, dlatego ilość pożywienia możemy również zwiększyć o ok. 15% i rozłożyć ją na 3-4 posiłki w ciągu dnia, a w przedostatnim tygodniu nawet na 4-5 posiłków.

Ponadto istotne jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki ruchu (jednak bez zmuszania jej do nadmiernego wysiłku). W drugim tygodniu należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów i forsowania się, jednak jeśli suka odczuwa potrzebę np. intensywnego biegania należy jej na to pozwolić. Jak już wspomniano wcześniej, w 3 tygodniu niektóre suki zaczynają oszczędzać siły, ale lepiej nie dopuszczać do zbytniego rozleniwienia, gdyż nie jest to korzystne dla kondycji fizycznej suki oraz płodów.

Około piątego tygodnia z aktywności fizycznej eliminujemy te jej rodzaje, które niosą za sobą ryzyko urazów mechanicznych (zabawy z psami, skakanie). W siódmym tygodniu nie należy już zbytnio przemęczać ciężarnej suki zbyt intensywnymi zabawami, jednak nie rezygnujemy oczywiście z codziennych spacerów.

W piątym tygodniu ciąży należy przygotować specjalny kojec dla suki i jej szczeniąt, a w następnym tygodniu suka powinna już w tym kojcu spać. Ósmy tydzień to czas, kiedy przeprowadza się ewentualne odrobaczanie zwierzęcia (w celu uniknięcia zarażenia szczeniaków pasożytami). Umawiamy się też z naszym lekarzem weterynarii, aby był osiągalny w dniu porodu.

W ostatnim tygodniu ciąży suka może częściej czuć potrzebę oddawania moczu, dlatego zwiększamy ilość spacerów w ciągu dnia (wyprowadzamy ją nawet co 2-3 godziny). Koniecznie zapewniamy jej dostęp do świeżej czystej wody, zwłaszcza pod koniec ciąży, gdy odczuwa ona większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy mamy sukę długowłosą, warto w ostatnich dniach przystrzyc jej futerko w okolicy sutków (aby ułatwić szczeniętom ich odnalezienie) oraz dróg rodnych (aby ułatwić pielęgnację po porodzie).

Tuż przed porodem upewniamy się, że lekarz weterynarii jest gotów udzielić pomocy, gdyby zaistniała taka konieczność. Przygotujmy sobie zapas ręczników, ligniny, także sterylne nożyczki i nici (na wypadek, gdybyśmy musieli pomóc suce podczas porodu). Oczywiście, podczas całej ciąży jak również tuż przed porodem wszelkie niepokojące sygnały zgłaszamy lekarzowi weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie Barney kocyk z flauszu

  150 x 100 cm (beżowa z czarnymi łapkami)
  19.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  Dł. x szer: 150 x 100 cm
  149.00

  Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  31.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i ryba
  399.80
 • Okrycie ochronne do samochodu Allside - - 140 cm x 145 cm

  159.00

  Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż

  10 kg
  139.80

  Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Senior indyk
  64.80
 • Trixie zestaw rowerowy, uchwyt i smycz

  Zestaw
  99.80

  Purina Pro Plan Puppy Small & Mini Sensitive, łosoś i ryż

  2 x 3 kg
  99.80

  Obroża brąz/ koniak

  40 x 1,6 cm
  29.80

  Serce pojemnik z woreczkami na odchody

  7 x 8 cm
  9.80
 • Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  254.80

  Trixie Transporter Capri 3 Open Top

  61 x 40 x 38 cm
  99.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  85 x 70 cm
  129.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Indyk z owocami i warzywami (bez zbóż)
  49.80
 • Pedigree Leckerbissen z wołowiną

  3 x 155 g
  19.80

  Hunter Special Detroit torba na pasek

  11,5 cm x 5,5 cm x 20,5 cm
  24.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Kurczak (800 g)
  169.80

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  3 x 110 g
  19.80
 • Rinti Chicko Chew, kurczak

  150 g
  17.80

  Rinti Sensible, 6 x 185 g

  Kurczak z ryżem
  19.80

  Trixie pęseta do usuwania kleszczy

  Tworzywo sztuczne
  4.80

  Fitmin Dog for Life Adult Large Breed

  15 kg
  99.80
 • Beneful Original, wołowina z warzywami

  2 x 15 kg
  169.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 21 cm
  69.80

  Uszy wołowe Premium

  50 sztuk
  149.80

  Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Paski z kaczki
  6.80
 • Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80

  Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  2 x 15 kg
  269.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 2 x 15 kg

  194.80

  Royal Canin Mini Adult

  2 x 8 kg
  234.80
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  6 x ok. 4,7 cm
  9.80

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  110 g
  7.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Królik z cukinią, amarantusem, i czosnkiem niedźwiedzim
  12.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń

  12,5 kg
  159.80
 • Bosch Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  229.80

  10 + 2 gratis! Animonda GranCarno, 12 x 800 g

  Czysta wołowina
  74.60

  Almo Nature Adult Large, jagnięcina z ryżem

  12 kg
  169.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Ranchlands
  249.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Konina
  179.00

  Butelka do picia

  500 ml
  6.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq Wołowina i ryż, 2 x 15 kg
  229.80

  Lukullus Junior, kurczak z cielęciną

  6 x 800 g
  44.80
 • Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  9.80

  15 kg Eukanuba + Rocco Chings Chrupiące filety gratis!

  Adult Working & Endurance, 15 kg
  159.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Senior Original 7+, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  294.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  99.80
 • Rocco Classic, 6 x 800 g

  Czysta wołowina
  36.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  2 x 10 kg
  149.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Serca indycze
  59.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Balance, 2 x 15 kg
  229.80
 • Komplet Heim: smycz i obroża (brąz/koniak)

  Smycz, obroża 40 x 1,6 cm
  109.00

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Dziczyzna
  99.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń

  2 x 12,5 kg
  279.80
 • Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 2 x 100g
  5.80

  Świąteczny jamnik zabawka

  20 x 15 x 6 cm
  14.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Struś
  69.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina i królik
  57.80
 • Duże opakowanie Bozita + zawieszka Błyskacz gartis!

  Light Chicken & Rice 19/07, 12 kg
  129.80

  Agility Fun & Sport Drążki do slalomu

  12 sztuk
  129.00

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  299.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Kurczak

  49.80
 • Barkoo but do gryzienia

  6 x ok. 12 cm
  8.80

  Dwupak Fitmin

  Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 13 kg
  299.80

  10 + 2 gratis! Animonda GranCarno, 12 x 800 g

  Pakiet mieszany 2
  74.60

  Royal Canin Mini Adult - - 2 kg

  49.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 65 cm
  229.80

  Zestaw pierwszej pomocy

  Apteczka , czerwona
  19.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. M
  39.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80
 • Hills Canine Puppy, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Nutram Grain-Free, indyk, kurczak i kaczka

  2 x 11,34 kg
  389.80

  Hills Canine Puppy, 6 x 370 g

  Kurczak
  54.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  44.80
 • Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  3 kg
  79.80

  Applaws Dog Paté, 6 x 150g

  Jagnięcina z warzywami
  24.80

  Bosch Adult Maxi, drób - - 2 x 15 kg

  194.80

  Pakiet Greenwoods Adult , 24 x 395 g

  Kaczka i brązowy ryż
  82.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0