Rozwój psa

Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska zapewnić mu odpowiednie bodźce i opiekować się nim odpowiednio do wieku. Szczególnie ważny dla kształtowania się późniejszego charakteru psa jest okres szczenięcy aż do chwili osiągnięcia dojrzałości.

Rozwój psa

Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska zapewnić mu odpowiednie bodźce i opiekować się nim odpowiednio do wieku. Szczególnie ważny dla kształtowania się późniejszego charakteru psa jest okres szczenięcy aż do chwili osiągnięcia dojrzałości.

Okres ten możemy podzielić na następujące etapy:

- okres neonatalny (0-2 tygodni)
- okres socjalizacyjny (3-10 tygodni)
- okres młodzieńczy (10 tygodni-1 rok )
- okres dojrzałości (1-4 lata)

Okres neonatalny

Okres do 2 tygodnia życia szczenięcia jest niezwykle ważny, gdyż w tym czasie rozwija się cały czas układ nerwowy pieska. Zmysły smaku, powonienia, dotyku i odczuwanie temperatury działają już sprawnie, natomiast szczenięta są jeszcze ślepe i głuche. Oczy i uszy otwierają się dopiero około 3 tygodnia życia szczeniąt. Niezwykle istotny jest w tym okresie kontakt z piesków z matką (nie powinno się separować ich od suki aż do ukończenia minimum 7 tygodnia życia, gdyż matka uczy szczenięta prawidłowych zachowań społecznych).

W tym okresie opiekun powinien zadbać o prawidłową stymulację małego psiaka. Stymulacja taka wpływa bardzo korzystnie na rozwój układu krwionośnego, serca, a także zwiększa odporność zwierzęcia na stres i choroby.

Jak stymulować tak małego pieska? Poprzez wykonywanie codziennie przez kilka sekund pięciu ćwiczeń: dotykamy poduszek łap i przestrzeni międzypalcowych za pomocą patyczka do uszu, stawiamy pieska na ziemi prostopadle do podłoża tak, aby miał uniesioną w górę głowę, stawiamy pieska na ziemi prostopadle do podłoża tak, aby łepek był opuszczony w dół, trzymamy szczeniaka w dłoniach w pozycji grzbietowej oraz kładziemy psiaka na schłodzonym w lodówce ręczniku, aby pełznąc po nim maluch sam odszukał źródło ciepła.

Okres socjalizacyjny

W tym okresie jest kilka ważnych momentów, podczas których powinniśmy być szczególnie wyczuleni na typowe zachowania psa. Do 5 tygodnia życia szczeniak jest ogromnie ciekawy świata i nie odczuwa lęku przed nowymi bodźcami. Lęk ten pojawia się dopiero po ukończeniu 5 tygodnia, a w 9 tygodniu maluch staje się już bardziej ostrożny w kontakcie z otoczeniem. Jeśli w tym czasie pies dozna przykrych doświadczeń, może odczuwać lęk przed nimi do końca życia. Ważne jest, aby zanim pojawi się lęk, piesek miał możliwość zapoznania się z jak największą ilością nowych bodźców, zapachów, ludzi, zwierząt i przedmiotów. Jest to trochę utrudnione, gdyż szczeniak w tym wieku nie ma za sobą szczepień ochronnych, jednak warto starać się zapewnić mu jak najpełniejszy kontakt z otoczeniem.

W okresie socjalizacyjnym u psa kształtuje się poczucie przynależności do swojego gatunku oraz więź z człowiekiem (jeśli nie pies nie będzie miał kontaktu z człowiekiem w tym czasie, późniejsze relacje z ludźmi mogą być zaburzone). W okresie tym można też z łatwością przyzwyczaić psa do innych zwierząt (kotów, królików, koni), co skutkuje zazwyczaj późniejszym brakiem wrogości czy lęku wobec przedstawicieli innych gatunków. Jest to również odpowiedni czas, aby rozpocząć wszelkiego rodzaju szkolenia, gdyż maluch z chęcią się uczy i robi to bardzo szybko.

Okres młodzieńczy

W pierwszej fazie okresu młodzieńczego (10-16 tygodni) psy cechuje ogromna plastyczność charakteru. W tym czasie łatwo nauczyć szczeniaka pożądanych zachowań. Należy wtedy zacząć naukę dobrego wychowania, wykonywania podstawowych komend, chodzenia na smyczy oraz nie można pozwalać na wszelkie niewłaściwe zachowania typu spanie w łóżku, gryzienie mebli itp. Gryzienie wszystkiego, co wpadnie w łapy psiaka jest w tym okresie naturalnym zachowaniem, gdyż zmienia on zęby mleczne na stałe. Ważne jest, aby miał do dyspozycji różne gryzaki, które pomogą przejść mu ten okres w miarę bezproblemowo.

W drugiej fazie okresu młodzieńczego (4-6 miesięcy) psiak jest wyjątkowo uległy i posłuszny wobec opiekuna, warto więc zadbać, aby maluch uznał nas za osobnika o wyższej pozycji w stadzie i podporządkował się nam.

Następny etap to wiek między 6 a 14 miesiącem życia. W tym czasie układ nerwowy jest już w pełni ukształtowany oraz zaczynają funkcjonować gruczoły płciowe. Samce zaczynają wtedy podnosić nogę, wzrasta potrzeba pilnowania swojego terytorium, rośnie popęd płciowy. Często w tym okresie psy samowolnie uciekają, włóczą się po okolicy, nie słuchają właściciela, ignorują polecenia. Nie powinno się nadmiernie karać psa za takie zachowania. Lepiej wybierać się z nim na spacer w jakieś nowe miejsce, gdzie będzie się czuł mniej pewnie. Burza hormonalna, która szaleje w młodym psim organizmie może sprawić, że zwierzę będzie reagować nietypowo na dotychczas zwykłe dla niego rzeczy (zachowania ludzi, innych zwierząt, przedmioty itp.). Może się to objawiać nagłymi napadami lęku czy agresji. Nie powinniśmy psa za to karać, raczej należy pokazać mu, że nie ma powodów do obaw.

Okres dojrzałości

Okres ten trwa różnie w zależności od wielkości i rasy psa. Mniejsze psy dojrzewają szybciej niż duże. Wiek dorosły charakteryzuje się u psa potrzebą ustabilizowania swojej pozycji w stadzie. Jeśli został odpowiednio ułożony, będzie wykazywał posłuszeństwo wobec właściciela. Powinniśmy zapewnić mu tę stabilną pozycję w hierarchii i nie wprowadzać chaosu poprzez np. wydawanie przez domowników sprzecznych poleceń, pozwalanie psu na coś, czego dotychczas nie wolno było mu robić. Jeśli będziemy konsekwentni, uchronimy psa od problemów z psychiką.

data publikacji artykułu: 2009-07-09

Popularne teraz

Komentarze