wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g - In-Home, z drobiem w galarecie

  65.80

  Royal Canin Mini Dermacomfort - 2 x 4 kg

  175.80

  Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  139.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Królik i indyk

  79.80
 • Savic Klatka dla ptaków Melodie 50 - 64 x 38 x 73,5 cm

  269.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Dziczyzna

  25.80

  Royal Canin Renal Select Feline - Veterinary Diet - 2 kg

  79.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g - Kurczak z wątróbką wołową i warzywami

  72.80
 • Nutro Choice Senior, kurczak i ryż - 10 kg

  179.80

  Orion drapak dla kota - 35 x 35 x 245 - 260 cm

  179.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Medium Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż, 2 x 12 kg

  289.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Myszki Greeny gratis! - Young Adult Sterilised Cat, 8 kg

  179.80
 • Catit poidełko - Pompa zapasowa

  44.80

  Kawałki z królika - 600 g

  29.80

  Almo Nature Legend, ryba, 6 x 70 g - Mieszanka owoców morza

  19.80

  Defu Bio Junior - 2 x 3 kg

  129.80
 • Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko - 1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z cielęciną

  39.80

  Orijen Adult 6 Fish - 2 x 13 kg

  559.80

  Dwupak Trainer Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Podwójne punkty bonusowe: Applaws, 7,5 kg - Senior z kurczakiem

  155.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g - Pakiet mieszany

  54.80

  Prestige Mouse Nature - 400 g

  9.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g - 3 x S

  24.80

  Megapakiet Almo Nature, 24 x 70 g - Legend, tuńczyk, kurczak i ser

  69.80
 • Bosch Sensible Renal & Reduction - 2 x 11,5 kg

  299.80

  Dwupak Bosch - Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg

  219.80

  Almo Nature Classic Jelly w galarecie, 6 x 55 g - Light - Tuńczyk bonito

  14.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 kg Purina Dog Chow - Adult Active Chicken, kurczak

  99.80
 • Kattovit Urinary - Cielęcina, 12 x 85 g

  26.80

  Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 70 cm

  104.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - Rozm. S: obwód 30 - 60 cm

  15.80

  Chipsi Ultra Podściółka granulowana - 10 l (4,5 kg)

  22.80
 • Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g - Wołowina

  45.80

  Hills Canine Adult, 6 x 370 g - Wołowina

  41.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g - Kurczak z ziemniakami

  169.80

  Dwupak Applaws - Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną, 2 x 7,5 kg

  295.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower - Rozm. L

  79.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 800 g - Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym

  74.80

  NiteDawg oblaskowy pokrowiec na obroże - 17 x 3 cm

  49.80

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością łososia - 2 x 2,9 kg

  74.80
 • Żwirek Golden Pine - 2 x 8 kg

  99.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w saszetkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z warzywami

  64.80

  Łopatka do karmy i żwirku dla kota - Rozmiar ok. 24 cm

  3.80

  Royal Canin Digestive Care - 10 kg

  195.80
 • Pakiet Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 48 x 100 g - Mięsne i rybne smaki z warzywami

  59.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g - Intestinal, 24 x 100 g

  69.80

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną - 2 x 3 kg

  49.80

  Pakiet mieszany: Feringa Menu 2 smaki - 6 x 400 g

  39.80
 • Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g - Ryba z kamutem, owocami i warzywami

  49.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g - Dziczyzna

  44.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  36.80

  12 x 200 g Lukullus Natural w super cenie! - Drób i jagnięcina

  35.80
 • Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g - Hair & Skin - Sensitive

  19.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z wołowiną

  29.80

  Purina DeliBakie Stars - 3 x 320 g

  22.80

  30 + 6 gratis! Sheba Cuisine, 36 x 85 g - Duett w pasztecie, drób

  74.00
 • Mieszany pakiet próbny Cosma Original w galarecie - 6 x 170 g

  25.80

  Vilmie pokarm dla świnek morskich - 1 kg

  8.80

  Migający jeż, zabawka dla kota - 1 sztuka

  6.80

  Trixie dozownik pokarmu - Wysokość: 23 cm, pojemność: 450 ml

  15.80
 • Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g - Drób z płatkami owsianymi

  139.80

  Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem - 45 g

  4.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g - Mięso bawole

  139.80

  Mieszany pakiet Prestige Sticks dla papużek falistych - 4 x 2 sztuki (240g)

  15.80
 • Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male - 10 kg

  199.80

  Applaws sucha karma dla kota 400 g - Kitten

  11.80

  Vilmie pokarm dla królika miniaturowego - 5 x 1 kg

  34.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Puppy & Junior - 3 x 200 g

  29.80
 • Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g - Pakiet mieszany, 4 smaki

  84.80

  Tetra AquaSafe Preparat do uzdatniania wody - 500 ml

  34.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Calm - 4 kg

  144.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Medium Baby 28, 2 x 10 kg

  259.80
 • Żwirek Extreme Classic, o zapachu pudru - 7 kg

  34.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Tuńczyk

  89.80

  Kattovit Niere/Renal - Kurczak, 24 x 175 g

  89.80

  1,5 kg + 500 g Greenwoods Puppy karma , indyk, 2 kg - 2 kg

  24.80
 • Karma dla kota Feline Porta 21 Holistic 6 x 156 g - Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami

  29.80

  Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g - Rybna różnorodność

  29.80

  Perfect Fit In-Home, z łososiem - 1,4 kg

  22.80

  Sera Florena - 5000 ml

  249.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa