Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Indyk z kaczką
  159.80

  Buda Spike Standard

  L: dł. x szer. x wys.: 95 x 75 x 83 cm
  219.00

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 4 x 7 cm (1050 g)
  59.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  89.80
 • Pedigree DentaStix Fresh, 7 sztuk

  Dla małych psów, 110 g
  6.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z dziczyzną
  35.60

  Kong Snugga Wubba

  L
  24.80

  Pluszowa zabawka Dotti

  Ø 16 cm (3 sztuki)
  14.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine

  2 x 13,6 kg
  329.80

  Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium

  2 x 12 kg
  355.00

  Beneful Senior 7+

  2 x 15 kg
  169.00

  CANIBIT Mix przysmaków z jelenia

  600 g
  54.80
 • Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Miniwell
  279.00

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Hepatic HF 16, 2 x 12 kg
  419.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  9.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  4 kg
  69.80
 • 8in1 Delights Vitality Adult

  70 tabletek
  29.80

  Dwupak Royal Canin Mini

  Exigent, 2 x 2 kg
  99.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  27.80

  Transporter Feria

  Rozm. 6
  249.00
 • Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  12 kg
  159.80

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Rozm. 65: 57 - 61 cm
  139.00

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x L
  27.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80
 • Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści - - 500 ml

  79.80

  Legowisko Dreambay, piaskowe

  100 x 75 x 25 cm
  199.00

  Royal Canin Urban Life Large Adult

  9 kg
  179.00

  Purina Pro Plan Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż - - 3 kg

  54.80
 • Royal Canin Urban Life Junior

  12 x 150 g
  44.80

  Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  M: szer. x gł. x wys. : 93 x 86 x 84 cm
  399.00

  Zabawka Preydummy

  Średnica 8 cm, dł. 20 cm
  19.80

  12,5 / 15 kg Happy Dog Supreme + 100 g HD przysmak gratis!

  Light 2 - Low Fat, 12,5 kg
  159.00
 • Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  5 smaków
  34.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 65 cm
  199.00

  5 + 1 gratis! Royal Canin Urban Life, 6 x 150 g

  Senior
  20.60

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak - - 12 kg

  169.80
 • Frolic Django z wołowiną

  4 szt.
  4.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  57.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. S, smycz 110 cm
  12.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Indyk
  169.00
 • Dwupak karmy Beneful

  Original, wołowina z warzywami, 2 x 15 kg
  169.00

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak
  67.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Serca drobiowe
  74.80

  Maszynka Oster PowerMax + ostrze gratis!

  Maszynka z ostrzem
  429.00
 • Hills Canine Adult 1-6 Mini Light

  2,5 kg
  54.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 kg
  46.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze nr 7F (Oster). 3,2 mm
  99.80

  Mera Dog Junior 1

  12,5 kg
  129.00
 • Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.00

  Długi kombinezon

  Rozm. XL: dł. grzbietu 65 cm
  69.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Wołowina i ryż
  69.80

  Kong Flyer psie frisbee

  L
  34.80
 • Megapakiet Integra Sensitive, 24 x 150 g

  Jagnięcina i ryż
  74.80

  12,6 + 1 kg gratis! Taste of the Wild, 13,6 kg

  High Prairie Puppy
  184.20

  Royal Canin Urban Life Adult

  6 x 150 g
  24.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Sensible Karaiby, 2 x 12,5 kg
  499.00
 • Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla dużych psów, 270 g
  7.40

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem

  400 g
  11.80

  Rocco Płuca wołowe

  1500 g
  49.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 24 x 150 g

  Wołowina z drobiem
  59.80
 • Płaszcz Legend

  Rozm. XXL: dł. grzbietu ok. 45 cm
  44.80

  Kosz do roweru z ochronną kratką - - Maxi: dł. x szer. x gł.: 70 x 46 x 40 cm

  249.00

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  15 kg
  49.80

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak

  Opakowanie uzupełniające, 450 g
  9.80
 • Royal Canin Maxi Junior - - 15 kg

  174.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  2 x 14 kg
  194.80

  Smycz Flexi Giant L, 8 m

  Czarna
  99.80

  Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  2 x 12 kg
  434.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,70 l, Ø 17,5 cm
  34.80

  Dwupak Taste of the Wild

  Southwest Canyon, 2 x 12,73 kg
  349.80

  Mieszany pakiet próbny Lukullus Natural w super cenie!

  6 różnych smaków
  35.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Jagnięcina
  139.00
 • 12,5/ 15 kgHappy Dog Supreme+pojemnik na karmę gratis!

  Fit & Well Adult Sport, 15 kg
  189.00

  14/15 kg Beneful w jeszcze niższej cenie!

  Happy Maturity 7+, 15 kg
  79.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Sensitive Skin, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. XS: dł. grzbietu 25 cm
  29.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Łosoś z ryżem
  129.80

  Trixie Tran z dorsza z dodatkiem oleju z ostu - - 250 ml

  17.80

  Megapakiet Integra Sensitive, 24 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  74.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 200 g
  8.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0