Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Balance, 15 kg
  119.00

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Kurczak z marchewką i ryżem
  9.80

  Trixie, kratka ochronna do samochodu

  Szer. x wys.: 85–140 x 75–110 cm
  109.00

  Dwupak Bozita

  Light Chicken & Rice, 2 x 12 kg
  259.00
 • Klatka transportowa Double Door - - L: dł. x szer. x wys.: 89 x 60 x 66 cm

  129.00

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jeleń, czarny bez i miód naturalny
  27.80

  1,25 + 1,25 kg gratis! Pro Plan Duo Délice, 2,5 kg

  Kurczak z ryżem
  27.40

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Indyk

  49.80
 • Zestaw Hunter: obroża Swiss, smycz Swiss

  Obroża 55, smycz 200 x 1,8 cm
  249.00

  Wapno budulcowe Ebi-vet

  2 x 500 g
  29.80

  Podwójne punkty bonusowe 13,5 kg Purizon Adult sucha karma

  Adult, jagnięcina i łosoś
  219.00

  Lupo Sensitive 20/8

  15 kg
  169.00
 • 2 + 1 gratis! 3 x 100 g Happy Dog Fitness Snack

  Light Snack
  10.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Kaczka
  29.80

  Fitmin Dog for Life Adult

  2 x 15 kg
  189.00

  15 kg + 3 kg gratis! 18 kg Beneful

  Original, wołowina z warzywamia
  89.80
 • Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  2 x 13,6 kg
  389.00

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  2 x 540 g
  29.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i serca drobiowe
  67.80

  Royal Canin Mini Adult Beauty

  6 x 195 g
  34.80
 • Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  12,5 kg
  249.00

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z marchewką i szpinakiem , 5 x 100 g
  34.80

  Royal Canin Maxi, korzystne dwupaki

  Junior, 2 x 15 kg
  344.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Tuńczyk z ryżem
  29.80
 • Nutram Grain-Free, indyk, kurczak i kaczka

  11,34 kg
  199.00

  Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.00

  Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g

  Filet z kurczaka
  89.80

  12/15 kg Eukanuba + 250 g Rocco Chings gratis!

  German Shepherd, 12 kg
  144.80
 • Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.00

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 2
  44.80

  Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Adult 7+, 2 x 15 kg
  354.80

  Hokamix Skin & Shine olejek orzechowy - - 250 ml

  79.80
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą

  70 g
  5.80

  Torba transportowa na rower - Friends on Tour de Luxe

  Dł.x szer. x wys.: 43 x 26 x 26 cm
  159.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g - - Wołowina z drobiem

  59.80

  Dibo Premium płuca jagnięce

  750 g
  49.80
 • Poduszka Aumüller Lindo

  102 x 68 x 5 cm pasuje do rozmiaru 7
  59.80

  Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu

  70 g
  6.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Czysta wołowina, 6 x 800 g
  89.80

  10 + 2,5 kg gratis! Mera Dog, 12,5 kg

  Pure, łosoś i ryż
  111.20
 • Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne

  Kurczak, 4 x 125 g
  26.80

  Skórzana obroża i smycz Buffalo, koniakowe - - Smycz, obroża 55 x 2,5 cm

  119.00

  Bosch Age & Weight, kurczak

  11,5 kg
  159.00

  Bozita Senior 24/08

  12,5 kg
  135.00
 • Rinti Pur, 6 x 400 g

  Kaczka
  29.80

  Eukanuba Puppy Small Breed

  7,5 kg
  99.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 160 x 30 cm
  179.00

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  S: szer. x gł. x wys.: 72 x 76 x 76 cm
  269.00
 • Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna

  200 x 1,5 cm, regulowana
  14.80

  8in1 Delights kości z kurczakiem

  XS, 7 x 12 g
  12.80

  Royal Canin Indoor Life Small Senior

  1,5 kg
  39.80

  Hunter obroża Swiss

  Rozm. 55 cm
  119.00
 • Frolic Complete z drobiem

  2 x 7,5 kg
  109.80

  Beneful Healthy Weight

  15 kg
  89.80

  Happy Dog NaturCroq XXL - - 15 kg

  119.00

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Jagnięcina
  159.00
 • Dummy do treningu, pomarańczowy

  Rozmiar M
  14.80

  Dwupak Hills

  Performance, kurczak, 2 x 12 kg
  329.00

  2 + 1 kg gratis! Hills Canine sucha karma, 3 kg

  Puppy Mini, kurczak
  41.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi Junior

  2 x 12,5 kg
  309.00
 • Acana Sport & Agility

  13 kg
  199.00

  Nozdrza wołowe

  500 g
  27.80

  Megapakiet Pedigree Adult Classic, 24 x 400 g

  5 rodzajów drobiu
  75.80

  Royal Canin Club Adult CC

  2 x 15 kg
  214.80
 • Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jagnię, szpinak i parmezan
  27.80

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wołowina i kurczak z warzywami i ryżem
  129.00

  Eukanuba Adult Working & Endurance

  2 x 15 kg
  314.80

  Happy Dog NaturCroq, wołowina z orkiszem

  350 g
  8.80
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  49.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Indyk z dynią, selerem i rumiankiem
  69.80

  Duże opakowanie Applaws w niskiej cenie!

  Adult Small & Medium Breed, kurczak, 12,5 kg
  199.00

  Mera Dog Senior

  12,5 kg
  129.00
 • Pakiet próbny Rocco Chings, mieszane smaki

  Mix 2, 4 smaki
  39.80

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  2 x 10 kg
  149.00

  Płaszcz ""Niedźwiedź polarny"", czerwono-czarny

  Rozm. L: dł. grzbietu 55 cm
  59.80
 • Beneful Original, wołowina z warzywami

  2 x 15 kg
  169.00

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Renifer
  169.00

  Frolic Drobiowe pałeczki

  5 x 3 szt.
  17.80

  RINTI Canine Energy+

  400 g
  6.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0