wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.80

  Nutro Choice Adult, jagnięcina i ryż

  12 kg
  159.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 17 cm. 575 g

  29.80

  Zabawka dla kota Wild Mouse z dźwiękiem

  1 sztuka
  7.80
 • Royal Canin Intense Beauty w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Mieszany pakiet próbny Beaphar dieta na nerki

  6 x 100 g
  19.80

  Trixie Premio Chicken Filet Bites

  3 x 50 g
  13.80

  Trixie Jesper domek narożny dla małych zwierząt

  32 x 21/21 x 13 cm
  24.80
 • Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  250 g
  14.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Jagnięcina z cielęciną
  29.80

  Catz Finefood w puszkach, 6 x 800 g

  Śledź z krabami
  84.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 4 (długość 9,5 mm)
  145.80
 • Dwupak Mera Dog

  Light, 2 x 12,5 kg
  239.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant

  3 x 100 ml
  54.80

  CANIBIT, Uszy wołowe

  15 sztuk
  22.80

  Felix Party Mix Ocean

  60 g
  4.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Junior Active, 2 x 15 kg
  356.80

  Happy Dog Multiwitamina Mineral - - 1 kg

  39.80

  Automat na karmę Le Bistro

  2,2 kg suchej karmy
  199.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Grande
  9.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Cielęcina z płatkami owsianymi
  129.80

  Whiskas Temptations, łosoś

  3 x 60 g
  15.80

  Hydor Prime, filtr zewnętrzny

  20, do 250 litrów
  299.80

  KONG Jumbler Ball piłka

  M/L: dł. x szer. x wys.: 14 x 14 x 14 cm
  44.80
 • Happy Cat Fit & Well Junior

  2 x 10 kg
  322.80

  Mieszany pakiet próbny Miamor Cat Confect Cream

  Pakiet I
  12.80

  zoolove obroża dla kota Diamond Hearts

  Czarna
  7.80

  Megapakiet zoolove dla kota, 24 x 140 g

  Pakiet mieszany
  114.80
 • Beaphar Malt Bits - - 150 g

  9.80

  Bosch Adult Mini Light

  2 x 2,5 kg
  49.80

  Porta 21 Feline Finest Sensible, bez zbóż

  2 x 10 kg
  279.80

  Feringa Adult, ryba

  400 g
  12.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Łosoś z pstrągiem
  5.80

  Mata do bagażnika, Coverall deluxe

  120 x 110 x 60 cm
  259.80

  Felix Party Mix Ocean

  60 g
  4.80

  Nutro Natural Choice Kitten, indyk

  300 g
  14.80
 • Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance, jeleń i ziemniaki
  349.80

  Cavia Complete pokarm dla świnek morskich

  2 x 8 kg
  219.80

  Bozita Robur Maintenance 27/15

  2 x 15 kg
  379.80

  Hagen Aqua-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 30 W, dł. 89,5 cm
  111.60
 • Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kurczak, jabłko i jogurt
  17.80

  Bozita Feline Kitten

  2 kg
  49.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Królik z pasternakiem i kocimiętką
  79.80

  Hagen Aqua-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 30 W, dł. 89,5 cm
  111.60
 • Akwarium Juwel Rio 125

  ciemnobrązowe
  1599.80

  Animonda mięsne pałeczki

  100 sztuk
  29.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia

  4 kg
  72.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  99.80
 • Smilla Kitten

  1 kg
  12.80

  Trixie Rurki do żucia ze żwaczem - - 2 sztuki

  4.80

  Aikiou miska i zabawka na inteligencję

  34,5 x 37 x 7,5 cm
  69.80

  2 kg + 400 g gratis! 2,4 kg Josera Emotion karma dla kota

  Minette Kitten
  49.80
 • Grau Miezelinos Kitten, z drobiem i rybą

  2 x 2,5 kg
  169.80

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Cielęcina, makaron i świeże jajko
  34.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk
  69.80
 • Integra Protect Adipositas

  24 x 100 g
  69.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk

  19.80

  Optimanova Adult, łosoś

  2 kg
  49.80

  MeatHit Vigor z kurczakiem

  454 g
  24.80
 • Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Cielęcina z królikiem
  64.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  13,6 kg
  199.80

  Josera Marinesse, z łososiem

  10 kg
  159.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Królik
  17.80
 • Almo Nature Classic & Legend, mięso, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  19.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g

  Łosoś i indyk
  44.80

  Pedigree DentaFlex

  Dla średnich psów, 9 x 80 g
  49.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  antracytowy
  19.80
 • Sera FD czerwone larwy komarów

  250 ml
  34.80

  Juwel - idealne do filtra pompy Eccoflow i Bioflow

  Eccoflow 600
  149.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g

  Tuńczyk z algami morskimi
  22.80

  Pluszowe legowisko dla kota na parapet, beżowe

  Dł. x szer x wys.: 50 x 35 x 5 cm
  39.80
 • Catessy Adult Mix Drób

  1 kg
  5.80

  Transporter Marchioro Clipper - - 50 x 33 x 32 cm

  99.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb

  2 x 12,5 kg
  304.80

  Vitakraft Cat Yums

  Ser, 3 x 40 g
  11.80
 • Przysmaki Thrive, kurczak

  3 x 25 g
  34.80

  Pedigree DentaStix Fresh

  Dla małych psów, 440 g, 28 szt.
  21.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  4.80

  12 kg + 3 kg gratis! 15 kg Nutro Choice

  Adult, kurczak
  159.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa