Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  44.80

  HOKAMIX30 Snack - - 800 g

  64.80

  Rocco Uszy wołowe, naturalne

  100 sztuk
  129.00

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg
  314.80
 • Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g

  Indyk z szynką
  17.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Kangur
  59.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Light, 2 x 13 kg
  334.80
 • Prażone ryjki wieprzowe

  50 sztuk
  89.80

  Hills Canine Sensitive Stomach, kurczak - - 3 kg

  69.80

  5+1 gratis! Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Adult, koktajl wielomięsny
  37.20

  Buda Ferplast Baita

  Dł. x gł. x wys.: 102 x 70 x 66 cm
  399.00
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Pierś jagnięca
  6.80

  15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Maintenance Light, z tuńczykiem i ryżem, 15 kg
  159.80

  Royal Canin Educ

  5 x 50 g
  15.80

  Canibit Zestaw przysmaków Top Seller

  4 rodzaje
  39.80
 • Trixie Nappy wkładki do transporterów

  7 sztuk
  9.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i wątroba drobiowa
  64.80

  Nutram Allergy Care

  15 kg
  219.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc
  244.80
 • Vetbed® Isobed SL Fale koc, kremowy/brązowy

  75 x 50 cm
  39.80

  Hills Canine Performance, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa

  Obroża
  199.00

  Dwupak Eukanuba Small & Medium Breed

  Medium Breed, kurczak, 2 x 15 kg
  284.80
 • Trixie pluszowy sześcian z czterema piłkami do gry - - ok. 21 cm

  34.80

  Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 76 x 53 x 61 cm
  249.00

  Josera Festival Adult - - 4 kg

  61.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  6,8 kg
  104.80
 • HOKAMIX30 Forte Proszek - - 750 g

  169.00

  Happy Dog ArthroFit - - 1 kg

  149.00

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g
  89.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  75 x 50 cm
  39.80
 • Greenwoods Puppy, Indyk i ryż

  2 x 12 kg
  279.80

  19 + 5 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g

  Mature + 8
  109.80

  Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla średnich psów, 180 g
  6.80

  Piłka Kong Stuff-A

  L
  39.80
 • Royal Canin Medium Adult

  2 x 15 kg
  334.80

  OTom haczyk na kleszcze

  3 sztuki
  34.80

  Purina Pro Plan Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  299.80

  Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80
 • Hills Canine Mini, kurczak

  2,5 kg
  59.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z czarniakiem, 6 x 400 g
  89.80

  Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 76 x 53 x 61 cm
  249.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Cielęcina i królik
  41.80
 • Trixie pluszowy szop pracz z piszczałką

  46 cm
  24.80

  Bosch Light

  12,5 kg
  99.80

  Royal Canin Sporting Life Endurance

  2 x 15 kg
  449.80

  Animonda mięsne pałeczki

  200 sztuk
  54.80
 • Transporter Feria

  4 kółka
  49.80

  Trixie piłka gumowa na sznurku - - 1 sztuka

  6.80

  Polarowy kombinezon

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  59.80

  Nutram Grain-Free Mini, indyk, kurczak i kaczka

  11,34 kg
  199.80
 • Cesar Classic, 24 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  74.80

  15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Puppy Junior z rybą, 15 kg
  199.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  89.80

  Karma Nutrivet Instinct Regional Meat Farmer

  12 kg
  229.80
 • Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Kaczka
  7.80

  Buda Ferplast Baita

  Dł. x gł. x wys.: 102 x 70 x 66 cm
  399.00

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  12,5 kg
  229.80

  Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Club Pro Energy HE , 20 kg
  159.80
 • Royal Canin Breed German Shepherd Junior

  2 x 12 kg
  349.80

  Trixie mata ochronna do bagażnika - - 1,64 x 1,25 m

  119.00

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i jagnięcina z łososiem
  399.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato

  12 kg
  199.80
 • Beneful Small Bites

  1,4 kg
  16.80

  15 kg Josera + 1,5 kg Josera Knuspies przysmak gratis!

  Family Reproduction & Puppy 29/17
  139.80

  Trixie sęp Gustav zabawka

  28 cm
  29.80

  Eukanuba Labrador Retriever

  2 x 12 kg
  284.80
 • Bob Martin Spray All-in-one

  300 ml
  27.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Dzik
  49.80

  Trixie cążki do pazurów - - 11,5 cm

  7.80

  Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  25.80
 • Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. L
  79.80

  Dibo Premium szyje indycze

  250 g
  11.80

  Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 6 x 400 g

  Jeleń z jabłkiem
  24.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  3 x 450 g
  29.80
 • Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Indyk i ziemniak
  19.80

  ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze limonkowym

  Rozm. L
  69.80

  Purizon Adult , kurczak z rybą

  2 x 13,5 kg
  379.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 15 kg

  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0