Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior kurczak z cielęciną
  67.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)
  49.80

  Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  3 kg
  56.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Nakładki grzebieniowe, 3 w zestawie
  69.80
 • Hunter Vario Basic czarna smycz - - 200 x 1,5 cm

  29.80

  Materac Wellness z sztucznej gładkiej skóry

  100 x 70 x 6 cm
  119.00

  Dwupak Bozita

  Light Chicken & Rice, 2 x 12 kg
  249.80

  Mera Dog Puppy & Training Ciasteczka

  10 kg
  79.80
 • Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Wołowina
  139.00

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Senior Mini / Medium
  157.40

  8in1 Delights Dental kość do żucia drobiowo-wołowa

  L, 100 g
  14.80

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance, ryba
  299.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Bawół
  79.80

  Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak

  11 kg
  149.80

  Taste of the Wild Wetlands Canine

  6,8 kg
  109.80

  Pedigree Adult Mini, z drobiem

  1,5 kg
  14.80
 • Orijen Adult

  2 x 13 kg
  489.80

  Dwupak Mera Dog

  Softdiner, 2 x 12,5 kg
  169.80

  Happy Dog NaturCroq, wołowina z orkiszem

  350 g
  8.80

  Frolic Complete Mini z drobiem

  1 kg
  11.80
 • 13 kg Orijen + 200 g Mix przysmaków z jelenia gratis!

  Adult 6 Fish
  279.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  83.00

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Kaczka
  19.80

  Mix z jagnięciny w super cenie!

  200 g
  11.80
 • Acana Puppy Small Breed

  2,27 kg
  54.80

  Hunter Retriever Freestyle smycz, neonowy żółty

  Dł.: 170 cm, Ø 10 mm
  49.80

  Rinti Feinest Junior, 11 x 150 g

  Kurczak z dorszem
  36.80

  Defu Bio Adult

  12,5 kg
  219.80
 • Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. XXL
  89.80

  Animonda GranCarno Exotic, 6 x 125 g

  Bawół
  24.80

  Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  27.80

  Royal Canin Energy

  50 g
  3.80
 • Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa

  750 g
  99.80

  Zestaw past: 75 g, wątróbka + 75 g, łosoś marki Tubidog

  2 x 75 g
  11.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes, 2 x 7,5 kg

  249.80

  13 kg Orijen + 200 g Mix przysmaków z jelenia gratis!

  Regional Red
  299.80
 • 5 + 1 gratis! Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  83.00

  Hunter Kość do pielęgnacji zębów ""Toothcleaner""

  Rozmiar L
  29.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet I
  109.00

  Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak

  11 kg
  149.80
 • Fitmin Dog for Life Junior Large Breed

  2 x 15 kg
  189.80

  Legowisko Sleepy Time , szare

  100 x 75 x 30 cm
  199.00

  11 kg+1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium/Maxi, 12,5 kg

  Medium Puppy & Junior, 12,5 kg
  148.80

  Royal Canin Energy

  15 x 50 g
  49.80
 • Royal Canin Breed Bulldog Junior

  12 kg
  199.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  36.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z szynką
  53.00

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 kg
  149.80
 • Eukanuba Golden Retriever

  12 kg
  149.80

  Orijen Puppy

  6,8 kg
  149.80

  Carnello ""Guma do żucia"" , paczka treningowa

  100 g
  9.80

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  Medium, kuweta i 57 podkładek
  74.40
 • Sweterek Trixie ""Król psów""

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  44.80

  Dwupak Yarrah Bio

  2 x 10 kg Yarrah Bio dla seniora (bezglutenowa)
  389.80

  Trixie szprotki suszone

  800 g
  49.80

  Trixie Leika legowisko

  Ø 50 cm
  59.80
 • Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  XL: dł x szer x wys: 116 x 79 x 82 cm
  399.00

  Poduszka Cozy Little Foot

  55 x 55 x 26 cm
  69.80

  Transporter Feria

  Rozm. 7
  569.00
 • Legowisko Dreambay, piaskowe

  80 x 65 x 25 cm
  179.00

  Torba transportowa Karlie Smart Top Deluxe

  76 x 51 x 48 cm
  299.00

  ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze malinowym

  Rozm. M
  59.80

  Hunter Listeczki miętowe

  M, 9 sztuk
  17.80
 • Izolacja do budy Spike Komfort

  L: dł. x szer. x wys.: 81 x 66 x 59 cm
  169.00

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Senior królik
  34.80

  Frolic Complete z drobiem

  2 x 7,5 kg
  114.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 800 g

  3 rodzaje drobiu
  76.80
 • Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Dziczyzna
  139.00

  Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  8 x 2,5 x 6 cm
  12.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Boxer, 2 x 12 kg
  294.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim
  12.80
 • Luposan Granulki wzmacniające stawy

  2700 g
  319.00

  Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  12 kg
  179.80

  Rocco Płuca wołowe

  1000 g
  34.80

  CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  1500 g
  29.80
 • Taste of the Wild Sierra Mountain

  2 x 13,6 kg
  389.80

  Przysmak dentystyczny Bay-o-pet, 140 g - - dla dużych psów

  19.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Królik, 3 x 170 g
  47.80

  Transporter Feria

  Rozm. 6
  249.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0