Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z rybą
  22.80

  Mera Dog Univit

  2 x 12,5 kg
  169.80

  Combex V multiwitaminy dla ptaków

  125 ml
  33.80

  Duże opakowanie Eukanuba + szampon Trixie Aloe Vera gratis!

  Adult Large Breed, kurczak, 15 kg
  146.80
 • Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg

  Adult z łososiem atlantyckim
  279.80

  Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00

  Applaws Nature´s Calling żwirek dla kota

  6 kg
  49.80

  RINTI Canine Weight

  6 x 400 g
  36.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  M, kuweta i 57 podkładek
  74.80

  Royal Canin Fit 32 - - 10 kg

  179.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak

  2 x 250 g
  34.80

  Felix Twists, 50 g

  O smaku ryby i krabów
  9.80
 • Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Large, łosoś z ryżem
  299.80

  Dwupak Royal Canin Mini

  Sensible Sensitive Digestion, 2 x 10 kg
  315.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  15 kg
  144.80

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  12 kg
  169.80
 • Trixie Dog Activity Poker Box zabawka

  31 x 10 x 31 cm
  69.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 x 13,5 kg
  379.80

  zoolove obroża w serca

  Obwód szyi: 30 - 40 cm
  99.80

  Hunter Listeczki miętowe

  M, 3 sztuki
  7.80
 • Dwupak Bozita

  Light Chicken & Rice, 2 x 12 kg
  249.80

  Catessy Adult Mix Drób

  2 x 4 kg
  34.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Makrela
  84.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight, 6 x 363 g

  Drób z warzywami
  54.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Performance Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 1,7 l, Ø 23 cm, wys.: 29cm
  89.80

  RollCare, szczotka do usuwania sierści

  On the Go
  29.80

  Happy Dog Supreme Young Medium Baby ( Faza 1)

  2 x 10 kg
  229.80
 • Acana Pacifica

  2,27 kg
  74.80

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  Heim BioThane okrągła smycz linka, pomarańczowa

  Dł. 10 m, Ø 8 mm
  169.80

  Hill´s Prescription Diet Canine i/d Low Fat

  12 x 360 g
  129.80
 • Royal Canin Mini Junior

  6 x 195 g
  34.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z łososiem
  67.80

  Tetra Pleco 275 tabletek pokarmu + 120 tabletek gratis!

  395 Tabletek
  29.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet IV
  149.80
 • Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g

  Zestaw I
  49.80

  Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  6 x ok. 4,7 cm
  9.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis! - - Kaczka, indyk i kurczak

  129.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Rybne smaki
  19.80
 • Pick-Up- Rolka do czyszczenia ubrań z sierści

  Kompletny zestaw, 2 zapasowe rolki
  7.80

  Pasta Kong Stuff´n Easy Treat

  O smaku wątróbki
  19.80

  Trixie Spray z kocimiętką

  175 ml
  9.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe automat na wodę

  Pompa zapasowa
  49.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2

  Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)
  69.80

  Almo Nature Kitten, kurczak

  6 x 140 g
  34.80

  Sera Discus Granulowany pokarm dla dyskowców

  250 ml
  19.80

  Feringa Adult, indyk

  2 kg
  59.80
 • Środek przeciwko pasożytom Beaphar

  100 ml
  34.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Senior

  3 x 200 g
  29.80

  Przysmak Smilla Hearties/Toothies w super cenie!

  Toothies
  4.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 70 cm
  39.80
 • Happy Dog Mieszanka Płatków

  2 x 10 kg
  189.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Śledź z krewetkami
  89.80

  Mieszany pakiet przysmaków, kawałki mięsa 4 x 200 g

  Dziczyzna, jagnięcina, królik, konina
  51.80

  36 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie!

  Junior, Drób z sercami drobiowymi
  85.40
 • Korzystny pakiet Perfect Fit, 24 x 85 g

  Junior
  67.80

  Royal Canin Mini Junior

  6 x 195 g
  34.80

  zoolove, dziczyzna, 6 x 800 g

  6 x 800 g
  39.80

  Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior

  2 x 4 kg
  109.80
 • Dwupak Royal Canin Medium

  Ageing 10+, 2 x 15 kg
  349.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Ryba morska
  29.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Plamiak
  4.80

  12,5/15 kg Happy Dog Fit & Well + 2 x 100 g przysmak gratis!

  Fit & Well Light 1 - Low Carb, 12,5 kg
  159.80
 • Royal Canin Hairball Care 34

  400 g
  15.80

  5+1 gratis! Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Adult, czysta wołowina
  37.20

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami
  31.40

  TetraMin Pro Crisps Pokarm podstawowy

  500 ml
  39.80
 • Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie

  6 x 820 g
  72.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, kaczka

  4 kg
  69.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy

  Dł. grzbietu: 40 cm
  44.80
 • Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  2 x 250 g
  129.00

  Lindo ciemnobrązowy kosz

  Rozm. 5: dł. x szer. x wys.: 91 x 64 x 30 cm
  69.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Renifer
  169.80

  Fluval SPEC 5, akwarium Nano

  Czarne
  399.80
 • Pojnik dla zwierząt Classic - - 600 ml, dla dużego królika

  9.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80

  Sanabelle Soft, kaczka

  2 x 2 kg
  89.80

  Optimanova Exquisite

  2 kg
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa