Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 25 cm
  22.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Indyk

  36.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Canine

  6,8 kg
  109.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Adult Light, Kurczak
  99.80
 • 15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Forest, Jeleń
  44.40

  6+1 gratis! Bozita Pate 7x635 g! Puszka innego smaku gratis! - - 6 x Kurczak i ryż + 1 x Żwacz

  39.80

  Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie R/D

  2 x 12 kg
  389.80

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  379.80
 • Bosch Light - - 2 x 12,5 kg

  194.80

  Royal Canin Hepatic HF 16

  2 x 12 kg
  419.80

  Miska ze stali szlachetnej do baru

  1,6 l, Ø 21 cm
  12.80

  Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80
 • Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Digestion, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  294.80

  Bozita Robur Active & Sensitive 22/16

  2 x 15 kg
  369.80

  8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  9 x 25 g
  34.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Wołowina
  99.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  1 kg
  19.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z kurczakiem
  19.80

  Almo Nature Bio Paté, 9 x 300 g

  Z cielęciną i warzywami
  54.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Dziczyzna i bawół
  57.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 77 x 82 cm
  299.00

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Junior

  1,5 kg
  49.80

  Dwupak Bozita

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.80
 • 10 + 2 gratis! Rinti Pur, 12 x 800 g - - Jagnięcina

  83.00

  FutterBar, Jagnięcina z gryką i cukinią

  2,5 kg
  44.80

  Bosch Sensible Renal & Reduction

  11,5 kg
  159.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  159.00
 • Royal Canin Breed Rottweiler Junior

  2 x 12 kg
  429.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  53.00

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. XL
  89.80

  Dwupak Pedigree

  Adult Maxi, z wołowiną, 2 x 15 kg
  179.80
 • Racice cielęce

  10 sztuk
  11.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  24 x ok. 17 cm
  69.80

  Royal Canin Urban Life Small Senior

  1,5 kg
  49.80

  Torba transportowa Pet Home

  L: dł x szer x wys: 91 x 61 x 58 cm
  199.00
 • Megapakiet Animonda GranCarno Senior, 24 x 400 g

  Cielęcina z jagnięciną
  89.80

  Biała ryba czarniak

  200 g
  27.80

  Dwupak Applaws

  Adult Large Breed, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Royal Canin Breed Maltese Adult

  1,5 kg
  47.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,35 l, Ø 14 cm
  29.80

  Płaszcz Legend

  Rozm. XL: dł. grzbietu ok. 40 cm
  39.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 9 mm
  159.00

  Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Wołowina charolaise i pstrąg
  159.80
 • Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  3 kg
  49.80

  Dokas Sandwich z kurczaka i sera

  210 g
  15.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Pedigree Gelenk Aktiv+, 7 sztuk

  Dla średnich psów, 110 g
  9.20
 • ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża

  XL: obwód szyi 43 - 68 cm, szer. 25 mm
  49.80

  Trixie Pro Care krem do pielęgnacji łap

  50 ml
  7.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Adult Beauty
  64.80

  Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80
 • Korzystny zestaw Luposan i Lupoderm - - dwuczęściowy zestaw

  199.00

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  34.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Indyk
  139.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  2 x 10 cm
  11.80
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Medium Adult

  4 kg
  59.80

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina
  109.80

  Klatka transportowa Double Door - - M: dł. x szer. x wys.: 78 x 55 x 61 cm

  119.00

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  2 x 15 kg
  269.80
 • Catit Design Glass Diner, biały

  2 x 200 ml, Ø 12 cm
  37.80

  2 kg gratis! 12 kg FutterBar, mieszanka płatków

  12 kg
  59.80

  Hunter Listeczki miętowe

  M, 3 sztuki
  6.80

  Agility Fun & Sport Drążki do slalomu

  12 sztuk
  129.00
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. S: obwód: 30 - 45 cm
  34.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Medium Baby 28, 2 x 10 kg
  229.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, drób

  10 kg
  169.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Królik
  7.80
 • 8in1 Delights Strong kości do żucia

  XS, 7 x 20 g
  15.80

  Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Drób z dynią, gryką i pyłkami kwiatów
  64.80

  Royal Canin Breed Dalmatian Junior

  2 x 12 kg
  434.80

  Purina DeliBakie Hearts

  3 x 350 g
  22.80
 • Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Adult Medium, 2 x 12,5 kg
  289.80

  Mera Dog Senior

  12,5 kg
  129.80
 • Beneful Original, wołowina z warzywami

  15 kg
  89.80

  Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  3 kg
  69.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 0
  89.80

  Rinti Chicko, kurczak z serem

  85 g
  7.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0