wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • JR Farm Pakiet Kolby - 2 x 180 g

  54.80

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galarecie, 24 x 85 g - Intense Beauty

  64.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Pakiet mieszany: wołowina, renifer, indyk

  33.80

  Przysmak Corwex Soft-Bits - Tuńczyk, 30 g

  5.80
 • Purizon Adult , jagnięcina z łososiem - 2 kg

  54.80

  Orijen Regional Red - 6,8 kg

  244.80

  Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g w super cenie! - Filet z kurczaka, 280 g

  82.80

  Żwirek miesiąca: Tigerino Crystals, 3 x 5 l, w super cenie! - Fun, błękitny

  49.80
 • Feline Porta 21, 6 x 90 g - Kitten Kurczak

  22.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, wołowina z ryżem - 10 kg

  139.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 800 g - Jagnięcina & ziemniaki z koprem, twarogiem i oliwą

  99.80

  Concept for Life Mini Sensitive - 1,5 kg

  35.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota - Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)

  49.80

  Trainer Natural Medium Puppy & Junior - 2 x 12,5 kg

  299.80

  Royal Canin Hypoallergenic DR 25 - 4,5 kg

  129.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak - 7,5 kg

  139.80
 • Catit Design Senses, tor do zabawy - 2 podświetlane piłki wymienne

  18.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g - Mieszany pakiet

  79.80

  Catit Design Glass Diner miski szklane, biały podest - 2 x 200 ml, Ø 12 cm

  44.80

  Sweterek z norweskim wzorem - Dł. grzbietu: 20 cm

  24.80
 • Bosch Musli, ciasteczka - 3 x 1 kg

  31.80

  Hunter Freestyle Obroża do tresury czarna - Obwód szyi: max. 55 cm

  34.80

  Mięsne rolki z jagnięciną i ryżem - 3 sztuki

  9.80

  Opti Life Adult Active - 12,5 kg

  158.80
 • Dwupak Eukanuba Mature & Senior - Large Breed, 2 x 15 kg

  284.80

  Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką - 109 x 69 x 75 cm

  284.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, jagnięcina - 10 kg

  169.80

  10 + 2 gratis! Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty kurczak z ryżem

  33.00
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka - 2 x 12,5 kg

  479.80

  Trixie wysokotonowy, bezdźwiękowy gwizdek na psa - 8 cm

  7.80

  Royal Canin Breed Poodle - 6 x 85 g

  16.80

  Hagen Drążek do siedzenia Pedi-Perch - 21 cm + 2 cm umocowanie / Ø 4,0 cm

  22.80
 • Brit Lets Bite Duck Breast - 80 g

  7.80

  Concept for Life Medium Junior - 1,5 kg + 1,5 kg gratis! - wypróbuj!

  29.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka z kaczką

  22.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba - 15 g

  12.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Wołowina z jagnięciną

  139.80

  Trixie szczotka z elementem czyszczącym - 13 x 6 cm

  5.80

  Gourmet A la Carte, 24 x 85 g w super cenie! - Indyk z warzywami

  39.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 24 x 100 g - Mięsna różnorodność

  32.80
 • Cosma Nature, 6 x 280 g - Filet z kurczaka

  49.80

  Vitakraft Cat Stick Mini - Indyk i jagnięcina, 6 x 6 g

  4.80

  MACs Cat Adult, łosoś i pstrąg - 1,5 kg

  49.80

  6,5 / 7,5kg Purizon dla kota + Szeleszczący tunel dla kota gratis! - Adult, kurczak i ryba, 6,5 kg

  169.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota - Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)

  49.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g - Biała ryba z wątróbką z dziczyzny

  49.80

  Przysmaki Thrive, kurczak - 25 g

  12.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Mieszany pakiet III

  149.80
 • Terra Canis, 6 x 400 g - Indyk z ryżem naturalnym i świeżym mniszkiem lekarskim

  69.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kaczka z ziemniakami

  114.80

  Megapakiet Bozita Naturals Pate, 24 x 410 g - Indyk

  115.80

  14 kg Tigerino Nuggies żwirek dla kota + Mini zestaw do zamiatania gratis! - Fresh, drobnoziarnisty

  29.80
 • Megapakiet Rocco Sensitive, 24 x 400 g - Kurczak i ziemniaki

  79.80

  Dwupak Eukanuba Daily Care, 2 x 12,5 kg - Overweight & Sterilised

  263.80

  Trixie Eat on Feet zestaw ceramicznych misek - 2 x 300 ml, Ø 12 cm

  39.80

  Podwójne punkty bonusowe: 200 g Smilla pasta dla kota - Pasta multiwitaminowa

  19.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower - Rozm. L

  59.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g - Czysty indyk

  12.80

  Terra Canis, 1 x 400 g - Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami

  12.80

  Alpha Natural Menu Smakosza, dziczyzna - 4 x 300 g

  59.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi - Starter Mother & Babydog, 2 x 15 kg

  334.80

  JR Farm uczta dla koszatniczek - 1,6 kg

  24.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie - 6 x 85 g

  17.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Makrela

  33.80
 • Dwupak Trainer - Natural Medium Senior, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Pakiet Barkoo kości z nadzieniem z penisów wołowych - 12 x ok. 17 cm

  84.80

  Royal Canin Pure Feline Slimness - 2 x 3 kg

  164.80

  Karma sucha Perfect Fit + Snackball, kula na smakołyki gratis! - In-Home z kurczakiem, 2 x 1,4 kg

  39.60
 • Greenwoods Puppy karma , indyk i ryż - 12 kg

  149.80

  Barkoo chipsy do żucia - Ze spiruliną, 8 szt.

  5.80

  Megapakiet Bozita Naturals Pate, 24 x 410 g - Indyk

  115.80

  Trixie poduszka dla kota z owczej wełny - 45 x 45 cm

  79.80
 • Pasek do przypięcia w samochodzie dla psów - Szerokość pasa 25 mm, reg. dł. 53-85 cm

  16.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Śledź z krewetkami

  49.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g - Królik

  47.80

  Megapakiet Catessy kawałeczki w sosie, 48 x 415 g - Pakiet mieszany

  99.80
 • Royal Canin Beagle Adult - 2 x 12 kg

  329.80

  Royal Canin Indoor Long Hair - 2 kg

  58.80

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  169.80

  Concept for Life, opakowanie próbne, 80 g - Large Adult

  1.40

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa