wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Indyk z ryżem pełnoziarnistym
  35.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  349.00

  Orijen Regional Red przysmak

  3 x 56,7 g
  64.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  129.00
 • Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie R/D

  2 x 12 kg
  459.00

  Royal Canin Mini Junior

  2 x 8 kg
  249.80

  Orijen Adult

  6,8 kg
  145.00

  Kolorowa lina do zabawy

  25 cm, 125 g
  7.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu

  210 g
  15.80

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  Chrupiące paski kurczaka, 250 g
  17.80

  Reddy High Fibra (W)

  6 x 400 g
  35.80

  Barkoo but do gryzienia

  6 x 15 g
  6.80
 • Orijen Senior

  13 kg
  249.00

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Renifer, makaron pełnoziarnisty, granat i zioła
  34.80

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Natur-Croq XXL, 2 x 15 kg
  239.00

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  99.80
 • Zabawka bawełniany zwierzak

  Małpka
  22.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Energy 4800, 15 kg
  199.00

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 8 x 10 cm
  39.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  289.80
 • Royal Canin Club 15 /20kg + Dysk Trixie Dog Activit gratis!

  Club Performance Adult CC 15kg
  109.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  36.80

  Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior

  2 x 12,5 kg
  309.00

  Rocco Wiosenne Menu, 6 x 800 g

  Serca cielęce z delikatnym zielonym groszkiem
  36.80
 • Royal Canin Maxi, korzystne dwupaki

  Junior Active, 2 x 15 kg
  359.00

  Kosz Sofà, beżowy

  70,5 x 52 x 23,5 cm
  149.00

  Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  449.00

  Dwupak Applaws, 2 x 7,5 / 12,5 kg

  Adult Small & Medium Breed, kurczak, 2 x 12,5 kg
  469.00
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  49.80

  Trixie poduszka z owczej wełny

  45 x 45 cm
  129.00

  15 kg Josera + 2 x 70 g Rocco Chings gratis!

  SensiPlus Adult Sensitive
  149.00

  Lilys Kitchen Dinner, 6 x 400 g

  Z wołowiną
  67.80
 • Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 11 cm. 250 g
  14.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  2 x 15 kg
  194.80

  Royal Canin Breed Rottweiler Adult

  2 x 12 kg
  359.00

  Gryzak Kong Squeezz

  M: dł. ok. 18 x Ø 3,5 cm
  34.80
 • Uszy jagnięce

  200 g
  24.80

  Dwupak Applaws, 2 x 7,5 / 12,5 kg

  Puppy Small & Medium Breed, kurczak, 2 x 7,5 kg
  339.00

  Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  449.00

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g

  Jagnięcina
  139.00
 • Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  339.00

  Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  299.00

  5 + 1 gratis! Rinti Extra Snacks

  Mini-Bits: Kaczka z ananasem i kiwi, 6 x100 g
  39.00

  Barkoo kości do żucia z supełkiem

  3 x 180 g
  24.80
 • Buda Spike Standard

  S: dł. x szer. x wys.: 77 x 54 x 67 cm
  219.00

  Nutro Choice Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  319.00

  Dwupak Mera Dog, 2 x 7,5/12,5/15 kg

  Active, 2 x 12,5 kg
  189.00

  Mera Dog Pure, indyk i ryż

  12,5 kg
  179.00
 • Duże opakowanie Royal Canin Breed + RC puszka gratis!

  Boxer Adult, 12 kg
  189.00

  Royal Canin Breed Jack Russell Adult

  7,5 kg
  179.00

  5 + 1 gratis! Mokra karma Bozita, 6 x 635 g

  Królik
  33.00

  Hills, 12 kg + ręcznik gratis!

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak
  169.00
 • Pedigree Gelenk Aktiv+, 7 sztuk

  Dla dużych psów, 151 g
  12.80

  Nutro Choice Senior, kurczak i ryż

  10 kg
  179.00

  Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Adult

  2 x 3 kg
  145.00

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 800 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  74.80
 • DogMio Barkis, półwilgotny przysmak

  3 x wiaderko po 500 g
  36.80

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 400 g

  Pakiet 1
  24.80

  Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  3 sztuki
  17.80

  Trainer Fitness 3 Puppy Med/Maxi ryba & ryż

  2 x 12,5 kg
  399.00
 • Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 100 x 65 x 24 cm
  369.00

  Acana Chicken & Burbank Potato

  18 kg
  239.00

  Purizon Adult, jagnięcina z łososiem

  400 g
  11.80

  Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi ryba & kukurydza

  12,5 kg
  199.00
 • Frolic z drobiem

  200 g
  5.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Wyrzutnia piłki gratis!

  Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż, 12 kg
  154.80

  Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g

  Wołowina z warzywami
  39.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Adult Beauty
  69.80
 • Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Mieszanka Płatków, 2 x 10 kg
  189.00

  Lilys Kitchen Organic Dinner, 6 x 150 g

  Puppies
  42.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.00

  Almo Nature Adult Large, jagnięcina z ryżem

  2 x 12 kg
  299.00
 • Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  91.80

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  S
  9.80

  Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  15 kg
  99.80

  James Wellbeloved Senior/ Light Indyk & ryż

  10 kg
  169.00
 • Royal Canin Giant Junior Active

  15 kg
  199.00

  Fortan Pielęgnacja zębów

  50 ml
  25.80

  Trixie Rurki do żucia ze żwaczem

  2 sztuki
  4.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 5 (długość 6,3 mm, Skip Tooth)
  139.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0