Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  2 x 12 kg
  334.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Drób z krewetkami
  34.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Maxi Junior GR 23, 2 x 15 kg
  339.80

  Optimanova Mature

  8 kg
  149.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Indyk z kaczką
  159.80

  Księżniczka Roszpunka drapak dla kota

  Ciemnoszary (2 paczki*)
  369.00

  Mineralny drążek do siedzenia

  23 cm
  12.80

  Bunny Special Edition siano łąkowe

  Pakiet zimowy 3 x 2 kg
  99.80
 • Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  2 x 15 kg
  299.80

  Mucki trawa dla ptaków

  Opakowanie uzupełniające
  4.80

  Megapakiet Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w galarecie
  59.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  44.80
 • Jumbo XXL drapak - słupek dla kota

  Jasnoszary
  99.80

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  6 x 400 g
  41.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 36 cm
  129.80

  Versele-Laga Crispy Pellets dla królików

  2 x 2 kg
  27.80
 • Catit kuweta dla kota

  Biało-szara
  79.80

  Kosz na rower Trixie, czarny

  Dł. x szer. x wys: 50 x 35 x 41 cm
  89.80

  Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g

  Mieszanka w galarecie
  22.80

  Happy Dog Tasty Sticks Toskania

  9 x 10 g
  19.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2

  Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)
  69.80

  Royal Canin Sterilised Appetite Control

  4 kg
  106.80

  Klatka dla gryzoni Fun Area Leon Special Edition

  Niebieska: dł. x szer. wys. 36,5 x 67 x 65 cm
  349.00

  Iams Adult Multi-Cat

  15 kg
  199.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Łosoś z pstrągiem
  5.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  29.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Indyk i królik
  29.80
 • Happy Cat Fit & Well Light

  2 x 10 kg
  279.80

  Bozita Feline w galarecie, 6 x 190 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  19.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk - - 2 kg

  59.80

  Trixie Transporter Capri Open Top

  61 x 40 x 38 cm
  129.00
 • Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  3 kg
  74.80

  6 x Almo Nature Label, 3 różne smaki

  Azul Label, 6 x 70 g
  19.80

  La Digue drapak dla kota

  75 x 65 x 167 cm
  299.00

  Iams Adult Multi-Cat

  2 x 15 kg
  389.80
 • Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Wołowina
  49.80

  Felix Crunchy & Soft, kurczak z indykiem i warzywami

  750 g
  9.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  400 g
  9.80

  Wieża zabawowa Diggy

  25 x 20 x 24 cm
  49.80
 • Acana Grasslands

  2 x 6,8 kg
  324.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Pakiet mieszany
  84.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  14 kg
  229.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  3 x 250 g
  27.80
 • Raindrop poidełko fontanna

  3 filtry zapasowe
  34.80

  Easy-Life AlgExit preparat antyglonowy

  500 ml
  39.80

  Josera Carismo Adult Senior/Renal

  2 x 10 kg
  279.80

  Pakiet mieszany, Feringa sucha karma dla kota

  2 x 400 g
  24.80
 • Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80

  Megapakiet Herrmanns Bio-Menu, 24 x 85 g

  Bio-wołowina z dynią i komosą ryżową
  79.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Maxi, wołowina ryż i żeń-szeń, 2 x 12,5 kg

  279.80

  JR Farm Pakiet Proso

  Pakiet 4-częściowy (250 g)
  29.80
 • Buda Spike Standard

  XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm
  299.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  7,5 kg
  179.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Zestaw: poidło, filtry zapasowe i pompa zapasowa
  249.00
 • JR Farm Grainless dzwoneczek z siana z hibiskusem

  1 szt.
  9.80

  Prestige Sticks dla papug falistych i kanarków

  2 x 2 szt. Egzotyczne owoce (po 60 g)
  8.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  All Breeds, jagnięcina z ryżem, 2 x 12 kg
  294.80

  Optimanova Adult Digestive Królik & Ziemniaki

  2 x 12 kg
  449.80
 • Easy Life Voogle

  500 ml
  49.80

  GranataPet Adult, kaczka

  400 g
  17.80

  Greenwoods mokra karma dla fretek z wołowiną i kurczakiem

  24 x 400 g
  129.80

  Myszki egipskie

  2 sztuki
  5.80
 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Łosoś z groszkiem, tuńczyk z marchewką, drób
  7.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Kurczak z wołowiną
  29.80

  2 kg Sanabelle + 2 x 70 g Dokas Sandwich z kurczaka gratis!

  Adult, kurczak
  37.80

  Royal Canin Urban Life Small Senior

  2 x 1,5 kg
  84.80
 • Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Spéciale, indyk z warzywami
  69.80

  Living World Green Ergo miska ceramiczna dla gryzoni

  300 ml, Ø 12,5 cm
  22.80

  Zestaw przysmaków Bunny Enjoy Nature & Crunchy Cracker

  Zestaw czteroczęściowy
  39.80

  Fluval Stratum, podłoże do akwariów z krewetkami i roślinami

  2 x 4 kg
  129.80
 • Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 2 kg

  61.80

  Miska ceramiczna Wiosenna łąka

  250 ml
  12.80

  Optimanova Mature

  2 kg
  49.80

  Megapakiet Gourmet Mon Petit, 24 x 50 g

  Tuńczyk, łosoś i pstrąg
  29.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Adult Body Condition , 2 x 12 kg
  314.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet 2
  89.80

  20+4 gratis! Hills Canine, 20 x 370 g

  Adult 2 smaki (12x kurczak, 12x wołowina)
  182.60

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + legowisko gratis!

  Adult z kurczakiem
  129.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa