wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Czysta wołowina
  129.00

  15 kg Lukullus + Hunter Olej z łososia, 250 ml gratis!

  Wołowina charolaise i pstrąg
  159.00

  RINTI Canine Renal

  400 g
  6.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Medium Breed, 2 x 15 kg
  309.00
 • Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  4 kg
  59.80

  Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, łosoś z ryżem, 2 x 12 kg
  299.00

  Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g

  Indyk z szynką
  17.80

  Ceramiczna miseczka Trixie z motywem łapek, brązowa

  0,8 l/ Ø 16 cm
  17.80
 • Royal Canin Satiety Support SAT 30

  2 x 12 kg
  419.00

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Kurczak, ryż naturalny, ziemia mineralna i zioła
  54.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 38 cm
  29.80

  Kawałki z jagnięciny

  200 g
  12.80
 • Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  179.00

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed Light, kurczak

  12 kg
  149.00

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Wołowina
  79.80

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Adult Light Original, kurczak i ryż, 14 kg
  159.80
 • Rinti Extra Chicko Plus, z czosnkiem

  5 x 80 g
  32.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.00

  Frolic Wołowe pałeczki

  3 szt.
  3.80

  Acana Ranchlands

  2,27 kg
  69.80
 • Duże opakowanie Hills + Eko Torba Zooplus gratis!

  Adult 1-5 Large Breed, kurczak, 12 kg
  142.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i cielęcina
  67.80

  Bosch Sensible Renal & Reduction

  2 x 11,5 kg
  299.00

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 10 x 100g
  29.80
 • Forza 10 Puppy Junior, ryba

  2 x 15 kg
  419.00

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised

  2 x 12,5 kg
  289.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba

  2 x 10 kg
  369.00

  Eukanuba Adult Large Breed, kurczak

  15 kg
  154.80
 • Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  2 x 14 kg
  469.80

  Royal Canin Breed Jack Russell Adult

  2 x 7,5 kg
  309.00

  Hills Canine Adult, 6 x 370 g - - Wołowina

  54.80

  CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  500 g
  11.80
 • 10 + 2 gratis! Animonda vom Feinsten Classic/ Menu/ Forest

  Menu: Wołowina i ziemniaki
  29.60

  Acana Ranchlands

  2 x 13 kg
  509.00

  Buddy Bowl miska na wodę

  1,3 l / ø 23 cm
  69.80

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  129.00
 • Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Young & Active, kurczak, 12,5 kg
  169.00

  Lukullus Natural, dziki królik i indyk

  6 x 400 g
  29.80

  Royal Canin Medium Adult

  2 x 15 kg
  329.00

  Bosch Goodies Dental, przysmak

  3 x 450 g
  27.80
 • Kość Cookie´s Seaside Bone

  10 x 16 cm
  49.80

  Puppy Trainer Pads wkładki do kuwety i transportera

  Large, 50 sztuk
  49.80

  Duże opakowanie Bozita + szampon Aloe Vera gratis!

  Sensitive Lamm & Reis 21/11, 12,5 kg
  139.00

  Dwupak Mera Dog

  Pure, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.00
 • Mera Dog Agility

  12,5 kg
  139.00

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 5 mm
  129.00

  8in1 Delights Dental

  XS, 21 x 12 g
  44.80

  Kocyk dla szczeniąt Quaxie

  40 cm
  14.80
 • Rinti Gold, 6 x 185 g

  Dzik
  19.80

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 2
  44.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + Prezent Niespodzianka Gratis!

  Sterilised Retriever Adult, 12 kg
  185.00

  Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  18 kg - tylko w zooplus!
  199.00
 • Mieszany dwupak Josera Optiness + Sensiplus, 2 x 15 kg

  Pakiet mieszany
  269.00

  Rinti Chicko Chew

  Kurczak, 150 g
  17.80

  Cesar Senior Vital 10+, 24 x 150 g

  Kurczak z ryżem
  79.80

  Royal Canin Breed Pug Adult

  2 x 3 kg
  154.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  129.00

  Podwójne punkty bonusowe 13,5 kg Purizon Adult sucha karma

  Adult, kurczak z rybą
  199.00

  Smycz Flexi Classic Compact Medium, 5 m

  Czarna
  59.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Wołowina, 2 x 100 g
  6.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g

  Kurczak z indykiem
  54.80

  Hunter szczotka-biedronka

  10 cm
  19.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  99.80

  Royal Canin Giant Junior Active

  15 kg
  199.00
 • Happy Dog Supreme Sensible Karaiby

  12,5 kg
  259.00

  Bosch Musli, ciasteczka

  3 x 1 kg
  32.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +, 2 x 15 kg
  269.00

  Trixie De Luxe duże cążki - - 16 cm

  17.80
 • Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. L: szer. x gł. x wys.: 115 x 76 x 80 cm
  449.00

  Beneful Healthy Weight

  15 kg
  89.80

  Dog’s Favorit Okruchy

  2 x 15 kg
  89.80

  Hills Canine Sensitive Skin, kurczak - - 12 kg

  169.00
 • 8in1 Vitality drożdże piwne

  260 tabletek
  32.80

  Herrmanns Bio uzupełnienie diety, 6 x 200 g

  Kociołek warzyw
  37.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  54.80

  Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie R/D

  12 kg
  199.00
 • 18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus!

  Adult 1-5 Large Breed, kurczak
  199.00

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +, 2 x 15 kg
  269.00

  Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  115 x 70 x 32 cm
  299.00

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  Dł. x szer: 150 x 100 cm
  149.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0