Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dog Rocks®, naturalne kamienie

  200 g
  49.80

  Suszone mięso Dibo premium

  250 g
  22.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Cielęcina z szynką, 290 g
  99.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat

  2 x 4 kg
  109.80
 • Greenwoods karma Adult, Ryba i ryż

  2 x 12 kg
  279.80

  Royal Canin Breed Pug Adult

  1,5 kg
  49.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.80

  Dibo Premium płuca jagnięce

  750 g
  49.80
 • Vitakraft, filet z kurczaka XXL

  250 g
  17.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Puppy Kurczak
  99.80

  Transporter Gulliver

  4 rolki do transportera, dla rozm. 4 - 7
  99.80

  Bosch Puppy, drób

  7,5 kg
  74.80
 • 12 kg Royal Canin Breed + plecak gratis!

  Boxer Junior
  179.80

  Caniland Soft drobiowe smakołyki XXL w wiaderku

  2 x 2 kg
  66.80

  Royal Canin Sporting Life Endurance

  15 kg
  229.80

  Bosch Adult Menu, drób - - 3 kg

  29.80
 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. XS: dł. x szer.: 22 - 34 cm, szer. 1 cm
  11.80

  Acana Adult Dog

  18 kg
  219.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Ryba morska
  99.80

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar L: dla dużych psów

  229.00
 • Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 32 cm
  149.80

  Orijen Regional Red

  6,8 kg
  209.80

  Vitakraft, udka z kurczaka

  80 g
  6.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa

  Bateria alkaliczna, 6 V
  12.80
 • Kong Wubba Friend Zając

  L
  29.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Szynka
  29.80

  18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus!

  Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak
  199.80

  Koktajl Carnello i kota

  5 x 250 g
  64.80
 • Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  169.80

  Dwupak Bosch

  Special Light, drób i ryż, 2 x 12,5 kg
  219.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Wołowina
  159.80

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  34.80
 • Lukullus Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  2 x 15 kg
  319.80

  Wieprzowe małżowiny uszne

  1000 g
  31.80

  Żołądki z konia

  400 g
  29.80

  38 + 10 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Senior: Drób z jagnięciną
  112.60
 • Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z jagnięciną
  129.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Kurczak
  99.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 1
  29.80
 • Happy Dog NaturCroq Wołowina i ryż

  15 kg
  119.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 2
  99.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  3 x 15 cm
  31.80

  Nutro Choice Adult Mini, jagnięcina i ryż

  2 x 2 kg
  89.80
 • Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  2 x 13 kg
  299.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Jagnięcina, szpinak i parmezan
  17.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  2 smaki, mieszany pakiet Sensitive
  129.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 4 (długość 9,5 mm)
  139.00
 • Purina Dog Chow Adult Chicken, kurczak

  14 kg
  89.80

  Dwupak karmy Beneful

  Original, wołowina z warzywami, 2 x 15 kg
  169.80

  Lupo Sensitiv 20/8

  15 kg
  159.80

  Kong Classic, kolor czerwony

  L, ok. 10 cm
  29.80
 • Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  3 kg
  29.80

  22 + 6 gratis! Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  26.40

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Adult Light
  64.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 / 10 kg karmy Purina Pro Plan

  Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż, 14 kg
  154.80
 • 3 + 1 gratis! 4 x Rocco Chings

  Filety z kaczki, 4 x 170 g
  35.40

  Royal Canin Mini Adult Beauty

  12 x 195 g
  64.80

  Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  2 x 7,5 kg
  174.80

  Transporter Feria

  Rozm. 6
  249.00
 • Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 7 cm
  11.80

  PetSafe ssscat odstraszacz dla psów i kotów

  1 PetSafe ssscat odstraszacz
  129.00

  Taste of the Wild Sierra Mountain

  2 x 13,6 kg
  389.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Green Label Natural Soup 6 x 140 g

  Filet z kurczaka
  29.00
 • Przysmak z płuc konia

  1200 g
  69.80

  DogEwalk Treser ultradźwiękowy

  17 x 4 x 2,5 cm
  169.00

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Wołowina
  49.80

  Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Genuine 20/10, łosoś & ryż, 2 x 12,5 kg
  379.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Smycz Hunter Round & Soft, koniakowa

  200 x 1 cm
  169.00

  Royal Canin Mini Mature + 8

  6 x 195 g
  34.80
 • Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. S
  29.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg

  Adult Medium, łosoś z ryżem
  141.40

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Szynka
  44.80

  Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Struś i ziemniaki oraz pstrąg i ziemniaki
  69.80
 • Greenwoods karma Adult, Ryba i ryż

  12 kg
  149.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Dziczyzna z amarantusem, dynią i borówkami
  12.80

  Czarne worki na odchody psa, biodegradowalne

  4 rolki po 20 worków
  5.80

  Wyrzutnia Chuckit! Ball Launcher Pro

  18M: dł.: 46 cm
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0