Kupując karmę kieruję się
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Higieniczne legowisko , tabac

  100 x 80 cm
  139.00

  Płaszcz ""Niedźwiedź polarny"", czerwono-czarny

  Rozm. XL: dł. grzbietu 65 cm
  69.80

  SnuggleSafe Termofor dla zwierząt

  SnuggleSafe termofor
  69.80

  Perfect Care Furmaster

  6,5 cm
  34.80
 • Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  2,5 kg
  54.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  12.80

  Bosch Sensible Renal & Reduction

  11,5 kg
  159.80

  Dwupak Bozita

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.00
 • Trixie Denta Fun Veggies

  2 x 11 cm (60 g)
  3.80

  Duże opakowanie Bosch + Kong Classic, średni gratis!

  Senior, 12,5 kg
  89.80

  Luposan Biotyna

  ok. 130 tabletek
  44.80

  Royal Canin Maxi Junior Active

  2 x 15 kg
  364.80
 • Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie R/D

  2 x 12 kg
  389.00

  Dwupak Yarrah Bio, 2 x 10/15 kg

  2 x 15 kg Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami
  409.00

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 45 cm
  39.80

  Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  1,5 kg
  24.80
 • Nova Foods Trainer Natural Medium, kurczak, ryż i aloes

  12,5 kg
  159.00

  Tabletki na stawy Ebi-vet Gelenk Aktiv

  2 x 125 g
  22.80

  Applaws Dog Paté, 6 x 150g

  Jagnięcina z warzywami
  24.80

  12,5/ 15 kgHappy Dog Supreme+pojemnik na karmę gratis!

  Sensible Karaiby, 12,5 kg
  259.00
 • Hunter obroża Swiss

  Rozm. 55 cm
  119.00

  2 + 1 gratis! 3 x 100 g Happy Dog Fitness Snack

  Snack, chrupiące herbatniki
  10.80

  Dwupak Mera Dog

  Active, 2 x 12,5 kg
  189.00

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kurczak
  169.00
 • Rinti Chicko, 170 g

  Wołowina, 3 x 170 g
  47.80

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  Medium, kuweta i 57 podkładek
  64.80

  Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Canine i High Prairie Canine
  339.00

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 15 cm (3120 g)
  99.80
 • Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 15 kg

  99.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Menu, drób, 2 x 15 kg
  199.80

  ROGZ Alpinist obroża w kolorze limonkowym

  M: obwód szyi: 23 - 35 cm, szer.: 15 mm
  29.80

  Mięsna mieszanka

  1000 g
  31.80
 • Nutro Choice Adult Sensitive, kurczak i ryż

  12 kg
  179.00

  Pluszowa zabawka Dotti - - Ø 16 cm (1 sztuka)

  7.80

  Frolic Complete z wołowiną

  7,5 kg
  56.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  279.00
 • Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  4.80

  Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Giant Adult
  169.80

  Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner Deluxe

  148 x 90 x 88 cm / do 50 kg
  649.00

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Kurczak z cielęciną
  99.00
 • Obroża Heim Stars

  40 x 2,5 cm
  39.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon

  6,36 kg
  114.80

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  NaturCroq Wołowina i ryż, 2 x 15 kg
  229.00

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus - biała ryba
  74.80
 • DogEwalk Treser ultradźwiękowy

  17 x 4 x 2,5 cm
  169.00

  2 x 13,6 kg Taste of the Wild + podwójne punkty bonusowe!

  High Prairie Canine
  329.00

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  15 kg
  179.00

  Simpsons Premium Sensitive Adult Chicken & Potato

  12 kg
  179.00
 • Royal Canin Hepatic HF 16

  6 kg
  134.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Mini

  4 kg
  59.00

  Podwójne punkty bonusowe: Lukullus, 24 x 800 g

  Serca z indyka i gęś
  167.20

  Dwupak Eukanuba Breed

  Golden Retriever, 2 x 12 kg
  294.80
 • Terra Canis, 6 x 400 g

  Królik z cukinią, amarantusem, i czosnkiem niedźwiedzim
  69.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 200 g / 400 g - - 24 x 200 g

  119.00

  Acana Wild Prairie karma

  13 kg
  219.00

  Frolic Django z wołowiną

  4 szt.
  4.80
 • Pedigree Medium Junior, z kurczakiem i ryżem - - 15 kg

  92.80

  Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Dziczyzna
  9.80

  Forza 10 Active Line - Oto Active

  10 kg
  179.00

  Royal Canin Club Junior - - 15 kg

  139.00
 • Pakiet Pedigree Saszetki w sosie 12 x 100 g / 24 x 100 g

  12 x 100 g
  15.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Soczyste kawałki w sosie, wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  18.00

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Żwacz

  69.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Skin Support D/D

  12 kg
  219.00
 • Odblaskowa obroża Łapka, szara

  M-L: obw. 35 - 55 cm, szer. 2 cm
  12.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Kurczak i ryż

  39.80

  Buda Trixie Natura z płaskim dachem

  L: dł x szer x wys: 104 x 68 x 72 cm
  349.00

  Duże opakowanie Bosch + Kong Classic, średni gratis!

  Bio Adult, kurczak, 11,5 kg
  129.80
 • Racice wołowe

  10 sztuk
  16.80

  Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  300 x 12 cm
  99.80

  12 kg Almo Nature, 10 kg + 2 kg gratis!

  Adult Large, łosoś z ryżem
  140.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus kość szpikowa - wołowina
  74.80
 • 5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  83.00

  Mera Dog Light

  2 x 12,5 kg
  241.20

  Dummy do treningu, pomarańczowy

  Rozmiar M
  12.80

  Wątróbka z konia

  400 g
  24.80
 • Purina Pro Plan Puppy Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  154.80

  Purina Pro Plan Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  154.80

  Royal Canin Calm CD 25

  2 x 4 kg
  229.80

  Integra Protect Renal

  2 x 2,5 kg
  94.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

Pies w mieszkaniu

 Czy nie od zawsze marzyłeś, żeby mieć w domu psa? Czy nie od zawsze błagałeś rodziców, by pozwolili Ci przyjąć pod dach nowego przyjaciela? Zapewne tak. Godziny, dni i tygodnie..

oddam psa
0