wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda mięsne paski - 100 sztuk

  29.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie - 24 x 85 g

  65.80

  Concept for Life All Cats 10+ - 9 kg

  149.80

  Trixie Minou budka dla kota - 41 x 35 x 26 cm, różowo/szara

  59.80
 • Supreme Science Selective Rabbit - 5 kg

  109.80

  Bosch Adult Salmon & Potato, łosoś i ziemniak - 2 x 15 kg

  209.80

  15 kg Lukullus + 500 g Rocco Żwacze wołowe, zielone gratis! - Kaczka piżmowa i jagnięcina

  169.80

  Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota, drobnoziarnisty - 14 l

  29.80
 • Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Wątróbka

  19.80

  Dwupak Catessy, 2 x 4 kg - Mix Mięso

  34.80

  19 + 5 gratis! Rocco Classic, 24 x 800 g - Czysta wołowina

  116.40

  12 kg DogMio karma sucha + 450 g DogMio Barkis w super cenie! - DogMio + DogMio Barkis

  40.80
 • Transporter Feria - 4 kółka

  29.80

  13/15 kg Fitmin + Chewies Kosteczki, półwilgotne o smaku jagnięciny, 200 g gratis! - Dog For Life, jagnięcina i ryż, 15 kg

  99.80

  2 kg Porta 21 Feline + Jenny Rękawica do pielęgnacji sierści gratis! - Feline Finest Cats Heaven

  35.80

  Happy Dog Supreme "Podróże Kulinarne", 3 x 4 kg - Toskania, Nowa Zelandia, Irlandia

  179.80
 • Lukullus Menu Gustico, z łososiem - 6 x 800 g

  66.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak - 15 kg

  139.80

  Sheba Delicato, 6 x 85 g - Delikatne Duo, kurczak i wołowina

  12.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Kurczak i ryż (Sensitive)

  115.80
 • Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g - Filet z kurczaka z wołowiną

  27.80

  Pitti Drobnoziarnisty Piasek Dla Ptaków - 5 kg

  13.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g - Pakiet mieszany: Mięso bawole i dziczyzna

  139.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal GI 25, 2 x 14 kg

  439.80
 • Hills Feline Oral Care, kurczak - 5 kg

  119.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Dziczyzna z okoniem czerwonym

  29.80

  Herrmanns Bio Mięso, 1 x 400 g - Kurczak

  9.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g - Kurczak z łososiem i warzywami

  69.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Instinctive w sosie

  65.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze - 15 kg

  129.80

  Concept for Life Maine Coon Adult - 3 kg

  59.80

  Podwójne punkty bonusowe: duże opakowanie Royal Canin Size - Maxi Adult Sterilised, 12 kg

  149.80
 • Trixie My Home obroża dla kota - Czarna

  7.80

  Miska ze stali szlachetnej z mocowaniem na śrubę - 0,15 l, Ø 7 cm

  6.80

  Biokat´s Classic Fresh 3in1 - 10 l

  25.80

  Rinti Chicko, 170 g - Jagnięcina

  17.80
 • Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z sercami drobiowymi

  29.80

  Belcando Senior Sensitive - 2 x 15 kg

  339.80

  Concept for Life All Cats - 400 g

  14.80

  Orijen Cat & Kitten, kurczak - 2,27 kg

  99.60
 • Trainer Fitness 3 Adult Medium/Maxi, jagnięcina i ryż - 2 x 12,5 kg

  359.80

  Catsan Ultra żwirek zbrylający się - 2 x 15 l

  109.80

  Rocco Sensitive, 6 x 400 g - Kurczak z ziemniakami

  22.80

  Concept for Life British Shorthair Adult - 9 kg

  139.80
 • 2 + 1 gratis! Smilla Toothies lub Hearties, 3 x 125 g - Toothies

  11.60

  Dwupak Happy Dog Supreme - Young Medium Junior (Faza 2), 2 x 10 kg

  259.80

  HUNTER Sylt torba transportowa - 40 x 19 x 30 cm

  169.80

  Mieszany pakiet próbny Feringa Adult karma sucha - 3 x 2 kg

  129.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)

  46.80

  Royal Canin Veterinary Diet Hepatic HF 16 - 12 kg

  199.80

  Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Indyk z ryżem i warzywami (bezglutenowy)

  8.80

  Little Wolf of Wilderness Junior Wild Hills - 12 kg

  219.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka - 70 g

  7.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g - Indyk i serca cielęce z wapniem

  79.80

  Foobler Snackball, piłka na smakołyki - Ø 15 cm

  109.80

  Korzystny pakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 85 g - Kitten, drób

  94.80
 • Professional Classic Żwirek o zapachu pudru - 15 kg

  45.80

  Szczotka z naturalnego włosia - 17 cm

  6.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Hair & Skin

  239.80

  12 x 200 g Mieszany pakiet próbny Grau w super cenie! - Puszka dla Łasucha

  54.80
 • Royal Canin Mini Adult Sterilised - 8 kg

  119.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g - Wołowina i kurczak

  30.80

  Royal Canin Siamese Adult - 4 kg

  109.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g - Plus tran - wołowina

  77.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, tacki - Indyk i ryż, 24 x 100 g

  64.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 200 g - Kaczka i cielęcina

  44.80

  Hill´s Prescription Diet Feline r/d Weight Reduction - 5 kg

  117.80

  1,5 kg Nutro Choice + Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese, 50 g gratis! - Adult Light, indyk

  59.80
 • Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g - Kurczak i ananas

  52.80

  Łyżka do karmy - 2 sztuki

  29.80

  Dwupak Royal Canin Mini - Dermacomfort, 2 x 4 kg

  169.80

  Szczotka do ubrań ELRAS Mini Pocket - 10,5 x 5,5 x 1,5 cm

  24.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g - Kaczka z drobiem

  34.80

  Hills Feline Kitten, 6 x 85 g - Ryba morska

  19.80

  Poop Scooper łopatka do sprzątania odchodów psa - 60 x 13 cm

  24.80

  Duże opakowanie Bosch + Trixie Flasher gratis! - Bio Puppy, kurczak, 11,5 kg

  135.80
 • JR Farm Grainless Complete dla królików miniaturek - 15 kg

  169.80

  Vilmie Siano z górskich łąk - 2,5 kg

  24.80

  Pakiet próbny Whiskas Temptations, 180 g - 3 różne smaki

  13.80

  MACs Shakery Snacks Cheese - 3 x 75 g

  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa