Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Light Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  319.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  44.80

  15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Medium Maintenance, ryba, 15 kg
  159.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Obesity Management DP 34, 2 x 14 kg
  469.80
 • Zee.Dog smycz Stardust

  L: dł. x szer: 120 x 2,5 cm
  44.80

  Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka

  300 x ok. 12,5 cm
  27.80

  Pakiet próbny Pro Plan Duo Délice, 3 x 2,5 kg

  Kurczak, Wołowina i Łosoś
  149.80

  Bozita Robur Breeder & Puppy XL 30/14

  15 kg
  199.80
 • Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Bażant
  64.80

  Nutram Grain-Free, indyk, kurczak i kaczka

  2 x 11,34 kg
  389.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  24.80

  Bozita Original 21/10

  2 x 15 kg
  219.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z wołowiną i warzywami
  99.80

  Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Selection Croc +, 15 kg
  139.80

  Karlie: Łóżko OrthoBed Oval, brązowe

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  399.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  79.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Breeder & Puppy 30/15, 2 x 15 kg
  379.80

  Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq Wołowina i ryż, 2 x 15 kg
  229.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  100 sztuk
  139.00
 • Hunter Miska ze stali szlachetnej

  1,1 l, Ø 17 cm
  22.80

  Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. M
  29.80

  Royal Canin X-Small Adult

  2 x 3 kg
  144.80

  Optimanova Large Adult Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80
 • Fitmin Dog for Life Adult

  2 x 15 kg
  189.80

  Barkoo but do gryzienia

  12 x ok. 7 cm
  8.80

  Płaszcz Legend

  Dł. grzbietu: ok. 28 cm
  24.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  14 kg
  99.80
 • Prażone ryjki wieprzowe

  10 sztuk
  22.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Konina z ryżem
  169.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Łosoś z ryżem
  89.80

  Zestaw 3-ech zabawek Bionic

  Zestaw 3-ech elementów
  119.00
 • Almo Nature Classic, 6 x 95 g

  Puppy, Kurczak
  24.80

  Optimanova Mini Puppy Kurczak & Ryż

  2 x 2 kg
  92.80

  Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80

  Royal Canin Calm CD 25

  4 kg
  124.80
 • Nutro Choice Adult Large Breed, kurczak i ryż

  12 kg
  179.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  19.80

  Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  Dziczyzna i makaron
  79.80

  Exner Petguard Preparat pielęgnujący dla zwierząt domowych

  Butelka uzupełniająca, 1000 ml
  27.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg
  299.00

  Karlie legowisko Dogmaxx Cream

  Ø 70 cm
  159.00

  5 + 1 gratis! Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Cielęcina, 290 g
  45.60

  Rocco Menu, 6 x 800 g

  Wołowina z warzywami i ryżem
  34.80
 • Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak
  36.80

  Pedigree Medium Junior, z kurczakiem i ryżem

  2 x 15 kg
  179.80

  Wątróbka z konia

  1200 g
  69.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  XL: dł. x szer. x wys.: 110 x 96 x 105 cm
  499.80
 • Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  15 kg
  194.80

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Kaczka
  7.80

  Orijen Senior

  6,8 kg
  149.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  36.80
 • Forza 10 Medium dieta, ryba

  12 kg
  159.80

  10 + 2 gratis! 12 x 800 g Rocco Menu

  Wołowina z warzywami i ryżem
  61.20

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Mięso bawole
  74.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z warzywami
  36.80
 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z szynką
  67.80

  Beaphar Dog-A-Dent pasta do zębów

  100 g
  14.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Sensitive indyk z cukinią
  129.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg

  Adult Medium, kurczak z ryżem
  141.40
 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 400 g

  Kurczak i dziczyzna + ryż + wapń
  79.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g w korzystnej cenie!

  Mieszany pakiet III
  119.00

  Mera Dog Light

  2 x 12,5 kg
  249.80

  5 + 1 gratis! Mokra karma Bozita, 6 x 635 g

  Żwacz
  33.00
 • Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  Dziczyzna i makaron
  79.80

  Pakiet Próbny Dogz Finefood

  6 x 400 g
  59.80

  CANIBIT Mięso strusia

  600 g
  61.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 46 cm
  149.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  159.80

  Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  294.80

  8 + 4 gratis! Lukullus, 12 x 400 g

  Natural: Dziki królik i indyk
  39.60

  Bozita Senior 24/08

  2 x 12,5 kg
  249.80
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g
  89.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  14 kg
  229.80

  Hunter Freestyle Obroża do tresury czarna - - Rozm. 55 cm,dł. x szer.: 55 cm x 1 cm

  49.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Renifer
  29.80
 • Lukullus Natural, królik i dziczyzna

  6 x 400 g
  29.80

  Royal Canin Maxi Adult 5+

  4 kg
  69.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  39.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Cielęcina i królik
  57.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0