Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g

  Sardynki
  26.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Oral Urinary Care, 2 x 10 kg
  373.60

  Kitekat saszetki w sosie, 12 x 85 g

  Drób w sosie
  7.80

  11/12 kg Hills Canine + Chip zooplus gratis!

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 12 kg
  154.80
 • Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Dziczyzna
  9.80

  Royal Canin Norwegian Forest Cat

  2 x 10 kg
  354.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g

  Kurczak
  122.60

  Hills Natures Best Feline Mature 7+

  2 kg
  79.80
 • Fortan Pielęgnacja zębów

  2 x 50 ml
  47.80

  Hunter regulowana smycz Freestyle, czarna

  200 x 1 cm
  79.80

  Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Rinti Chicko, kaczka

  250 g
  19.80
 • Pedigree Jumbone Large

  Kurczak, 5 x 210 g
  27.80

  Eukanuba Puppy Small Breed

  2 x 7,5 kg
  194.80

  Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  19.80

  Trixie Denta Fun Veggies

  2 x 11 cm (60 g)
  4.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult, kurczak, 2 x 12 kg
  284.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  13,6 kg
  169.80

  Pakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Genuss, cielęcina
  69.80

  Transporter Vari Kennel Ultra Fashion

  71 x 52 x 55 cm
  349.80
 • Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80

  Wigwam z filcu

  95 x 76 x 79 cm
  219.00

  5 kg + 2 kg karmy Vilmie dla małych zwierząt

  7 kg karmy dla świnek morskich
  44.00

  Świetlówki Dennerle Trocal T8 Special Plant + Amazon Day

  2 x 18 W, dł. 59 cm
  139.80
 • Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie r/d

  12 kg
  199.80

  Beaphar Dog-A-Dent pasta do zębów

  100 g
  14.80

  HOKAMIX30 Snack - - 800 g

  59.80

  Pakiet próbny Wahre Liebe, 2 x 400 g

  2 x 400 g
  19.80
 • Lukullus Natural, królik i dziczyzna

  6 x 200 g
  19.80

  FutterBar Light, Jagnięcina + Rocco Chings, 250 g

  2,5 kg + Rocco Chings, pierś kurczaka
  54.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80

  Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 x 2 kg
  84.80
 • Grau Miezelinos Adult pH, drogi moczowe

  2,5 kg
  99.80

  Nutro Choice Puppy, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  329.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  14 kg
  239.80

  Mieszany pakiet próbny Purizon Adult dla kota

  2 x 400 g
  24.80
 • Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Pakiet mieszany
  94.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2

  Wysokość 107 cm, szerokość 75 - 84 cm
  179.80

  Savic Isis kuweta dla kota

  Jasnoszaro-biała
  29.80

  Sanabelle Light

  10 kg
  114.80
 • Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Fluval filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii 6

  306, do 300 litrów
  449.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  48 x 100 g
  41.80

  Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak z ryżem
  24.80
 • Dokas Sandwich z kurczaka i sera

  210 g
  15.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Pakiet mieszany
  54.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 84 x 87 cm
  269.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature, 24 x 70 g

  Legend, Tuńczyk z kalmarami
  66.00
 • Kong Extreme, kolor czarny

  XL
  69.80

  Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 800 g

  Wołowina
  99.80

  Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  Rocky Mountain Feline
  209.80

  Felix Kąski w galarecie, 6 x 400 g

  Łosoś z pstrągiem
  19.80
 • Dwupak Hills Feline

  Adult, królik, 2 x 10 kg
  374.80

  Dwupak Bozita Robur

  Perfomance 33/20, 2 x 15 kg
  379.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  19.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Yorkshire Terrier, 2 x 2 kg
  84.80
 • JBL ArtemioMix

  200 ml
  24.80

  Happy Dog Snack, chrupiące herbatniki

  100 g
  4.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Large Breed, 2 x 15 kg
  294.80

  Mieszany pakiet Happy Dog Pur, 12 x 400 g

  12 x 400g
  79.80
 • Eheim Karbon wkład węgla aktywnego - 1,0 l

  18.80

  Happy Dog NaturCroq Senior - - 15 kg

  119.80

  Megapakiet Integra Sensitive, 24 x 150 g

  Jagnięcina i ryż
  74.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Mięsne smaki
  19.80
 • Almo Nature Adult Large, łosoś z ryżem

  12 kg
  169.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  80 g
  7.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  Czarniak ze szpinakiem
  159.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Kitten

  2 x 10 kg
  249.80
 • Bosch Age & Weight, kurczak

  11,5 kg
  159.80

  TrixieTunel Agility - - 5 m

  299.00

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Sure Flap, biały
  499.00

  11/12 kg Hills Canine + Chip zooplus gratis!

  Adult 1-6 Light, kurczak, 12 kg
  149.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine

  6,8 kg
  104.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Plamiak
  24.80

  Smycz Flexi Cat New Classic, 3 m.

  Czarna
  39.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant Świetlówka

  24 W, dł. 54,9 cm
  89.80
 • Sanabelle Hairball Snack

  12 x 20 g
  17.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 15 cm (1040 g)
  27.80

  Wieża Diogenes XXL drapak dla kota

  Beżowy
  239.00

  Almo Nature Holistic Biała ryba i ryż

  2 kg
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0