wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  12,5 kg
  169.80

  Felix Party Mix Ocean

  3 x 60 g
  11.80

  Kacze żołądki

  600 g
  57.80

  Hagen Power-Glo Świetlówka

  15 W, dł. 43,71 cm
  79.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka

  4 kg
  99.80

  Forza 10 Active Line - Intestinal Active

  10 kg
  199.80

  5 + 1 gratis! Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 400 g - - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  45.60

  6 x Almo Nature Label, 3 różne smaki

  Rouge Label Filets, 6 x 55 g
  17.80
 • Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak z ryżem
  24.80

  Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+

  300 g
  14.80

  Greenwoods Adult karma , ryba i ryż

  2 kg
  32.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  5.80
 • Pakiet Porta 21 Holistic, 12 x 156 g

  Tuńczyk ze słodkimi ziemniakami, warzywami i owocami
  64.80

  Opti Life Adult Skin Care Mini

  2 x 2,5 kg
  92.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czarny, 5 m

  Czarna smycz
  79.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  10 kg
  89.80
 • Żwirek Golden Grey - - 2 x 14 kg

  79.80

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature

  6 x 280 g (3 różne smaki)
  49.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Grande
  259.80

  6,8 kg Orijen w super cenie!

  Cat & Kitten, kurczak
  152.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine

  13,6 kg
  179.80

  Royal Canin Miniature Schnauzer Adult

  3 kg
  76.80

  Hills Prescription Diet Canine Urinary c/d

  2 x 12 kg
  409.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka
  19.80
 • Tetratec® IN Komfort Plus Filtr wewnętrzny, 600, 800 i 1000

  IN 800, do 150 l
  149.80

  15 kg Josera + 1,5 kg Josera Knuspies przysmak gratis!

  Optiness Adult Medium/Maxi
  134.80

  10 + 2 gratis! 12 x 70 g Cosma Nature

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  33.00

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  284.80
 • Trixie miseczki ceramiczne dla gryzoni

  Ø 11 cm, 250 ml, dla królika
  15.80

  GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  Dziczyzna z kurczakiem
  44.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak

  250 g
  19.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z kurczakiem
  9.80
 • Basenik kąpielowy dla papug Splash Giant

  38 x 24 x 28 cm
  119.00

  Bosch Musli, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Intestinal, 24 x 100 g
  69.80

  Lukullus Gustico kości, 12 x 5 cm w super cenie!

  Z jagnięciną
  9.80
 • Royal Canin Chihuahua Junior

  2 x 1,5 kg
  89.80

  Pakiet Próbny, Schmusy Nature Vollwert Flakes, 12 x 100 g

  12 x 100 g
  24.80

  Pakiet mieszany przysmaków Bosch

  Pakiet mieszany
  44.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i szprotki
  59.80
 • Kratka ochronna Kleinmetall Roadmaster

  85 - 135 cm
  329.00

  Mucki Siano z górskich łąk

  60 l ok. 1,6 kg
  24.80

  Pakiet próbny ""Trainer Personal Adult"" 2 x 2 kg

  Hairball and Beauty
  129.80

  TetraPro Colour Pokarm w płatkach

  10 l
  399.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Plamiak
  84.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Tuńczyk z ryżem
  29.80

  Lukullus Natural, 1 x 400 g

  Serca z indyka i gęś
  5.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult mokra karma 12 x 70 g

  Filet z kurczaka
  34.80
 • Trixie Snacky piłka dla gryzoni - - Ø 7 cm

  9.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 200 g / 400 g - - 24 x 200 g

  119.80

  RINTI Canine Diabetes

  6 x 400 g
  34.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Gęś z jabłkiem
  169.80
 • Royal Canin Breed 14 kg w super cenie!

  Labrador Retriever Adult
  179.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 12 x 85 g

  Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w pasztecie
  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Dziczyzna
  55.80

  Kocyk Sun, Moon & Stars

  117 x 75 cm
  79.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 200 cm
  22.80

  Kattovit Urinary, z kurczakiem

  4 kg
  79.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 30

  12 kg
  209.80

  Tigerino Nuggies zbrylający żwirek dla kota

  2 x 14 kg (ok. 28 l)
  54.80
 • JR Farm owsiane poduszki - - 300 g

  16.80

  Klatka transportowa Double Door - - S: dł. x szer. x wys.: 63 x 55 x 61 cm

  99.80

  Aumüller, wiklinowa sofa

  Dł. x szer. wys.: 80 x 50 x 43 cm
  279.00

  Lilys Kitchen Forget Me Nots

  100 g
  14.80
 • Psi bar z dwiema metalowymi miskami

  2 x 1,6 l / ø 21 cm
  119.00

  10 + 2 gratis! Whiskas puszki, 12 x 400 g

  Drób w sosie
  33.00

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak, drób, indyk
  8.80

  Lukullus Gustico kości, 12 x 5 cm w super cenie!

  Z kurczakiem
  9.80
 • Hills Prescription Diet Feline Weight Loss - Diabetic m/d

  2 x 5 kg
  289.80

  Animonda mięsne paski

  100 sztuk
  29.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i młode sardynki
  49.80

  Royal Canin w sosie lub galaretce w super cenie! 48 x 85 g

  Ultra Light w sosie
  129.80
 • Hamak Relax de Luxe Fake Fur - 35 x 21 x 21 cm

  32.80

  JR Farm Individual dla papug szarych

  2 x 950 g
  29.80

  Josera bez zbóż, łosoś z ziemniakami

  2 x 15 kg
  379.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki jagnięciny
  34.80
 • Smilla Adult Ryba

  1 kg
  12.80

  Dwupak Bozita Feline, 2 x 10 kg

  Indoor & Sterilised
  334.80

  JR Farm Pakiet dla szynszyli

  Pakiet 3-częściowy (770 g)
  29.80

  Podwójne punkty bonusowe: Applaws, 7,5 kg

  Kitten
  155.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa