Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Smycz Hunter Round & Soft, koniakowa

  200 x 1 cm
  149.00

  Transporter Catit White Tiger Voyageur, biały

  48 x 32 x 28 cm
  69.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Kurczak w kremie z marchewek
  54.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  12.80
 • Kong Flyer psie frisbee

  L
  34.80

  Pojnik dla zwierząt Classic - - 320 ml, dla królika

  9.80

  Dwupak Royal Canin Indoor

  Indoor +7, 2 x 3,5 kg
  169.80

  Czarne worki + Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  4 rolki po 20 worków
  14.80
 • Zestaw past GimCat dla kota: MULTIwitamina + Malt-Soft Extra

  2 x 50 g
  19.80

  Purina Pro Plan Delicate

  3 kg
  69.80

  Prestige C-vit

  50 ml
  19.80

  48 + 12 gratis! Kitekat saszetki, 60 x 100 g

  Uczta myśliwego w sosie
  45.60
 • Hills Feline Adult, jagnięcina - - 400 g

  15.80

  Purina Pro Plan Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  164.80

  Przysmaki Thrive, wątroba

  3 x 25 g
  39.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Obwód szyi: 40-45 cm
  44.80
 • Trixie drapak dla kota na wałku - - Dł.: 35 cm

  24.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  54.80

  Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Wołowina z serem
  31.80

  Nylonowa torebka do transportu małego psa Carry

  Dł. x szer. wys.: 45 x 21 x 24 cm (wymiary wewnętrzne)
  69.80
 • Almo Nature Adult Medium, kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 2 kg

  61.80

  Mera Dog Chrupiące biszkopty

  2 x 5 kg
  74.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Large Breed, kurczak, 2 x 15 kg
  294.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Indyk, cukinia & rumianek
  49.80

  Talerz do biegania Flying Saucer

  Ø 33 cm
  69.00

  Porta 21, 6 x 90 g

  Kurczak z aloesem
  22.80

  Chewies Mini, Kosteczki , 6 x 125 g

  6 różnych smaków
  39.80
 • Megapakiet Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100g - - Kurczak z łososiem

  57.80

  5 + 1 gratis! Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z jagnięciną
  19.00

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Biało-różowa
  79.80

  Trixie piłki jeże dla kota

  4 sztuki
  5.80
 • Applaws Kitten

  400 g
  13.80

  Dwupak Yarrah Bio

  2 x 15 kg Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami
  429.80

  Tetra AquaSafe 500 ml + 250 ml gratis!

  750 ml
  59.80

  JR Farm Pakiet dla papug

  Pakiet 3-częściowy (435 g)
  34.80
 • Kong Piłka Tenisowa z piszczałką

  L, 2 szt.
  17.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 750 ml, Ø 16 cm
  19.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  17.80

  Prestige Premium Rat Nature Karma dla szczurów

  2,5 kg
  37.80
 • Pakiet próbny Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  12 smaków
  84.80

  Josera MinisBest Junior/Adult Mini

  2 x 4 kg
  99.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z czarniakiem
  19.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.80
 • Talerz do biegania Flying Saucer

  Ø 33 cm
  69.00

  Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive

  2 x 10 kg
  354.80

  2 kg Almo Nature Holistic + 2 x Almo Nature Snack gratis!

  Kurczak z ryżem + przysmak z kurczaka
  39.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 kg
  52.80
 • Crock Complete

  50 g, jabłko
  7.80

  Trixie plac zabaw z drewnianą drabinką

  Wymiary: dł. 44,5 cm x szer. 17,5 cm x wys. 42 cm
  49.80

  zoolove obroża w serca

  Obwód szyi: 30 - 40 cm
  99.80

  Domek narożny

  52 x 37/37 x 18 cm
  49.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Sterilised w sosie
  69.80

  Sera bio nitrivec - - 100 ml

  19.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis!

  Kurczak, łosoś i krewetki
  129.80

  Duże opakowanie Eukanuba + szampon Trixie Aloe Vera gratis!

  Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryżem, 12 kg
  149.80
 • Mięsna mieszanka

  1000 g
  31.80

  Świetlówki: Juwel Day High-Lite T5

  45 W, długość 89,5 cm pasująca do akwariów Juwel
  89.80

  Dennerle NPK Booster

  100 ml (na 1000 l)
  22.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 6 x 10 cm

  Z kaczką
  31.80
 • Bosch Goodies Dental, przysmak

  450 g
  9.80

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 4 (dł. 9,5 mm)
  139.00

  Trixie klatka do transportu psa - - 116 x 77 x 86 cm

  299.00

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Adult Ryba
  79.80
 • Royal Canin Fit 32

  2 kg
  54.80

  Słoma

  2,5 kg
  19.80

  Grau Tłuszcz wołowy w proszku - - 400 g

  49.80

  Zestaw podróżny ""Dog on Tour"" - - Zestaw podróżny

  29.80
 • Purina ONE Light

  800 g
  12.80

  Trixie ceramiczna miska z motywem dla kota

  300 ml
  6.80

  Bosch HPC Soft Kaczka & ziemniaki

  12,5 kg
  184.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Grilowana specjalość
  52.80
 • Luposan Biotyna

  ok. 130 tabletek
  44.80

  Żwirek Golden Grey Master - - 2 x 14 kg

  79.80

  Legowisko Coffee, biało/ brązowe

  Ø x wys.: 50 x 35 cm
  59.80

  Applaws Senior z kurczakiem

  2 kg
  54.80
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem

  10 kg
  129.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80

  Applaws Senior z kurczakiem

  7,5 kg
  149.80

  Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g

  Tuńczyk z aloesem
  21.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa