wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Feline Adult, królik - - 10 kg

  179.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk z wołowiną

  62.80

  zoolove domek dla kota Home z matą do drapania

  50 x 26 x 36 cm
  19.80

  Almo Nature Holistic ryby tłuste i ryż

  2 x 12 kg
  329.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Puppy, kurczak, 2 x 12 kg
  294.80

  Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś z kurczakiem
  19.80

  Royal Canin Kitten Sterilised

  2 x 4 kg
  195.80

  Pakiet próbny Integra Protect Struvit

  Pakiet próbny I
  49.80
 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Bawół
  19.80

  Uszy jagnięce

  200 g
  19.80

  Pedigree Complete Adult, z drobiem - - 15 kg

  92.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Senior indyk
  34.80
 • Dibo Premium suszone uszy wieprzowe

  10 sztuk
  42.80

  Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 100 g

  Z jagnięciną
  14.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Delikatna pierś z kurczaka z ryżem
  39.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  24 x ok. 13 cm
  52.80
 • Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  15 kg
  49.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g - - Tuńczyk z filetem wołowym

  19.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Large Breed

  12 kg
  239.80
 • Royal Canin Great Dane Adult

  12 kg
  169.80

  Schesir Tuńczyk, 6 x 150 g

  Tuńczyk
  31.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Gastro Intestinal S/O GI 32

  2 kg
  84.80

  Smilla Mrrrau, 20 x 400 g

  Łosoś
  69.80
 • Świetlówki: Juwel Nature High-Lite T5

  45 W, długość 89,5 cm pasująca do akwariów Juwel
  79.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Jagnięcina
  24.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sterilized
  249.80

  Megapakiet Miamor Pastete Sterilised, 24 x 85 g

  Cielęcina z kurczakiem
  45.80
 • Hills Feline Adult, królik - - 400 g

  15.80

  Eheim Professionel 3 Komplet wkładów filtracyjnych

  Professionel 3 1200XL i 1200XLT
  359.00

  Barkoo pałeczki

  3 x ok. 25 cm
  11.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Królik i dziczyzna
  149.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g

  Kurczak z łososiem
  35.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 75 g
  9.80

  zoolove materac Wellness

  140 x 80 x 10 cm
  299.80

  Integra Protect Intestinal

  2 x 1,75 kg
  74.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  2 x 3 kg
  134.80

  Domek dla kota Maisonette

  70 x 50 x 73 cm
  199.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XS
  49.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g

  Łosoś & indyk z ziemniakami, dziką różą, pietruszką i olejem z wiesiołka
  57.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Pakiet mieszany
  54.80

  Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  3 x 10 l
  64.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 200 cm
  22.80

  Orijen Puppy Large

  6,8 kg
  149.80
 • Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka z sardynkami
  19.80

  Drewniany kojec Outback Springtime

  L 100 x B 100 x H 50 cm
  269.00

  Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne

  Biologiczna gąbka BF L (EX 1200 i EX Plus 1200)
  24.80

  Trainer Personal Sensirenal Medium/Maxi

  12,5 kg
  199.80
 • 8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  24.80

  Trixie Spray z kocimiętką

  175 ml
  9.80

  Materac Brownbay

  140 x 105 x 17 cm
  229.80

  CANIBIT Mix przysmaków z jelenia

  600 g
  54.80
 • Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg

  Sterilised
  135.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  15 kg
  159.80

  DogWalk3 metalowa rampa

  73 - 163 x 41 cm
  449.00

  Greenwoods karma dla kota Adult, Tuńczyk i krewetki

  6 x 70 g
  19.80
 • Pakiet próbny Cenpura Bio, 6 x 400 g

  3 mieszane smaki
  79.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  17.80

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 100 g

  Kurczak z ryżem
  33.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  22.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Wołowina z czarniakiem
  74.80

  Pojnik dla zwierząt Classic - - 320 ml, dla królika

  8.80

  Tetra Complete Substrate Podłoże akwaryjne

  5 kg, do akwarium 120 l
  59.80

  10 + 2 gratis! Almo Nature, 12 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  33.00
 • Crock Complete

  50 g, marchew
  8.80

  Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  6 sztuk
  24.80

  Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 91 x 61 x 71 cm
  299.00

  Vitakraft Cat Yums

  Pasztet, 3 x 40 g
  11.80
 • Mühldorfer Siano jakości bio

  5 kg
  35.80

  Dwupak Nutro Choice

  Senior, kurczak i ryż, 2 x 10 kg
  349.80

  Trixie FreshnEasy żwirek silikonowy - - 5 l (ok. 2,3 kg)

  19.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g

  Adult Perfect Weight (12 x 363g)
  77.80
 • Ogon wołowy, cały

  3 sztuki
  22.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Królik
  47.80

  Natural Heaven III drapak dla kota

  60 x 40 x 155 cm
  319.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Tuńczyk Skip Jack
  15.80
 • Sanabelle Adult, struś

  10 kg
  124.80

  RINTI Canine Energy+

  6 x 400 g
  34.80

  Pakiet Animonda Rafiné Soupé, 12 x 100 g

  Indyk, kurczak, wołowina i cielęcina
  19.80

  Optimanova Adult Mature Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa