ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Basenik kąpielowy Wellness

  26 x 23 x 15 cm
  27.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  400 g
  13.80

  Przysmaki FutterBar, 100 g

  Jagnięcina z ziemniakimi i jabłkiem (bez dodatku zbóż!)
  7.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z rybami oceanicznymi
  9.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  4 różne smaki
  22.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk i surimi

  22.80

  Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+

  2 kg
  69.80

  Sera Discus Granulowany pokarm dla dyskowców

  2 x 250 ml
  49.80
 • Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  6 x 10 cm
  31.80

  Royal Canin Maxi Adult Body Condition

  2 x 12 kg
  314.80

  Pakiet Gourmet Perle Seaside Duo, 24 x 85 g

  Łosoś i czarniak
  44.80

  12 x 800 g Rinti Pur- Junior/ Sensible + Pokrywka gratis!

  Sensible, Kurczak z ryżem
  99.60
 • Royal Canin Ageing +12 w sosie

  24 x 85 g
  69.80

  Trixie Ryan torba transportowa - - 55 x 30 x 30 cm

  59.80

  Drewniany kojec Outback Springtime, duży

  150 x 150 x 50 cm
  379.00

  Megapakiet Cesar Classic, 48 x 150 g

  Wołowina z wątróbką
  139.80
 • Professional Classic Żwirek o zapachu pudru

  2 x 15 kg
  79.80

  TetraMin Pokarm w płatkach

  500 ml
  26.80

  Forza 10 Maxi Maintenance, ryba

  15 kg
  159.80

  2 kg Sanabelle + 2 x 70 g Dokas Sandwich z kurczaka gratis!

  Hair & Skin
  49.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  3 smaki
  59.80

  20 + 4 gratis! Bozita Feline, 24 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  66.00

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń, 2 x 12,5 kg

  279.80

  Happy Dog Supreme Mini Afryka

  1 kg
  24.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  19.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  4 kg
  99.80

  Vitakraft Cat Yums

  Ser, 3 x 40 g
  17.80

  Świąteczna kartka ze skóry wołowej

  1 sztuka
  9.80
 • Wigwam z filcu

  71 x 54 x 57 cm
  149.00

  JBL Aquarium Starter Set - zestaw startowy

  Starter Set 100cm (do 200l akwariów)
  199.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Cielęcina z kurczakiem
  49.80

  Easy-Life EasyCarbo

  500 ml
  49.80
 • Purina ONE, z formułą Indoor

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Sensible, 2 x 15 kg
  374.80

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  15 kg
  49.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  12.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Adult Body Condition , 2 x 12 kg
  314.80

  Hills Feline Adult, kurczak - - 5 kg

  119.80

  Kosz do roweru z ochronną kratką - - Standard: dł. x szer. x gł.: 52 x 38 x 39 cm

  249.00

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  400 g
  16.80
 • Acana Dog Lamb & Okanagan Apple

  18 kg
  269.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original - - 600 g

  94.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Dzik
  29.80

  Beaphar z tauryną - - 6 x 100 g

  22.80
 • Dwupak Applaws

  All Breed Senior, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak

  14 kg
  99.80

  Feringa Adult, ryba

  2 x 6 kg
  249.80

  Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Delikatne smakołyki w sosie
  24.80
 • Felix Sensation w galarecie, 24 x 100 g

  Rybna różnorodność
  37.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak

  2 x 10 kg
  354.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Drób
  49.80

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Adult Large / Giant
  157.40
 • Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g

  Skip Jack tuńczyk
  89.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 12 cm (520 g)
  19.80

  Easy-Life Blue Exit preparat antyglonowy

  250 ml
  24.80

  Rinti Sensible Pur, 1 x 400 g - - Jagnięcina

  5.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Ryba morska
  79.80

  Legowisko na kaloryfer Yumi

  49 x 37 x 24 cm, beżowe
  29.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  3 kg
  74.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d

  2 x 5 kg
  329.80
 • Mieszany pakiet próbny Catessy Adult

  1 kg Mix Drób + 1 kg Mix Mięso
  10.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Wołowina (Oryginał)

  49.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Indyk

  49.80

  Podwójne punkty bonusowe: Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  69.80
 • Smilla Light

  1 kg
  12.80

  Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  1,5 kg
  39.80

  Dwupak GranataPet, 2 x 10 kg

  Adult, ryba
  449.80

  Sanabelle Kitten

  2 x 10 kg
  209.80
 • Josera Miniwell Adult Mini/Sensitive

  2 x 15 kg
  279.80

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  5.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium Senior

  12,5 kg
  169.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Mieszany pakiet Delicato, 4 smaki
  47.20

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z pomidorami i dynią
  7.80

  Almo Nature Adult Królik

  750 g
  19.80

  2/3/3,5/4 kg Royal Canin Mini/ X -Small + pojemnik gratis!

  X-Small Junior, 3 kg
  110.40
 • Zabawka Doggy Brain Train Cube

  32 x 32 x 5 cm
  79.80

  Animonda mięsne paski

  200 sztuk
  54.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80

  Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 x 2 kg
  84.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa
0