wróć

Jak bawić się z psem?

 

Jak bawić się z psem?

Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za wykonanie jakiegoś zadania. Warto wykorzystać tę naturalną cechę psa bawiąc się z nim. Dla psa najwspanialszą formą zabawy będzie wykonywanie wspólnych zadań wraz ze swoim opiekunem.

To, w jaki sposób będziemy bawić się z naszym psem zależy w dużej mierze od charakteru i preferencji zwierzęcia. Trzeba pupila obserwować, aby zorientować się jakie zabawy najbardziej mu odpowiadają.

Kilka podstawowych zasad

Zabawa jest podstawą prawidłowego rozwoju szczenięcia. Dzięki wspólnej zabawie zacieśnia się więź między zwierzakiem i opiekunem, pies nabiera do opiekuna zaufania, a także uczy się różnych zachowań.

Podczas zabaw ze szczeniakiem ważne jest, aby nie pozwalać mu na gryzienie naszych rąk czy nóg. Takie zachowania, jeśli nie będą korygowane mogą się w przyszłości utrwalić, co bywa później bardzo uciążliwe. Jeśli piesek próbuje nas podgryzać, przerwijmy zabawę i kontynuujmy ją dopiero, gdy psiak się uspokoi.

Ponadto, to my powinniśmy inicjować, a także kończyć zabawę z młodym pieskiem. Lepiej nie uczyć go, że to na jego żądanie rozpoczynamy zabawę, gdyż może to spowodować, iż szczeniak szybko „wejdzie nam na głowę”.

Pamiętajmy, że psy odczuwają chęć do zabawy przez całe życie (nawet w podeszłym wieku, o ile zdrowie im na to pozwala). Należy zawsze dostosować intensywność i formę zabawy do wieku psa, a także do jego wielkości (u psów dużych ras oraz u psich seniorów musimy uważać, aby zanadto nie narażać stawów).

Rodzaje zabaw

Tak, jak już wspomniano, rodzaj zabawy zależy w dużej mierze od tego, co nasz pies lubi. W zależności od wieku zwierzęcia, możemy zdecydować się na połączenie szkolenia i zabawy albo w psim przedszkolu, albo w szkole dla psów. Dla psa taka forma spędzania czasu, na dodatek z ukochanym właścicielem będzie doskonałą zabawą. A psie przedszkole zadba ponadto o prawidłową socjalizację szczenięcia.

Istnieje też wiele ciekawych propozycji zorganizowanych psich zabaw takich, jak np. agility, frisbie, ćwiczenie sportowego posłuszeństwa lub obrony, psię zaprzęgi i wiele innych. Na szkolenia oraz zorganizowane zabawy musimy jednak przeznaczyć czasem niemałą kwotę, poza tym nie każdy znajdzie na to czas. Może więc warto wykorzystać zwykły spacer i zmienić go w zabawę?

Większość psów za dobrą zabawę uznaje po prostu wykonywanie dowolnego zadania, uczenie się nawet najprostszych sztuczek itp. Wystarczy, że nie dopuścimy do tego, aby pies się nudził. Znudzony pies często sam organizuje sobie zajęcie, jednak często jest ono związane z niszczeniem mieszkania, co oczywiście prowadzi do niezadowolenia opiekuna.

Dlatego zadbajmy o zapewnienie zajęcia naszemu psu. Może to być np. nauka jakiejś sztuczki (podawania łapy, turlania się i innych mniej lub bardziej skomplikowanych komend). Ważne, aby nauka taka wiązała się z pozytywnymi emocjami, chwaleniem, nagradzaniem i naszym zadowoleniem, które dla psa jest bardzo istotne.

Także nauka posłuszeństwa (czyli wykonywanie komend takich, jak siadanie, przychodzenie na zawołanie, chodzenie przy nodze, zostawanie w miejscu) może sprawić psu dużo radości pod warunkiem, że przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób. Taki trening pomaga też budować więź między opiekunem i psem. Atrakcyjne dla psa są także zabawy takie, jak tropienie, aportowanie, skoki przez przeszkody itp.

Propozycje zabaw z psem

Poniższe propozycje zabaw z psem to oczywiście tylko wybrane przykłady, jednak z pewnością dostarczą zwierzęciu, ale również i nam mnóstwo frajdy.

- rzucanie piłek – potrzebne będą dwie identyczne piłeczki. Należy rzucić psu jedną z nich, a następnie, gdy pies za nią pobiegnie i złapie zaczynamy bawić się drugą piłką. Gdy pies zainteresuje się nią i podbiegnie do nas, rzucamy mu drugą piłkę i idziemy po tę pierwszą. Czynność powtarzamy, rzucając raz jedną, raz drugą piłeczkę.

- przeciąganie liny – należy przygotować mocny sznurek. Następnie uciekamy ze sznurkiem, prowokując psa, aby nas gonił i pozwalamy mu złapać sznurek. Gdy psiak chwyci sznurek, zaczynamy się z nim siłować, przeciągając sznurek. Czasami należy pozwolić psu „wygrać”, aby zbytnio się nie zniechęcił tym, że nie może nam odebrać sznurka.

- szukanie schowanego przedmiotu – dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot, po czym ukrywamy go w jakimś miejscu (na początku niech to będzie miejsce łatwo dostępne). Następnie wydajemy polecenie „szukaj” i gdy pies odnajdzie ukryty przedmiot, nagradzamy go i chwalimy. Zabawa ta jest bardzo rozwijająca dla zwierzęcia.

- aportowanie – należy przygotować przedmiot, który będziemy psu rzucać. Wyrzucamy przedmiot wydając polecenie „przynieś” i gdy pies go nam przyniesie odbieramy przedmiot zawsze bezpośrednio z pyska wydając polecenie „daj”. Pies nie powinien uciekać ze „zdobyczą”. Gdy zwierzę odda nam przedmiot, chwalimy go, ale najlepszą nagrodą dla psa będzie sam fakt ponownego rzucenia przedmiotu. Po pewnym czasie pies zrozumie na czym polega zabawa.

- zabawy z innymi psami – warto wychodzić na spacery z innymi opiekunami psów. Psy czerpią dużo radości z zabaw i gonitw z przedstawicielami własnego gatunku, a poza tym kontakt z innymi czworonogami wpływa korzystnie na socjalizację psa.

Zabawki dla psów

Psy uwielbiają również zabawy z użyciem różnych zabawek. Rynek oferuje całe mnóstwo rozmaitych rodzajów zabawek przeznaczonych specjalnie dla psów. Można je podzielić na trzy grupy: zabawki dla szczeniąt (głównie gryzaki), zabawki behawiorystyczne, zabawki edukacyjne oraz zabawki rekreacyjne.

W przypadku zabawek dla szczeniąt ważne jest, aby zwierzak mógł je gryźć. Szczenięta mają silny odruch gryzienia ze względu na wyrzynające się zęby. Stąd wszelkiego rodzaju gumowe gryzaczki, które masują swędzące dziąsła malucha, a przy okazji chronią nasze buty i meble przed zniszczeniem.

Zabawki behawiorystyczne wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem. Jedną z najpopularniejszych zabawek tego typu jest tzw. kong, czyli wykonana z twardego kauczuku piłka o charakterystycznym kształcie, którą można napełnić smakołykami. Zapewnia psu zajęcie na długie godziny, podczas których zwierzak stara się wydostać przysmaki z wnętrza zabawki. Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć.

Zabawki rekreacyjne to po prostu wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki), które dodatkowo wydają interesujące dla psa dźwięki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Łosoś z drobiem

  29.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal z tuńczykiem - 12 x 85 g

  37.80

  Mieszany pakiet Prestige Sticks dla papug - 4 x 2 sztuki (560g)

  34.80

  Mera Dog Pure, łosoś i ryż - 2 x 12,5 kg

  259.80
 • Cosma Nature Kitten dla kociąt, 6 x 70 g - Kurczak i tuńczyk

  19.80

  2,5 kg + 500 g gratis! Sucha karma Briantos, 3 kg - Adult Sensitive, jagnięcina & ryż

  22.40

  Corwex przysmak z filetu z kurczaka - 5 x 22 g

  15.80

  Yarrah Bio Paté z kurczakiem - 12 x 400 g

  74.80
 • Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 400 g - Koktajl wielomięsny

  22.80

  Granatapet Feinis, przysmaki dla kota - Kaczka z kocimiętką, 50 g

  4.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, ryba - 5 x 2 kg

  179.80

  10 kg Sanabelle + Scratch & Play drapak dla kota gratis! - Urinary

  129.80
 • Felini Tauryna - 2 x 200 g

  139.00

  Royal Canin Kitten Sterilised - 2 x 4 kg

  178.80

  Kitekat, wołowina i warzywa - 2 x 900 g

  13.80

  Concept for Life Mini Junior - 2 x 3 kg

  89.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, tacki - Jagnięcina i ryż, 24 x 100 g

  65.80

  Royal Canin Yorkshire Terrier Adult - 2 x 7,5 kg

  259.80

  Acana Senior Dog - 2 x 13 kg

  379.60

  Feringa karma mokra dla kociąt, 12 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  44.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg - Adult z pstrągiem

  199.80

  Prestige Premium dla kanarków - 2,5 kg

  29.80

  Trainer Natural Sterilised łosoś - 3 x 3 kg

  199.80

  Pakiet Rocco Chings mięsna paski do żucia - Filet z kaczki, 2 x 170 g

  21.80
 • Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg - Large Breed

  283.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g - Wariacje rybne

  29.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  9.80

  29 + 7 gratis! Royal Canin w sosie lub galaretce 36 x 85 g - Sterilised w galarecie

  86.40
 • Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g - Szynka

  45.80

  Myszka z kocimiętką i dźwiękiem, zabawka dla kota - 3 sztuki

  17.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Diabetes, wołowina, 24 x 100 g

  65.80

  Prestige Premium Piasek dla ptaków - 5 kg

  14.80
 • 3 + 1 kg gratis! 4 kg Wahre Liebe - Dla szarej eminencji

  67.20

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie - 6 x 85 g

  17.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Sensitive, 24 x 800 g - Wołowina

  189.80

  8 kg Hills Feline + Multi-Scratch mata do drapania gratis! - Young Adult Sterilised Cat, tuńczyk, 8 kg

  199.80
 • Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Indyk z ryżem i warzywami (bezglutenowy)

  9.80

  Pakiet próbny Nutrivet Regional Taste, 2 x 250 g - Pakiet próbny

  29.80

  Legowisko pluszowe Leo - 60 x 50 x 24 cm

  89.80

  Hagen Livingworld Hamak dla fretek - 35 x 35 cm

  37.80
 • Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek - Wołowina, 115 g

  44.80

  Orijen Puppy - 2 x 13 kg

  499.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg - Light & Senior

  194.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Jagnięcina

  5.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g - Sardynki

  27.80

  Royal Canin Labrador Retriever Adult - 12 kg

  149.80

  Feather Boa wędka dla kota - 3 sztuki

  10.80

  Dwupak Concept for Life - Medium Junior, 2 x 12 kg

  259.80
 • Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Indyk z naturalnym ryżem i świeżym mniszkiem lekarskim

  119.80

  Biokats Duo Active Fresh - 3 x 10 l

  99.80

  Moser szczotka - 18,5 x 9 x 3 cm

  29.80

  Wieża Diogenes M Basic drapak dla kota - Czarny

  169.80
 • Feline Porta 21 Holistic, 6 x 156 g - Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami

  29.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g - Wołowina z sercami indyczymi

  52.80

  Smycz Flexi Vario M czerwona, 8 m - Lampka LED-Lighting-System

  42.80

  10 + 2 gratis! Karma mokra Hills Feline, 12 x 85g - Adult, kurczak, wołowina i ryba

  29.80
 • JR Farm Babka lancetowata - 500 g

  19.80

  Domek z piernika drapak dla kota - Ciemnobrązowy

  329.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Irlandia, 2 x 12,5 kg

  324.80

  Korzystny pakiet Wolf of Wilderness Little, 24 x 400 g - Wild Hills Little - kaczka i cielęcina

  159.80
 • Beaphar z tauryną - Tauryna, 6 x 300 g

  44.80

  Kawałki z dziczyzny - 200 g

  10.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g - Duża ilość kurczaka

  4.80

  Greenwoods Adult karma , indyk i ryż - 12 kg

  149.80
 • Carefresh Natural podściółka dla gryzoni - 2 x 14 l

  44.80

  Legowisko Strong&Soft Premium z pluszem, brązowe - 120 x 95 x 28 cm

  359.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Kaczka

  55.80

  Sera Vipagran Miękki granulat - 250 ml

  17.80
 • Royal Canin Bulldog Adult - 12 kg

  168.80

  Pakiet Cosma Thai, 12 x 400 g - Kurczak z tuńczykiem

  89.80

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - 2 x 15 kg

  225.80

  Megapakiet Whiskas 1+ saszetki, 84 x 100 g - Wybór dań rybno-drobiowych w galarecie

  79.80
 • JR Farm Individual dla papug szarych - 950 g

  17.80

  Tetra PlecoMin Pokarm w tabletkach - 275 tabletek

  29.80

  Purizon Adult dla kota, ryba - 2,5 kg

  74.80

  Smycz Flexi New Classic M czerwona, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  42.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z ryżem

  18.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Mus z jagnięciną

  9.80

  2 kg Almo Nature + Snackball, kula na smakołyki gratis! - Sterilised, łosoś i ryż

  49.80

  Obroża brąz/ koniak - Obwód szyi: 38-46 cm

  32.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

Pies i dziecko

 Jeśli w naszym domu ma pojawić się dziecko, bardzo często stawiamy sobie pytanie: „Czy pies nie będzie dla dziecka niebezpieczny?”. Czasem zdarza się tak, że to pies..

oddam psa