Obcinanie kocich pazurów

Natura wyposażyła koty w broń doskonałą - zestaw ostrych, silnych i zagiętych pazurów. Służą one między innymi do chwytania zdobyczy i przytrzymywania jej. Mysz, która dostanie się w pazury doświadczonego łowcy - praktycznie nie ma już szans.

Natura wyposażyła koty w broń doskonałą - zestaw ostrych, silnych i zagiętych pazurów. Służą one między innymi do chwytania zdobyczy i przytrzymywania jej. Mysz, która dostanie się w pazury doświadczonego łowcy - praktycznie nie ma już szans.

W naturalnych warunkach koty ścierają pazury podczas chodzenia, biegania oraz polowania. Koty domowe, które nie mają styczności ze światem zewnętrznym najczęściej drapią meble. Dlaczego to robią? Ponieważ jest to ich sposób na pielęgnację pazurów. W czasie drapania zdzierane są stare łuski, a spod nich ukazuje się nowy, ostry jak szpilka pazur. Drapanie jest zakodowane w głowie każdego kota. Dla kotów żyjących wolno drapanie drzew i innych powierzchni ma jeszcze jedno znaczenie – pozostawienie śladu zapachowego.

Koty domowe spędzają większość czasu w domu, chodzą po miękkich wykładzinach i podłogach. Z tego właśnie względu należy regularnie kontrolować długość ich pazurów i w miarę potrzeby przycinać je. Dużą tendencję do przerastania wykazują zwłaszcza pazury przednie, nieregulowane mogą zakrzywiać się i wrastać w poduszeczki łap, co jest bardzo bolesne dla zwierzaka. Każdy pazur należy wysunąć z pochewki i sprawdzić, czy nie jest rozdwojony, nietypowo gruby, czy jakaś łuska nie utknęła oraz czy nie ma stanu zapalnego u nasady.
Takie dolegliwości są w większości przypadków długo nie zauważane, a problem narasta. Należy także ocenić stan opuszek - czy nie są zbytnio popękane, czy nie wyglądają dziwnie.

Podczas zabiegu skracania, należy uważać, by nie uszkodzić miazgi twórczej pazura – żywej tkanki, widocznej wewnątrz pazura w postaci postaci różowej, łukowato wygiętej części. Jej uszkodzenie sprawia kotu okropny ból powoduje obfite krwawienie. Z tego względu należy wcześniej dokładnie obejrzeć koci pazur, aby ustalić, w którym miejscu znajduje się jej zakończenie.

Najprostszą metodą obcinania pazurów jest skrócenie ich specjalną gilotynką lub cążkami (do kupienia w sklepach zoologicznych). Można również zaopatrzyć się w specjalne nożyczki. Nożyczek dla ludzi nie należy używać, ponieważ kocie pazury są znaczniej bardziej twarde i maja specyficzną budowę.
Co zrobić, kiedy uszkodzimy miazgę twórczą? W takim wypadku trzeba zatamować krwawienie, uciskając pazurek przez kilka minut tamponem z waty. Jeśli krwawienie nie będzie ustępowało po kilku minutach, należy zrobić opatrunek i udać się bezzwłocznie do najbliższego lekarza weterynarii.

data publikacji artykułu: 2007-11-12

Popularne teraz

Komentarze