Znudzony kot

Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten sposób, ludzie przygarniają kota, bo to wygodniejsze niż opieka nad psem. Nie trzeba się martwić o wyprowadzanie na spacery, kot nie hałasuje, gdy wychodzimy do pracy, można się z nim pobawić, gdy akurat mamy na to ochotę. Sprowadza się w ten sposób kota do roli niewidzialnej zabawki, która nie ma większych potrzeb.

Znudzony kot

Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten sposób, ludzie przygarniają kota, bo to wygodniejsze niż Opieka nad psem. Nie trzeba się martwić o wyprowadzanie na spacery, kot nie hałasuje, gdy wychodzimy do pracy, można się z nim pobawić, gdy akurat mamy na to ochotę. Sprowadza się w ten sposób kota do roli niewidzialnej zabawki, która nie ma większych potrzeb.

Jednak takie myślenie jest błędne. Koty to bardzo towarzyskie, uwielbiające zabawę i kontaktowe zwierzaki. Zostawiane samotnie w domu na długie godziny nie czują się szczęśliwe. Większość kotów oczywiście przyzwyczaja się do samotności i przesypia całe dnie, czekając na powrót opiekuna do domu. Często przesiadują one w oknie, żeby dostarczyć sobie choć trochę rozrywki. Początkowo zostawione w domu zabawki są atrakcją, jednak w pewnym momencie przestają wystarczać. Samotny kot w takich warunkach zaczyna się potwornie nudzić. Ponadto, może się u niego rozwinąć przewlekły stres, co nie jest korzystne dla zdrowia zwierzaka.

Zachowanie znudzonego kota

Nuda u kota może objawiać się na różne sposoby. Może on niszczyć mieszkanie pod naszą nieobecność. Po powrocie zastajemy pozrzucane z półek przedmioty, wysypaną z doniczek ziemię, podarte ważne dokumenty, obgryzioną lub obdrapaną tapetę, zerwane firanki itp. Samotność powoduje czasem że kot załatwia się poza kuwetą.

Opiekun złości się wtedy na zwierzę, przypisując takie zachowanie złośliwości. Jednak kot tak bardzo potrzebuje zainteresowania, że zrobią wszystko, byle tylko okazano mu jakiekolwiek zainteresowanie. Czasami zwierzak na naszych oczach potrafi coś zrzucić lub zniszczyć, patrząc przy tym, czy na pewno to zauważyliśmy.

Niektóre koty potrafią z nudów stać się agresywne. Poziom frustracji jest tak wysoki, że gdy tylko nadarzy się okazja, atakują np. nogi czy ręce opiekuna, boleśnie gryząc i drapiąc. Często agresja kota jest powodem porzucenia go lub oddania do schroniska.

Pamiętajmy, że kot cierpi, gdy zostaje sam w domu na cały dzień, bez możliwości kontaktu z różnymi bodźcami, bez okazywania uczuć, bez zainteresowania ze strony nieobecnego opiekuna. Zwierzę pozbawione tego, co jest mu przecież niezbędne do prawidłowego rozwoju, próbuje jakoś sobie z tym radzić i albo zamyka się w sobie, albo wyładowuje frustrację niszcząc mieszkanie lub zachowując się agresywnie wobec opiekuna.

Jak zapobiec nudzie?

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na kota, przemyślmy decyzję dokładnie. Jeśli nie ma nas w domu przez długie godziny, wracamy późnym wieczorem zbyt zmęczeni na zabawy z kotem i nie chcemy mieć więcej niż jednego zwierzaka – zrezygnujmy z posiadania kota.

Jednym ze sposobów na wyeliminowanie nudy u kota jest obecność drugiego kota. Dwa koty doskonale organizują sobie wspólne zabawy, nie czują się osamotnione, jeśli są mocno zaprzyjaźnione – przytulają się do siebie, wylizują wzajemnie futro, zasypiają razem. Z pewnością jest im o wiele raźniej niż w pojedynkę, nie są sfrustrowane, nie czują potrzeby demolowania domu i nie zachowują się agresywnie. Najlepiej w tej sytuacji wziąć od razu dwa koty, które dobrze się już znają (np. rodzeństwo). Jednak dołączenie drugiego kota po pewnym czasie też jest dobrym pomysłem, gdy przeprowadzimy ją w odpowiedni sposób (spokojnie, nie na siłę i stopniowo). O zaletach kociego duetu można przeczytać w artykule „Co dwa koty to nie jeden”, a o tym, jak wprowadzić nowego kota do stada - w artykule "Drugi kot w domu".

Jeśli nie możemy jednak przyjąć do domu dwóch kotów, koniecznie zadbajmy o wynagrodzenie kotu godzin samotności. Po powrocie do domu pobawmy się z pupilem, okażmy mu zainteresowanie, głaszczmy go dużo. Nie należy okazywać zniecierpliwienia i tłumaczyć się zmęczeniem – przecież zwierzak czekał na nasz powrót cały dzień i liczył na spędzenie czasu z nami.

Innym ciekawym pomysłem na kocią nudę jest akwarium z rybkami (zabezpieczone, żeby kot do niego nie wpadł ani nie zaczął łowić rybek). Dostarcza to zwierzęciu możliwości obserwacji poruszających się, kolorowych rybek i z pewnością jest dla niego dużą atrakcją. Możemy też przed wyjściem z domu porozkładać w różnych miejscach mieszkania smakołyki, aby kot mógł zająć się ich szukaniem. Jednak są to tylko zastępcze formy rozrywki – nic nie zastąpi kotu kontaktu z człowiekiem lub innym kotem.

data publikacji artykułu: 2009-07-29

Popularne teraz

Komentarze