Odrobaczanie gadów

Pasożyty wewnętrzne najczęściej pojawiają się u zwierząt pochodzących z odłowu. Przy ograniczeniu przestrzeni i zmiany warunków środowiskowych patogeny namnażają się błyskawicznie, mogąc doprowadzić do śmierci gada. Inwazja może dotknąć również osobniki hodowlane, w wyniku zaniedbania zasad higieny.

Pasożyty wewnętrzne najczęściej pojawiają się u zwierząt pochodzących z odłowu. Przy ograniczeniu przestrzeni i zmiany warunków środowiskowych patogeny namnażają się błyskawicznie, mogąc doprowadzić do śmierci gada. Inwazja może dotknąć również osobniki hodowlane, w wyniku zaniedbania zasad higieny.

Objawy

Zwierzę zarobaczone wykazuje bardzo dobry apetyt, lecz zamiast przybierać na masie, chudnie. Często zdarzają się wymioty oraz anemia. Jeśli w porę nie zostanie wykryta inwazja pasożytami, zwierzę stanie się apatyczne i osłabione. W przypadku braku leczenia kolejnym etapem jest odmowa pokarmu, odwodnienie i śmierć gada.

Badanie kału

Nabywając nowego osobnika warto przebadać kał pod kątem parazytologicznym. Takie badanie można zlecić u weterynarza bądź w placówkach laboratoryjnych. Badanie jest proste i można przeprowadzić metodami domowymi. W tym celu należy przygotować roztwór solny nasycony. W niewielkim garnku podczas gotowania wody, dodawać sól kuchenną do momentu, aż przestanie się rozpuszczać. Roztwór nasycony przed użyciem musi być ostudzony.

Próbkę kału rozetrzeć w moździerzu razem z niewielką ilością roztworu nasyconego. Następnie należy wypełnić probówkę do połowy powstałą mieszaniną, resztę probówki uzupełnić roztworem solnym tak, aby osiągnąć menisk wypukły. Szkiełko podstawowe nałożyć na menisk. Po 10 minutach szkiełko należy zdjąć i przykryć kroplę małym szkiełkiem nakrywkowym. Szkiełko nakrywkowe na szkiełko podstawowe nakładamy pod kątem tak, aby nie powstały przestrzenie powietrzne, które będą utrudniały obserwację.

Tak przygotowany preparat, należy umieścić pod mikroskopem świetlnym ustawionym na małym powiększeniu (80x) i wyszukiwać jaj. Są to małe, okrągłe lub owalne twory posiadające wyraźną osłonkę z ukrytą wewnątrz larwą. Może okazać się to czasochłonnym procesem dla niedoświadczonej osoby, ze względu na zanieczyszczenia jakie znajdują się w próbie. Jeśli dysponujemy mikroskopem świetlnym ze sztucznym światłem, to w wyniku ciepła jakie będzie oddawała lampka, może nastąpić do wyklucia się larw. Wówczas nawet w jaju larwy mogą się ruszać, co ułatwia zadanie. Jeśli znajdziemy pasożyty, należy udać się do lekarza weterynarii.

Leczenie

Leczenie polega na podaniu środków doustnych przeciw pasożytom wewnętrznym, najczęściej za pomocą sondy. Należy pamiętać, że aplikacja tego typu preparatów, musi być poprzedzona badaniem parazytologicznym. Dobór odpowiedniego środka oraz ponowne badanie kału wykonuje lekarz weterynarii. Badanie parazytologiczne wykonane lub zlecone w specjalistycznych placówkach, umożliwia określenie rodzaju pasożytów i zastosowanie odpowiedniego preparatu zwalczającego. Po 14 dniach ponownie podaje się środki odrobaczające.

Preparaty przeciw pasożytom wewnętrznym niszczą również pożyteczną florę jelitową, dlatego należy umożliwić odbudowę. Warto podać wraz z karmą przebadany kał zdrowego osobnika. W naturze młode osobniki, w celu nabycia odporności oraz wytworzeniu odpowiednich kultur bakterii w układzie pokarmowym, również pobierają odchody.

Profilaktyka

W celach profilaktycznych zaleca się okresowe badanie kału na obecność pasożytów, minimum dwa razy w roku. Aby uniknąć inwazji, należy przestrzegać zasad higieny w terrarium oraz na wybiegu, z którego korzystają gady. Nie przenosić resztek pokarmu do innego terrarium, po kontakcie z gadem zawsze myć ręce. Zarażenie następuje drogą pokarmową, więc zanieczyszczony odchodami pokarm oraz zbiornik na wodę, trzeba usuwać jak najszybciej. Gady powinny być odseparowane od innych zwierząt domowych ze względu na przenoszenie chorób oraz w celu zachowania bezpieczeństwa.

data publikacji artykułu: 2010-05-21

Popularne teraz

Komentarze