Żywienie żółwi wodnych

Żółwie wodne są bardzo popularnymi zwierzętami utrzymywanymi w domach. Kupowane małe, zabawne 'kapselki' często sprawiają problemy, ponieważ charakteryzuje je bardzo duży apetyt i szybki wzrost. Często zdarza się, że żółw wodny nie spełnia oczekiwań, po czym nierozsądny opiekun wypuszcza go do jeziora lub rzeki. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, ponieważ introdukowane osobniki zagrażają naturalnemu środowisku. Żółwie wodne stały się poważnym problemem dla ostoi krajowych żółwi błotnych, stając się ich konkurencją.

Żywienie żółwi wodnych

Żółwie wodne są bardzo popularnymi zwierzętami utrzymywanymi w domach. Kupowane małe, zabawne 'kapselki' często sprawiają problemy, ponieważ charakteryzuje je bardzo duży apetyt i szybki wzrost. Często zdarza się, że żółw wodny nie spełnia oczekiwań, po czym nierozsądny opiekun wypuszcza go do jeziora lub rzeki. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne, ponieważ introdukowane osobniki zagrażają naturalnemu środowisku. Żółwie wodne stały się poważnym problemem dla ostoi krajowych żółwi błotnych, stając się ich konkurencją.

Aby zapobiec takim sytuacją, należy dokładnie zapoznać się z biologią kupowanego gatunku. Uchroni to, zarówno żółwie przed nieodpowiednim traktowaniem, jak i potencjalnego nabywcę przed frustracją.

Hodowla żółwi wodnych jest czasochłonna, ponieważ należy często wymieniać im wodę. Są to zwierzęta, które mają bardzo duży apetyt i w miarę wzrostu potrzebują coraz większe porcje posiłków. Należą do gadów wszystkożernych. Pokarm powinien być zróżnicowany, zachowując proporcję 50% roślin i 50% białka zwierzęcego. Podstawową zasadą jest, aby pokarm był jak najbardziej urozmaicony, wówczas zostaną zaspokojone wszystkie potrzeby pokarmowe.

Pokarm zwierzęcy

Można podawać zarówno żywy, jak i martwy pokarm. Karmienie powinno być zbliżone do naturalnej diety żółwi wodnych, więc odradza się karmienia mięsem dużych ssaków, między innymi wołowiną i wieprzowiną. Takie mięso zawiera zbyt dużą ilość tłuszczu. W sklepach jest spory wybór gotowych karm dla żółwi, powinny jednak stanowić dodatek w diecie.

Można podawać rybki akwariowe, takie jak gupiki, molinezje, danio i inne karpiowate, a także ślimaki, rureczniki, larwy ochotek, drobne skorupiaki, np. rozwielitki. Chętnie spożywane są larwy komarów. Żywy pokarm zapewnia żółwiom naturalne odruchy łowieckie oraz odpowiednią dawkę ruchu. Nie wolno bazować diety tylko na rybach, ponieważ mogą doprowadzić do niedoboru witaminy B, za sprawą występującej w rybach tiaminazy. Filety z kurczaka oraz podroby mogą stanowić sporadyczny dodatek.

Żywy pokarm należy zbierać ze zbiorników, w których nie znajdują się ptaki wodne oraz ryby. Małe organizmy, takie jak skorupiaki, są żywicielami pośrednimi wielu pasożytów. Dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla.

Hodowla larw komarów

W ogrodzie należy umieścić zbiornik z wodą (najlepiej deszczówka), w tym celu można użyć beczkę. Wewnątrz umieszczamy gałązki i zostawiamy na pewien okres czasu, aby samice komarów go zasiedliły. Larwy znajdują się tuż pod powierzchnią wody, lecz w niebezpieczeństwie opadają na dno. Pokarm odławiamy poprzez szybkie przeciągnięcie drobną siatką po lustrze wody. Należy odczekać, aż komary znów znajdą się przy powierzchni i powtórzyć czynność.

Trzeba pamiętać, aby nie zostawiać larw komara w zbiorniku do pełnego przeobrażenia. Nadwyżkę karmówki można zamrozić i podawać w okresie zimy.

Mrożony pokarm

Mrożenie karmówki jest dobrym rozwiązaniem jako uzupełnienie diety zimą. Zapewnia również różnorodność serwowanej karmy. Przed podaniem należy wcześniej rozmrozić porcję, poprzez umieszczenie w ciepłej wodzie. Po wypłukaniu można podać żółwiom.

Pokarm roślinny

Jest on równie ważny, jak białko zwierzęce, więc nie powinien być omijany. Należy unikać roślin zawierających szczawiany, które wiążą wapń uniemożliwiając wchłonięcie. Zalicza się do nich rabarbar, szczaw, szpinak.

Dobrymi dodatkami są rośliny wodne, takie jak moczarka, strzałka. Wyeliminować z diety żółwia ostre warzywa, takie jak papryka, cebula, seler. Nie zaleca się podawania kapusty, kalafiora, sałaty ze względu na niską zawartość składników odżywczych oraz dużą zawartość pestycydów. Szkodliwe są również rośliny psiankowate, do których należą ziemniaki, papryka.

Sałatkę można komponować z mniszka lekarskiego, koniczyny, babki lancetowatej i zwyczajnej, młodych i posiekanych listków pokrzywy.

Rośliny najlepiej podawać z własnych upraw lub zebrane na czystych terenach, oddalonych od dróg i wolnych od stosowanej chemii rolnej (pestycydy itp.). Warzywa i owoce mogą stanowić sporadyczny dodatek, jednak należy pamiętać, że mają niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Można podawać ogórki, cukinie, cykorię.

Zimą można bazować na suszach, ziołach z własnej uprawy oraz kiełkach.

Podstawy żywienia

Żółwie wodne nie posiadają języka, więc pokarm umieszczamy w wodzie. Umożliwia im to połknięcie porcji. Dodatkowo dietę wzbogacamy w dodatki witaminowo- mineralne. W połączeniu z odpowiednim naświetlaniem UVB zapobiegnie to chorobom i deformacją karapaksu.

Podawana karma musi być zawsze świeża. Najlepiej w postaci sałatki mięsno- roślinnej, dzięki czemu łatwiej podać elementy diety, które są niechętnie spożywane. Twarde produkty należy zetrzeć na tarce.

Częstotliwość karmienia zależy od wieku żółwia. Młode osobniki do 6 miesiąca życia powinny otrzymywać pokarm codziennie. U młodych żółwi część mięsna powinna stanowić 70% ogólnej diety, ponieważ wymagają więcej białka zwierzęcego do prawidłowego wzrostu. Podawać im mniejszy pokarm, taki jak larwy komara, małe skorupiaki, narybek, larwy ochotki itp., nie zapominając o 30% dodatku roślinnym.

Starsze osobniki, do 2 lat karmi się rzadziej. W tygodniu należy zapewnić 3-4 posiłki z większych produktów, można podawać w niewielkich ilościach kawałki mięsa drobiowego i podroby. Osobniki powyżej 2 lat życia karmimy 3 razy w tygodniu dużymi kawałkami, aby zaspokoić potrzeby pokarmowe.

W hodowli żółwi wodnych częściej dochodzi do przekarmienia i otłuszczenia, niż głodówki. Dobierając dawkę należy bazować na ilości, jaka zostanie zjedzona w kilka minut. Nie wolno dopuścić, by pokarm zalegał w akwarium, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Najczęściej zostawiane są elementy, które żółwiom nie smakują.

Żółwie powinny mieć dostęp do wapna. Mogą to być kostki wapienne specjalne dla gadów lub popularna sepia. Dodatek ten wspomaga rozwój skorupy żółwi oraz wpływa korzystnie na parametry wody.

data publikacji artykułu: 2010-05-29

Popularne teraz

Komentarze