Kot nie sika do kuwety

Koty są zwierzętami z natury czystymi. Często się myją i załatwiają swoje potrzeby do piasku, skrupulatnie zakopując odchody. jednak może zdarzyć się, że kot przestanie korzystać z kuwety. Radzimy, jak postępować w takich przypadkach i podpowiadamy, czym mogą być spowodowane.

Bardzo często powodem zaprzestania korzystania z kuwety jest choroba dróg moczowych. Kot cierpi podczas oddawania moczu i kuweta kojarzy mu się z tym cierpieniem. Po pierwsze odwiedź weterynarza, aby na wstępie wykluczył taką możliwość.

Postaraj się częściej sprzątać kuwetę, nawet dwa razy dziennie. Koty są zwierzętami bardzo czystymi i wrażliwymi na zapach i brudna kuweta może po prostu zniechęcać kota do korzystania z niej. Spróbuj też zwiększyć ilość żwiru, koty zakopują swoje odchody, a mała ilość żwiru to uniemożliwia.

Ustaw kuwetę z dala od kocich misek. Kot, jako bardzo czyste zwierzę nie będzie załatwiał swoich potrzeb w miejscu, gdzie pachnie jego jedzeniem.

Kuweta powinna znajdować się w spokojnym, ustronnym ale przewiewnym miejscu. Wbrew powszechnej opinii koty niechętnie korzystają z kuwet zamkniętych.

Jeśli Twój kot używa kuwety tylko i wyłącznie do załatwiania jednego rodzaju potrzeb, spróbuj wstawić mu drugą kuwetę. Niektóre koty są bardzo wybredne i nie lubią załatwiać różnych potrzeb w jednym miejscu.

Przypomnij sobie, czy nie zmieniłeś ostatnio rodzaju używanego żwirku. Być może konsystencja, materiał lub zapach nowego żwirku nie odpowiadają Twojemu pupilowi. W takim wypadku spróbuj nasypać poprzednio używanego żwiru.

Masz więcej, niż jednego kota? Koty są bardzo wrażliwe na zapach i być może jednemu z Twoich kotów nie odpowiada zapach drugiego kota w kuwecie. Spróbuj wstawić druga kuwetę.


Twój kota załatwia swoje potrzeby obok kuwety? Spróbuj sprzątać ją częściej. Jeśli Twój kot jest duży, możliwe, że po prostu nie mieści się w kuwecie. Obserwuj go podczas załatwiania potrzeb i w razie konieczności wymień kuwetę na większą.

Twój kot posikuje na różne pionowe powierzchnie w domu? Być może w ten sposób próbuje oznaczyć swój teren. Może to być spowodowane obecnością innych kotów w domu, pod balkonem lub u sąsiada. Jeśli Twój kot jest rodzaju męskiego, takie zachowanie może być dla Ciebie szczególnie uciążliwe. Co robić w takim wypadku? Koniecznie wysterylizuj kocura, nie tylko rozwiąże to problem posikiwania i znaczenia terenu ale tez pozytywnie wpłynie na zdrowie Twojego pupila. sterylizacja, oprócz zapobiegania rozmnażaniu kotów chroni również zwierzaki przed chorobami dróg moczowych. Również kotka może się podobnie zachowywać i w tym przypadku konieczna będzie sterylizacja. Zapobiegnie ona nie tylko znaczeniu terenu przez kotkę i chorobom dróg moczowych ale również rakowi sutków i wielu innym groźnym chorobom. Jeśli sterylizacja nie rozwiązała do końca twojego problemu, zakup neutralizator zapachów, którym myj miejsca zaznaczone przez kota (polecamy szczególnie środek o nazwie Vitopar Fresh, który neutralizuje zapach odczuwalny dla ludzi i niszczy związki moczu tak, że zapach przestaje być wyczuwalny również dla kota). Dodatkowo kup również środek, którym spryskuje się różne miejsca, aby zachęcić kota, do przebywania w nich i spryskuj nim kocią toaletę.

Jeśli Twój kot posikuje na powierzchnie poziome poza kuwetą, może to być również oznaką problemów ze stawami. Być może kot nie może po prostu wskoczyć do kuwety. Jeśli ponad to ma również problemy z bieganiem, skakaniem i zabawami, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii.

A może Twój kot miał w ostatnim czasie obcinane pazury? Być może zostało to źle zrobione, koty mają bardzo czułe pazury i niewłaściwe ich obcięcie może spowodować ból i krwawienie. Żwir w kuwecie może w takiej sytuacji przysparzać kotu dodatkowy ból. Spróbuj rozłożyć na podłodze specjalne maty absorbujące wilgoć, spryskać je środkiem przywabiającym kota i dopóki pazury nie odrosną, kot powinien załatwiać swoje potrzeby w takim miejscu. Dobrze jest położyć maty w miejscu lub w bliskiej okolicy kuwety.

Jeśli weterynarz wyklucza medyczne i behawioralne przyczyny posikiwania kota poza kuwetą, spróbuj następującego sposobu. Postaw kocią toaletę w miejscu, gdzie najczęściej załatwia swoje potrzeby (nawet, jeśli jest to podłoga w kuchni) i codziennie przesuwaj kuwetę o kilka centymetrów w kierunku miejsca, w którym kuweta ma się docelowo znaleźć.

Jeśli Twój kot jest w podeszłym wieku a weterynarz wyklucza medyczne powody nie korzystania przez kota z kuwety. I jeśli Twój kot załatwia potrzeby w miejscu, które jesteś w stanie zaakceptować, pozostaje Ci się z tym pogodzić. Starsze koty często mają problem z utrzymaniem moczu. Połóż w miejscu najczęściej odwiedzanym przez kota chłonne maty i ciesz się, że Twój wieloletni przyjaciel pozostaje z Tobą tak długo.

Życzymy powodzenia!

data publikacji artykułu: 2007-10-10

Popularne teraz

Komentarze