Kopiowanie uszu i ogona u psów

Kopiowanie - czyli przycinanie i kształtowanie - uszu i ogonów psów nie jest nową praktyką. Jego celem zawsze było skrócenie, ewentualnie modelowanie wspomnianych części ciała zwierzęcia. W przeciwieństwie do czasów obecnych, niegdyś zabiegi te nie miały funkcji estetycznych i silnie związane były z użytkową rolą psa.

Kopiowanie - czyli przycinanie i kształtowanie - uszu i ogonów psów nie jest nową praktyką. Jego celem zawsze było skrócenie, ewentualnie modelowanie wspomnianych części ciała zwierzęcia. W przeciwieństwie do czasów obecnych, niegdyś zabiegi te nie miały funkcji estetycznych i silnie związane były z użytkową rolą psa.

Historia

Ogony skracano zwierzętom, którym chciano wzmocnić plecy i od których oczekiwano lepszych niż dotychczasowe osiągów prędkości. Miało to znaczenie w przypadku psów pociągowych i myśliwskich.
Obcięty ogon a także uszy zwiększały także szansę zwierzęcia w trakcie walki - uszy bardzo silnie krwawią. Nie mówimy tu jednak o niczym nie usprawiedliwionym procederze wykorzystywania zwierząt do "sportowych" walk psów, ale o osobnikach narażonych podczas swej pracy na konfrontację z drapieżnikami.

Jako przykład posłużyć może Owczarek Środkowoazjatycki, należący do grupy najstarszych na świecie ras. Pochodzący z terenów dzisiejszego Uzbekistanu, Kazachstanu i Turkmenistanu, wykorzystywany był przez tamtejsze ludy autochtoniczne przy stepowym wypasie zwierząt hodowlanych. Jego naturalnym wrogiem podczas pełnienia tej pastersko - obronnej służby był m.in. wilk. Kopiowanie uszu i ogona, powszechnie stosowane we wspomnianych rejonach u owczarków, miało zmniejszyć ryzyko ranienia podczas konfrontacji z drapieżnikami.

Psem myśliwskim, u którego także tradycyjnie stosowano kopiowanie, jest Dog Argentyński. Rasa ta znalazła swe zastosowanie podczas polowań na pumy, co tłumaczy konieczność wykonania wspomnianych zabiegów.

Współczesność

Obecnie kopiowanie wykonywane jest w znakomitej większości przypadków w celach estetycznych. Istnieje cały katalog ras, których wygląd rzekomo "wymaga" zastosowania odpowiedniej modyfikacji uszu i ogona. Wśród ras tych znajdziemy takie, których funkcja faktycznie niegdyś obligowała opiekuna do podjęcia decyzji o kopiowaniu. W dzisiejszych realiach psy te nie pełnią jednak ról strażników ani myśliwych. Są najczęściej zwierzętami domowymi bądź wystawowymi. Z tej perspektywy argumenty o ich pierwotnej funkcji, a w związku z tym o wskazaniach do wykonania zabiegu chirurgicznego, tracą rację bytu.
Do ras, u których najczęściej stosuje się kopiowanie należą amstaffy, dogi niemieckie i argentyńskie, dobermany, boksery, rottweilery, schipperke i wiele innych.

Kontrowersje

Przeciwnicy kopiowania mówią o zadawaniu niepotrzebnego bólu zwierzęciu. Poruszają także aspekt etyczny zagadnienia, zwracając uwagę na niezdolność zwierzęcia do decydowania o sobie, co daje człowiekowi pole do nadużyć.
Zwolennicy, jako argument przytaczają infekcje uszu, które faktycznie dużo bardziej powszechne są wśród zwierząt z opuszczonymi małżowinami. Istotnym dla powszechnego odbioru zagadnienia jest także fakt, że nie dalej jak dekadę temu, temat ten nie wywoływał tak gorących dyskusji. Wzorce niektórych ras, ustalane w latach wcześniejszych, obejmowały również ewentualne modyfikacje estetyczne.

Prawo

Ustawodawstwo w każdym kraju jest odrębne, również przepisy dotyczące kopiowania ogonów i uszu u psów. Prawo reguluje te kwestie w różnym stopniu - są kraje, w których procedury te są zupełnie legalne, a w innych - z pewnymi wyjątkami. Ustawy w poszczególnych państwach określają także, czy psy kopiowane mogą brać udział w wystawach.
W Polsce nie ratyfikowano Europejskiej Umowy o Ochronie zwierząt Domowych, która jednoznacznie zabrania kopiowania uszu i ogonów zwierzętom, jednak niezależnie od prawa Unii Europejskiej, w 1997 r. wprowadzono w naszym kraju zakaz kopiowania zwierząt z powodów estetycznych. Dopuszczalne jest kopiowanie z przyczyn zdrowotnych. Instytucją opiniotwórczą i nadzorującą jest w tym przypadku krajowa Inspekcja Weterynaryjna.

data publikacji artykułu: 2010-06-07

Popularne teraz

Komentarze