Zapalenie ucha u psa

Choroby uszu są bardzo powszechnymi schorzeniami. Przyczynia się do tego dość skomplikowana budowa anatomiczna ucha. Choroba występuje częściej u psów z długimi, zwisającymi małżowinami. Wszystkie te elementy w połączeniu z nadmiernym owłosieniem doprowadzają do idealnych warunków dla rozwoju bakterii, drożdży i innych grzybów.

Zapalenie ucha u psa

Choroby uszu są bardzo powszechnymi schorzeniami. Przyczynia się do tego dość skomplikowana budowa anatomiczna ucha. Choroba występuje częściej u psów z długimi, zwisającymi małżowinami. Wszystkie te elementy w połączeniu z nadmiernym owłosieniem doprowadzają do idealnych warunków dla rozwoju bakterii, drożdży i innych grzybów.

Niektóre rasy wykazują predyspozycję do tego schorzenia, oprócz wymienionych zwisłouchych psów, podatne na zapalenia uszu są również pudle i owczarki niemiecki. Pudle posiadają gęste owłosienie, co uniemożliwia prawidłową wentylację, owczarki niemieckie z kolei, są skłonne do łojotoku.

Zapalenie ucha to ostry stan, który różnicuje się na zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Schorzenie to obejmuje zewnętrzną część ucha, czyli przewód słuchowy. Przyczyn jest wiele, zazwyczaj są to ciała obce, które podrażniają jego ściany. Ponad to, nadmierne owłosienie zaburza odpowiednią wentylację, przez co szybciej namnażają się patogeny.Zbyt częste kąpanie psa, w wyniku którego dostaje się do ucha woda, również wzmaga stan zapalny. Do stanu chorobowego przyczyniają się także alergie, pasożyty, polipy, różnego rodzaju narośli w błonie, uszkodzenia mechaniczne, np. podczas pogryzienia lub skaleczenia. Specyficzna budowa ucha również nie jest korzystna, głównie dotyczy uszu głęboko osadzonych, z wadami strukturalnymi.

Szczególnie podatne są rasy z wąskim przewodem słuchowym, takie jak Yorkshire Terrier, Maltańczyk, czy West Highland White Terrier. Częstymi pacjentami są psy mające nadmierne owłosienie, czyli Pudle, Cocker Spaniele.

Do objawów należ przede wszystkim świąd ucha, drapanie i potrząsanie nim. Pies odczuwając ból, unika kontaktu, nie daje się głaskać we wrażliwych miejscach. Często przechyla głowę na bok. Wydzieliny jest zdecydowanie więcej niż zazwyczaj, dodatkowo wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach.

Aby zdiagnozować schorzenie należy dokładnie zbadać psa. W tym celu, po wyczyszczeniu ucha trzeba obejrzeć wnętrze za pomocą otoskopu. Ważna jest również analiza wysięku z ucha. Potwierdzającym badaniem będzie cytologia. Leczenie opiera się na płukaniu przewodu słuchowego, przepisanymi przez lekarza weterynarii, odpowiednio dobranymi preparatami. Podawane antybiotyki pomogą w zwalczeniu infekcji oraz usmierzą ból.

Nie wolno przemywać uszu wodą, ponieważ wzmaga wilgotność i doprowadza do wzrostu patogenów. Leczenie powinno trwać minimum 14 dni. Jeśli zapalenie ucha jest drugorzędnym stanem chorobowym, należy zwalczać jednocześnie przyczyny schorzenia, w zależności od diagnozy (pasożyty, alergie).

Zapalenie ucha środkowego

Jest to gorączkowe schorzenie ogólne, dotyczy elementów w uchu środkowym. Oprócz typowych objawów zapalenia ucha zewnętrznego, symptomami choroby jest zespół Kornera. Zespół Kornera objawia się zapadniętymi oczami, przymkniętymi powiekami oraz zwężonymi źrenicami. W związku z nagromadzonym płynem w uchu środkowym pojawiają się problemy ze słuchem.

Do tego schorzenia najczęściej dochodzi w wyniku nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego. Patogeny mając dogodne warunki do rozwoju zasiedlają kolejne powierzchnie w uchu. Dodatkowo, drobnoustroje mogą dostać się przez krwiobieg. Jeśli pojawił się stan zapalny jamy ustnej, to poprzez trąbkę Eustachiusza również mogą wniknąć pasożyty. W wyniku uszkodzenia nerwów, może dojść do uszkodzenia wzroku.

Po zdiagnozowaniu choroby, należy stworzyć antybiogram i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii. Stosuje się środki sterydowe i przeciwbólowe.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Jest najczęściej powikłaniem zapalenia ucha środkowego. Dotyka zapalenie błędnika, odpowiedzialnego za równowagę. Schorzenie to cechują bardzo charakterystyczne objawy, mianowicie pojawia się oczopląs, czasem porażenie twarzy, pies traci równowagę i ma problemy z poruszaniem się. Mogą wystąpić również wymioty.

Leczenie polega na podawaniu dużych dawek antybiotyków, preparatów przeciwwymiotnych oraz środków przeciwzapalnych. Czas trwania zależy od stadium choroby i trwać nawet 6 tygodni. Niebezpiecznym powikłaniem tego schorzenia może być zapalenie opon mózgowych. Jest to bardzo groźne schorzenie, mogące mieć katastrofalny finał.


Zapalenie ucha charakteryzuje się częstymi nawrotami, dlatego profilaktycznie należy unikać kąpieli w zbiornikach wodnych. Unikać długich spacerów przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, mianowicie ciepło i wilgotno. Ponad to, należy dbać skrupulatnie o higienę uszu psa.

Czyszczenie uszu

Należy sprawdzić, czy przewód słuchowy jest drożny i, czy nie dostały się ciała obce. Do przemywania uszu muszą być używane specjalne preparaty na bazie oleju roślinnego. Nie wolno przemywać wodą i wodnymi roztworami. Można również stosować oliwę z oliwek, która zapobiega ponownej infekcji. O odpowiednim doborze preparatu do higieny uszu powinien zadecydować lekarz weterynarii.

Czyszczenie ucha polega na wprowadzeniu specjalnego środka i przecieraniu bawełnianymi płatkami. Trymowanie uszu sprzyja zwiększeniu wentylacji i ryzyko infekcji zmniejsza się. Prawidłowo przeprowadzona czynność, jest dla psa bezbolesna, jednak wg psa nie należy do przyjemnych i będzie próbował si bronić przed ingerencją właściciela. Trzeba traktować psa bardzo delikatnie i nagrodzić go za wytrwanie podczas czyszczenia uszu.

Odpowiednia dieta także wpływa korzystnie na stan immunologiczny. Komponenty bogate w witaminę C pomogą wzmocnić naturalne bariery dla patogenów.

data publikacji artykułu: 2010-06-09

Popularne teraz

Komentarze