wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g - Łosoś z młodymi sardynkami

  35.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - Serca drobiowe

  32.80

  Feringa Menu, 6 x 400 g - Kurczak z dynią i kocimiętką

  59.80

  8in1 Minis Selection, 4 x 100 g - 4 różne rodzaje

  24.80
 • Eheim Substrat - 1 l

  55.80

  TubiDOG kuleczki mięsne - 120 g

  11.80

  Living World Green zabawka do przesuwania - Rozmiar S: dł. x szer. x wys.: 12 x 6 x 2 cm

  16.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 110 g - Łosoś, 4 x 110 g

  29.80
 • Paluszki cielęce - 1000 g

  47.80

  Royal Canin Indoor +7 - 1,5 kg

  49.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g - Kurczak z wołowiną

  26.80

  Hunter obroża Swiss - Obwód szyi: 47-54 cm

  129.80
 • Kleinmetall Rollmat Mata na zderzak - 64 x 80 cm

  99.80

  Rinti Bitties Puppy, kurczak z wołowiną - 5 x 75 g

  34.80

  Catessy Adult Mix Drób - 4 kg

  19.80

  Perfect Fit Active, z kurczakiem - 1,4 kg

  22.80
 • Almo Nature Holistic Kitten Kurczak z ryżem - 2 kg

  39.80

  Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g - Kaczka i indyk

  19.80

  Royal Canin Obesity Management DP 34 - 2 x 14 kg

  444.80

  Eukanuba Sterilised / Weight Control Adult - 2 x 3 kg

  149.80
 • Iams Adult, z jagnięciną - 10 kg

  109.80

  Royal Canin Medium Light Weight Care - 2 x 13 kg

  312.80

  Frolic Rodeo - 105 g

  3.80

  Terra Canis, 12 x 800 g - Bawół z prosem, pomidorami i papają

  189.80
 • Orkiszowa poduszka Barok, brązowa - 110 x 75 x 15 cm

  179.80

  Royal Canin Mini Adult 8+ - 2 kg

  49.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 8 m - Pasek LED-Flash, S/M

  29.80

  Numaxes Canicalm, obroża antyszczekowa - Obroża antyszczekowa

  229.80
 • Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy - 4 kg

  89.80

  Greenwoods mokra karma dla fretek z wołowiną i kurczakiem - 6 x 400 g

  34.80

  Duże opakowanie Bosch + kocyk Trixie Beany z flauszu gratis! - Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak, 15 kg

  92.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g - Serca & wątróbki z ryżem pełnoziarnistym

  49.80
 • SnuggleSafe Bunny Warren - system tuneli dla królika - Bunny Warren - tunel dla królika

  44.80

  Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak - 18 kg - tylko w zooplus!

  202.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Kurczak z tuńczykiem

  29.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami

  119.80
 • Meradog pure Fein Gemacht Soft Snack - Indyk, 140 g

  9.80

  Numaxes Canicom 200 First, obroża treningowa - Zestaw Canicom 200 First

  499.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia - Kurczak, 2 x Kaczka, Jagnięcina (każdy 2 x 10 cm)

  39.80

  21 + 3 gratis! Applaws Karma dla kota, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z serem

  121.80
 • Wigwam z filcu - 71 x 54 x 57 cm

  149.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - Ryba morska

  41.80

  sera feed A plus - 1 szt.

  89.80

  Bosch Bio Senior, kurczak - 11,5 kg

  119.80
 • Obroża Heim Buffalo - Obwód szyi: 48-60 cm

  79.80

  Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby - 75 g

  5.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Urinary S/O LP 34 - 2 x 9 kg

  389.80

  Cats Best Nature Gold, żwirek zbrylający - 10 l

  34.80
 • Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g - Wołowina z drobiem

  13.80

  Biokats Classic Fresh 3in1 o zapachu pudru dla dzieci - 3 x 10 l

  69.80

  1 + 1 gratis! Briantos Adult, jagnięcina & ryż, 2 x 800 g - 800 g + 800 g gratis!

  14.80

  Kocyk dla szczeniąt Quaxie - 40 cm

  14.80
 • Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l - Fun: 2 x różowy / 1 x niebieski

  49.80

  Happy Dog Supreme Sensible Karaiby - 12,5 kg

  249.80

  Frolic Rodeo - 3 x 105 g

  9.80

  Pakiet mieszany Animonda GranCarno Sensitive - 6 x 200 g

  19.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g - Renifer

  24.80

  Przysmak dentystyczny Bay-o-pet, 140 g - dla dużych psów

  19.80

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised - 2 x 12,5 kg

  263.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Łosoś

  4.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Kurczak z aloesem

  79.80

  Hagen Fluval E Grzałka akwariowa - 200, 200 W na ok. 250 l

  129.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Fit & Well Adult Sport, 2 x 15 kg

  354.80

  Megapakiet Almo Nature Anti Hairball w saszetkach, 24 x 70 g - Kurczak

  49.80
 • Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g - Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym

  89.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Young Maxi Baby (Faza 1), 2 x 15 kg

  354.80

  Sanabelle Sterilized - 2 x 10 kg

  239.80

  JR Farm Pakiet Proso - Pakiet 4-częściowy (250 g)

  29.80
 • Beaphar Kitty Milk mleko dla kota - 200 g

  19.80

  Higieniczne legowisko , tabac - 85 x 70 cm

  159.80

  Pakiet próbny GranataPet Symphonie, 6 x 200 g - 6 różnych smaków

  44.80

  Pasta Gimpet dla kota, 50 g w super cenie! - Gimpet, pasta z tauryną

  10.80
 • Domek Funny Stripes - Dł. x szer. x wys: 50 x 50 x 42 cm

  69.80

  Sera vipan płatki - 250 ml

  17.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control - 3,5 kg

  78.80

  Royal Canin Oral Care 30 - 8 kg

  149.80
 • JR Farm Ratatouille - 100 g

  7.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g - Tuńczyk Skip Jack

  17.80

  12 kg / 2 x 7,5kg Royal Canin + Pedigree DentaStix gratis! - Dachshund Adult, 2 x 7,5 kg

  267.60

  Wieża zabawowa Diggy - 25 x 20 x 24 cm

  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa