Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  129.80

  Hills Canine Adult 1-5 Large Breed Light, kurczak

  2 x 12 kg
  294.80

  Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Dziczyzna
  9.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Pakiet mieszany 1
  69.80
 • Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Adult

  2 x 3 kg
  149.80

  Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Bionic Ball, piłka

  Ø 6,35 cm
  34.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g

  Jagnięcina
  44.80
 • Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  36.80

  OTom haczyk na kleszcze

  1 sztuka
  12.80

  Dwupak Bozita Robur

  Breeder & Puppy XL 30/14, 2 x 12,5 kg
  379.80

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Kaczka
  19.80
 • Black Angus Senior

  5 kg
  69.80

  Dwupak Bozita

  Original Plus, 2 x 15 kg
  239.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  3 x 200 g
  29.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  64.80
 • Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  14 kg
  89.80

  Royal Canin Giant Puppy

  15 kg
  179.80

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Senior Dog
  189.80

  Catit Design Glass Diner, czarny

  2 x 200 ml
  44.80
 • Bozita Robur Genuine 23/13, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Łosoś z ryżem
  129.80

  9 + 3 gratis! Rinti Pur, 12 x 400 g - - Serca drobiowe

  41.60

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg
  299.00
 • Simpsons Premium Sensitive Adult Chicken & Potato

  12 kg
  179.80

  Royal Canin Indoor Life Small Junior

  2 x 1,5 kg
  79.80

  Tixie Preydummy zabawka

  Średnica 8 cm, dł. 20 cm
  24.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  87.80
 • Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z warzywami
  67.80

  Mera Dog Active

  2 x 12.5 kg
  189.80

  Mera Dog Senior

  12,5 kg
  129.80

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i szynka z warzywami
  36.80
 • Duże opakowanie Applaws + szampon dla psów Aloe Vera gratis!

  Puppy Large Breed, kurczak,12,5 kg
  229.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  3 kg
  74.80

  Forza 10 Active Line - Intestinal Active

  2 x 10 kg
  379.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  84.80
 • Animonda mięsne pałeczki

  200 sztuk
  54.80

  Pakiet próbny Bozita Paté, 6 x 635 g

  6 smaków
  39.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Mieszany pakiet I
  74.80

  Suszone szyje kacze

  70 g
  6.80
 • Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  Cielęcina i królik
  79.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g
  89.80

  Lukullus Natural, serca z indyka i gęś

  6 x 400 g
  29.80

  Pedigree Complete Adult, z drobiem

  2 x 15 kg
  179.80
 • Bozita Original XL 22/11

  15 kg
  119.80

  Royal Canin Urban Life Small Junior

  1,5 kg
  46.80

  Exclusion Diet, kaczka z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  10 + 2 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  12 x 400 g
  69.60
 • Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Wołowina z batatem i dynią (bez zbóż, bezglutenowy)
  49.80

  Dwupak Royal Canin Giant, 2 x 15 kg

  Starter Mother & Babydog
  384.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Indyk

  29.80

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 1
  44.80
 • Torba transportowa First Class II

  Rozmiar S
  89.80

  Torba transportowa Easy Go

  Rozm. S: dł. x szer. x wys.: 48 x 41 x 41 cm
  79.80

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kaczka z jabłkiem, 12 x 70 g
  54.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, wołowina ze spiruliną
  18.00
 • Happy Dog Mieszanka Płatków

  2 x 10 kg
  189.80

  Savic Psi bar Ergo Feeder

  2 x 1,5 l
  79.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 / 10 kg karmy Purina Pro Plan

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 14 kg
  154.80

  Royal Canin Urban Life Small Adult

  1,5 kg
  46.80
 • 1 + 1 gratis! Happy Dog Supreme Junior, 2 kg

  Mini Baby & Junior 29
  14.80

  Royal Canin Club Trad

  2 x 15 kg
  269.80

  Uszy wieprzowe w wiaderku

  2500 g
  74.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy

  2,27 kg
  42.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  319.80

  Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  2 x 12 kg
  349.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 / 10 kg karmy Purina Pro Plan

  Puppy Large Robust, kurczak i ryż, 14 kg
  154.80

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kurczak, jabłko i jogurt
  17.80
 • Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu: 35 cm
  34.80

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Adult Mini / Medium
  157.40

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 44 cm
  149.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Farm Chicken

  250 g
  17.80
 • Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 17 cm
  17.80

  Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem
  32.80

  Lukullus Kaczka piżmowa i jagnięcina

  1,5 kg
  27.80

  Podkładka pod miskę Little Dogs

  54 x 42 cm
  9.80
 • Ortopedyczne legowisko , czworokątne

  75 x 50 x 25 cm
  129.80

  Happy Dog pełnowartościowe płatki

  2 x 10 kg
  199.80

  Fitmin Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż

  13 kg
  159.80

  Royal Canin Club Adult CC

  2 x 15 kg
  214.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

oddam psa
0