wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Felix Sensations w galarecie, 12 x 100 g - Rybna różnorodność

  16.80

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g - Wołowina, kurczak i królik

  15.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g - Pakiet mieszany

  122.60

  Pakiet Smilla Sterilised dla kotów po kastracji - 1 kg karmy suchej + 12 x 85 g saszetek

  39.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g - Wołowina z reniferem

  74.80

  Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g - Tuńczyk

  52.80

  Chewies przysmak poroże jelenia - L: 120 - 160 g

  44.80

  Sheba Delicato, 6 x 85 g - Delikatne Duo, łosoś i czarniak

  12.80
 • Lillebro Summer kule dla dzikich ptaków - 6 x 90 g

  5.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak - Rybne smaki

  29.80

  Royal Canin Skin Care - Veterinary Diet - 2 x 12 kg

  389.80

  JR Farm piramida do drapania - 1 sztuka

  15.80
 • Happy Cat Fit & Well Light - 4 kg

  73.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia - 4 kg

  71.80

  JR Farm Quad-Bits w pakiecie - 4 sztuki, 1200 g

  34.80

  Nutro Natural Choice Kitten, indyk - 1,5 kg

  69.80
 • Royal Canin Sterilised +7 - 3,5 kg

  76.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia - 2 x 12,5 kg

  324.80

  Purina Pro Plan Delicate - 1,5 kg

  39.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g - Pstrąg

  9.80
 • Almo Nature Daily Menu 6 x 70 g - Kurczak i wołowina

  11.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Jagnięcina z ryżem

  5.80

  Briantos Adult Light - 14 kg

  79.80

  Terra Canis bez zbóż, 12 x 400 g - Indyk z dynią, selerem i rukwią wodną

  129.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina - 6 x 800 g

  44.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną - 24 x 15 g

  25.80

  Podkładka pod miskę Simons Cat - 43 x 28 cm

  11.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Łoś

  55.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 800 g - Wołowina z dziczyzną

  139.80

  Megapakiet zoolove dla kota, 24 x 140 g - Tuńczyk

  114.80

  Megapakiet Sheba Filets, 48 x 80 g - Filety z piersi drobiowej

  134.80

  Hagen Sun-Glo, 2 Świetlówki - 2 x 15 W, dł. 43,74 cm

  69.80
 • Supreme Science Selective Szczur - 1,5 kg

  44.80

  Whiskas Zdrowa sierść - 3 x 50 g

  13.80

  Kawałki z królika - 600 g

  29.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka i tuńczyk

  19.80
 • Lillebro Ziarno słonecznika - 5 kg

  29.80

  JR Farm Food Adult dla koszatniczek - 1,5 kg

  29.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g - Dziczyzna

  159.80

  Pakiet Rocco Chings mięsna paski do żucia - Filet z kurczaka, suchy, 2 x 250 g

  27.80
 • Klatka dla królika Outback All-Seasons z wybiegiem - 123 x 66,5 x 114,5 cm*

  649.80

  Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g - Menu

  32.80

  zoolove ręcznik z mikrofazy Turbo-Dry - 100 x 70 cm

  14.80

  JR Farm Farmy’s krakersy 6 sztuk - Mniszek (6 sztuk)

  22.80
 • JR Farm Chipsy marchewkowe - 3 x 125 g

  15.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Jagnięcina z mięsem z bawołu

  89.80

  2 + 1 gratis! 3 x 60 g Dreamies snaki dla kota - Wołowina

  9.60

  Dwupak Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine - HA Hypoallergenic, 2 x 11 kg

  439.80
 • Legowisko Sleepy Time, szare - 120 x 95 x 30 cm

  329.80

  Purizon Adult , ryba - 2 kg

  52.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g - Kurczak i krewetki

  49.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  33.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g - Wołowina

  39.80

  Sanabelle Sensitive, drób - 2 x 10 kg

  184.80

  2 x Cosma Snackies oraz XXL w super cenie! - Kaczka, 2 x 21 g

  15.80

  Duże opakowanie Bosch + piłka Crackle Ball gratis! - HPC Soft Kaczka & ziemniaki, 12,5 kg

  179.80
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - Żwacz

  42.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g - Tuńczyk z ryżem

  29.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 2 x 12 kg

  299.80

  Almo Nature Daily Menu, 12 x 400 g + podkładka pod miskę Loving Cats gratis! - Wołowina

  39.60
 • Eheim Aquaball Filtr wewnętrzny - 60

  139.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 200 cm

  24.80

  Korzenny bloczek do gryzienia - 2 sztuki

  14.80

  Smycz Flexi Vario S czerwona, 8 m - Czerwony pojemnik Multibox

  17.80
 • Trixie De Luxe duże cążki - 16 cm

  17.80

  Przysmaki Thrive, kurczak - 3 x 25 g

  34.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki, 24 x 400 g - Wołowina i wątróbka w sosie

  65.80

  Trixie Agility huśtawka - Dł. x szer. x wys. 300 x 34 x 54 cm

  379.80
 • Royal Canin West Highland White Terrier Adult - 3 kg

  69.80

  Nylabone Dura Chew Chicken - 20 x 4,0 x 2,0 cm

  29.80

  11 + 1,5 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg - Konina z ziemniakami

  193.40

  Duże opakowanie RC Size + Quick Pick worki na odchody gratis! - Maxi Junior Active, 15 kg

  169.80
 • Royal Canin Digest Sensitive w sosie - 12 x 85 g

  35.80

  Sanabelle Hair & Skin - 2 kg

  49.80

  Trainer Natural Sterilised, indyk - 24 x 85 g

  84.80

  Pakiet Bozita Naturals w galarecie, 12 x 370 g - Łoś

  59.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim - 4 kg

  71.80

  Eukanuba Healthy Digestion Adult - 4 kg

  99.80

  Megapakiet Rinti Feinest, 22 x 150 g - Drób z jagnięciną

  62.80

  GranataPet Sterilised, drób - 4 kg

  159.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa