wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Mother & Babycat

  2 x 4 kg
  195.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i królik
  15.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control

  4,5 kg
  54.80

  Rinti Sensible Pur, 1 x 400 g

  Wołowina
  5.80
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g

  Mięsne smaki
  32.80

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Joint Mobility - JM
  454.80

  Beaphar Dieta na nerki, 6 x 100 g

  Jagnięcina
  22.80

  Almo Nature Holistic Kurczak z ryżem

  400 g
  11.80
 • Lupo Sensitiv 20/8

  15 kg
  159.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  3,5 kg
  109.80

  12 kg Royal Canin najtaniej!

  Sterilised 37
  179.80

  Hunter obroża Swiss

  Obwód szyi: 47-54 cm
  128.80
 • Animonda Rafiné Ragout 6 x 100 g

  Drób i dziczyzna w pożywnym sosie
  17.80

  Bob Martin Spray All-in-one

  300 ml
  27.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Mature Adult, kurczak
  169.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  439.80
 • Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Large
  69.80

  Eheim wkład gąbkowy do filtra Eheim classic - - do classic 250

  19.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg
  159.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  19.80
 • Akwarium Juwel Rio 300 - zestaw

  czarne
  3499.80

  Felix Party Mix Original

  60 g
  4.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal RF 14

  7 kg
  159.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  6 x ok. 13 cm
  15.80
 • Trixie 2 małe plakietki do szelek

  OUT OF CONTROL
  9.80

  Perfect Fit In-Home, z łososiem

  1,4 kg
  22.80

  Przysmaki Thrive, kurczak

  25 g
  14.80

  12 kg Happy Cat Supreme w super cenie!

  Adult Large Breed
  179.80
 • Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x ok. 13 cm
  17.80

  Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Pakiet mieszany II
  24.80

  10 kg Porta 21 + Pałeczki Yarrah Bio Natures Finest gratis!

  Feline Finest Sensible, bez zbóż
  144.80

  40 + 8 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Senior, Wołowina z drobiem
  112.00
 • Royal Canin Bulldog Junior

  12 kg
  194.80

  Długi kombinezon

  Dł. grzbietu: 40 cm
  59.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  62.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura - - 10 kg

  176.80
 • Trixie 2 małe plakietki do szelek

  DIVA
  9.80

  Beaphar Dog-A-Dent zestaw do pielęgnacji zębów

  Szczoteczka do zębów i pasta (100 g)
  17.80

  Megapakiet Thrive Complete, 24 x 75 g

  Kurczak
  89.80

  Hunter obroża Swiss

  Obwód szyi: 47-54 cm
  128.80
 • Tunel z trawy

  2-częściowy
  59.80

  Dwupak Royal Canin X-Small, 2 x 3 kg

  Adult
  139.80

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Wołowina
  84.80

  Sera Florena

  500 ml
  64.80
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  10 x 4 l
  69.80

  Mata dla gryzoni Hansepet

  2 maty, 40 cm x 25 cm
  14.80

  Sanabelle Grande

  400 g
  12.80

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  149.80
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  69.80

  Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  2 kg
  49.80

  Opakowanie próbne Bozita dla kotów, 400 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  12.80

  Poduszka do klatek

  XL: 109 x 69 x 10 cm
  89.80
 • Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Jagnięcina z cukinią, koprem włoskim i chudym jogurtem
  69.80

  Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  379.80

  Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw - - 15 kg

  85.80

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  12 x 400 g
  79.80
 • Hunter szelki dla kotów, małych psów i szczeniąt

  110 x 1 cm
  15.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Jagnięcina z łososiem i wołowina Black Angus z indykiem
  379.80

  Moderna Products Flip Cat Jumbo kuweta dla kota

  Ciemny szary / biały
  109.80

  Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 24 cm. 1.2 kg
  56.80
 • Beaphar Dog-A-Dent zestaw do pielęgnacji zębów

  Szczoteczka do zębów i pasta (100 g)
  17.80

  Trixie Barney kocyk z flauszu - - 150 x 100 cm (czarna z beżowymi łapkami)

  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  49.80

  TetraMin Granulat

  250 ml
  26.80
 • Savic Comfort Nappy pieluchy , 12 sztuk

  Rozmiar 1
  27.80

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  15 kg
  49.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - - Kurczak i ryż (Sensitive)

  34.80

  Royal Canin Yorkshire Terrier Junior

  1,5 kg
  47.80
 • Pakiet mieszany Schmusy Nature Kitten, 12 x 100 g

  Pakiet mieszany
  22.80

  8/10 kg Happy Cat + Mata do drapania Welle gratis!

  Fit & Well Adult Large Breed , 10 kg
  169.80

  15 kg Purina Cat Chow + Podkładka Loving Cats gratis!

  Adult Salmon & Tuna, łosoś i tuńczyk
  122.80

  40 + 8 gratis! Animonda vom Feinsten, 48 x 150 g

  Classic, Wołowina z sercami indyczymi
  112.00
 • Bozita Katty, z kurczakiem

  15 kg
  129.80

  15 kg Josera + 1,5 kg Josera Knuspies przysmak gratis!

  Family Reproduction & Puppy 29/17
  134.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Kaczka i cielęcina z brokułami i mniszkiem
  79.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia

  Dwubiegowa (bez ostrzy)
  699.00
 • CANIBIT Top Snack Mini mieszanka z wołowiny Angus

  500 g
  27.80

  Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Łosoś z kurczakiem
  69.80

  Royal Canin X-Small Adult

  3 kg
  79.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  100g
  13.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa