wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Acana Pacifica karma

  13 kg
  239.00

  Mera Dog Energy

  12,5 kg
  139.00

  Simpsons Premium 80/20 Fish

  2 x 12 kg
  499.00

  Buda Spike 4-Seasons, z termoizolacją

  M: szer. x gł. x wys. : 93 x 86 x 84 cm
  429.00
 • Pedigree Biscrok w 3 różnych smakach

  2 x 500 g
  11.20

  Royal Canin Medium Adult 7+

  2 x 15 kg
  354.80

  Trixie zabawka - sęp Gustav

  28 cm
  29.80

  12,5/ 15 kgHappy Dog Supreme+pojemnik na karmę gratis!

  Nowa Zelandia Jagnięcina, 12,5 kg
  179.00
 • Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Jagnięcina
  9.80

  Prażone ryjki wieprzowe

  10 sztuk
  22.80

  Dwupak Trainer, 2 x 7,5 / 12,5 kg - Nova Foods Trainer Natural Maxi Light, 2 x 12,5 kg

  309.00

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Wołowina
  79.80
 • Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Dziczyzna z makaronem
  22.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g

  Drób z płatkami owsianymi
  139.00

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  99.80

  Bozita Light Chicken & Rice 19/07 - - 12 kg

  139.00
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z czarniakiem, 6 x 400 g
  89.80

  Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Medium Sensible, 4 kg
  77.80

  Mix z jagnięciny

  600 g
  39.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  2 x 5 kg
  129.00
 • Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Struś
  79.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Wołowina i ziemniaki
  69.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Dachshund, 2 x 2,5 kg
  89.80

  Happy Dog Supreme Irlandia - - 12,5 kg

  169.00
 • Duże opakowanie Bosch + Bosch Biscuit 1 kg gratis!

  Active, drób, 15 kg
  109.00

  Miska plastikowa, Party 0,3 l

  czerwona, 300 ml, Ø 15,5 cm
  7.80

  Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Senior Mini / Medium
  355.00

  Zestaw pierwszej pomocy

  Apteczka , czerwona
  19.80
 • 12,5 kg Mera Dog karma + przysmak gratis!

  Light
  139.00

  ROGZ Alpinist obroża w kolorze limonkowym

  M: obwód szyi: 23 - 35 cm, szer.: 15 mm
  27.80

  Royal Canin Maxi, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 15 kg
  364.80

  Buda Spike Standard

  S: dł. x szer. x wys.: 77 x 54 x 67 cm
  159.00
 • Dwupak Eukanuba Breed

  West Highland White Terrier, 2 x 2,5 kg
  89.80

  Dwupak Yarrah Bio, 2 x 10/15 kg

  2 x 10 kg Yarrah Bio Vegetarian
  239.00

  Bozita Original XL 22/11

  2 x 15 kg
  219.00

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ziemniakami
  49.80
 • Zestaw pierwszej pomocy

  Apteczka , czerwona
  19.80

  Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey, indyk

  2 x 14 kg
  194.80

  Happy Dog Supreme Maxi Baby GR 29

  2 x 15 kg
  339.00

  Bosch Bio Senior, kurczak

  11,5 kg
  129.00
 • Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jagnię, szpinak i parmezan
  27.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, kurczak z ryżem, 2 x 10 kg
  294.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż - - 3 kg

  56.80

  Bosch Senior - - 2,5 kg

  24.80
 • Torba transportowa Sandy

  46 x 44 x 35 cm
  199.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  Zając
  59.80

  Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  15 kg
  119.00

  Royal Canin Club / Selection + Royal Canin Educ gratis!

  Selection Croc, 15 kg
  125.00
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Pierś jagnięca
  6.80

  Eukanuba Jack Russell Terrier

  2 kg
  44.80

  Bosch Goodies Light, przysmak

  3 x 450 g
  29.80

  Megapakiet Lukullus Natural w saszetkach, 24 x 300 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  69.80
 • Trixie aluminiowy transporter, mały

  55 × 78 × 62 cm
  599.00

  Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby

  75 g
  5.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba

  10 kg
  199.00

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus tran - wołowina
  79.80
 • Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla średnich psów, 990 g
  79.80

  Suszone szyje kacze

  70 g
  6.80

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Dermacomfort, 2 x 4 kg
  184.80

  Hill`s Natures Best Canine Puppy Mini / Medium

  2 x 12 kg
  355.00
 • 8in1 Delights kości z kurczakiem

  L, 7 x 85 g
  89.80

  Luposan Moorliquid - - 1000 g

  89.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  S: dł x szer x wys: 56 x 57 x 50 cm
  109.00

  Royal Canin Energy 4800

  2 x 15 kg
  394.80
 • Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XL, 2 szt.
  24.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba

  10 kg
  199.00

  Happy Dog Sano-Croq N

  2 x 7,5 kg
  189.00

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem
  129.00
 • Pluszowa zabawka Dotti - - Ø 16 cm (1 sztuka)

  7.80

  Ceramiczna miska Replus Meshidai Siam, tabak

  0,25 l
  69.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Szynka
  16.80

  Platinum Pets Modern Diner podwójna miska, czarna

  2 x 175 ml, Ø 12,5cm, wys.: 10 cm
  49.80
 • Royal Canin Health Nutrition Dermacomfort Maxi

  2 x 12 kg
  334.80

  Megapakiet Lukullus Natural w saszetkach, 24 x 300 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  69.80

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 1
  109.00

  10 + 2 gratis! 12 x 800 g Animonda GranCarno

  Koktajl wielomięsny
  74.60
 • Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Maxi

  15 kg
  174.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  2 x 12 kg
  369.00

  Trixie Pro Care - do pielęgnacji oczu zwierząt - - 50 ml

  9.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Family
  269.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

oddam psa
0