Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Canine Adult 1-5 Large Breed, kurczak

  12 + 2,5 kg gratis!
  142.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  99.80

  Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  294.80

  Royal Canin Indoor Life Small Junior

  1,5 kg
  44.80
 • Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat

  2 x 4 kg
  109.80

  Fitmin Dog for Life Light & Senior

  15 kg
  99.80

  8in1 Delights Dental

  L, 7 x 100 g
  89.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Kurczak z ziemniakami
  39.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Senior, 24 x 400 g

  2 smaki
  89.80

  Fortan Pielęgnacja zębów

  50 ml
  24.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  22 + 6 gratis! Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla średnich psów, 720 g
  23.60
 • Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  89.80

  Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  100 x 12 cm
  32.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  164.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Ryba morska
  169.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Adult 7+, 15 kg
  179.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. M: szer. x gł. x wys.: 104 x 66 x 70 cm
  349.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 kg
  49.80

  Royal Canin Breed French Bulldog Junior

  3 kg
  79.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  2 x 13,6 kg
  349.80

  Lukullus Natural, dziki królik i indyk

  6 x 800 g
  44.80

  Tixie Preydummy zabawka

  Średnica 8 cm, dł. 20 cm
  14.80

  Czarne worki + Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  4 rolki po 20 worków
  14.80
 • Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  S: szer. x gł. x wys.: 72 x 76 x 76 cm
  249.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  36.80

  Dwupak Bosch

  Senior, drób, 2 x 12,5 kg
  194.80

  Royal Canin Dental DLK 22

  2 x 14 kg
  474.80
 • Taste of the Wild High Prairie Canine

  6,8 kg
  104.80

  Mera Dog Pure, jagnięcina i ryż

  12,5 kg
  139.80

  Trixie Sammy legowisko - - Ø 50 cm

  29.80

  Dwupak Royal Canin Mini

  Adult Sterilised, 2 x 8 kg
  254.80
 • Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Wołowina, ziemniaki, zerwa i zioła
  59.80

  Exclusion Diet, ryba z ziemniakami

  12 x 400 g
  129.80

  Uszy wieprzowe (na sztuki)

  10 sztuk
  29.80

  Karma Nutrivet Instinct Growth & Nutrients

  12 kg
  199.80
 • Klatka Tabby S

  79,5 x 53,5 x 75 cm
  249.00

  Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  14 kg
  229.80

  OTom haczyk na kleszcze

  1 sztuka
  14.80

  Nova Foods Trainer Natural Medium, kurczak, ryż i aloes

  2 x 12,5 kg
  279.80
 • Bosch Junior Medium - - 2 x 15 kg

  234.80

  Original Carnello Spaghetti pakiet treningowy

  300 g
  31.80

  Legowisko Vanilla

  50 x 45 x 12 cm
  39.80

  Pet Head Puppy Fun, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme

  Afryka, 2 x 12,5 kg
  479.80

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. XXL
  79.80

  Heim smycz Stars

  200 x 1,8 cm
  119.00

  Karma Nutrivet Instinct AtlanticTen Fish

  2 x 12 kg
  410.80
 • Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 56 cm
  189.80

  CANIBIT Angus - długie ścięgna wołowe

  150 g
  16.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Light 1 - Low Carb

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Catit Design Glass Diner, czarny

  2 x 200 ml
  32.80
 • Beneful Twists

  3 x 175 g
  21.80

  Pasta Kong Stuff´n Easy Treat

  O smaku wątróbki
  19.80

  FURminator deShedding Tool + torba gratis!

  Krótka sierść, M: Szerokość grzebienia 6,7 cm
  129.00

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Renifer

  39.80
 • Pedigree Complete German Shepherd, z drobiem i ryżem - - 15 kg

  92.80

  OTom haczyk na kleszcze

  3 sztuki
  35.60

  Zee.Dog smycz Stardust

  L: dł. x szer: 120 x 2,5 cm
  44.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  24.80
 • Catit Design Glass Diner, biały

  2 x 200 ml, Ø 12 cm
  32.80

  Legowisko Niedźwiadek

  60 x 47 x 15 cm
  59.80

  Acana Wild Prairie karma

  13 kg
  219.80

  FutterBar, mieszanka płatków

  2 x 10 kg
  149.00
 • FutterBar Light, Jagnięcina + Rocco Chings, 250 g

  2,5 kg + Rocco Chings, pierś kurczaka
  54.80

  Purina DeliBakie Stars

  320 g
  8.80

  Bosch Cake, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg

  Adult Medium, kurczak z ryżem
  141.40
 • Dwupak Nutro Choice

  Adult Large Breed, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  349.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XL, 2 szt.
  24.80

  Trixie Natura buda o spiczastym dachu

  XL: dł. x szer. x wys.: 110 x 96 x 105 cm
  499.80

  5 + 1 gratis! Hills Canine, 6 x 370 g

  Adult, kurczak
  45.60
 • Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 60 cm
  189.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Żwacz
  99.80

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  6 x 400 g
  41.80

  Hills Canine Performance, kurczak

  12 kg
  169.80
 • Hunter Special Detroit torba na pasek

  11,5 cm x 5,5 cm x 20,5 cm
  24.80

  Royal Canin Dental DLK 22

  14 kg
  239.80

  14 kg Purina Dog Chow + Trixie piłka na sznurk gratis!

  Adult Light Turkey, indyk
  99.80

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar L: dla dużych psów

  229.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0