Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Łysienie psa

 

Dlaczego pies łysieje?

Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne fragmenty nagiej skóry. Czasem zdarza się jednak, że u psa pojawiaja się nienaturalne rozrzedzenie sierści. Takie stany mają różne podłoża, głównie chorobowe. Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zostanie zdiagnozowana przyczyna, tym mniej cierpień zafundujemy naszemu pupilowi, ponad to zdecydowanie szybsze i tańsze będzie leczenie.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, rozpoznanie odbywa podczas szczegółowego wywiadu, ponieważ razem z innymi objawami ułatwią trafną diagnozę. Po wstępnym rozpoznaniu przyczyny łysienia, zaleca się pobranie zeskrobin i wykonaniu badań laboratoryjnych, które definitywnie potwierdzą diagnozę.

Alergie

Przyczyną wyłysień mogą być alergie, głównie na tle pokarmowym. Pies może nie przyswajać niektórych elementów karmy, w wyniku czego pojawiająca się reakcja immunologiczna objawia się między innymi świądem i łysieniem. Wówczas pies traci sierść w różnych miejscach na ciele, zależnie od tego gdzie się drapie. Jako leczenie stosuje się dietę eliminacyjną. Najczęściej uczulają dodatki do gotowej karmy, takie jak konserwanty, barwniki itp., dlatego też nie zaleca się podawania 'marketowych' gotowych karm. Ponad to, często uczula wołowina, najmniej kurczak i ryby.

Oprócz alergii pokarmowych, mogą uczulać różnego rodzaju detergenty do podłóg, dywanów, mebli itp. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego elementu. Często zdarza się, że reakcję alergiczną może wywołać nowe legowisko, koc. Wówczas wyłysienia mogą pojawić się w miejscach, w których pies ma kontakt z alergizującą substancją.

Alergia na jad pchli, roztocza i inne pasożyty zewnętrzne mają również wpływ na łysienie. Nie leczony stan może doprowadzić nawet do całkowitej utraty sierści.

Nieodpowiednie żywienie

Do pojawienia się łysych fragmentów ciała, może doprowadzić nieodpowiednia karma. Stan ten nie jest związany z alergią. W przypadku przebiałkowania, pies może mieć problemy z utrzymaniem zdrowej sierści. Dodatkowo nie zaleca się podawania surowego białka, ze względu na swoje właściwości- niszczy biotynę. Białko można podawać jedynie ścięte.

Przyrządzając samemu pokarm dla psa, należy pamiętać o tym, że oprócz mięsa (25%), powinno znaleźć się w karmie zdecydowanie więcej wypełniacza (65%), np. ryż. Ponad to nie powinno zabraknąć 10% błonnika, czyli warzyw. Trzeba również wzbogacać takie posiłki w witaminy, głównie w okresie linienia.

Chcą zachować błyszczącą i zdrową sierść, warto wzbogacać dietę psa w komponenty, które utrzymają jej nienaganny stan. Do tych składników zaliczamy głównie siemię lniane i oleje. Co dziennie można podawać łyżkę siemienia lnianego, które wcześniej zostało zmielone oraz łyżkę oleju. Olej powinien być pochodzenia słonecznikowego, kukurydzianego lub winogronowego, sprawdza się również oliwa z oliwek. Kilka razy w tygodniu (2-3) podać żółtko, jednak należy pamiętać o oddzieleniu białka.

Stany chorobowe

powodować różnego rodzaju bakterie, czy grzyby. Powszechnie spotykane są w gabinetach lekarskich psy cierpiące na nużycę, gronkowce. Pies zaatakowany patogenami często ulega ponownemu zarażeniu w wyniku otwartych ran.

Zapalenie skóry, spowodowane gronkowcem najczęściej przybiera postać pęcherzyków i gródek. Można spotkać te twory chorobowe w okolicy kończyn, brzucha, a także napletka. Po powstałym strupie pojawia się blizna i łysy fragment skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry występuje podrażnienie, w wyniku czego pies drapie się i wypada sierść. Zaczerwieniona skóra pojawia się w tych partiach ciała, które są słabo owłosione. W ostrzejszych stanach, z ran mogą sączyć się wydzieliny. Egzemy występują się w różnych partiach ciała, najczęściej w bardzo dobrze owłosionych. Wylizywanie i wygryzanie powoduje wypadanie sierści w obrębie tego tworu.

Inwazje grzybicze przyjmują charakterystyczny wygląd, plackowate wyłysienie o średnicy około kilku centymetrów, zależnie od stadium choroby. Na zainfekowanej skórze pojawiają się strupy, z których można zaobserwować wycieki. W zależności od rodzaju grzybów (należy pobrać do badań zeskrobinę), mogą przybierać różny wygląd. Najczęściej widoczne są w okolicy głowy, kończyn i ogona. Brzegi tych ognisk najczęściej są zaczerwienione.

Nużeniec jest roztoczem, który powoduje powszechnie znaną chorobę- nużycę. Najczęściej pojawia się w okolicy głowy i ramion, jako podrażniona skóra w krostkach, pozbawiona sierści. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo charakterystycznie pachnie. We wczesnym stadium choroby pojawiają się niewielkie ubytki sierści w kilku miejscach, z czasem zwiększają swój zasięg. Podrażnienie skóry następuje w późniejszym stadium choroby. Co ciekawe, skóra nie swędzi psa, wiec nie drapie tych miejsc, co utrudnia szybkie zauważenie niepokojących objawów. Pojawia się głównie u młodych psów do 9 miesiąca życia.

Innym roztoczem jest świerzbowiec. Jest niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pasożyt bytuje pod skórą, drążąc tunele i składając tam jaja. Powoduje podrażnienie skóry, najczęściej w okolicach uszu, łokciach i pęcinach. Leczenie świerzba jest długotrwałe, musi być szybko zdiagnozowane, aby nie doprowadzić do zakażenia ludzi. Na ciele psa mogą zostać nieodwracalne ślady po samookaleczeniach. Pojawia się u różnych psów, bez względu na rasę i wiek.

Jednym z objawów 'sezonowego łysienia skóry' jest pojawiające się okresowo fragmenty skóry bez sierści. Najczęściej pies łysieje po bokach ciała z jednoczesnymi przebarwieniami skóry. Objawy te najczęściej pojawiają się na przełomie jesieni i zimy. Sierść odrasta wraz ze zmianą pory roku. Można zminimalizować objawy poprzez podawanie melatoniny oraz zmianie cyklu świetlnego- zwiększenie dostępu do światła. Pojawia się u psów od 2 roku życia, najczęściej występuje u dobermanów, labradorów, shar pei, akita.

Inne schorzenie, którego głównym objawem jest utrata sierści, to łysienie plackowate. Schorzenie najczęściej dotyka jamniki i polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które niszczą mieszki włosowe. Pies łysieje w określonych miejscach, tworząc łysy plac o równych brzegach. Przyczyn może być kilka, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Najczęściej dochodzi do samoistnego odrostu sierści, jednak może się wyróżniać od pierwotnej szaty, np. jaśniejszym odcieniem. Skóra w miejscu utraty sierści nie ma pęcherzy, nie wykazuje również stanów zapalnych.

Zaburzenia hormonalne

Łysienie w wyniku zaburzeń hormonalnych mają bardzo charakterystyczne objawy. Psy posiadają łyse placki po obu stronach ciała. Sierść staje się matowa, łamliwa i wypada podczas szczotkowania, zaś na skórze można obserwować ciemniejsze przebarwienia. Leczenie tego typu schorzeń odbywa się za pomocą podawania hormonów i/lub kastracji.

Spośród wielu powikłań na tle hormonalnym, powszechna jest niedoczynność tarczycy. Objawia się tendencją do szybkiego tycia, skóra jest sucha i szorstka. Włosy stają się cienkie i słabę, a pies wrażliwy na zimno. Mogą towarzyszyć temu chorzeniu częste zapalenia jamy ustnej. Pies łysieje symetrycznie na tułowiu, a także na ogonie tworząc charakterystyczny, tzw. szczurzy ogon. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami.

Jeżeli nasz pupil łysieje w okolicy ogona, na wierzchniej stronie można obserwować okrągłe, łyse placki, wskazuje to na przerost i zapalenie tarczki ogona. Schorzenie spowodowane jest podwyższoną ilością męskich hormonów w krwi, dlatego też konieczna jest kastracja. Ponad to wypadanie sierści w tych miejscach u suk są objawem dysfunkcji jajników. Również obserwuje się brak sierści w okolicy krocza. Dysfunkcji jajnikowej towarzyszy sucha skóra oraz łojotok w okolicach narządów kopulacyjnych. W tym przypadku także zaleca się kastrację.

Coraz częściej słyszy się o zespole Cuschinga, który również ma podłoże hormonalne. Jest to schorzenie wynikające ze zwiększonej produkcji kortyzonu, a więc leczenie będzie opierać się na podawaniu substancji dezaktywującej dany steryd. Pies cierpiący na ten zespół ma charakterystyczny wygląd: duży tułów z wyłysieniem, na chudych nogach. Zwierze ma duży apetyt i pragnienie, wydalając większą, od standardowej, ilość moczu. Skóra staje się cienka, niemalże przezroczysta.

U psów może wystąpić zespół feminizujących samców, co jest skutkiem zwiększonej ilości żeńskich hormonów. Psy cierpiące na to schorzenie mają wyłysiałe okolice głównie narządów płciowych, krocza oraz na brzuchu. Ponad to występują przebarwienia skóry, łojotok i nadmierną ilość woszczyzny w uszach. Psy leczy się poprzez kastrację oraz podawanie leków na bazie testosteronu.

Inne przyczyny łysienia

Problemy z utratą sierści nie zawsze są związane ze schorzeniami zdrowotnymi. Najczęściej pojawiające się wyłysienia na kończynach, powstają poprzez nadmierne wylizywanie psa. Schorzenie to ma podłoże psychiczne i zazwyczaj dotyka psy nerwowe, pozostawione same w mieszkaniu bądź w kojcu na długi czas. Nawet drobne zmiany, mogą wpłynąć na sytuacje lękowe u zwierzęcia.

Nowi lokatorzy, zmiana miejsca legowiska, utrata ulubionej zabawki, inny pies mogą wpłynąć na samookaleczenie się. Leczenie opiera się na eliminacji czynników stresogennych, o ile jest to możliwe. Warto również zaczerpnąć porady u zoopsychologa, który podpowie jak traktować nadpobudliwego psa oraz pomoże zwalczyć niekorzystne zachowania.

Jeśli pies ma szorstkie legowisko, może ścierać sierść w określonych partiach ciała. W tym przypadku wystarczy jedynie zmiana legowiska.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet Próbny Dogz Finefood

  12 x 400 g
  109.80

  8in1 Shampoo White Pearl

  250 ml
  19.80

  Fitmin Dog for Life Junior Large Breed

  15 kg
  99.80

  Trixie Natura buda z przedsionkiem

  M: szer. x gł. x wys. 100 x 82 x 90 cm
  499.80
 • Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  349.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  200 g
  11.80

  Buda Spike Standard

  XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm
  299.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kurczak, jabłko i jogurt
  27.80
 • Trixie Rurki do żucia ze żwaczem

  12 sztuk
  19.80

  Vitakraft, paseczki wołowe

  3 x 80 g
  19.80

  Poduszka Aumüller Lindo

  76 x 55 x 5 cm pasuje do rozmiaru 5
  44.80

  Poduszka Brown Dogs

  90 x 59 x 8 cm
  89.80
 • Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. Baby
  49.80

  Animonda vom Feinsten Menu 6 x 150 g

  Drób z makaronem
  17.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Dzik
  64.80

  Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  2 x 14 kg
  494.80
 • Rocco Senior, 6 x 400 g

  Jagnięcina z prosem
  21.80

  2 x 400 g, sucha karma Purizon w korzystnej cenie

  Adult, kurczak z rybą
  16.80

  Mieszany dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Kurczak z rybą i jagnięcina z łososiem
  399.80

  KONG Wubba Weaves

  L
  29.80
 • Vetbed® Premium kocyk , szary

  150 x 100 cm
  149.00

  13 kg Orijen + Pojemnik do 25 kg suchej karmy gratis!

  Adult
  249.80

  6+1 gratis! Bozita Pate 7x635 g! Puszka innego smaku gratis!

  6 x Wołowina i ziemniaki + 1 x Renifer
  39.80

  Rocco Menu, 6 x 800 g

  Wołowina i kurczak z warzywami i ryżem
  36.80
 • Dwupak Yarrah Bio

  2 x 15 kg Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami
  429.80

  Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Konina z ryżem
  32.80

  Royal Canin Medium Sensible - - 4 kg

  77.80

  Mera Dog Univit

  12,5 kg
  89.80
 • Oryginalny FURminator do długiej sierści XL

  Szerokość grzebienia 12,7 cm
  199.00

  Trixie gwizdek z masy rogowej

  9 cm
  12.80

  Dwupak Trainer - Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes, 2 x 12,5 kg

  279.80

  Defu Bio Adult

  3 kg
  79.80
 • Dwupak Royal Canin Maxi

  Light, 2 x 15 kg
  364.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z wątróbką wołową i warzywami
  69.80

  Orijen Black Angus przysmak

  56,7 g
  24.80

  Kocyk z pokrowcem

  98 x 70 cm
  39.80
 • Zabawka Dla Psa Active Bone

  Rozmiar M + 24 sztuki uzupełnienia
  49.80

  Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  1,5 kg
  24.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Dwupak Mera Dog

  Univit, 2 x 12,5 kg
  169.80
 • Megapakiet Cesar Classic, 48 x 150 g

  Cielęcina z drobiem
  139.80

  Royal Canin Breed Great Dane Adult

  12 kg
  169.80

  Applaws Puppy Large Breed, kurczak

  2 x 12,5 kg
  454.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  36.80
 • Animonda mięsne paski

  200 sztuk
  54.80

  12 kg Simpsons Premium + Chewies Kosteczki, 200 g gratis!

  Sensitive Adult Lamb & Potato
  179.00

  Grau Mączka z wodorostów

  400 g
  27.80

  Almo Nature Classic, 6 x 95 g

  Skip Jack tuńczyk
  24.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Paski z kaczki
  6.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 5 (długość 6,3 mm, Skip Tooth)
  129.00

  Pakiet próbny Lukullus w saszetkach, 6 x 300 g

  3 różne smaki
  19.80

  Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla małych psów, 440 g
  19.80
 • 15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Junior, Drób z sercami drobiowymi
  44.40

  Suszone mięso Dibo premium

  250 g
  22.80

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina
  109.80

  12 kg Almo Nature + Almo Nature Classic, 6 x 95 g gratis!

  Large, jagnięcina z ryżem
  169.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Filet z kurczaka, 280 g
  99.80

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Indyk i koza
  59.80

  Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Wołowina charolaise i pstrąg
  159.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur, 12 x 400 g

  Wołowina
  79.80
 • 10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Puppy Mini / Medium
  157.40

  Almo Nature Adult Large, łosoś z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  349.80

  Royal Canin Breed French Bulldog Junior

  10 kg
  199.80
 • 10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Senior kurczak z ryżem
  33.40

  Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby

  100 g
  7.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  2 smaki, mieszany pakiet Sensitive
  89.80

  Trixie aluminiowy transporter, duży

  93 × 81 x 65 cm
  799.00
 • Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 55 cm
  49.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg
  299.00

  Josera SensiPlus Adult Sensitive - - 15 kg

  139.80

  PetSafe ssscat odstraszacz dla psów i kotów

  1 PetSafe ssscat odstraszacz
  129.00
 • 5 kg Grau Reismix + 6 x 400 g Grau Przysmak Łakomczucha

  Dziczyzna z warzywami i makaronem
  129.80

  Przełyki wołowe

  500 g
  17.80

  Rocco Chings Wołowina

  2 x 120 g
  21.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango

  Rozm. 45: obwód szyi: 35 - 40 cm, szer.: 30 mm
  149.00
 • Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  2 x 4 kg
  129.80

  10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  33.40

  Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Kurczak i bażant
  109.80

  Podwójna plastikowa miska Party 0,7 l

  czerwona
  7.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0