Choroby nadnerczy u fretek

Choroby nadnerczy powodują pojawiające się na nich guzy nowotworowe. Nadnercza, to zarówno u fretek, jak i u ludzi bardzo złożone narządy, odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów płciowych oraz substancji wspomagających metabolizm, utrzymanie masy mięśniowej, prawidłowe gojenie się ran i innych istotnych dla organizmu funkcji. Najczęściej choroba ta dotyka fretki starsze, jednak spotykana jest u zwierząt w każdym wieku.

Choroby nadnerczy u fretek

Choroby nadnerczy powodują pojawiające się na nich guzy nowotworowe. Nadnercza, to zarówno u fretek, jak i u ludzi bardzo złożone narządy, odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów płciowych oraz substancji wspomagających metabolizm, utrzymanie masy mięśniowej, prawidłowe gojenie się ran i innych istotnych dla organizmu funkcji. Najczęściej choroba ta dotyka fretki starsze, jednak spotykana jest u zwierząt w każdym wieku.

Guzy nadnerczy występują w dwóch postaciach: łagodnego gruczolaka (nowotwór nabłonkowy) lub guza złośliwego. W większości przypadków guzy nadnerczy u fretek mają postać łagodną. Niestety nawet obecność łagodnego guza powoduje szereg problemów zdrowotnych u zwierzęcia.

Prowadzonych jest wiele dyskusji na temat tego, co jest przyczyną powstawania choroby nadnerczy u fretek. Jedna z teorii mówi, że przyczyną choroby może być stosowanie chowu wsobnego, czyli kojarzenia ze sobą blisko spokrewnionych osobników. Takie praktyki są stosowane w celu otrzymania osobnika o wybitnych cechach pożądanych jak. np. maść, wzrost czy masa mięśniowa. Często prowadzi to jednak do występowania różnego rodzaju defektów u potomstwa.

Najbardziej prawdopodobna wydaje się być teoria, która jako przyczynę choroby wskazuje wczesną kastrację lub sterylizację fretki w połączeniu z ekspozycją na nadmierną ilość światła. Fretki posiadają bardzo wrażliwą szyszynkę. Szyszynka to gruczoł znajdujący się w mózgu, który w normalnych warunkach jest pobudzany do pracy przez zwiększającą się ilość światła. Stymulowany gruczoł wysyła sygnały do podwzgórza, aby to z kolei rozpoczęło produkcję gonadoliberyny – substancji, która ma za zadanie zainicjować produkcję hormonów w przysadce mózgowej. Hormony wytwarzane przez przysadkę w połączeniu z hormonami produkowanymi przez nadnercza w efekcie powodują wydzielanie hormonów płciowych w gonadach zwierzęcia.

U zwierząt, które nie zostały poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji, wydzielanie hormonów przez gonady powoduje wysłanie sygnału z powrotem do mózgu i zahamowanie produkcji hormonów przez przysadkę i podwzgórze. W przypadku zwierząt wykastrowanych bądź wysterylizowanych, które nie posiadają już gruczołów płciowych, nie ma możliwości wysłania informacji zwrotnej do mózgu. Dlatego przysadka dalej produkuje hormony, które stymulują z kolei gruczoł nadnerczy do ciągłej pracy, co w efekcie powoduje ich nadczynność i powstawanie guzów nowotworowych.

Wyróżnia się trzy etapy choroby nadnerczy u fretek:

1. początkowa faza to hiperplazja, czyli nadmierny przyrost kory nadnerczy, nie powoduje on jednak jeszcze zmian w funkcjonowaniu gruczołów;
2. gruczolak – guz łagodny. W tej fazie choroby następuje powiększenie nadnerczy oraz zaburzenie ich funkcjonowania. Stan fretki zaczyna się pogarszać i pojawiają się pierwsze objawy;
3. guz złośliwy – nadnercza są już znacznie powiększone. Gospodarka hormonalna fretki zostaje zaburzona, czego przyczyną jest zaprzestanie pracy gruczołów.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest wypadanie sierści. Włosy wypadają symetrycznie z poszczególnych partii ciała fretki. Jeśli choroba postępuje, zwierzę może stracić wszystkie włosy oprócz wąsów. Często zdarza się, że włosy odrastają bez stosowania jakiegokolwiek leczenia. Nie oznacza to niestety, że fretka wyzdrowiała. Dzieje się tak z powodu wahań poziomu ilości hormonów w organizmie fretki, co związane jest z porami roku i cyklem płciowym zwierzęcia. Dlatego nawet jeśli włosy odrastają, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Poza wypadaniem sierści można zaobserwować inne objawy, jak np:
chudnięcie zwierzęcia,
powiększenie sromu u samic
powiększenie prostaty u samców, co z kolei powoduje problemy z oddawaniem moczu
wiotczenie i zanik mięśni
agresywne zachowanie.

Jeśli nasz pupil wykazuje obecność podanych objawów, należy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii mającego praktykę w leczeniu fretek. Zwykle jest on w stanie zdiagnozować chorobę nadnerczy po zaobserwowaniu typowych objawów klinicznych. Czasem jednak niezbędne okazują się bardziej szczegółowe badania krwi, prześwietlenie i USG. Choć nie są to badania w 100% potwierdzające obecność nowotworu, pomagają stwierdzić czy zwierzę nie jest jednocześnie chore np. na hiperinsulinemię.

Leczenie

Metodą zalecaną jest wykonanie operacji usunięcia zaatakowanego nowotworem gruczołu. W znacznej większości przypadków nowotwór rozwija się na lewym nadnerczu. W takim wypadku podczas operacji zostanie usunięty cały gruczoł. Rzadziej zdarza się, że choroba rozwija się na obu nadnerczach. W sytuacji, gdy prawy gruczoł nosi znamiona nowotworu, lekarz weterynarii usunie go częściowo. Ma to związek z anatomią zwierzęcia, a konkretnie z faktem, że prawe nadnercze przylega do żyły głównej, co sprawia, że jego usunięcie jest bardzo trudne i niesie ze sobą poważne zagrożenie dla życia fretki.

U fretek, które z różnych powodów nie mogą zostać poddane operacji chirurgicznego usunięcia nadnercza, stosuje się leczenie farmakologiczne. Pozwala ono kontrolować objawy choroby, jednak nie usuwa jej przyczyny. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze konsultacja z doświadczonym lekarzem i ustalenie najlepszej metody leczenia dla naszego pupila.

data publikacji artykułu: 2011-11-18

Popularne teraz

Komentarze