Choroby oczu u fretek

W większości przypadków choroby oczu u fretek są wrodzone, dziedziczne albo spowodowane infekcjami, urazami lub nowotworem. Czasem są następstwem innych chorób, które atakują organizm zwierzęcia. Wzrok nie jest dla fretki głównym zmysłem, poznaje ona świat głównie za pomocą węchu i słuchu. Jednak dzięki oczom zwierzęcia, do jego mózgu dociera światło, które jest odpowiedzialne za regulowanie procesów rozrodczych fretki.

Choroby oczu u fretek

W większości przypadków choroby oczu u fretek są wrodzone, dziedziczne albo spowodowane infekcjami, urazami lub nowotworem. Czasem są następstwem innych chorób, które atakują organizm zwierzęcia. Wzrok nie jest dla fretki głównym zmysłem, poznaje ona świat głównie za pomocą węchu i słuchu. Jednak dzięki oczom zwierzęcia, do jego mózgu dociera światło, które jest odpowiedzialne za regulowanie procesów rozrodczych fretki.

Zaćma (katarakta)

Zaćma (z łac. cataracta) to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki, a w ostatnim stadium do ślepoty. Jest to często spotykana choroba u fretek. Może występować jako wada wrodzona, kiedy fretka rodzi się z ą chorobą lub rozwija się ona u młodego zwierzęcia, albo być spowodowana starzeniem się. Przyczyną rozwijania się zaćmy może być też cukrzyca, choroba aleucka lub zapalenie błony naczyniowej.

Prognozy dla fretki chorej na zaćmę nie są dobre. We wczesnym etapie choroby fretka będzie jeszcze widziała światło i rozróżniała kształty. Jednak ostatecznie zwierzę oślepnie. Można temu zapobiec jedynie poprzez przeprowadzenie operacji oka. Zważywszy jednak na wysokie ryzyko związane z taką operacją, jest to metoda rzadko stosowana przez lekarzy weterynarii. Często opieka lekarza sprowadza się do przypisania leków mających poprawić komfort życia chorego na zaćmę zwierzęcia i usunięcie objawów drugorzędnych infekcji oraz opuchlizny oka.

Jaskra

Jaskra (łac. glaucoma) to choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. Jej następstwem jest pogorszenie się lub całkowita utrata wzroku. Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego u fretki jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej zwierzęcia.

Diagnoza jaskry u fretki nie jest łatwym zadaniem. Zwykle zwierzę trafia do lekarza weterynarii w zaawansowanym stadium choroby, kiedy oko jest już poważnie spuchnięte i jego powieki nie domykają się. Jaskra u fretek postępuje wolniej niż u kotów czy psów. Ma to związek z elastycznością gałki ocznej i jej zdolnością do rozciągania się.

Zapalenie błony naczyniowej

Zapalenie błony naczyniowej (łac. uveitis) to choroba narządu wzroku występująca u fretek w każdym wieku. Jej przyczyną może być uraz oka np. głęboka rana kłuta, która zostanie zainfekowana, albo wirus choroby aleuckiej. Zapalenie błony naczyniowej to bardzo bolesna choroba, która może prowadzić do wystąpienia zaćmy i jaskry u zwierzęcia.

Leczenie zapalenia sprowadza się do stosowania leków zmniejszających opuchliznę oka. Jeśli u fretki wystąpią objawy w postaci opuchlizny i podrażnienia oka, należy jak najszybciej zabrać ją na oględziny do lekarza weterynarii, ponieważ nieleczone zapalenie błony naczyniowej oka nie tylko prowadzi do ślepoty, ale jest też bardzo bolesne dla zwierzęcia.

Chłoniaki

Chłoniaki to często spotykane nowotwory u fretek. Często guzy atakują oczy zwierzęcia, a właściwie jego oczodoły. W tym przypadku guz rośnie za gałką oczną, wypychając ją tym samym na zewnątrz. Aby stwierdzić obecność chłoniaka w oczodole należy przeprowadzić badanie ultrasonografem w celu sprawdzenia obecności guza oraz przeprowadzić biopsję nowotworu. Dobrze też zbadać ciśnienie w gałce ocznej w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa zachorowania fretki na jaskrę.

W celu leczenia chłoniaka w oczodole najlepiej usunąć go chirurgicznie oraz zastosować odpowiednie, przypisane przez lekarza weterynarii leki, lub chemioterapię.

Urazy

Urazy oka u fretek są niezwykle częste. Jest to spowodowane żywą i ciekawską naturą tego zwierzęcia. Najczęstszymi urazami są rany kłute i zadrapania, które mogą prowadzić do zapalenia błony naczyniowej oka. W przypadku wystąpienia infekcji lekarz weterynarii przypisze odpowiednie antybiotyki. Jeśli natomiast uszkodzeniu uległa sama gałka oczna, szanse zwierzęcia na odzyskanie wzroku są znikome.

Nie należy się jednak zbytnio przejmować, jeżeli nasza fretka straci wzrok. Zwykle nie ma to większego wpływu na zachowanie zwierzęcia. Tuż po utracie wzroku mogą pojawić się przejściowe problemy z poruszaniem się fretki oraz wzmożona lękliwość zwierzęcia, jednak objawy te często ustępują, kiedy zwierzę przystosuje się do nowych okoliczności.

data publikacji artykułu: 2011-11-30

Popularne teraz

Komentarze