wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Orijen Regional Red

  2,27 kg
  89.80

  Grau Miezelinos Kitten, z drobiem i rybą

  2 x 2,5 kg
  169.80

  Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g - - Z drobiem

  14.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Królik z ziemniakami
  129.80
 • Pakiet próbny: Lukullus karma sucha, 1,5 kg

  Wołowina charolaise i pstrąg
  26.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  66 x 15 g
  49.80

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  69.80

  Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g

  Kurczak z marchewką i cukinią
  22.80
 • Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  3 kg
  49.80

  10+2 kg gratis! Optimanova karma

  Adult Digestive Królik & Ziemniaki
  191.40

  Duże opakowanie Brit + Kość Hunter ""Toothcleaner"" M gratis!

  Care Activity All Breed, 12 kg
  139.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Grandis

  2 x 10 kg
  239.00
 • Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Filet z tuńczyka
  129.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq XXL, 2 x 15 kg
  229.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Różowy, 3 x 1,8 kg
  69.00

  zoolove domek dla kota Sweet Home

  40 x 40 x 35 cm
  79.80
 • Rocco Penisy wołowe, 12 cm

  50 sztuk
  69.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes

  2 x 12,5 kg
  279.80

  Savic kuweta z niskim rantem

  Jasnoszaro-biała
  12.80

  Barkoo kość z supełkiem, wołowa

  18 cm
  7.80
 • Bozita Senior 24/08

  2 x 12,5 kg
  249.80

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 2 kg

  59.80

  Royal Canin Mini Sensible

  2 x 10 kg
  315.80

  Klatka Hagen Vision II Model L02, duża/ wysoka

  74,9 x 38,1 x 92,7 cm
  349.00
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Delicato, indyk w galarecie
  49.80

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  2 x 15 kg
  284.80

  Zestaw do klatki dla ptaków

  4 elementy
  34.80

  Narożna kuweta Nora

  Wymiary: 35 x 24 x 22 cm
  39.80
 • Happy Cat Fit & Well Junior

  10 kg
  149.80

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z łososiem i omega-3

  6 x 15 g
  6.80

  Lillebro Mącznik suszony

  500 g
  39.80

  Pakiet próbny Cosma Thai w galarecie

  6 x 170 g
  27.80
 • Hagen Fluval E Grzałka akwariowa

  50, 50 W, na ok. 60 l
  149.80

  Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka i filet z kaczki
  19.80

  Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  119.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe dla kastratów

  2 x 10 kg
  239.00
 • Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 0
  99.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  54.80

  Sushicat, tuńczyk i kurczak

  24 x 70 g
  84.80

  Hunter obroża Swiss

  Obwód szyi: 41-49 cm
  119.00
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Kurczak z kaczką
  4.80

  Royal Canin Breed Cocker Junior

  3 kg
  79.80

  KONG Jumbler Ball piłka

  M/L: dł. x szer. x wys.: 14 x 14 x 14 cm
  49.80

  Pakiet mieszany Animonda Favourite meat, 6 x 410 g / 430 g

  3 różne smaki
  69.80
 • Kong Extreme, kolor czarny

  XXL
  64.80

  Royal Canin Breed Boxer Junior

  2 x 12 kg
  359.80

  Optimanova Hairball

  8 kg
  149.80

  15 kg Josera + Zabawka - kółko TPR gratis!

  Miniwell Adult Mini/Sensitive
  139.80
 • Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  1,5 kg
  49.80

  Zaciskacz do siatek ochronnych

  Zaciskacz
  49.80

  Royal Canin Sphynx 33

  2 kg
  76.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Wołowina
  44.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - - Indyk z serem

  59.80

  JBL Holiday wakacyjna karma - - 33 g

  8.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Urinary
  9.80

  Beneful Original, wołowina z warzywami

  2 x 15 kg
  169.80
 • Kattovit Gastro

  Indyk, 24 x 85 g
  49.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g

  Jagnięcina z prosem
  139.80

  Klatka Outback Kompakt Green z wybiegiem

  116 x 63 x 92 cm
  369.00

  Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Renifer
  84.80
 • Almo Nature Adult Kurczak

  750 g
  29.80

  Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  299.80

  Skórzana obroża Buffalo, koniakowa - - Obwód szyi: 45-55 cm

  54.80

  Adaptil Collar

  Szczenięta i małe psy. dł. 45 cm
  89.80
 • Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż

  2 x 10 kg
  269.80

  Komplet Heim Łapa obroża + smycz

  Obwód szyi: 32-40 cm + smycz
  158.80

  Applaws All Breed Senior, kurczak

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 200 g

  Zestaw I
  29.80
 • Pakiet próbny Applaws Dog Paté, 5 x 150g

  Country Selection: Kurczak, jagnięcina i łosoś
  22.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Dental
  254.80

  RINTI Canine Diabetes

  6 x 400 g
  36.80

  Optimanova Large Adult Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80
 • Banana Leaf Paradise Duo drapak dla kota

  58 x 103 x 158 cm
  549.80

  Rocco Chings Summer

  Kurczak z ananasem, 70 g
  5.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  1,5 kg
  49.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  czerwony
  19.80
 • Almo Nature Adult Medium, łosoś z ryżem

  12 kg
  169.80

  Tigerino Canada nieperfumowany żwirek dla kota

  2 x 15 kg (ok. 29,8 l)
  79.80

  Megapakiet Whiskas Adult saszetki, 48 x 100 g

  Delikatne smakołyki w sosie
  47.80

  1 + 1 gratis! Happy Dog Supreme Junior, 2 kg

  Medium Junior 25
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa