Kupując karmę kieruję się
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Taste of the Wild Canyon River Feline

  2,27 kg
  44.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Tuńczyk z kukurydzą
  36.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Królik, kurczak i tuńczyk
  35.80

  Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g

  Kurczak z marchewką i cukinią
  22.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  19.80

  10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Tuńczyk z krewetkami
  32.80

  Smilla pasta słodowa

  200 g
  19.80

  2,27 kg Acana sucha karma + 3 x 90 g Porta 21 gratis!

  Grasslands
  74.80
 • Tigeria dropsy dla kota Lucky Grass

  3 x 50 g
  12.80

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Mieszany, 3 różne smaki
  6.80

  6,8 kg Orijen + Przysmaki Thrive, kurczak, 25 g gratis!

  Cat Six Fish, 6 ryb
  189.80

  Cat Activity Fun Circle, zabawka dla kota

  Ø x wys.: 25 x 4 cm
  54.80
 • Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Wołowina z ryżem
  15.80

  Megapakiet Miamor Kawałeczki w sosie, 24 x 85 g

  Drób w sosie pomidorowym
  45.80

  Pakiet Sheba Classics, 32 x 100 g

  Classics, kaczka i gęś
  64.80

  Velours obroża dla kota

  Czerwona
  6.80
 • Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Rybne smaki
  29.80

  Catit Jumbo kuweta dla kota

  Pokrywa szara
  79.80

  XXL Drapak - słupek Jumbo

  Ciemnoszary
  89.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  4 kg
  99.80
 • Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Sensitive, Jagnięcina i ryż, 24 x 200 g
  89.80

  Drapak Olga

  40 x 40 x 82 cm
  39.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Indyk i ziemniak

  19.80

  Purina ONE Junior

  5 x 800 g
  59.80
 • Pakiet próbny 6 x 70 g Almo Nature Legend, 3 różne smaki

  Pakiet III - Mięso
  19.80

  Smilla Adult Kurczak

  10 kg
  79.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk

  19.80

  Sanabelle Sensitive, jagnięcina

  10 kg
  99.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Cielęcina z królikiem
  17.80

  Hills Prescription Diet Feline Dental Health T/D

  2 x 5 kg
  289.00

  Benek Super Naturalny żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  42.80

  Nutram Sensitive

  2 kg
  54.80
 • 36 + 12 gratis! Whiskas Senior saszetki, 48 x 100 g

  W smacznym sosie
  59.40

  3 kg Royal Canin Feline + Sheba Fresh & Fine w sosie gratis!

  Vitality
  87.80

  Megapakiet Miamor Kawałeczki w sosie, 24 x 85 g

  Drób w sosie pomidorowym
  45.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten w galarecie, 12 x 140 g

  Filet drobiowy z aloesem
  54.80
 • Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Tuńczyk

  24.80

  Applaws Nature´s Calling żwirek dla kota

  2 x 6 kg
  89.80

  Siatka ochronna dla kota, transparentna

  6 x 3 m
  44.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Cielęcina
  49.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Przedłużenie tunelu, białe
  39.80

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 100 g
  24.80

  Animonda Carny Senior, 6 x 200 g

  Kurczak z serem
  17.80

  Catit Design Senses, tor do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  16.80
 • Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Kurczak
  12.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  29.80

  Perfect Fit In-Home, z łososiem

  1,4 kg
  22.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Kaczka ze szpinakiem
  22.80
 • Porta 21 Feline Finest Sensible, bez zbóż

  2 x 10 kg
  269.00

  Purizon Adult dla kota, ryba

  400 g
  14.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  34.80

  8/10 kg Happy Cat + Miska ceramiczna z trawą gratis!

  Adult, z jagnięciną,10 kg
  149.00
 • Hills Feline, 3,5/4/5 kg + Sprężynowa wędka z piłką gratis!

  Young Adult Sterilised Cat, 3,5 kg
  99.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w saszetkach, 24 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  64.80

  Podkładka pod miskę

  40 x 30 cm
  5.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W galarecie z owocami morza, 6 x 85 g
  19.80
 • Royal Canin Babycat mleko dla kociąt

  300 g (3 torebki po 100 g)
  54.80

  Wędka dla kota - ryba egipska

  1 sztuka
  12.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  Wołowina i serca
  32.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Czarniak z marchewką
  22.80
 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak, drób, indyk
  7.80

  Pakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Tuńczyk
  74.80

  Megapakiet Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 48 x 85 g

  Kurczak
  74.80

  Pakiet mieszany, Feringa sucha karma dla kota, 3 x 2 kg

  Ryba
  149.00
 • Beaphar spray odstraszający koty

  3 x 100 ml
  55.20

  Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Kurczak z królikiem
  17.80

  Sanabelle Kitten

  2 x 10 kg
  209.00

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak w sosie

  37.80
 • Pet Room drewniany domek

  Biały (szer. x gł. x wys.: 53 x 56,5 x 64,5 cm)
  249.00

  Bozita Feline Outdoor & Active

  400 g
  13.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  50 g
  9.80

  Felix Party Mix Original

  60 g
  5.40
 • Legowisko Cozy Ocean, ciemnoniebieskie/ turkusowe

  60 x 55 x 22 cm
  69.80

  Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, kurczak w sosie
  44.00

  Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg

  Kaczka, indyk i kurczak
  239.00

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Drób, indyk, łosoś
  7.80
 • Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control

  4,5 kg
  54.80

  GranataPet Adult, krewetki

  2 kg
  69.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Łosoś z algami morskimi
  32.80

  Royal Canin Instinctive +7 w galaretce

  6 x 85 g
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
0