wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z marchewką
  19.80

  Royal Canin Mini Junior

  12 x 195 g
  69.80

  25 + 5 gratis! Beef-Stick®, kabanos , 30 x 12 g

  Dziczyzna
  34.80

  Trainer Natural Adult świeży kurczak

  7,5 kg
  129.80
 • Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  269.80

  Wieża Diogenes XXL drapak dla kota

  Wys x Ø: 100 x 45 cm
  239.80

  JR Farm Basic Food karma dla szczurów

  3 x 2,5 kg
  74.80

  Applaws w galarecie, 6 x 70 g

  Kurczak z wątróbką
  29.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Drób i ryba morska
  34.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Krewetki
  24.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 200 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  34.80

  Piłka Kong Extreme

  M/L
  37.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną

  4 kg
  79.80

  Taste of the Wild Rocky Mountain Feline

  6,8 kg
  115.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z szynką
  65.80

  Korzystny pakiet, Feringa karma sucha 2 x 6 kg

  Indyk
  249.80
 • Bunny YOUNG - Marzenie królika

  1,5 kg
  39.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb

  2 x 6,8 kg
  369.80

  Wycieraczka Dog Gone Smart Dirty Dog Runner, szara

  120 x 60 x 2,5 cm
  289.80

  Benek Super CORNCat Naturalny żwirek dla kota

  40 l
  69.80
 • Animonda Carny Kitten, 6 x 200 g

  Koktajl drobiowy
  16.80

  Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g

  Kurczak
  22.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power, czarne

  Rozm. 3
  159.80

  Zabawka wodna On the Trek Floating Dummy

  27 x 7 x 4 cm
  19.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  59.80

  Rinti Pur Junior, 6 x 400 g - - Wołowina

  25.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  34.80

  12 kg Royal Canin najtaniej!

  Sensible 33
  175.80
 • Jaskinia Bone, beżowo/ brązowa

  40 x 40 x 35 cm
  49.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 70 cm

  89.80

  Dennerle Scapers Green

  250 ml (na 2500 l)
  39.80

  Wolters Everest obroża

  Obwód szyi: 35-45 cm
  44.80
 • Acana Grasslands

  2 x 6,8 kg
  339.80

  Hagen Fluval Seria U wkład filtracyjny z węglem aktywnym

  2 wkłady do filtra U3
  16.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  34.80

  Pakiet mieszany Cesar Country Kitchen Favourites

  8 x 150 g
  27.80
 • Trixie Kopytka z mięsnym farszem

  5 sztuk
  19.80

  Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g - - Wołowina z drobiem

  16.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i łosoś
  49.80

  Bosch HPC Plus Struś & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.80
 • Integra Sensitive 6 x 85 g

  Mięso kangurze z amarantem
  21.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak

  1,5 kg
  51.80

  Eheim wkład gąbkowy do filtra Eheim classic - - do classic 250

  19.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  19.80
 • Legowisko Sharon, białe

  Ø 50 cm
  69.80

  Royal Canin Giant Puppy Active

  2 x 15 kg
  395.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Jagnięcina z królikiem, żurawiną i rzeżuchą
  24.80

  12 kg Hills Canine + Hills 3 x 370 g gratis!

  Medium Mature Adult 7+, kurczak, 12 kg
  154.80
 • Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g

  Zestaw I
  49.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Urinary
  79.80

  Trixie Cleany Cat kuweta z szerokim rantem

  Biała
  59.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Amazon Day Świetlówka

  30 W, dł. 89,5 cm
  99.80
 • Prestige Premium pokarm dla papug afrykańskich

  1 kg
  14.80

  Hills Prescription Diet Canine Urinary c/d

  12 kg
  209.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Active Chicken, kurczak
  185.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, S/M
  29.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: 41-65 cm + smycz, 200 cm
  22.80

  Trixie klatka do transportu psa - - 64 x 48 x 55 cm

  119.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Łosoś i kurczak
  36.80

  Luposan Granulki wzmacniające stawy

  2700 g
  319.00
 • Uchwyt do pokarmu Pincer

  2 sztuki
  5.80

  Easy-Life Płyn filtrujący - - 5000 ml

  249.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Boxer, 2 x 12 kg
  294.80

  Korzystny pakiet Greenwoods Adult mokra karma 12 x 70 g

  Filet z kurczaka i ser
  34.80
 • Hills Prescription Diet Feline i/d, saszetki

  24 x 85 g
  84.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  79.80

  Purina ONE Urinary Care

  800 g
  12.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  14 kg
  229.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  6.80

  Hills Feline Kitten, tuńczyk - - 2 kg

  62.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Mus z indykiem
  9.80

  PicoBello pojemnik na worki na odchody, biało-czarny

  9 x 4,5 x 8,5 cm
  34.80
 • Bosch Adult Maxi, drób - - 15 kg

  99.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z sezamem

  12 x ok. 16 cm
  55.20

  3/4 kg Eukanuba + Zestaw zabawek: piłki i myszki gratis!

  Healthy Digestion Adult, 4 kg
  99.80

  FURminator deShedding Tool dla kota w super cenie!

  Małe koty / długość sierści do 5 cm
  84.80
 • Kattovit Niere/ Renal

  6 x 400 g
  37.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Ocean Special Mini Fileciki w sosie
  22.80

  Pedigree DentaFlex

  Dla dużych psów, 9 x 120 g
  59.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 2 x 10 cm

  Z kurczakiem
  11.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa