Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Komplet Heim brąz/koniak obroża + smycz

  Obwód szyi: 38-46 cm+ smycz
  119.00

  Royal Canin Oral Care 30

  8 kg
  169.80

  Trixie Bony kocyk

  95 × 68 x 2 cm
  49.80

  Trixie łopatka do żwirku drobnoziarnistego

  1 sztuka
  2.80
 • Dwupak Royal Canin Medium

  Starter Mother & Babydog, 2 x 12 kg
  334.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki jagnięciny
  64.80

  10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, krewetki
  229.80

  14 kg Purina Dog Chow + Zabawka TPR Kość gratis!

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż
  99.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  8 kg
  179.80

  Jaskinia niedźwiadka drapak dla kota

  55 x 55 x 118 cm
  249.00

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80

  Mera Dog Chrupiące chlebki ze żwaczy

  10 kg
  79.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Performance, kurczak, 2 x 12 kg
  317.20

  Porta 21 Feline Finest Kitten

  2 x 2 kg
  64.80

  5 + 1 gratis! 60 g Dreamies snaki dla kota

  Łosoś
  29.00

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 150 g

  Kurczak z algami morskimi
  21.80
 • Akwarium Juwel Rio 240 - zestaw

  Czarne
  2299.00

  Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  20 sztuk
  6.80

  Akwarium Juwel Lido 200

  Czarny
  1999.00

  Wave drapak dla kota

  50 x 29 x 17 cm
  44.80
 • 8in1 Delights Dental

  S, 7 x 40 g
  54.80

  Serce wołowe

  500 g
  17.80

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  5 kg
  69.80

  10+2 kg gratis! Optimanova karma

  Medium Adult Kurczak & Ryż
  124.80
 • Purina Pro Plan Adult Digestion, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Eukanuba Adult Weight Control Large Breed

  2 x 15 kg
  298.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  4 kg
  99.80

  Tigerino Canada żwirek dla kota - zapach jabłek

  2 x 15 kg
  75.80
 • Prestige pokarm dla kanarków Kanari

  20 kg
  99.80

  2 + 1 gratis! Lillebro karma dla dzikich ptaków 3 x 4 kg

  3 x 4 kg
  45.60

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 400 g

  Pakiet 2
  24.80

  2,5 kg Grau Miezelinos + Pasta Grau gratis!

  Adult Sensitive Hairball
  99.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i serce
  29.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Hair & Skin Care 33, 2 x 10 kg
  354.80

  Felix Crunchy & Soft, łosoś z tuńczykiem i warzywami

  3 x 750 g
  27.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  339.80
 • Miska ceramiczna Cats, kremowa

  250 ml, Ø 13 cm
  11.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 16 cm
  19.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia
  169.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem
  22.80
 • Gerty Guinea pokarm dla świnek morskich

  12,5 kg
  129.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Renal, kurczak, 24 x 100 g
  69.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g

  Tuńczyk
  84.80

  Zestaw ROGZ Alpinist: smycz + obroża, malinowe

  Obroża M, obwód szyi: 23 - 35 cm + smycz M
  84.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Kurczak i kaczka
  17.80

  Wątróbka z konia

  1200 g
  69.80

  Pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g

  Pakiet mieszany
  42.80

  Pakiet Rinti Extra Bits, 5 x 100 g

  Kurczak z pomidorami i dynią
  34.80
 • Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2,5 kg
  54.80

  Whiskas Temptations, indyk

  3 x 60 g
  15.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  36.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g

  Indyk
  19.80
 • Hunter Olej z łososia

  500 ml
  39.80

  Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  6 x 85 g
  17.80

  Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  W bulionie z rybą, 6 x 70 g
  19.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  36.80
 • Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  1 kg
  12.80

  Wahre Liebe dla rozrabiaków

  400 g
  13.80

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Obwód szyi: 57-61 cm
  129.00

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  Kurczak, Kaczka, Jagnięcina, Wołowina (każdy 2 x 10 cm)
  39.80
 • Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  Megapakiet Pedigree Adult Classic, 24 x 400 g

  5 rodzajów mięsa
  79.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Drób z krewetkami
  54.80

  Hills Natures Best Feline Mature 7+

  2 kg
  79.80
 • Nutro Choice Adult Light, jagnięcina i ryż

  2 x 10 kg
  269.80

  Korzystny zestaw Luposan i Lupoderm - - dwuczęściowy zestaw

  199.00

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 10 x 100g
  27.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Indyk z makaronem
  15.80
 • Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  69.80

  Applaws sucha karma dla kota 400 g

  Z kurczakiem
  11.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  1,4 kg
  22.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Adult Light Turkey, indyk
  194.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk z szynką i kurczakiem
  34.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  4 kg
  69.80

  Versele-Laga Complete dla szynszyli i koszatniczek

  2 x 1,75 kg
  64.80
 • Royal Canin Kitten Instinctive w sosie

  6 x 85 g
  19.80

  Marchioro Freecat Maxi CL kuweta dla kota

  Niebieska
  99.80

  Lupo Sensitiv 24/10

  15 kg
  159.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Pot, 12 x 60 g

  Wyśmienita pierś z kurczaka z ikrą tuńczyka
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa