Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Temptations, kurczak z serem

  3 x 60 g
  15.80

  JBL ClearMec plus - - 600 ml/ 450g

  37.80

  Smycz Flexi Vario L brązowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, L
  39.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  Kurczak, Kaczka, Jagnięcina, Wołowina (każdy 12 x 5 cm)
  39.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk i wodorosty
  79.80

  Kurze żołądki

  500 g
  31.80

  Lillebro Kule tłuszczowe XXL

  10 x 500 g
  29.80

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  540 g
  17.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Cielęcina
  169.80

  8in1 Delights Grills Chicken

  3 x 80 g
  27.80

  Dennerle Nano, filtr narożny

  XL do akwariów 30-60 l
  99.80

  Dennerle S7 VitaMix

  500 ml, na 16.000 l wody
  149.80
 • Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Grilowane mięso
  16.80

  Happy Dog NaturCroq XXL

  2 x 15 kg
  229.80

  Dog Dangler, wędka treningowa

  Dł. 45 -180 cm
  59.80

  Multipak Purizon Adult, 3 x 2,5 kg

  Ryba
  199.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Intense Beauty w sosie
  69.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Szynka
  29.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk z krewetkami
  29.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki wołowiny
  34.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat

  1,5 kg
  52.80

  Bozita Robur Maintenance 27/15 - - 15 kg

  199.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  54.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DSO 29

  2 x 1,5 kg
  114.80
 • Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  2 x 14 kg
  449.80

  Vitakraft, krążki z kurczaka

  80 g
  7.80

  Pakiet próbny Faelis Menu, 8 x 200 g

  Wołowina, indyk, kurczak i królik
  64.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m

  Pasek LED-Flash, S/M
  39.80
 • Nutrafin Max pokarm dla ryb w płatkach

  1000 ml
  22.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie
  52.80

  Royal Canin Size, 15 kg + potrójne punkty bonusowe!

  Giant Puppy Active, 15 kg
  199.80

  JBL NovoStick XL Pałeczki pokarmowe

  1l
  44.80
 • Rocco Chings Chrupiące filety

  4 x 250 g
  52.80

  Legowisko Blossom, białe/ jasnoszare

  Ø x wys.: 50 x 20 cm
  59.80

  Almo Nature Adult Wołowina

  750 g
  19.80

  1,5 kg + 300 g gratis! Nullodor Color, 1,8 kg

  Niebieski
  22.20
 • Kong Extreme, kolor czarny

  XXL
  64.80

  Drzewko na świeże smakołyki

  30 cm
  39.80

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Hair & Skin - Sensitive
  69.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g

  Adult, wołowina i gęś z jabłkiem
  44.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Pierś jagnięca
  7.80

  Trixie Kość z farszem z penisów wołowych, 15 cm

  12 sztuk
  44.80

  Supreme Science Selective Rabbit

  5 kg
  119.00

  SnuggleSafe Termofor dla zwierząt

  SnuggleSafe termofor
  69.80
 • Kattovit Low Protein

  2 x 4 kg
  149.80

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  2 x 15 kg
  314.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Dachshund, 2 x 2,5 kg
  89.80

  13,5 kg Purizon + 3 x 400 g tej samej karmy gratis!

  Puppy
  199.80
 • Naturalne żwacze wołowe jasne

  500 g
  17.80

  Natural Catnip Ball, zabawka dla kota

  1 sztuka
  7.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Kurczak, ryż naturalny, ziemia mineralna i zioła
  59.80

  FutterBar Puppy dla szczeniąt + Lukullus Junior, 6 x 400 g

  2,5 kg + Kurczak z cielęciną
  59.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Wołowina z serem
  5.80

  Orijen Puppy Large

  13 kg
  249.80

  Pet Head Lifes An Itch, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Easy-Life Ferro

  250 ml
  22.80
 • 8in1 Delights pałeczki z kurczakiem

  75 g
  12.80

  Klatka transportowa Double Door - - XL: dł. x szer. x wys.: 109 x 69 x 75 cm

  199.00

  Lukullus Junior, serca indycze z jagnięciną

  6 x 800 g
  44.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowe szelki

  L: obwód klatki piersiowej: 44 - 74 cm Brustumfang
  84.80
 • Hunter Outdoor transporter

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  379.00

  4 kg Wahre Liebe + przysmak gratis!

  Dla rozrabiaków
  89.80

  Skyline wybieg domowy dla małych zwierząt, Ranczo Arizona

  110 x 77 x 30 cm, 4 elementy
  129.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive +7 w sosie
  69.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak

  2 x 12 kg
  280.00

  Świetlna obroża , żółta

  Obwód szyi: do 70 cm
  29.80

  15 + 3 kg gratis! Happy Dog Natur Croq, 18 kg

  Wołowina i orkisz
  119.80
 • Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Kurczak z filetem z tuńczyka
  19.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  169.80

  Hill´s Prescription Diet Canine w/d

  24 x 370 g
  254.80

  Trixie pęseta do usuwania kleszczy

  Tworzywo sztuczne
  4.80
 • Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  7,5 kg
  159.80

  Lukullus Junior, kurczak z cielęciną

  6 x 800 g
  44.80

  Klatka dla królików Outback Kompakt Grey z wybiegiem

  Dł. x gł. x wys.: 104 x 52 x 92 cm
  299.00

  Pokrywka na puszki

  3 x Ø 7,5 cm (do puszek 200 g i 400 g)
  4.80
 • Pakiet próbny Gourmet Perle, 8 x 85 g

  Mięso i warzywa
  15.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Light Kurczak

  2 x 1,5 kg
  99.80

  Trixie Y drążek do siedzenia

  35 cm
  11.80

  Mieszany megapakiet Iams, 24 x 100 g

  Adult, w galarecie
  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa