wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  10 kg
  159.00

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g

  Delikatny drób z wołowiną
  29.80

  Pakiet próbny Schesir karma dla kota 6 x 70 g / 75 g / 85 g

  Natural, 6 x 85 g
  22.80

  2,5 kg Grau Miezelinos + Pasta Grau gratis!

  Adult Sensitive Hairball
  99.80
 • Dwupak Purina Cat Chow, 2 x 15 kg

  Kitten Chicken, kurczak
  284.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Kitten, kurczak
  17.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  2 x 5 kg
  269.00

  Drapak Pookie

  42 x 24 x 16,5 cm
  29.80
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  32.80

  Cat & Clean Brilliant o zapachu dziecięcego pudru

  2 x 15 kg
  94.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 400 g

  Kurczak z wątróbką drobiową
  49.80

  Pakiet mieszany Felix Crispies, 3 smaki

  12 x 45 g
  54.80
 • Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  2 x 10 kg
  409.00

  Hills Feline Adult karma dla kota 2 kg + 500 g gratis!

  Jagnięcina
  74.40

  18 x 370 g Bozita + Zabawka dla kota Motyl gratis!

  Kaczka w galerecie
  80.40

  Miska ceramiczna Cats Black & White

  250 ml, Ø 13 cm
  11.80
 • Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  10 kg
  209.00

  Pałeczki Gimpet, 3 x 4 sztuki

  Indyk i drożdże
  11.80

  Drapak dla kota Penelope

  Beżowy
  169.00

  Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Tuńczyk i sola
  19.80
 • Iams Adult, z rybami morskimi

  3 kg
  54.80

  Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg

  Kaczka, indyk i kurczak
  239.00

  Duże opakowanie Hills Feline w super cenie!

  Adult, kurczak, 10 kg
  159.80

  Wędka dla kota Natural Feathers

  3 sztuki
  24.80
 • Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  3,5 kg
  99.80

  12 + 6 gratis! 18 x 200 g Feringa Menu

  Wołowina z twarogiem i walerianą
  89.60

  Sheba Cuisine, 8 x 85 g

  Delicato
  17.80

  Smilla Light

  4 kg
  39.80
 • Dwupak Hills Feline

  Kitten, kurczak, 2 x 10 kg
  339.00

  Poduszka dla kota Akilah

  60 x 40 x 6 cm
  44.80

  Zestaw past Gimpet dla kota: MULTIwitamina + Malt-Soft Extra

  4 x 50 g
  37.80

  Pakiet Cosma Snackies, 5 tubek

  Wołowina, 115 g
  44.80
 • Pakiet mieszany Felix Crispies, 3 smaki

  12 x 45 g
  54.80

  GranataPet Adult, krewetki

  400 g
  17.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z krewetkami
  22.80

  SureFlap Drzwiczki z mikrochipem, duże

  Przedłużenie tunelu, białe
  39.80
 • Booda Cleanstep Petmate kuweta dla kota

  Perłowo-biała
  179.00

  Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g

  Kurczak i dynia
  19.80

  Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Kaczka i filety drobiowe
  74.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Tuńczyk z kalmarami
  19.00
 • Przytulne legowisko Royal Pet Black II, czarne

  Ø x wys.: 40 x 25 cm
  69.80

  Porta 21 Feline Finest Adult Cat

  2 x 10 kg
  219.00

  Vitakraft Cat Liquid pasta dla kota, z kurczakiem i tauryną

  6 x 15 g
  6.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  2 kg
  37.80
 • 38 + 10 gratis! Gourmet Gold, 48 x 85 g

  Paszteciki, indyk
  72.20

  Duże opakowanie Hills Feline w super cenie!

  Adult, jagnięcina,10 kg
  159.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  2 kg
  37.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  32.80
 • 20 + 4 gratis! Royal Canin, 24 x 85 g

  Intense Beauty w sosie
  66.00

  Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak i ryż
  24.80

  Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 12 x 85 g

  Kurczak
  22.80

  Duże opakowanie Royal Canin + puszka na karmę gratis!

  Kitten, 10 kg
  174.80
 • Animonda Rafiné Soupé Adult, 20 x 100 g

  Wołowina i gęś z mortadelą
  44.80

  Royal Canin Indoor +7

  2 x 3,5 kg
  169.00

  Tigerino Crystals Lavender żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  16.80

  Duże opakowanie Royal Canin + puszka na karmę gratis!

  Kitten, 10 kg
  174.80
 • Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z krewetkami
  26.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Ryba morska
  55.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Adult, 40 x 100 g

  Kurczak i kaczka z makaronem
  79.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Drób
  29.80
 • Gimpet Hy- trawa-150g

  3 x 150 g
  26.80

  8 piłeczek dla kota Trixie

  8 sztuk
  9.80

  Miamor Mild, 6 x 100g

  Kurczak i ryż
  15.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g

  Pstrąg
  24.80
 • Sanabelle Dental Snack

  24 x 20 g
  29.80

  Schmusy Vollwert Flakes, 20 x 100 g

  Kurczak i ryż
  31.80

  Bozita Katty, z anchois

  2 x 15 kg
  229.00

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  22.80
 • Lilys Kitchen Organic, indyk

  6 x 100 g
  32.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  15 kg
  44.80

  Korzystny pakiet Sushicat, 24 x 70 g

  Kurczak i łosoś w galarecie
  84.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  W sosie
  67.80
 • XXL Drapak - słupek Jumbo

  Ciemnoszary
  94.80

  Żwirek Golden Grey Odour

  14 kg
  49.80

  Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami, warzywami i owocami
  37.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Senior, 40 x 100 g

  Indyk i kaczka z szynką
  79.80
 • Hills Natures Best Feline Adult, tuńczyk

  2 x 2 kg
  129.00

  10 kg GranataPet + zegarek na rękę gratis!

  Adult, ryba
  229.00

  Megapakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  4 różne smaki
  54.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  29.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
0