Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Happy Cat Fit & Well Light

  10 kg
  149.80

  Catessy Miseczki Delikatne Paszteciki

  8 x 100 g
  7.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z wołowiną
  14.80

  Hills Canine Mini Mature Adult 7+, kurczak

  2 x 7,5 kg
  254.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Senior Original 7+, kurczak i ryż, 2 x 12 kg
  289.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  30 sztuk
  44.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z pomidorami
  14.80

  Megapakiet Sheba 36 x 85 g

  Sauce Spéciale - Królik z warzywami
  79.80
 • Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus pełne ziarno - kurczak
  77.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, kurczak z algami morskimi
  18.00

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Pakiet mieszany
  51.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Cielęcina
  19.80
 • JR Farm przekąska z kłosów zbóż - - Pszenica 100 g (ok. 50 szt.)

  14.80

  Royal Canin Mini Junior

  8 kg
  124.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Łosoś
  69.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z wątróbką wołową i warzywami
  69.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z doradą
  19.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz

  Obwód szyi: 22-34 cm + smycz, 200 cm
  16.80

  Mieszany pakiet próbny Catessy Adult

  1 kg Mix Drób + 1 kg Mix Mięso
  10.80

  Animonda mięsne pałeczki

  100 sztuk
  29.80
 • Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Kurczak
  94.80

  Whiskas Adult z tuńczykiem - - 4 kg

  36.80

  Sweterek Trixie ""Król psów""

  Dł. grzbietu: 40 cm
  44.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Senior
  8.80
 • Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 x 13,5 kg
  379.80

  Eukanuba Cocker Spaniel

  7,5 kg
  114.80

  10 kg Josera + Wesoła Gąsieniczka drapak dla kota gratis!

  Léger Adult Light
  149.80

  Chipsi Classic Podściółka dla małych zwierząt

  60 l (ok. 3,6 kg)
  15.80
 • Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  10 l (ok. 8 kg)
  22.80

  Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  14 kg
  229.80

  Smilla Adult Sterilised

  10 kg
  79.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  10 kg
  219.80
 • Dwupak Bosch

  Bio Adult, kurczak, 2 x 11,5 kg
  254.80

  2 + 1 gratis! 3 x 450 g Bosch Goodies

  Dental
  23.60

  Purizon Adult , ryba

  13,5 kg
  195.00

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Biała ryba z wątróbką z dziczyzny
  64.80
 • Cosma Original Snackies, duża tuba

  Kaczka, 21 g
  9.80

  Royal Canin Sterilised w galarecie

  24 x 85 g
  69.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Adult, pstrąg
  224.80

  14 kg Purina Dog Chow + bezdźwiękowy gwizdek na psa gratis!

  Mature Adult, kurczak
  97.80
 • Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 1,65 ml, Ø 21 cm
  39.80

  Catit Design Senses Super Roller, szyna do zabawy

  2 podświetlane piłki wymienne
  17.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Dziczyzna z okoniem czerwonym
  64.80

  Barkoo kość do gryzienia z nadzieniem ze żwaczy wołowych

  3 sztuki po ok. 22 cm
  37.80
 • Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. L: obwód 70 - 90 cm

  22.80

  Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  154.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Kurczak w sosie własnym

  54.80

  Transporter Vari Kennel Ultra Fashion

  81 x 57 x 61 cm
  449.80
 • Domek drewniany Nature Plus

  54 x 41 x 30 cm
  99.80

  JR Farm Chlebek świętojański - - 500 g

  9.80

  13/15 kg Fitmin + Trixie Dog Activity dysk gratis!

  Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 13 kg
  159.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult, 12 x 85 g

  Drób
  39.80
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa

  250 W, na 400-600 l wody
  83.80

  Savic Nestor kuweta dla kota

  Jasnozielono-biała
  49.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Renal RF 14

  7 kg
  159.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  34.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Maszynka, typ 1245
  479.80

  Hills Canine Puppy Mini, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten w galarecie, 12 x 140 g

  Tuńczyk z aloesem
  54.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  36.80
 • Skyline: Klatka dla gryzoni Falco

  Szer. x gł. x wys. 80 x 45 x 70 cm
  699.00

  Royal Canin Hair & Skin Care 33

  400 g
  15.80

  Felix Sensation Crunchy Crumbles z posypką, 10 x 100 g

  Mięsna rożnorodność
  19.80

  Vitakraft Crispy Crunch

  Dental, 60 g
  6.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Łosoś i małże
  24.80

  Rolln Clean Omega Paw kuweta samoczyszcząca

  Szaro-brązowa
  149.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Cielęcina
  49.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Cielęcina
  89.80
 • Thrive Complete, 6 x 75 g

  Kurczak
  24.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free

  24 x 370 g
  254.80

  Enio drapak dla kota

  35 x 35 x 55 cm
  49.80

  JR Farm Farmy’s krakersy 6 sztuk

  Mniszek (6 sztuk)
  22.80
 • Schesir w galarecie, 6 x 140 g

  Filet drobiowy z szynką w galarecie
  29.80

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  2 x 540 g
  29.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 12 cm (1560 g)
  79.80

  Optimanova Adult Digestive Królik & Ziemniaki

  2 x 12 kg
  449.80
 • Cosma Original Snackies, duża tuba

  Tuńczyk, 25g
  9.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini, wołowina, ryż i żeń-szeń

  2 kg
  41.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Makrela
  4.80

  Integra Protect Diabetes

  2 x 1,75 kg
  74.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa