Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg

  Adult 7+
  129.80

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, łosoś i ziemniaki, 75 g
  9.80

  Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Purina Pro Plan Sterilised

  3 kg
  69.80
 • 10 kg Josera + 5 l Tigerino Crystals żwirek gratis!

  Carismo Adult Senior/Renal
  149.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Kurczak w sosie własnym

  45.60

  Grau Kitty Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką

  6 x 400 g
  49.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Biało-szara
  79.80
 • Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Biały tuńczyk z lucjanem czerwonym
  22.80

  Trixie Premio Duck Bites

  50 g
  4.80

  Eukanuba Kitten Kurczak & Wątróbka

  2 x 4 kg
  186.40

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - - Kurczak i Wołowina

  37.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w galarecie
  69.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Kurczak z tuńczykiem
  54.80

  Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Mieszany pakiet Cosma Original Snackies, 4 smaki

  Duże tubki, 95 g
  34.80
 • Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  4 kg
  99.80

  Myszki egipskie

  2 sztuki
  5.80

  Kuweta narożna XXL

  Czarno-kremowa (nakrapiana)
  69.80

  Royal Canin Exigent 35/30 - specjalna struktura

  400 g
  16.80
 • Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  10 kg
  149.80

  Herrmanns Konina karma uzupełniająca

  6 x 800 g
  99.80

  20 + 4 gratis! Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka
  82.60

  Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80
 • Whiskas Chrupiące torebki, 105 g

  Wołowina, 3 x 105 g
  24.80

  Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg

  Kaczka i ryż
  349.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  54.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Biała w tygrysie paski
  79.80
 • Josera Marinesse, z łososiem

  2 x 10 kg
  319.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  64.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  34.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk atlantycki
  34.80
 • Tunel dla kota Royal Pet Black XXL, czarny

  50 x 35 x 28 cm
  49.80

  Hills Feline Oral Care, kurczak - - 250 g

  12.80

  Rafiné Cross Kurczak, łosoś i krewetki

  2 x 15 kg
  249.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z krewetkami

  34.80
 • Pakiet próbny Wahre Liebe, 2 x 400 g

  2 x 400 g
  19.80

  Feringa Adult, ryba

  2 x 6 kg
  249.80

  Lilys Kitchen Organic, jagnięcina

  12 x 100 g
  59.80

  Royal Canin 10 + 2 kg EXTRA!

  Exigent 35/30 - specjalna struktura
  184.80
 • Kattovit Low Protein

  1,25 kg
  29.80

  Pakiet Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 48 x 100 g

  Rybne smaki
  54.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g

  Delicato, indyk w galarecie
  14.80

  36 + 12 gratis! Whiskas Supreme (Naturstücke), 48 x 85 g

  Mięsne Specjały w sosie
  59.40
 • Applaws Kitten karma dla kociąt

  24 x 70 g
  84.80

  Schesir Fruit, 6 x 75 g

  Tuńczyk z ananasem
  19.80

  Litter Spinner kuweta dla kota

  Wycieraczka
  12.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 400 g

  Zestaw I
  49.80
 • Siatka ochronna dla kota, transparentna

  2 x 1,5 m
  19.80

  Applaws z kurczakiem

  400 g
  13.80

  Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Królik z brokułami & kocimiętką
  49.80

  Happy Cat Fit & Well Light

  10 kg
  149.80
 • 10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Sensitive, drób
  119.80

  Catit kuweta dla kota + Savic Cleaning Spray gratis!

  Filtr, 2 x 2 szt.
  29.80

  10 kg Sanabelle + Trixie Cuddly legowisko gratis!

  Dental
  149.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 85 g

  Wołowina
  9.80
 • Pakiet mieszany Whiskas Adult, 3 x 4 kg

  3 smaki
  99.80

  Kattovit Urinary, z tuńczykiem

  4 kg
  79.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  1,5 kg
  56.80

  Pakiet Sheba Duett w pasztecie, 24 x 85 g

  Łosoś
  49.80
 • Kattovit Low Protein

  4 kg
  79.80

  Megapakiet Almo Nature Jelly, 24 x 70 g

  Kurczak
  69.80

  Sanabelle Urinary

  400 g
  12.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  2 x 100 g
  64.80
 • GranataPet Adult, krewetki

  2 x 10 kg
  449.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  2 x 10 kg
  394.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  6 x 85 g
  22.80

  SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże

  Sure Flap, brązowy
  499.00
 • Trixie ceramiczna miska z trawą dla kota

  Ø 15 x 4 cm + 50 g nasion trawy
  14.80

  Biokats Micro White Fresh żwirek dla kota

  14 l
  42.80

  Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  Canyon River Feline
  229.80

  Royal Canin Maine Coon Adult

  400 g
  15.80
 • Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  400 g
  13.80

  Drapak Olga

  40 x 40 x 82 cm
  49.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ageing +12 w sosie
  69.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  34.80
 • Purina ONE Sterilcat

  800 g
  12.80

  Royal Canin Intense Hairball 34

  2 x 10 kg
  364.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Indyk z ryżem
  189.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Azul Label: Kurczak i wołowina, 70 g
  49.20

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
0