wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Mini Adult 8+ - 8 kg

  119.80

  Isobed zooplus, szary z sercami i łapkami - 100 x 75 cm

  89.80

  Dwupak Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine - EN Gastrointestinal, 2 x 12 kg

  409.80

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara - Obwód szyi: 30-45 cm

  9.80
 • Trixie Dog Activity dysk - Ø 23 cm

  19.80

  Prestige C-vit - 50 ml

  19.80

  Pakiet Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Starter Mousse Mother & Babydog

  114.80

  zooplus Selection Senior & Light, kurczak - 6 x 400 g

  39.80
 • Dwupak Eukanuba Breed - Golden Retriever, 2 x 12 kg

  263.80

  Feringa Adult, ryba - 2 kg

  49.80

  Fitmin Program Medium Maintenance - 15 kg

  149.80

  Beaphar Kitties - 75 sztuk

  9.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g - Drób z sercami drobiowymi

  15.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne - 2 x 200 g

  24.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Renifer

  94.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g - Perle Mini Fileciki w sosie

  23.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g - Wołowina, marchew & rzeżucha

  49.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem - Spray bezwonny, 2 x 88 ml

  79.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Light

  79.80

  Zestaw mieszany Różnorodność Perle - Gourmet Perle

  114.80
 • Trixie kołowrotek Ø 28 cm - Ø 20 x 6 cm

  29.80

  Royal Canin Medium Digestive Care - 15 kg

  162.80

  5 + 1 gratis! Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Tuńczyk z marchewką

  16.40

  zoolove legowisko Sweet Home - 75 x 60 x 24 cm

  149.80
 • Royal Canin X-Small Adult 8+ - 3 kg

  79.80

  Yarrah Bio, kurczak i zboża - 2 x 15 kg

  429.80

  Nylabone Dura Chew Chicken - 20 x 4,0 x 2,0 cm

  29.80

  Tetra BalanceBalls ProLine - 100 sztuk

  69.80
 • Bozita Feline Indoor & Sterilised - 400 g

  12.80

  Easy-Life Catappa X, uzdatniacz wody - 500 ml

  49.80

  Dibo płatki ziemniaczane - 1 kg

  24.80

  10 + 2 gratis! Herrmanns Bio-Menu, 12 x 800 g - Indyk z jabłkiem

  166.20
 • Lukullus Spring Menu, delikatna jagnięcina - 6 x 400 g

  29.80

  Kuweta Booda Dome Petmate - Cappucino

  89.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe - 6 x ok. 18 cm

  22.80

  JR Farm Pakiet dla szynszyli - Pakiet 3-częściowy (690 g)

  29.80
 • Taste of the Wild Pacific Stream Canine - 6 kg

  114.80

  Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g - Indyk

  34.80

  5 + 1 gratis! Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g - Indyk i jagnięcina

  58.20

  Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 800 g - Dziczyzna, warzywa, makaron

  269.80
 • Kratka ochronna do samochodu Roadmaster XL - 124 - 180 cm

  449.80

  Royal Canin Maxi Light Weight Care - 15 kg

  186.80

  Brit Care Adult Large Breed - 12 kg

  135.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z zielonymi żwaczami

  129.80
 • Eukanuba Hairball Control Adult - 400 g

  16.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera - 66 x 15 g

  49.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka z serem

  22.80

  Ośmiokątny kojec Outback dla małych zwierząt, kolor czarny - 8 elementów: 61 x 91,5 cm

  179.00
 • Pakiet próbny Schesir Wariacje 6 x 70 g / 75 g / 85 g - W bulionie z rybą, 6 x 70 g

  19.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g - Tuńczyk z ryżem

  26.80

  Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, kurczak w jajku

  49.80

  Benek Super Crystal Lawenda żwirek dla kota - 3,8 l

  15.80
 • Pakiet startowy GranataPet Adult - 8 części

  49.80

  Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+ - 2 x 8 kg

  389.80

  Transporter Gulliver - 4 rolki do transportera, dla rozm. 4 - 7

  99.80

  Legowisko Cozy Mocca - 120 x 105 x 25 cm

  259.80
 • Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 30 cm

  49.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g - Wołowina z cykorią

  29.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Sterilised

  79.80

  Pedigree Adult Mini, z wołowiną i warzywami - 1,4 kg

  17.80
 • Royal Canin Fit 32 - 4 kg

  78.80

  Pojnik dla gryzoni Sippy - Large ok. 580 ml, dla królika

  27.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small - 2 x 7,5 kg

  279.80

  Ortopedyczna sofa - 115 x 70 x 32 cm

  299.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Kurczak z ryżem

  18.80

  Kuweta narożna XXL - Czarno-kremowa (nakrapiana)

  59.80

  Applaws Senior z kurczakiem - 2 kg

  44.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine EN Gastrointestinal - 2 x 12kg

  409.80
 • Almo Nature Daily Menu 6 x 70 g - Kurczak i wołowina

  11.80

  Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka - 1 kg

  10.80

  Hokamix mieszanka ziół - 2,5 kg

  269.00

  Pakiet próbny: Smilla pasta witaminowa i słodowa - 2 x 200 g

  34.80
 • Mucki Premium Pick pokarm dla kury domowej - 3,5 kg

  34.80

  Dreamies przysmaki na zdrowie kota, 55 g - Przeciw kłaczkom, 4 x 55 g

  19.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Jagnięcina z zieloną fasolą

  64.80

  Poduszka Basic - 100 x 80 x 8 cm

  99.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Królik i dziczyzna

  99.80

  Bosch Junior Mini, drób - 2 x 15 kg

  209.80

  Okrycie ochronne do samochodu Bridge - 167 x 138 cm

  269.80

  Pet Head Lifes An Itch, szampon dla zwierząt - 475 ml

  54.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa