ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. L, smycz 110 cm
  16.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Tuńczyk z kurczakiem, 290 g
  54.80

  RINTI Canine Energy+

  6 x 400 g
  36.80

  Trixie Nerja drapak dla kota

  77 x 41 x 99 cm
  199.00
 • Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult

  2 x 7,5 kg
  274.80

  Silikonowa miska podróżna

  500 ml, Ø 13 cm
  7.80

  5 l Tigerino Crystals w super cenie!

  Crystals
  14.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  49.80
 • Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z łososiem
  14.80

  Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  189.80

  Skyline, woliera dla ptaków Loretto XL

  78 x 75 x 175 cm
  1299.00

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g

  Wołowina z warzywami
  19.80
 • Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  75 x 50 cm
  39.80

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  10 kg
  199.80

  Animonda Rafiné Ragout 6 x 100 g

  Drób i dziczyzna w pożywnym sosie
  17.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Sarna i borówki
  17.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Jagnięcina, 4 x 200 g
  29.80

  8in1 Delights kosteczki z kurczakiem

  S, 6 x 40 g
  39.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - - 10 l (ok. 4,5 kg)

  25.80

  JBL Floaty II Pływający czyścik magnetyczny

  M: do szyb o grubości 10 mm
  69.80
 • Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  4.80

  Forza 10 Medium dieta, ryba

  2 x 12 kg
  299.80

  Dennerle Trocal T8 Super Color Plus Świetlówka

  18 W, dł. 59 cm
  99.80

  Yarrah Bio Paté z kurczakiem

  6 x 400 g
  41.80
 • Marchioro Freecat Maxi CL kuweta dla kota

  Niebieska
  99.80

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Jagnięcina z brązowym ryżem
  39.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Filety z kurczaka

  69.80

  Pola kuweta dla kota

  Kremowa nakrapiana
  24.80
 • GranataPet Kitten, kurczak

  2 kg
  69.80

  Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki

  48 x 100 g
  41.80

  RINTI Canine Intestinal, kurczak

  400 g
  6.80

  JR Farm chipsy jabłkowe

  250 g
  12.80
 • Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  1,5 kg
  45.80

  Royal Canin Outdoor +7 - - 4 kg

  109.80

  JR Farm Basic Food karma dla szczurów

  2,5 kg
  24.80

  Hagen Marina LED Zestaw: lampa biała z zasilaczem

  Zestaw: lampa biała z zasilaczem
  79.80
 • Akwarium Juwel Rio 125

  czarne
  1499.00

  Bozita Robur Performance 33/20 - - 15 kg

  199.80

  Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Kurczak z dynią
  19.80

  JR Farm Witamina C, z papryką

  3 x 2,5 kg
  39.80
 • Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  92.80

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Królik z ziemniakami
  129.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Dzik
  34.80

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  2 x 10 kg
  349.80
 • Royal Canin Sterilised +7

  2 x 3,5 kg
  184.80

  Royal Canin Urinary S/O Moderate Calorie UMC 34

  2 x 3,5 kg
  214.80

  Trixie bawełniana linka do zabawy z drewienkami

  Ok. 20 cm
  7.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g

  Adult, Kurczak i kaczka z makaronem
  44.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu

  210 g
  15.80

  Dwupak Mera Dog

  Pure, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  2 x 15 kg
  89.80

  Mieszany pakiet próbny Hills Optimal Care, 4 x 400 g

  4 x 400 g
  61.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  2 smaki, Mieszany pakiet II
  169.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zbóż 6 x 800g

  Kurczak i cielęcina
  69.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla dużych psów, 1350 g
  84.80

  Easy-Life Blue Exit preparat antyglonowy

  500 ml
  39.80
 • GranataPet Adult, kurczak

  2 kg
  69.80

  Cat Activity Poker Box, zabawka dla kota

  1 szt.
  79.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  83.00

  Karlie koc Queeny Teddy

  Dł. x szer: 150 x 130 cm
  109.80
 • Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - - 4 kg

  114.80

  Bosch Junior Maxi - - 3 kg

  34.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Kitten
  7.80

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara

  S-M: obw. 30 - 45 cm, szer. 1,5 cm
  9.80
 • 10+2 gratis! Bozita, 12 x 635 g

  Wołowina i ziemniaki
  66.20

  Royal Canin Renal RF 16

  7 kg
  159.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 27

  3,5 kg
  109.80

  12 kg + 2 kg gratis! Greenwoods sucha karma , 14 kg

  Adult, Jagnięcina i ryż
  149.80
 • Torba transportowa SturdiBag czarna

  L: dł. x szer. x wys.: 46 x 30,5 x 30,5 cm
  269.00

  Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  15 kg
  119.00

  Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Bio wołowina z marchewką i makaronem
  22.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną

  2 kg
  49.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z serem
  74.80

  Lukullus Menu Gustico Sensitive, z wołowiną

  6 x 800 g
  69.80

  Sanabelle Senior

  2 x 10 kg
  224.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  S: 50 - 80 g
  24.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  6.80

  Taste of the Wild High Prairie Canine

  13,6 kg
  169.80

  Megapakiet Beaphar z tauryną

  24 x 300 g
  169.00

  Obroża Fancy Bones

  S: obwód szyi: 22 - 35 cm, szer.: 16 mm
  5.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
0