wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Whiskas Temptations, kurczak z serem

  3 x 60 g
  15.80

  5 + 1 gratis! Terra Felis Menue, 6 x 200 g

  Kurczak, dynia & kocimiętka
  41.40

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g - - Kurczak i Indyk

  69.80

  Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Kurczak
  44.80
 • Bozita Feline, 10 kg + torba chłodząca gratis!

  Hair & Skin - Sensitive
  199.00

  Wahre Liebe dla władcy domu

  400 g
  13.80

  10 kg Royal Canin dla kota + podwójne punkty bonusowe!

  Sterilised 37
  174.80

  10 kg Josera + Catit Design Senses, tor do zabawy gratis!

  Minette Kitten
  149.00
 • GranataPet Kitten, kurczak

  2 x 10 kg
  439.00

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka z serem
  22.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Mieszane smaki I
  49.80

  Integra Sensitive 6 x 85 g

  Konina z amarantem
  21.80
 • Cosma Original w galarecie, 6 x 170 g

  Tuńczyk
  26.80

  Mieszany pakiet Catz Finefood saszetki, 12 x 85 g

  Zestaw II
  44.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  2 x 4 kg
  169.00

  Royal Canin Babycat Instinctive Mousse

  12 x 195 g
  85.80
 • 10 kg Royal Canin dla kota + podwójne punkty bonusowe!

  Exigent 42 - Proteine Preference
  185.00

  SureFlap Drzwiczki z mikrochipem, duże

  Forma do montażu w szkle, biała
  79.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Ser
  31.80

  Kitekat saszetki w sosie, 12 x 85 g

  Drób w sosie
  7.80
 • Royal Canin Pure Feline Vitality

  2 x 3 kg
  169.00

  Whiskas Senior

  2 x 1,75 kg
  37.80

  Gimpet Beauty pasta dla kota

  50 g
  12.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  69.80
 • 5 + 1 gratis! Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z krewetkami
  19.00

  Catch the Light - Wskaźnik laserowy

  Wskaźnik laserowy
  14.80

  Kattovit Low Protein - - Kurczak, 12 x 85 g

  29.80

  Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  3 kg
  54.80
 • Happy Cat La Cuisine, kaczka

  2 x 4 kg
  189.00

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 200 g

  Kurczak i cielęcina
  35.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  2 kg
  39.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g - - Tuńczyk z wołowiną

  54.80
 • Perfect Fit Active, z kurczakiem

  1,4 kg
  22.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  66 x 15 g
  54.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Cielęcina z królikiem
  49.80

  Trixie Drzwi dla kota Freecat de Luxe

  Element do tunelu, biały
  5.80
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Mięso z warzywami
  44.80

  Dwupak Animonda Rafiné Cross, 2 x 15 kg

  Kurczak, łosoś i krewetki
  239.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  Indyk z królikiem
  64.80

  Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  1, 8 kg
  44.80
 • Sheba Filets, 6 x 80 g

  Filety z tuńczyka
  19.80

  Perfect Fit Adult, z dużą ilością łososia

  2 x 2,9 kg
  79.80

  Yarrah Bio Wellness Pâté, 6 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  17.80

  Sanicat Professional żwirek zbrylający się

  10 l
  24.80
 • Hills Feline, 3,5/4/5 kg + Cosma Original Snackies gratis!

  Adult Light, kurczak, 5 kg
  129.00

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z sercami drobiowymi
  22.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk z wołowiną
  57.80

  5 + 1 gratis! Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z algami
  19.00
 • 10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Light
  79.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control

  1,5 kg
  19.80

  10 kg Royal Canin dla kota + podwójne punkty bonusowe!

  British Shorthair Kitten
  185.00

  Feliway rozpylacz i spray z feromonem F3

  Spray 60 ml + rozpylacz z flakonem 48 ml*
  179.00
 • Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z jajkami i aloesem
  17.80

  Savic Oscar kuweta dla kota

  Filtr, 1 szt.
  9.80

  Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 48 x 85 g

  Kurczak z marchewką i cukinią
  74.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g

  Kurczak
  79.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g

  Łosoś
  22.80

  Wahre Liebe dla małego odkrywcy

  2 x 1,5 kg
  89.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka
  22.80

  Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Z pyszną kaczką
  6.80
 • 5 + 1 gratis! 6 x 70 g Cosma Nature

  Pierś z kurczaka i krewetki
  16.40

  Modkat kuweta dla kota

  Biała
  559.00

  1,5 / 2kg Royal Canin + duża tuba Cosma Snackies gratis!

  Light 40, 2 kg
  65.80

  6 x 200 g Grau Puszka dla Łasucha + Piłki- jeże gratis!

  Kitten z wołowiną, kaczką i drobiem (bez dodatku zboża)
  35.80
 • Hills Feline Oral Care, kurczak

  2 x 5 kg
  264.80

  Edycja limitowana Smilla, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  1,8 kg
  22.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet I
  64.80

  Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Komplet (poidełko, filtr, pompa zapasowa i zestaw węży)
  299.00
 • Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Kurczak z aloesem
  109.00

  10 + 2 gratis! Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Wołowina i kurczak
  49.60

  Mieszany pakiet próbny Catessy Adult

  4 kg Mix Drób + 4 kg Mix Mięso
  34.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, wołowina z drobiem
  29.80
 • Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g

  Filet z kurczaka z labraksem
  79.80

  Royal Canin Intense Hairball 34

  4 kg
  104.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 4 smaki

  24 x 100 g
  21.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Kitten Kurczak z ryżem
  54.80
 • 5 + 1 Almo Nature Green Label, 6 x 55 g

  Pierś z kurczaka
  16.40

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk i mięso kraba
  74.80

  Catessy Kawałeczki w galarecie, 4 różne smaki

  48 x 100 g
  41.80

  Sanabelle Adult, pstrąg

  2 kg
  39.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
0