Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Perfect Fit Junior, z kurczakiem

  750 g
  11.80

  Trixie Wigwam dla gryzoni - - 37 x 37 x 35 cm

  29.00

  Dwupak Applaws

  Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną, 2 x 12,5 kg
  454.80

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie / sosie, 12 x 370 g

  Kaczka w galarecie
  41.20
 • Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Bawół
  69.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Wołowina z kaczką
  54.80

  KONG Ptak Dodo

  Wys. x szer. ok.: 17 x 12 cm
  29.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  99.80
 • Eukanuba Labrador Retriever

  12 kg
  144.80

  Felix Raffiniert Mariniert, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Drób
  54.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Grande
  259.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki

  XL, kuweta i 7 podkładek
  139.80

  Royal Canin Mobility MS 25

  2 x 14 kg
  469.80

  Reggie Rat, pokarm dla szczurów

  2,5 kg
  39.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem

  Spray bezwonny, 85 g
  39.80
 • Megapakiet Thrive Complete, 24 x 75 g

  Kurczak
  89.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Catit Tor do zabawy gratis!

  Adult, kurczak (10 kg)
  189.80

  2 + 1 gratis! Eukanuba Healthy Biscuits, 600 g

  Senior
  23.60

  Poduszka Champion

  120 x 80 x 10 cm
  149.80
 • Dwupak Mera Dog

  Univit, 2 x 12,5 kg
  169.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Starter Mother & Babydog, 2 x 12 kg
  334.80

  Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie / sosie, 12 x 370 g

  Duża ilość kurczaka w galarecie
  41.20
 • Żwirek Golden Grey Odour

  14 kg
  44.80

  Royal Canin Breed Poodle Adult

  7,5 kg
  169.80

  Nova Food Trainer Personal Light / Sterility

  2 kg
  69.80

  15 kg Purina Cat Chow + Chip zooplus gratis!

  Adult Special Care Urinary Tract Health
  144.80
 • Klatka Savic Cezar 3 deluxe dla gryzoni

  Szara: dł. x szer. x wys.: 100 x 50 x 51 cm
  219.00

  Cat Activity Soliter, zabawka pasjans

  Ø x wys: 20 x 1,5 cm
  27.80

  Sera FD mixpur - - 100 ml

  16.80

  JR Farm Pakiet dla papużek i kanarków

  Pakiet 3-częściowy (365 g)
  34.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 400 g

  Kurczak z pasternakiem, mniszkiem i rumiankiem
  69.80

  Eheim Professionel II Komplet wkładów filtracyjnych - - 2026 / 2126

  134.00

  JBL Novo PlecoChips Pokarm w tabletkach

  1,0 l
  79.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Dziki królik i indyk
  149.80
 • Koktajl Carnello i kota

  5 x 250 g
  64.80

  Świetlówki: Juwel Nature High-Lite T5

  54 W, długość 104,7 cm pasująca do akwariów Juwel
  99.80

  Pakiet próbny Taste of the Wild, 2 x 2,27 kg

  2 smaki
  84.80

  5 + 1 gratis! Lilys Kitchen Organic tacki, 6 x 100g

  Kurczak
  27.20
 • Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  12 kg
  179.80

  Gimpet polyetylenowe worki do kociej toalety

  12 sztuk
  9.80

  2 + 1 gratis! 3 x 450 g Bosch Goodies

  Light
  23.60

  Pakiet próbny Whiskas Temptations, 180 g

  3 różne smaki
  15.80
 • Yarrah Bio soczyste kawałki w sosie, 6 x 150 g

  Wołowina z pietruszką i tymiankiem
  21.80

  Trixie karmnik dla ptaków

  Dł. x szer. x wys. 12 x 14 x 29 cm
  34.80

  Hill´s Prescription Diet Canine k/d

  12 x 370 g
  129.80

  11/12 kg Hills Canine + Chip zooplus gratis!

  Adult, kurczak, 12 kg
  144.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak

  2 x 10 kg
  344.80

  15 kg Lukullus sucha karma + 6 x 400g puszki gratis!

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego + Królik i dziczyzna
  159.80

  Bob Martin Zestaw trzech połówek kokosów dla dzikich ptaków

  2 x zestaw 3-częściowy
  29.80

  Iams Kitten & Junior

  6 x 100 g
  16.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  99.80

  Okrycie ochronne do samochodu Allside - - 140 cm x 145 cm

  159.00

  Legowisko Vanilla

  50 x 45 x 12 cm
  39.80

  15 kg Purina Cat Chow + Chip zooplus gratis!

  Kitten Chicken, kurczak
  144.80
 • Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota

  Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)
  59.80

  Royal Canin Giant Junior - - 15 kg

  169.80

  Bionic Ball, piłka

  Ø 6,35 cm
  34.80

  5 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  14.80
 • Purina Pro Plan Adult, kurczak i ryż

  10 kg
  149.80

  Hills Feline Adult, kurczak - - 10 kg

  189.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  299.80

  EHEIM Wkłady do filtra Professionel 3

  1 zestaw (5 części)
  41.80
 • Klatka Savic Dog Residence z poduszką

  91 x 61 x 71 cm
  279.00

  Hills Feline Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak - - 10 kg

  179.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  36.80

  Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant + Amazon Day

  2 x 24 W, dł. 54,9 cm
  167.60
 • Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  15 kg
  159.80

  Sera Goldy Pokarm w płatkach - - 1000 ml

  44.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  3 x 450 g
  23.60

  Royal Canin Urban Life Adult

  6 x 150 g
  24.80
 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Królik
  24.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Indyk
  84.80

  Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - - Kurczak z makrelą

  17.80

  Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  99.80
 • Zabawka dla kota Baldi Mouse

  1 sztuka
  9.80

  Żołądki z konia

  400 g
  29.80

  Fitmin Dog for Life Adult Large Breed

  2 x 15 kg
  189.80

  Poduszka Champion Mini

  60 x 40 8 cm
  59.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa
0