Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  300 g
  12.80

  Whiskas Dentabites

  Łosoś, 40 g
  6.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami
  54.80

  Whiskas Adult z tuńczykiem

  2 x 4 kg
  69.80
 • Gimpet, pasta z tauryną

  50 g
  12.80

  Olga drapak dla kota

  40 x 40 x 82 cm
  49.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  Kitekat, kurczak i warzywa

  2 x 900 g
  12.80
 • Żwirek Extreme Classic dla kota, o zapachu lawendy

  15 kg
  59.80

  Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Wołowina
  45.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  34.80

  10 kg Smilla + Łóżko Smilla, pomarańczowe w łapki gratis!

  Light
  99.80
 • Hills Feline Sensitive Skin Adult, kurczak

  1,5 kg
  54.80

  Josera SensiCat Adult Sensitive

  400 g
  14.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Tuńczyk
  94.80

  Biokats Senior 6+

  14 l
  42.80
 • Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - - Kurczak z makrelą

  17.80

  Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g

  Tuńczyk z wołowiną
  21.80

  Almo Nature Holistic Biała ryba i ryż

  400 g
  11.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Kurczak z dynią

  34.80
 • Royal Canin Satiety Support SAT 34

  2 x 3,5 kg
  234.80

  Hamak Siesta, kremowy

  Dł. x szer. x wys. 73 x 36 x 34 cm
  69.80

  Żwirek Extreme Classic, bezzapachowy

  15 kg
  59.80

  Pakiet próbny Cosma Thai w galarecie

  6 x 85 g
  15.80
 • Sanabelle Kitten

  2 x 10 kg
  209.80

  Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Bez zbóż
  119.00

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Pstrąg
  34.80

  20 + 4 gratis! Almo Nature Label dla kota, 24 x 55 / 70 g

  Rouge Label Filets: Tuńczyk i sola, 55 g
  66.00
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  10 x 4 l
  64.80

  Dwupak Royal Canin Outdoor, 2 x 10 kg

  Outdoor +7
  374.80

  Myszki egipskie

  3 x 2 sztuki
  14.80

  Purina ONE Indoor Formula, 6 x 85 g

  Tuńczyk z zieloną fasolką
  14.80
 • GranataPet Kitten, kurczak

  2 x 10 kg
  439.00

  Whiskas Anti-Hairball - - 60 g

  6.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Kurczak z tuńczykiem
  29.80

  Jaskinia niedźwiadka drapak dla kota

  55 x 55 x 118 cm
  249.00
 • Animonda Daily Mix

  3 x 420 g
  44.80

  Budka wiklinowa XXL

  Dł. x szer. x wys. 56 x 38 x 47 cm
  119.00

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Cielęcina z królikiem
  17.80

  Eukanuba Kitten Kurczak & Wątróbka

  4 kg
  99.80
 • Kattovit Overweight

  24 x 175 g
  89.80

  Royal Canin Light 40

  400 g
  16.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g - - Kurczak z ryżem

  13.80

  Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days

  5 x 4 l
  36.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  4 smaki, Mieszany pakiet 2
  52.80

  Cat Activity Poker Box, zabawka dla kota

  1 szt.
  89.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  400 g
  13.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, jagnięcina i indyk w pasztecie
  64.80
 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Przysmaki Thrive, kurczak

  3 x 25 g
  39.80

  10 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Fit & Well, 11,8 kg

  Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską
  149.80

  2 + 1 gratis! Felix Crispies, Mięso z warzywami

  3 x 45 g
  10.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult, z łososiem atlantyckim

  2 x 10 kg
  279.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe automat na wodę

  Pompa zapasowa
  49.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  10 kg
  199.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Duszona ryba
  64.80
 • Pakiet Gourmet Perle Delicate Meats Duo, 24 x 85 g

  Cielęcina z kaczką
  44.80

  Smilla Puszki z rybą, 6 x 400 g

  Tuńczyk z kurczakiem
  22.80

  Royal Canin Persian Adult

  2 x 10 kg
  354.80

  5 + 1 gratis! Thrive Complete, 6 x 75 g

  Tuńczyk
  20.40
 • Hills Feline Oral Care, kurczak - - 5 kg

  134.80

  Catessy Sticks, 15 sztuk

  Królik z indykiem i drożdżami
  7.80

  Pokrywka na puszki

  3 x Ø 7,5 cm (do puszek 200 g i 400 g)
  3.80

  Royal Canin British Shorthair Adult

  2 x 10 kg
  349.80
 • Kattovit Urinary

  Tuńczyk, 12 x 85 g
  26.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, saszetki

  12 x 85 g
  39.80

  Almo Nature Adult Indyk

  750 g
  19.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Adult, Kurczak z zieloną fasolką
  26.80
 • Porta 21, 6 x 156 g - - Tuńczyk i wodorosty

  29.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  24 x 15 g
  17.80

  5 + 1 gratis! Miamor Feine Filets, 6 x 100 g

  Tuńczyk i jajko przepiórki
  16.40

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Łosoś
  69.80
 • Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Indyk i królik
  52.80

  Trixie piłki jeże dla kota

  3 x 4 sztuki
  15.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  64.80
 • Almo Nature Rouge Label Filets, 6 x 55 g

  Filet kurczaka z jabłkiem
  19.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Sterilised

  1,5 kg
  19.80

  Korzystny pakiet Animonda Integra, 24 x 100/200 g

  Sensitive, Indyk i ryż, 24 x 200 g
  89.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  400 g
  9.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0