Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Cosma Original w galarecie, 6 x 85 g

  Kurczak
  14.80

  Royal Canin Calm CC 36

  2 kg
  87.80

  Sanabelle Sterilized

  10 kg
  139.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 800 g

  3 smaki
  47.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w sosie
  69.80

  7 + 5 gratis! Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 4 smaki w sosie
  25.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g

  Z cielęciną
  29.80

  Edycja limitowana Smilla, drób z królikiem

  6 x 400 g
  22.80
 • Pakiet próbny Smilla: karma sucha i mokra + pasta

  Pakiet próbny II
  39.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Ultra Light w galarecie
  69.80

  Dwupak Royal Canin Breed

  Siamese Adult, 2 x 10 kg
  374.80

  Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i wołowina z ryżem

  19.80
 • Applaws z kurczakiem i łososiem

  2 kg
  54.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z serem
  22.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet II
  56.60

  Porta 21 Feline Finest Cats Heaven

  10 kg
  159.80
 • Lilys Kitchen Organic, Kitten

  6 x 100 g
  32.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  3 smaki, Mieszany pakiet
  69.80

  Whiskas Temptations, owoce morza

  60 g
  5.80

  Royal Canin Ragdoll

  2 kg
  69.80
 • Kitekat saszetki w galarecie, 24 x 100 g

  Ryby w galarecie
  22.80

  Gimpet Beauty pasta dla kota

  50 g
  12.80

  Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g

  Wątróbka drobiowa
  14.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak z aloesem
  57.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Królik z brokułami & kocimiętką
  49.80

  Torba transportowa Sturdi Incognito

  Wymiary: dł. x szer. x wys.: 40 x 22 x 36 cm
  179.00

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g

  Indyk
  89.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Zielony, 1,8 kg
  26.80
 • Royal Canin w sosie, 1 x 85 g

  Instinctive w sosie
  4.80

  Wahre Liebe dla subtelnych smakoszy

  4 kg
  89.80

  Bob Martin Spot On dla kotów

  3 x 0,7 ml
  17.80

  Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z wołowiną
  22.80
 • Drzwiczki Staywell 715 + 730

  Typ 715 biały
  39.80

  Megapakiet Animonda Carny Exotic, 24 x 85 g

  Struś
  69.80

  Gimpet zestaw past: Witaminowa, Beauty, Creme Gourmet Ser

  3 częściowy zestaw
  29.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  52.80
 • Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Sardynki
  94.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control

  1,5 kg
  19.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Drób
  49.80

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  62.60
 • Cosma Nature, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  Catherine drapak dla kota

  45 x 45 x 197 cm
  269.00

  6 x Almo Nature Label, 3 różne smaki

  Azul Label, 6 x 70 g
  19.80

  4 kg Wahre Liebe + przysmak gratis!

  Dla smakoszy z nadwagą
  89.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Łosoś w kremie jogurtowym
  54.80

  Drinkwell poidełko fontanna

  Komplet (fontanna, 3 x filtr)
  129.00

  Josera SensiCat Adult Sensitive

  2 x 10 kg
  279.80

  Royal Canin w galarecie, 1 x 85 g

  Sterilised w galarecie
  4.80
 • Royal Canin Mother & Babycat

  4 kg
  104.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i kurczak
  27.80

  Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak - - 5 kg

  134.80

  22 + 2 gratis! 24 x 156 g Applaws

  Filet z tuńczyka z serem
  127.60
 • 2 + 1 gratis! Catz Finefood Snacks, 3 x 75 g

  Drób, królik i ziemniaki
  19.60

  Pochłaniacz zapachów Versele-Laga Deodo

  Lawenda, 750 g
  19.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Kurczak z krewetkami
  34.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Sterilised +7, 2 x 3,5 kg
  184.80
 • Dwupak Hills Feline

  Adult, tuńczyk, 2 x 10 kg
  374.80

  Grau Puszka dla Łasucha, 6 x 200 g - - Drób z ryżem pełnoziarnistym

  34.80

  Megapakiet Schesir w saszetkach, 24 x 100g - - Filety z kurczaka

  69.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Ryba, 12 x 70 g

  Mieszanka owoców morza
  36.80
 • Przysmaki Thrive, tuńczyk

  25 g
  12.80

  Feline Porta 21 w saszetkach 6 x 100 g

  Kurczak w sosie własnym
  21.80

  400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita w korzystnej cenie!

  Kitten
  17.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Tuńczyk i wodorosty
  22.80
 • Orijen Regional Red

  6,8 kg
  269.80

  Felini Complete Pełnowartościowy dodatek do pokarmu

  2 x 250 g
  129.00

  Catz Finefood Snackz, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 75 g
  9.80

  5 + 1 gratis! Cosma Thai saszetki, 6 x 100 g

  Kurczak
  12.20
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z algami

  34.80

  Josera Marinesse, z łososiem

  400 g
  13.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Dorsz i korzeń pietruszki
  17.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Ryba morska
  79.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Kurczak z tuńczykiem
  54.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Indyk

  300 g
  9.80

  Animonda vom Feinsten Adult, 6 x 100g

  Wołowina z ziemniakami
  14.80

  Trixie Oviedo drapak dla kota

  Śred. x szer. x wys.: 47 x 70 x 105 cm
  179.00
 • Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  4 smaki kurczaka i tuńczyka
  59.80

  10 kg karmy Josera + Perfect Care Furmaster gratis!

  SensiCat Adult Sensitive
  149.80

  Applaws Karma dla kota, 6 x 156 g

  Kurczak z dynią
  34.80

  Pakiet Dreamies przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Ser
  31.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

oddam psa
0