wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Applaws karma dla kota 70 g, 10 + 2 gratis!

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  38.00

  Smilla Kitten

  10 kg
  79.80

  Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g

  Wołowina, marchew & rzeżucha
  49.80

  Pakiet Catessy Kawałeczki w sosie, 12 x 400 g

  Kaczka z wątróbką
  21.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Wołowina
  26.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Kitten, 12 x 200 g

  2 smaki, Mieszany pakiet 1
  29.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised, 6 x 85 g

  Łosoś
  21.80

  Porta 21, 6 x 90 g - - Tuńczyk i surimi

  22.80
 • 10 kg Sanabelle + Dibo Olej z łososia gratis!

  Adult, struś
  125.00

  Megapakiet Miamor Sensibel 24 x 100 g

  Wołowina i ryż
  52.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Kurczak w sosie własnym
  57.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Tuńczyk
  19.80
 • Megapakiet Cosma Thai, 24 x 170 g

  Kurczak z wątróbką kurzą
  96.80

  Royal Canin Oral Sensitive 30

  400 g
  16.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Kaczka z drobiem
  64.80

  1,5 / 2kg Royal Canin + duża tuba Cosma Snackies gratis!

  Light 40, 2 kg
  65.80
 • Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80

  Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Łosoś z pstrągiem
  11.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Drób i ryba morska
  25.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  10 kg
  209.00
 • Catessy Sticks, 15 sztuk

  Drób z wątróbką
  5.80

  Beaphar Malt pasta odkłaczająca

  2 x 250 g
  39.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie

  24 x 85 g
  67.80

  5 + 1 gratis! Porta 21 Holistic, 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  31.40
 • Megapakiet Sheba Filets, 24 x 80 g

  Filety z kurczaka
  74.80

  Pakiet próbny Granatapet 6 x 400 g

  Pakiet próbny
  49.80

  Hills Feline Kitten, kurczak - - 400 g

  15.80

  Perfect Fit Diva, kurczak

  2 x 1,4 kg
  39.80
 • Herrmanns Bio-Menu karma dla kota, 6 x 85 g

  Ryba ze szpinakiem i ryżem
  22.80

  Pakiet próbny Cosma Glory w galarecie

  6 x 170 g
  29.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g

  Kurczak i kaczka
  49.80

  Gimpet MULTIwitamina pasta dla kota

  200 g
  29.80
 • 5 + 1 gratis! Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z szynką
  19.00

  Megapakiet Bozita, 20 x 410 g

  Krewetki
  79.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Wołowina i jagnięcina
  29.80
 • Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  6 x 15 g
  4.80

  Trixie Fresh Flow Deluxe Automat na wodę

  Czarny
  89.80

  Hills Feline Adult, ryba morska - - 6 x 156 g

  34.80

  Korzystny pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 400 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  99.80
 • 5 l Tigerino Crystals w super cenie!

  Crystals
  12.80

  Megapakiet GranataPet DeliCatessen, 24 x 100 g

  Czarniak z indykiem
  64.80

  Drapak Jaskinia niedźwiadka

  55 x 55 x 118 cm
  249.00

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 170 g

  Pakiet mieszany
  94.80
 • 10 + 2 gratis! Miamor Feine Filets, 12 x 100 g

  Tuńczyk i ser
  32.80

  GranataPet Kitten, kurczak

  10 kg
  229.00

  Sanabelle Vitality Snack

  24 x 20 g
  29.80

  Royal Canin Kitten Zestaw startowy

  Kitten, 400 g
  22.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g

  Tuńczyk i krewetki
  29.80

  Drapak Nautilus

  45 x 35 x 47 cm
  79.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Wołowina i kurczak
  17.80

  Iams pakiet próbny, 4 x 100 g

  Adult, w galarecie
  11.80
 • Obroża dla kota My Home

  Niebieska
  9.80

  Drapak Trixie Muchomor

  Śr. x wys.: 27 x 45 cm
  44.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Jasny tuńczyk i ryż

  19.80

  Beaphar wiążący zapach dezodorant - - 100 ml

  19.80
 • Benek Super Naturalny żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  42.80

  Almo Nature Adult Kaczka

  750 g
  35.80

  Hills Feline Adult, królik - - 400 g

  16.80

  Nova Food Trainer Natural Adult, z kurczakiem

  2 x 10 kg
  319.00
 • Megapakiet Cosma Glory, 3 różne smaki

  24 x 170 g
  99.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Tuńczyk z młodymi sardelami
  22.80

  Iams Senior & Mature, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  139.00

  Applaws karma dla kota 70 g, 10 + 2 gratis!

  Tuńczyk i wodorosty
  38.00
 • Trixie Kołdra Beany

  Beżowa z łapkami
  12.80

  Gimpet Gras Bits - - 50 g

  5.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe Grandis

  2 x 10 kg
  245.00

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Outdoor & Active
  79.80
 • Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Tuńczyk z doradą
  39.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets w sosie, 24 x 100 g

  Kurczak i pomidory
  64.80

  12 x 200 g Integra Sensitive + Sanabelle Grain Free gratis! - - Jagnięcina i ryż

  49.60

  Mieszany pakiet próbny Cosma Nature

  6 x 280 g (3 różne smaki)
  45.80
 • 6 x 200 g Grau Puszka dla Łasucha + Piłki- jeże gratis!

  Kitten z wołowiną, kaczką i drobiem (bez dodatku zboża)
  35.80

  Sanabelle Adult, kurczak

  2 x 10 kg
  219.00

  Iams Adult Multi-Cat

  2 x 15 kg
  379.00

  Podwójna miska ceramiczna Cats, kremowa

  2 x 125 ml, dł. x szer.: 23 x 11 cm
  19.80
 • Kattovit Diabetes

  6 x 175 g
  24.80

  Felix Crispies, Łosoś z pstrągiem

  3 x 45 g
  14.80

  Gimpet Baby Tabs

  250 sztuk
  11.80

  Vet Care Nutrition Neutered Young Female

  2 x 10 kg
  409.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0