Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda Rafiné Ragout 6 x 100 g

  Drób i dziczyzna w pożywnym sosie
  17.80

  Eukanuba Senior

  2 x 2 kg
  129.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Wołowina z ryżem
  15.80

  Grau Basic Cat Care, z drobiem

  5 kg
  119.80
 • Acana Wild Prairie Cat & Kitten

  2,27 kg
  67.80

  Przysmak dentystyczny Smilla Toothies

  3 x 125 g
  14.80

  Korzystny pakiet Schmusy Fish, 12 x 185 g

  Sardynki
  27.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Wołowina z kaczką
  49.80
 • Perfect Fit In-Home, z kurczakiem

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Pakiet Sheba Paté, 32 x 100 g

  Indyk
  69.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Senior, 30 x 100 g

  Z wołowiną
  67.80

  Karma sucha Perfect Fit + 6 x 85 g karmy mokrej Perfect Fit

  In-Home, z kurczakiem
  35.80
 • Vitakraft Cat Stick Mini

  Drób i wątróbka, 12 x 6 g
  14.80

  Miamor Feine Filets w sosie, 6 x 100 g

  Kurczak z papają
  17.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Tuńczyk i wodorosty

  45.60

  Korzystny pakiet Applaws Cat Patè, 12 x 100 g

  Indyk
  32.80
 • Sheba Fusion, 6 x 80 g

  Cielęcina i kurczak
  19.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  3 x 50 g
  12.80

  Sheba Filets, 6 x 80 g

  Filety drobiowe
  19.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Królik

  24.80
 • Felix Sensation Crunchy Crumbles, 20 x 100 g + 80 g posypki!

  Rybna rożnorodność
  29.80

  Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Instinctive w galarecie
  69.80

  Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak

  2 x 15 kg
  249.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  4 kg
  99.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Mieszany pakiet Cuisine, 4 smaki
  47.20

  Benek Super Naturalny żwirek dla kota

  10 l (ok. 8,3 kg)
  19.80

  Kitekat saszetki w sosie, 24 x 100 g - - Piknik w sosie

  22.80

  Almo Nature Daily Menu, 6 x 400 g

  Cielęcina
  19.80
 • Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Krewetki
  24.80

  6 x Almo Nature Label, 3 różne smaki

  Orange Label Bio Pouches, 6 x 70 g
  19.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Kaczka i kurczak, 12 x 6 g
  14.80

  Dwupak Royal Canin Health

  Sterilised 12+, 2 x 4 kg
  199.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - - Tuńczyk i krewetki

  64.80

  Gourmet Gold Délicatesse en Sauce, 12 x 85 g

  Wołowina i kurczak w sosie pomidorowym
  22.80

  Lilys Kitchen Organic, ryba

  12 x 100 g
  59.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g + przysmaki gratis!

  Wołowina z kaczką
  49.80
 • Purina ONE Light

  2 x 800 g
  24.80

  Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Perle Mini Fileciki w sosie
  19.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat

  3,5 kg
  99.80
 • 4,5 kg Purina Cat Chow + pasta ze słodem, 6 x 15 g gratis!

  Adult Special Care Sterilised
  54.80

  Worlds Best Cat Litter Extra żwirek silnie zbrylający się

  12,7 kg
  139.00

  Smilla pasta słodowa

  200 g
  19.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 70 g

  Wołowina
  36.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  89.80

  Purina Pro Plan Adult Łosoś i ryż

  3 kg
  74.80

  Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Małe koty / długość sierści powyżej 5 cm
  99.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  24 x 15 g
  17.80
 • Eukanuba Adult Jagnięcina & Wątróbka

  2 x 4 kg
  186.40

  Catessy Kawałeczki w sosie, 4 smaki

  12 x 100 g
  11.80

  Megapakiet Cosma Thai, 24 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  54.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Kurczak, dynia & kocimiętka
  94.80
 • Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Duszony drób
  58.80

  Megapakiet Whiskas Bio saszetki, 48 x 100 g

  48 x 100 g
  58.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Morskie skorupiaki
  24.80

  Animonda vom Feinsten Kitten, 6 x 100 g - - Z drobiem

  14.80
 • 10 kg Animonda+Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85g gratis!

  Adult z pstrągiem + Filety z kurczaka z doradą
  129.80

  Poidełko Catit Design Fresh & Clear

  Komplet (poidełko, 3 x zapasowy filtr)
  89.80

  5 l Tigerino Crystals w super cenie!

  Crystals Flower-Power
  14.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g

  Indyk
  5.80
 • Vitakraft Cat Yums

  Łosoś, 3 x 40 g
  17.80

  GranataPet Adult, ryba

  2 kg
  69.80

  Kitekat saszetki w sosie, 48 x 85 g

  Mięso w sosie
  29.80

  Beaphar Malt-Bits Light

  150 g
  9.80
 • Pakiet Dreamies 2 smaki przysmaki dla kota, 6 x 60 g

  Kurczak z kaczką
  31.80

  Integra Protect Renal

  2 x 1,75 kg
  74.80

  Snackball, kula na smakołyki

  Ø 5,5 cm
  7.80

  Wahre Liebe dla smakoszy z nadwagą

  2 x 4 kg
  169.80
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - - Tuńczyk z małymi sardelami

  34.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb

  2,27 kg
  99.80

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami
  54.80

  Drinkwell 360 poidełko

  Szare nakrapiane
  179.00
 • 10 + 2 gratis! Animonda Carny, 12 x 200 g

  Kitten: Wołowina z sercami indyczymi
  29.80

  Pluszowy Kong Wubba Cat

  Myszka
  19.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 400 g

  Kaczka z drobiem
  49.80

  Gimpet Pudding, budyń dla kota

  150 g
  5.80
 • Big Filzi budka dla kota, szara

  53 x 41 x 45 cm
  69.80

  Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Indyk z warzywami
  12.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Kraby morskie
  84.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Rybne smaki
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

oddam psa
0