wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Schesir Fruit, 6 x 75 g - Tuńczyk z ananasem

  19.80

  Dwupak Royal Canin Maxi - Adult 5+, 2 x 15 kg

  329.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g - S

  9.80

  Felisept Home Comfort w sprayu - 2 x 100 ml

  109.80
 • Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby - 100 g

  9.80

  Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog - 12 x 195 g

  59.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie lub w sosie w super cenie! - Łosoś w sosie

  55.80

  Backstage Rampa - Dł. x szer x wys .: 160 x 40 x 6 cm

  129.80
 • Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g - Drób z płatkami owsianymi

  79.80

  Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż - 12,5 kg

  128.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 200 g - Pakiet mieszany

  131.20

  Bosch Adult Menu, drób (nowa receptura) - 15 kg

  99.80
 • Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Kurczak z ryżem i marchewką (bezglutenowy)

  8.80

  14 + 4 gratis! Felix w puszkach, 18 x 400 g - Smakołyki w sosie, kaczka z drobiem

  41.40

  Bosch Special Light (nowa receptura) - 2 x 12,5 kg

  189.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie lub w sosie w super cenie! - Jagnięcina w galarecie

  56.80
 • Royal Canin Mini Digestive Care - 10 kg

  159.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak - 7,5 kg

  139.80

  Kiełbaski w 100 % z mięsa jelenia - 75 g

  7.80

  KONG Bat-a-bout Flower, zabawka dla kota - 2 sztuki

  32.80
 • Tigeria Sticklettis, tuńczyk - 50 g

  4.80

  Korzystny pakiet Wolf of Wilderness Adult, 12 x 800 g - Arctic Spirit, renifer

  134.80

  20 + 4 gratis! Applaws karma dla kota, 24 x 70 g - Ryba morska

  76.00

  Rinti Sensible, 24 x 185 g - Jagnięcina z ryżem

  65.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów - SureFlap Kolor biały

  299.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - biała matowa - 450 ml, Ø 20 cm

  9.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 2,5 kg

  69.80

  Barkoo zawijane kości do żucia, wieprzowe - 3 x ok. 17 cm

  27.80
 • Bozita Feline Kitten - 2 kg

  49.80

  Legowisko dla kota i psa Cozy Kingdom, czarno/ beżowe - 45 x 45 x 20

  49.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Sensitive, Indyk i ryż, 24 x 200 g

  87.80

  Mieszany pakiet próbny Feringa Adult karma sucha - 3 x 2 kg

  129.80
 • Royal Canin Giant Junior - 2 x 15 kg

  339.80

  Oster, zestaw do strzyżenia zwierząt domowych 220 V - Zestaw do strzyżenia z głowicą

  239.80

  Alpha Spirit kość z szynki serrano, połowa - 3 x 120 g

  9.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + zabawka Świnka do masażu gratis! - Sensibile Toskania, 12,5 kg

  169.80
 • Miamor Feine Filets Naturelle, 6 x 80 g - Kurczak z szynką

  18.80

  Vitakraft Cat Stick Mini - Indyk i jagnięcina, 6 x 6 g

  4.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Selection in Sauce, kawałki wołowe

  42.80

  6 x 170 g Cosma Original w galarecie mokra karma dla kota + miska z podkładką Buttercup gratis! - Sardynki

  25.80
 • Royal Canin Bulldog Junior - 12 kg

  189.80

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek - Kurczak, 150 g

  44.80

  Sanabelle Sensitive, drób - 2 x 10 kg

  192.80

  Hills Ideal Balance Adult No Grain, kurczak i ziemniaki - 2 kg

  42.80
 • Trixie 2 małe plakietki do szelek - OUT OF CONTROL

  10.80

  Most dla gryzonia - Rozmiar M: dł. x szer.: 28 x 17 cm

  11.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - Szynka

  42.80

  Mini Bee przyczepa rowerowa - Hak holowniczy do roweru

  24.80
 • Schesir Adult w galarecie, 6 x 100 g - Filet z kurczaka z labraksem

  19.80

  Dibo, skóra łososia - 2 x 50 g

  17.80

  Megapakiet Cosma Glory, 24 x 170 g - Pakiet mieszany

  99.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Sensitive jagnięcina

  97.80
 • Rinti Pur Junior, 6 x 800 g - Kurczak

  42.80

  Sanabelle Adult, struś - 10 kg

  109.80

  12 x 100 g Miamor Feine Filets w puszkach + 300 g karmy suchej Miamor gratis! - Kurczak z ryżem

  37.60

  TetraPro Algae Pokarm w płatkach - 10 l

  349.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Edycja limitowana: Delikatny drób z cielęciną

  22.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa - 200 ml, Ø 15 cm

  7.80

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek - Tuńczyk, 125 g

  44.80

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g - Tuńczyk z algami morskimi

  79.80
 • Catsan Smart Pack, mata ze żwirkiem - 6 sztuk

  59.80

  Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g - Królik z brokułami & kocimiętką

  49.80

  TetraAqua EasyBalance - 500 ml

  49.80

  Legowisko Memory, szare - 98 x 66 x 9 cm

  239.80
 • Royal Canin Mother & Babycat - 4 kg

  92.80

  Mieszany pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit - 12 x 400 g

  79.80

  Happy Cat Sensitive Grainfree, królik - 4 kg

  104.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie lub w sosie w super cenie! - Makrela w galarecie

  56.80
 • Szlachetny, jasny żwirek kwarcowy - 15 kg

  69.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg - 1,5 kg

  24.80

  Smilla Adult Ryba - 1 kg

  12.80

  Izolacja do budy Woody - L: dł. x szer. x wys.: 104 x 63 x 60 cm

  159.80
 • Dwupak Bosch - HPC Soft Kaczka & ziemniaki, 2 x 12,5 kg

  349.80

  Whiskas Temptations, kurczak z serem - 3 x 60 g

  12.80

  Wędka z myszką wydającą dźwięk - 3 sztuki

  26.80

  zooplus Selection Adult, wołowina, dziczyzna i kaczka - 6 x 800 g

  69.80
 • Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 24 x 100 g - Rybne smaki

  32.80

  Pakiet próbny Feringa Menu, 6 x 200 g - 4 różne rodzaje

  39.80

  Trixie Leika legowisko dla kota, beżowe z cętkami - Ø 50 cm

  74.80

  Whiskas Dentabites - Kurczak, 40 g

  4.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Co jest kastracją a co sterylizacją

 Potocznie przyjmuje się, że sterylizacja jest to zabieg polegający na usunięciu jajników lub jajników i macicy, natomiast kastracja to usunięcie jąder u samców. Choć większość ..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

oddam psa