wróć

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów - FIP

 

Czym jest zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP – Feline Infectious Peritonitis)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą wywoływaną przez infekcję koronawirusem. Wiele różnych odmian koronawirusa może zainfekować kota, jednak większość z nich nie wywołuje choroby. Odmiany wywołujące FIP są odróżniane poprzez swoją zdolność do inwazji i rozwoju w komórkach białych krwinek. Zainfekowana komórka przenosi wirusa poprzez ciało kota. Silna reakcja zapalna zachodzi w tych tkankach, w których ulokowały się zainfekowane komórki. Dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie układu immunologicznego i wirusa, które powoduje chorobę.

Zakażone koty mogą rozsiewać wirusa poprzez swoją ślinę lub kał. Większość kotów zaraża się poprzez wdychanie bądź przez połknięcie wirusa, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub skażone wirusem rzeczy, jak np. ubrania, posłanie, miski czy zabawki.

Wirus może przeżyć w środowisku wiele tygodni, jednakże jest łatwo usuwalny przez powszechnie stosowane domowe środki dezynfekujące i detergenty. Niedrogim i skutecznym domowym środkiem dezynfekcji okazuje się wybielacz, użyty w proporcjach: 1 część wybielacza na 32 części wody.

Czy wirus FIP jest powiązany z kocią białaczką?

FIP i białaczka kotów są wywoływane przez różne wirusy. Niektóre koty zakażone wirusem FIP mogą również być zainfekowane przez wirusa kociej białaczki, jednakże choroby te istnieją oddzielnie od siebie.

Jakie są objawy FIP?

Wczesne wykrycie wirusa FIP zazwyczaj nie wskazuje na żadną chorobę, jednakże niektóre koty mogą przejawiać chorobę górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się ona kichaniem, łzawieniem oczu oraz wodnistą wydzieliną z nosa. Niektóre z kotów mogą mieć problemy z jelitami i układem pokarmowym. Większość kotów, które uległy podstawowej infekcji, całkowicie zdrowieje. Czasem jednak niektóre z nich mogą na stałe zostać nosicielami wirusa. Tylko nieliczny procent zakażonych kotów zapada na śmiertelną chorobę, w ciągu wielu tygodni, miesięcy a nawet lat od pierwszej infekcji.

Początek objawów śmiertelnego FIP może być nagły (zwłaszcza u kociąt), lub objawy mogą powoli nasilać się do stanu ciężkiego w okresie kilku tygodni. Wiele kotów przejawia objawy, które nie są specyficzne dla FIP, jak utrata apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, depresja czy szorstka w dotyku sierść.

Główne formy choroby to postać wysiękowa (mokra), bezwysiękowa (sucha), lub połączenia obu z nich. Postać wysiękowa występuje częściej (60-70%) wszystkich przypadków, a jej przebieg jest znacznie gwałtowniejszy.

Postać wysiękowa

Najbardziej charakterystyczną cechą tej postaci jest gromadzenie się płynu wysiękowego w obrębie podbrzusza i klatki piersiowej. Nadmierna ilość płynu może powodować kłopoty z oddychaniem u kota. Poza tym może występować spadek apetytu i pragnienia, gorączka, spadek masy ciała, biegunka i żółtaczka.

Postać bezwysiękowa

Nie występuje tu nagromadzenie płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej, ale pojawia się gorączka, brak łaknienia i pragnienia, żółtaczka, spadek masy ciała, depresja, anemia, wymioty i biegunka. Występują tu objawy typowe dla układu neurologicznego i wzroku: zaburzenia równowagi, porażenie, drgawki, zmiany nastroju, oczopląs, utrata wzroku. Powstają ropne ziarniaki zapalne w różnych narządach.

FIP jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, gdyż każdy kot może ujawniać inne jej objawy, które mogą oznaczać wiele innych chorób.

Jakie są szanse na zarażenie mojego kota wirusem FIP?

Młode koty (poniżej 2 roku życia), stare koty (powyżej 10 lat), koty w złej kondycji fizycznej lub żyjące w stresie są bardziej narażone na zakażenie FIP. Jest to stosunkowo rzadka choroba w środowisku kotów, atakująca prawdopodobnie mniej niż jeden procent kotów przyprowadzanych do lekarzy weterynarii na leczenie. W dużych zbiorowiskach kotów, takich jak hodowle czy schroniska dla bezdomnych zwierząt, ryzyko wystąpienia choroby jest znacznie większe i może sięgnąć od 10 do 20% populacji kotów w okresie kilku miesięcy.

Czy jakiekolwiek testy laboratoryjne mogą wykryć wirusa FIP?

Test ELISA wykrywa obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie kota. Wynik pozytywny oznacza, że kot wcześniej został narażony na działanie koronawirusa i wytworzył przeciwciała. Jeśli test wyszedł negatywny, oznacza to, że kot nie miał styczności z koronawirusem.

Niskie miano wskazuje na małą zawartość przeciwciał koronawirusa w organizmie kota, natomiast wysokie miano na ich dużą zawartość. Zdrowy klinicznie kot z wysokim mianem jest niekoniecznie bardziej narażony na zachorowanie na FIP bądź zostanie nosicielem, niż kot, który posiada niskie miano. Jednakże nie oznacza to również, że jest mniej narażony na zachorowanie na FIP w przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że swoistość diagnostyczna testu ELISA wynosi ok 50%, co czyni go praktycznie bezużytecznym w diagnozie.

Czy powinienem poddać mojego kota testowi na FIP?

Są dwie podstawowe sytuacje, gdzie obliczenie miana przeciwciał koronawirusa może być użyteczne dla właściciela lub hodowcy kota bądź weterynarza:
1)test obrazujący obecność lub brak przeciwciał u kota trzymanego cały czas w domu, który nigdy wcześniej nie był badany; test wykrywający nosicieli lub siewców podczas wprowadzania nowych kotów do domu, u których wcześniej wynik wyszedł ujemny;
2)jako pomoc w diagnozie klinicznej, kiedy kot ma objawy choroby sygnalizujące FIP.

W jaki sposób stawia się diagnozę pozytywną?

Przypuszczalna diagnoza FIP może być zwykle postawiona na podstawie objawów klinicznych, rutynowych testów laboratoryjnych oraz oceny zawartości płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Jednakże w niektórych przypadkach postawienie diagnozy może być prawdziwym wyzwaniem, kiedy objawy choroby nie są dość wyraźne dla FIP. Jedyną drogą na potwierdzenie wystąpienia FIP jest wykonanie biopsji tkanek.

Czy istnieje jakieś lekarstwo na FIP?

Obecnie FIP jest uważany za śmiertelną chorobę. Niestety, nie istnieje jak na razie żadne lekarstwo. Podstawowym celem terapii jest udzielenie kotu opieki i złagodzenie objawów choroby. Niektóre lekarstwa mogą powodować jej krótkoterminowe złagodzenie u niewielkiego procenta pacjentów. W niektórych przypadkach okazuje się pomocne podanie kotu mieszanki kortykosteroidów, leków cytotoksycznych i antybiotyków wraz z podawaniem odpowiedniego pożywienia i płynów.

Czy mogę uchronić mojego kota przed zakażeniem FIP?

W dużych skupiskach kotów, utrzymywanie ich w jak najlepszym zdrowiu i zminimalizowanie narażenia na infekcje zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich FIP. Unikanie przepełnienia, aktualne szczepienia kotów, zapewnienie właściwego pożywienia i odpowiednich warunków sanitarnych oraz eliminacja wirusa kociej białaczki mogą być pomocne w zmniejszeniu zachorowań na FIP w dużych grupach kotów.

Szczepionka na FIP nie jest w Polsce dostępna z powodu silnej zdolności wirusa do mutacji – mutuje on znacznie szybciej od ludzkiego wirusa grypy, efekt szczepienia może być dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Mój kot ma FIP. Jak długo będzie żył?W jaki sposób mogę zapewnić mu komfortowe warunki podczas ostatnich dni jego życia?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy kliniczne, koty z postacią wysiękową (mokrą) przeżyją od kilku dni do kilku tygodni od momentu ich pojawienia się. Niektóre dorosłe koty mogą pozostać przy życiu nawet do sześciu czy ośmiu miesięcy. Koty, u których wystąpiła sucha forma (bezwysiękowa) zazwyczaj umierają w przeciągu kilku tygodni, ale mogą przeżyć nawet do roku czasu.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej oraz zbilansowana, bogata w odpowiednie składniki dieta zapewni komfort kotu w końcowych stadiach choroby. Weterynarz może przepisać lekarstwa, które zredukują dyskomfort związany z chorobą lub wprowadzić bardziej specyficzną terapię wspomagającą.

Czy człowiek lub pies może zarazić się FIP?

Występowanie FIP nie zostało udokumentowane u innych gatunków zwierząt, niż kotowate. Nie wiadomo czy FIP stanowi jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ludzi. Jednakże, wirus FIP jest bardzo podobny do wirusa występującego u psów – psiego koronawirusa, który wywołuje zapalenie jelita u psów.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Gastro Intestinal GI 32

  2 kg
  84.80

  Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  4 kg
  109.00

  Rafiné Cross Kurczak, łosoś i krewetki

  2 x 15 kg
  239.00

  Catz Finefood, przysmaki dla kota

  Drób, królik i ziemniaki, 75 g
  9.80
 • SureFlap Drzwiczki z mikrochipem, duże

  Przedłużenie tunelu, białe
  39.80

  Dwupak Taste of the Wild, 2 x 6,8 kg

  Canyon River Feline
  229.80

  Royal Canin Exigent 33 - wyostrzony zmysł powonienia

  10 kg
  179.00

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  3 sztuki
  9.80
 • Porta 21 Feline Finest Adult Cat

  2 kg
  29.80

  Miamor Pastete Senior, 12 x 85 g

  Kurczak i ryż
  24.80

  10 + 2 gratis! 12 x 170 g Cosma

  Original: Łosoś
  44.60

  Applaws Kitten

  7,5 kg
  159.00
 • Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Indyk i makaron
  13.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g

  Drób
  89.80

  Dwupak suchej karmy Catessy, 2 x 4 kg

  Mix Mięso
  36.80

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Kurczak z szynką
  17.80
 • GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Czarniak z owocami morza
  17.80

  Whiskas Adult saszetki, 24 x 100 g

  Różnorodność drobiowa w galarecie
  29.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Miamor Cat Confect gratis!

  Adult, jagnięcina,10 kg
  189.00

  Purina Pro Plan Housecat

  3 kg
  79.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g

  Tuńczyk i krewetki
  34.80

  24 x 400 g Animonda Carny Adult + 4 myszki Catnip gratis!

  Kurczak i kaczka
  119.20

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Pompa zapasowa
  35.80

  Almo Nature Daily Menu 6 x 70 g

  Kurczak i wołowina
  19.80
 • Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g

  Cielęcina
  54.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Sterilised

  2 x 15 kg
  284.80

  18 x 370 g Bozita + Zabawka dla kota Motyl gratis!

  Kaczka w galerecie
  80.40

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Duszona ryba
  67.80
 • Megapakiet Sheba Duett, 24 x 85 g

  Indyk
  54.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Jagnięcina z indykiem
  29.80

  Kitekat saszetki, 48 x 100 g

  Kolorowa różnorodność w sosie
  35.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  No Grain
  249.00
 • SureFlap Drzwiczki z mikrochipem

  Forma do montażu w szkle biała
  39.80

  Whiskas Dentabits

  3 x 50 g
  15.80

  Szeleszczący tunel dla kota

  Zielono-biały
  12.80

  Premium kabanosy dla kota

  3 x 3 szt. z mięsa kangurzego
  17.80
 • Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g

  Czysty kurczak z ryżem
  22.80

  Przysmaki Thrive, kurczak

  3 x 25 g
  32.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé Kitten, 40 x 100 g

  Mieszany pakiet, 2 smaki
  79.80

  Royal Canin Exigent 42- Protein Preference

  4 kg
  109.80
 • Hills Feline Adult, tuńczyk

  400 g
  15.80

  Megapakiet Gourmet Gold Wykwintna Kompozycja, 24 x 85 g

  Kaczka i indyk
  39.80

  Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Duże koty / długość sierści powyżej 5 cm
  99.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 200 g

  Indyk i królik
  17.80
 • 2 kg Sanabelle + 50 g Gimpet pasta serowa z biotyną gratis!

  Adult, kurczak
  37.80

  Łóżko Cosma, zielone w białe łapki

  45 x 35 cm
  24.80

  5 + 1 gratis! Almo Nature Mięso, 6 x 70 g

  Legend, Tuńczyk i krewetki
  19.00

  Savic, kuweta dla kota z niskim rantem

  Jasny szary/ biały
  17.80
 • Domek dla kota Madeira

  90 x 50 x 75 cm
  249.00

  Stuzzy Cat w saszetkach 24 x 100g

  Wołowina
  45.80

  10 + 2 gratis! Bozita w galarecie / sosie, 12 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka w galarecie
  44.60

  Bozita Feline Kitten

  2 kg
  49.80
 • Pro Plan, 10 kg + domek dla kota Home gratis!

  Adult, kurczak i ryż
  155.00

  Kattovit Urinary - Low Magnesium

  Tuńczyk, 6 x 175 g
  24.80

  Gourmet Gold Wykwintna Kompozycja, 12 x 85 g

  Kaczka i indyk
  22.80

  Almo Nature Legend, Ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z muszlami Veneridae
  22.80
 • 10 + 2 kg gratis! 12 kg GranataPet

  Adult, ryba
  229.00

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g

  Filety z kurczaka
  22.80

  Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak i ryż (Sensitive)
  29.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Jagnięcina z indykiem
  17.80
 • Dwupak Royal Canin Indoor

  Long Hair, 2 x 10 kg
  355.00

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g

  Tuńczyk z labraksem
  22.80

  Mucki Dywan Termiczny Arktis Grau, szary

  50 x 38 cm
  39.80

  Schesir w bulionie, 6 x 70 g

  Filet z kurczaka z szynką
  22.80
 • Gimpet zestaw past: Witaminowa, Beauty, Creme Gourmet Ser

  3 częściowy zestaw
  29.80

  Poduszka do leżenia Catmaxx Cream, kremowa

  Ø 55 cm
  129.00

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki, 12 x 405 g

  Kurczak w sosie
  69.80

  Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract C/D, puszki

  24 x 156 g
  189.00
 • Biokats Soft Fresh żwirek dla kota

  2 x 14 l
  79.80

  Sanabelle Adult, struś

  2 x 10 kg
  239.00

  Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g

  Kurczak z indykiem
  45.80

  2,5 kg Acana dla kota + 2 Almo Label Snack gratis!

  Pacifica
  69.80
 • 12 x 85 g Schesir w galarecie + Sprężynowa wędka gratis!

  Kitten: Tuńczyk z aloesem
  39.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g

  Tuńczyk z aloesem
  39.80

  Josera Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami

  400 g
  14.80

  Premium kabanosy dla kota

  3 x 3 szt. z mięsa strusia
  17.80
 • Animonda vom Feinsten Select, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z małżami
  17.80

  Ochrona na okno uchylne Klocki Claudi

  3 pary
  179.00

  Duże opakowanie Hills Feline + Miamor Cat Confect gratis!

  Adult, królik,10 kg
  189.00

  Felix Crunchy & Soft, łosoś z tuńczykiem i warzywami

  750 g
  11.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

Komórki macierzyste

 Terapia komórkami macierzystymi i/lub osoczem bogatopłytkowym (PRP) w medycynie weterynaryjnej zagościła stosunkowo niedawno, jednak z pewnością na stałe. Z uwagi na kuszącą..

Zwierzęta w upale

 Okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w szczególny sposób. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad postępowania pozwoli nam oraz naszym pupilom..

Wnętrostwo u kotów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest wadą rozwojową, której skutkiem jest niewłaściwe umieszczenie jednego lub obu jąder. Mamy z nim do czynienia, gdy jedno bądź obydwa jądra..

Głuchota u białych kotów

 Istnieje ścisły związek między białym kolorem sierści, niebieskimi oczami i głuchotą; gen głuchoty jest sprzężony z genem niebieskich oczu (oka) a nie z cechą dwubarwności..

Transfuzje krwi w weterynarii

 Transfuzja krwi, lub inaczej przetoczenie krwi to zabieg polegający na przetaczaniu określonej ilości krwi lub jej składników w celu substytucji lub uzupełnienia niedoboru. Wciąż..

Tomografia komputerowa w weterynarii

 Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania bazującą na tomografii rentgenowskiej. Pozwala ona uzyskać obrazy przekrojowe ciała zwierzęcia przy użyciu aparatu emitującego..

Rezonans magnetyczny w weterynarii

 Rezonans magnetyczny (MRI, z ang. magnetic resonance imaging ) to jedna z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). Jest ona szeroko stosowana w medycynie, staje się także..

Kolonoskopia u zwierząt

 Badania endoskopowe zapoczątkowane zostały w XIX w. we Frankfurcie. Dużą rolę w rozwoju tej metody diagnostycznej odegrał polski profesor Mikulicz, który nieustannie pracował nad..

oddam psa
0