Objawy chorobowe u królika

Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko zauważy pierwsze symptomy choroby u swojego pupila. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące objawy chorobowe, po wystąpieniu których należy udać się z króliczkiem do lekarza weterynarii.

Objawy chorobowe u królika

Zdrowy królik jest ciekawy otoczenia, ma lśniące oczy, suche nozdrza, chętnie przyjmuje pokarm, a jego futerko jest czyste i gęste. Każdy wnikliwy opiekun z pewnością szybko zauważy pierwsze symptomy choroby u swojego pupila. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące objawy chorobowe, po wystąpieniu których należy udać się z króliczkiem do lekarza weterynarii.

Wypływ z oczu i/lub nosa, kichanie

Wypływ może być jedno- lub obustronny o różnym charakterze. Jeżeli jest gęsty, to zasycha w wewnętrznych kątach oczu oraz w okolicy nozdrzy tworząc strupy. Wydzielina bardziej wodnista powoduje, że królicze futerko w tych miejscach będzie ciągle mokre. Nasz pupil z powodu dyskomfortu będzie się stosunkowo często mył. Z tego też powodu oczy i nos mogą się nam wydawać zupełnie w porządku, ale zwróćmy uwagę, czy futerko na przednich łapkach nie jest pozaklejanie wydzieliną oraz czy nasz króliczek przypadkiem nie kicha. Przy długotrwałym procesie chorobowym w miejscu gromadzenia się wypływu następuje podrażnienie skóry, może dojść również do wyłysień. Wydzielina oczna może zlepiać powieki, a wydzielina z nosa, zasychając, utrudnia oddychanie. Nadmierny wypływ z oczu wodnistego, przejrzystego płynu przypominającego łzy może świadczyć o niedrożności przewodów nosowo-łzowych. Im wydzielina w oczach czy w nosie bardziej gęsta i mętna, tym większe prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej. Ponadto przyczyną łzawienia mogą być nieprawidłowości w uzębieniu lub uraz gałki ocznej.

Wyłysienia i/lub świąd oraz jego następstwa, łupież

Najczęściej świadczą o chorobach skóry (np. grzybica, pasożyty zewnętrzne), ale w diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę problemy behawioralne (wyrywanie futra z nudów lub przez króliki dzielące wspólnie klatkę) oraz zachowania fizjologiczne podczas budowy gniazda przez samice (wówczas włosów ubywa na skórze klatki piersiowej oraz w okolicy sutków). Następstwem świądu są uszkodzenia skóry prowadzące do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Obrzęki

Obrzęk głowy, najwyraźniejszy u podstawy uszu, oraz obrzęk powiek to powszechny objaw myksomatozy (zapytaj lekarza weterynarii o szczepienia przeciwko tej groźnej chorobie). Ponadto właściciele często nazywają obrzękiem ropnie, które mogą być spowodowane problemami z uzębieniem (tzw. ropnie okołozębowe), „zakłuciem” ciałem obcym (np. sianem), pogryzieniem przez innego osobnika, odczynem po zastrzyku oraz guzy nowotworowe.

Brak apetytu, wychudzenie

Najczęstszą przyczyną braku apetytu są choroby zębów. W wyniku nieprawidłowego zgryzu, a w konsekwencji przerostu zębów lub z powodu ropni i bólu, królik nie może pobierać pokarmu. Brak apetytu może być również związany ze złym samopoczuciem spowodowanym choroba ogólną (np. przeziębieniem, białaczką) lub chorobą przewodu pokarmowego (np. obecnością trichobezoarów, czyli kul włosowych). Należy zaobserwować czy zwierzątko chce jeść lecz nie może, czy kompletnie nie ma apetytu i nie chce nawet powąchać pokarmu oraz jaki rodzaj pokarmu spożywa (miękki, twardy, tylko ulubione smakołyki). Wychodzenie może być konsekwencją braku apetytu lub zwierzę może chudnąć, mimo że zjada odpowiednią ilość pokarmu, np. z powodu choroby nowotworowej lub inwazji pasożytniczej.

Biegunka

Nadostra, czyli gwałtownie przebiegająca biegunka z szybkim pogorszeniem stanu ogólnego wywołana jest zwykle enterotoksemią. Biegunka ostra lub przewlekła może wiązać się z zapaleniem jelit, inwazją pasożytów, niewłaściwym żywieniem. Poza obecnością luźnego kału w klatce zauważyć można ubrudzone futerko w okolicy odbytu oraz zwiększone pobieranie wody (aby określić ilość wypijanej wody, należy codziennie zmieniać wodę w poidełku – tylko wtedy będziemy wiedzieć, ile jej ubywa). Łatwo pomylić biegunkę z upośledzeniem procesu koprofagii, czyli kałożerności. Króliki wykazują specyficzny rytm dobowy w swoim odżywianiu. Zwykle pobierają pokarm wieczorem, nocą i wczesnym rankiem i w tych porach wydalają tzw. twardy kał (który powinniśmy znajdować w klatce), natomiast w ciągu dnia wydalany jest tzw. miękki kał, który króliki natychmiast po wydaleniu zjadają, co jest niezbędne do prawidłowego procesu trawienia. Kiedy zwierzę jest przekarmiane, ten „potrzebny” kał nie jest wyjadany, co interpretowane jest jako biegunka.

Zaparcie lub parcie na mocz

Problemy te powinno omówić się razem, gdyż często są mylone przez właścicieli. Zarówno w przypadku problemów z oddawaniem kału, jak i oddawaniem moczu mogą wystąpić niepokojące objawy ogólne takie jak posmutnienie, drażliwość, utrata apetytu. Króliki ciągle przesiadują w kuwecie, mogą zgrzytać zębami z powodu bólu. W calu odróżnienia, czy królik najprościej mówiąc ma problem z kupą czy z sikianiem, należy posprzątać kuwetę, a najlepiej cała klatkę i obserwować co się w niej nie pojawi lub czy to, co się pojawiło ma odpowiednią formę (konsystencja, wielkość kału, kolor, ilość moczu etc.). Nie należy zbyt długo skupiać się na obserwacji, gdyż zaparcie lub niedrożność cewki moczowej może nieść daleko idące za sobą skutki dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.

Paraliż tylnych kończyn i/lub skręt szyi

Do porażenia kończyn tylnych dochodzi zwykle z powodu urazów kręgosłupa na skutek upadku lub nieprawidłowego trzymania. Znane są również przypadki porażeń spowodowanych inwazjami pasożytniczymi, bakteryjnymi oraz chorobami centralnego układu nerwowego o nieznanej etiologii. Najczęstszymi przyczynami skrętu szyi są zapalenie układu nerwowego na tle pierwotniaka Encephalitozoon cuniculi oraz zakażenie ucha środkowego na tle Pasteurella multocida.

Uszkodzenia i owrzodzenia skóry skoków

Zmiany na stopach spowodowane są najczęściej niewłaściwymi warunkami zoohigienicznymi (mokra ściółka, twarde podłoże) i/lub nadwagą. Za złe warunki hodowlane odpowiedzialny jest niestety właściciel, w rzadkich przypadkach z powodu procesu chorobowego, np. nietrzymania moczu, mimo najszczerszych chęci, opiekun nie jest w stanie wystarczająco zadbać o zwierzątko i powstanie odleżyn jest prędzej czy później nieuniknione, co nie oznacza, że nie należy ich leczyć.

data publikacji artykułu: 2014-08-08

Popularne teraz

Komentarze