Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Lukullus Winter Menu Natural, delikatna sarnina

  6 x 800 g
  44.80

  Josera Miniwell Adult Mini/Sensitive

  4 kg
  59.80

  Savic Nestor kuweta dla kota

  Filtr zapasowy, 1 szt.
  7.80

  Crispy Sticks z warzywami

  4 x 55 g
  12.80
 • Smycz Hunter Round & Soft, czarna

  200 x 1 cm
  149.00

  Forza 10 Active Line - Dermo Active

  2 x 10 kg
  379.80

  Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak, wołowina, królik
  7.80

  Purina Pro Plan Puppy Large Robust, kurczak i ryż

  14 kg
  164.80
 • Cat & Clean de Luxe o zapachu waniliowym

  2 x 15 kg
  74.80

  Megapakiet Gourmet Gold Suflet Jajeczny, 48 x 85 g

  Łosoś
  74.80

  Księżniczka Roszpunka drapak dla kota

  Beżowy (2 paczki*)
  369.00

  Korzystny pakiet Porta 21, 12 x 156 g

  Tuńczyk z krewetkami
  54.80
 • Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Kurczak & Krewetki
  59.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  2 x 9 kg
  349.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Kaczka

  2 kg
  39.80

  Tetra SafeStart Preparat do uzdatniania wody

  100 ml
  39.80
 • Kostka minerałowa z kwiatami dla ptaków Quiko

  1 sztuka
  9.80

  Kattovit Low Protein

  2 x 4 kg
  149.80

  Trzecie opakowanie -50%! 3 x pakiet próbny Applaws !

  Różne rodzaje kurczaka
  74.40

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + Eko torba gratis!

  Adult z pstrągiem
  129.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Senior, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  299.00

  Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.00

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g

  Kurczak z szynką
  19.80

  DeliBest Premium okrągłe paluszki wołowe

  200 g
  19.80
 • Megapakiet Cosma Thai w saszetkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk
  49.80

  Pręt zaciskowy

  Zestaw
  79.80

  Sera Granured Pokarm granulowany

  250 ml
  24.80

  Zawieszka LED Spotlit na obrożę

  1 szt.
  29.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk Skipjack
  74.80

  Kitekat, wołowina i warzywa

  2 x 900 g
  12.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  3 kg
  74.80

  Juwel Tło do akwarium - motyw korzenia 3D

  Korzeń 450, Wymiary: 45 x 45 cm
  249.80
 • Buda Spike Standard

  XXL: dł. x szer. x wys.: 115 x 97 x 109 cm
  369.80

  Mucki trawa dla ptaków

  Opakowanie uzupełniające
  4.80

  Pluszowa zabawka Dotti

  Ø 16 cm (3 sztuki)
  14.80

  Dwupak Royal Canin Indoor

  Indoor 27, 2 x 10 kg
  334.80
 • Acana Pacifica karma

  2 x 13 kg
  469.80

  PetPorte SmartFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów

  Przedłużenie tunelu
  32.80

  Hills Feline Adult Light, kurczak - - 10 kg

  174.80

  Dennerle Trocal T8 Super Color Plus Świetlówka

  15 W, dł. 43,8 cm
  89.80
 • Bunny BASIC Marzenie chomika

  2 x 600 g
  45.80

  Eheim Professionel 3 Thermo, filtr zewnętrzny

  2171
  954.00

  Feringa Menu, 6 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  44.80

  DeliBest Vital Natura przysmak z zielonych małży

  2 x 200 g
  27.60
 • Dwupak Royal Canin Mini

  Adult, 2 x 8 kg
  234.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka i wołowiny w sosie

  6 x 405 g
  41.80

  Schmusy Nature w saszetkach, 12 x 100 g

  Wołowina, drób, ryż i ekstrakt z granatu
  24.80

  Karma sucha Perfect Fit + 6 x 85 g karmy mokrej Perfect Fit

  In-Home, z kurczakiem
  35.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Wołowina, 200 g
  8.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g

  Kurczak
  22.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g

  Czysty indyk
  59.80

  Cat Activity Tunnel Feeder, zabawka dla kota

  Ø x wys.: 28 x 14 cm
  49.80
 • Torba transportowa Easy Go

  Rozm. S: dł. x szer. x wys.: 48 x 41 x 41 cm
  79.80

  Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. M
  79.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa ze sprayem

  Spray bezwonny, 85 g
  39.80

  Gourmet Gold Wyśmienita Różnorodność, 4 x 85 g

  Delikatne kąski
  7.80
 • Miska na wodę Whisker

  Kolor kości słoniowej
  29.80

  JBL ArtemioMix

  200 ml
  24.80

  Optimanova Adult, Łosoś

  2 x 8 kg
  279.80

  Optimanova Medium Puppy Kurczak & Ryż

  2 kg
  49.80
 • Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  2 x 12 kg
  299.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w sosie
  59.80

  Wolters skórzana obroża Terranova, czarna/mango

  Obwód szyi: 35-40 cm
  129.00

  Przekąski dla koszatniczek JR Farm

  250 g
  13.80
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  350 g
  8.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Indyk
  44.80

  Benek Akyszek Spray Odstraszacz Kotów

  350 ml
  9.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g

  Tuńczyk i szprotki
  57.80
 • Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 400 g
  46.80

  Sanabelle Senior

  400 g
  10.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  British Shorthair Adult
  177.80

  Dennerle E15 FerActiv Nawóz z żelazem

  40 Tabletek na 4.000 l. wody w akwarium
  49.80
 • Cenpura Bio, 6 x 400 g

  Kurczak, cukinia, komosa ryżowa i fenkuł
  85.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  2 smaki
  67.80

  Megapakiet Cosma Original, 24 x 85 g

  Tuńczyk
  49.80

  3,5/4 kg Royal Canin + Rękawica do sierści gratis!

  Mother & Babycat , 4 kg
  104.80
 • Dwupak Mera Dog

  Softdiner, 2 x 12,5 kg
  169.80

  Royal Canin Giant Junior

  2 x 15 kg
  334.80

  Pedigree Complete Senior - - 13 kg

  92.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Filet kurczaka
  49.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa