wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 185 g - Tuńczyk z ryżem

  29.80

  Gimpet Mousse Délice, Ser i Śmietana - 70 g

  11.80

  Nylabone Dura Chew Chicken - 14 x 4,0 x 2,0 cm

  19.80

  Royal Canin Breed British Shorthair - 12 x 85 g

  44.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Kaczka

  159.80

  Eheim Pompa napowietrzająca - 100, o wydajności 100 l/h

  109.80

  Herrmanns Menu, 1 x 400 g - Indyk z ryżem i warzywami (bezglutenowy)

  8.80

  NEEWA szelki do biegania - M

  89.80
 • Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 75 g - Kurczak z jabłkiem

  34.80

  Gourmet A la Carte, 24 x 85 g - Łosoś

  44.80

  10 + 2 gratis! Lilys Kitchen, 12 x 400 g - Z bażantem i dziczyzną

  113.00

  Bosch Adult Mini Light (nowa receptura) - 2 x 2,5 kg

  49.80
 • Trainer Natural Mini Light - 2 kg

  41.80

  Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 400 g - Czysta wołowina

  22.80

  Belcando Puppy Gravy - 15 kg

  184.80

  GranataPet Sterilised, drób - 2 kg

  79.80
 • Kong Snugga Wubba - S

  19.80

  Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Filet z kurczaka z labraksem

  65.80

  Piłka Kong Extreme - M/L

  37.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Tuńczyk i krewetki

  89.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245) - Ostrze 5 mm

  129.80

  Kość Cookie´s Seaside Bone - 2 x 16 cm

  9.80

  Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner 2 - Amsterdam - Doggy Liner 2: dł. x szer. x wys.: 115 x 59 x 73 cm / do 20 kg

  549.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult z nadzieniem, 30 x 100 g - Kurczak, wołowina i marchewki

  59.80
 • Schody Easy Step - Dł. x szer x wys .: 43 cm x 41 cm x 29,5 cm

  79.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Kitten Kurczak z ryżem

  34.80

  Cookie´s Delikatess Pałeczki rybne - 2 x 200 g

  24.80

  Lillebro Dzwonek z ziaren - 3 x 250 g

  17.80
 • Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g - Kaczka z ananasem i kiwi

  7.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - Indyk z serem

  59.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward - Wątroba, 3 x 60 g

  44.80

  Rocco Chings Season, 70 g - Autumn: Kaczka z dynią

  7.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk z wołowiną

  79.80

  IAMS Pro Active Health Adult Hairball Control - 2,55 kg

  44.80

  Megapakiet Rinti Sensible Pur, 24 x 400 g - Kurczak

  114.80

  19 + 5 gratis! Schesir Adult w galarecie, 24 x 100 g - Tuńczyk z łososiem

  62.80
 • Dwupak Nutro Choice - Adult Sensitive, kurczak i ryż, 2 x 12 kg

  309.80

  Dwupak Royal Canin Giant, 2 x 15 kg - Junior

  339.80

  2 x Cosma Snackies oraz XXL w super cenie! - Kurczak XXL, 2 x 30 g

  14.80

  Podwójne punkty bonusowe! Purina Pro Plan, 10 kg - Housecat

  179.80
 • Megapakiet Schesir w galarecie, 24 x 100g - Paski kurczaka w sosie

  65.80

  Hills Feline Adult, tuńczyk - 2 x 10 kg

  314.80

  Eheim Zestaw wkładów filtracyjnych - do modeli 2222/2224, 2322/2324

  29.80

  Iams Delights Adult Rybne smaki, 12 x 85 g - Rybne smaki w galarecie

  23.80
 • Mr. Woodfield wierzbowa piłka z wypełnieniem - 1 sztuka

  19.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g - Indyk

  139.80

  Numaxes Canicalm, obroża i spray antyszczekowy Obroża antyszczekowa z wkładem cytrynowym

  249.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm - Z jagnięciną

  11.80
 • Royal Canin Sterilised 37 - 10 kg

  159.80

  Gourmet Gold Ragout, 48 x 85 g - Wołowina

  74.80

  22 + 2 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Adult Light

  104.00

  CANIBIT Mix przysmaków z jelenia - 200 g

  19.80
 • Hills Feline Kitten, kurczak - 5 kg

  109.80

  Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 12 x 85 g - Kurczak z marchewką i cukinią

  19.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g - Tuńczyk z ryżem

  46.80

  10 + 2 gratis! MAC´s Cat w saszetkach, 12 x 100 g - Kurczak

  33.20
 • Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g - Wołowina i kurczak

  19.80

  Royal Canin Medium Junior - 15 kg

  169.80

  Higieniczne legowisko , tabac - 60 x 50 cm

  89.80

  Royal Canin Neutered Weight Balance - Vet Care Nutrition - 24 x 100 g

  84.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina, indyk i królik

  47.80

  Chipsi Extra Podłoże z trocin bukowych - 15 kg, XXL-ziarna

  59.80

  Kattovit Niere/Renal - Kurczak, 24 x 175 g

  89.80

  Beneful Original, wołowina z warzywami - 12 kg

  89.80
 • Oryginalne psie spaghetti Carnello - 60 g

  11.80

  Mieszany pakiet Tigeria, 7 sztuk - 35 g

  5.80

  Bozita Naturals Pate, 6 x 410 g - Indyk

  33.80

  10 kg Sanabelle + 50 g GimCat Malt-Soft Extra pasta dla kota gratis! - Urinary

  129.80
 • Royal Canin Miniature Schnauzer Adult - 3 kg

  66.80

  Trixie Gino legowisko - Dł. x szer. 120 x 75 cm

  139.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult - 200 g

  9.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Rottweiler - 2 x 12 kg

  266.80
 • Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie - 12 x 405 g

  74.80

  Kurze łapki - 50 sztuk

  23.80

  Greenwoods Adult karma , ryba i ryż - 2 kg

  34.80

  Poduszka z tapicerką, zielona - 100 x 70 x 8 cm

  119.80
 • Happy Dog NaturCroq dla szczeniąt - 2 x 15 kg

  219.80

  Pakiet Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Kaczka i cielęcina

  79.80

  Whiskas Dentabites - Kurczak, 40 g

  4.80

  Siedzisko samochodowe dla małych psów - 47,5 x 38 x 27,5 cm

  89.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa