wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Eukanuba Breed

  West Highland White Terrier, 2 x 2,5 kg
  89.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 2 x 11 cm (480 g)
  19.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Mini

  2 kg
  64.80

  6,8 kg Taste of the Wild + Dokas przysmak, 70 g gratis!

  Canyon River Feline
  119.80
 • Fluval filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii 6

  406, do 400 litrów
  549.80

  Buda z tworzywa sztucznego Simply Home

  Rozmiar L: szer. x gł. x wys. :79 x 112 x 79 cm
  379.00

  Trixie Spray z kocimiętką

  175 ml
  9.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża , brązowa

  Obwód szyi: 43-68 cm
  44.80
 • Dwupak Eukanuba Puppy

  Medium Breed, 2 x 15 kg
  284.80

  Happy Dog Supreme Mini Senior

  4 kg
  59.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g

  Wołowina
  32.80

  Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  99.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Sensitive indyk z cukinią
  89.80

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Indyk i ryż
  39.80

  Gimpet Mousse Délice, Pstrąg i Ser

  70 g
  11.80

  Opti Life Senior Mini

  2,5 kg
  49.80
 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. M
  79.80

  10 + 2 gratis! Cosma Original/ Thai, 12 x 170 g

  Thai: Tuńczyk z krabami
  46.20

  Mieszany pakiet próbny Gourmet Gold, 12 x 85 g

  Kawałki w Sosie
  21.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 4 x 200 g
  28.80

  TetraCichlid Mini Granulat dla pielęgnic

  250 ml
  26.80

  Świetlówki: Dennerle Trocal T8 Special Plant SuperColorPlus

  2 x 30 W, dł. 89,5 cm
  179.80

  pitti Rollis - dropsy dla gryzoni 75 g

  Pięciopak Jogurt (5 x 75 g)
  14.80
 • Whiskas Temptations, kurczak z serem

  60 g
  5.80

  Royal Canin Giant Puppy

  2 x 15 kg
  356.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Łoś

  69.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  54.80
 • Royal Canin Chihuahua Junior

  1,5 kg
  49.80

  TierWohl Classic

  Classic 20 kg (400 l)
  84.80

  Easy-Life Płyn filtrujący - - 250 ml

  26.80

  Komplet ROGZ Alpinist limonkowy smycz + obroża

  Obwód szyi: 43 - 68 cm + smycz, 180 cm
  94.80
 • Pakiet próbny Greenwoods dla królików Pokarm i siano

  Pokarm i siano z marchewką
  27.80

  Nullodor Color kolorowy żwirek dla kota

  Zielony, 3 x 1,8 kg
  69.00

  Miska ceramiczna, Lucky-Kitty

  700 ml, Ø 27 cm
  89.80

  Gourmet Mon Petit, 6 x 50 g

  Ryby
  7.80
 • Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Dziczyzna
  34.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g

  Tuńczyk
  19.80

  Defu Bio Senior

  2 x 12,5 kg
  419.80

  Optimanova Adult, kurczak

  8 kg
  149.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 400 g

  Jagnięcina, ryż i świeże jajko
  34.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Śledź z krewetkami
  34.80

  Pakiet Gourmet A la Carte, 24 x 85 g

  Ryba morska
  44.80

  Greenwoods Adult karma , Kaczka i brązowy ryż

  6 x 395 g
  22.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Wołowina
  49.80

  Royal Canin French Bulldog Adult

  9 kg
  179.80

  La Digue drapak dla kota

  75 x 65 x 167 cm
  299.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami cielęcymi
  129.80
 • Kattovit Sensitive

  1,25 kg
  29.80

  Trixie legowisko dla królików

  35 x 28 cm
  39.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  S: dł. x szer. x wys.: 85 x 57 x 58 cm
  199.80

  Multi-VAC Kompaktowy odmulacz

  1 szt.
  74.80
 • Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 12 x 85 g

  Łosoś z kurczakiem
  19.80

  Sanabelle Soft, kaczka

  400 g
  11.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80

  Kattovit Urinary

  Cielęcina, 24 x 175 g
  89.80
 • Happy Dog NaturCroq Mini, indyk

  350 g
  8.80

  Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  49.80

  Mieszany megapakiet Miamor Ragout Royale, 24 x 100 g

  Indyk, łosoś i cielęcina
  35.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  64.80
 • Agility Fun & Sport Zestaw przeszkód

  Zestaw (kółko, tunel, płotki, drążki)
  299.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający

  5 l (ok. 2,2 kg)
  12.80

  Megapakiet Bozita Junior w galarecie, 24 x 480g

  Kurczak
  129.80

  Dennerle S7 VitaMix

  500 ml, na 16.000 l wody
  149.80
 • Dwupak Eukanuba Breed

  Rottweiler, 2 x 12 kg
  294.80

  Poduszka do klatek

  S: 64 x 55 x 10 cm
  59.80

  Transporter Vari Kennel Ultra Fashion, ciemno szary/czarny

  102 x 69 x 76 cm
  649.80

  Animonda Carny Ocean, 6 x 80 g

  Tuńczyk z owocami morza
  22.80
 • Materac Bordeauxbay

  100 x 75 x 15 cm
  169.80

  Catessy Sticks, 15 sztuk

  Bar-B-Q Ze świeżym łososiem
  6.80

  Animonda mięsne pałeczki

  100 sztuk
  29.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g

  Konina z ryżem i kaczką
  5.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Duo Délice, kurczak z ryżem, 2 x 10 kg
  269.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 2 x 100g
  5.80

  Piłka z piórkami i dźwiękiem

  1 sztuka
  7.80

  Pakiet próbny GranataPet Symphonie, 6 x 200 g

  6 różnych smaków
  46.80
 • Ferplast Casita 100 klatka dla królików i świnek morskich

  Niebieska, 96 x 57 x 56 cm
  197.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x S
  24.80

  39 + 5 gratis! Megapakiet Felix Fantastic, 44 x 100 g

  Mięsne smaki
  43.40

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka

  18 W, dł. 59 cm
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa