wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trainer Natural Maxi, wołowina, ryż i żeń-szeń - 2 x 12,5 kg

  279.80

  Pręt zaciskowy - Zestaw

  79.80

  JR Farm - zielony owies - 500 g

  21.80

  Ferplast transporter samochodowy 100 - 100 x 60 x 66 cm

  349.80
 • Dirt Devil Fellino mini turboszczotka do usuwania sierści - Szczotka

  49.80

  Mieszany pakiet próbny Greenwoods Siano łąkowe - 3 różne rodzaje

  37.80

  Purizon Single Meat Adult, kurczak z dynią, bez zbóż - 4 kg

  99.80

  MAC’s Cat karma dla kota, 6 x 400 g - Wołowina & serca drobiowe

  35.80
 • Trixie 2 małe plakietki do szelek - OUT OF CONTROL

  9.80

  Royal Canin Maxi Light Weight Care - 2 x 15 kg

  367.80

  Tetra WaferMix Pokarm w tabletkach - 1000 ml

  129.80

  Chewies, Kosteczki, 3 x 200 g - Wołowina, żwacze, drób

  24.80
 • Basen dla ptaków Hagen Vision - 15,3 cm x 15,5 cm x 8,8 cm

  16.80

  Happy Dog Tasty Sticks Toskania - 3 x 10 g

  7.80

  Hills Ideal Balance w saszetkach, 12 x 85 g - Kurczak, indyk, pstrąg i łosoś

  39.80

  20 + 4 gratis! Sheba Fresh & Fine, 24 x 50 g - Kurczak, drób, indyk

  29.20
 • Porta 21 Feline Finest Adult Cat - 10 kg

  129.80

  Pedigree DentaStix - Dla małych psów, 880 g, 56 szt.

  36.80

  Eukanuba Adult Breed Specific West Highland White Terrier - 2 x 2,5 kg

  75.80

  proCani Menu Adult pakiet tygodniowy, 7 smaków - 40 x 200 g

  219.80
 • Dwupak Trainer - Natural Medium Light, 2 x 12,5 kg

  299.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max50 - Maszynka z głowicą

  799.80

  Przysmak Corwex Soft-Bits - Tuńczyk, 30 g

  5.80

  Concept for Life Labrador Retriever Adult - 12 kg

  129.80
 • Biokats Micro Fresh żwirek dla kota - 14 l

  29.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 200 g / 190 g - No. 103, kurczak (12 x 200 g)

  79.80

  19 + 5 gratis! Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 24 x 400 g - Tuńczyk

  72.20

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara - Obwód szyi: 30-45 cm

  9.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g - Tuńczyk z krewetkami

  56.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g - Tuńczyk

  69.80

  8 kg Hills Feline + Mata do drapania Sanki gratis! - Senior Healthy Ageing 11+

  199.80

  Hunter Szelki do auta Easy Comfort - Rozmiar L:regulowany obwód brzucha 60- 80 cm

  159.80
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa - 100 W, na 100-150 l wody

  82.80

  Royal Canin Persian Kitten - 4 kg

  112.80

  Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - All Cats + Cosma Nature

  29.80

  Lilys Kitchen Mature Cat - 19 x 85 g

  59.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Wołowina i indyk

  99.80

  Lilys Kitchen Dinner, 6 x 400 g - Z wołowiną

  67.80

  Rinti Sensible, 1 x 400 g - Indyk z ziemniakami

  5.80

  Miamor Feine Filets w saszetkach, 6 x 100 g - Tuńczyk z pomidorami

  17.80
 • Royal Canin Golden Retriever Junior - 12 kg

  169.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Kurczak z ryżem

  18.80

  10 kg FutterBar mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic w super cenie! - 10 kg + Czysta wołowina, 6 x 400 g

  89.80

  Carnello chipsy - 3 x 60 g

  37.80
 • JR Farm Kapok materiał do budowy gniazda - 3 sztuki

  27.80

  Puppy Trainer Pads wkładki do kuwety i transportera - L, 50 sztuk

  49.80

  Royal Canin Sterilised 7+ Appetite Control - 400 g

  15.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak - 2 x 7,5 kg

  269.80
 • Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Koktajl wielomięsny

  35.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 12 x 400g - Tuńczyk

  46.80

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g - Indyk z wołowiną

  149.80

  Legowisko Strong&Soft z pluszem, szare - 120 x 90 x 14 cm

  129.80
 • Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g - Kurczak i ananas

  52.80

  Terra Canis, 12 x 800 g - Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną

  189.80

  Legowisko Memory Oval, brązowe - 100 x 65 x 24 cm

  349.80

  Lilys Kitchen Organic Dinner Adult Cat, 19 x 85 g - Ryby

  79.80
 • Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g - Filet z kurczaka z szynką

  34.80

  Fitmin Dog Solution Salmon & Potato, łosoś i ziemniaki - 2 x 13 kg

  299.80

  Greenwoods Adult karma dla kota, indyk - 4 kg

  79.60

  Eheim Professionel 3e 700, filtr zewnętrzny - Professionel 3e 700, do 700 l

  1369.80
 • Kong Football Tennis z piszczałką - L

  34.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - Kaczka

  42.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota - 35 l

  74.80

  Greenwoods Nuggets, kaczka - 2 x 100 g

  23.80
 • Catit Jumbo kuweta dla kota - Biało-czarne paski

  99.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi - 2 x 4,2 l, Ø 28 cm, wysokość do 60 cm

  79.80

  Pakiet mieszany Animonda GranCarno Sensitive - 6 x 400 g

  32.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Tuńczyk, 60 g

  4.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme - Young Mini Baby & Junior, 2 x 4 kg

  129.80

  Happy Dog Supreme Mini Light Low Fat - 4 kg

  69.80

  Taste of the Wild Wetlands Canine, karma mokra - 6 x 374 g

  54.80

  12 kg Simpsons Premium + 500 g Rocco Żwacze wołowe, zielone gratis! - 80/20 Fish

  249.80
 • Hills Prescription Diet Feline k/d Kidney Care - nerki - 1,5 kg

  49.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g - Kawałki jagnięciny

  64.80

  Przysmak Corwex Filet-Stick - Pakiet mieszany: 3 x 22 g

  14.80

  Royal Canin Maxi Joint Care - 2 x 12 kg

  329.80
 • Happy Cat Sensitive, drób - 4 kg

  104.80

  Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - Kurczak z wołowiną

  17.80

  Optimanova Hairball - 8 kg

  159.80

  Duże opakowanie Bozita Robur + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Maintenance 27/15, 15 kg

  179.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa