wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  254.80

  8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  9 x 25 g
  34.80

  Zabawka dla kota Wild Mouse z dźwiękiem

  1 sztuka
  7.80

  Eukanuba Rottweiler

  12 kg
  149.80
 • Hills Prescription Diet Canine Weight Loss-Low Calorie r/d

  4 kg
  119.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g

  4 smaki, Mieszany pakiet
  39.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z ryżem

  19.80

  Materac Brownbay

  120 x 90 x 16 cm
  179.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Dissolution s/d

  2 x 5 kg
  289.80

  Siatka ochronna dla kota, przezroczysta

  6 x 3 m
  44.80

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - - Drób z cielęciną

  61.00
 • Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g

  Kurczak z aloesem
  34.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Diabetic DS 37, 2 x 12 kg
  409.80

  Trixie Suchy Szampon

  200 g
  11.80

  TetraPro 500 ml + 250 ml TetraMin Granulat gratis!

  TetraPro Colour + TetraMin Granulat
  44.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z drobiem, 4 różne smaki

  6 x 200 g
  14.80

  Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g

  Łosoś z serem, 4 x 60 g
  19.80

  Smilla Adult, kaczka z ziemniakami i pomarańczą

  3 x 1,8 kg
  59.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  7,5 kg
  159.80
 • Akwarium Juwel Vision 450 - zestaw

  białe
  4499.80

  Söchting Carbonator Bio CO² - - Opakowanie uzupełniające

  29.80

  Beneful wyśmienity przysmak Mleko i Wapń

  3 x 130 g
  18.80

  Korzystny pakiet Terra Faelis Mięsne Menu, 12 x 200 g

  Królik z brokułami & kocimiętką
  94.80
 • Forza 10 Maxi Maintenance, ryba

  2 x 15 kg
  299.80

  Purina Cat Chow Kitten Chicken, kurczak

  4,5 kg
  55.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  12.80

  10 + 2 gratis! 12 x 70 g Cosma Nature

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  33.00
 • Hills Feline Kitten, kurczak - - 10 kg

  174.80

  JR Farm Granulki karma dla szynszyli

  3 x 5 kg
  82.80

  Gourmet Fischer´s Delikatesse, 12 x 85 g

  Gładzica
  34.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g

  Jagnięcina z wołowiną z ryżem
  119.80
 • JR Farm ciasteczka w formie marchewek

  200 g
  7.80

  Miamor Milde Mahlzeit, 6 x 100g

  Kitten, Cielęcina i kurczak
  15.80

  Trixie schody dla gryzoni

  38 x 22,5 cm
  39.80

  36 + 12 gratis! Kitekat w galarecie, 48 x 100 g

  Drobiowa uczta w galarecie
  41.40
 • Uszy jagnięce

  200 g
  19.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Indyk z kaczką
  89.80

  Almo Nature Light 6 x 50 g

  Pierś kurczaka z tuńczykiem Bonito
  15.80

  20 + 4 gratis! Schesir Adult/Kitten w saszetkach, 24 x 100g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  66.00
 • Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Filet kurczaka z szynką
  19.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Kaczka w kremie ziołowym
  15.80

  Brit Premium Junior S

  2 x 8 kg
  129.80

  Almo Nature Holistic Indyk z ryżem

  12 kg
  169.80
 • Hills Canine Mature Adult Light 7+ Mini, kurczak

  2,5 kg
  54.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Plamiak
  4.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g

  Pasztet z wołowiny
  65.80

  Josera Emotion Minette

  400 g
  14.80
 • Jumbo drapak dla kota

  80 x 60 x 178 cm
  449.80

  Royal Canin Sensible 33

  400 g
  16.80

  Royal Canin Mini Sensible

  10 kg
  159.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 200 g / 400 g - - 24 x 400 g

  179.80
 • Podkładka pod miskę Loving Cats

  43 x 28,5 cm
  4.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 17 cm. 575 g

  29.80

  Hill´s Prescription Diet Feline y/d, puszki

  12 x 156 g
  57.80

  Hagen Sun-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 15 W, dł. 43,74 cm
  69.80
 • Natural Home II drapak dla kota

  60 x 48 x 99,5 cm
  284.80

  Cosma Nature, 6 x 280 g

  Kurczak i ser
  47.80

  Pakiet mieszany: Feringa Menu 2 smaki

  6 x 200 g
  21.80

  10 + 2,5 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Kaczka z ziemniakami
  183.80
 • Poduszka Branca, beżowe w czarne łapki

  Ø 83 cm
  49.80

  zoolove drapak - słupek XXL dla kota

  55 x 55 x 120 cm
  279.80

  12 kg Simpsons Premium + Dokas Rolki z kurczakiem gratis!

  Sensitive Adult Lamb & Potato
  179.80

  Gourmet Perle, 48 x 85 g w super cenie!

  Wołowina
  74.80
 • Iams korzystny pakiet, 12 x 100 g

  Adult, 2 smaki w sosie
  25.80

  Trixie bawełniana obręcz

  Ø 24 cm
  19.80

  Lukullus Natural, 1 x 400 g

  Serca z indyka i gęś
  5.80

  Mieszany pakiet Prestige Sticks dla papug

  4 x 2 sztuki (560g)
  34.80
 • Trixie ceramiczna miska z trawą dla kota

  Ø 15 x 4 cm + 50 g nasion trawy
  14.80

  Odblaskowa obroża Karlie, pomarańczowa

  Obwód szyi: 45-65 cm
  17.80

  Royal Canin Gastro Intestinal GI 25

  7,5 kg
  159.80

  Hills Mature Adult 7+ Active Longevity, tuńczyk

  2 x 2 kg
  114.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Maintenance 27/15, 2 x 15 kg
  379.80

  Megapakiet Grau, 24 x 200 g

  Puszka Łakomczucha
  119.00

  Royal Canin Urinary S/O LP 18

  14 kg
  239.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 kg Purina Dog Chow

  Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż
  94.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Dissolution s/d

  5 kg
  149.80

  Trixie cążki do pazurów - - 11,5 cm

  9.80

  Royal Canin Maxi Light

  2 x 15 kg
  367.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Plamiak
  4.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa