Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Cielęcina z jagnięciną
  24.80

  Dwupak Nutro Choice

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  317.20

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  53.00

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Wołowina z ryżem pełnoziarnistym
  35.80
 • 2 + 1 gratis! Eukanuba Healthy Biscuits, 600 g

  Adult
  23.60

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z czarniakiem, 6 x 400 g
  89.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Bażant
  34.80

  Buda Spike Standard

  XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm
  299.00
 • Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  24 x ok. 17 cm
  64.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Joints

  12,5 kg
  144.80

  TrixieTunel Agility - - 5 m

  299.00
 • 5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, indyk z aloesem
  18.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. XS, smycz 200 cm
  16.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Drób, 4 x 200 g
  29.80

  Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Drób z dynią, gryką i pyłkami kwiatów
  64.80
 • Zawieszka LED Spotlit na obrożę

  1 szt.
  29.80

  13 + 2,5 kg gratis! Fitmin, 15,5 kg

  Dog Solution Rabbit & Rice, królik i ryż
  159.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z kurczakiem
  35.60

  Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g

  Rokitnik
  7.80
 • Eukanuba Mature & Senior Medium Breeds

  3 kg
  56.80

  Hunter Special Detroit torba na pasek

  11,5 cm x 5,5 cm x 20,5 cm
  29.80

  Trixie szprotki suszone

  800 g
  49.80

  Happy Dog Supreme Sensible Nowa Zelandia - - 12,5 kg

  169.80
 • Nutram Puppy

  15 kg
  199.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia

  2 x 12,5 kg
  329.80

  13 kg Orijen + Pojemnik do 25 kg suchej karmy gratis!

  Regional Red
  299.80

  Yarrah Bio, wegetariańskie ciasteczka

  250 g
  11.80
 • Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak

  2 x 12 kg
  299.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Jagnięcina i ryż

  39.80

  Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  4 x 350 g
  29.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  59.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Łosoś z ryżem
  89.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  24 x ok. 17 cm
  64.80

  Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia

  2 x 4 kg
  129.80

  Buddy Bowl miska na wodę

  1,3 l / ø 23 cm
  69.80
 • 10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Puppy Large / Giant
  157.40

  Dwupak Pedigree

  Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw, 2 x 15 kg
  167.60

  Royal Canin Selection Croc +

  15 kg
  139.80

  Royal Canin Giant Junior Active

  2 x 15 kg
  389.80
 • Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  294.80

  Meradog pure Fein Gemacht Soft Snack

  Indyk, 2 x 140 g
  16.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  294.80

  Kong Piłka Tenisowa z piszczałką

  M, 3 szt.
  14.80
 • Kawałki z dziczyzny

  600 g
  31.80

  Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  12 x ok. 22 cm
  79.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 111 x 84 x 79 cm
  499.00

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Gastro Intestinal GI 25, 2 x 14 kg
  449.80
 • FURminator deShedding Tool + torba gratis!

  Długa sierść, S: Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.60

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Afryka, 2 x 12,5 kg
  479.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g

  Drób z płatkami owsianymi
  139.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  80 g
  7.80
 • Acana Puppy Small Breed

  6,8 kg
  119.80

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  Pakiet mieszany
  19.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 15 kg

  99.80

  Suszone szyje kacze

  210 g
  17.80
 • ROGZ Alpinist obroża w kolorze limonkowym

  M: obwód szyi: 23 - 35 cm, szer.: 15 mm
  29.80

  Bosch Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  1 kg
  11.80

  Royal Canin Medium Adult Sterilised

  2 x 12 kg
  334.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80
 • Miska Bamboo, beżowa

  400 ml, dł. x szer. x wys: 19 x 18 x 6 cm
  7.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  L, 7 x 85 g
  89.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Rozm. 3: obwód szyi 35 - 40 cm, szer.: 30 mm
  39.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult Mięso Plus, 24 x 800g

  Czarniak ze szpinakiem
  159.80
 • JR Farm mieszanka dropsów

  75 g
  4.80

  Dibo, skóra łososia

  4 x 50 g
  32.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  M: 80 - 120 g
  29.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  24 x ok. 13 cm
  49.80
 • Hunter regulowana smycz Freestyle, czarna

  200 x 1 cm
  79.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z sercami
  44.80

  Megapakiet Integra Protect Sensitive, 24 x 600 g

  Konina i amarantus
  149.00

  JR Farm mieszanka dropsów

  75 g
  4.80
 • Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  2 x 200 g
  24.80

  Zestaw: Buda Woody z izolacją i drzwiczkami

  Rozm. S: szer. x gł. x wys.: 85 x 57 x 58 cm
  279.00

  Forza 10 Active Line - Oto Active

  10 kg
  199.80

  Bozita Original Mini 21/10

  2 x 5 kg
  89.80
 • Duże opakowanie Bosch + Rocco Żwacze wołowe, 500g gratis!

  Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz, 15 kg
  99.80

  Dwupak Mera Dog

  Energy, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  1 x 15 cm
  11.80

  Animonda vom Feinsten Light Lunch, 6 x 150 g

  Indyk z serem
  17.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0