Kupując karmę kieruję się
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Suszone mięso Dibo premium

  250 g
  22.80

  Terra Canis, 1 x 400 g

  Jagnię z cukinią, prosem i koperkiem
  12.80

  Bosch Goodies Vitality, przysmak

  450 g
  11.80

  Kość Cookie´s Seaside Bone

  2 x 16 cm
  9.80
 • Hunter Training Mix Gwiazdki, 200 g

  Gwiazdki
  17.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. XS
  39.80

  Dwupak Royal Canin Medium

  Sensible, 2 x 15 kg
  374.80

  Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g

  Indyk i ryż
  16.80
 • Trixie Agility huśtawka

  Dł. x szer. x wys. 300 x 34 x 54 cm
  379.00

  9 + 3 gratis! Mokra karma Lukullus, 12 x 800 g

  Natural, królik i dziczyzna
  67.20

  15 + 2 kg gratis! Happy Dog NaturCroq, 17 kg

  Jagnięcina i ryż
  119.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  19.80
 • KONG Squeezz Ball z uchwytem

  Dł: ok. 32,5 cm. piłka: Ø 8 cm. dł. uchwytu: 11 x 2 cm
  24.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Rinti Chicko Chew gratis!

  Medium Adult, 15 kg
  169.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 5
  54.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  100 x 75 cm
  69.80
 • CANIBIT Uszy jelenia

  6 sztuk
  34.80

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 kg
  149.80

  Trixie But do gryzienia - - 3 sztuki po 7,5 cm

  2.80

  Łącznik Art Sportiv Plus

  M: 30 x 2 cm
  16.80
 • CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  1500 g
  29.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z marchewką i ryżem
  49.80

  12 x 400 g Rocco Classic taniej o 10 %!

  Wołowina z dziczyzną
  35.60

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Dzik
  34.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Dziki królik i indyk
  99.00

  13 kg Acana + Dibo Olej z łososia gratis!

  Puppy & Junior
  179.00

  Dwupak Bozita

  Junior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Dwupak Trainer - Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi, jagnięcina z ryżem , 2 x 12,5 kg

  349.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 45 cm
  199.00

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  2 x 15 kg
  92.80

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80

  Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Mieszany pakiet, 2 smaki
  299.80
 • DogMio Duos, przysmak

  5 kg
  34.80

  Korzystny pakiet Terra Canis Sensitive, 12 x 800 g

  Wołowina & Indyk
  179.00

  Royal Canin Mini Adult

  2 x 8 kg
  234.80

  Poduszka Cozy Cappuccino

  95 x 67 x 9 cm
  69.80
 • Trixie klatka do transportu psa - - 93 x 62 x 69 cm

  169.00

  Exclusion, konina z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.80

  Podkładka pod miskę Fancy Paws

  54 x 42 cm
  9.80

  Purizon Adult , ryba

  2 x 13,5 kg
  399.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + Rinti Chicko Chew gratis!

  Maxi Light, 15 kg
  184.80

  Happy Dog NaturCroq Active

  15 kg
  119.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 73 x 59 x 53 cm
  249.00

  Lukullus Menu Gustico, z cielęciną

  6 x 400 g
  46.80
 • Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  3 kg
  59.80

  Miska ze stali szlachetnej

  0,45 l, Ø 20 cm
  9.80

  Zee.Dog szelki Driver

  Rozm. S
  29.80
 • Royal Canin Maxi Adult - - 15 kg

  164.80

  Defu Bio Adult

  12,5 kg
  219.80

  Dwupak Royal Canin Mini

  Dermacomfort, 2 x 4 kg
  184.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80
 • Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Wołowina
  109.00

  Dwupak Nutro Choice

  Senior, kurczak i ryż, 2 x 10 kg
  349.80

  Yarrah Bio kawałki kurczaka w sosie

  12 x 405 g
  74.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i serca drobiowe
  67.80
 • Rocco, 1 x 400 g

  Sensible: Kurczak z ziemniakami
  4.80

  10 + 1 gratis! Rinti Feinest, 11 x 150 g

  Junior kurczak z dorszem
  33.40

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. XS: dł. x szer.: 22 - 34 cm, szer. 1 cm
  6.80

  Grau Excellence Adult Sensibel z jagnięciną

  5 kg
  119.80
 • Kratka ochronna Kleinmetall Roadmaster

  85 - 135 cm
  279.00

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 16 cm
  19.80

  Trixie Premio Chicken Drumsticks Light

  30 sztuk
  37.80

  Pakiet mieszany Taste of the Wild, 2 x 13,6 kg

  Pacific Stream Puppy i High Prairie Puppy
  389.80
 • Royal Canin Hypoallergenic DR 21

  7 kg
  169.80

  15 kg Forza 10 + zabawka Trixie - sęp Gustav gratis!

  Puppy Junior z rybą, 15 kg
  199.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  269.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x S
  27.80
 • Dwupak Royal Canin Medium

  Ageing 10+, 2 x 15 kg
  354.80

  Głowizna wołowa

  500 g
  17.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  3 kg
  74.80

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 5 (dł. 6,3 mm, Skip Tooth)
  129.00
 • Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  49.80

  Royal Canin Renal RF 16

  14 kg
  239.80

  Royal Canin Mini Dermacomfort

  4 kg
  94.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 2 x 15 kg

  189.80
 • Lupo Sensitiv 20/8

  15 kg
  159.80

  Duże opakowanie Bosch + TubiDOG o smaku wątróbki gratis!

  Adult Life & Care, kurczak, 12,5 kg
  169.80

  Mera Dog Pure, łosoś i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.80

  Pakiet mieszany Josera Optiness + Sensiplus, 2 x 4 kg

  Pakiet mieszany
  99.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0