Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Rozm. 0
  99.80

  ROGZ Beltz Bronze nylonowe szelki

  XL: obwód klatki piersiowej: 59 - 100 cm
  99.80

  Frolic Drobiowe pałeczki

  5 x 3 szt.
  17.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 24 x 400 g

  Jagnięcina
  159.80
 • Royal Canin Obesity Management DP 34

  14 kg
  239.80

  Pedigree Complete Senior

  2 x 13 kg
  174.80

  Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  254.80

  Skórzana obroża Buffalo, koniakowa - - Rozm. 60: obw. 45 - 55 cm

  54.80
 • Vetbed® Premium kocyk , szary

  100 x 75 cm
  79.80

  Lilys Kitchen, kurczak i kaczka

  7 kg
  219.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki jagnięciny
  64.80
 • Royal Canin Medium Dermacomfort

  2 x 10 kg
  274.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry wieprzowej

  6 x ok. 13 cm
  12.80

  Rocco Menu, 6 x 400 g

  Jagnięcina z warzywami i ryżem
  19.80

  Eukanuba Puppy Small Breed

  2 x 7,5 kg
  194.80
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  6 x ok. 4,7 cm
  9.80

  Vetbed® Premium kocyk , szary

  100 x 75 cm
  79.80

  Mieszany pakiet próbny Rocco, 6 x 800 g

  Sensible
  34.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  6 x ok. 13 cm
  12.80
 • Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  12 kg
  154.80

  Poduszka Brown Dogs

  90 x 59 x 8 cm
  89.80

  Fitmin Dog for Life Adult Large Breed

  2 x 15 kg
  189.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  6 x 10 cm
  31.80
 • Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Kurczak z gęsią
  12.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  2 x 12 kg
  354.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2 z drzwiczkami dla kota

  Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)
  59.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Drób i jagnięcina
  99.80
 • Zestaw Heim Smycz Łapa+ Skórzana obroża Łapa

  Obroża rozm. 45, Smycz 200 cm
  159.00

  Edycja limitowana 8in1 Delights Selection XS, 5 sztuk

  XS, ok. 68 g
  15.80

  Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.80

  Defu Bio Adult

  3 kg
  79.80
 • Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80

  Royal Canin Medium Junior - - 15 kg

  179.80

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Jagnięcina
  74.80

  15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  High Energy
  139.80
 • Duże opakowanie Applaws + szampon dla psów Aloe Vera gratis!

  All Breed Adult Lite, kurczak, 12,5 kg
  229.80

  Mera Dog Puppy Milk

  2 x 2 kg
  129.80

  Royal Canin Breed Setter Adult

  12 kg
  229.80

  Wolters skórza smycz Terranova, czarna/mango

  Dł.: 200 cm, szer.: 20 mm
  219.00
 • Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  16 cm. 110 g
  7.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kaczką

  12 x 5 cm
  11.80

  Acana Dog Lamb & Okanagan Apple

  2,27 kg
  59.80

  Hunter Dummy na przysmaki - - Czarny/beżowy rozm. M

  29.80
 • Dwupak Pedigree

  Adult Maxi, z wołowiną, 2 x 15 kg
  179.80

  Royal Canin Satiety Support SAT 30

  12 kg
  214.80

  Kong Flyer psie frisbee

  L
  34.80

  Trixie pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. S: obwód 30 - 60 cm

  14.80
 • Royal Canin Sporting Life Trail

  2 x 15 kg
  449.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  100 x 75 cm
  69.80

  Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  25.80

  Mieszany pakiet próbny Orijen, 2 x 2,27 kg

  Adult + Adult 6-Fish
  149.80
 • Rocco Płuca wołowe

  1500 g
  49.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Maszynka, typ 1245
  479.00

  Pitti kiełbaski wołowe

  4 x 8 sztuk
  19.80

  Hunter obroża Canadian

  Rozm. 60
  149.00
 • Royal Canin Indoor Life Small Senior

  1,5 kg
  44.80

  Smycz Flexi Giant Professional, 10 m

  Czarna
  149.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  159.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Dziczyzna z kluskami, jabłkiem i żurawiną
  87.80
 • Rocco Chings Chrupiące filety

  2 x 250 g
  27.80

  Royal Canin Maxi Adult 5+

  4 kg
  69.80

  Pakiet Pedigree DentaStix, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  25.80

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem

  400 g
  11.80
 • Pakiet mieszany przysmaków Bosch 3 x 1 kg w super cenie!

  3 x 1 kg
  34.80

  Dwupak Hills Natures Best, 2 x 12 kg

  Adult Large / Giant
  359.80

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 30: dł. x szer. x wys.: 76 x 48 x 51 cm
  249.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Starter Mother & Babydog, 12 kg
  169.80
 • Royal Canin Mini Mature + 8

  6 x 195 g
  34.80

  Royal Canin Breed Boxer Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Adult, 15 kg
  164.80

  Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna

  200 x 1,5 cm, regulowana
  14.80
 • Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  19.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Koktajl wielomięsny
  159.80

  Royal Canin Breed Great Dane Adult

  12 kg
  169.80

  Uszy jagnięce

  600 g
  49.80
 • Trixie Doggy Pick Up pojemnik z woreczkami na odchody

  Pojemnik + 2 rolki po 20 woreczków
  6.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, mała

  Drób, 2 x 40 g
  11.80

  Orijen Adult 6- Fish

  2 x 13 kg
  549.80

  Dwupak Bosch

  Young & Active, kurczak, 2 x 12,5 kg
  319.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0