wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purizon Puppy

  400 g
  9.80

  Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. M
  29.80

  12,5/15 kgHappy Dog Supreme + przysmak gratis!

  Toskania, 12,5 kg
  179.00

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  14 kg
  239.80
 • Pluszowy szop pracz z piszczałką

  46 cm
  22.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z warzywami
  67.80

  Tigeria dropsy dla kota Happy Hearts

  50 g
  4.80

  Royal Canin X-Small Mature +8

  2 x 3 kg
  154.80
 • Hills Canine Puppy, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 x 7,5 kg
  339.00

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Light Lunch, 24 x 150 g

  2 smaki
  67.80

  Mera Dog Light

  2 x 12,5 kg
  259.00
 • Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ziemniakami
  22.80

  Agility Fun & Sport kółko do skakania

  Kółko Ø ok. 55 cm
  79.80

  Rocco Płuca wołowe

  1500 g
  49.80

  Stojak z dwiema miskami stalowymi

  2 x 1,6 l, Ø 21 cm, wysokość do 38 cm
  64.80
 • Hunter melaminowa miska na pokarm koloru czarnego

  0,35 l, Ø 14 cm
  29.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Jagnięcina

  36.80

  Buda Sylvan Special

  S: szer. x gł. x wys.: 98 x 78 x 73 cm
  329.00

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g - - Renifer

  41.40
 • Hills Canine Adult, kurczak

  2 x 12 kg
  279.00

  Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  1 sztuka
  5.80

  Purizon Puppy

  400 g
  9.80

  Hunter Vario Basic czerwona smycz

  200 x 2 cm
  44.80
 • 12,5 kg Mera Dog karma + przysmak gratis!

  Senior
  139.00

  Dwupak Applaws, 2 x 7,5 / 12,5 kg

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 12,5 kg
  469.00

  Dwupak Hills

  Healthy Mobility Medium Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  329.00

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż - - 3 kg

  56.80
 • Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Serca drobiowe z makaronem
  39.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 60 g
  17.80

  Kong Aqua

  large
  34.80

  Dwupak Nutro Choice, 2 x 10/12 kg

  Adult, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  299.00
 • 5 + 1 gratis! Rinti Extra Snacks

  Mini-Bits: Marchew i szpinak, 6 x100 g
  39.00

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Dziczyzna

  49.80

  Bosch HPC Soft Kaczka & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  339.00

  Torba transportowa Karlie Smart Top Deluxe

  76 x 51 x 48 cm
  319.00
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 18 cm
  19.80

  Heim Smycz , nitowana, potrójnie regulowana

  240 x 2 cm
  59.80

  Animonda vom Feinsten Junior, 6 x 150 g - - Drób z sercami indyczymi

  17.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Junior Active, 15 kg
  185.00
 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  24.80

  Mera Dog Senior

  12,5 kg
  139.00

  Duże opakowanie Bozita + szampon Aloe Vera gratis!

  Junior 25/12, 12,5 kg
  135.00

  Orijen Original przysmak

  3 x 56,7 g
  61.20
 • Skórzana obroża Buffalo, koniakowa - - Rozm. 60: obw. 45 - 55 cm

  59.80

  10 + 2 gratis! Animonda vom Feinsten Classic/ Menu/ Forest

  Forest: Królik
  29.60

  Kong Classic koloru czerwonego

  Duży, ok. 10 cm
  29.80

  Mera Dog Pure, indyk i ryż

  4 kg
  59.80
 • Korzystny pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z szynką
  57.80

  Premio pasztet z wątróbki w tubce

  110 g
  7.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, mała

  Pakiet próbny: 2 x wołowa + 2 x drób, 4 x 40 g
  17.80

  Polarowy kombinezon

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  69.80
 • Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Adult CC, 15 k, 2 x 15 kg
  214.80

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 800 g
  69.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  49.80

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Wołowina
  19.80
 • Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  2 x 10 cm
  11.80

  12 kg Nutrivet Instinct + 250 g przysmaku Nutrivet gratis!

  Regional Meat Farmer
  249.00

  Pet Head Puppy Fun, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Poduszka Cozy Cappuccino

  95 x 67 x 9 cm
  99.80
 • Hills Canine Puppy, kurczak

  2 x 12 kg
  294.80

  Purina DeliBakie Fishies

  3 x 290 g
  22.80

  Acana Chicken & Burbank Potato

  2,27 kg
  57.80

  2 kg suchej karmy Applaws + kosteczki Chewies gratis!

  Puppy Small & Medium Breed, kurczak
  59.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  3 smaki
  59.80

  Almo Nature Classic Puppy , 6 x 280 g

  6 x 280 g
  54.80

  HALTI kaganiec, czarny

  Rozm. 3
  39.00

  Paski do żucia Rinti Extra Puppy Sticks, kurczak z wołowiną

  5 x 75 g
  34.80
 • Transporter Feria

  Rozm. 5
  179.00

  Trixie Suchy Szampon

  200 g
  11.80

  Eukanuba Mature & Senior Large Breed

  15 kg
  169.00

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 8 x 10 cm
  39.80
 • Acana Puppy Small Breed

  2 x 6,8 kg
  229.00

  RINTI Canine Sensitive

  6 x 400 g
  36.80

  Simpsons Premium 80/20 Fish

  12kg
  269.00

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  4 kg
  69.80
 • Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Łosoś
  9.80

  Duże opakowanie Bozita Robur + CANIBIT Uszy jelenia gratis!

  Breeder & Puppy XL 30/14, 15 kg
  199.00

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Indyk

  36.80

  Beneful 2 in 1 Small Breed

  1,4 kg
  16.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0