Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pakiet próbny Bosch Plus, 2 x 2,5 kg

  Kaczka i ziemniaki oraz pstrąg i ziemniaki
  69.80

  Zotti, zabawka jeż z piszczałką

  ok. 17 cm
  12.80

  Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g

  Banan
  7.80

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem

  Obroża ze sprayem
  369.00
 • Bosch Bio Adult, kurczak

  2 x 11,5 kg
  254.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Jagnięcina i ryż
  7.80

  Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Indyk

  49.80
 • Royal Canin X-Small Junior

  2 x 3 kg
  154.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Torba transportowa Easy Go

  Rozm. L: dł. x szer. x wys.: 77 x 57 x 63 cm
  129.00

  Długi kombinezon

  Dł. grzbietu: 45 cm
  49.80
 • HOKAMIX30 Forte Proszek - - 750 g

  169.00

  Royal Canin Selection Croc

  2 x 15 kg
  244.80

  Megapakiet Cesar Mini Filets, 48 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  139.80

  Dwupak Applaws

  All Breed Adult Lite, kurczak, 2 x 12,5 kg
  454.80
 • OTom haczyk na kleszcze

  3 sztuki
  34.80

  Purina Veterinary Diets Gastro Enteric - EN

  2 x 14 kg
  454.80

  Terra Canis, 6 x 400 g

  Królik z cukinią, amarantusem, i czosnkiem niedźwiedzim
  69.80

  Bosch Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  39.80
 • Ceramiczna miska z motywem kości

  1l, Ø 19 cm
  19.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet 1
  159.80

  Canibit Zestaw przysmaków Top Seller

  4 rodzaje
  39.80

  Rocco Płuca wołowe

  500 g
  19.80
 • Mieszany pakiet Cookie´s Delikatess, 4 x 200 g

  Ryby
  49.80

  Mera Dog Brocken

  2 x 12,5 kg
  169.80

  Karma sucha Lukullus 15 kg + 3 kg gratis!

  Wołowina charolaise i pstrąg
  159.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Nakładki grzebieniowe, 3 w zestawie
  69.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g - - Jagnięcina

  29.80

  Trixie pluszowy sześcian z czterema piłkami do gry - - ok. 21 cm

  34.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  36.80

  HUNTER legowisko University

  80 x 60 x 25 cm
  249.00
 • Duże opakowanie Happy Dog Natur + 350 g Croq Snack gratis!

  Happy Dog pełnowartościowe płatki, 10 kg
  109.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Kurczak z prosem i warzywami (bezglutenowy)
  49.80

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem

  400 g
  11.80

  Savic Dog Residence Mobile klatka z poduszką

  dł. x szer. x wys.: 91 x 61 x 71 cm
  299.00
 • Pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g

  Pakiet mieszany
  42.80

  Dwupak Taste of the Wild

  Sierra Mountain, 2 x 13,6 kg
  389.80

  Purina Veterinary Diets Joint Mobility - JM

  2 x 14 kg
  454.80

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Renifer, makaron i świeże jajko
  54.80
 • Nova Foods Trainer Natural Maxi Light

  12,5 kg
  169.80

  Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  399.80

  Dwupak Pedigree

  Adult, z drobiem, 2 x 15 kg
  179.80

  Frolic Rodeo

  105 g
  3.40
 • Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Diabetic DS 37, 2 x 12 kg
  429.00

  Royal Canin Breed Pug Junior

  2 x 1,5 kg
  79.80

  Dokas Sandwich z kurczaka

  70 g
  6.80

  Catit Design Glass Diner, biały

  2 x 200 ml, Ø 12 cm
  32.80
 • Happy Dog Supreme My Little Irlandia

  700 g
  17.80

  Almo Nature Adult Large, jagnięcina z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Dziczyzna z kluskami, jabłkiem i żurawiną
  87.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes

  12,5 kg
  159.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  319.80

  Purina Pro Plan Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  8in1 Delights M/L + 8in1 Fillets Pro Breath,L gratis!

  Dental, L , 100 g
  14.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 4
  47.80
 • Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 kg
  49.80

  FutterBar Puppy dla szczeniąt

  2,5 kg
  44.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Soczyste kawałki w sosie, wegetariańskie kawałeczki z warzywami
  18.00

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze

  15 kg
  129.80
 • Korzystny pakiet Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Dziczyzna i śledź
  109.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Indyk
  129.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Indyk

  29.80

  Pojemnik na pokarm - - do 10 kg suchej karmy

  29.80
 • Vitakraft Beef-Stick®, 25 x 12g

  Indyk
  34.80

  Trixie Nappy wkładki do transporterów

  7 sztuk
  9.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance 12 x 400 g

  Wołowina, ziemniaki, zerwa i zioła
  59.80

  Bosch Goodies Dental, przysmak

  450 g
  11.80
 • 12 kg Simpsons Premium + Chewies Kosteczki, 200 g gratis!

  Sensitive Adult Lamb & Potato
  179.00

  Oryginalny FURminator do długiej sierści S

  Szerokość grzebienia 4,4 cm
  119.00

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Drób, 4 x 200 g
  29.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  15 kg
  179.80
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż

  4 x 350 g
  29.80

  Hills Canine Adult, kurczak

  2,5 kg
  59.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Czysta wołowina
  129.80

  Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki

  4 kg
  79.80
 • Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 24 cm
  29.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z pomidorami i dynią
  7.80

  Karma Nutrivet Instinct Dietetic & Care

  12 kg
  179.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior Mix
  67.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

oddam psa
0