wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Żwirek miesiąca: Tigerino Canada, 2 x 15 kg w super cenie! - Zapach jabłek

  79.80

  Podwójne punkty bonusowe! Duże opakowanie Josera - Optiness Adult Medium/Maxi

  129.80

  Duże opakowanie Bosch + Dokas Paski do żucia gratis! - HPC Plus Pstrąg & ziemniaki, 12,5 kg

  169.80

  12 x 156 g Applaws karma mokra dla kota w super cenie! - Filet z tuńczyka z krewetkami

  62.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka - 70 g

  6.80

  Klatka dla chomika Heaven 80 - 80 x 50 x 50 cm

  349.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Sauce Spéciale, indyk w jasnym sosie

  42.80

  10 + 2 gratis! Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  33.00
 • Sera Goldy Pokarm w płatkach - 1000 ml

  44.80

  10 + 2 gratis! Lukullus Natural, 12 x 800 g - Królik i dziczyzna

  74.40

  Miamor Pastete w saszetkach, 24 x 85 g - Kurczak z gęsią

  42.80

  23 + 7 gratis! Applaws karma dla kota, 30 x 70 g - Tuńczyk z morszczynem

  87.40
 • Happy Dog Supreme Sensible Nowa Zelandia - 12,5 kg

  169.80

  JR Farm Siano specjalne - Jabłkowa łąka 1,5 kg

  19.80

  Tunel dla kota Royal Pet Black XXL, czarny - 50 x 35 x 28 cm

  54.80

  Adaptil Collar, obroża i tabletki Adaptil, 10 szt. + rolka do sierści gratis! - Dł. 45 cm

  129.60
 • Korzystny pakiet Hills Feline Adult Light, 12 x 85 g - Mięso i ryba

  35.80

  Hill´s Prescription Diet Canine i/d Low Fat - 24 x 360 g

  179.80

  Smycz Flexi New Classic M czerwona, 5 m - Czerwona smycz

  29.80

  15 kg Lukullus sucha karma + 6 x 300 g saszetki Lukullus gratis! - Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  169.80
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem - 12 x ok. 4,7 cm

  21.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Puppy & Junior - 200 g

  9.80

  Mieszany pakiet Rinti Pur, 6 x 800 g - 3 różne rodzaje

  42.80

  Rocco plecionka do żucia - Naturalna, 12 x ok. 17 cm

  49.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z kalmarami

  69.80

  TetraCichlid Pokarm w pałeczkach dla pielęgnic - 1000 ml

  64.80

  21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g - Jagnięcina

  86.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 85 g - Mus z kurczakiem

  17.80
 • Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak - 18 kg - tylko w zooplus!

  199.80

  13 + 2 kg gratis! Lupo Sensitiv, 15 kg - Lupo Sensitiv 20/8

  129.80

  14 + 4 gratis! Felix w puszkach, 18 x 400 g - Smakołyki w sosie, kaczka z drobiem

  41.40

  Trixie kolorowe piłki do zabawy - 3 sztuki, średnica 6 cm

  14.80
 • Eukanuba Adult Small Breed, kurczak - 7,5 kg

  79.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Maxi, 12 x 400 g - Adult, Wołowina, ryż i żeń-szeń

  89.80

  Concept for Life Medium Senior - 1,5 kg + 1,5 kg gratis! - wypróbuj!

  29.80

  16 x 370 g Bozita w galarecie lub w sosie w super cenie! - Królik w galarecie

  54.80
 • Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g - Serca drobiowe z makaronem

  33.80

  Applaws Adult Large Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  489.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Genuss in Gelee, plasterki z cielęciną

  79.80

  11 + 1,5 kg gratis! Karma sucha Trainer Fitness 3, 12,5 kg - Fitness 3 Adult Medium/Maxi, ryba i kukurydza, 12,5 kg

  167.00
 • Trixie pasta witaminowa dla kociąt - 3 x 100 g

  29.80

  Dwupak Happy Dog Supreme - Young Mini Baby & Junior, 2 x 4 kg

  129.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Adult, pstrąg

  209.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Czysta wołowina

  36.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g - Drób z sercami drobiowymi

  15.80

  Filtr wewnętrzny Eheim Biopower - 200

  189.80

  Hills Canine Performance, kurczak - 12 kg

  155.80

  Korzystny pakiet Smilla Kitten, 12 x 200 g - Z kurczakiem

  29.80
 • Kitekat saszetki w sosie, 24 x 100 g - Piknik w sosie

  19.80

  Żwirek Golden Grey Master - 14 kg

  45.80

  Pakiet Grau Kitten Puszka dla Łasucha, indyk z marchewką - 12 x 200 g

  54.80

  Exclusion, królik z ziemniakami - 2 x 12,5 kg

  429.80
 • Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną - 2 x 250 g

  39.80

  Antypoślizgowa miska z motywem kota - 0,2 l, Ø 15 cm

  4.80

  Purizon Adult dla kota, kurczak i ryba - 400 g

  12.80

  2 / 3,5 kg Royal Canin + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Kitten Sterilised, 2 kg

  58.80
 • Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive - 2 kg

  49.80

  Pakiet próbny Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Rybne smaki

  24.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Kaczka z ziemniakami

  114.80

  Royal Canin Digestive Care - 10 kg

  195.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Mieszany pakiet I

  99.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22 - 14 kg

  219.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g - Filet z kurczaka

  19.80

  Numaxes Canicalm, obroża i spray antyszczekowy Obroża antyszczekowa z wkładem cytrynowym

  249.80
 • Sheba Filets, 24 x 80 g - Filety z piersi drobiowej

  69.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 400 g - Indyk z ryżem pełnoziarnistym

  49.80

  Korzystny pakiet Trainer Natural Mini, 12 x 150 g - Puppy & Junior

  54.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Indoor 27

  179.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 140 g - Kurze udka

  59.80

  Beaphar Kitty Milk mleko dla kota - 200 g

  19.80

  Schesir Adult w galarecie, 6 x 100 g - Filety z kurczaka

  19.80

  Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Satiety Balance - 12 kg

  269.80
 • Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak - 2 x 12 kg

  287.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Indyk z naturalnym ryżem i świeżym mniszkiem lekarskim

  119.80

  Hill´s Prescription Diet Feline w/d - 5 kg

  133.80

  Bosch Adult Salmon & Potato, łosoś i ziemniak - 15 kg

  109.80
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota - 2 x 200 g

  57.80

  Lilys Kitchen, 6 x 400 g w super cenie! - Chicken Parfait

  59.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 12 x 100 g - Mięsna różnorodność

  17.80

  4 kg Greenwoods karma dla kota + 2 wędki dla kota gratis! - Kaczka

  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa