Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Chewies przysmak poroże jelenia

  S: 50 - 80 g
  24.80

  Nutram Adult

  15 kg
  199.80

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  80 g
  6.80

  12 kg Simpsons Premium + Chewies Kosteczki, 200 g gratis!

  Sensitive Adult Lamb & Potato
  179.00
 • Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Senior królik
  34.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g

  Wołowina z perliczką
  12.80

  8in1 Delights Grills Chicken

  3 x 80 g
  27.80

  RINTI Canine Intestinal, kurczak

  6 x 400 g
  36.80
 • Terra Canis, 6 x 800 g

  Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym
  99.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  36.80

  Trixie gwizdek z masy rogowej

  9 cm
  12.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem

  M: dł x szer x wys: 85 x 60 x 58 cm
  249.80
 • Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  3 x 200 g
  29.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  3 x 100g
  39.80

  Kawałeczki koniny

  600 g
  37.80

  Heim Pomarańczowa linka treningowa

  1000 x 0.6 cm
  29.80
 • Piłka do zabawy Boomer Aqua Football

  11 cm
  19.80

  Bosch My Friend karma - - 20 kg

  69.80

  6+1 gratis! Bozita Pate 7x635 g! Puszka innego smaku gratis!

  6 x Wołowina i ziemniaki + 1 x Renifer
  39.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult

  2 x 7,5 kg
  279.80
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - - Ryba morska

  49.80

  Polarowy kombinezon

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  59.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  83.00

  Dwupak Mera Dog

  Active, 2 x 12,5 kg
  189.80
 • Bosch Adult Menu, drób - - 2 x 15 kg

  204.80

  Royal Canin Urban Life Large Senior

  2 x 9 kg
  349.80

  Podwójne punkty bonusowe: Pakiet próbny Rocco Chings

  4 smaki, 790 g
  41.80

  Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Medium, jagnięcina z ryżem
  299.80
 • Royal Canin Mini Starter Mother & Babydog

  8,5 kg
  149.80

  Zestaw Heim smycz i obroża Stars

  Obroża 50 cm, smycz 200 cm
  139.00

  Carnello ""Guma do żucia"" , paczka treningowa

  100 g
  11.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior Mix
  67.80
 • 8in1 Delights kości z wołowiną

  L, 7 x 100 g
  99.80

  Hunter Vario Basic Obroża z zapięciem aluminiowym

  Rozm. M: obwód: 40 - 55 cm
  29.80

  Megapakiet: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  149.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina

  4 x 250 g
  74.00
 • Replus, miska ceramiczna Meshidai, tabak

  M
  119.80

  DogMio Bonies, przysmak

  1 kg
  12.80

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  L
  9.80

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  11.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  3 x 25 g
  12.80

  DogMio Bonies, przysmak

  3 x 1 kg
  34.80

  Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry i sierści

  1000 ml
  149.00

  Dwupak Nutro Choice

  Puppy Large Breed, 2 x 15 k, 2 x 12 kg
  349.80
 • 13 kg Orijen + Pojemnik do 25 kg suchej karmy gratis!

  Puppy
  259.80

  Barkoo but do gryzienia

  6 x ok. 7 cm
  4.80

  Karma Nutrivet Instinct AtlanticTen Fish

  2 x 12 kg
  410.80

  Dwupak Royal Canin Maxi

  Junior Active, 2 x 15 kg
  364.80
 • Happy Dog Supreme Sensible Afryka

  4 kg
  84.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Medium Adult

  4 kg
  59.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  349.80

  Trixie nożyce do siersci zwierząt - - Rozmiar: 18 cm

  14.80
 • Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  34.80

  Rinti Extra Chicko kurczak XXL

  900 g
  54.80

  Happy Dog NaturCroq Wołowina i ryż

  15 kg
  119.80

  Trixie Kopytka z mięsnym farszem

  5 sztuk
  19.80
 • Happy Dog NaturCroq Active

  2 x 15 kg
  229.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Labrador Retriever Adult, 12 kg
  169.80

  Josera Festival Adult - - 4 kg

  61.80

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 4 x 200 g
  29.80
 • Wolters Professional Comfort smycz , mango

  Rozm. L: dł. x szer.: 200 cm x 20 mm
  99.80

  Silikonowa miska podróżna

  1 l, Ø 16 cm
  9.80

  Hunter Listeczki miętowe

  S, 5 sztuk
  6.80

  Zestaw przysmaków drobiowych

  3 różne przysmaki
  29.80
 • Nutram Grain-Free, indyk, kurczak i kaczka

  2 x 11,34 kg
  389.80

  RINTI Canine Mobility

  6 x 400 g
  36.80

  Miska dla szczeniąt

  Ø 28 cm
  29.80

  2 kg gratis! 12 kg FutterBar, mieszanka płatków

  12 kg
  59.80
 • HUNTER Spike Ball Rope zabawka

  Dł. x Ø: 30 x 7 cm
  29.80

  Bosch Bio Adult, kurczak

  3,75 kg
  44.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +
  269.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  80 g
  7.80
 • Acana Sport & Agility

  13 kg
  199.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Żwacz

  69.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi Junior

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Markus-Mühle karma sucha bliska naturze - - 5 kg

  54.80
 • Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  M, 7 x 65 g
  77.80

  Canibit penisy cielęce, długie

  1320 g
  189.00

  Bosch FSC Goodies, bez dodatku zbóż przysmak

  450 g
  11.80

  13 kg Orijen + Pojemnik do 25 kg suchej karmy gratis!

  Adult
  249.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0