ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Josera SensiPlus Adult Sensitive

  2 x 15 kg
  269.80

  Sweterek z norweskim wzorem

  Dł. grzbietu: 20 cm
  24.80

  Sanabelle Urinary

  2 kg
  49.80

  Pakiet próbny Applaws Cat Pot, 8 x 60 g w super cenie!

  Wariacje drobiowe
  24.80
 • Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Kurczak i wątróbka
  74.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  79.80

  Steppenlemmings Wellness, pakiet przysmaków

  6 sztuk, 90 g
  17.80

  Optimanova Adult Mature Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80
 • JR Farm Food Adult dla myszoskoczków

  500 g
  15.80

  Felix Crispies, Mięso z warzywami

  3 x 45 g
  14.80

  5 + 1 gratis! Royal Canin Urban Life, 6 x 150 g

  Adult
  20.60

  TetraPond Multi Mix Pokarm dla rybek stawowych

  4000 ml
  59.80
 • Dennerle Nano Catappa Leaves

  12 sztuk
  19.80

  Prestige Premium Gerbil Nature

  750 g
  15.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Tuńczyk
  69.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  4 kg
  99.80
 • Oryginalny FURminator deLuxe dla kota

  Duże koty / długość sierści do 5 cm
  119.00

  Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Delicato, indyk w galarecie
  49.80

  HOKAMIX30 Forte Proszek - - 750 g

  169.00

  Felix Party Mix Grill

  3 x 60 g
  14.80
 • Royal Canin Breed Great Dane Adult

  12 kg
  169.80

  2 kg Almo Nature Holistic + 2 x Almo Nature Snack gratis!

  Kurczak z ryżem + przysmak z kurczaka
  39.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka

  30 W, dł. 89,5 cm
  79.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 4 (długość 9,5 mm)
  139.00
 • Beaphar Błyszcząca sierść - szampon dla szczeniąt

  250 ml
  14.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Select, 22 x 85 g

  Filety z kurczaka z małżami
  59.80

  Applaws Cat Patè, 6 x 100 g

  Łosoś
  17.80

  15 kg karmy Josera + naturalne uszy wołowe Rocco gratis!

  Family
  139.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 2 mm
  99.80

  Korzystny pakiet Royal Canin Mini, 12 x 195 g

  Junior
  64.80

  Kocyk dla szczeniąt First Buddy

  100 x 70 cm
  24.80

  5 + 1 gratis! Schesir Natural z ryżem, 6 x 85 g - - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  16.40
 • Royal Canin Maxi Light

  2 x 15 kg
  364.80

  Classy Cat żwirek dla kota

  15 kg
  49.80

  JBL TopClean II

  Odpieniacz do akwarium
  69.80

  8in1 Delights kość do żucia z kurczakiem

  L, 85 g
  15.80
 • Bosch Adult Mini Life & Care

  3,75 kg
  59.80

  Purina Pro Plan Adult Digestion, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kurczak z ryżem
  189.80

  Dog Dangler, wędka treningowa

  Dł. 45 -180 cm
  59.80
 • Pakiet mieszany Whiskas Adult, 3 x 4 kg

  3 smaki
  104.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Filety z kurczaka

  19.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko

  1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z kurczakiem
  39.80

  Miamor Cat Confect pasta słodowa o smaku sera

  6 x 15 g
  5.80
 • Applaws z kurczakiem

  2 x 7,5 kg
  294.80

  Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z kalmarami

  19.80

  Applaws Cat Patè, 6 x 100 g

  Kurczak
  17.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Łosoś i Indyk
  41.80
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - - Dziczyzna

  49.80

  Easy-Life ProFito - - 250 ml

  24.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 100 g

  Wołowina z cykorią
  32.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Kurczak z całymi sercami kurczaka
  89.80
 • 2 + 1 gratis! 3 x 450 g Bosch Goodies

  Dental
  29.80

  Catessy Kawałeczki z warzywami, 4 różne smaki

  24 x 100 g
  21.80

  Duże opakowanie Bosch + Pakiet przysmaków Bosch gratis!

  Junior Maxi, 15 kg
  114.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z reniferem
  129.80
 • Sturdi Show Shelter Single Euro

  Czarna
  549.00

  Trixie plac zabaw z drewnianą drabinką

  Wymiary: dł. 44,5 cm x szer. 17,5 cm x wys. 42 cm
  49.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, indyk, 5 x 60 g
  23.20

  Perfect Fit Active, z kurczakiem

  2 x 1,4 kg
  39.80
 • Łopatka do żwirku z metalu

  1 sztuka
  14.80

  Schmusy Nature Kitten w saszetkach, 12 x 100 g

  Cielęcina z drobiem, makaronem i nasionami psyllium
  24.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Filtry zapasowe, 3 sztuki
  24.80

  Skałka wapienna

  ok. 15 kg, 4 - 7 kamieni, każdy o wadze ok. 2 - 5 kg
  169.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive

  10 kg
  149.80

  Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  31.80

  Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Królik, wołowina, kaczka
  24.80

  Megapakiet Felix, 12 x 400 g

  Kąski w galarecie, łosoś z pstrągiem
  29.80
 • Almo Nature Azul Label, 6 x 70 g

  Kurczak i tuńczyk
  14.80

  Edycja limitowana Smilla, drób z królikiem

  6 x 400 g
  22.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  39.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem

  2 x 10 kg
  279.80
 • Trixie Eat on Feet zestaw misek ze stojakiem

  2 x 0,6 l/ Ø 15 cm
  37.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Krewetki
  24.80

  Vitakraft Dental 2in1 medium

  4 x 180 g
  22.80

  Whiskas Temptations, 105 g

  Kurczak z serem, 3 x 105 g
  24.80
 • Kosz do roweru z ochronną kratką - - Maxi: dł. x szer. x gł.: 70 x 46 x 40 cm

  269.00

  Wapno budulcowe Ebi-vet

  2 x 500 g
  29.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small

  1,5 kg
  49.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Maxi Adult

  15 kg
  179.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0