Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Obroża Heim Stars

  Obwód szyi: 38-46 cm
  59.80

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  50 g
  4.80

  Purina Pro Plan Adult Original, kurczak i ryż

  14 kg + 2,5 kg gratis!
  154.80

  Felix Party Mix Grill

  60 g
  4.80
 • Yarrah Bio kawałki kurczaka i wołowiny w sosie

  6 x 405 g
  41.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, Mięso, 12 x 70 g

  Kurczak z dynią
  36.80

  14 + 2,5 kg gratis! Purina Pro Plan, 16,5 kg

  Adult Original, kurczak i ryż
  154.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 200 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  24.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina

  6 x 400 g
  29.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m

  Kaczka
  22.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Indyk i serca cielęce z wapniem
  37.80

  Pojnik dla królików 1,5 l

  1,5 l
  29.80
 • Purina Pro Plan Performance Original, kurczak i ryż

  14 kg
  154.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 100 g

  Cielęcina z królikiem
  17.80

  Poduszka dla kota Simons Cat

  1 sztuka
  12.80

  Royal Silver drapak dla kota

  Szary/ w tłoczone kwiatki
  329.80
 • Pakiet próbny Cosma Original w galarecie

  6 x 85 g
  14.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Indyk
  169.80

  Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 800 g

  Serca indycze z jagnięciną
  149.80

  Szelki dla kociąt

  Czarne
  9.80
 • Royal Canin Mini Starter Mother & Babydog

  8,5 kg
  149.80

  Trixie Kopytka z mięsnym farszem

  10 sztuk
  29.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Urinary Tract Health

  15 kg
  144.80

  Legowisko Dreambay, brązowe

  120 x 95 x 28 cm
  349.80
 • Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  79.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  3 smaki, mieszany pakiet
  59.80

  Benek Super CORNCat Świeża Trawa żwirek dla kota

  35 l
  74.80

  10/12/15 kg Royal Canin Size + RC waga elektroniczna gratis!

  Medium Adult 7+, 15 kg
  177.80
 • SlimCat, piłka na przysmaki

  Ø 7,5 cm
  19.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - - Czysty tuńczyk i kurczak z ryżem

  34.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Versele-Laga Complete Ferret, karma dla fretek

  4 x 2,5 kg
  179.80
 • Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten w galarecie, 12 x 140 g

  Tuńczyk z aloesem
  54.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +
  269.80

  Pakiet próbny, Whiskas Temptations, 240 g

  4 różne smaki
  19.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Intense Beauty w galarecie
  69.80

  Pedigree Jumbone Medium

  Kurczak, 2 x 100g
  6.80

  Optimanova Large Puppy Kurczak & Ryż

  12 kg
  149.80

  10 kg/8 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Supreme/La Cuisine

  Fit & Well Adult Large Breed , 10 kg
  149.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  2 x 13,6 kg
  349.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Indyk z ryżem
  189.80

  Acana Puppy Small Breed

  2,27 kg
  54.80

  Feringa Kitten dla kociąt, drób

  400 g
  14.80
 • Kong Kickeroo

  ok. 29 cm
  19.80

  Canina Barfers Best

  500 g
  69.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk z sardynkami
  42.80

  Pakiet Sheba Sauce, 32 x 100 g

  Selection, kawałki wołowiny
  69.80
 • Schmusy Nature w miseczkach, 12 x 100 g

  Kurczak, łosoś ,makaron i drożdże piwne
  27.80

  Integra Sensitive 6 x 100 g - - Jagnięcina i ryż

  19.80

  Trixie Premio z pasztetem

  75 g
  7.80

  7,5 kg karmy Applaws + ręcznik Turbo-Dry gratis!

  Adult Large Breed, kurczak
  149.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult 1-5 Large Breed Light, kurczak, 2 x 12 kg
  294.80

  Meister Lampe Biopłatki dla gryzoni

  3 kg
  31.80

  Thrive Complete, 6 x 75 g

  Kurczak
  24.80

  12 x 90 g Porta 21 + Gimpet Gras Bits gratis! - - Kurczak w sosie własnym

  45.60
 • Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  Łosoś
  34.80

  Mieszany pakiet Cosma Original Snackies, 4 smaki

  Duże tubki, 95 g
  34.80

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - - 2 x 15 kg

  189.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  349.80
 • Pedigree Complete Adult, z drobiem

  2 x 15 kg
  179.80

  Pakiet próbny Felix Fantastic: karma mokra, sucha i przysmak

  Mięsne smaki
  29.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Łosoś z drobiem
  29.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - - Adult Kurczak

  99.80
 • Yarrah Bio Pałeczki

  3 x 3 sztuki
  14.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Królik
  84.80

  Animonda vom Feinsten dla kastratów, 6 x 100 g

  Indyk z łososiem
  14.80

  3 x 2 kg GranataPet w mieszanym pakiecie próbnym

  Pakiet mieszany
  199.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kaczka
  169.80

  Royal Canin Sporting Life Endurance

  3 kg
  84.80

  10 kg / 15 kg + 2,55 kg / 3 kg gratis! IAMS karma dla kota

  Adult z dużą porcją kurczaka, 10 + 3 kg
  119.80

  15 kg Markus-Mühle + Hunter Miska ze stali gratis!

  Black Angus Junior
  179.80
 • Hills Canine Healthy Mobility Small Breed, kurczak

  3 kg
  69.80

  Trixie Pro Care - do pielęgnacji oczu zwierząt - - 50 ml

  9.80

  Schesir Adult w saszetkach, 6 x 100 g - - Tuńczyk z filetem z kurczaka

  19.80

  Sera Artemia-Mix żywy pokarm dla ryb

  18 g
  4.80
 • Eheim Professionel 3 Komplet wkładów filtracyjnych

  Professionel 3 1200XL i 1200XLT
  359.00

  Applaws Cat, polędwica z tuńczyka

  30 g
  6.80

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  2 x 12 kg
  355.80

  Original Carnello Spaghetti pakiet treningowy

  100 g
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa