wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Happy Cat Adult Large Breed - 4 kg

  72.80

  Sera Pond Mix Royal Pokarm dla rybek stawowych - 1.000 ml

  14.80

  Royal Canin Sporting Life Agility Small - 2 x 7,5 kg

  279.80

  Bosch Light (nowa receptura) - 2 x 12,5 kg

  169.80
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota - 2 x 200 g

  57.80

  Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - 2 x 15 kg

  219.80

  Royal Canin Yorkshire Terrier Adult - 1,5 kg

  44.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g - Jagnięcina z królikiem

  59.80
 • Animonda vom Feinsten Deluxe Adult z pstrągiem - 10 kg

  109.80

  Pakiet próbny Lukullus w saszetkach, 6 x 300 g - Pakiet II

  19.80

  10 + 2 gratis! MAC’s Cat karma dla kota, 12 x 400 g - Cielęcina & indyk

  59.60

  Wolf of Wilderness "High Valley" - uszy wołowe z sierścią - 120 g (3 sztuki)

  15.80
 • Tigerino Canada żwirek dla kota - nieperfumowany - 2 x 15 kg (ok. 29,9 l)

  79.80

  Animonda Integra Protect Renal - Kurczak, 6 x 100 g

  16.80

  Kattovit Sensitive, kurczak i indyk - 12 x 85 g

  29.80

  Josera Optiness Adult - 2 x 15 kg

  249.80
 • Purina ONE, z formułą Indoor - 2 x 1,5 kg

  37.80

  Feel Free szelki - S

  19.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g - Kurczak i Indyk

  7.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Sterilised 37

  179.80
 • Bozita Feline Hair & Skin - Sensitive - 2 x 10 kg

  329.80

  Purina ONE Adult, 6 x 85 g - Wołowina z marchewką

  14.80

  Zabawka dla kota Patchworkowa Sowa z walerianą - 1 sztuka

  19.80

  Dwupak Fitmin Program, 2 x 15 kg - Medium Light

  274.80
 • Felix Smakołyki w sosie, 32 x 100 g - Kurczak z indykiem

  39.80

  O´Canis karma dla kota, 6 x 400 g - Królik, kurczak i olej z łososia

  49.80

  Josera FamilyPlus - 15 kg

  139.80

  Alpha Spirit Individual Stick, ryba - 30 sztuk

  19.80
 • Sanabelle Urinary - 10 kg

  129.80

  Terra Canis Light, 12 x 400 g - Indyk z selerem, ananasem i owocem rokitnika

  129.80

  Megapakiet Animonda Rafiné Soupé, 48 x 100 g - Adult, drób, królik i szynka

  79.80

  Megapakiet Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  57.80
 • Josera SensiCat Adult Sensitive - 2 x 10 kg

  219.80

  Animonda GranCarno Original Adult, 6 x 800 g - Wołowina z indykiem

  35.80

  Mieszany pakiet Purina Pro Plan, 3 x 1,5 kg - Adult, Delicate, Dental Plus

  129.80

  Pakiet próbny Wolf of Wilderness, karma sucha i mokra - Zestaw VI

  239.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z rybą, 4 różne smaki - 6 x 185 g

  15.80

  GimCat Cat-milk z tauryną - 2 kg

  149.80

  Concept for Life Large Light - 1,5 kg

  35.80

  Animonda vom Feinsten Adult NoGrain w sosie, 6 x 100 g - Kurczak w sosie marchewkowym

  12.80
 • Almo Nature Green Label Raw, 12 x 55 g - Pierś z kurczaka i filet z kaczki

  36.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 12 x 100 g - Kurczak z indykiem

  29.80

  19 + 5 gratis! Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z dziczyzną

  116.40

  26 + 6 gratis! Lilys Kitchen, 32 x 100 g - Kurczak

  129.60
 • Silikonowa miska podróżna - 1 l, Ø 16 cm

  9.80

  Hunter nylonowe szelki z neoprenową podszewką, czarno-szare - Rozm. L

  109.80

  3 kg Yarrah Bio w super cenie! - Z kurczakiem i rybą

  94.80

  JR Farm Polne zioła - 200 g

  7.80
 • Optimanova Adult Mature Kurczak & Ryż - 12 kg

  238.80

  Pakiet Feline Porta 21, 12 x 90 g - Kurczak w sosie własnym

  42.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha, 12 x 200 g - Drób z ryżem pełnoziarnistym

  54.80

  Dennerle DeponitMix Professional 9in1 Podłoże akwaryjne - 9,6 kg do akwariów o pojemności 160 - 250 l, 100 cm

  149.80
 • 8in1 Płatki do czyszczenia uszu - 1 opakowanie

  32.80

  Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Tuńczyk i wodorosty

  79.80

  Applaws Adult z kurczakiem i jagnięciną - 7,5 kg

  146.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak (nowa receptura) - 2 x 15 kg

  189.80
 • Royal Canin Maine Coon Kitten - 10 kg

  179.80

  Megapakiet Grau Przysmak Łakomczucha, 24 x 400 g - Pakiet mieszany

  179.80

  Legowisko Relax - 76 x 61 x 18 cm

  99.80

  28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g - Indyk z królikiem

  61.00
 • Catit Design Senses Trawa ogrodowa - Trawa dla kota, 2 x 70 g

  24.80

  14 + 2,5 kg / 12 + 2 kg gratis! Duże opakowanie Purina Pro Plan - Large Adult Robust Optihealth, kurczak i ryż, 14 kg + 2,5 kg gratis

  167.80

  4 kg Happy Cat + Domek dla kota Butterfly z matą do drapania gratis! - Sensitive Grainfree, ryba

  109.80

  Oster Golden A5 maszynka do strzyżenia - Dwubiegowa (bez ostrzy)

  649.80
 • Almo Nature Azul Label, 12 x 70 g - Kurczak i wołowina

  29.80

  Hunter Outdoor Kangaroo plecak na psa - 30 x 20 x 35 cm

  89.80

  12 kg Sanabelle w super cenie! - Adult, kurczak

  126.80

  Hagen Drążek do siedzenia Pedi-Perch - 16 cm + 1,9 cm umocowanie / Ø 3,5 cm

  14.80
 • Smilla Light - 1 kg

  12.80

  JR Birds smakowity łańcuch - Duży

  17.80

  Megapakiet Almo Nature Jelly, 24 x 70 g - Tuńczyk i sardynki

  65.80

  Feliway Friends dyfuzor z feromonem C.A.P. - Dyfuzor + flakonik, 48 ml

  109.80
 • Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 48 x 85 g - Kurczak z marchewką i cukinią

  69.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk - Dł. grzbietu: 45 cm

  29.80

  22 + 2 gratis! Miamor Pastete, 24 x 85 g - Serca drobiowe

  41.80

  10 kg / 2 x 4 kg Happy Cat Supreme / Sensitive + 1,4 kg gratis! - Indoor Adult, z jagnięciną, 9,4 kg

  145.60
 • Pro Plan Small & Mini Puppy Sensitive Optiderma, łosoś i ryż - 3 kg

  59.80

  Josera YoungStar - 15 kg

  199.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie! - Light Lunch, Indyk z szynką

  66.80

  Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g w super cenie! - Kurczak z ryżem i marchewką (bezglutenowy)

  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa