Kupując karmę kieruję się
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Jagnięcina i ryż
  19.80

  Hunter melaminowa miska na pokarm koloru białego

  0,70 l, Ø 17,5 cm
  34.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Large Robust, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Tabletki na stawy Ebi-vet Gelenk Aktiv

  125 g (ok. 200 tabletek)
  14.80
 • Zestaw past: 75 g, wątróbka + 75 g, łosoś marki Tubidog

  2 x 75 g
  11.80

  12 kg Royal Canin Breed + plecak gratis!

  Great Dane Adult
  169.80

  Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż

  12 kg
  154.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Dzik
  169.00
 • Dwupak karmy Beneful

  Tasty Choice 2 w 1, 2 x 14 kg
  179.00

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg
  314.80

  Bozita Robur Breeder & Puppy 30/15 - - 15 kg

  199.00

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  39.80
 • Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. Baby
  49.80

  Paluszki ze żwaczy wołowych

  30 sztuk
  15.80

  TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  75 g
  6.80

  Dokas Sandwich z kurczaka

  210 g
  15.80
 • Royal Canin Medium Junior - - 15 kg

  179.80

  Czarne worki na odchody psa, o zapachu pudru dziecięcego

  4 rolki po 20 worków
  5.80

  Royal Canin Mini Starter Mother & Babydog

  2 x 8,5 kg
  294.80

  Canibit Fedelinis, paluszki

  60 g
  8.80
 • Dibo Premium szyje indycze

  750 g
  31.80

  Ceramiczna miseczka Trixie z motywem łapek, brązowa

  1,4 l / Ø 20 cm
  19.80

  Lukullus Summer Menu, delikatne mięso z kurczaka

  6 x 400 g
  29.80

  Trixie Denta Fun Chipsy - - Naturalne, 135 g

  10.80
 • Okrągłe legowisko ze sztucznej skóry

  Ø 62 x 18 cm
  179.00

  10,34 + 1 kg gratis! NutramGrain Free 11,34 kg

  Kurczak i kaczka
  181.40

  5 + 1 gratis! Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, wołowina
  83.00

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 7F (dł. 3,2 mm)
  99.80
 • Rocco Senior, 6 x 400 g

  Drób z płatkami owsianymi
  21.80

  13 kg Acana + Dibo Olej z łososia gratis!

  Wild Prairie
  219.00

  Royal Canin Medium Adult 7+

  4 kg
  75.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  14 kg
  99.80
 • Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i cielęcina
  67.80

  Szampon Beaphar - dla psów z białą sierścią

  250 ml
  12.80

  Bosch Adult Mini Light

  2 x 2,5 kg
  49.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  400 g
  11.80
 • Zestaw Hunter: obroża Swiss, smycz Swiss

  Obroża 55, smycz 200 x 1,8 cm
  249.00

  Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z sercami
  44.80

  Taste of the Wild Pacific Stream Canine

  2 x 13,6 kg
  349.80
 • Paluszki ze żwaczy wołowych

  30 sztuk
  15.80

  Hunter Miska ze stali szlachetnej

  2,7 l, Ø 24 cm
  39.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Wołowina (Oryginał)

  49.80

  12 x 800 g Animonda GranCarno Adult w najniższej cenie!

  Wołowina z sercami
  79.60
 • Taste of the Wild Pacific Stream Puppy

  13,6 kg
  199.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  2 kg
  49.80

  Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  2 x 15 kg
  384.80

  Dokas Rurki do żucia o dł. 1 m

  Kurczak
  22.80
 • Rinti Pur, 6 x 800 g - - Ryba morska

  49.80

  Głowizna wołowa

  500 g
  16.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  19.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + plecak gratis!

  Giant Starter Mother & Babydog, 15 kg
  194.80
 • Purina Dog Chow Large Breed Turkey, indyk

  14 kg
  99.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Łosoś
  7.80

  Lukullus Menu Gustico, z jagnięciną

  6 x 400 g
  46.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  12,5 kg
  179.00
 • Lukullus Menu Gustico, z kurczakiem

  6 x 400 g
  46.80

  Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Large, jagnięcina z ryżem
  299.80

  Pluszowa zabawka Dotti - - Ø 16 cm (1 sztuka)

  7.80

  Rocco Penisy wołowe, 12 cm

  15 sztuk
  24.80
 • Eukanuba Dachshund

  2,5 kg
  47.80

  Zee.Dog obroża Driver

  Rozm L: obwod szyi 45,5 - 66 cm
  19.80

  Royal Canin Breed Beagle Adult

  12 kg
  189.00

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Dziczyzna z kluskami, jabłkiem i żurawiną
  49.80
 • Duże opakowanie Bosch + TubiDOG o smaku wątróbki gratis!

  Senior Age & Weight, kurczak, 11,5 kg
  159.80

  Bozita w galarecie, 6 x 480 g

  Kurczak i ryż
  34.80

  Lilys Kitchen Dinner bez zbóż, 6 x 400 g

  Z bażantem i dziczyzną
  67.80

  Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Adult

  3 kg
  77.80
 • Oster, zestaw do strzyżenia zwierząt domowych 220 V

  Zestaw do strzyżenia z głowicą
  199.00

  Yarrah Bio soczyste kawałki w sosie, 6 x 150 g

  Wołowina z pietruszką i tymiankiem
  21.80

  Rocco Penisy wołowe Premium, 18,5 cm

  5 sztuk
  24.80

  Pakiet próbny Rocco Chings, mieszane smaki

  Mix 1, 4 smaki
  44.80
 • Bozita Robur Breeder & Puppy 30/15

  2 x 15 kg
  359.00

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  35.80

  Orijen Senior

  13 kg
  249.00

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Serca drobiowe z makaronem
  39.80
 • Happy Dog Supreme Nowa Zelandia, jagnięcina - - 12,5 kg

  169.00

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Puppy Junior, ryba
  379.00

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq dla szczeniąt, 2 x 15 kg
  249.00

  Pedigree DentaStix, 7 sztuk

  Dla małych psów, 110 g
  5.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

oddam psa
0