wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Sheba Fresh & Fine w sosie, 6 x 50 g

  Kurczak z groszkiem, indyk z marchewką, drób
  8.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Sterilised
  79.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z czarniakiem
  36.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g

  Filet z tuńczyka z krewetkami
  22.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 100 g

  Tuńczyk z aloesem
  74.80

  12 kg + 3 kg gratis! Iams Adult, 15 kg

  Z jagnięciną
  143.60

  Schesir Small w galarecie, 6 x 50 g

  Tuńczyk z krabami
  14.80

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  2 x 15 kg
  259.80
 • Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 12 x 85 g

  Duszona ryba
  16.80

  500 ml Lupoderm kuracja dla zdrowej skóry + szczotka gratis!

  500 ml
  79.80

  3 saszetki gratis! Miamor Ragout Royale

  Kaczka z drobiem, 22 x 100 g
  30.80

  Smycz Flexi New Classic M/L czarny, 5 m

  Czarna smycz
  54.80
 • Royal Canin Chihuahua Junior

  1,5 kg
  49.80

  Hills Canine Performance, kurczak

  12 kg
  169.80

  Smycz Flexi Vario M brązowa, 8 m

  Antracytowy pojemnik Multibox
  19.80

  Beneful Original, wołowina z warzywami

  15 kg
  89.80
 • Eukanuba Puppy Small Breed

  2 x 7,5 kg
  194.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g

  Kurczak z aloesem
  34.80

  Royal Canin German Shepherd Adult

  14 kg
  179.80

  Pro Plan Dental Plus

  3 x 1,5 kg
  129.80
 • Dwupak Almo Nature, 2 x 12 kg

  Large, jagnięcina z ryżem
  299.80

  Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne

  Biologiczna gąbka BF L (EX 1200 i EX Plus 1200)
  24.80

  Podwójne punkty bonusowe: Applaws, 7,5 kg

  Senior z kurczakiem
  154.80

  Duże opakowanie Eukanuba + Kong Classic M gratis!

  Adult Weight Control Large Breed, 15 kg
  159.80
 • Royal Canin Hair & Skin Care 33

  400 g
  16.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Mature, 12 x 85 g

  Mięso i ryby
  39.80

  Korzystny pakiet Purina ONE, 12 x 85 g

  Sensitive, Kurczak z marchewką
  26.80

  Megapakiet Applaws karma w galarecie dla kota, 24 x 70 g

  Tuńczyk z algami morskimi
  79.80
 • Animonda Carny Exotic, 6 x 85 g

  Kangur
  19.80

  Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem

  6 x 15 g
  4.80

  Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Ryba
  399.80

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  2 x 15 kg
  259.80
 • Pakiet Sheba Cuisine, 24 x 85 g

  Cuisine, łosoś w sosie
  49.80

  Hills Canine Puppy Large Breed, kurczak

  11 kg
  149.80

  Brit Care All Breed, Łosoś i ziemniak

  2 x 12 kg
  269.80

  6,8 kg Taste of the Wild + Dokas przysmak, 70 g gratis!

  Rocky Mountain Feline
  115.80
 • Söchting Carbonator Bio CO² - - Opakowanie uzupełniające

  29.80

  Hills Feline Young Adult Sterilised, 6 x 85 g

  Łosoś
  21.80

  Tetra EX Plus, Wkłady filtracyjne

  Filtr FF L (EX 1200 i EX Plus 1200)
  13.80

  Eukanuba Rottweiler

  12 kg
  149.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Konina
  179.00

  Felix Crispies, Mięso z warzywami

  3 x 45 g
  14.80

  Pakiet mieszany Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Koń, Jeleń, Królik
  109.80

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  3 kg
  84.80
 • Nova foods Trainer Natural Medium Puppy & Junior

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Hills Feline Sensitive Skin Adult, kurczak - - 400 g

  14.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  German Shepherd, 2 x 12 kg
  284.80

  SureFeed automat na karmę na mikrochip

  300 ml
  449.80
 • Korzystny pakiet Schesir Puppy, 12 x 150 g

  Filety z kurczaka z aloesem
  54.80

  Sera aqua-test Zestaw do analizy wody

  Zestaw
  89.80

  Royal Canin Indoor Long Hair

  2 kg
  62.80

  Porta 21 Holistic Cat, kaczka i ryż

  2 kg
  44.80
 • Drinkwell Platinum poidełko fontanna dla kotów i psów

  Filtr zapasowy (3 szt.)
  19.80

  Exclusion, konina z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.80

  DogMio Mark Nuggets, przysmak

  3 x 1 kg
  32.80

  Dwupak Purina Dog Chow, 2 x 14 kg

  Puppy Chicken, kurczak
  179.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina

  6 x 800 g
  44.80

  Trixie Natura 2 w 1 klatka z ociepleniem dla gryzoni

  116 x 65 x 113 cm
  999.00

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  200 g
  11.80

  Poidełko Catit Small Water Fountain

  Filtry zapasowe, 3 sztuki
  24.80
 • 28 + 4 gratis! Animonda vom Feinsten Adult, 32 x 100 g

  4 smaki, Mieszany pakiet II
  61.00

  Akwarium Juwel Lido 200

  Czarny
  2099.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Ultra Allergen Free z/d

  10 kg
  259.80

  Opti Life Puppy Maxi

  12,5 kg
  159.80
 • Perfect Fit Adult, z dużą ilością kurczaka

  2,9 kg
  39.80

  10+2 gratis, pakiet Schesir, 12 x 150 g

  Filet z kurczaka z wołowiną
  53.00

  Aquatlantis EasyLED Universal, świetlówki do wody słodkiej

  52 W, 1047 mm
  799.80

  Hill´s Prescription Diet Canine z/d Ultra Allergen Free

  12 x 370 g
  116.80
 • Akwarium Juwel Trigon 350 - zestaw narożny

  czarne
  4299.80

  Obroża antyszczekowa, Eyenimal Training Soft

  Obroża antyszczekowa z pilotem
  399.80

  Pakiet Cosma Thai Snackies, 5 x 22 g

  Kurczak z wątróbką i ryżem, 110 g
  44.80

  Megapakiet Felix Fantastic, 68 x 100 g w super cenie!

  Mięsne smaki, 68 x 100 g
  75.80
 • Royal Canin Veterinary Diet - Urinary S/O LP 34

  9 kg
  195.80

  Trixie Aloe Vera szampon dla psów - - 250 ml

  9.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g

  Pstrąg i kurczak z ziemniakami i pietruszką
  44.80

  Dennerle NPK Booster

  100 ml (na 1000 l)
  22.80
 • Royal Canin Bulldog Junior

  12 kg
  194.80

  Podwójna miska ze stali szlachetnej, czarny metallic

  2 x 0,75 l, Ø 16 cm
  39.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq dla szczeniąt, 2 x 15 kg
  249.80

  Mieszany pakiet próbny Almo Nature Classic w super cenie!

  3 smaki kurczaka
  14.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa