Kupując karmę kieruję się
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 8in1 Delights Dental

  XS, 7 x 12 g
  14.80

  Dwupak Josera, 2 x 15 kg

  Festival
  279.00

  11 kg+1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium/Maxi, 12,5 kg

  Maxi Junior,12,5 kg
  148.60

  Royal Canin Mini Light - - 2 kg

  49.80
 • Karlie legowisko Dogmaxx, czarne

  Ø 55 cm
  99.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Łoś
  7.80

  Royal Canin Energy, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Energy 4800
  394.80

  Bosch Adult Mini Light

  2,5 kg
  29.80
 • Feel Free szelki

  XS
  19.80

  Trixie legowisko Gino - - Dł. x szer. 80 x 55 cm

  54.80

  Barkoo Natur kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 11 cm
  9.80

  Barkoo skręcane rurki do żucia natur

  100 x 12,5 cm
  34.80
 • Hunter Listeczki miętowe

  S, 5 sztuk
  6.80

  Lukullus Natural, serca z indyka i gęś

  6 x 800 g
  44.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Junior

  1,5 kg
  49.80

  Klatka do transportu psa - - 93 x 62 x 69 cm

  179.00
 • Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 111 x 84 x 79 cm
  499.00

  Dokas Sandwich z kurczaka

  210 g
  15.80

  Naturalne żwacze wołowe jasne

  1000 g
  32.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, kaczka

  2 x 10 kg
  369.00
 • Duże opakowanie Bozita Robur + Dibo Olej z łososia gratis!

  Breeder & Puppy XL 30/14, 15 kg
  199.00

  Mieszany pakiet próbny Bosch Adult, 4 x 1 kg

  4 x 1 kg
  39.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kaczka
  169.00

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  6 x ok. 17 cm
  17.80
 • Rocco, 1 x 400 g

  Classic: Wołowina z kurczakiem
  3.80

  Trainer fitness 3 Adult Med/Maxi królik & ziemniak

  2 x 12,5 kg
  349.00

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 42 cm
  199.00

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  67.80
 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g

  Indyk i serca cielęce z wapniem
  139.00

  Bosch Bio Adult, kurczak

  2 x 11,5 kg
  249.80

  Pojemnik na pokarm - - do 25 kg suchej karmy

  44.80

  Rocco Chings Pierś z kurczaka, sucha - - 2 x 250 g

  27.80
 • Happy Dog Supreme Mini Irlandia

  2 x 4 kg
  129.00

  Buda Sylvan Special

  M: szer. x gł. x wys.: 119 x 87 x 86 cm
  399.00

  Happy Dog NaturCroq, wołowina z orkiszem

  4 x 350 g
  32.80

  Nova Foods Trainer Natural Mini, kurczak, ryż i aloes

  2 x 7,5 kg
  249.00
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, kaczka

  2 kg
  59.80

  Kawałki drobiowe

  200 g
  12.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 22 cm. 1150 g

  46.80

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Adult Sterilised, 2 x 8 kg
  265.00
 • Trixie Denta Fun Veggies

  12 cm (65 g)
  3.80

  15 kg Lukullus + Hunter Olej z łososia, 250 ml gratis!

  Wołowina charolaise i pstrąg
  159.00

  Bosch Light

  12,5 kg
  89.80

  Feel Free szelki

  XL
  19.80
 • Pakiet próbny Purizon Adult, 3 x 400 g

  3 x 400 g
  25.80

  Buda z tworzywa sztucznego Ferplast Dogvilla

  Dł. x gł. x wys.: 111 x 84 x 79 cm
  499.00

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  2 x 12,5 kg
  449.00

  Beneful Tasty Choice 2in1

  1,4 kg
  16.80
 • Royal Canin Breed Miniature Schnauzer Junior

  1,5 kg
  49.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Dziczyzna
  44.80

  Royal Canin Mini Adult Light

  12 x195 g
  64.80

  FutterBar, mieszanka płatków

  10 kg
  59.80
 • Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak

  2 x 15 kg
  294.80

  Royal Canin Urban Life Senior

  12 x 150 g
  44.80

  Kong Flyer psie frisbee

  L
  29.80

  Royal Canin Breed Bulldog Junior

  2 x 12 kg
  389.00
 • Klatka transportowa Double Door z wygodną poduszką

  63 x 55 x 61 cm
  149.00

  Barkoo skręcane rurki do żucia natur

  100 x 12,5 cm
  34.80

  Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Jagnięcina, ryż brunatny, drożdze piwne i zioła
  54.80

  CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  1500 g
  29.80
 • Dog Pool basen

  Ø x wys.: 120 x 30 cm
  149.00

  Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw - - 15 kg

  89.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Sport

  2 x 15 kg
  339.00

  Royal Canin Breed Chihuahua Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łosoś
  129.00

  Obroża Heim Stars

  50 x 2,5 cm
  49.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 400 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  69.80

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 50 cm
  199.00
 • Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Drób z jagnięciną
  17.80

  Polarowy kombinezon

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  49.80

  Kosz , jasnobrązowy

  90 x 70 x 23 cm
  99.80

  Trixie Rurki do żucia ze żwaczem - - 2 sztuki

  4.80
 • Royal Canin Medium, korzystne dwupaki

  Junior , 2 x 15 kg
  354.80

  Miękkie szelki , czarne

  Rozm. XS
  9.80

  12 kg Royal Canin Breed + plecak gratis!

  Dalmatian Junior
  219.00

  Canibit Fedelinis, paluszki

  60 g
  8.80
 • Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 2
  34.80

  8in1 Delights Grills Chicken

  80 g
  9.80

  Eukanuba Puppy Medium Breed

  15 kg
  149.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  87.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

oddam psa
0