Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  44.80

  PetSafe Obroża antyszczekowa

  Obroża
  199.00

  12 + 2,5 kg gratis! Karma Hill´s, 14,5 kg

  Adult, jagnięcina i ryż
  142.80

  Pedigree Kaumix

  4 sztuki
  3.80
 • 20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g

  Kurczak i wątróbka wołowa z warzywami
  122.60

  Mieszany pakiet próbny Animonda GranCarno, 6 x 800 g

  Pakiet 2
  44.80

  Bionic Stuffer, zabawka

  Ø 12,7 cm
  59.80

  Fitmin Dog for Life Junior Large Breed

  15 kg
  99.80
 • Royal Canin Medium Ageing 10+

  2 x 15 kg
  354.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  13,5 kg
  199.80

  Bosch Adult Fish & Potato, ryba i ziemniak - - 3 kg

  29.80

  Nutrivet Instinct Dog Treat Farm Chicken

  3 x 250 g
  49.80
 • Frolic Drobiowe pałeczki

  3 szt.
  3.80

  Dwupak Bosch

  Menu, drób, 2 x 15 kg
  204.80

  Almo Nature Adult Medium, kurczak z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 55 cm
  49.80
 • Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 70 cm
  69.80

  Mera Dog Puppy Milk

  2 x 2 kg
  129.80

  Dwupak Purina Veterinary Diets, 2 x 14 kg

  Renal Function - NF
  474.80

  Lukullus Natural, wołowina i indyk

  6 x 800 g
  44.80
 • 8in1 Vitality drożdże piwne

  260 tabletek
  32.80

  Obroża Fancy Bones

  S: obwód szyi: 22 - 35 cm, szer.: 16 mm
  5.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  4 kg
  79.80

  Mera Dog Pure, jagnięcina i ryż

  2 x 12,5 kg
  259.80
 • Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z szynką i warzywami
  69.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 11 cm
  29.80

  Penisy wołowe, końcowe części

  500 g
  19.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  279.80
 • Paluszki cielęce

  1000 g
  51.80

  Zestaw podróżny ""Dog on Tour"" - - Zestaw podróżny

  39.80

  Legowisko Dreambay, piaskowe

  80 x 65 x 25 cm
  199.00

  Caniland Soft drobiowe smakołyki XXL w wiaderku

  2 kg
  34.80
 • Pedigree Gelenk Aktiv+, 21 sztuk

  Dla dużych psów, 450 g
  29.80

  Royal Canin Medium Adult 7+

  2 x 15 kg
  354.80

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Czysta wołowina, 6 x 800 g
  89.80

  Dog Dangler, wędka treningowa

  Dł. 45 -180 cm
  59.80
 • Royal Canin Medium Light

  3,5 kg
  75.80

  Trixie Czosnek granulowany - - 3 kg

  49.80

  Taste of the Wild Sierra Mountain

  2 x 13,6 kg
  389.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  159.80
 • Mera Dog Senior

  12,5 kg
  129.80

  Wolters miska ceramiczna Luise, kremowa w róże

  S: 0,25 l, Ø 16 cm
  49.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  Drób z cielęciną
  59.80

  Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 72 x 50 x 20 cm
  179.00
 • Hunter smycz -Retriever Freestyle - - Czarna

  64.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80

  Trixie Dog Activity dysk

  Ø 23 cm
  17.80

  Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Giant Junior
  179.80
 • Karlie łóżko OrthoBed Oval, szare

  Ok. dł. x szer. x wys.: 118 x 72 x 24 cm
  399.00

  Purina Pro Plan Adult Light Original, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  299.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Ostrze 2 mm
  99.80

  Pakiet GranataPet Lieblings Mahlzeit, 12 x 400 g

  Łosoś i Indyk
  79.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. L
  79.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  12 x 400 g
  99.80

  Grau Przysmak Łakomczucha, 6 x 200 g

  Indyk z ryżem pełnoziarnistym
  35.80

  Duże opakowanie Bozita Robur , 2,5 kg gratis!

  Active & Sensitive 22/16, 12,5 + 2,5 kg
  166.40
 • 18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus!

  Adult 1-5 Large Breed, kurczak
  199.80

  Pakiet próbny Mera Dog Pure, 3 x 4 kg

  Indyk, Jagnięcina, Łosoś
  149.80

  Purizon Adult , ryba

  13,5 kg
  219.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Forest, Jeleń
  44.40
 • Megapakiet Lukullus Junior, 24 x 400 g

  Pakiet mieszany
  99.80

  Royal Canin Selection 7

  2 x 15 kg
  294.80

  Beneful Tasty Choice 2in1

  14 kg
  94.80

  Zabawka T-Bone Steak

  Dł. x szer. x wys. 30 x 18 x 7 cm
  19.80
 • Dwupak Nutro Choice

  Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  329.80

  Royal Canin Calm CD 25

  2 x 4 kg
  239.80

  8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x S
  24.80

  PetSafe Deluxe Obroża antyszczekowa

  Spray bezwonny, 2 x 70 g
  69.80
 • Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Jeleń, czarny bez i miód naturalny
  27.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 35: obw. 27 - 33 cm
  59.80

  Rocco Real Hearts, 6 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  24.80

  Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. M
  79.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g

  Indyk z wołowiną
  74.80

  Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 60 cm
  49.80

  Buda Sylvan Komfort FSC

  L: szer. x gł. x wys.: 104 x 91 x 81 cm
  379.00

  Almo Nature Adult Medium, jagnięcina z ryżem

  12 kg
  169.80
 • Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.80

  Smycz flexi Comfort Long Large, 8 m

  Czerwona
  119.00

  Poduszka Aumüller Lindo

  93 x 64 x 5 cm pasuje do rozmiaru 6
  49.80

  Eukanuba Labrador Retriever

  12 kg
  144.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0