Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • FURminator deShedding Tool dla kota

  Duże koty / długość sierści powyżej 5 cm
  119.00

  Trixie 2 plakietki do szelek (rozm. 11 x 3 cm)

  DIVA
  14.80

  Hills Canine Adult 1-6 Light, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa

  450 ml, Ø 20 cm
  9.80
 • Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  15 kg
  159.80

  Liofilizowane przysmaki Thrive ProReward

  Wątroba, 3 x 60 g
  49.80

  Purina Veterinary Diets Urinary - UR

  14 kg
  229.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g

  Kurczak w sosie
  7.80
 • Gimpet Jogurt dla kotów

  150 g
  5.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający

  20 l (ok. 9 kg)
  49.80

  Eheim Professionel Komplet wkładów filtracyjnych - - 2224 / 2324

  109.00

  Bosch Bio Adult, kurczak

  11,5 kg
  129.80
 • Dwupak Bozita Robur

  Light & Sensitive 19/07, 2 x 12,5 kg
  379.80

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  12 kg
  179.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x S
  24.80

  Sanabelle, 10 kg + Perfect Care ręcznik z mikrofazy gratis!

  Senior
  122.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 170 g

  Tuńczyk i sardynki
  27.80

  Pakiet Stuzzy Cat w saszetkach, 24 x 100 g

  Szynka
  45.80

  Hills Canine Medium Mature Adult 7+, kurczak

  2 x 12 kg
  299.80

  Dennerle Trocal T8 Super Color Plus Świetlówka

  15 W, dł. 43,8 cm
  89.80
 • 10 + 2 kg gratis! Josera, 12 kg

  Carismo Adult Senior/Renal
  149.80

  10 kg Royal Canin dla kota + potrójne punkty bonusowe!

  Sterilised Appetite Control
  184.80

  21 + 3 gratis! Schesir w galarecie, 24 x 85 g - - Tuńczyk z surimi

  69.20

  Royal Canin Pure Feline Vitality

  2 x 3 kg
  164.80
 • Obroża Heim Buffalo

  Obwód szyi: 40-50 cm
  74.80

  JR Farm Food Adult dla myszoskoczków

  500 g
  15.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Indyk
  99.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg
  159.80
 • Almo Nature Adult Medium, jagnięcina z ryżem

  2 x 12 kg
  299.80

  JR Farm Grainless dzwoneczek z siana z hibiskusem

  2 x 1 szt.
  17.80

  Korzystny pakiet Feringa Menu, 12 x 200 g

  Kurczak z dynią i kocimiętką
  74.80

  Zestaw ROGZ Alpinist: smycz + obroża, limonkowe

  Obroża XL, obwód szyi: 43 - 68 cm + smycz L
  109.80
 • Zestaw akwarium Juwel Rio 400

  czarne
  3999.00

  Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 12 x 185 g

  Tuńczyk z kalmarami
  56.80

  Pakiet Cosma Nature, 24 x 70 g

  Łosoś
  69.80

  Wolters Magic Flowers zimowy płaszczyk

  Dł. grzbietu 42 cm
  159.80
 • Hunter Outdoor transporter

  L: dł x szer x wys: 91 x 61 x 58 cm
  299.00

  Hills Feline Adult, jagnięcina - - 10 kg

  189.80

  Tunel dla kota Royal Pet Black XXL, czarny

  50 x 35 x 28 cm
  49.80

  Savic Nestor XXL kuweta dla kota

  Filtr zapasowy, 1 szt
  6.80
 • Iams Adult, z rybami morskimi

  2 x 10 kg
  269.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  194.80

  Trixie tunel z naturalnego drewna

  Rozmiar M: dł. x szer. x wys.: 20 x 17 x 7,5 cm
  19.80

  Drzwiczki klapowe Staywell 640

  Białe
  229.00
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, morelami i ogórecznikiem
  99.80

  Miamor Sensibel 6 x 100 g

  Wołowina z ryżem
  15.80

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x200 g Healthy Biscuits gratis!

  Adult Weight Control Medium Breeds, 15 kg
  159.80

  Hunter Szelki do auta Easy Comfort

  Rozmiar XL: regulowany obwód brzucha 70 - 90 cm
  169.00
 • Pakiet Gourmet Perle, 24 x 85 g

  Mięso z warzywami
  44.80

  Hugro Bio-legowisko z włókien konopii

  3 x 50 g
  19.80

  Przysmak z płuc konia

  1200 g
  69.80

  Sanabelle, 10 kg + Perfect Care ręcznik z mikrofazy gratis!

  Light
  114.80
 • Nano Marinus Cube Complete PLUS 30 l

  30 x 30 x 35 cm
  999.80

  Hills Prescription Diet Feline I/D, puszki

  6 x 156 g
  39.80

  Almo Nature Classic, 6 x 70 g

  Kurczak i ananas
  19.80

  Wolters Professional Comfort nylonowe szelki , mango

  Rozm. 1: obwód klatki: 35 - 40 cm
  89.80
 • Wahre Liebe dla władcy domu

  400 g
  13.80

  JR Farm Chipsy marchewkowe

  125 g
  6.80

  Happy Dog Sano-Croq N

  2 x 7,5 kg
  189.80

  Miamor Ragout Royale Cream, 6 x 100 g

  Cielęcina w kremie z pomidorów
  15.80
 • Gourmet A la Carte, 6 x 85 g

  Łosoś
  12.80

  Leo - wędka dla kota

  3 sztuki
  14.80

  Greenies Regular przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  6 szt.
  39.80

  32 x 100 g Animonda vom Feinsten + podwójne punkty bonusowe! - - Adult, Koktajl wielomięsny

  69.80
 • Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Bunny Bed o´Linum naturalna podsciółka lniana

  35 l
  46.80

  Ceramiczna miska z motywem kości

  600ml, Ø 15 cm
  14.80

  Whiskas Mini, 6 x 50 g

  Indyk, cielęcina i groszek, wołowina i marchewka
  6.80
 • Royal Canin Sterilised +7

  1,5 kg
  51.80

  Vitakraft Multipack krakersy dla świnek morskich - - 3 x 3 sztuki (miód, owoce, orzechy)

  19.80

  Megapakiet: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  149.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Jagnięcina
  17.80
 • Royal Canin Energy

  5 x 50 g
  17.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Kawałki cielęciny
  64.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z dziczyzną
  129.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z warzywami
  69.80
 • Animonda vom Feinsten Senior, 6 x 150 g

  Wołowina z drobiem
  17.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g

  Kaczka ze szpinakiem
  74.80

  Duże opakowanie Applaws + CANIBIT Ciasteczka, 275 g gratis!

  All Breed Adult Lite, kurczak, 12,5 kg
  229.80

  Megapakiet: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Dziczyzna z makaronem
  149.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0