wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie szczotka z elementem czyszczącym - 13 x 6 cm

  7.80

  TetraAqua EasyBalance - 500 ml

  49.80

  Cosma Nature, 6 x 70 g - Kurczak i ser

  19.80

  Almo Nature Anti Hairball, kurczak i ryż - 2 x 2 kg

  94.80
 • Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Królik

  44.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 150 g - Wołowina ze spiruliną

  39.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - No Grain, kurczak

  236.80

  Terra Canis, 1 x 400 g - Jagnię z cukinią, prosem i koperkiem

  12.80
 • Trixie Dog Activity Poker Box zabawka - 31 x 10 x 31 cm

  73.80

  Hills Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat - 3,5 kg

  94.80

  Korzystny pakiet Applaws Cat Patè, 12 x 100 g - Łosoś

  32.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z warzywami

  32.80
 • Animonda Carny Adult, 6 x 200 g - Koktajl wielomięsny

  15.80

  Hill´s Prescription Diet Feline c/d Multicare, łosoś - 12 x 85 g

  39.80

  Dwupak Fitmin Program, 2 x 15 kg - Medium Light

  284.80

  Hunter obroża Swiss - Obwód szyi: 35-39,5 cm

  89.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult ryby, 32 x 100 g - 4 smaki, Mieszany pakiet

  65.80

  Savic Oscar kuweta dla kota - Filtr zapasowy, 1 szt.

  7.80

  Megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Wołowina

  65.80

  Beaphar Dieta na nerki - Jagnięcina, 12 x 100 g

  37.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i serce

  47.80

  Nutro Choice Adult, kurczak - 12 kg

  159.80

  Biokats Duo Active Classic żwirek dla kota - 14 l

  39.80

  12,5/11,5 kg Bosch HPC/ LPC + pojemnik na karmę gratis! - HPC Plus Struś & ziemniaki, 12,5 kg

  169.80
 • Wonderland Bogie Wheel Drewniany kołowrotek - Ø 29 cm, wys. 32 cm

  69.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g - Mieszany pakiet

  139.80

  Karma Nutrivet Instinct Regional Meat Farmer - 12 kg

  219.80

  Maszynka do strzyżenia Moser Arco - Olej do pielęgnacji maszynek, 200 ml

  34.80
 • Trixie pluszowa myszka wypełniona kocimiętką - 3 sztuki

  17.80

  Klatka dla ptaków Finca Melodia - 75,5 x 45 x 90,5 cm

  159.80

  Dwupak Wolf of Wilderness, 2 x 12 kg - Blue River - łosoś

  379.80

  Royal Canin Adult - Vet Care Nutrition - 2 x 8 kg

  389.80
 • Podwójna miska ze stali szlachetnej - 2 x 200 ml, Ø 13 cm

  19.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g - Dziczyzna ze szpeclami, jabłkiem i żurawiną

  9.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 200 g / 190 g - No. 105, łosoś (12 x 190 g)

  79.80

  22 + 2 gratis! Royal Canin Mini, 24 x 195 g - Adult Light

  104.00
 • Dwupak Hills Feline - Senior Healthy Ageing 11+, 2 x 8 kg

  389.80

  Drzwi Pet Mate, 4 sposoby zamykania - kolor biały

  89.80

  Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna - 55 x 15 g

  49.80

  Briantos Adult Fit & Care - 14 kg

  119.80
 • Mera Dog Pure, indyk i ziemniaki -12,5 kg

  198.80

  Grau Puszka dla Łasucha, bez zbóż, 6 x 200 g - Kurczak i cielęcina

  34.80

  Savic kuweta z niskim rantem - Jasnoszaro-biała

  14.80

  Żwirek miesiąca: Tigerino Canada, 2 x 15 kg w super cenie! - Nieperfumowany

  79.80
 • Catit kuweta dla kota - Biało-różowa

  84.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g - Kurczak z serem

  30.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g - Kurczak i młode sardynki

  94.80

  Forza 10 Maxi Diet, ryba - 12 kg

  199.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina - 6 x 400 g

  27.80

  Gourmet Gold Mus, 12 x 85 g - Wołowina

  17.80

  Trixie Cat obroża dla kota - 1 sztuka

  5.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Ser

  4.80
 • Acana Puppy Small Breed - 2 x 6,8 kg

  239.80

  Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 3 x ok. 32 cm

  45.80

  Canibit skóra wołowa z sierścią - 1000 g

  49.80

  14 + 2 gratis! Bozita w galarecie, 16 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  53.20
 • Royal Canin Sterilised 37 - 12 kg

  176.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z sercami drobiowymi

  129.80

  Catpoint zbrylający się żwirek dla kota - 5 l (4,4 kg)

  12.80

  Przekąski dla koszatniczek JR Farm - 250 g

  12.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne - Pierś królika

  6.80

  Royal Canin Instinctive +7 w galaretce - 24 x 85 g

  67.80

  Benek Super CORNCat Morska Bryza żwirek dla kota - 7 l

  17.80

  Royal Canin Renal Select Feline - Veterinary Diet - 2 x 4 kg

  229.80
 • Dwupak Happy Cat Supreme Fit & Well, 2 x 10 kg - Adult z łososiem atlantyckim

  289.80

  Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 45 cm

  69.80

  Hill´s Prescription Diet Canine Metabolic - 24 x 370 g

  189.80

  MAC´s Cat Sensitive karma dla kota, 6 x 200 g - Jagnięcina

  27.80
 • JR Birds Individual karma dla papużek falistych - 1 kg

  19.80

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g - Plus tran - wołowina

  77.80

  Gaya, kawałek rogu bawoła indyjskiego do gryzienia - Rozm. M

  34.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 156 g - Filet z tuńczyka

  33.80
 • Naturalny żwirek - 2 x 15 kg

  109.80

  Versele-Laga Terracemix - 15 kg

  89.80

  Kaganiec Baskerville Ultra - Rozm. 1

  27.80

  Hunter obroża dla kota Flashlight - Żółta

  14.80
 • Royal Canin Mini Light Weight Care - 2 kg

  49.80

  Hydor Prime, filtr zewnętrzny - 10, do 150 litrów

  199.80

  Pakiet próbny: Vilmie Siano z górskich łąk + pokarm! - 2,5 kg Siano z górskich łąk + 1 kg pokarm dla królika miniaturowego

  26.80

  Almo Nature Holistic, kurczak z ryżem - 12 kg

  169.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa