Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Orijen Puppy

  2 x 13 kg
  499.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Mini Baby & Junior 29, 2 x 4 kg
  109.80

  Defu Bio Senior

  12,5 kg
  219.80

  34,2 l + 3,8l gratis! Benek Super Crystal

  Crystal Lawenda
  99.80
 • Catessy Kawałeczki w sosie, 6 x 400 g

  Królik z indykiem
  12.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Renifer
  169.80

  Optimanova Adult Digestive Królik & Ziemniaki

  2 x 12 kg
  449.80

  Luposan tabletki wzmacniające stawy

  400 g (ok. 200 tabletek)
  179.80
 • Whiskas Adult z tuńczykiem - - 4 kg

  36.80

  Megapakiet Beaphar Dieta na nerki, 24 x 100 g

  Łosoś
  79.80

  Frolic Soft & Crispy z kurczakiem

  3 kg
  26.80

  Świetlówki: Dennerle Trocal T8 Special Plant SuperColorPlus

  2 x 18 W, dł. 59 cm
  159.80
 • Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  42.80

  Almo Nature Green Label Natural Soup, 6 x 140 g

  Filet z kurczaka
  34.80

  Dog Activity Gambling Tower, zabawka na inteligencję

  ø x wys.: 25 x 27 cm
  69.80

  Materac Brownbay

  140 x 105 x 17 cm
  249.80
 • Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  450 g
  25.80

  Bozita Feline Kitten

  400 g
  12.80

  Księżniczka Roszpunka drapak dla kota

  Beżowy (2 paczki*)
  399.00

  zoolove, tuńczyk

  6 x 140 g
  29.80
 • Wiszący domek Sputnik Edycja specjalna: kolor lila/róż

  XL: 29 x 26 x 19 cm
  22.80

  Koc dla kota Vetbed Isobed SL, szary/czarny

  75 x 50 cm
  39.80

  Propolis - spray ochronny do łap - - 150 ml

  24.80

  CANIBIT Uszy królika

  600 g
  42.80
 • Dwupak Mera Dog

  Senior, indyk & ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80

  Grau Miezelinos Kitten, z drobiem i rybą

  2 x 2,5 kg
  169.80

  Perfect Fit In-Home, z łososiem

  1,4 kg
  22.80

  Hills Natures Best Canine Puppy Large/Giant

  2 x 12 kg
  339.60
 • Heim Pomarańczowa linka treningowa

  500 x 0.6 cm
  24.80

  Pakiet oszczędnościowy: Outback Klatka Kompakt + osłona

  Kompakt II: wys. x dł. x szer.: 92 x 116 x 63 cm
  399.00

  Integra Protect Sensitive, 6 x 600 g

  Konina i amarantus
  39.80

  Izolacja do budy Spike Komfort

  S: dł x szer x wys: 56 x 57 x 50 cm
  79.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Sterilised w sosie
  69.80

  Domek Funny Stripes

  Dł. x szer. x wys: 50 x 50 x 42 cm
  79.80

  RINTI Canine Renal

  400 g
  6.80

  Bob Martin Zestaw trzech połówek kokosów dla dzikich ptaków

  2 x zestaw 3-częściowy
  34.80
 • Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  XS, 7 x 12 g
  12.80

  Uszy wieprzowe

  1000 g
  59.80

  Royal Canin Breed Yorkshire Terrier Adult

  7,5 kg
  139.80

  Zabawka dla kota Wełniana Myszka

  3 sztuki
  9.80
 • Savic Psi bar Ergo Feeder

  2 x 1,5 l
  79.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi

  antracytowy
  19.80

  Świetlówki: Dennerle Trocal T8 Special Plant SuperColorPlus

  2 x 38 W, dł. 104,7 cm
  189.80

  Rinti Chicko, 170 g

  Wołowina
  17.80
 • Mieszany pakiet Kolba JR Farm Farmys Grainless

  3 x 2 sztuki
  27.80

  Porta 21 Feline Finest Sensible, bez zbóż

  2 x 10 kg
  269.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Cielęcina, 290 g
  54.80

  66 x 100 g Iams w SUPER CENIE

  Adult, Ryba w sosie
  149.80
 • Dwupak Royal Canin Kitten

  Kitten Sterilised, 2 x 4 kg
  199.80

  Purina Cat Chow Adult Salmon & Tuna, łosoś i tuńczyk

  15 kg
  129.80

  DeliBest Premium Beef Twister

  2 x 150 g
  19.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka

  38 W, dł. 104,7 cm
  79.80
 • Crispy Sticks z warzywami

  4 x 55 g
  12.80

  Mera Dog Senior

  2 x 12,5 kg
  249.00

  Purina Pro Plan Adult Large Robust, kurczak i ryż

  2 x 14 kg
  319.80

  10+2 kg gratis! Optimanova karma

  Large Puppy Kurczak & Ryż
  124.80
 • Mucki trawa dla ptaków

  Opakowanie uzupełniające
  4.80

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Kurczak, 150 g
  44.80

  Sanabelle Senior

  2 kg
  39.80

  32 x 100g Animonda vom Feinsten + przysmak Dokas gratis! - - Drób z cielęciną

  69.80
 • Hunter Calcium Milk Bone Kość z wapniem

  24 g
  2.80

  Dennerle Bio 60 Profi Komplet

  Dla akwariów do 60 l
  79.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, owoce morza, 5 x 60 g
  23.20

  Duże opakowanie Eukanuba + szampon Trixie Aloe Vera gratis!

  Daily Care Sensitive Digestion, 12,5 kg
  144.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g

  2 smaki, Mieszany pakiet
  32.80

  DogMio Duos, przysmak

  5 kg
  34.80

  Pojemnik na pokarm - - do 25 kg suchej karmy

  44.80

  TetraPond Sticks dla rybek stawowych

  7000 ml
  49.80
 • Yarrah Bio kawałeczki w sosie, 6 x 100 g - - Kurczak z makrelą

  17.80

  14 kg Purina Dog Chow + Trixie Aloe Vera szampon gratis!

  Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż
  99.80

  Trixie poduszka dla kota z owczej wełny

  45 x 45 cm
  69.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g

  Kurczak i ryż (Sensitive)
  109.00
 • Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  15 kg
  159.80

  Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22

  2 x 14 kg
  474.80

  Flamingo Blend żwirek zbrylający się

  2 x 15 kg
  114.80

  Chocolate Paradise II drapak dla kota (*towar kat. B)

  Brązowy
  329.80
 • Applaws Selection, 12 x 70 g

  Tuńczyk i sardele
  42.80

  Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby

  300 g
  19.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - - Drób z wątróbką

  42.40

  Korzystny pakiet Catessy Chrupiący przysmak, 3 x 65 g

  Mieszany, 3 różne smaki
  6.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa