wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Kurczak i ryż
  129.00

  Royal Canin Medium Adult - - 15 kg

  169.00

  12 x 400 g Herrmanns bio + przysmak gratis!

  Kurczak z marchewką i ryżem
  99.60

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 55 cm
  51.80
 • Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. M
  29.80

  Rinti Pur Junior, 6 x 800 g - - Kurczak

  49.80

  Eukanuba Adult Small Breeds, kurczak

  2 x 7,5 kg
  194.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak

  2 kg
  59.80
 • Korzystny pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry

  24 x ok. 17 cm
  69.80

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż, 14 kg
  159.80

  Savic Psi bar Ergo Feeder

  Wys. x głęb.:18,5 cm , 2 x 0,85 l
  59.80

  Innotek Obroża antyszczekowa

  Bateria alkaliczna, 6 V
  11.80
 • Royal Canin Mini Adult - - 2 kg

  51.80

  Orijen Regional Red przysmak

  3 x 56,7 g
  61.20

  Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Cielęcina z jagnięciną
  24.80

  18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus!

  Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak
  199.00
 • Pet Head Lifes An Itch, szampon dla zwierząt

  475 ml
  49.80

  Skacząca piłka ""z labiryntem""

  Ø 10,5 cm
  29.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Junior, 24 x 150 g - - Drób z sercami indyczymi

  59.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Wołowina, 290 g
  54.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Junior Active, 15 kg
  185.00

  CANIBIT Top Snack Mini mieszanka z wołowiny Angus

  500 g
  22.80

  14/15 kg Beneful w jeszcze niższej cenie!

  Happy Maturity 7+, 15 kg
  79.80

  Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg

  Large Breed
  334.80
 • Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  12.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  15 kg
  159.00

  Vitakraft, paseczki jagnięce

  3 x 80 g
  19.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  2 x 12,5 kg
  289.00
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult, jagnięcina

  2 x 10 kg
  339.00

  Royal Canin Renal RF 16

  14 kg
  239.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  2 x 10 cm
  11.80

  Orijen Black Angus przysmak

  3 x 56,7 g
  69.80
 • Rocco Uszy wołowe, naturalne

  30 sztuk
  42.80

  Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Breeder & Puppy XL 30/14, 2 x 12,5 kg
  359.00

  Pitti Boris Aktiv, jagnięcina z ryżem

  15 kg
  49.80

  12,5 kg Exclusion + suszony przysmak gratis!

  Ryba z ziemniakami + Trixie Szprotki suszone, 400 g
  229.00
 • Sofa Wellness Divan

  85 x 65 x 30 cm
  349.00

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Renifer

  69.80

  Trixie Kość do żucia z supełkiem

  25 cm. 180 g
  8.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, mała

  Wołowina, 2 x 40 g
  11.80
 • Lindo ciemnobrązowy kosz

  Rozm. 5: dł. x szer. x wys.: 91 x 64 x 30 cm
  89.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Łosoś z ryżem
  129.80

  Eukanuba 15 + 3 kg gratis!

  Puppy Large Breed, kurczak
  159.00

  RINTI Canine Diabetes

  400 g
  6.80
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Łoś

  69.80

  Smycz Flexi Giant Professional, 10 m

  Czarna
  159.00

  Megapakiet Animonda GranCarno Senior, 24 x 400 g

  2 smaki
  89.80

  12,5 kg Mera Dog karma + przysmak gratis!

  Junior 1
  139.00
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Wołowina z kurczakiem
  24.80

  Rinti Filetto w sosie, 18 x 125 g

  Kurczak i jagnięcina
  67.80

  Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.00

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Przełyki wołowe, 1500 g

  1500 g
  59.80
 • CANIBIT Przełyki wołowe

  300 g
  34.80

  8in1 Delights kości z kurczakiem

  XS, 7 x 12 g
  12.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Szynka
  27.80

  Royal Canin Hepatic HF 16

  12 kg
  214.80
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Bio Puppy, kurczak , 2 x 11,5 kg
  259.00

  Dwupak Bozita

  Original XL, 2 x 15 kg
  219.00

  Duże opakowanie Eukanuba + zabawka sęp Gustav gratis!

  Adult Large Breed, kurczak, 15 kg
  154.80

  Smycz Flexi Neon, 8 m

  Rozm. Giant L
  119.00
 • Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. L: dł. grzbietu 50 cm
  69.80

  Purina DeliBakie Rolls

  320 g
  8.80

  Trixie mata ochronna do samochodu w rozmiarze XXL

  215 x 145 cm
  59.80

  Royal Canin Breed Pug Adult

  2 x 3 kg
  154.80
 • Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Kurczak (400 g)
  109.00

  Josera Optiness Adult Medium/Maxi

  4 kg
  59.80

  Małe opakowanie Royal Canin Size + Rocco Chings gratis!

  Medium Sensible, 4 kg
  77.80

  Josera High Energy Adult Active

  15 kg
  139.00
 • Rocco Chings Summer, kurczak z ananasem

  2 x 70 g
  8.40

  Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini
  84.80

  Purizon Puppy

  13,5 kg
  199.00

  Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czerwone

  Rozm. S
  24.80
 • Almo Nature Adult Large, kurczak z ryżem

  12 kg
  169.00

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Life & Care, kurczak, 2 x 12,5 kg
  309.00

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Kurczak i ryż
  129.00

  Mera Dog Energy

  2 x 12,5 kg
  259.00
 • Dwupak Fitmin

  Dog for Life Adult Large Breed, 2 x 15 kg
  199.00

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 kg
  52.80

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  Spain: Kurczak z ryżem Paella i warzywami
  24.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  159.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0