wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trainer Fitness 3 Adult Med/Maxi ryba & kukurydza

  2 x 12,5 kg
  349.00

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Starter Mother & Babydog, 2 x 8,5 kg
  289.00

  Luposan Plaquex - ochrona zębów Twojego psa

  750 g
  99.80

  Lilys Kitchen, kurczak i kaczka

  2 x 7 kg
  399.00
 • Obroża antyszczekowa ze sprayem Commander i pilotem

  2 x 70g Uzupełniający spray Citronella
  69.00

  Mieszany pakiet próbny Bosch Adult, 4 x 1 kg

  4 x 1 kg
  44.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów

  Rozm. L: obwód 70 - 90 cm
  29.80

  Automat do karmy TX4 Plus

  szaro-czarny
  159.00
 • Szelki Julius-K9 Power Black

  Mini: obwód w piersiach 51 - 67 cm
  74.80

  Josera Kids Junior

  2 x 15 kg
  285.00

  Transporter Gulliver

  Rozm 4: dł. x szer. x wys.: 72 x 52 x 51 cm
  219.00

  NiteDawg pokrowiec na obroże

  17 x 3 cm
  59.80
 • Kacze żołądki

  200 g
  16.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g

  Serca z indyka i gęś
  99.00

  Komplet Hunter Freestyle: smycz i obroża, czarna

  Obroża rozm.: 60 cm, smycz 200 cm
  124.80

  Legowisko Vanilla

  50 x 45 x 12 cm
  39.80
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą

  70 g
  6.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 45 cm
  39.80

  Hills Canine Senior, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  295.00

  Grau Excellence Adult Sensibel z jagnięciną

  2 x 5 kg
  229.00
 • Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina

  4 x 250 g
  78.40

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kaczka z jabłkiem, 2 x 70 g
  8.40

  Ostrza wymienne do maszynek Oster

  Nr. 7F (dł. 3,2 mm)
  119.00

  Rinti Chicko, 250 g

  Kaczka
  17.80
 • Pedigree Schmackos, z kurczakiem

  40 sztuk
  13.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  15 kg
  99.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 12 cm. 520 g
  19.80

  Dwupak Purizon, 2 x 13,5 kg

  Pakiet mieszany
  379.00
 • Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  2 x 15 kg
  329.00

  Royal Canin Medium Adult 7+

  2 x 15 kg
  349.00

  Simpson Premium Sensitive Adult Salmon & Potato

  2 kg
  39.80

  Tartan Poduszka

  90 x 70 x 7 cm
  59.80
 • Torba transportowa

  M: dł. x szer. x wys.: 46 x 24 x 27 cm
  79.80

  Puppia® Weste Dog Story uprząż , brązowa

  Rozm. M: obwód 37 - 39 cm
  99.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Koktajl wielomięsny
  44.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kaczką

  1 x 15 cm
  11.80
 • 9 x 300 g Rinti Pur + 70 g Pierś z kurczaka z rybą!

  Serca drobiowe z makaronem
  39.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Maxi Ageing 8+, 15 kg
  179.00

  Happy Dog Supreme 4 kg + pokrowiec na telefon gratis!

  Irlandia
  69.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  289.00
 • Korzystny pakiet Almo Nature Bio Paté, 18 x 300 g

  Z cielęciną i warzywami
  99.80

  Royal Canin Breed Cavalier King Charles Adult

  1,5 kg
  49.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z reniferem
  19.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + RC puszka gratis!

  Health Nutrition Dermacomfort Maxi, 12 kg
  169.00
 • Karlie legowisko Dogmaxx Cream

  Ø 55 cm
  129.00

  Megapakiet Lukullus Wiosenne Menu

  24 x 800 g Wiosenne Menu
  159.00

  Piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  24.80

  Dwupak Pedigree, 2 x 13/15 kg

  Junior, z kurczakiem i ryżem, 2 x 15 kg
  189.80
 • Dwupak Eukanuba Small & Medium Breed

  Medium Breed, kurczak, 2 x 15 kg
  299.80

  Namiot

  L: dł. x szer. x wys.: 71,1 x 71,1 x 83,8 cm
  99.80

  Purizon Adult, ryba

  2 kg
  52.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. XL: dł. grzbietu 60 cm
  79.80
 • Zabawka Świnka do masażu

  Ø ok. 8 cm
  17.80

  Zabawka Prawdziwy Szop Pracz

  ok 40 x 14 x 9 cm
  19.80

  Płotek Indoor Agility

  68 x 32 x 58 cm
  79.80

  Acana Pacifica karma

  13 kg
  239.00
 • Dog’s Favorit Okruchy

  15 kg
  64.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  2 x 12,5 kg
  299.80

  Hunter Trainer, 200 g

  3 x Multibone
  19.80

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kurczak z serem, 2 x 70 g
  8.40
 • Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kaczka z ananasem i kiwi, 5 x 100 g
  34.80

  Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby

  225 g
  15.80

  Obroża skórzana Heim Łapa

  Rozm. 45: obw. 33 - 41 cm
  79.80

  Purina Dog Chow Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  194.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Adult Sensitive, ryba

  2 x 10 kg
  369.00

  5 + 1 gratis! 6 x 400 g GranataPet DeliCatessen

  Baranina i ziemniaki
  34.80

  Josera Balance Senior/Light

  4 kg
  59.80

  Długi kombinezon

  Rozm. S: dł. grzbietu 35 cm
  39.80
 • Pluszowy sześcian z czterema piłkami do gry

  ok. 21 cm
  49.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Serca drobiowe
  72.80

  Happy Dog Supreme Mini Baby & Junior 29

  2 x 4 kg
  119.00

  Duże opakowanie Bosch + Dysk Trixie Dog Activity gratis!

  Special Light, 12,5 kg
  115.00
 • Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  10 kg
  149.00

  5 + 1 gratis! 6 x 800 g Rocco Real Hearts

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  33.00

  Purina Dog Chow Adult Mixed Meat, kurczak indyk

  15 kg
  94.80

  2 x Animonda mięsne pałeczki / paski+ Snackbox gratis!

  Mięsne paski
  59.60
 • 8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  3 x L
  27.80

  Eukanuba Golden Retriever

  12 kg
  159.00

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  275 g
  11.80

  Animonda GranCarno Senior, 6 x 400 g

  Kurczak z sercami indyczymi
  24.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0