wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Beneful Small Bites

  1,4 kg
  19.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Jagnięcina
  169.00

  Dwupak Happy Dog Natur, 2 x 10/15 kg

  Mieszanka Płatków, 2 x 10 kg
  189.00

  Podkładka pod miskę Fancy Paws

  54 x 42 cm
  9.80
 • Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog

  2 x 15 kg
  385.00

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Cielęcina z płatkami owsianymi
  89.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur karma , 6 x 400 g

  Dziczyzna
  44.80

  Kaganiec Baskerville Ultra

  Rozm. 2
  34.80
 • Lukullus Junior, serca indycze z jagnięciną

  6 x 800 g
  44.80

  Megapakiet Rocco Menu, 24 x 800 g

  Jagnięcina z warzywami i ryżem
  129.00

  10 + 2 gratis! 12 x 400 g Herrmanns Bio-Menu

  Kurczak z marchewką i ryżem
  76.20

  Hills, 12 kg + ręcznik gratis!

  Medium Mature Adult 7+, kurczak
  155.00
 • Dwupak Hills

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  289.00

  Royal Canin Mini, korzystne dwupaki

  Light, 2 x 2 kg
  89.80

  Royal Canin Mini Mature + 8

  6 x 195 g
  37.80

  Hunter Miska ze stali szlachetnej

  0,35 l, Ø 11 cm
  12.80
 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. M, smycz 110 cm
  17.80

  Orijen Adult

  13 kg
  255.00

  Duże opakowanie Bozita + 250 g Rocco Chings gratis!

  Original Plus 22/11
  129.00

  Happy Dog Supreme My Little Irland

  2,5 kg
  54.80
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Special Light, drób i ryż, 2 x 12,5 kg
  199.00

  GranataPet Pur Sensitive 6 x 400 g

  Koń
  59.80

  Miska ze stali szlachetnej Design

  0,6 l, Ø 14 cm
  11.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Puppy Sensitive, łosoś i ryż, 2 x 14 kg
  309.00
 • Hunter Listeczki miętowe

  M, 9 sztuk
  17.80

  Hills Natures Best Canine Adult Large / Giant

  2 x 12 kg
  355.00

  Bosch Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 15 kg
  194.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + przysmak Rinti Chicko gratis!

  Adult Large Breed, kurczak i ryż, 12 kg + Rinti Chicko, kaczka
  179.00
 • Pedigree Jumbone Large

  Wołowina, 210 g
  7.80

  Eukanuba Boxer

  12 kg
  159.00

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Rozm. 3
  109.00

  Stojak z dwiema miskami stalowymi

  2 x 4,2 l, Ø 28 cm, wysokość do 60 cm
  89.80
 • Trixie Kopytka z mięsnym farszem

  10 sztuk
  29.80

  Pakiet próbny Happy Dog My Little

  3 x 2,5 kg Africa, Neuseeland, Irland
  179.00

  Transporter Gulliver

  Rozm 5: dł. x szer. x wys.: 79 x 58 x 60 cm
  279.00

  Rocco Chings Winter, z jabłkiem lub serem

  Kurczak z serem, 70 g
  4.80
 • 8in1 Delights Dental

  S, 7 x 35 g
  54.80

  Royal Canin Mini Adult

  8 + 1 kg gratis!
  119.80

  Mieszany pakiet Cookie´s Delikatess, 4 x 200 g

  Kurczak
  49.80

  Trixie Walker Care Comfort buty

  Rozm. XXXL, 4 szt.
  64.80
 • Podwójne punkty bonusowe 13,5 kg Purizon Adult sucha karma

  Adult, kurczak z rybą
  179.00

  Bosch Bio Adult, kurczak

  2 x 11,5 kg
  239.00

  Rocco Uszy wołowe, naturalne

  100 sztuk
  129.00

  Korzystny pakiet Exclusion Diet, 12 x 400 g

  Jeleń z ziemniakami
  129.00
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. S: obwód: 30 - 45 cm
  39.80

  Animonda mięsne pałeczki

  200 sztuk
  54.80

  8in1 Fillets Pro Breath, 80 g

  3 x S
  27.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Junior kurczak z cielęciną
  67.80
 • Pojemnik na pokarm

  do 25 kg suchej karmy
  49.80

  Bozita Robur Performance 33/20

  15 kg
  199.00

  HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 42 cm
  219.00

  Rinti Chicko, 170 g

  Szynka
  17.80
 • Mieszany pakiet przysmaków Bosch Goodies

  48 x 30 g
  59.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  5 rodzajów mięsa
  45.80

  Proszek wzmacniający stawy Luposan Original

  600 g
  94.80

  Lupo Sensitiv 24/10

  5 kg
  79.80
 • 5 + 1 gratis! Naturediet Certified Holistic, 6 x 390 g

  Kurczak
  20.60

  Royal Canin Breed West Highland White Terrier Adult

  3 kg
  79.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Large Breed, 2 x 15 kg
  309.80

  Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż

  2,5 kg
  64.80
 • Dwupak Eukanuba Weight Control, 2 x 15 kg

  Large Breed
  309.00

  Trixie Kość z farszem ze żwaczy

  17 cm. 115 g
  6.80

  Vetbed® Premium kocyk , szary

  150 x 100 cm
  179.00

  Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes

  2 x 12,5 kg
  279.00
 • Dwupak Bosch, różne smaki

  Young & Active, kurczak, 2 x 12,5 kg
  309.00

  DogMio Duos, przysmak

  5 kg
  34.80

  Korzystny pakiet Schesir Fruit, 12 x 150 g

  Kurczak i ananas
  57.80

  Royal Canin Medium Ageing 10+

  2 x 15 kg
  349.00
 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czerwone

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  24.80

  Pedigree Adult Mini, 5 rodzajów mięs

  1,5 kg
  16.80

  Lilys Kitchen Puppy, kurczak i łosoś

  3 x 1 kg
  99.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Obesity Management DP 34, 2 x 14 kg
  454.80
 • Terra Canis, 6 x 400 g

  Kurczak z amarantem, pomidorami i bazylią
  69.80

  Żwacz jagnięcy

  500 g
  29.80

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Wołowina z gryką i owocami (bezglutenowy)
  45.80

  Przyczepka rowerowa No Limit Doggy Liner

  Doggy Liner 1: dł. 158 x szer. 80 x wys. 86 cm / do 40 kg
  629.00
 • Defu Bio Organic przysmak

  2 x 200 g
  24.80

  Purizon Adult, kurczak z rybą

  2 kg
  44.80

  Nova Foods Trainer Natural Maxi, kurczak ryż i aloes

  12,5 kg
  159.00

  10 + 2 gratis! Rinti Pur Kennerfleisch, 12 x 400 g

  Ryba morska
  49.60

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

Zatrucie cebulą

 Jak powszechnie wiadomo, naszym pupilom nie zawsze na zdrowie wychodzi spożywanie produktów pochodzących z ludzkiego stołu. Niektóre elementy naszej diety, które dla nas są cennymi..

Przewlekła niewydolność nerek - PNN..

 Podczas przebiegu przewlekłej niewydolności nerek (PNN) następuje stopniowe zanikanie czynności narządowych. Jej efektem są : nieprawidłowa filtracja krwi, złe zarządzanie odpadami ..

oddam psa
0