wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • TubiDOG pasta w tubce o smaku wątróbki

  75 g
  6.80

  Josera High Energy Adult Active

  2 x 15 kg
  259.80

  Wymienne wkłady do filtra Dennerle Nano

  3 sztuki
  39.80

  Sera Vipachips Pokarm w tabletkach

  250 ml
  22.80
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g

  Jagnięcina z ryżem
  49.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  3 smaki
  19.80

  Duże opakowanie Bozita Robur + dysk Trixie gratis!

  Active & Sensitive 22/16, 15 kg
  199.80

  Korzystny pakiet Hills Feline Adult, 12 x 85 g

  Kurczak, wołowina i ryba
  39.80
 • Eukanuba Adult Weight Control Large Breed

  15 kg
  159.80

  20+4 gratis! Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Czysta wołowina
  132.60

  Skórzana obroża Buffalo, koniakowa - - Obwód szyi: 45-55 cm

  54.80

  Dennerle Trocal de Luxe T8 Spezial Plant Świetlówka

  38 W, dł. 104,7 cm
  79.80
 • Grau puszka dla Łasucha, bez zboża 6 x 100 g

  Indyk, łosoś, makrela
  24.80

  Bozita Feline Outdoor & Active

  400 g
  12.80

  Buty S & P Boots

  Rozm. L
  54.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80
 • Whiskas Crunch z kurczakiem, indykiem i kaczką

  3 x 100 g
  14.80

  Multipak Almo Nature Holistic, 5 x 2 kg

  Kurczak z ryżem
  189.80

  JBL TopClean II

  Odpieniacz do akwarium
  69.80

  Eukanuba German Shepherd

  12 kg
  144.80
 • Bob Martin Spot On dla psów

  Duże psy (powyżej 15 kg)
  17.80

  Orijen Senior

  2 x 13 kg
  499.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Łosoś z drobiem
  49.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Medium Adult

  12,5 kg
  149.80
 • Pedigree Schmackos, 4 smaki

  20 sztuk
  6.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg

  Junior Large Breed
  189.80

  Basic legowisko

  90 x 65 x 20 cm
  89.80

  Almo Nature Bio Paté, 6 x 100 g

  Cielęcina z warzywami
  19.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z rybą, 4 różne smaki

  6 x 400 g
  19.80

  Eukanuba Adult Weight Control Medium Breeds

  15 kg
  159.80

  Pedigree Kaumix

  4 sztuki
  3.80

  Szelki Julius-K9 IDC® Power, czarne

  Rozm. 0
  119.80
 • Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Łosoś
  19.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - - Kurczak i ryż (Sensitive)

  62.80

  Wood drapak dla kota

  85 x 72 x 240 - 260 cm
  399.80

  Happy Dog Supreme Young Maxi Junior ( Faza 2)

  2 x 15 kg
  339.80
 • Crispy Sticks z warzywami

  4 x 55 g
  9.80

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk z kalmarami
  19.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 160 x 30 cm
  229.80

  Benek Super CORNCat Świeża Trawa żwirek dla kota

  35 l
  74.80
 • Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  349.80

  Nutram Sensitive

  2 kg
  54.80

  Dennerle Shrimp King Complete

  30 g
  26.80

  Zabawka- kość dla szczeniąt

  Ok. 35 x 8 x 3 cm
  12.80
 • Chip zooplus do wózków sklepowych z karabińczykiem

  zooplus design
  7.80

  Mieszany pakiet próbny Catessy Adult

  1 kg Mix Drób + 1 kg Mix Mięso
  10.80

  Royal Canin Sterilised 12+

  400 g
  16.80

  Trixie Winny poduszka - - Dł x szer.: 120 x 75 cm

  139.80
 • JBL Podbierak do odławiania ryb Premium, czarna siatka

  10 cm
  7.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Performance Original, kurczak i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  8in1 Delights Dental

  XS, 21 x 12 g
  44.80

  Korzystny pakiet, Feringa karma sucha 2 x 6 kg

  Ryba
  249.80
 • Beaphar Multi-Frisch do toalety dla kota

  2 x 400 g
  39.80

  20+4 gratis! Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Wołowina z kurczakiem
  132.60

  Miamor Cat Confect pasta dla kota, z wątróbką

  24 x 15 g
  17.80

  Hill´s Prescription Diet Canine w/d

  24 x 370 g
  225.80
 • Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g

  Drób z płatkami owsianymi
  79.80

  Royal Canin Kitten Sterilised

  2 x 4 kg
  195.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Żwacz

  39.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato

  2 x 12 kg
  349.80
 • Agility Fun & Sport tunel z workiem

  Długość 5 m
  119.80

  Terra Canis Karma dla szczeniąt, 6 x 400 g

  Wołowina z jabłkiem, marchewką i owocem dzikiej róży
  69.80

  Happy Cat La Cuisine, kaczka

  2 x 4 kg
  189.80

  Schesir w galarecie, 6 x 85 g

  Filety z kurczaka z szynką
  19.80
 • Royal Canin Ageing +12 w sosie

  12 x 85 g
  39.80

  Almo Nature Orange Label Pouches, 6 x 70 g

  Tuńczyk i sardynki
  15.80

  Pakiet Cosma Original Snackies XXL, 5 tubek

  Tuńczyk, 125 g
  44.80

  2 + 1 gratis! Josera Emotion 3 x 400 g

  Catelux Adult, z kaczką i ziemniakami
  29.60
 • Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 95g

  Skip Jack tuńczyk
  74.80

  TetraPro 500 ml + 250 ml TetraMin Granulat gratis!

  TetraPro Colour + TetraMin Granulat
  44.80

  13/15 kg Pedigree + zabawka KONG M gratis!

  Complete Senior, 13 kg
  92.80

  Przysmaki do pielęgnacji zębów beaphar Zahnies

  3 x 150 g
  27.80
 • Buda Sylvan Special

  M: szer. x gł. x wys.: 119 x 87 x 86 cm
  459.80

  JR Farm Super - pokarm dla gryzoni - - 4 kg

  36.80

  DogMio Barkis, półwilgotny przysmak

  Wiaderko, 500 g
  14.80

  3,5/4 kg Royal Canin + zabawka mała żyrafa dla kota gratis!

  Kitten Sterilised, 4 kg
  99.80
 • Happy Cat Fit & Well Light

  1,8 kg
  44.80

  Megapakiet Gourmet Gold Kawałki w Sosie, 48 x 85 g

  Cielęcina z warzywami
  69.80

  Trixie Winny poduszka - - Dł. x szer: 60 x 40 cm

  34.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  349.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa