Kupując karmę kieruję się
wróć

Padaczka

 

Czym jest padaczka?

Padaczka jest stanem chorobowym, który przejawia się okresowo powtarzającymi się napadami padaczkowymi. Ich podłożem są nadmierne, gwałtowne i patologiczne wyładowania grup komórek nerwowych. Mogą one przybierać rozmaite formy - od drgawek ogarniających całe ciało po trudne do zauważenia, delikatne drżenia mięśni i zmiany w zachowaniu. Poza nawracającymi napadami zwierzę jest pozornie zdrowe i nie widać żadnych innych objawów schorzenia. Dotyka ona zarówno psów, jak i kotów, jednak u tych ostatnich występuje znacznie rzadziej.

Każdy napad padaczkowy składa się z trzech faz:

FAZA I (zwiastunowa, aura) – trwa od kilku minut do kilku godzin, zwierzę staje się pobudzone, porusza się bez żadnego konkretnego celu, jest niespokojne. Niektóre zwierzęta szukają kontaktu z właścicielem, inne chowają się w ustronne miejsca. W tej fazie można zaobserwować nadmierne ślinienie się oraz oblizywanie. Objawy dotyczące tej fazy są bardzo słabo zauważalne.

FAZA II (napad właściwy) – następuje po pierwszej fazie, a jej przebieg jest uzależniony od rodzaju napadu.
Wyróżnia się 2 rodzaje napadów:
– atak mały (bezdrgawkowy) – ma lekki przebieg i trwa bardzo krótko; może objawić się drganiem mięśni twarzy lub kończyn (zwierzę przytomne), zmianą zachowania zwierzaka i nagłymi dziwnymi ruchami (np. łapanie muchy), bądź nagłą utratą świadomości, gdy zwierzę wydaje się być „nieobecne” (zwierzę jest cały czas przytomne), a po krótkiej chwili wraca do normalnego stanu świadomości;
– atak duży (konwulsyjny, drgawkowy) – najczęstszy typ napadu padaczkowego u zwierząt; zwierzę traci przytomność i widoczne są skurcze mięśni całego ciała, często pada na bok i wydaje z siebie różne dźwięki (piski, wycie, miauczenie, szczekanie), nie widzi i nie słyszy właściciela. Podczas takiego ataku może pojawić się ślinotok bądź wymioty, a także drgawki i ruchy kończyn. Trwa on od kilkunastu sekund do kilku minut.

FAZA III (końcowa) – jej przebieg i czas trwania zależy od rodzaju ataku w fazie drugiej. W przypadku ataku małego może przebiegać bezobjawowo – zwierzę jest lekko zdezorientowane i lekko osłabione, ale po krótkiej chwili dochodzi do siebie.
W przypadku ataku dużego zwierzę jest zdezorientowane i osłabione, ma kłopoty z poruszaniem się. Pojawia się mimowolne oddawanie moczu i kału. Może ona trwać od kilku godzin do kilku dni i przebiegać dosyć ciężko – długie osłabienie, brak apetytu i pragnienia. Poważne mogą być również powikłania dotyczące układu krążenia bądź układu nerwowego (np. niedowład kończyn). Zaburzenia takie mogą ustąpić po kilku minutach, godzinach, a w skrajnych przypadkach po kilku dniach.

STAN PADACZKOWY – szczególny napad padaczkowy, występują tu przedłużone (powyżej 10 minut) bądź powtarzające się co kilka sekund ataki typu dużego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia i konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii. Bez niej zwierzę może zginąć.

Rodzaje padaczki

Padaczka idiopatyczna – można ją podejrzewać, gdy objawy ataku dużego występują u psów w wieku 1-5 lat. Ich przyczyną są prawdopodobnie zaburzenia wrodzone czynności mózgowych. Występuje ona głównie u psów. Koty i psy chore na ten rodzaj padaczki nie powinny być dopuszczone do rozrodu, gdyż jest ona schorzeniem dziedzicznym.

Rasy zagrożone padaczką idiopatyczną:
– collie
– jamnik
– beagle
– pudel
– owczarek belgijski
– szpic wilczy
– golden retriever
– spaniel
– seter
– owczarek niemiecki
– Alaskan Malamute
– labrador retriever
– Alaskan Husky.

Padaczka wtórna – występuje najczęściej u kotów, jednak spotkać się z nią można również u psów. Jej przyczyną jest zniszczenie części mózgu, wywołane różnymi chorobami bądź guzami nowotworowymi. Pojawiają się tu ataki typu małego.

Drgawki niepadaczkowe

Przyczyną drgawek nie musi być koniecznie padaczka, mogą to być inne sytuacje, które spowodują zaburzenia czynności mózgu. Takie drgawki są nazywane drgawkami niepadaczkowymi.

Przyczyny drgawek niepadaczkowych:
– choroby wątroby,
– zatrucie (czekoladą, strychniną),
– silne zarobaczenie,
– zbyt niski poziom cukru,
– choroby nerek,
– niedotlenienie,
– niedoczynność tarczycy (u psów),
– obniżony poziom wapnia we krwi (suki po porodzie i karmiące),
– choroby zakaźne,
– gorączka i udar cieplny,
– niedobór witaminy B1 (u kotów),
– niektóre leki (np. ibuprofen).

Diagnozowanie

Po pierwszym napadzie nie można stwierdzić padaczki. Weterynarzowi należy dostarczyć informacji na temat przebiegu ataku, samopoczucia zwierzęcia w ciągu ostatnich dni oraz okoliczności poprzedzających atak. Następnie wykonuje się badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby. Jeśli wyniki nie odbiegają od normy, samopoczucie zwierzęcia jest dobre i powtórny atak nie wystąpił, można podejrzewać padaczkę. Niestety, by to potwierdzić, należy czekać na kolejny napad. Nie ma na rynku leku pozwalającego na wykrycie padaczki.

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Podanie leków ma na celu jedynie wydłużenie czasu między następnymi atakami, skrócenie czasu trwania oraz złagodzenie przebiegu napadów.

W przypadkach ataków typu małego należy zastanowić się nad podawaniem jakichkolwiek leków przeciwpadaczkowych, gdyż objawy są praktycznie niewidoczne, a skutki uboczne podawania leków są groźniejsze niż same napady.

W przypadkach ataków typu dużego podaje się leki przeciwpadaczkowe w postaci tabletek. Najpopularniejszymi lekami są fenobarbital i diazepam. Mają one lekkie działanie uspokajające i nasenne, dlatego zwierzę może na początku więcej spać. Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który także postara się ustalić jak najbardziej optymalną dawkę.

Należy pamiętać, że w czasie terapii NIGDY nie należy przerywać podawania leków, nawet w przypadku, gdy ataki już od dawna nie występowały. Takie nagłe odstawienie lekarstw może spowodować gwałtowny, nagły i niezmiernie silny atak padaczkowy.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym z nich jest obniżona aktywność zwierzęcia. Trzeba go zaakceptować, gdyż wynika z działania przeciwdrgawkowego leków.

Fenobarbital powoduje u psów wydzielanie się enzymu wątrobowego, co może spowodować uszkodzenie wątroby. U kotów natomiast zwiększa apetyt, wywołuje zmiany w obrazie krwi i powoduje zapalenie skóry.

Bromek potasu u psów powoduje okresowe wymioty oraz spadek apetytu, czasami dochodzi do zapalenia trzustki. U kotów przewlekle podawany może spowodować rozwój astmy.

Jak zachować się podczas ataku?

1. Zachować spokój.
2. Usunąć groźne dla zwierzęcia przedmioty (krzesła, stoły, itp.)
3. Nie dotykać zwierzęcia – może się to skończyć dotkliwym pogryzieniem, gdyż nie jest ono w pełni świadomości. Wbrew pozorom nie może się udusić językiem lub go połknąć.
4. Uważnie obserwować zwierzę – w przypadku wystąpienia STANU PADACZKOWEGO należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, ponieważ zagraża on życiu zwierzęcia.
5. Podczas lekkiego napadu należy odczekać, aż zwierzę się uspokoi i poczuje lepiej, dopiero później konsultować się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 15 cm (1040 g)
  27.80

  Hunter Round & Soft obroża

  Rozm.: dł. x szer.: 50 cm x 1 cm
  99.80

  Bob-A-Lot Zabawka na przysmaki

  17 cm, 725 g
  49.80

  Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna

  200 x 1,5 cm, regulowana
  14.80
 • Bosch HPC Plus Struś & ziemniaki

  12,5 kg
  169.00

  Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  3 x 70 g (królik, jagnię, kaczka)
  17.80

  Canina Barfers Best

  500 g
  69.80

  Integra Sensitive, 6 x 150 g

  Jagnięcina i ryż
  19.80
 • Royal Canin Medium Adult 7+

  2 x 15 kg
  354.80

  15 + 2 kg gratis! Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - - 15 + 2kg gratis!

  119.00

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Kurczak i dziczyzna z ryżem i wapniem
  37.80

  14 kg Pro Plan + oryginalny pojemnik na karmę gratis!

  Adult Original, kurczak i ryż
  159.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  41.80

  Dyski treningowe - - 5 dysków

  7.80

  Duże opakowanie Hills + TubiDOG pasta gratis!

  Adult, jagnięcina i ryż, 12 kg
  142.80

  2 + 1 kg gratis! Hills Canine sucha karma, 3 kg

  Adult, jagnięcina i ryż
  43.20
 • Purina Dog Chow, 14 kg + TubiDOG pasta w tubce gratis!

  Adult Light Turkey, indyk
  99.80

  Luposan Siła 30 ziół - - 500 g

  54.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Żwacz

  39.80

  Oryginalny FURminator do długiej sierści L

  Szerokość grzebienia 10,2 cm
  169.00
 • Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  179.00

  Izolacja do budy Spike Komfort

  M: dł x szer x wys: 68 x 62 x 54 cm
  149.00

  1 + 1 kg gratis! Applaws karma , 2 kg

  Adult Small & Medium Breed, kurczak
  29.80

  Purina Pro Plan Adult Light Original, kurczak i ryż

  14 kg
  154.80
 • Rinti Chicko, 170 g

  Jagnięcina, 3 x 170 g
  47.80

  Dwupak Happy Dog Supreme, 2 x 4/7,5/10/12,5/15 kg

  Medium Baby 28, 2 x 10 kg
  229.00

  Trixie legowisko Sammy - - Ø 90 cm

  69.80

  Kamizelka Illume Nite Neon

  Rozm. M: dł. grzbietu 40 cm
  59.80
 • Zabawka do żucia GoodBite Natural, średnia

  Wołowina, 2 x 70 g
  15.80

  Orijen Puppy Large

  13 kg
  249.00

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 70 cm
  69.80

  Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. L: obwód: 45 - 65 cm
  49.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Mieszany pakiet, 2 smaki
  299.00

  Happy Dog Supreme Maxi Baby GR 29

  15 kg
  179.00

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  19.80

  Acana Grasslands karma

  2 x 13 kg
  499.00
 • Grau Mączka kostna

  400 g
  26.80

  Pakiet próbny Applaws Dog Paté, 5 x 150g

  Fresh Selection: Indyk, wołowina i ryby oceaniczne
  22.80

  1 + 1 gratis! GranataPet Lieblings Mahlzeit Mini Adult, 4 kg

  Drób
  59.80

  Josera Festival Adult

  2 x 15 kg
  279.00
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 150 g

  Kurczak z algami morskimi
  39.80

  Hunter obroża Swiss

  Rozm. 60 cm
  129.00

  Korzystny pakiet Applaws Dog Paté, 12 x 150g

  Ryba oceaniczna z warzywami
  44.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Young & Active, kurczak, 2 x 12,5 kg
  309.00
 • Acana Puppy Small Breed

  2,27 kg
  54.80

  Mera Dog Energy

  12,5 kg
  139.00

  Skórzana obroża Buffalo, koniakowa - - Rozm. 60: obw. 45 - 55 cm

  54.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, wołowina

  250 g
  21.80
 • Royal Canin Medium Adult 7+

  4 kg
  75.80

  Agility Fun & Sport Płotki

  Płotki
  59.80

  Defu Bio Junior

  3 kg
  59.80

  Duże opakowanie Bosch + Kong Classic, średni gratis!

  Life & Care, kurczak, 12,5 kg
  169.00
 • 8in1 Fillets Pro Active, 80 g

  3 x S
  27.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet, 2 x 4 / 12 / 14 kg

  Hypoallergenic DR 21, 2 x 14 kg
  494.80

  Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  4 x 200 g
  49.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  1,5 kg
  24.80
 • Purina Dog Chow Puppy Chicken, kurczak

  14 kg
  89.80

  Original Carnello ""Guma do żucia""

  2 x 90 g
  19.80

  Royal Canin Breed Sterilised Retriever Adult

  12 kg
  185.00

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  24 x ok. 18 cm
  69.80
 • Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 400 g

  Wołowina z całymi sercami kurczaka
  89.80

  Smycz Flexi Comfort Compact Large, 5 m

  Pomarańczowa
  79.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Wellness Pâté, kurczak z algami morskimi
  18.00

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Jagnięcina z owsem i warzywami
  87.80
 • Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, indyk
  99.80

  Josera Kids Junior - - 15 kg

  139.00

  12 kg Almo Nature, 10 kg + 2 kg gratis!

  Adult Medium, jagnięcina z ryżem
  140.80

  Podwójne punkty bonusowe 13,5 kg Purizon Adult sucha karma

  Adult, kurczak z rybą
  199.00
 • CANIBIT Ciasteczka Light ze strusia

  1500 g
  29.80

  Royal Canin Urban Life Small Adult

  1,5 kg
  49.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  129.00

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. L, smycz 110 cm
  16.80
 • Dogz Finefood, 12 x 400 g

  Jagnięcina
  109.00

  Greenies Regular przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  3 x 6 szt.
  99.80

  Małe opakowanie Eukanuba w SUPER CENIE!

  Adult Weight Control Medium Breeds, 3 kg
  42.80

  Podwójna miska ceramiczna Replus Meshidai, tabak

  S: 2 x 0,4 l
  109.00
 • Fitmin Dog for Life Junior Large Breed

  2 x 15 kg
  189.00

  Buty S & P Boots

  Rozm. M
  39.80

  Klatka transportowa Double Door - - L: dł. x szer. x wys.: 89 x 60 x 66 cm

  129.00

  Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. S: dł. x szer.: 30 - 45 x 1,5 cm
  9.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0