wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i mięta

  3 x 45 g
  19.80

  Yarrah Bio z kurczakiem i zbożami

  15 kg
  219.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Adult CC
  214.80

  Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  185.80
 • Quiko pokarm jajeczny

  500 g
  14.80

  Kattovit Urinary

  Tuńczyk, 24 x 175 g
  89.80

  Perfect Fit Active, z kurczakiem

  2 x 1,4 kg
  39.80

  Grau Cat CarePlus żołądkowo-jelitowa pasta dla kota, ziołowa

  100 g
  34.80
 • Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Wołowina z kaczką
  34.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood saszetki, 16 x 85 g

  Drób
  64.80

  5 + 1 gratis! Yarrah Bio, 6 x 150 g

  Soczyste kawałki w sosie, wołowina z pietruszką i tymiankiem
  18.00

  ROGZ Beltz Bronze nylonowa obroża , brązowa

  Obwód szyi: 43-68 cm
  44.80
 • Przysmak Rocco Bar-B-Q, 36 sztuk

  Kaczka
  19.80

  Megapakiet Bozita Feline w galarecie , 24 x 190 g

  Diet & Stomach - Sensitive
  69.80

  Frolic Complete Mini z wołowiną

  1 kg
  11.80

  KONG Scrunch Knots Lis

  M/L
  29.80
 • Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  12 kg
  154.80

  Dwupak Eukanuba Platinum Performance, 2 x 15 kg

  Jogging & Agility
  309.80

  Duże opakowanie Hills Canine + worki na odchody gratis!

  Senior, jagnięcina i ryż, 12 kg
  154.80

  Dennerle Trocal T8 Super Color Plus Świetlówka

  15 W, dł. 43,8 cm
  89.80
 • Litter Spinner kuweta dla kota

  Beżowo-czarna
  279.00

  Dwupak Eukanuba Small & Medium Breed

  Small Breeds, kurczak, 2 x 7,5 kg
  174.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  12,5 kg
  174.80

  10 + 2 gratis! Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g

  Królik z cukinią, morelami i ogórecznikiem
  166.20
 • Rocco Podróże ""Jamajka"", 6 x 800 g

  Kurczak z kokosem i papają
  36.80

  Purina Pro Plan Housecat

  1,5 kg
  39.80

  Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  700 ml, Ø 21,5 cm
  19.80

  Pakiet mieszany Caniland Soft kawałeczki bez zbóż, 2 x 540 g

  2 x 540 g
  29.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka

  70 g
  6.80

  Hokamix mieszanka ziół

  400 g
  64.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Renifer
  4.80

  Świetlna obroża , żółta

  Obwód szyi: do 70 cm
  29.80
 • JR Farm Grainless Complete dla królików miniaturek

  1,35 kg
  17.80

  12 + 2,5 kg gratis! Karma Hill´s, 14,5 kg

  Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak
  154.80

  Schmusy Nature w puszkach, 6 x 190 g

  Indyk, królik i ryż
  19.80

  Porta 21 Wanted, kurczak

  2 x 2 kg
  129.80
 • JBL Podbierak do odławiania ryb Premium, czarna siatka

  10 cm
  7.80

  Bramka Ograniczająca Dog Barrier 2

  Przedłużenie 7 cm (do bramki o wys. 107 cm)
  69.80

  Royal Canin Sensitivity Control SC 21

  14 kg
  239.80

  Narożna kuweta Nora

  Wymiary: 35 x 24 x 22 cm
  39.80
 • Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa

  Prime 30, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa
  399.80

  DeliBest całe paluszki wołowe

  1 szt.
  14.80

  Yarrah Bio Sensitive, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  439.80

  Piłka- jeżyk, 9 cm

  3 sztuki
  8.80
 • Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż

  14 kg
  159.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g

  Grilowany drób
  59.80

  Caniland Soft kawałeczki koniny bez zbóż

  2 x 540 g
  29.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g

  Mięsne smaki
  17.80
 • Bosch Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz - - 15 kg

  89.80

  Vilmie pokarm dla królika miniaturowego

  1 kg
  8.80

  12,5 kg Mera Dog + Mera Dog Pure Goody Snacks gratis!

  Premium Brocken
  89.80

  Biokats Micro żwirek dla kota

  2 x 14 l
  49.80
 • Klatka Essegi Baffy 120, trzypiętrowa

  Dł. x szer. x wys. 120 x 54 x 150 cm
  799.00

  Purina ONE Adult, łosoś ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80

  5 kg + 2 kg karmy Vilmie dla małych zwierząt

  7 kg karmy dla królika miniaturowego
  44.00

  Canibit Zestaw przysmaków Top Seller

  4 rodzaje
  39.80
 • Cuni Nature Re-Balance pokarm dla królików miniaturowych

  2,5 kg
  39.80

  Sera Discus Granulowany pokarm dla dyskowców

  250 ml
  24.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, 12 x 5 cm

  Z jagnięciną
  11.80

  Megapakiet Whiskas Adult, puszki 24 x 400 g

  Pasztet z drobiu
  65.80
 • Royal Canin Maxi Junior Active

  2 x 15 kg
  356.80

  JR Farm owsiane poduszki - - 300 g

  14.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Kurczak z tuńczykiem
  49.80

  2 +1 gratis! 3 x 4 kg karmy suchej Smilla

  Kitten
  79.60
 • Łopatka do karmy i żwirku dla kota

  Rozmiar ok. 24 cm
  3.80

  Hills Feline Adult, królik - - 5 kg

  114.80

  Almo Nature Classic & Legend, ryba, 6 x 70 g

  Tuńczyk i krewetki
  19.80

  Chewies przysmak poroże jelenia

  S: 50 - 80 g
  24.80
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą

  70 g
  5.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  32.80

  Crispy Musli dla świnek morskich

  2,75 kg
  19.80

  Wolters Professional Comfort nylonowe szelki , mango

  Rozm. 3: obwód klatki: 50 - 60 cm
  129.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Digest Sensitive w sosie
  69.80

  Purina ONE Adult, kurczak ze zbożem pełnoziarnistym

  2 x 1,5 kg
  37.80

  Kattovit Low Protein

  4 kg
  79.80

  Black Angus Senior

  15 kg
  179.80
 • Biały żwirek, drobnoziarnisty

  15 kg
  69.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  L: dł. x szer. x wys.: 101 x 84 x 87 cm
  399.80

  Head Oatmeal Paw Butter, balsam do łapek

  59,1 ml
  39.80

  DeliBest Mięsne roladki, Wołowina i proso

  2 x 400 g
  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa