Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey, indyk

  2 x 14 kg
  194.80

  Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  M: dł. x szer. x wys.: 104 x 66 x 70 cm
  249.00

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Kurczak i ryż

  39.80

  Wolters Professional Comfort obroża , mango

  Rozm. 6: obwód szyi 50 - 55 cm, szer.: 35 mm
  54.80
 • Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Struś
  79.80

  CANIBIT, Uszy wołowe

  15 sztuk
  22.80

  Hills Prescription Diet Canine Low Fat-Diabetic W/D

  12 kg
  199.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80
 • Platinum Pets miska ze stali szlachetnej, czarna

  700 ml, Ø 21,5 cm
  19.80

  Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Łosoś
  9.80

  Przysmak dentystyczny Bay-o-pet, 140 g - - dla dużych psów

  19.80

  Podkładka pod miskę Fancy Paws

  54 x 42 cm
  9.80
 • Przysmak z płuc konia

  400 g
  27.80

  Trixie odblaskowa obroża łapka, szara

  S-M: obw. 30 - 45 cm, szer. 1,5 cm
  9.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  274.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + Rinti Chicko Chew gratis!

  Maxi Sensible Sensitive Digestion, 15 kg
  189.80
 • Hunter Vario-Basic Obroża z zapięciem aluminiowym, czarna

  Rozm. M: obwód: 40 - 55 cm
  39.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  6 x 400 g
  59.80

  Purina Pro Plan Adult Digestion, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  294.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Irlandia, 2 x 12,5 kg
  329.80
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z kurczakiem, 6 x 400 g
  89.80

  CANIBIT Ciasteczka ze strusia i jelenia

  825 g
  27.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  59.80

  Barkoo but do gryzienia

  12 x ok. 7 cm
  8.80
 • 12 kg Almo Nature + Almo Nature Classic, 6 x 95 g gratis!

  Medium, jagnięcina z ryżem
  169.80

  Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium - - 12 kg

  189.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z kurczakiem
  19.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  24 x ok. 17 cm
  64.80
 • Dwupak Happy Dog Supreme

  Fit & Well Adult Sport, 2 x 15 kg
  339.80

  Oryginalny FURminator do krótkiej sierści M

  Szerokość grzebienia 6,7 cm
  129.00

  Dwupak Nutro Choice

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  317.20

  Heim prażone skórki kurczaka

  250 g
  14.80
 • Bosch Special Light - - 12,5 kg

  114.80

  Megapakiet Rinti Pur Junior, 24 x 800 g / 400 g

  Wołowina (400 g)
  99.80

  Duże opakowanie Bosch + Rocco Żwacze wołowe, 500g gratis!

  Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 15 kg
  139.80

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , limonkowe

  XL: obwód klatki piersiowej: 59 - 100 cm, szer. 25 mm
  79.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Serca drobiowe
  99.80

  Płaszcz Grizzly II

  Dł. grzbietu 40 cm
  39.80

  Orijen Puppy

  13 kg
  259.80

  Eukanuba Daily Care Overweight & Sterilised

  2 x 12,5 kg
  274.80
 • Penisy wołowe, końcowe części

  500 g
  19.80

  Purina Pro Plan Puppy Large Athletic, jagnięcina i ryż

  14 kg
  154.80

  Fitmin Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2,5 kg
  39.80

  Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog

  12 x 195 g
  64.80
 • Rocco Classic, 6 x 800 g

  Wołowina z seracmi cielęcymi
  36.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g

  3 smaki
  59.80

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 17 cm. 575 g

  29.80

  Rocco Penisy wołowe Premium, 18,5 cm

  5 sztuk
  24.80
 • Trixie klatka do transportu psa - - 109 x 71 x 79 cm

  249.00

  RINTI Canine Renal

  400 g
  6.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Exotic, 24 x 125 g

  Kangur
  79.80

  Mieso bawole

  2000 g
  77.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 18 cm
  19.80

  Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  Dł. x szer: 150 x 100 cm
  149.00

  Megapakiet: Rocco Sensible, 24 x 800 g

  Indyk z ziemniakami
  149.80

  8in1 Delights Dental kość do żucia drobiowo-wołowa

  L, 100 g
  14.80
 • Royal Canin Breed Great Dane Adult

  2 x 12 kg
  334.80

  12 kg Almo Nature + Almo Nature Classic, 6 x 95 g gratis!

  Large, łosoś z ryżem
  169.80

  Bosch Adult Menu, drób - - 15 kg

  104.80

  15 kg Beneful + 130 g przysmak Beneful Mleko i Wapń gratis!

  Happy Maturity 7+
  89.80
 • Hills Canine Mature Adult 5+ Large Breed, kurczak

  12 + 2,5 kg gratis!
  154.80

  Cenpura Bio, 6 x 400 g

  Indyk, jabłko, szkarłat i rumianek
  85.80

  Podwójne punkty bonusowe: Pakiet próbny Rocco Chings

  4 smaki, 790 g
  41.80

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i szynka z warzywami
  35.80
 • Exclusion, kaczka z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80

  Bozita Paté, 6 x 635 g - - Kurczak i ryż

  39.80

  Nutram Grain-Free Mini, łosoś i pstrąg

  11,34 kg
  199.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  10 sztuk
  16.80
 • Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  7,5 kg
  149.80

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance Light, tuńczyk i ryż
  299.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Healthy Mobility Large Breed, kurczak, 2 x 12 kg
  334.80

  Megapakiet Rocco Podróże ""Norwegia"", 24 x 800 g

  Łoś z ziemniakami i borówkami
  139.80
 • 10 + 2 gratis! 12 x 800 g Rocco Menu

  Wołowina i jagnięcina z warzywami i ryżem
  61.20

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  XL: szer. x gł. x wys.: 96 x 112 x 105 cm
  449.00

  Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  12,5 kg
  139.80

  Bosch Junior Maxi - - 15 kg

  114.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  149.80

  HOKAMIX30 Snack

  2 x 800 g
  119.00

  Orijen Original przysmak

  56,7 g
  22.80

  Rinti Bio, 11 x 150 g - - Serca drobiowe

  36.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0