wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Mera Dog - Care High Premium Agility, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g - Mieszany pakiet

  139.80

  8in1 Delights kółeczka do żucia - 3 x 223 g

  49.80

  Dwupak Fitmin Dog for Life, 2 x 15 kg - Junior Large Breed

  184.80
 • Dwupak Mera Dog - Care High Premium Junior 2, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g - Pakiet mieszany

  84.80

  Korzystny pakiet Schesir Small w galarecie, 12 x 50 g - Tuńczyk z krabami

  24.80

  Korzystny pakiet Little Wolf of Wilderness Junior, 12 x 800 g - Blue River Little, kurczak i łosoś

  139.80
 • Hills Feline Adult Light, kurczak - 10 kg

  166.80

  Oryginalne psie spaghetti Carnello - 180 g

  29.80

  Beaphar z tauryną - Tauryna, 6 x 100 g

  19.80

  Korzystny pakiet Sheba Varieties, 18 x 85 g - Selection in Sauce, kawałki królika

  42.80
 • Royal Canin Pug Junior - 1,5 kg

  44.80

  Pakiet próbny Catz Finefood, 6 x 200 g - Pakiet 1

  29.80

  Purina ONE Sterilcat z łososiem - 800 g

  12.80

  Trixie gwizdek z masy rogowej - 9 cm

  12.80
 • Hills Feline Young Adult Sterilised Cat, kurczak - 3,5 kg

  92.80

  Kamizelka Illume Nite Neon - Dł. grzbietu: 30 cm

  45.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g - Kurczak z ziemniakami

  169.80

  Feringa Adult, ryba - 6 kg

  129.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g - Instinctive w sosie

  65.80

  Fluval filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii 6 - 206, do 200 litrów

  299.80

  Buty S & P Boots - Rozm. XXL

  54.80

  Pojemnik Multi-Box, flexi - antracytowy

  17.80
 • Eheim Aquaball Filtr wewnętrzny - 180

  159.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk z wołowiną

  34.80

  Happy Cat Sensitive Grainfree, królik - 2 x 4 kg

  199.80

  Rinti Filetto, 6 x 420 g - Kurczak i wołowina w galarecie

  44.80
 • Mieszany pakiet próbny Smilla z drobiem, 4 różne smaki - 6 x 800 g

  39.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Kitten Kurczak z ryżem

  62.80

  Wolf of Wilderness Adult Sunny Glade, dziczyzna - 4 kg

  69.80

  Feliway spray z feromonem F3 - 2 x 60 ml

  149.80
 • Trixie sęp Gustav zabawka - 28 cm

  26.80

  Royal Canin Mobility C2P+ - 7 kg

  159.80

  Josera Knuspies - pyszne chrupki - 1,5 kg

  25.80

  Applaws Adult z owocami morza i łososiem - 6 kg

  149.80
 • Trixie King of Dogs podkładka pod miskę - Rozmiar: 44 x 28 cm

  9.80

  Sizalowa piłka z kocimiętką, grzechotką i piórkami - 3 x 2 sztuki

  19.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Wołowina z marchewką, jabłkiem i ryżem naturalnym

  129.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Cocker Spaniel - 2 x 7,5 kg

  194.80
 • Dwupak Josera, 2 x 15 kg - Bez zbóż, łosoś z ziemniakami

  384.80

  Duże opakowanie + 3 / 1,5 kg gratis! Concept for Life karma - Mini Sensitive, 4 + 1,5 kg

  59.80

  Pluszowy pingwin zabawka - 1 sztuka

  13.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g - Indyk i serca cielęce z wapniem

  37.80
 • Przysmaki dla kota Dreamies 2 smaki, 60 g - Kurczak z kaczką, 4 x 60 g

  19.80

  Pakiet próbny Kitekat, 3 x 900 g - 3 x 900 g

  21.80

  zoolove zabawka na inteligencję Spinning Wheel - Śr. 24 cm

  24.80

  Smilla Kitten pasta dla kociąt - 3 x 75 g

  27.80
 • Fluval Filtr zewnętrzny kubełkowy, z serii FX6 - FX6, do 1500 litrów

  1299.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Tuńczyk z muszlami Veneridae

  33.80

  Pro Plan Medium Puppy Optistart, kurczak i ryż - 12 kg

  159.80

  3 kg + 400 g gratis! Concept for Life sucha karma dla kota, 3,4 kg - All Cats

  56.80
 • Taste of the Wild Southwest Canyon Canine, karma mokra - 6 x 374 g

  54.80

  Concept for Life Mini Junior - 2 x 3 kg

  89.80

  12 x 800 g Terra Canis bez zbóż w super cenie! - Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem

  179.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g - Mięsne i rybne smaki z warzywami

  17.80
 • Bezprzewodowa szlifierka do pazurów Oster - 21 x 3,5 x 4 cm

  119.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne - 200 g

  12.80

  Schesir Natural w sosie, 6 x 70 g - Kurczak z szynką

  19.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie! - Menu, Drób z makaronem

  66.80
 • Vetbed® Premium kocyk , szary - 150 x 100 cm

  169.80

  JR Farm Kolba z prosa- czerwona - 1 kg

  32.80

  Hill´s Prescription Diet Canine c/d - 12 x 370 g

  99.80

  Skośna klatka transportowa - 93,5 x 57,5 x 65 cm

  179.80
 • 8in1 Delights Grills Chicken - 3 x 80 g

  27.80

  Pakiet Rinti Extra Bits, 5 x 100 g - Kurczak z pomidorami i dynią

  34.80

  Korzystny pakiet Schesir Small w galarecie, 12 x 50 g - Tuńczyk z krabami

  24.80

  12 x 400 g Animonda GranCarno Original Junior/Senior w super cenie! - Junior, wołowina i kurczak

  41.80
 • Dwupak Hills Feline - Mature Adult 7+ Active Longevity, kurczak, 2 x 10 kg

  329.80

  Royal Canin Hairball Care 34 - 4 kg

  89.80

  Mieszany pakiet próbny Greenwoods Siano łąkowe - 3 różne rodzaje

  37.80

  TetraPond Colour Sticks Pokarm dla rybek stawowych - 4000 ml

  44.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg - Sensitive Stomach, kurczak, 2 x 12 kg

  309.80

  Komplet Hunter Ecco Sport czerwony obroża + smycz - Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 200 cm

  22.80

  Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g - Kaczka i indyk

  19.80

  Tigerino Crystals żwirek silikonowy - 15 l (ok. 6,3 kg)

  39.80
 • Nullodor żwirek silikonowy dla kotów i małych zwierząt - 1,5 kg (3 l )

  19.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  4.80

  Briantos Adult Active - 2 x 14 kg

  149.80

  6 kg Greenwoods Bentonite, naturalny żwirek zbrylający w super cenie! - 6 kg

  19.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa