wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dokas Przysmak z kurczaka i ryżu - 210 g

  15.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 800 g - Jagnięcina z prosem

  139.80

  Rocco, 1 x 400 g - Classic: Wołowina z kurczakiem

  3.80

  Heim smycz z gumą - 10 m x 2 cm

  99.80
 • JR Farm uczta dla myszoskoczków - 600 g

  12.80

  Sheba Cuisine, 6 x 85 g - Cuisine, łosoś w sosie

  13.80

  KONG Cuteseas ośmiornica - L, dł. x szer. x wys.: 32 x 13 x 11 cm

  29.80

  Hunter Kość do pielęgnacji zębów "Toothcleaner" - Rozmiar M

  19.80
 • Royal Canin Chihuahua Adult - 2 x 3 kg

  149.80

  TetraPlant PlantaMin - 500 ml

  74.80

  Almo Nature Classic, 6 x 140 g - Tuńczyk i kurczak

  32.80

  3 kg + 1 kg gratis! Meradog Pure, 4 kg - Pure, indyk i ziemniaki

  59.80
 • Mieszany pakiet próbny Rocco Chings - 3 różne smaki

  39.80

  Dibo mieszanka smakołyków - 3 x 500 g

  49.80

  Concept for Life Light Adult - 9 kg

  149.80

  21 + 3 gratis! Miamor Milde Mahlzeit, 24 x 100 g - Kurczak z szynką

  51.80
 • Litter Spinner kuweta dla kota - Wycieraczka

  12.80

  Acana Sport & Agility - 13 kg

  209.80

  Living World Green zabawka do przesuwania - Rozmiar L: dł. x szer. x wys.: 16 x 8 x 2 cm

  22.80

  Royal Canin Breed British Shorthair - 12 x 85 g

  44.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g - Kurczak w sosie własnym

  79.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota - Tuńczyk, 3 x 5 g

  5.40

  Ferplast Prima kuweta dla kota - Biało-czarna

  49.80

  MAC´s Cat w saszetkach, 6 x 100 g - Śledź & krewetki

  22.80
 • Składana torba na ramię Melly, owalna - Szara

  94.80

  Bozita w galarecie, 6 x 370 g - Mielone mięso wołowe

  21.80

  Brit Premium Adult M - 2 x 15 kg

  169.80

  15 kg Markus-Mühle + 2 przysmaki Greenies Regular gratis! - Black Angus Junior

  169.80
 • Nutro Choice Adult Sensitive, kurczak i ryż - 12 kg

  159.80

  Almo Nature Legend, mięso, 6 x 70 g - Kurczak i ser

  17.80

  Olej Moser do pielęgnacji maszynek, 200 ml - 200 ml

  34.80

  Concept for Life All Cats 10+ - 9 kg

  149.80
 • Dwupak Mera Dog - Care High Premium Reference, 2 x 12,5 kg

  233.80

  Concept for Life Maine Coon Adult - 3 kg

  59.80

  proCani pakiet podstawowy - 8 x 1000 g

  119.80

  1 kg karmy gratis! Wybrane warianty Bozita - Light, 10 kg

  107.80
 • Petsafe obroża antyszczekowa Commander ze sprayem i pilotem - Spray bezwonny, 2 x 88 ml

  79.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z drobiem, 12 x 200 g - Delikatny drób z sercami drobiowymi

  29.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g - Jagnięcina z królikiem

  34.80

  8in1 Minis Selection, 4 rodzaje - 4 x 100 g

  29.80
 • Hunter regulowana smycz nylonowa Ecco Sport, czerwona - 110 x 1,5 cm

  9.80

  Obroża skórzana Heim Łapa - Obwód szyi: 32-40 cm

  79.80

  Hills Canine Adult Perfect Weight Medium - 10 kg

  199.80

  MAC´s Cat w saszetkach, 6 x 100 g - Śledź & krewetki

  22.80
 • Szczotka z naturalnego włosia - 17 cm

  6.80

  Happy Dog Mieszanka Płatków - 2 x 10 kg

  169.80

  Animonda Integra Protect Renal - Wołowina, 6 x 100 g

  16.80

  Pakiet próbny Tigerino Canada żwirek dla kota - 6 kg (ok. 6 l)

  22.80
 • Trixie pasta słodowa dla kota - 100 g

  11.80

  Legowisko Coffee, biało/ brązowe - Ø x wys.: 50 x 35 cm

  69.80

  9 kg Royal Canin Mini Adult w super cenie! - 9 kg

  109.80

  KONG WildKnots Miś - XS

  24.80
 • Royal Canin Oral Care 30 - 3,5 kg

  78.80

  Beneful Small Bites - 1,4 kg

  16.80

  Terra Canis, 12 x 800 g - Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną

  189.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Drób & żurawina

  89.80
 • Pedigree Complete Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw - 2 x 15 kg

  174.80

  Bunny proFIT balance - 400 g

  44.80

  Piłka Kong Extreme - M/L

  37.80

  Purizon Adult Black Angus , wołowina z indykiem - 2 kg

  52.80
 • Filtr wewnętrzny Eheim Biopower - 240

  219.80

  Pakiet próbny Schmusy Nature, 12 x 100 g - 4 smaki

  19.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Light

  79.80

  Purina Pro Plan Veterinary Diets Canine UR Urinary - 2 x 12 kg

  409.80
 • Wieprzowe małżowiny uszne - 5000 g

  129.00

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki - 12,5 kg

  179.80

  Sanabelle No Grain, kurczak - 2 kg

  53.80

  Royal Canin Intestinal Moderate Calorie Veterinary Diet - 24 x 100 g

  79.80
 • Dwupak Nutro Choice - Adult Large Breed, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg

  329.80

  Taste of the Wild High Prairie Puppy - 2 x 13 kg

  409.80

  JBL Novo GranoMix Click - 250 ml

  29.80

  Happy Dog Tasty Sticks Irlandia - 3 x 10 g

  7.80
 • Pakiet próbny Canibit zestaw przysmaków - 4 rodzaje

  39.80

  3 + 1 kg gratis! 4 kg Wahre Liebe - Dla władcy domu

  67.20

  Legowisko Cozy Mocca - 110 x 95 x 20 cm

  219.80

  Trainer Fitness 3 Adult Medium/Maxi Maturity - 12,5 kg

  169.80
 • Animonda Integra Protect Sensitive, saszetki - Konina z amarantem, 24 x 85 g

  74.80

  Lillebro Kule tłuszczowe XXL - 10 x 500 g

  35.80

  Mieszany pakiet: Przysmaki FutterBar, 3 x 100 g - Łosoś z ryżem i cukinią

  19.80

  Royal Canin Neutered Weight Balance - Vet Care Nutrition - 24 x 100 g

  84.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa