Kupując karmę kieruję się
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pitti Boris, krokiety, dieta wegetariańska

  15 kg
  119.00

  Meradog pure Fein Gemacht, przysmaki z indykiem

  140 g
  9.80

  Royal Canin Club Adult CC - - 15 kg

  109.80

  Dokas Sandwich z kurczaka i sera

  210 g
  15.80
 • Vetbed® Isobed Koc , czarny/szary

  100 x 75 cm
  69.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  19.80

  Dog Pool basen

  Ø x wys.: 160 x 30 cm
  179.00

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  44.80
 • Obroża Heim Stars

  50 x 2,5 cm
  49.80

  Suszone mięso Dibo premium

  500 g
  41.80

  Zestaw Heim Smycz Łapa+ Skórzana obroża Łapa

  Obroża rozm. 45, Smycz 200 cm
  159.00

  Terra Canis, 6 x 200 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  49.80
 • Kliker

  3 sztuki
  12.80

  Rocco Classic 6 x 400 g

  Wołowina z dziczyzną
  19.80

  Lukullus Wołowina charolaise i pstrąg

  1,5 kg
  24.80

  Rinti Feinest Junior, 11 x 150 g

  Kurczak z dorszem
  36.80
 • Royal Canin Mini Dermacomfort

  4 kg
  94.80

  Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Kawałki jagnięciny
  34.80

  Royal Canin Starter Mousse Mother & Babydog

  6 x 195 g
  34.80

  JR Farm mieszanka dropsów

  75 g
  4.80
 • Mata na siedzenie samochodowe - - 130 cm x 70 cm

  37.80

  Terra Canis Sensitive, 6 x 800 g

  Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem
  99.80

  Torba transportowa Pet Home

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  229.00

  Spray Pet Corrector

  50 ml
  29.80
 • Hills Canine Sensitive Skin, kurczak

  2 x 12 kg
  329.00

  Exclusion, jeleń z ziemniakami

  12,5 kg
  199.00

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Bio indyk
  179.00

  Happy Dog ArthroFit - - 1 kg

  129.00
 • Korzystny pakiet Yarrah Bio kawałki, 12 x 150 g

  Kurczak z wołowiną
  39.80

  Purina DeliBakie Hearts

  3 x 350 g
  22.80

  Zabawka do żucia GoodBite Natural, średnia

  Drób, 2 x 70 g
  15.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 400 g

  Indyk z kaczką
  89.80
 • Bosch Bio Adult, kurczak

  3,75 kg
  44.80

  Dwupak Eukanuba Breed

  Jack Russell Terrier, 2 x 2 kg
  84.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Indyk i ziemniaki
  39.80

  Rinti Extra Chicko z kurczakiem

  250 g
  14.80
 • Polarowy kombinezon

  Rozm. S: dł. grzbietu 35 cm
  39.80

  Przysmak Rinti Extra Bits, 100 g

  Kurczak z marchewką i szpinakiem , 5 x 100 g
  34.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 70 cm

  79.80

  11,5 + 1 kg gratis! Exclusion Diet, 12,5 kg

  Ryba z ziemniakami
  210.60
 • Buda Woody z płaskim dachem i drzwiczkami

  M: dł. x szer. x wys.: 104 x 66 x 70 cm
  249.00

  Piłka gumowa na sznurku - - 1 sztuka

  6.80

  Rinti Chicko, kaczka

  4 x 250 g
  56.80

  Superbone pojemnik z woreczkami na odchody

  8 x 2,5 x 6 cm
  12.80
 • Obroża Hunter Ecco Sport Vario Basic, czerwona

  Rozm. S: dł. x szer.: 30 - 45 x 1,5 cm
  7.80

  Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  300 x 12 cm
  99.80

  Royal Canin Medium Junior

  2 x 15 kg
  354.80

  Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium - - 12 kg

  189.00
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wieprzowe

  6 x ok. 13 cm
  11.80

  Kosz rowerowy z ochronną kratką - - Ok. dł. x szer. x wys.: 53 x 35 x 43 cm

  219.00

  12/15 kg Eukanuba + 270 g Pedigree DentaStix Fresh gratis!

  Adult Large Breed, kurczak, 15 kg
  144.80

  Dwupak Hills

  Sensitive Skin, kurczak, 2 x 12 kg
  329.00
 • Korzystny pakiet Rinti Gold, 12 x 185 g

  Bażant
  34.80

  Transporter Feria

  Rozm. 7
  569.00

  Purina Pro Plan Puppy Original, kurczak i ryż - - 3 kg

  56.80

  Royal Canin Sporting Life Endurance

  15 kg
  219.00
 • Purina Pro Plan Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż

  14 kg
  154.80

  Eukanuba Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż

  12 kg
  149.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Ryba morska
  29.80

  8in1 Fillets Pro Skin & Coat, 80 g

  S
  9.80
 • 10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Wołowina z zielonymi żwaczami, 6 x 800 g
  89.80

  Korzystny pakiet Applaws karma , 12 x 156 g

  Kurczak z warzywami
  64.80

  2 kg gratis! Purizon, 13,5 kg

  Kurczak z rybą
  169.40

  Lukullus Menu Gustico, z łososiem

  6 x 800 g
  69.80
 • Trixie Tcoat Orléans płaszczyk

  Dł. grzbietu 55 cm
  34.80

  Kong Extreme, kolor czarny

  XL
  49.80

  Uszy wieprzowe (na sztuki)

  10 sztuk
  29.80

  Trixie legowisko Sammy - - Ø 90 cm

  69.80
 • Orijen Regional Red

  2 x 13 kg
  589.00

  Herrmanns Bio-Menu, 6 x 400 g

  Indyk z owocami i warzywami (bez zbóż)
  49.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Cielęcina z płatkami owsianymi
  129.80

  Trixie Hunting legowisko i kota - - Ø 50 cm

  49.80
 • Greenies Petite przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  10 szt.
  39.80

  Purina Pro Plan Duo Délice, kurczak z ryżem

  2 x 10 kg
  269.80

  ROGZ Alpinist Classic nylonowa smycz w kolorze limonkowym

  Rozm. M
  54.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g

  Cielęcina
  49.80
 • Pedigree Adult Mini, z drobiem

  2 x 1,5 kg
  27.80

  Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  299.80

  Sofa Wellness Divan

  85 x 65 x 30 cm
  249.00

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g

  Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami
  119.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

oddam psa
0