Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Dwupak Bosch

  Poultry & Spelt, drób i orkisz, 2 x 15 kg
  194.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  44.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Junior, drób

  4 kg
  79.80

  Grau Excellence Premium Mix Reismix z warzywami

  2 x 5 kg
  189.80
 • Feel Free szelki

  L
  19.80

  Beneful Tasty Choice 2in1

  2 x 14 kg
  179.80

  Acana pakiet próbny , 3 x 2,27 kg

  Grassland, Ranchland i Wild Prairie
  179.80

  Purizon Puppy , kurczak z rybą

  2 kg
  46.80
 • Defu Bio Adult

  3 kg
  79.80

  Nutro Choice Puppy Large Breed

  12 kg
  179.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Large Breed, 2 x 15 kg
  294.80

  Hunter Miska ze stali szlachetnej

  1,9 l, Ø 20 cm
  29.80
 • Trixie Denta Fun Light , z sezamem

  5 x 24 cm. 1.2 kg
  54.80

  Cookie´s Delikatess Paseczki z kurczakiem, półwilgotne

  2 x 200 g
  24.80

  Greenwoods Adult, Jagnięcina i ryż

  2 kg
  29.80

  Hills Prescription Diet Canine Gastrointestinal Health I/D

  5 kg
  124.80
 • Pakiet Pedigree DentaStix Fresh, 28 sztuk

  Dla dużych psów, 1080 g
  27.80

  Josera Family Reproduction & Puppy 29/17

  15 kg
  139.80

  Lukullus Junior, serca indycze z jagnięciną

  6 x 800 g
  44.80

  Bosch Junior Medium - - 3 kg

  34.80
 • Megapakiet Lukullus kości do gryzienia, z wołowiną

  6 x 10 cm
  31.80

  Bozita Original Mini 21/10

  2 x 5 kg
  89.80

  Cookie´s Delikatess Ślimaki rybne, półwilgotne

  2 x 200 g
  24.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Królik z cukinią, amarantem i czosnkiem niedźwiedzim
  83.00
 • Buda Spike Standard

  M: dł. x szer. x wys.: 88 x 65 x 76 cm
  199.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Indyk z kaczką
  159.80

  Mera Dog Pure Junior, indyk i ryż

  12,5 kg
  139.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g / 290 g

  Tuńczyk z kurczakiem, 290 g
  99.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  41.80

  Orijen Original przysmak

  56,7 g
  24.80

  Buda Spike Standard

  L: dł. x szer. x wys.: 95 x 75 x 83 cm
  229.80

  Lukullus Natural w saszetkach, 6 x 300 g

  Pakiet mieszany
  19.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 16 cm
  16.80

  Transporter Gulliver

  Rozm 4: dł. x szer. x wys.: 72 x 52 x 51 cm
  229.00

  Eukanuba Mature & Senior All Breeds, jagnięcina i ryżem

  2 x 12 kg
  294.80

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 50: dł. x szer. x wys.: 99 x 71/61 x 67 cm
  349.00
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z zielonymi żwaczami
  129.80

  13 kg Orijen + Pojemnik do 25 kg suchej karmy gratis!

  Adult
  249.80

  Puppy Kong

  M
  19.80

  Smycz Flexi Neon, 5 m

  Rozm. Giant L
  99.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Dzik
  99.80

  Dwupak Pedigree

  Adult, 5 rodzajów mięs i warzyw, 2 x 15 kg
  167.60

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g

  Kurczak z orkiszem, pasternakiem i cukinią
  129.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Jagnięcina z marchewką
  67.80
 • HURTTA płaszczyk zimowy , niebieski

  Dł. grzbietu: ok. 50 cm
  199.00

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk

  10 kg
  179.80

  Gryzak Kong Squeezz

  M
  29.80

  Happy Dog Pure, 6 x 800 g

  Dziczyzna
  74.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g

  Renifer, makaron i świeże jajko
  54.80

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Kurczak z ziemniakami
  22.80

  Yummeez Ciasteczka w formie kości, 175 g

  Jagnięcina
  9.80

  Defu Bio Senior

  12,5 kg
  219.80
 • Beneful Original, wołowina z warzywami

  2 x 15 kg
  169.80

  Maszynka do strzyżenia Golden A5 + ostrze 7F gratis!

  Maszynka do strzyżenia, dwubiegowa + ostrze 7F gratis
  599.00

  Rinti Filetto w galarecie, 18 x 125 g

  Kurczak i szynka
  64.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g - - Renifer

  69.80
 • Heim BioThane okrągła smycz linka, pomarańczowa

  Dł. 10 m, Ø 8 mm
  169.00

  Mięsne rolki z drobiem i ryżem

  3 sztuki
  9.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 400 g

  Baranina i ziemniaki
  41.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g

  Drób z łososiem
  36.80
 • Beaphar Dog-A-Dent szczoteczka do mycia zębów

  1 sztuka
  6.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g

  Szynka
  27.80

  Oster Golden A5 Maszynka do strzyżenia

  Ostrze nr 5 (długość 6,3 mm, Skip Tooth)
  149.00

  Duże opakowanie Eukanuba + 2 x przysmaki Eukanuba gratis!

  Adult Large Breed, kurczak, 15 kg
  144.80
 • 12,5 kg Mera Dog Pure + 600 g Mera Dog Goody Snacks gratis!

  Indyk i ziemniaki
  199.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak

  2 x 250 g
  34.80

  Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby

  100 g
  9.80

  Mera Dog Softdiner

  2 x 12,5 kg
  169.80
 • Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato

  2 x 12 kg
  379.80

  Bosch Special Light - - 12,5 kg

  114.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit Junior, drób

  10 kg
  169.80

  Szampon dla zwierząt DIRTY TALK

  475 ml
  49.80
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Wołowina z ryżem
  32.80

  Royal Canin Club Junior

  2 x 15 kg
  269.80

  Forza 10 Medium Maintenance, ryba

  15 kg
  159.80

  8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  9 x 25 g
  34.80
 • Grau Excellence Adult Classic, drób

  5 kg
  79.80

  Purina DeliBakie Stars

  320 g
  8.80

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Długość grzbietu, 56 cm
  169.80

  Hills Canine Puppy Mini, kurczak

  2 x 3 kg
  119.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0