Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Basenik dla papug długoogonowych

  23 x 15 x 24 cm
  39.80

  Sześciokątny kojec z ochroną przeciwsłoneczną

  6 elementów o dł. x szer. 60 x 60 cm
  89.80

  Integra Protect Renal

  250 g
  7.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba

  3 x 15 g
  34.80
 • Royal Canin Breed Labrador Retriever Junior

  12 kg
  179.80

  10 + 2 gratis! Gourmet ala carte

  Łosoś
  21.40

  Płaszcz Wolters Softshell Basic, czarny/limonkowy

  Dł. grzbietu: 40 cm
  159.80

  Siccofloor podłoże konopne

  150 l (ok. 14,8 kg)
  65.80
 • Lizawka solna JR Farm dla gryzoni

  2 x 80 g
  8.80

  Purina ONE Junior

  2 x 800 g
  24.80

  Gourmet Gold Mix kawałków w sosie, 12 x 85 g

  Pakiet mieszany
  22.80

  Grau puszka dla łasucha Senior Kaczka z ryżem

  6 x 100 g
  24.80
 • Beaphar z tauryną - - 6 x 100 g

  22.80

  5 kg + 2 kg karmy Vilmie dla małych zwierząt

  7 kg karmy dla królika miniaturowego
  44.00

  Lukullus Junior, kurczak z cielęciną

  6 x 800 g
  44.80

  Bozita Katty, z mięsem

  15 kg
  129.80
 • Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Nakładki grzebieniowe, 3 w zestawie
  69.80

  Dennerle Nano Catappa Leaves

  12 sztuk
  19.80

  Trixie Półka do leżenia montowana do ściany, beżowa

  42 x 41 x 15 cm
  29.80

  Trixie Cleany Cat kuweta z szerokim rantem

  Biała
  79.80
 • Iams Adult, z dużą porcją kurczaka

  3 kg
  49.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak

  3 kg
  49.80

  Eukanuba Sterilised / Weight Control Adult

  400 g
  16.80

  Bosch Adult Mini Senior

  2 x 2,5 kg
  49.80
 • Beaphar Malt pasta odkłaczająca

  2 x 250 g
  36.80

  Fluval Edge II

  Białe
  699.80

  9 + 3 gratis! Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g

  Łosoś i indyk z cukinią i rukiew wodna
  67.20

  Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i wątróbka wołowa z warzywami
  36.80
 • Bosch Adult Mini Light

  2,5 kg
  29.80

  Orijen Puppy

  6,8 kg
  149.80

  Opakowanie próbne Sanabelle, 400 g

  Grande
  9.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + legowisko gratis!

  Grandis
  129.80
 • Royal Canin Mini Sensible

  2 kg
  49.80

  Bozita w galarecie, 6 x 410 g

  Krewetki
  24.80

  Pakiet przysmaków: 2 x pasta Smilla + Smilla Hearties

  525 g
  39.80

  10+2 gratis! Sheba Fusion, 12 x 80 g

  Fusion, Cielęcina i kurczak
  33.00
 • Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby

  225 g
  15.80

  Tetra PlecoMin Pokarm w tabletkach - - 3 x 275 tabletek

  84.80

  Royal Canin Babycat Instinctive Mousse

  12 x 195 g
  69.80

  Royal Canin Indoor Life Small Adult

  2 x 7,5 kg
  269.80
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Dziczyzna, 4 x 200 g
  29.80

  5 kg Grau Reismix + 6 x 400 g Grau Przysmak Łakomczucha

  Jagnięcina z ryżem pełnoziarnistym
  129.80

  Feliway spray z feromonem F3

  20ml
  39.80

  Osłona do klatek Outback Kompakt z wybiegiem

  Do klatki Outback Kompakt II
  99.80
 • Akwarium Juwel Rio 240 - zestaw

  Bukowe
  2499.00

  Torba transportowa Karlie Smart Top Deluxe

  76 x 51 x 48 cm
  299.00

  Defu Bio Adult

  12,5 kg
  219.80

  Hagen Flora-Glo, 2 Świetlówki

  2 x 20 W, dł. 58,98 cm
  119.80
 • Eheim Jäger precyzyjna grzałka akwariowa

  125 W, na 150-200 l wody
  69.80

  Megapakiet Gimpet ShinyCat, 24 x 85 g

  Tuńczyk & Krewetki
  59.80

  Bozita w sosie, 1 x 370 g

  Królik
  4.80

  Integra Protect Intestinal

  6 x 100 g
  19.80
 • Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Łosoś
  19.80

  Royal Canin Mini Junior

  2 x 8 kg
  244.80

  Adaptil Rozpylacz D.A.P.

  Dyfuzor + wkład 48 ml
  99.80

  Transporter Vari Kennel Ultra Fashion

  81 x 57 x 61 cm
  449.80
 • Legowisko Dreambay, piaskowe

  100 x 75 x 25 cm
  229.80

  Ferplast drewniana klatka Cottage

  108 x 59 x 102,5 cm
  1299.00

  Trixie Dropsy mleczne

  3 x 350 g
  27.80

  10 + 2 gratis! Almo Nature, 12 x 70 g

  Legend, Tuńczyk i sardynki
  33.00
 • Acana Wild Prairie karma

  2 x 13 kg
  419.80

  Drewniany kojec Outback Springtime, duży

  150 x 150 x 50 cm
  379.00

  10 + 2 gratis! Almo Nature, 12 x 70 g

  Legend, Pierś z kurczaka
  33.00

  14 kg Purina Dog Chow + bezdźwiękowy gwizdek na psa gratis!

  Adult Chicken, kurczak
  97.80
 • Karma dla kota Porta 21 Holistic 6 x 156 g

  Tuńczyk z kurczakiem, warzywami i owocami
  37.80

  Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Mięso bawole
  44.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż

  2 x 10 kg
  299.80

  Komplet Hunter Freestyle czarny obroża + smycz

  Obwód szyi: max. 55 cm + smycz
  109.80
 • Bozita Feline Diet & Stomach - Sensitive

  10 kg
  179.80

  Pedigree DentaStix Fresh

  Dla dużych psów, 270 g, 7 szt.
  10.80

  Bozita w galarecie, 1 x 370 g

  Wątróbka z kurczaka
  4.80

  Mera Dog Pure, łosoś i ryż

  12,5 kg
  139.80
 • Dokas Rolki do żucia z kurczaka

  90 g
  5.80

  Living World Green paśnik na siano

  Rozmiar M: dł. x szer. x wys.: 16 x 16 x 32,5 cm
  79.80

  Animonda Rafiné Cross, 15 kg + Animonda Cat Snack gratis! - - Kaczka, indyk i kurczak

  129.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g

  Kaczka w kremie ziołowym
  54.80
 • Hills Feline Sensitive Stomach Adult, kurczak

  2 x 5 kg
  264.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  29.80

  Legowisko Freedom Bone

  Dł. x szer. x wys. ok: 100 x 70 x 4 cm
  79.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe, 10 kg + legowisko gratis!

  Dla kastratów
  129.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa