wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hills Prescription Diet Canine C/D

  2 x12 kg
  399.00

  Hunter szelki Ecco Sport Vario Rapid - czarne

  Rozm. M
  34.80

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Maxi Adult 5+, 15 kg
  175.00

  Szelki Julius-K9 Power Red

  Mini-Mini
  94.80
 • Duże opakowanie Eukanuba + zabawka sęp Gustav gratis!

  Breed Golden Retriever, 12 kg
  154.80

  Purizon Adult , jagnięcina z łososiem

  2 x 13,5 kg
  399.00

  Royal Canin Mini Adult Sterilised

  2 kg
  49.80

  Dwupak Mera Dog

  Senior, 2 x 12,5 kg
  259.00
 • Barkoo piłki do żucia z wypełnieniem

  12 x ok. 4,7 cm
  16.80

  Maszynka do strzyżenia Moser max45 (Typ 1245)

  Nakładki grzebieniowe, 3 w zestawie
  79.80

  Hills Prescription Diet Canine Gastrointestinal Health I/D

  5 kg
  124.80

  Taste of the Wild Southwest Canyon

  2 x 12,73 kg
  349.00
 • Lukullus Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  1,5 kg
  24.80

  Mata na siedzenie samochodowe - - 130 cm x 70 cm

  37.80

  Orijen Brome Lake Duck przysmak

  3 x 56,7 g
  61.20

  Acana Sport & Agility

  13 kg
  199.00
 • Terra Canis Sensitive, 6 x 800 g

  Dziczyzna z ziemniakami, jabłkiem i żurawiną
  99.80

  Royal Canin Breed Chihuahua Junior

  1,5 kg
  49.80

  Grau Mączka kostna

  2 x 400 g
  49.80

  Duże opakowanie Forza 10 + Pojemnik na odchody gratis!

  Medium Maintenance, jeleń i ziemniaki, 15 kg
  209.00
 • Dwupak Eukanuba Breed

  Jack Russell Terrier, 2 x 2 kg
  84.80

  Commander obroża antyszczekowa ze sprayem i pilotem - - Spray cytrynowy, 2 x 85 g

  69.80

  Animonda vom Feinsten Menu 6 x 150 g

  Wołowina z ziemniakami
  17.80

  Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna

  110 x 1,5 cm
  12.80
 • Royal Canin Breed Golden Retriever Junior

  12 kg
  179.00

  Acana Adult Dog

  13 kg
  159.00

  5 + 1 gratis! - 6 x 95 g Almo Nature Classic

  Skip Jack tuńczyk
  20.60

  Royal Canin Maxi, korzystne dwupaki

  Adult, 2 x 15 kg
  324.80
 • 12 kg Nutrivet Instinct + 250 g przysmaku Nutrivet gratis!

  Growth & Nutrients
  199.00

  Pitti kiełbaski wołowe

  4 x 8 sztuk
  19.80

  Odblaskowa smycz Łapka, szara

  200 x 2 cm
  29.80

  Dwupak Bozita Robur, 2 x 12,5/15 kg

  Active & Sensitive 22/16, 2 x 15 kg
  359.00
 • Josera SensiPlus Adult Sensitive - - 4 kg

  59.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Adult Mini

  4 kg
  56.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g

  Ryba z kamutem, owocami i warzywami
  87.80

  Kong Classic koloru czerwonego

  Mały, ok. 7 cm
  29.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Pur Sensitive, 6 x 400 g

  Bawół
  59.80

  Hills Canine Puppy Mini, kurczak - - 3 kg

  62.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 24 opakowania

  24 x 15 cm (3120 g)
  99.80

  Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Sensitive wołowina z pasternakiem
  89.80
 • Happy Dog Light Snack

  3 x 100 g
  12.80

  Smycz odblaskowa Karlie, kolor pomarańczowy

  200 x 2 cm
  25.80

  Megapakiet Rocco Sensible, 24 x 400 g

  4 smaki, mieszany pakiet
  79.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g

  Mix kurczak i konina
  179.00
 • Mera Dog Agility

  12,5 kg
  139.00

  Trixie Barney kocyk z flauszu

  150 x 100 cm (beżowa z czarnymi łapkami)
  17.80

  Rocco Junior, 6 x 800 g

  Indyk i serca cielęce z wapniem
  37.80

  Lukullus Gustico kości do gryzienia, z jagnięciną

  2 x 10 cm
  11.80
 • Suszone szyje kacze

  70 g
  6.80

  12,6 + 1 kg gratis! Taste of the Wild, 13,6 kg

  High Prairie Canine
  156.40

  8 + 4 gratis! Lukullus, 12 x 400 g

  Summer Menu: Wykwintne serca cielęce
  39.60

  Bozita Original XL 22/11

  2 x 15 kg
  219.00
 • Karlie legowisko OrthoBed, czworokątny

  118 x 74 x 12 cm
  329.00

  Tigeria dropsy dla kota Finest Cheese

  3 x 50 g
  12.80

  Acana Adult Dog

  18 kg
  219.00

  Pedigree Gelenk Aktiv+, 7 sztuk

  Dla średnich psów, 110 g
  9.80
 • Korzystny pakiet Reddy, 12 x 400 g

  Intestinal (I)
  64.80

  Royal Canin Giant, 2 x 15 kg, korzystne dwupaki

  Puppy
  364.80

  Wolters, skórzana obroża Terravita

  Rozm. 65: 57 - 61 cm
  159.00

  12 kg Almo Nature, 10 kg + 2 kg gratis!

  Adult Large, łosoś z ryżem
  140.80
 • Dysk Trixie Dog Activity

  Ø 23 cm
  17.80

  12 kg Nutrivet Instinct + 250 g przysmaku Nutrivet gratis!

  Regional Meat Farmer
  249.00

  CANIBIT Paski z dzika

  150 g
  19.80

  Kliker

  3 sztuki
  12.80
 • CANIBIT, Uszy wołowe

  15 sztuk
  22.80

  Podwójna plastikowa miska Party 0,7 l

  czerwona
  9.80

  Animonda vom Feinsten Classic, 6 x 150 g

  Indyk z jagnięciną
  17.80

  Lilys Kitchen Breakfast Crunch

  800 g
  42.80
 • Happy Dog Supreme Mini Afryka

  2 x 4 kg
  189.00

  Applaws Puppy Small & Medium Breed, kurczak

  2 kg
  59.80

  Poduszka do klatek

  XL: 109 x 69 x 10 cm
  129.00

  RINTI Canine Sensitive

  6 x 400 g
  36.80
 • Hunter Outdoor transporter

  XL: dł x szer x wys: 106 x 71 x 68,5 cm
  399.00

  Rocco Płuca wołowe

  1000 g
  34.80

  Royal Canin Renal RF 16

  7 kg
  159.80

  Mera Dog Junior 2

  12,5 kg
  139.00
 • Zabawka Kong Extreme Goodie kość

  Rozm. M: dł. x szer. x wys.: 6,5 x 17,8 x 4,5 cm
  39.80

  RINTI Canine Intestinal, kurczak

  6 x 400 g
  36.80

  Royal Canin Breed Poodle Adult

  2 x 7,5 kg
  329.00

  Dwupak Hills

  Mini Mature Adult 7+, kurczak, 2 x 12 kg
  249.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0