wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • 8in1 Delights Dental - XS, 21 x 12 g

  44.80

  Dwupak Bozita Feline, 2 x 10 kg - Hair & Skin - Sensitive

  319.80

  Greenwoods Light Weight, ultra lekki żwirek zbrylający się - 3 x 10 kg

  74.80

  1,5 kg Lukullus w super cenie! - Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  20.80
 • Royal Canin Club Adult CC - 2 x 15 kg

  199.80

  Almo Nature Classic Light, 6 x 50 g - Tuńczyk Skip Jack

  15.80

  Applaws Adult z kurczakiem i jagnięciną - 2 x 7,5 kg

  289.80

  Tweed płaszczyk - Dł. grzbietu: 45 cm (XXL)

  64.80
 • Miamor Feine Filets w puszkach, 6 x 100 g - Kurczak z ryżem

  18.80

  Pet Room drewniany domek - Biały (szer. x gł. x wys.: 53 x 56,5 x 64,5 cm)

  249.80

  Hills Prescription Diet Canine Metabolic Weight Management - 12 kg

  229.80

  28 + 8 gratis! Sheba tacki, 36 x 85 g - Classics, cielęcina i kurczak

  69.80
 • Hunter smycz nylonowa Ecco Sport, czarna - 200 x 1,5 cm, regulowana

  14.80

  Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Żwacz

  159.80

  Miamor Feine Bissen z tuńczykiem - 300 g

  7.80

  Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Mieszany pakiet II

  149.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną - 9 x 25 g

  34.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 200 g - Cielęcina

  49.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Dziczyzna z amarantusem, dynią i borówkami

  129.80

  Dwupak Concept for Life - Mini Adult, 2 x 4 kg

  99.80
 • Mieszany pakiet próbny Beaphar Dieta na nerki - 6 x 100 g

  19.80

  Royal Canin Maxi Ageing 8+ - 15 kg

  159.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło - Zapasowy filtr oczyszczyjący

  14.80

  Markus-Mühle Rotwild z kaczką piżmową i jeleniem - 2 x 15 kg

  389.80
 • Komplet Hunter Ecco Sport czarny obroża + smycz - Obwód szyi: 35-53 cm + smycz, 110 cm

  15.80

  Animonda Carny Ocean, 12 x 80 g - Biały tuńczyk z krewetkami

  39.80

  Megapakiet Miamor Pastete, 24 x 85 g - Łosoś

  43.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 1 x 405 g - Kurczak i Indyk

  7.80
 • Royal Canin Outdoor 30 - 10 kg

  163.80

  Korzystny pakiet Hills Canine, 12 x 370 g - Adult, Kurczak

  72.80

  Purina Dog Chow Adult Active Chicken, kurczak - 14 kg

  99.80

  Duże opakowanie Royal Canin Breed + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Dachshund Adult, 2 x 7,5 kg

  269.60
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą - 210 g

  14.80

  Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki - L, kuweta i 57 podkładek

  119.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak - 2 x 15 kg

  272.80

  proCani żwacze zielone - 8 x 1000 g

  99.80
 • Korzystny pakiet Schesir Natural z ryżem, 12 x 85 g - Czysty kurczak i wołowina z ryżem

  34.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g - Indyk z brokułami, gruszką i ziemniakami

  129.80

  Barkoo kości do żucia ze spiruliną - 3 x ok. 12 cm

  11.80

  Pakiet Barkoo kości z nadzieniem ze żwaczy wołowych - 12 x ok. 22 cm

  139.80
 • Herrmanns Bio Mięso, 6 x 800 g - Wołowina

  99.80

  Mieszany pakiet próbny Almo Nature Classic, 6 x 55 g - 3 smaki tuńczyka w galarecie

  17.80

  Dwupak Applaws - All Breed Senior, kurczak, 2 x 7,5 kg

  269.80

  Applaws w galarecie, 16 x 70 g - Kurczak z wołowiną

  59.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - Wołowina i kurczak

  47.80

  Pakiet dla kociąt: 400 g Purizon Kitten + 6 x 70 g Cosma Nature Kitten - Zestaw 2

  29.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk i kurczak

  69.80

  13/15 kg Fitmin + Chewies Kosteczki, półwilgotne o smaku jagnięciny, 200 g gratis! - Program Medium Performance, 15 kg

  149.80
 • Trixie Wiklinowa budka dla kota - Ø 50 cm

  99.80

  Smilla Kitten, 6 x 200 g - Z cielęciną

  15.80

  14 + 2,5 kg / 12 + 2 kg gratis! Duże opakowanie Purina Pro Plan - Medium Puppy Optistart, kurczak i ryż, 12 + 2 kg gratis

  159.80

  JR Farm bezzbożowy pakiet świąteczny - Pakiet (choinka i ciasteczka; 325 g)

  29.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Classic, 24 x 150 g - Indyk z jagnięciną

  54.80

  Trixie klatka do transportu psa - 93 x 62 x 69 cm

  199.80

  Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 6,8 kg

  226.80

  Whiskas mleczna przekąska dla kociąt - 55 g

  4.80
 • Megapakiet zoolove, 24 x 800 g - Drób, 24 x 800 g

  144.80

  40 + 8 gratis! Karma mokra Gourmet, 48 x 85 g - Suflet Jajeczny, kurczak

  66.00

  Duże opakowanie Bozita + Spiky Flash świecąca piłka gratis! - Light, 10 kg

  119.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Kurczak z aloesem

  115.80
 • Trixie Premio Sushi Light Kosteczki z białej ryby - 75 g

  5.80

  Pakiet Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 48 x 100 g - Mięsne smaki

  59.80

  Hunter Vario Basic czarna smycz - 200 x 2 cm

  34.80

  Podwójne punkty bonusowe: Purizon, 2,5 kg - Kitten, kurczak i ryba

  74.80
 • Miamor Cat Confect Malt-Cream pasta ze słodem - 24 x 15 g

  19.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem - 1,4 kg

  19.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Dziczyzna z okoniem czerwonym

  29.80

  Hagen Elite Wata filtracyjna - 500 g

  37.80
 • Mera Dog Pure Senior, indyk i ryż - 2 x 12,5 kg

  249.80

  Beaphar Multi Vitamin pasta dla kota, z tauryną - 250 g

  27.80

  Megapakiet Gourmet A la Carte, 48 x 85 g - Mieszane smaki I

  84.80

  Hills Canine Adult Large Breed, jagnięcina i ryż - 12 kg

  144.80
 • Fluval Wkład filtracyjny - 2 Wkłady gąbkowe do modelu 204/205/304/305

  17.80

  Luposan Siła 30 ziół - 600 g

  54.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, konina - 6 x 400 g

  54.80

  Rinti Filetto, 6 x 420 g - Pakiet mieszany

  44.80
 • Bozita Robur Breeder & Puppy XL 30/14 - 15 kg

  185.80

  Catz Finefood w saszetkach, 8 x 85 g - Drób

  34.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Indoor 27

  179.80

  Rinti Canine Intestinal, jagnięcina - 6 x 400 g

  31.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa