wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g - Dziczyzna

  159.80

  Podwójne punkty bonusowe: Tigerino Nuggies/ Fresh, 2 x 14 kg - Tigerino Nuggies

  52.80

  Sanicat Bianca żwirek zbrylający się 3 x 5 l w super cenie! - 3 x 5 l

  34.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Kurczak z aloesem

  115.80
 • GimCat MULTIwitamina pasta dla kota - 200 g

  29.80

  Kawałki drobiowe - 200 g

  10.80

  Korzystny pakiet Wolf of Wilderness, 12 x 800 g - Wild Hills - kaczka

  134.80

  Moser trymer - Dł, x szer. x gł.: 18 x 4 x 3 cm

  34.80
 • Dwupak Taste of the Wild - Pacific Stream Puppy i High Prairie Puppy, 2 x 13 kg

  399.80

  Feline Porta 21, 6 x 400 g - Tuńczyk i surimi

  59.80

  20 + 4 gratis! Bozita Naturals w galarecie, 24 x 370 g - Indyk

  109.20

  MAC´s Cat w saszetkach, 6 x 100 g - Łosoś & borówka brusznica

  22.80
 • Puppy Trainer Starter Set, kuweta i wkładki - XL, kuweta i 37 podkładek

  169.80

  Karma Prestige Premium dla papug - 2,5 kg

  39.80

  Smycz Flexi Neon, 8 m - Rozm. Giant L

  99.80

  Easy-Life Ferro - 500 ml

  39.80
 • Zestaw akwarium Juwel Rio 400 - czarne

  3999.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g - 2 smaki, Mieszany pakiet

  79.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Original Adult, 24 x 400 g - Wołowina z sercami

  87.80

  Purina Pro Plan Junior, kurczak i ryż - 2 x 10 kg

  319.80
 • Smilla Adult Drób - 2 x 10 kg

  149.80

  Josera Kids Junior - 15 kg

  124.80

  Purizon Kitten, kurczak i ryba - 7,5 kg ( 3 x 2,5 kg )

  199.80

  1 kg Smilla karma dla kota w super cenie! - Sensible

  10.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 800 g - Sensitive indyk z cukinią

  129.80

  Dog Activity Gambling Tower, zabawka na inteligencję - ø x wys.: 25 x 27 cm

  69.80

  Korzystny pakiet Barkoo Dental Snacks - Dla małych psów, 120 g, 28 szt.

  15.80

  Schmusy Nature Ryba w puszkach, 24 x 185 g - Sardynka

  64.80
 • Rinti Pur, 6 x 400 g - Serca drobiowe

  24.80

  Mieszany pakiet przysmaków Bosch Goodies, 10 x 30 g - 10 x 30 g

  12.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, 36 x 5 cm - Z kaczką, słodkimi ziemniakami i tymiankiem

  29.80

  Adaptil Happy Home dyfuzor z feromonem uspokajającym - Flakonik na miesiąc (48 ml)

  74.80
 • Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g - Plus kość szpikowa - wołowina

  77.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe - 3 x ok. 38 cm

  32.80

  Kattovit Gastro, kaczka - 24 x 175 g

  89.80

  Mighty Mutts™ Tough Dog Toys gumowa kość - 32 x 9 x 4,5 cm

  39.80
 • Catessy Sticks, 15 sztuk - Łosoś z pstrągiem

  6.80

  Royal Canin Outdoor 30 - 10 kg

  174.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Sensitive, Jagnięcina i ryż, 24 x 200 g

  89.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z prasowanej skóry - 24 x ok. 13 cm

  56.80
 • Trixie Pointer Catch the Light światełko LED - 1 sztuka

  9.80

  Zabawki Moppi z kocimiętką, 2 szt. - Jeż jasnoniebieski, owieczka różowa

  12.80

  Concept for Life Outdoor Cats - 3 kg

  59.80

  10 l Benek żwirek dla kota w super cenie! - Compact Lawenda

  21.80
 • Pakiet próbny Greenwoods dla królików Pokarm i siano - Pokarm i siano z mniszkiem lekarskim

  27.80

  12,5 kg Mera Dog Pure + 600 g Mera Dog Goody Snacks gratis! - Jagnięcina i ryż

  134.80

  13/15 kg Fitmin + Trixie piłka gumowa gratis! - Dog for Life Light & Senior, 15 kg

  99.80

  Obroża brąz/ koniak - Obwód szyi: 30-37 cm

  26.80
 • Cavia Nature - 10 kg

  89.80

  Kattovit Niere/Renal - Kurczak, 6 x 175 g

  24.80

  Megapakiet Schmusy Nature w saszetkach, 24 x 100 g - Kurczak, łosoś, makaron i drożdże piwne

  42.80

  Moser trymer - Dł, x szer. x gł.: 18 x 4 x 3 cm

  34.80
 • Schesir Fruit, 6 x 75 g - Kurczak z jabłkiem

  19.80

  Trixie Natura buda z płaskim dachem - XL: dł x szer x wys: 116 x 79 x 82 cm

  469.80

  Orijen Cat Snack Regional - 3 x 35 g

  54.80

  Almo Nature Light, 6 x 50 g - Tunek wschodni

  15.80
 • Catsan Smart Pack, mata ze żwirkiem - 6 sztuk

  59.80

  Korzystny pakiet Animonda Carny Senior, 12 x 200 g - Kurczak z serem

  30.80

  Happy Dog Supreme Mini "Małe podróże" Happy Dog Supreme Mini "Małe podróże" 3 x 4 kg

  229.80

  Pakiet Grau Puszka dla Łasucha bez zbóż, 12 x 800 g - Kurczak i cielęcina

  134.80
 • Royal Canin Beagle Adult - 12 kg

  168.80

  400 g Greenwoods Adult, indyk i ryż w super cenie! - 400 g

  11.80

  12 kg Royal Canin w super cenie! - Fit 32

  169.80

  JBL Floaty II Pływający czyścik magnetyczny - S: do szyb o grubości 6 mm

  39.80
 • Smilla Adult Drób - 1 kg

  12.80

  Maszynka Oster PowerMax + ostrze gratis! - Maszynka z ostrzem

  479.80

  Yarrah Bio kawałeczki, 6 x 405 g - Kurczak w sosie

  37.80

  Pakiet próbny 400 g Bozita + 2 x 190 g Bozita - Large

  17.80
 • Eukanuba Adult Small & Medium Breed, jagnięcina i ryż - 2,5 kg

  59.80

  Royal Canin Kitten Sterilised - 2 x 4 kg

  178.80

  Royal Canin Outdoor 30 - 10 kg

  174.80

  Schmusy Nature Vollwert Flakes, 22 x 100 g - Królik i ryż

  39.80
 • Klatka Savic Dog Residence z poduszką - 118 x 76 x 88 cm

  479.80

  Royal Canin Kitten Sterilised - 4 kg

  90.80

  Torba transportowa Technicolor - 45 x 27 x 25 cm

  99.80

  Podwójne punkty bonusowe! Duże opakowanie Josera - Profiline FamilyPlus

  139.80
 • Pakiet Cosma Original, 12 x 400 g - Kurczak

  89.80

  Komplet Heim Stars obroża + smycz - Obwód szyi: 38-46 cm + smycz

  149.80

  Pasta łososiowa Tubifrett - 2 x 75 g

  19.80

  Sanabelle Senior - 2 x 10 kg

  204.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa