Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  1,5 kg
  44.80

  Dwie miski ze stali szlachetnej z podstawką

  2 x 350 ml, Ø 13 cm
  13.80

  Megapakiet Pedigree DentaStix, 56 sztuk - jeszcze taniej!

  Dla dużych psów, 2160 g
  39.80

  Trixie lateksowa zabawka ""chrumkająca świnka""

  różowa, ok. 17 cm,
  11.80
 • Fitmin Dog Solution Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  2 x 13 kg
  299.80

  Rocco Sensible, 6 x 800 g

  Dziczyzna z makaronem
  39.80

  Buda Spike Special

  S: dł. x szer. x wys.: 102 x 64 x 65 cm,
  249.80

  Lupo Natural Szwajcarskie mięso z kury

  15 kg
  239.80
 • 8in1 Delights pałeczki z wołowiną

  9 x 25 g
  34.80

  Megapakiet Animonda GranCarno Adult, 24 x 800 g

  Indyk z kaczką
  159.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  6 x 400 g
  59.80

  Dwupak Bosch

  Sensible Renal & Reduction, 2 x 11,5 kg
  299.80
 • Eukanuba Puppy Large Breed, kurczak

  15 kg
  149.80

  Megapakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia, z kurczakiem

  3 x 15 cm
  31.80

  12 kg Simpsons Premium + Chewies Kosteczki, 200 g gratis!

  Sensitive Puppy Salmon & Potato
  199.00

  Dwupak Happy Dog Natur

  Natur-Croq Balance, 2 x 15 kg
  229.80
 • Fitmin Dog for Life Adult

  2 x 15 kg
  189.80

  Megapakiet Pedigree Gelenk Aktiv+, 63 sztuki

  Dla średnich psów, 990 g
  79.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  169.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Boxer Junior, 12 kg
  184.80
 • Przysmaki FutterBar, 100 g

  Kaczka z płatkami owsianymi i buraczkami
  7.80

  Happy Dog NaturCroq Jagnięcina i ryż - - 15 kg

  119.80

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Indyk i koza
  59.80

  Rinti Extra Chicko Mini

  225 g
  22.80
 • Bosch Adult Poultry & Spelt, drób i orkisz - - 15 kg

  99.80

  Smycz Flexi Neon Reflect

  S: do12 kg (lina)
  39.80

  Exclusion, kaczka z ziemniakami

  12,5 kg
  229.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g / 290 g

  Cielęcina, 290 g
  54.80
 • Hunter norweskie szelki Krazy Skull Flower

  Rozm. XL
  89.80

  Bosch Puppy, drób

  2 x 7,5 kg
  139.80

  Dwupak Happy Dog Supreme

  Medium Baby 28, 2 x 10 kg
  229.80

  Trixie szprotki suszone

  400 g
  29.80
 • Komplet Heim: smycz i obroża (brąz/koniak)

  Smycz, obroża 50 x 2,0 cm
  119.00

  FutterBar Puppy dla szczeniąt + Lukullus Junior, 6 x 400 g

  2,5 kg + Kurczak z cielęciną
  59.80

  Przysmak Rocco Bar-B-Q, 12 sztuk

  Wołowina
  6.80

  Royal Canin Giant Adult

  2 x 15 kg
  314.80
 • Purina Pro Plan Adult Large Robust, kurczak i ryż

  14 kg
  154.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Forest, Zając
  44.40

  Mieszany pakiet Granata Pet Lieblings Mahlzeit

  12 x 400 g
  79.80

  Zestaw pierwszej pomocy

  Apteczka , czerwona
  19.80
 • 10/12 kg Royal Canin Breed + podwójne punkty bonusowe!

  Rottweiler Adult, 12 kg
  184.80

  Terra Canis Smaki ogrodu, mix warzyw i owoców

  6 x 400 g
  59.80

  Lukullus Kaczka piżmowa i jagnięcina

  15 kg
  169.00

  Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Żwacze, 200 g
  8.80
 • Herrmanns Bio-Mięso, 6 x 400 g

  Indyk
  49.80

  Purina Veterinary Diets Obesity Management - OM

  14 kg
  239.80

  ROGZ Alpinist nylonowe szelki , limonkowe

  L: obwód klatki piersiowej: 44 - 74 cm, szer. 20 mm
  69.80

  Bozita Young & Fit 24/12

  2 x 12,5 kg
  249.80
 • Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 2 x 11 cm (480 g)
  19.80

  Pojemnik na pokarm - - do 10 kg suchej karmy

  29.80

  2 x 400 g, sucha karma Purizon w korzystnej cenie

  Adult, jagnięcina z łososiem
  17.80

  Bob Martin Spot On dla psów

  Małe psy (do 15 kg)
  17.80
 • Almo Nature Daily Menu, 6 x 375 g

  Kurczak z indykiem
  29.80

  Lukullus Kaczka piżmowa i jagnięcina

  15 kg
  169.00

  Zabawka Jolly Flathead

  44 x 32 cm
  49.80

  Eukanuba Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  2 x 12 kg
  274.80
 • Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  6 x ok. 16 cm
  16.80

  Cookie´s Delikatess Rurki z kurczakiem

  200 g
  12.80

  10 + 2 kg gratis! Hills Natures Best +, 12 kg

  Adult Mini / Medium
  157.40

  Korzystny pakiet Trixie Kość z farszem ze żwaczy - - 5 x 12 cm. 600 g

  34.80
 • Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Łosoś
  69.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Club Trad
  269.80

  Poduszka do klatek

  S: 64 x 55 x 10 cm
  59.80

  Simpsons Premium Sensitive Adult Lamb & Potato

  2 x 12 kg
  349.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g

  Serca drobiowe
  74.80

  15 + 3 gratis! Animona Vom Feinsten, 18 x 150 g

  Junior, Wołowina z drobiem
  44.40

  Royal Canin Size 15 + 3 kg EXTRA!

  Giant Junior
  179.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak

  250 g
  19.80
 • Lukullus Winter Menu Natural, delikatna sarnina

  6 x 800 g
  44.80

  Cookie´s Delikatess Filety z kurczaka, półwilgotne

  200 g
  12.80

  Happy Dog Supreme Fit & Well Maxi Adult

  2 x 15 kg
  339.80

  Terra Canis Struppis Ciasteczka

  3 opakowania, mieszanka: drób, jagnię i królik
  79.80
 • Korzystny pakiet Almo Nature Daily Menu, 12 x 375 g

  Tuńczyk z ryżem
  54.80

  Hills Canine Puppy, jagnięcina i ryż - - 3 kg

  62.80

  Rocco Chings Filet z kaczki

  170 g
  11.80

  Trixie miska podróżna

  1,8 l, Ø 18 cm
  6.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  299.80

  Royal Canin Breed Dachshund Junior

  2 x 1,5 kg
  94.80

  Royal Canin Breed Bulldog Adult

  12 kg
  179.80

  Torba transportowa Vario

  Rozm. 20: dł. x szer. x wys.: 61 x 43 x 46 cm
  249.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

Endokardioza zastawek u psów

 Endokardioza zastawki dwudzielnej jest najczęstszą chorobą serca u psów; szacuje się że stanowi 75 % wszystkich chorób serca występujących u psów. Jest to choroba nabyta, która..

Objawy chorobowe u psa

 Na pewno wiele osób zastanawia się, czy pewne zachowania ich psa są prawidłowe, czy może świadczą o chorobie, czy można czekać, zastosować domowe sposoby działania, czy może..

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

oddam psa
0