wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Digest Sensitive w sosie - 24 x 85 g

  64.80

  Mieszany megapakiet Lukullus Summer Menu, 2 smaki - 24 x 400 g

  99.80

  Happy Dog Mieszanka Płatków - 2 x 10 kg

  169.80

  Pakiet mieszany Applaws Finest Collection - 10 x 100 g

  39.80
 • Josera Carismo Adult Senior/Renal - 2 x 10 kg

  239.80

  Animonda Integra Protect Sensitive, puszki - Jagnięcina i ryż, 6 x 200 g

  22.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 kg Purina Dog Chow - Puppy Chicken, kurczak

  99.80

  Hunter obroża dla kota Silver Velvet - Czarna

  11.80
 • Applaws Selection, 12 x 70 g - Tuńczyk i leszcz

  42.80

  KONG Kickeroo Kitten, zabawka dla kota - ok. 13 cm

  11.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g - Wołowina z kaczką

  49.80

  Bosch Fruitees (półwilgotne), 200 g - Banan

  7.80
 • Prestige Premium Australian Parrot - 15 kg *

  139.80

  Purina ONE Sterilcat z wołowiną - 1,5 kg

  21.80

  JR Farm Quad-Bits w pakiecie - 4 sztuki, 1200 g

  34.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie! - Kaczka

  129.80
 • PetSafe Deluxe Obroża antyszczekowa - Spray cytrynowy, 2 x 88 ml

  89.80

  Pakiet Rinti Chicko, 3 x 170 g - Królik

  47.80

  Legowsko Strong&Soft, brązowe - 140 x 105 x 17 cm

  219.80

  Concept for Life Large Senior - 2 x 12 kg

  249.80
 • Terra Faelis Mięsne Menue 6 x 200 g - Indyk, cukinia & rumianek

  49.80

  Dwupiętrowy domek dla gryzonia - Dla świnki morskiej, dł. x szer. x wys: 30 x 20 x 30 cm

  39.80

  Grau Excellence Adult Classic, drób - 2 x 5 kg

  144.80

  Rocco Classic, 6 x 800 g - Czysta wołowina

  36.80
 • Dwupak Animonda vom Feinsten Deluxe, 2 x 10 kg - Adult

  199.80

  Budka Royal Pet White - 45 x 45 x 45 cm

  99.80

  Rinti Chicko Maxi, kurczak - 250 g

  17.80

  Feringa Menu 2 smaki, 6 x 400 g - Pstrąg i kurczak

  44.80
 • Felix Crispies, Mięso z warzywami - 3 x 45 g

  12.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie! - Kaczka

  129.80

  6 x 100 g Yarrah Bio Wellness Pâté w super cenie! - Łosoś z algami morskimi

  15.80

  Bosch Adult Mini Poultry & Millet, drób i proso (nowa receptura) - 2 x 3 kg

  64.80
 • Royal Canin Educ - 10 x 50 g

  39.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g - Filet z kurczaka z szynką

  34.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją - M: szer. x gł. x wys.: 78 x 88 x 81 cm

  359.80

  Smycz Flexi Vario S turkusowa, 8 m - Turkusowa smycz

  59.80
 • Trixie Flash odblaskowa obroża - Obwód szyi: 30-40 cm

  24.80

  Quiko Lemon C przysmak nagradzający - 2 x 125 g

  17.80

  Mühldorfer Siano jakości bio - 5 kg

  36.80

  Kattovit Niere/Renal - 6 x 400 g

  37.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g - Wołowina

  94.80

  10 + 2 gratis! Animonda Carny Adult, 12 x 200 g - Adult: Wołowina, indyk i krewetki

  26.20

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Selection in Sauce, drób

  79.80

  Rocco Summer Menu, 6 x 800 g - Wołowina z łososiem i słodkimi ziemniakami

  34.80
 • Trixie Eat on Feet zestaw ceramicznych misek - 2 x 300 ml, Ø 12 cm

  39.80

  Trainer Natural Sterilised łosoś - 3 x 3 kg

  199.80

  30 x 150 g Animonda vom Feinsten w super cenie! - Junior, Drób z sercami indyczymi

  66.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 200 g - Wołowina

  25.80
 • Pasta łososiowa Tubifrett - 75 g

  12.80

  Megapakiet Miamor Ragout Royale Cream, 24 x 100 g - Cielęcina w kremie z pomidorów

  54.80

  Gourmet Gold Ragout, 48 x 85 g - Wołowina

  74.80

  1,5 kg Nutro Choice + Wędka dla kota z kolorowymi piórkami gratis! - Adult, indyk

  59.80
 • Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 3 kg - Delicate

  144.80

  Trixie Premio Chicken Drumsticks Light - 5 sztuk

  7.80

  Pakiet Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe - 24 x ok. 16 cm

  64.80

  Backstage Rampa - Dł. x szer x wys .: 160 x 40 x 6 cm

  129.80
 • Beaphar Malt pasta odkłaczająca - 250 g

  22.80

  5 + 1 gratis! Mieszany pakiet Smilla z drobiem, 6 x 800 g - 6 x 800 g

  33.20

  Dibo proszek z nowozelandzkiej małży zielonej - 400 g

  119.80

  Megapakiet Sheba, 72 x 85 g - Sauce Lover, łosoś

  149.80
 • Drinkwell 360 poidełko - Filtr zapasowy, 3 szt.

  29.80

  Megapakiet Applaws Selection, 24 x 70 g - Tuńczyk i leszcz

  82.80

  Ferplast Rabbit 120 klatka dla królików i świnek morskich - Jasnoszara kuweta

  249.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 156 g - Sensitive Kurczak i ryż

  62.80
 • Royal Canin Mini Adult - 8 kg

  109.80

  Savic Aseo kuweta z wysokim rantem - Jasnoszaro-biała

  29.80

  Megapakiet Animonda Integra Protect, 24 x 85/100/200 g - Diabetes, wołowina, 24 x 100 g

  64.80

  Concept for Life Golden Retriever Adult - 6 kg

  99.80
 • Royal Canin Ultra Light w sosie - 24 x 85 g

  64.80

  FURminator deShedding Tool dla kota - Małe koty / długość sierści do 5 cm

  94.80

  Greenwoods Puppy karma , indyk i ryż - 2 x 12 kg

  279.80

  Legowisko Memory Oval, szare - 118 x 74 x 24 cm

  439.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Tract Health c/d - 10 kg

  229.80

  Długi kombinezon - Dł. grzbietu: 45 cm

  69.80

  Trixie FreshnEasy żwirek silikonowy - 3 x 5 l (ok. 6,9 kg)

  49.80

  Kattovit Urinary w saszetkach - Kurczak, 6 x 85 g

  16.80
 • Almo Nature Holistic Kitten, kurczak z ryżem - 2 kg

  39.80

  Megapakiet Rocco Senior, 24 x 400 g - Drób z płatkami owsianymi

  79.80

  Cosma Nature, 1 x 70 g - Filet z kurczaka

  3.80

  Pro Plan Medium Puppy Optistart, kurczak i ryż - 2 x 12 kg

  299.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa