Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Miska ze stali szlachetnej do baru

  4,2 l, Ø 28 cm
  15.80

  Felix Sensation w sosie, 12 x 100 g

  Mięsna różnorodność
  19.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 8 m

  Antracytowy pojemnik Multibox
  19.80

  Opti Life Puppy Maxi

  12,5 kg
  169.80
 • Happy Cat Fit & Well Adult Large Breed

  1, 8 kg
  44.80

  Pojnik Source

  300 ml
  29.80

  JR Farm Chipsy bananowe - - 150 g

  6.80

  Lukullus Junior, serca indycze z jagnięciną

  6 x 400 g
  29.80
 • Heim Bio-Thane smycz w kolorze jaskrawo-zółtym

  Dł. szer.: 500 x 1,3 cm
  59.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 12 x 85 g

  Kurczak, wołowina, łosoś i pstrąg w sosie
  16.80

  FutterBar, Łosoś z ryżem i marchewką

  2,5 kg
  44.80

  Sanabelle, 10 kg + szczotka do masażu Zoom Groom gratis!

  Urinary
  139.80
 • Bunny HERBS- Marzenie królika

  4 kg
  119.00

  Koktajl Carnello i kota

  250 g
  13.80

  Hill´s Feline Senior Healthy Ageing 11+

  2 x 8 kg
  394.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 140 g

  Filet z kurczaka
  49.80
 • Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 370 g

  Duża ilość kurczaka
  84.80

  Miamor Pastete, 12 x 85 g - - Serca drobiowe

  24.80

  2 + 1 gratis! 3 x 1,5 kg Pro Plan sucha karma dla kota

  Housecat
  79.60

  Royal Canin Breed Golden Retriever Adult

  2 x 12 kg
  354.80
 • Taste of the Wild Wetlands Canine

  13,6 kg
  179.80

  Applaws Adult Large Breed, kurczak

  2 kg
  49.80

  Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control

  4,5 kg
  54.80

  Biokats Micro żwirek dla kota

  2 x 14 l
  49.80
 • Megapakiet Royal Canin, 24 x 85 g

  Kitten Instinctive w sosie
  69.80

  Eukanuba Puppy Small Breed

  7,5 kg
  99.80

  Nutram Indoor

  2 x 7 kg
  289.80

  Hagen Flora-Glo Świetlówka

  20 W, dł. 58,98 cm
  59.80
 • Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l

  3 x 5 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Trixie Thordis domek dla małych zwierząt

  35 x 25 x 15 cm
  34.96

  Pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g

  Kurczak i brązowy ryż
  42.80

  Pakiet próbny Greenwoods 2 x 2 kg + 6 x 70 g gratis!

  Kaczka
  79.60
 • Trainer Fitness 3 Adult Mini jagnięcina & ryż

  2 kg
  49.80

  Animonda ""Aus Liebe"" przysmak dla kota

  21 opakowań
  14.80

  Dwupak Eukanuba Mature & Senior

  Mature & Senior Medium Breeds, 2 x 15 kg
  314.80

  Trixie wzmocniona siatka ochronna dla kota, oliwkowa

  8 x 3 m
  199.00
 • Megapakiet Applaws, 24 x 156 g

  Kurczak z dynią
  129.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg

  Junior, Kurczak i ryż
  289.80

  TubiDOG kuleczki mięsne

  4 x 120 g
  39.80

  Zestaw przysmaków Bunny Crunchy Cracker

  Zestaw trzyczęściowy
  34.80
 • Dwupak Mera Dog

  Senior, 2 x 12,5 kg
  249.80

  Yarrah Cat Food Bio z rybą

  2 x 10 kg
  379.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Wołowina z indykiem
  44.80

  Bosch Adult Mini Senior

  2 x 2,5 kg
  49.80
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 400 g

  Drób z sercami drobiowymi
  22.80

  Iams Senior & Mature, z dużą porcją kurczaka

  10 kg
  129.80

  Animonda GranCarno Adult, 6 x 800 g

  Koktajl wielomięsny
  44.80

  Orijen Puppy

  2,27 kg
  72.80
 • Lucky-Kitty poidełko fontanna dla kotów i psów

  Zapasowa pompka
  59.80

  Lilys Kitchen Bedtime Biscuits

  3 x 100g
  39.80

  2,55 / 3 kg Iams + 12 x 100 g Iams, 4 smaki gratis!

  Hairball Control System
  59.80

  Royal Canin Club / Selection + Kurczak - zabawka gratis!

  Club Adult CC, 15 kg
  109.80
 • Eheim Professionel 3 350, filtr zewnętrzny

  Professionel 3 350, do 350 l
  674.00

  Trixie Korzeń Mopani - - ok. 35 cm - 45 cm

  39.80

  20+4 gratis Animonda GranCarno Adult, 24 x 800g

  Dziczyzna plus
  149.80

  Gimpet Mousse Délice, Ser i Śmietana

  70 g
  11.80
 • Trixie Dog Activity Poker Box zabawka

  31 x 10 x 31 cm
  79.80

  Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  280.00

  Bosch Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż

  15 kg
  119.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Jagnięcina z mięsem z bawołu
  34.80
 • Dwupak Pitti Boris, 2 x 15 kg

  Krokiety dieta wegetariańska
  219.00

  Tetra TabiMin Pokarm w tabletkach - - 275 tabletek

  39.80

  Pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g + Pokrywki gratis!

  Wołowina i serce
  52.80

  Korzystny pakiet Schesir w bulionie, 12 x 70 g

  Filety z kurczaka z doradą
  34.80
 • Happy Dog Snack, chrupiące herbatniki

  100 g
  4.80

  Bozita Feline Large

  400 g
  13.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie!

  Sterilised
  79.80

  14 kg Purina Dog Chow + Kurczak - zabawka gratis!

  Adult Lamb & Rice, jagnięcina i ryż
  99.80
 • Eheim uniwersalny zestaw szczotek do czyszczenia

  1 zestaw
  35.80

  Trixie bawełniany drążek do siedzenia

  Ø 16 mm, dł. 37 cm
  6.80

  Korzystny pakiet Lilys Kitchen, 12 x 100 g

  Ryba
  59.80

  Drewniana rampa do klatek i domków dla królików

  50 cm
  22.80
 • Tetra FreshDelica Pokarm w galarecie - - Opakowanie zapasowe, dafnie 3 x 48 g

  44.80

  Mata do bagażnika, Coverall deluxe

  120 x 110 x 60 cm
  229.00

  8/10 kg Happy Cat + Schmusy Nature, 12 x 100 g gratis!

  Cat Fit & Well Adult, z jagnięciną, 10 kg
  149.80

  Hunter regulowana smycz Canadian

  200 x 2 cm
  159.00
 • Almo Nature Green Label Filets, 6 x 55 g

  Filet z tuńczyka i filet z kurczaka z szynką
  19.80

  Sera Goldy Pokarm w płatkach - - 1000 ml

  44.80

  Rinti Pur, 6 x 800 g - - Ryba morska

  49.80

  Pakiet Pedigree Saszetki w sosie 12 x 100 g / 24 x 100 g

  12 x 100 g
  15.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0