wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Pluszowy sześcian z czterema piłkami do gry - - ok. 21 cm

  49.80

  Almo Nature Adult Medium, jagnięcina z ryżem

  2 x 12 kg
  304.00

  Kosz rowerowy z ochronną kratką - - Ok. dł. x szer. x wys.: 53 x 35 x 43 cm

  279.00

  Kunterbunt - pluszowa kość

  1 sztuka
  9.80
 • Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka

  100 x ok. 12,5 cm
  11.80

  12,5/15 kgHappy Dog Supreme + przysmak gratis!

  Fit & Well Adult Medium, 12,5 kg
  149.20

  Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z kurczakiem
  129.00

  Acana Chicken & Burbank Potato

  18 kg
  239.00
 • Barkoo, skręcane rurki ze skóry wieprzowej natur

  300 x 12 cm
  93.60

  Frolic Soft & Crispy z wołowiną

  2 x 3 kg
  50.00

  Pedigree Adult Plus, 12 x 800 g

  Plus kość szpikowa - wołowina
  79.80

  Mieszany pakiet Lukullus Gustico kości do gryzienia

  4 różne rodzaje, 8 x 10 cm
  39.80
 • Smycz Trixie Hands Free

  Dł. 100 - 135 cm
  79.00

  8in1 Fillets Pro Digest, 80 g

  3 x S
  31.60

  Komplet Hunter Round & Soft: smycz i obroża

  Obroża, dł. x szer.: . 50 x 1 cm
  219.00

  Fortan Pielęgnacja zębów

  2 x 50 ml
  62.40
 • Bosch Adult Mini Life & Care

  2 x 3,75 kg
  99.80

  Bosch HPC Plus Pstrąg & ziemniaki

  2 x 12,5 kg
  304.00

  Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g

  Wołowina z ziemniakami
  39.80

  Duże opakowanie Pro Plan + pluszowa kość gratis!

  Adult Light Original, kurczak i ryż, 14 kg
  159.80
 • Podwójne punkty bonusowe: Rocco Classic, 24 x 800 g

  Wołowina z sercami drobiowymi
  129.00

  Piłka gumowa na sznurku

  3 sztuki
  19.80

  Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. M, smycz 110 cm
  17.80

  Hunter Vario Basic Obroża z zapięciem aluminiowym

  Rozm. L: obwód: 45 - 65 cm
  49.80
 • Megapakiet Animonda vom Feinsten Forest, 24 x 150 g

  2 smaki
  64.00

  Multipak Lukullus kości do gryzienia z kaczką

  6 x 10 cm
  31.80

  SnuggleSafe Ręcznik z mikrofazy

  140 x 76 cm
  49.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Sensitive Lamb & Rice, jagnięcina i ryż, 2 x 15 kg
  269.00
 • Chewies Kosteczki, półwilgotne

  Łosoś, 4 x 200 g
  35.20

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin

  2 x 12 kg
  289.00

  Nutram Grain-Free, indyk, kurczak i kaczka

  2 x 11,34 kg
  358.00

  Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Medium Adult, 15 kg
  169.00
 • Royal Canin Maxi Sensible Sensitive Digestion

  2 x 15 kg
  340.00

  5 + 1 gratis! Rinti Pur, 6 x 800 g - - Jagnięcina

  49.80

  Bosch Puppy, drób

  2 x 7,5 kg
  139.00

  Luposan BioMineral - - 1200 g

  139.00
 • Tigeria dropsy dla kota Lucky Grass

  50 g
  4.80

  Rinti Feinest 11 x 150 g

  Drób z szynką
  36.80

  Trixie: Pas bezpieczeństwa dla psów - - Rozm. M: obwód 50 - 70 cm

  19.80

  10/12 kg Royal Canin Breed + Prezent Niespodzianka Gratis!

  Boxer Junior, 12 kg
  184.00
 • 10 + 2 gratis! 12 x 800 g Animonda GranCarno

  Wołowina z kurczakiem
  80.40

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - - Rozmiar L: dla dużych psów

  229.00

  Zotti, zabawka jeż z piszczałką

  ok. 17 cm
  14.80

  Defu Bio Junior

  3 kg
  59.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 400 g

  Szynka
  107.20

  10 kg FutterBar, mieszanka płatków + 6 x Rocco Classic

  10 kg + Czysta wołowina, 6 x 400 g
  89.60

  Royal Canin Breed Cocker Adult

  12 kg
  189.00

  Dogz Finefood, 6 x 400 g

  Jagnięcina
  59.80
 • Dokas Pierś z kurczaka z rybą

  70 g
  5.80

  Frolic Rodeo

  3 x 105 g
  10.00

  Uszy wieprzowe (na sztuki)

  50 sztuk
  149.00

  Purina Pro Plan Adult Digestion, jagnięcina i ryż

  2 x 14 kg
  314.80
 • Dwupak Hills

  Adult 1-5 Large Breed Light, kurczak, 2 x 12 kg
  268.00

  Pluszowy szop pracz z piszczałką

  46 cm
  24.80

  Dwupak Bosch, różne smaki

  Light, drób, 2 x 12,5 kg
  189.00

  11 kg+1,5 kg gratis! Trainer Natural Medium/Maxi, 12,5 kg

  Maxi Light, 12.5 kg
  169.00
 • Kliker - - 1 sztuka

  4.80

  Purina Dog Chow Mature Adult, kurczak

  2 x 14 kg
  179.60

  Długi kombinezon

  Rozm. M: dł. grzbietu 45 cm
  69.80

  Vitakraft, krążki z kurczaka

  80 g
  7.80
 • Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon & Rice, łosoś i ryż

  2 x 14 kg
  194.80

  Trixie Rolka do żucia ze skóry wołowej

  1 sztuka
  4.80

  Royal Canin Energy 4300

  2 x 15 kg
  358.00

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drobiowy Mix II
  66.00
 • Buda Spike Standard

  XL: dł. x szer. x wys.: 111 x 86 x 99 cm
  299.00

  Frolic Complete z wołowiną

  2 x 7,5 kg
  107.60

  Hunter Miska ze stali szlachetnej

  1,1 l, Ø 17 cm
  27.80

  Defu Bio Sensitive, 6 x 820 g

  Sensitive, kurczak
  99.80
 • Yarrah Bio Paté z kurczakiem

  6 x 400 g
  41.80

  Royal Canin Mini Dermacomfort

  2 x 4 kg
  170.40

  Megapakiet Bozita w galarecie, 24 x 480 g

  Łosoś
  129.00

  Terra Canis Strolchis dla małych rozrabiaków 250 g

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  19.80
 • GranataPet Lieblings Mahlzeit Senior, indyk

  10 kg
  179.00

  Purina Pro Plan Senior Sensitive 7+ Salmon&Rice, łosoś i ryż

  14 kg
  159.80

  Mata ochronna do samochodu Allside Comfort

  Dl. x szer. x wys.: 155 x 140 x 50 cm
  349.00

  Royal Canin Giant Junior - - 15 kg

  169.80
 • Izolacja do budy Woody

  M: dł. x szer. x wys.: 92 x 54 x 53 cm
  139.00

  Oryginalne psie spaghetti Carnello

  180 g
  29.80

  Rocco Płuca wołowe

  500 g
  19.80

  Megapakiet Rocco Real Hearts, 24 x 800 g

  2 smaki
  154.00

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Ukąszenia

 Okres wiosenno-letni to upragniony czas wypoczynków, urlopów i wyjazdów; piękna pogoda sprawia, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak jest to również okres..

Miesiąc Zdrowych Zębów. Psom się to ..

 Większość psów w Polsce nie może pochwalić się zdrowym uśmiechem. Choroby zębów i dziąseł dotykają aż 8 na 10 dorosłych psów w wieku powyżej 3 lat i prowadzą do poważnych ..

Ozonoterapia

 Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody ..

Wnętrostwo u psów

 Wnętrostwo (łac. Cryptorchidismus) jest zaburzeniem rozwojowym, spowodowanym niewłaściwym umieszczeniem jednego lub obu jąder, tj. niezstąpieniem ich do moszny i zatrzymaniem się w..

Zespół Cushinga

 Zespół Cushinga jest chorobą hormonalną psów. Wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy, która powoduje powstawanie guza przysadki ( ok. 80 % przypadków w większości psy..

Dwupłciowość - Hemafrodytyzm

 Obojnactwo prawdziwe obugonadalne jest niezwykle rzadkie i dotyczy głównie świń i bydła. Zwierzę posiada wówczas w jednym organizmie zarówno jądra jak i jajniki, niekiedy jajniko..

Ciała obce w przewodzie pokarmowym psa

 Ulubioną zabawą psów jest rzucanie patyków, piłek i innych zabawek. Część bardzo chętnie aportuje, a część radośnie biega ze zdobyczą ani myśląc o oddaniu swojego łupu...

Łysienie psa

 Liniejący pies to problem w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie można wszędzie znaleźć sierść naszego pupila. U zdrowego psa wymiana okrywy jest stopniowa i nie są dostrzegalne..

Gastroskopia u zwierząt

 Endoskopia jest to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych, które polegają na wprowadzeniu do wnętrza ciała (człowieka lub zwierzęcia) urządzenia zwanego endoskopem...

Jak usunąć kleszcza

 Wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost aktywności kleszczy. Te pasożyty są bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób. Jest ich szczególnie dużo na terenach, gdzie..

oddam psa
0