Czy Twój pies lub kot zaginał?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Oster, zestaw do strzyżenia zwierząt domowych 220 V

  Zestaw do strzyżenia z głowicą
  199.00

  Acana Light & Fit

  2 x 13 kg
  359.80

  Podwójne punkty bonusowe: 14 / 10 kg karmy Purina Pro Plan

  Adult Large Robust, kurczak i ryż, 14 kg
  154.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  S , 7 x 35 g
  54.80
 • Eukanuba Puppy All Breeds, jagnięcina i ryż

  12 kg
  149.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak z jagnięciną

  2 kg
  49.80

  RINTI Canine Weight

  400 g
  6.80

  Eukanuba Mature & Senior Medium Breeds

  3 kg
  56.80
 • Applaws, 6 x 156 g

  Kurczak i szynka z warzywami
  36.80

  Hills Canine Healthy Mobility Medium Breed, kurczak

  12 kg
  169.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  12,5 kg
  144.80

  Torba transportowa Pet Home

  L: dł x szer x wys: 91 x 61 x 58 cm
  199.00
 • Trixie Agility huśtawka

  Dł. x szer. x wys. 300 x 34 x 54 cm
  449.00

  13 kg Acana + CANIBIT, Uszy wołowe, 15 szt. gratis!

  Pacifica
  239.80

  Defu Bio Adult

  3 kg
  79.80

  Megapakiet Rinti Gold, 24 x 185 g

  Bażant
  64.80
 • Terra Canis, 1 x 400 g

  Dziczyzna z amarantusem, dynią i borówkami
  12.80

  12,5 kg Mera Dog + Mera Dog Pure Goody Snacks, 600 g gratis!

  Active
  99.80

  Greenies Large przysmak pielęgnujący zęby, 170 g

  4 szt.
  39.80

  HOKAMIX30 Snack

  2 x 800 g
  119.00
 • Royal Canin Breed Setter Adult

  12 kg
  229.80

  Zestaw rowerowy Dogrunner, uchwyt i smycz

  Zestaw
  129.00

  Barkoo rurki do żucia, kolorowa mieszanka

  300 x ok. 12,5 cm
  27.80

  Dwupak Mera Dog

  Pure, łosoś i ryż, 2 x 12,5 kg
  259.80
 • Kawałki drobiowe

  600 g
  31.80

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. L
  69.80

  Mucky Pup- mata ochronna do bagażnika

  Czarna
  49.80

  10 + 2 kg gratis! Almo Nature, 12 kg

  Adult Large, kurczak z ryżem
  141.40
 • Terra Canis Struppis Ciasteczka

  Kaczka, banan i kwiat rumianku
  27.80

  Torba transportowa First Class II

  Rozmiar M
  119.00

  Grau Excellence Premium Mix Basis-płatki zbożowe

  2 x 5 kg
  129.80

  Royal Canin Giant Adult

  4 kg
  49.80
 • Bozita Original XL 22/11

  2 x 15 kg
  219.80

  Pakiet 8in1 Delights kości z kurczakiem

  M, 7 x 65 g
  77.80

  Acana Dog Chicken & Burbank Potato

  18 kg
  219.80

  Exclusion Diet, królik z ziemniakami

  6 x 400 g
  69.80
 • Animonda GranCarno Adult, 6 x 400 g

  Czysta wołowina
  24.80

  Megapakiet Rinti Feinest 22 x 150 g

  Drób z szynką
  67.80

  Royal Canin Breed Boxer Junior

  12 kg
  179.80

  Lukullus karma sucha, 1,5 kg w super cenie!

  Kurczak i łosoś z Morza Północnego
  19.80
 • Dwupak Pitti Boris, 2 x 15 kg

  Aktiv jagnięcina z ryżem
  94.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Diabetic DS 37, 2 x 12 kg
  429.00

  Heim Smycz skórzana (brąz/koniak)

  200 x 1,8 cm
  99.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - - Dziczyzna

  29.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 400 g

  Indyk
  44.80

  Orijen Puppy Large

  6,8 kg
  149.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  30 sztuk
  49.80

  Rocco Uszy wołowe, chrupiące

  100 sztuk
  139.00
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g

  Mieszany pakiet II
  149.80

  Eukanuba Healthy Biscuits Adult

  200 g
  11.80

  Korzystny zestaw Luposan i Lupoderm - - dwuczęściowy zestaw

  199.00

  Dwupak Forza 10, 2 x 15 kg

  Medium Maintenance, ryba
  299.80
 • Royal Canin Breed Chihuahua Adult

  1,5 kg
  44.80

  Zee.Dog szelki Stardust

  Rozm. S
  29.80

  Klatka transportowa Double Door - - S: dł. x szer. x wys.: 63 x 55 x 61 cm

  99.80

  Smycz Flexi Giant L, 8 m

  Czarna
  99.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Kurczak
  169.80

  Royal Canin Medium Light - - 13 kg

  169.80

  Hunter Outdoor transporter

  M: dł x szer x wys: 76 x 50,5 x 48 cm
  279.00

  Dokas Sandwich z kurczaka i sera

  70 g
  6.80
 • Dokas Paski do żucia, półwilgotne

  Pierś królika
  6.80

  Duże opakowanie Nutro Choice + Kawałki z jagnięciny gratis!

  Senior, kurczak i ryż, 10 kg
  179.80

  Zestaw: Buda Spike Komfort z drzwiczkami i izolacją

  S: szer. x gł. x wys.: 72 x 76 x 76 cm
  249.80

  Dwupak Eukanuba Platinum Performance, 2 x 15 kg

  Working & Endurance
  314.80
 • Duże opakowanie Royal Canin Size + podwójne punkty bonusowe!

  Giant Puppy, 15 kg
  179.80

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Łosoś
  69.80

  Dwupak Royal Canin Club/Selection, 2 x 15 kg

  Selection Croc +
  269.80

  Animonda vom Feinsten Classic, 6 x 150 g

  Wołowina z sercami indyczymi
  17.80
 • Dwupak Purina Pro Plan

  Adult Large Athletic, jagnięcina i ryż, 2 x 14 kg
  319.80

  Kliker

  3 sztuki
  12.80

  Royal Canin Giant Adult

  2 x 15 kg
  304.80

  Pedigree Adult Classic, 12 x 400 g

  Serce, wątroba, żwacz
  39.80
 • Bozita Paté, 6 x 635 g - - Żwacz

  39.80

  Dwupak Nutro Choice

  Adult Light, jagnięcina i ryż, 2 x 10 kg
  269.80

  Dwupak Happy Dog Natur

  NaturCroq Wołowina i ryż, 2 x 15 kg
  229.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion

  12,5 kg
  144.80
 • Korzystny pakiet Lukullus Menu Gustico, 12 x 400 g

  Kurczak z orkiszem
  89.80

  Pop-Up jajko - niespodzianka

  1 sztuka
  9.80

  Torba transportowa Sandy

  46 x 44 x 35 cm
  179.00

  Rocco Sensible, 6 x 400 g

  Indyk i ziemniaki
  22.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

Angiostrongyloza

 Angiostrongyloza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia Angiostrongylus vasorum, należącego do nadrodziny Metastrongyloidea. Obecnie pasożyt występuje w wielu krajach, w..

Krwiak małżowiny usznej

 Krwiak małżowiny usznej to fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej. Krwiaki mogą..

Przełyk olbrzymi

 Przełyk olbrzymi (megaesophagus) to rozszerzenie przełyku wraz z upośledzeniem lub brakiem jego motoryki, co prowadzi do zalegania w nim pokarmu i poszerzenia światła narządu. Ze..

oddam psa
0