Czy chronisz zimą łapy swojego psa?
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Royal Canin Maxi Adult

  2 x 15 kg
  324.80

  Royal Canin Light Weight Care 40 - - 10 kg

  184.80

  Megapakiet Pedigree Adult Classic, 24 x 400 g

  Serce, wątroba, żwacz
  79.80

  Korzystny pakiet Smilla Puszki z rybą, 12 x 400 g

  Tuńczyk
  42.80
 • Żwirek Golden Pine

  2 x 8 kg
  94.80

  Korzystny pakiet Schesir Kitten dla kociąt, 12 x 85 g

  Kurczak z aloesem
  34.80

  Dennerle Catappa Leaves

  8 sztuk
  34.80

  Trixie Transporter Capri Open Top

  61 x 40 x 38 cm
  99.80
 • Oryginalny FURminator do długiej sierści XL

  Szerokość grzebienia 12,7 cm
  179.80

  Cosma Thai Snackies

  Kaczka z wątróbką i ryżem, 22 g
  9.80

  1,4 kg Perfect Fit w super cenie!

  In-Home, z kurczakiem
  19.80

  Duże opakowanie Hills Feline + Feather Boa wędka gratis!

  Adult, królik, 10 kg
  189.80
 • Megapakiet Feline Porta 21, 24 x 90 g

  Tuńczyk z wołowiną
  79.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Kitte Baby Paté, 30 x 100 g

  Z naturalną tauryną
  59.80

  Whiskas Gusto Mięsne Kąski (Herzhaft Kauen), 48 x 85 g

  Kurczak, drób, indyk i kaczka w sosie
  52.80

  Tetra Holiday

  30 g
  14.80
 • Megapakiet Bozita w sosie, 24 x 370 g

  Krewetki
  84.80

  JR Farm uczta dla świnek morskich

  2,5 kg
  24.80

  KONG Jumbler Ball piłka

  M/L: dł. x szer. x wys.: 14 x 14 x 14 cm
  44.80

  DeliBest całe paluszki wołowe

  3 szt.
  39.80
 • Dwupak Hills, 2 x 12 kg

  Puppy, jagnięcina i ryż, 2 x 12 kg
  294.80

  Szczotka z naturalnego włosia

  17 cm
  6.80

  Barkoo kości do żucia z supełkiem, wołowe

  3 x ok. 55 cm
  54.80

  Bosch Puppy, drób

  2 x 7,5 kg
  139.80
 • Torba transportowa Easy Go

  Rozm. L: dł. x szer. x wys.: 77 x 57 x 63 cm
  129.00

  JR Farm - koszyk dla gryzoni

  1 sztuka
  10.80

  DOGTOI® worki na odchody w etui

  12 woreczków w etui
  7.80

  Przekąski dla koszatniczek JR Farm

  250 g
  13.80
 • Cosma Nature, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka i tuńczyk
  19.80

  DeliBest Mięsne roladki Sensi, kurczak

  6 x 400 g
  54.80

  10 kg/8 kg + 1,8 kg gratis! Happy Cat Supreme/La Cuisine

  Fit & Well Adult, z jagnięciną, 10 kg
  149.80

  Sera Artemia-Mix żywy pokarm dla ryb

  18 g
  4.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g

  Tuńczyk z jajkiem przepiórczym
  74.80

  Higieniczne legowisko , tabac

  120 x 100 cm
  229.00

  Sheba Duett w pasztecie, 6 x 85 g

  Kurczak
  14.80

  Catz Finefood saszetki, 8 x 85 g

  Łosoś z drobiem
  29.80
 • Almo Nature Classic, 6 x 140 g - - Tuńczyk z młodymi sardynkami

  34.80

  Megapakiet Miamor Feine Filets Naturelle, 24 x 80 g

  Tuńczyk Skipjack
  74.80

  Trixie Minou drapak dla kota

  Brązowy / beżowy ( tylko w zooplus )
  129.00

  zoolove jutowy hantel zabawka

  20 x 6 cm
  11.96
 • Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota

  5 l (ok. 2,1 kg)
  15.80

  Felix Mięsne Kawałeczki w galarecie, 32 x 100 g

  Łosoś z flądrą
  44.80

  Smilla Adult XXL-krokiety, kurczak

  4 kg
  39.80

  Integra Protect Intestinal

  2 x 1,75 kg
  74.80
 • Happy Cat Fit & Well Junior

  1,8 kg
  44.80

  Bosch Cake, ciasteczka

  5 kg
  44.80

  Royal Canin Urinary S/O LP 18

  14 kg
  239.80

  Beaphar Malt pasta odkłaczająca

  2 x 250 g
  39.80
 • Megapakiet Rinti Pur, 24 x 800 g

  Serca drobiowe
  169.80

  Prestige pokarm dla kanarków Kanari

  4 kg
  24.80

  Eukanuba Adult Medium Breed, kurczak

  15 kg
  149.80

  Smilla Kitten pakiet startowy + legowisko

  1 kg suchej karmy+ 6 x 200 g mokrej karmy z kurczakiem
  39.80
 • Serce wołowe

  500 g
  17.80

  Hunter Racing szelki norweskie

  Rozm. XL
  89.80

  Happy Dog Supreme Sensible Irlandia

  4 kg
  62.80

  Transporter samochodowy Aluline

  L: Szer. x gł. x wys.: 65 x 92 x 65 cm
  649.00
 • Kawałki z dziczyzny

  200 g
  12.80

  Gourmet Perle, 12 x 85 g

  Perle Mini Fileciki w sosie
  22.80

  Przysmaki do pielęgnacji zębów beaphar Zahnies

  150 g
  9.80

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 85 g

  Tuńczyk z krabami
  15.80
 • Vitakraft Krakersy dla papużek falistych

  2 x 3 Miód/Jajko/Owoc
  12.80

  Royal Canin Breed Boxer Adult - - 12 kg

  179.80

  Trixie Denta Fun Veggies, 8 szt.

  8 x 4 x 7 cm (350 g)
  11.80

  Schmusy Nature Vollwert Flakes, 22 x 100 g

  Indyk i ryż
  44.80
 • Benek Super Zielony Las żwirek dla kota

  25 l (ok. 20 kg)
  44.80

  Mera Dog Pure, śledź, kryl i ziemniaki

  2 x 4 kg
  149.80

  Zestaw Kitekat karma sucha 900 g + karma mokra 12x100g

  Kurczak i warzywa + Drobiowa uczta
  16.80

  Vitakraft Cat Stick Mini

  Dorsz i tuńczyk, 12 x 6 g
  14.80
 • Animonda Cat Snack Mięso kurczaka i mięta

  45 g
  7.80

  Orlux Insect Patee

  2 x 800 g
  64.80

  Polarowy kombinezon

  Dł. grzbietu: 30 cm
  39.80

  10 kg / 15 kg + 2,55 kg / 3 kg gratis! IAMS karma dla kota

  Adult z jagnięciną, 10 + 3 kg
  139.80
 • Royal Canin Medium Sensible

  2 x 15 kg
  374.80

  Bosch Adult Mini Senior

  2,5 kg
  29.80

  Dwupak Royal Canin Care Nutrition

  Hairball Care 34, 2 x 10 kg
  364.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 800 g

  Kurczak z ryżem
  169.80
 • Rocco Chings Wołowina

  120 g
  11.80

  Tigerino Crystals Flower-Power żwirek dla kota

  15 l (ok. 6,3 kg)
  39.80

  Sanabelle Sensitive, drób

  400 g
  10.80

  Greenwoods karma dla kota Adult, Ryba

  4 kg
  69.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa