wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Żwirek Golden White - 14 kg

  45.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Urinary U/C low purine, 2 x 14 kg

  444.80

  Concept for Life Kitten - 400 g

  11.80

  Royal Canin Renal Veterinary Diet, kurczak - 12 x 195 g

  89.80
 • Silver Line, miska ze stali szlachetnej - czarna matowa - 450 ml, Ø 20 cm

  8.80

  Sweterek z norweskim wzorem - Dł. grzbietu: 35 cm

  39.80

  Bozita Naturals Grain Free - 3,2 kg

  59.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult NoGrain w sosie, 30 x 100 g - Kurczak w sosie marchewkowym

  59.80
 • Pokarm dla papug Nutribird P15 Tropical - 1 kg

  29.80

  Pakiet próbny JR Birds Premium - Papugi szare

  27.80

  Gourmet Diamant, 12 x 85 g - Łosoś i szpinak

  34.80

  12 x 100 g Miamor Feine Filets w puszkach + 300 g karmy suchej Miamor gratis! - Tuńczyk z warzywami

  37.60
 • Felix Party Mix Cheese - 60 g

  4.80

  Zestaw Hydor Prime, filtr zewnętrzny + pompa przepływowa - Prime 10, filtr zewnętrzny+ Koralia Nano 900, pompa przepływowa

  299.80

  Perfect Fit Sensitive, z kurczakiem w sosie - 6 x 85 g

  17.80

  Adaptil, tabletki - 10 sztuk

  34.80
 • 18 kg Hills Science Plan - tylko w zooplus! - Adult Large Breed, kurczak

  199.80

  Megapakiet Whiskas Bio saszetki, 48 x 100 g - 48 x 100 g

  62.80

  Megapakiet MAC´s Cat karma dla kota, 24 x 200 g - Pakiet drobiowo-rybny

  89.80

  3 kg Concept for Life sucha karma dla kota 10 zł taniej! - Sterilised Cats

  49.80
 • Pakiet mieszany Felix Party Mix, 4 smaki - 4 x 60 g

  17.80

  Korzystny pakiet Catz Finefood, 12 x 400 g - Łosoś z drobiem

  89.80

  Pakiet Schmusy Nature Kitten w puszkach, 12 x 190 g - Łosoś z jagnięciną, ryżem i olejem z łososia

  29.80

  Pakiet Almo Nature Green Label Mini Food 25 x 3 g - Kurczak, 25 x 3 g

  34.80
 • Trixie metalowy grzebień - 6,5 cm

  16.80

  Rinti Pur, 6 x 400 g - Dzik

  24.80

  Mera Dog Chrupiące biszkopty - 2 x 5 kg

  74.80

  4 kg Almo Nature + 150 g GimCat Pudding, budyń dla kota gratis! - Holistic, kurczak z ryżem

  79.60
 • Sanicat Professional Aloe Vera 7 Days - 5 x 4 l

  39.80

  Dwupak Royal Canin Mini - Adult, 2 x 8 kg

  209.80

  Hills Natures Best Canine Adult Mini / Medium - 12 kg

  149.80

  GranataPet Lieblings Mahlzeit karma , 6 x 800 g - Wołowina & bażant z ziemniakami, szpinakiem i olejem ostowym

  57.80
 • Rinti Pur w miseczkach, 9 x 300 g - Serca drobiowe z makaronem

  33.80

  Quiko pokarm jajeczny - 500 g

  14.80

  Royal Canin Mini Junior - 2 kg

  49.80

  Royal Canin Intense Beauty w galarecie - 12 x 85 g

  32.80
 • Trainer Natural Maxi, kurczak, ryż i aloes - 2 x 12,5 kg

  279.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 6 x 400 g / 375 g - No. 103, kurczak (6 x 400 g)

  64.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Classic, 12 x 280 g - Filet kurczaka

  94.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 60 g - Łosoś

  4.80
 • Pojnik dla zwierząt Classic - 600 ml, dla dużego królika

  9.80

  Josera Marinesse, z łososiem - 2 x 10 kg

  289.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 200 g / 190 g - No. 113, owca (12 x 200 g)

  79.80

  Prestige Premium Piasek dla ptaków - 5 kg

  14.80
 • Lukullus Natural, drób i jagnięcina - 6 x 400 g

  27.80

  Mieszany megapakiet Lukullus Summer Menu, 2 smaki - 24 x 400 g

  99.80

  8 + 4 gratis! Feringa Menu 2 smaki, 12 x 400 g - Łosoś i indyk z cukinią i rukwią wodną

  59.60

  Mieszany pakiet Wolf of Wilderness, 4 smaki - 4 x 1 kg

  59.80
 • Applaws sucha karma dla kota 400 g - Z kurczakiem i jagnięciną

  11.80

  Pakiet dla kociąt Animonda - Pakiet dla kociąt

  24.80

  Przysmak Corwex Soft-Bits - Kurczak, 30 g

  5.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress Reduced Calorie - 4 kg

  118.80
 • Korzystny pakiet Herrmanns Mięso, 12 x 800 g - Kurczak

  179.80

  Savic Aseo kuweta z wysokim rantem - Jasnoszaro-biała

  39.80

  Mata do drapania Welle - 49 x 20 x 7,5 cm

  17.80

  6 + 2 gratis! Whiskas Temptations przysmak dla kota, 8 x 60g - Temptations, łosoś

  28.80
 • Gourmet Mon Petit, 6 x 50 g - Mięsno-rybne Duetti

  8.80

  Brit Premium Junior M - 15 kg

  92.80

  Oleum Canis olej z łososia - 250 ml

  24.80

  Miamor Pastete w saszetkach, 24 x 85 g - Drób z łososiem

  42.80
 • Dwupak Lukullus, 2 x 15 kg - Junior Kurczak i łosoś z Morza Północnego

  319.80

  Megapakiet Applaws, 24 x 70 g - Filet z tuńczyka

  79.80

  Royal Canin Sensible 33 - 10 kg

  176.80

  Dwupak Catessy, 2 x 4 kg - Mix Drób

  34.80
 • Megapakiet Rocco Junior, 24 x 800 g - Serca kurze z ryżem i wapniem

  139.80

  Ośmiokątny kojec z ochroną przeciwsłoneczną - Nylonowa mata do klatki

  49.80

  20 + 4 gratis! Applaws, 24 x 156g - Pakiet mieszany

  122.60

  Almo Nature Green Label Natural Soup, 6 x 140 g - Filet z kurczaka

  29.80
 • Smilla Puszki z drobiem i z rybą, 6 x 400 g - Tuńczyk z sardynkami

  24.80

  Smilla Light - 10 kg

  79.80

  10 kg Smilla sucha karma w niskiej cenie! - Adult XXL-krokiety, kurczak

  79.80

  Podwójne punkty bonusowe: 200 g Smilla pasta dla kota - Pasta multiwitaminowa

  19.80
 • Dwupak Nutro Choice - Adult Mini, kurczak i ryż, 2 x 7 kg

  249.80

  Animonda Carny Adult, 6 x 800 g - Wołowina

  44.80

  Briantos Sensitive Digestion & Care - 2 x 14 kg

  219.80

  3 + 1 gratis! Dokas Paski do żucia, półwilgotne, 4 x 70 g - Paski z kaczki

  20.40
 • JBL Gala Płatki - 1000 ml

  69.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Menu, 12 x 400 g - Indyk z ziemniakami i brukwią (bezzbożowy)

  84.80

  Felix Sensations Crunchy Crumbles z posypką, 10 x 100 g - Rybna rożnorodność

  14.80

  Megapakiet Whiskas Delikatne Dania (Sanfte Küche), 48 x 85 g - Pakiet mieszany

  59.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zakaźne zapalenie tchawicy i ..

 Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (ang. canine infectious tracheobronchitis) to bardzo zaraźliwa ostra lub podostra choroba dróg oddechowych wywoływana przez mieszane infekcje..

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

oddam psa