ile razy w roku odrobaczasz swojego pupila
wróć

Zwyrodnienie stawów

 

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które może dotknąć psa w każdym wieku, jednak częściej spotykane jest u psów starszych (powyżej 8 roku życia). Jest ono związane z uszkodzeniem chrząstki, które powoduje zapalenie stawu i prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Może dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie. Najczęściej spotykane są zwyrodnienia stawu kolanowego, łokciowego i biodrowego.

Schorzenie to ma charakter postępujący – rozpoczętego procesu nie da się cofnąć, zmiany, które zaszły, zawsze są nieodwracalne i z biegiem czasu stale się pogarszają. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka stawowa regeneruje się po każdym, nawet najmniejszym uszkodzeniu, bardzo powoli (ok. 12 miesięcy).

Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawów jest jego okresowość – psy mają „lepsze” dni, kiedy doskonale się poruszają i nie odczuwają przy tym żadnego bólu, a czasami „gorsze” dni, kiedy wykazują niechęć do jakiegokolwiek ruchu.

Rasy predysponowane do zwyrodnienia stawów:
– labrador,
– alaskan malamute,
– owczarek szetlandzki,
– golden retriever.

Przyczyny

Przyczyny zwyrodnienia stawów mogą być różne. Zazwyczaj są one wynikiem schorzenia stawu (np. dysplazja, osteochondroza, achondroplazja, różnego typu zwichnięcia, złamania czy zerwanie więzadeł), które powoduje niedopasowanie się kości i dodatkowo obciąża chrząstkę stawową, powodując w ten sposób jej mikrourazy i uszkodzenia.

Kolejną przyczyną może być „zużycie się” chrząstki stawowej, do którego dochodzi wraz z wiekiem psa. Wszelkie urazy i obciążenia, którym ulega staw podczas całego życia psa są w połączeniu z jego wiekiem przyczyną rozwijania się zwyrodnień.

Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zwyrodnień jest nadwaga – powoduje ona nadmierne obciążenie stawów, w wyniku czego dochodzi do szybszych zmian zwyrodnieniowych i ostrzejszego przebiegu choroby.

Objawy

Objawy zwyrodnienia stawów są uzależnione od wieku psa i od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym symptomem stają się problemy z poruszaniem się. Zwierzę ma trudności ze wstawaniem, wykazuje niechęć do najmniejszego nawet ruchu (bieganie, skakanie), staje się mniej energiczne, więcej śpi. Pojawia się kulawizna, sztywny chód, problemy z wchodzeniem po schodach czy wskakiwaniem (np. na kanapę, do samochodu).

Kolejnym symptomem jest zmiana postawy zwierzęcia – pies stara się przenosić ciężar ciała w taki sposób, by nie uciskał on bolącego stawu. W tym wypadku może pojawić się zanik mięśni, gdyż cały ciężar ciała jest przenoszony jedynie na zdrowe kończyny, a chore nie unoszą go na sobie.

Podczas długotrwałej choroby pojawia się apatia, brak apetytu, gorączka.

Diagnozowanie

Pierwszym etapem postawienia diagnozy zwyrodnienia stawów jest wywiad weterynarza z właścicielem. Lekarz pyta o objawy, jakie właściciel zaobserwował u swojego czworonoga. Następnym etapem jest badanie kliniczne – lekarz omacuje stawy aby stwierdzić ich bolesność czy zanik mięśni. Sprawdza także ruchomość stawu – czy da się go zgiąć/wyprostować do końca. Kolejnym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala potwierdzić postawioną wcześniej diagnozę. Czasami przeprowadza się także badanie krwi i pobiera maź stawową do badania poprzez diagnostyczne nakłucie stawu.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawów może przebiegać dwojako: nieoperacyjnie lub operacyjnie. Wybór metody zależy od zaobserwowanych objawów i od danego stawu.

Leczenie nieoperacyjne polega przede wszystkim na likwidowaniu bólu stawów. Zwierzęciu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak są one wstanie zapewnić jedynie krótkotrwałą poprawę w zdrowiu psa, dlatego dodatkowo należy zadbać o prawidłową opiekę nad psem. Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dietę (zwalczać ewentualną nadwagę), zawierającą glikozaminoglikany (sprzyjające odbudowie chrząstki stawowej), a także nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (mają właściwości przeciwzapalne). Zwierzęciu należy pomóc w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej – zapewnić mu ruch, który nie będzie obciążał stawów, ale zmusi do pracy mięśnie nóg. Najodpowiedniejszymi ćwiczeniami są spacerowanie i pływanie. To ostatnie pozwala ćwiczyć mięśnie i chroni stawy. Psy mogą pływać w zbiornikach wodnych aż do późnej jesieni, natomiast psy małych ras mogą pływać w wannie. Właściciel musi jedynie przytrzymać psa pod klatką piersiową, żeby rytmicznie przebierał łapami w wodzie. Zbawienny wpływ na bolące stawy ma również ciepło – przydaje się gorący termofor czy poduszka elektryczna. Pomaga także nagrzewanie bolącego stawu przez kilka minut suszarką.

Leczenie operacyjne jest stosowane głównie u psów, u których leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) nie przynosi rezultatów w postaci zlikwidowania bólu. Metoda operacyjna jest dobierana w zależności od chorego stawu.

Usunięcie stawu – stosowane jest tylko w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego. Chirurg usuwa głowę i szyjkę kości udowej, likwidując w ten sposób źródło bólu. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około 3 miesięcy. Rehabilitacja przebiega bardzo szybko, pies dzięki temu może znów swobodnie się poruszać.

Wymiana stawu – podczas zabiegu usuwa się cały zwyrodniały staw i wstawia zamiast niego sztuczny implant. Zabieg ten wykonuje się w przypadku stawu biodrowego.

Artrodeza (chirurgiczne usztywnienie stawu) – stosuje się ja w przypadku stawu łokciowego, kolanowego, skokowego i ramiennego. Podczas zabiegu usuwa się wszystkie chrząstki stawowe i unieruchamia staw specjalną płytką na kilka miesięcy. Powoduje to pojawienie się kulawizny, jednak usuwa źródło bólu, co poprawia znacznie samopoczucie psa.

Amputacja kończyny – brzmi to bardzo groźnie, jednak większość psów wspaniale radzi sobie z 3 kończynami. Zabieg ten usuwa źródło bólu związane ze zwyrodnieniem stawu, dzięki czemu pies czuje się o wiele lepiej. Aby sprawdzić reakcję zwierzęcia na amputację, można na kilka minut przywiązać chorą kończynę do tułowia.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów u naszego pupila, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Należy również unikać otyłości i nadwagi u zwierzęcia. Trzeba zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu, głównie spacerów w podobnym tempie, gdyż duży jednorazowy wysiłek nie jest wskazany, jak i skakanie czy bieganie. Musimy także zadbać o podłoże, po którym będzie się poruszał zwierzak w naszym domu – wszelkiego rodzaju panele, płytki czy terakota mogą doprowadzić do nieprawidłowych skręceń stawów i ich zapalenia, dlatego najodpowiedniej jest położyć w domu dywany czy wykładzinę. Niestety, niektóre rasy psów (głównie rasy duże i ciężkie) są predysponowane do zwyrodnienia stawów, dlatego decydując się na daną rasę musimy mieć na względzie ich późniejszą możliwość zachorowania.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Bozita w galarecie, 6 x 370 g

  Makrela
  24.80

  Spray Beaphar na pasożyty 100 ml

  100 ml
  34.80

  Dwupak Eukanuba Puppy

  Small Breed, 2 x 7,5 kg
  194.80

  Duże opakowanie Bosch + Pakiet przysmaków Bosch gratis!

  Sensibel Renal & Reduction, 11,5 kg
  159.80
 • Almo Nature Legend, Mięso, 6 x 70 g

  Pierś z kurczaka
  19.80

  Bozita Paté, 1 x 635 g

  Wołowina i ryż
  7.80

  Smartpet Softshell płaszcz , pomarańczowy

  Dł. grzbietu: 30 cm
  39.80

  12 kg + 2 kg gratis! Greenwoods sucha karma , 14 kg

  Adult , Indyk i ryż
  149.80
 • Kong Kickeroo

  ok. 29 cm
  15.80

  Acana Dog Lamb & Okanagan Apple

  18 kg
  269.80

  Canibit Fedelinis, paluszki

  60 g
  8.80

  Almo Nature Classic Puppy

  12 x 280 g
  99.80
 • Prestige Mouse Nature

  400 g
  9.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g

  Kurczak z mięsem z bażanta
  29.80

  Mieszany pakiet Cosma Thai Snackies, 2 x 22 g

  Kurczak i kaczka, 44 g
  17.80

  Kuweta dla kota Nestor Impression ""Kitten""

  Filtr z aktywnego węgla,1 szt.
  7.80
 • Hills Canine Mature Adult 7+ Light , kurczak

  2 x 12 kg
  298.80

  Dennerle Profi-Line Automat do Nawozu CO2

  Miniautomat do maksymalnie 160 l
  89.80

  4 + 1 gratis! Whiskas przysmak dla kota, 5 x 60 / 50 g

  Temptations, kurczak z serem, 5 x 60 g
  23.20

  Cosma Thai w galarecie, 6 x 170 g

  Kurczak z krewetkami
  27.80
 • Almo Nature Green Label Raw, 6 x 55 g

  Makrela
  19.80

  2 + 1 gratis! 3 x 100 g Happy Dog Fitness Snack

  Snack, chrupiące herbatniki
  10.80

  Purina DeliBakie Hearts

  350 g
  8.80

  5 + 1 gratis! Terra Canis, 6 x 800 g

  Dziczyzna z amarantem, dynią i żurawiną
  83.00
 • Rinti Sensible, 6 x 400 g

  Konina z ryżem
  32.80

  Vita Nature Krakersy

  2 szt. nasiona traw i szpinak
  6.80

  Beaphar Malt pasta odkłaczająca - - 250 g

  22.80

  Megapakiet Rinti Pur Senior, 24 x 400 g - - Kurczak

  99.80
 • Feel Free szelki

  XS
  19.80

  Happy Dog NaturCroq dla szczeniąt

  2 x 15 kg
  242.40

  Pakiet mieszany Royal Canin w sosie i galaretce, 12 x 85 g

  Instinctive
  34.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g w korzystnej cenie!

  Wołowina z kurczakiem
  119.00
 • Trawa dla gryzoni

  100 g
  5.80

  Royal Canin Indoor +7

  400 g
  16.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g

  Jagnięcina z królikiem
  49.80

  Duże opakowanie Happy Cat + domek gratis!

  Fit & Well Adult, z wołowiną alpejską, 10 kg
  149.80
 • JR Farm Grainless dzwoneczek z siana z hibiskusem

  2 x 1 szt.
  17.80

  Bozita w sosie, 6 x 370 g

  Łosoś
  24.80

  Royal Canin Indoor +7

  1,5 kg
  49.80

  Pro Plan Dental Plus

  3 x 1,5 kg
  129.80
 • Zestaw Hunter: obroża Ecco Sport + smycz, czarne

  Obroża rozm. M, smycz 200 cm
  19.80

  Royal Canin Breed Boxer Junior

  2 x 12 kg
  354.80

  Miamor Ragout Royale Kitten, 22 x 100 g

  Wołowina
  35.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg

  Sterilized
  259.80
 • Easy-Life EasyStart uzdatniacz wody

  500 ml
  49.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g

  Kurczak i łosoś
  49.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet

  Satiety Support SAT 30, 2 x 12 kg
  419.80

  Piłka do zabawy Boomer Aqua Football

  11 cm
  19.80
 • 15 + 1 kg gratis! Black Angus, 16 kg

  Adult
  179.80

  Eukanuba West Highland White Terrier

  2,5 kg
  47.80

  Świetlówki Dennerle Trocal T8 Special Plant + Amazon Day

  2 x 15 W, dł. 43,8 cm
  129.80

  Pakiet próbny Cosma Thai w galarecie

  6 x 170 g, Fruits
  27.80
 • Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male

  3,5 kg
  109.80

  GranataPet DeliCatessen, 6 x 200 g

  Okoń czerwony z kurczakiem
  29.80

  Żwirek Golden White

  2 x 14 kg
  79.80

  Miamor Kawałeczki w sosie, 12 x 85 g

  Drób w sosie pomidorowym
  24.80
 • JR Farm owsiane poduszki - - 300 g

  14.80

  Zestaw Animonda ""Gut für Dich""

  21 opakowań
  14.80

  Polarowy kombinezon

  Dł. grzbietu: 60 cm
  69.80

  Podwójna miska ceramiczna Replus Meshidai, tabak

  XS: 2 x 0,2 l
  79.80
 • Miękkie szelki , czarne

  Rozm. L
  9.80

  Royal Canin Sphynx 33

  10 kg
  199.80

  Zestaw zabawek dla kota z piłkami i myszkami

  Zestaw 12 elementów
  7.80

  Hagen Dogit duże automatyczne poidło

  Dogit duże poidło
  219.00
 • Heim Bio-Thane smycz w kolorze jaskrawo-zółtym

  1000 x 1,3 cm
  119.80

  Buda Sylvan Basic

  L: szer. x gł. x wys.: 101 x 89 x 86 cm
  449.00

  19 + 5 gratis! Schesir w bulionie, 24 x 70 g

  Filet z kurczaka z krewetkami
  62.60

  Happy Dog Supreme Fit & Well Medium Adult

  12,5 kg
  149.80
 • Hills Natures Best Feline Adult, kurczak - - 4 kg

  119.80

  Herrmanns Bio Menu, 1 x 400 g

  Wołowina z gryką i owocami (bezglutenowy)
  9.80

  Royal Canin Mini Adult 8+

  2 x 8 kg
  254.80

  2/3/3,5/4 kg Royal Canin Mini/ X -Small + pojemnik gratis!

  Mini Adult 8+, 2 kg
  54.80
 • Cuni Nature Re-Balance pokarm dla królików miniaturowych

  2,5 kg
  39.80

  Gimpet Malt-Soft pasta dla kota

  2 x 200 g
  57.80

  Purina ONE Adult, 6 x 85 g

  Wołowina z marchewką
  14.80

  Felix Fantastic 24 x 100 g + 2 x Smilla Hearties gratis!

  Rybne smaki
  37.80
 • Eheim Ecco Pro, filtr zewnętrzny

  2034, do akwariów 100-200 l
  369.00

  Korzystny pakiet Bozita Paté, 12 x 635 g

  Pakiet mieszany 2
  69.80

  Applaws Kitten karma dla kociąt

  24 x 70 g
  84.80

  2/3/3,5/4 kg Royal Canin Mini/ X -Small + pojemnik gratis!

  X-Small Adult 8+, 3 kg
  79.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Herpeswiroza psów

 Herpeswiroza psów (CH, Canine Herpesvirosis) to choroba występująca na całym świecie, wywoływana jest przez herpeswirus psów typu 1 (CHV-1). Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo..

Parwowiroza psów

 Parwowiroza to wysoce zaraźliwa, występująca na całym świecie choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus psów (CPV). Zarazek jest niewrażliwy na większość powszechnych..

Zespół jelita drażliwego u psów

 Zespól jelita drażliwego jest dość często rozpoznawaną jednostką chorobową, choć o nie do końca jasnej etiologii. Pod tym pojęciem kryje się zespół objawów klinicznych,..

Zatrucie czekoladą

 Czekolada jest źródłem trujących metyloksantyn w postaci teobrominy i kofeiny. Poza czekoladą metyloksantyny znajdziemy w różnego rodzaju tabletkach i napojach pobudzających, a..

Zapaść powysiłkowa u psów

 Zapaść powysiłkowa (exercise induced collapse – EIC), zwana również zespołem nietolerancji wysiłku, jest wrodzoną chorobą genetyczną, dziedziczoną w sposób autosomalny..

Wrzód rogówki

 Rogówka stanowi delikatną, przejrzystą, przednią część gałki ocznej. Zbudowana jest z kilku warstw (nabłonek przedni, istota właściwa, błona Descemeta, nabłonek tylny),..

Przepuklina pępkowa

 Przepuklina pępkowa jest problemem wrodzonym zarówno u psów jak i kotów, polegającym na niecałkowitym zamknięciu ściany jamy brzusznej w miejscu w którym znajduje się pępek...

Karłowatość przysadkowa

 Karłowatość przysadkowa jest wynikiem niedostatecznego wytwarzania hormonu wzrostu (GH) we wczesnych etapach życia. Częstym powodem takiego stanu jest torbiel przysadki, która..

Trombikuloza czyli swędzik jesienny

 Przyczyną choroby są larwy Neotrombicula autumnalis. Roztocza te są bardzo rozpowszechnione w środowisku, atakują liczne gatunki zwierząt, w tym psy i koty. Do inwazji dochodzi..

Przeziębienie

 Wraz z nadejściem pięknej jesieni, nadchodzi spadek odporności. Związany jest on z krótszym dniem, znacznie krótszą ekspozycją na światło słoneczne, niższą temperaturą..

oddam psa
0