Gdzie zgłosić znalezionego psa?

Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na co dzień żyje na ograniczonym terenie i zwyczajnie się zgubiło lub uciekło na spacer.

Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na co dzień żyje na ograniczonym terenie i zwyczajnie się zgubiło lub uciekło na spacer. Samodzielne wycieczki często obfitują w groźne przygody, które mogą źle się skończyć dla psa i napotykanych przez niego ludzi, dlatego należy go jak najszybciej złapać. Co zrobić jednak z takim zwierzęciem później, a także wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie zająć się jego odłowieniem?

W obu przypadkach pomoże nam oczywiście schronisko. Pamiętajmy jednak, że warunki bytowe w tych instytucjach często pozostają wiele do życzenia, dlatego warto spróbować innych rozwiązań. Nadal jednak schronisko może nam pomóc w odszukaniu właściciela, sprawdzając, czy zwierzę posiada mikroczip, a także zapisując nasze dane na wypadek, gdyby opiekun szukał swojego czworonoga. Jeśli nie radzimy sobie samodzielnie ze złapaniem psa, upewnijmy się, że po naszym zgłoszeniu pracownicy schroniska zrobili to za nas – czasami bowiem, gdy odłowienie wymaga większej ilości czasu, zwierzę jest zwyczajnie zostawiane.

W niektórych miastach odławianiem zwierząt zajmuje się straż miejska lub nawet policja. Zadzwońmy więc pod odpowiedni numer, jeśli potrzebujemy tego rodzaju pomocy. Kontakt z funkcjonariuszami jest konieczny, gdy podejrzewamy, że zwierzę było ofiarą przemocy lub widzieliśmy nieodpowiednie jego traktowanie. Jeżeli zauważymy, że ktoś wyrzuca psa z samochodu, postarajmy się zapamiętać jego markę, kolor i oczywiście tablice rejestracyjne.

O znalezionym zwierzęciu warto poinformować też urząd gminy, na którego terenie to nastąpiło (nie transportuj zwierzaka na inny obszar – utrudnisz prawowitemu opiekunowi jego odnalezienie). Jest to ważne zarówno w kontekście poszukiwania właściciela, ale też jeśli nie możemy samodzielnie zaopiekować się psem. To właśnie ta instytucja ma obowiązek wskazać tymczasowe miejsce dla czworonoga. Nie dajmy się też spławić urzędnikom – choć to częsta praktyka, to jednak gmina musi zająć się takim zwierzęciem. Jeśli nie działają namowy ustne, przedstaw sytuację na oficjalnym piśmie.

Możemy też skorzystać z pomocy różnych fundacji, które umożliwią znalezienie domu tymczasowego dla czworonoga, oszczędzając mu nieprzyjemności związanych z życiem w schronisku. Za ich pośrednictwem można również zamieszczać ogłoszenia o znalezisku, co często pomaga dotrzeć do większej liczby osób – nie musimy w końcu znaleźć samego właściciela, wystarczy choćby jego sąsiad czy przyjaciel. Nie zapominajmy także o tym, że poinformowanie policji lub innych odpowiednich organów państwowych grozi karą grzywny w wysokości do 500 zł lub karą nagany (art. 125 Kodeksu wykroczeń).

Przeczytaj

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć właściciela zgubionego psa?
Gdzie zgłosić znalezionego psa?
Jak skontaktować się z właścicielem znalezionego psa?
Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?
Zgubiony i porzucony pies – co mówi prawo?
Jak odróżnić zagubionego psa od bezdomnego?

data publikacji artykułu: 2017-05-02

Popularne teraz

Komentarze