żywienie szczeniaka shih tzu

Witam serdecznie, jestem posiadaczką 11-tygodniowej suni shih tzu. Od początku, zgodnie ze wskazaniami hodowcy, sunia karmiona była suchą karmą royal canin starter i było wszystko ok. Jednak przy przejściu na royal canin junior zauważyłam, że suni zdecydowanie mniej on smakuje (wydaje się dla niej za twardy), wiem, że ew. Karmę można podawać rozmoczoną, ale dla niej to żaden rarytas. Jaką inną karmę można polecić dla szczeniaka tej rasy (najważniejsze, żeby była dobra jakościowo)? Poza tym, czy karmienie systemem: 3 posiłki sucha karma + 1 posiłek karma mokra (np. Schesir) jest właściwe? Czy można do tego od czasu do czasu podać pieskowi biały ser, jajko, marchewkę, ew. Owoc - jabłko, banan? Jeśli tak to jak często? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź

Witam, hodowcy często mają jakieś swoje ulubione firmy. Osobiście jestem zwolennikiem zróżnicowanej diety. Każda mono dieta jest zła. Bez względu na to, co nam się wydaje i co podawane jest na opakowaniach. W związku z tym, jeśli psu nie smakuje, to trzeba poszukać innej karmy , która będzie bardziej odpowiadać zwierzakowi smakiem. Oczywiście proszę pamietać o tym, aby przejście ze starej na nową karmę było stopniowe- miesza się te karmy przez tydzień, zamieniając starą całkowicie na nową.


Owoce jak najbardziej - jabłko, śliwka, banan itd, w niewielkich ilościach to można i codziennie. Proszę tylko pamiętać , że pestki z jabłek, brzoskwiń, czereśni itp zawierają szkodliwe składniki które działają cyjanotwórczo.


Warzywa- marchewka, to nawet codziennie.


Nabiał i produkty mleczne - można, o ile zwierzę nie  będzie miało po nim biegunki. Podobnie jak ludzie, zwierzaki mogą utracić zdolność do trawienia białka mleka i jest ono wtedy nie wchłaniane i powoduje rozwolnienie.


W małych ilościach i rzadko :czosnek, cebulę


Nie wolno dawać: winogron , awokado, rodzynek, orzechy makadamia, czekolady, chmielu, ksylitolu.


Do roku czasu nie ma co ograniczać zwierzęciu porcji i jedzenia, bo jest to organizm rosnący i rozwijający się. Proponuje wszysktim swoim pacjentom, aby młode zwierzaki miały stały dostęp do suchej karmy, a raz dziennie otrzymywały karmę mokrą o stałej porze.


 


Żywienie szczeniąt,  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl