Guz albo krwiak wątroby?

Witam serdecznie, proszę o pomoc kolejny. Zadawałam już pytanie odnośnie mojego wiecznie chorego zwierzaka, dokładnie opisałam sytuację tutaj http://www. Vetopedia. Pl/odpowiedz28533. Html - za podpowiedzi bardzo dziękuję i oczywiście próbujemy wszystkiego. Dzisiaj natomiast dzisiaj po pełnym badaniu usg jamy brzusznej wyszły na jaw bardzo dziwne fakty. Chodzi mi możliwe przyczyny następującej sytuacji. Piesek (12 lat, suczka, mieszaniec) był dwukrotnie badany kilka miesięcy temu (październik i listopad 2013 roku) i na usg lekarze stwierdzili dużego (ok. 6 cm) guza i uszkodzenie wątroby. Do tego piesek miał bardzo złe wyniki krwi, jeśli chodzi o parametry wątrobowe. Od tego czasu jadł karmę wątrobową, oraz nts immunoactiv + hepatoforce wedle zaleceń. Dzisiejsze badanie wykonane przez innego specjalistę (pełne usg, które prowadził w ramach szkolenia dla personelu naszej kliniki) wykazało, że. żadnego guza nie ma. Lekarz postawił diagnozę, że wątroba jest prawdopodobnie stłuszczona, być może występuje w niej jakiś stan zapalny, w części wygląda nie najlepiej, natomiast nie dopatrzył się guza ani innych bardzo patologicznych zmian. Specjalista powiedział, że być może na wątrobie znajdował się krwiak, który w międzyczasie sam się wchłonął. Na chwilę obecną jestem jednak już bardzo sceptyczna, przeglądam internet i chciałabym wiedzieć na ile jest to możliwe? Jakie są inne możliwości takiego stanu rzeczy. Wiem, że badanie usg to w dużej mierze kwestia interpretacji, natomiast czy mogłoby dojść do takiej pomyłki? Czy faktycznie jest to możliwe, że zmiana została źle zinterpretowana (w sumie przez 3 lekarzy)? Możliwe, że w związku z braniem leków (które przecież są tylko suplementami) stan wątroby tak znacząco się poprawił? Jakie są z państwa doświadczenia możliwe wytłumaczenia takiego przypadku? Czy powinniśmy konsultować się z kolejnym specjalistą?

Odpowiedź

Obraz kliniczny choroby może zmieniać się nie tylko z tygodnia na tydzień ale nawet z dnia na dzień czy z godziny na godzinę.


Wyniki badań krwi (aktywność enzymów watrobowych) nie muszą korelować ze stanem faktycznym watroby. W narzadzie tym np. może być guz, a wyniki mogą być prawidłowe.


W przypadku chorób wątroby dokładne rozpoznanie umożliwia jedynie badanie patomorfologiczne bioptatu pobranego ze zmienionego narządu.


Wątroba wykazuje duże zdolności regeneracyjne.


Pies ma 12 lat i proszę nie oczekiwać, że w tym wieku wątroba bedzie tak samo wydolna jak u młodszego psa. bfp


  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl