Czy to zespolenie wrotno-oboczne?


mam suczkę buldoga ang 4m-ce objawy to:
-wysoka temp
-bak kontaktu z otoczeniem
-mętny mocz
zrobiliśmy badanie moczu nic nie wyszło i badanie krwi wszystko w porządku. Nie wiem co lekarz podawał ale udało się zbić temperaturę i na kilka dni unormować jej stan. W któryś piątek zaczęły się okropne gorączki zbijaliśmy je jakimś zastrzykiem od weterynarza w końcu w niedziele nastąpił finał 40, 6 stopni i niczym nie udawało się zbić temp. Dostaliśmy rozporządzenie że mamy podać steryd (kupiliśmy go w aptece) miała dostać go dożylnie przez wenflon a dostała domięśniowo bo okazał się zaczopowany skrzepniętą krwią. Gorączka ustała. Suczce wróciła świadomość , zaczęła na tyle kontaktować że nawet zaczęła się bawić wcześniej nie było z nią kontaktu i bardzo się śliniła ale to raczej z tego że wymieniała zęby. Niestety gorączka powróciła po kilku dniach więc znów pojawiliśmy się u doktora tym razem wraz z moczem. Który po 3 godzinach zmĘtniaŁ tak że przypominał sok pomarańczowy w dodatku miał i ma do tej pory intensywny zapach. Powtórzone badanie moczu wykazało:
nabłonki-płaskie-liczne
leukocyty-2-4 w polu widzenia
mineralne- moczany bezpostaciowe- gęsto zalegające c. P. W
z posiewu:
czynnik hamujący wzrost bakterii gram (+) i gram (-) nieobecny. Weterynarz pobrał krew by oznaczyć stężenie kwasów zółciowych z badania wyszło że są w normie zaś mocznik za niski. Czy to może być zespolenie wrotno-oboczne? Jaka przyczyna tak złego samopoczucia? Przeszliśmy teraz na karmę rc hepatic. Do wczoraj suczka była cały czas na antybiotyku w trakcie jego brania czuje się rewelacyjnie.

Odpowiedź

Najczęstszą przyczyną wysokich gorączek jest stan zapalny któregoś z narządów, a ten z kolei jest często wynikiem infekcji. To by tłumaczyło dobre samopoczucie przy antybiotykoterapii.


Zdażajęce się czasem zapalenie opon mózgowych, może dawać podobne objawy. Zespolenie wrotno oboczne daje również takie efekty ale najczęściej 30-60 min. po jedzeniu, żeby je zdiagnozować najlepiej byłoby wykonać badanie USG jamy brzusznej z kolorowym Dopplerem, aby sprawdzić przepływy krwi - to badanie powinno być jednak wykonywane przez doświadczonego radiologa.


 


Pozdrawiam Paweł Walendzik

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl