Krew w moczu po cewnikowaniu

Posiadam owczarka niemieckiego lat 8. Pies po konsultacjach u dwóch lekarzy weterynarii. Stwierdzono rozciągnięcie pęcherza (atonię?). Pies sikał pod siebie podczas snu, miał problemy z sikaniem. RTG kręgosłupa nie wykazało zmian. USG pęcherza - grubość ściany 1 cm. Pies został poddany cewnikowaniu. Zapisany mu został Ubretid 5mg oraz Nivalin przez 10 dni. Po przyjeździe do domu pies nie wysikał się pod siebie ani razu przez 5 dni, wychodzimy z nim 4-5 razy dziennie i masujemy brzuch podczas siusiania. Problem pojawił się w dniu 5, po 3 dniach stosowania leków - nastąpił krwiomocz, pies sikał czysta żywą krwią i to w dużych ilościach w krótkich odstępach czasu. Weterynarz dała mu antybiotyk oraz przepisała mu Cyclonaminę, którą bierze już od tygodnia (dalej bierze wspomniane wyżej leki), ale krew z moczu nie znika - mało tego pies nie potrafi zrobić stolca od ponad tygodnia, jak się zdarzy to małe bobki i zwiększyła się częstotliwość oddawania moczu, sika co 1,5-2h. Wątpię, żeby to było uszkodzenie przez cewnik, bo krwawienie nastąpiłoby od razu. Rokowania na poprawę stanu są znikome i mamy się nie łudzić nadzieją.
Proszę o opinie na ten temat, czy na prawdę nasz pies będzie już sikał do końca życia w takich ilościach i nie utrzyma moczu?

Odpowiedź

Na to pytanie odpowiedź jest trudna ponieważ nadal nie ma postawionej diagnozy. Przyczyną krwiomoczu może być choroba nowotworowa lub kamień w pęcherzu, ale wątpię aby te struktury były przeoczone w badaniach USG i RTG.


Na pewno wskazane byłoby badanie moczu, nawet w ludzkim laboratorium w celu dokładnej oceny osadu moczu.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl