Dawkowanie Encorton

Jestem w trakcie leczenia 6-letniej suczki rasy american staffordshire terier (waga 30-31 kg) i potrzebuję jakiejkolwiek rady, opinii jeszcze innego specjalisty. Otóż okazało się, że moja sunia ma powiększone więzły chłonne oraz dostała alergii (bąble jak po ugryzieniu komara). Regularnie dostawała po 2 zastrzyki i alergia zniknęła. Jedynie opuchlizna na gardle wciąż pozostawała taka sama. Zaczęły się problemy z oczkiem, prawa strona pyszczka wyglądała na bezwładną, sparaliżowaną, opadała jej warga. W między czasie zrobiono jej prześwietlenie klatki piersiowej. Zasięgnęłam opinii dwóch różnych weterynarzy i każdy z nich zapewnił, że żadnych zmian nie ma, wszystko jest ok.

7 lipca weterynarz przepisał Encorton 20 mg 1x1 oraz Aktivait. Osłuchano ją, stwierdzono, że żadnych niepokojących dźwięków nie słychać. Dostała również kropelki do oczu. Po kilku dniach jej stan zdrowia zaczął się polepszać. Nabrała sił, stała się żywsza i weselsza, opuchlizna na gardle zaczęła się zmniejszać, oczko wróciło do normy. Nie do końca poprawiło się z jej prawą stroną pyszczka. Gdy sunia specyficznie "uśmiecha się", prawa strona pozostaje w bezruchu. Niestety, od czterech dni z sunią zaczęło dziać się coś niedobrego. Zatacza się, traci równowagę, chwilami zachowuje się jakby dostała głupiego jasia, przewraca się na spacerze, nie jest w stanie samodzielnie wejść na fotel ani zejść po schodach, chwieje się na łapach i kiwa łebkiem jakby miała zawroty głowy. Weterynarz zalecił odstawienie leków, stwierdził że mogą być to skutki uboczne Encortonu. Wyczytałam na forach, że nie powinno odstawiać się z dnia na dzień Ecortonu i przede wszystkim, że dawka 20 mg 1x1 jest za silna, nieprawidłowo przepisana! Z sunią z dnia na dzień jest coraz gorzej, pomimo że jest pod opieką weterynarzy - mam coraz większe wątpliwości. Potrzebuję jakiejkolwiek wypowiedzi na ten temat. Z góry dziękuję.

Odpowiedź

Proszę nie powielać forumowych bzdur na temat dawkowania leków, które jest zależne od stanu zwierzęcia i w wypadku w/w leku bywają różnice ośmiokrotne, a wciąż są dawkami prawidłowymi.


Zaburzenia związane z węzłami chłonnymi u psa tej rasy mogą nasuwać podejrzenie chłoniaka.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl