Interpretacja USG wątroby psa

Przy okazji diagnozowania problemów z jelitami mojego psa i USG jamy brzusznej, wyszły bardzo niepokojące mnie wyniki badań mojego psa.
Opis wątroby w usg: wątroba niepowiększona, w miąższu wątroby widoczne liczne, owalne słabo odgraniczone hypoechogenne obszary - podejrzenie przerostu drobnoguzkowego wątroby.

Jest to niepokojące o tyle, że dokładnie miesiąc temu pies miał również robione USG jamy brzusznej i wszystko było wtedy prawidłowo. Pies od wczoraj ma zdiagnozowane zapalenie okrężnicy oraz kłopoty z trawieniem - zażywa kreon. TLI i profil krwi trzustkowy są prawidłowe, ale badanie trypsyny wykazało, że pies nie trawi. Wykryto w kale resztki tłuszczów i włókien mięsnych. Badania krwi ma generalnie prawidłowe - morfologia oraz profile wątrobowy (aspat, alat, bilirubina), trzustkowy oraz nerkowy są prawidłowe. Jedynym odstępstwem jest znacznie podwyższona fosfataza alkaliczna - waha się pomiędzy 700 a 800 u/l. A dzieje się tak od ok dwóch lat. Za możliwą przyczynę były podawane: wiek, kiepski stan uzębienia (jest od wczoraj po czyszczeniu kamienia nazębnego), albo idiopatycznie. A wszystko z powodu dobrych pozostałych wyników krwi oraz prawidłowego USG. Zostałam poinformowana, że następnym krokiem jest biopsja pod kontrolą USG, jednak we Wrocławiu lekarz specjalizujący się w chorobach wątroby jest na urlopie i muszę czekać. A opis USG jest mocno niepokojący. W załączeniu przesyłam obrazy z usg. Proszę o podpowiedź, czy te zmiany w wątrobie mogą być groźne dla mojego psa? Głównie chodzi mi o zagrożenie nowotworowe.

Odpowiedź

Zmiany mogą być groźne dla psa. Biopsja jest właściwym kierunkiem dalszej diagnostyki.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl