Problem z chodzeniem u jedenastoletniego psa

Mój piesek ma 11 lat, jest średniej wysokości, waży niecałe 19kg. Pewnie ma niewielką nadwagę. Piesek co jakiś czas miał problem z przednią łapką: podczas spaceru zatrzymywał się, podnosił łapkę w górę, łapka była rozmasowywana i piesek szedł dalej. Nie było przy tym żadnego piszczenia. To zdarzało się dość rzadko raz na tydzień lub dwa. Problem był bagatelizowany. Od niedzieli mu się pogorszyło, bo praktycznie nie może chodzić. W poniedziałek piesek został zbadany przez lekarza. Otrzymał dwa zastrzyki: przeciwzapalny i przeciwbólowy oraz witaminę b. Do domu otrzymał scanodyl na pięć dni. Lekarz podejrzewa problemy neurologiczne. Po zażyciu scanodylu pieskowi się poprawia: potrafi przejść kilkanaście metrów, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, po czym nie jest w stanie iść, więc jest zanoszony do domu i leży/śpi prawie nie zmieniając pozycji. Apetyt jest w normie. Dziś rano piesek powinien już wyjść na spacer, ale znowu nie mógł się poruszać. On podnosi tę przednią łapkę, tworzy z niej "piąstkę", ale mimo to próbuje ją postawić na ziemię, co kończy się upadkiem. Nad ranem drżał. Podałam mu połowę tej tabletki z jedzeniem i jest nieco lepiej. Piesek zmienił pozycję, ale nie domaga się wyjścia. Piesek jest osowiały, prawie w ogóle się nie porusza. Lekarz podejrzewa problemy neurologiczne. Dodam, że piesek nie ma żadnego urazu mechanicznego łapy. Moje pytania: jeżeli piesek zostanie zbadany przez rtg (bo chyba tylko to jest w stanie potwierdzić problemy neurologiczne, prawda?) to czy się wybudzi z narkozy niezbędnej do badania? Jeżeli zostaną potwierdzone problemy neurologiczne to jak się to leczy? Podkreślam, że pies skończył 11 lat. Nie miał nigdy problemów zdrowotnych.

Odpowiedź

Badanie RTG nie zdiagnozuje problemu neurologicznego, tylko wykluczy problemy ze strony układu kostnego, stawów, ewentualnie może naprowadzić gdzie leży problem.


Do zdiagnozowania problemów neurologicznych niezbędne jest wykonanie dobrego i prawidłowego badania neurologicznego.


Nie ma żadnych przeciwwskazań do narkozy ze względu na wiek, jest ona dobierana w zależności od "aktualnych potrzeb" pacjenta, czyli - czy nie ma np problemów kaardilogicznych.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl