Dawkowanie afobamu

Witam, chcę upewnić się, czy dawka leku, którą przypisano mojej suczce nie jest zbyt duża. Suczka ma 8 lat i reaguje panicznym lękiem na doznania akustyczne. Najgorsze są oczywiście petardy itp wystrzały ale z wiekiem doszły burze /bo pioruny/, motory /tu chyba chodzi o odgłosy z rury wydechowej/, nawet trzask gałęzi kojarzy się chyba suczce z wystrzałami. W ogóle widzę, że to wszystko, czego się boi, to na zasadzie skojarzeń. Podam chociażby taki przykład: w cieplejszych sezonach chodzę z nią na łąkę w pobliżu nowo wybudowanego lotniska. Zbierają się też tam wrony czy raczej kawki całymi stadami, jest ich bardzo dużo. Kilkanaście minut przed chwilą gdy ma startować lub lądować samolot, dochodzi na lotnisku do wystrzałów nie wiem z czego, ale są podobne do petard, ma to na celu wypłoszenie ptaków z lotniska. I rzeczywiście, całe stada tych ptaków odlatuje z hałasem. Odkąd się to dzieje, moja suczka boi się przelatujących wron, sądzę, że kojarzy to właśnie z wystrzałami. Boi się panicznie, bo albo mi ucieka albo cała się potwornie trzęsąc wchodzi wręcz na mnie, raz wlazła mi pod płaszcz na plecy, do tej pory nie wiem jak to zrobiła. Tak to wszystko wygląda i jest ogromnym utrapieniem, moja suczka strasznie cierpi a ja razem z nią. I teraz już przechodzę do konkretu. Mój weterynarz przypisał jej afobam w następujących dawkach, zmienianych co 4 dni:
0, 25 mg x 3
0, 50 mg x 3
0, 75 mg x 3
1, 00 mg x 3. Ta ostatnia dawka ma już być docelowa, czyli 3 mg dobowo. Moja suczka waży tylko 5 /pięć/ kg, boję się, że to zbyt duża dawka dla niej. W aptece pani farmaceutka złapała się za głowę, gdy jej powiedziałam, o co chodzi. A ja poczytałam ulotkę i też wydaje mi się, że to dużo za dużo. W związku z tym proszę o poradę, czy takie dawkowanie nie jest niebezpieczne dla mojego pieska. Będę wdzięczna za odpowiedź. Ania

Odpowiedź

Witam!


Dawka to od 0, 05-1 mg/kg m. c. /dzień 3 x dziennie (czyli dawka dzienna podzielona na 3 porcje). Nie powinna ona przkraczać 4 mg/psa.


Dobierana jest indywidualnie, w zależności od wrażliwości pacjenta na lek.


Należy pamiętać, że lek powoduje silne uzależnienie i nie można go podczas stosowania nagle odstawić, a należy to robić stopniowo.


Zachęcam Panią do wizyty u lekarza prowadzącego i przedyskutowania z nim wszystkich nurtujących Panią zagadnień.


Pozdrawiam!


lek. wet. Karolina Misztal 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl