Poronienie u krów

Dobry wieczor. W ciagu ostatnich czterech dni trzy krowy zrzucily cielaki. Pierwsza 28 dni przed terminem. Miala parkę, cielaki byly splatane, u wyjscia byly nozki jednego, glowka drugiego. Weterynarz stwierdzil, ze jeden mogl sie udusic i za nim drugi. Dodam ze jak na msc przed terminem, cielaki byly duze, byczek ok. 40 kg, jaloweczka troche mniejsza oraz ze ta krowa od ponad miesiaca przebywala poza obora na wolnosci w zwiazku z chora noga, ropiejaca w stawie. Druga, 17 dni przed terminem, cielak zyl ale byl wielkosci malej sarenki, ciezko oddychal i po ok. Godz padl. Trzecia, 20 dni przed terminem - ladny duzy cielak, szedl do gory nogami, rowniez martwy. Mama podejrzewa, ze powodem moze byc plyn od wszy, ktorym jakis czas temu polewalismy kregoslupy wszystkich krow w zwiazku z tym, ze cala zime staly na uwiezi, ale jeszcze niedawno, tj 7go marca, urodzil sie zdrowy cielak. Sami inseminujemy krowy i te trzy sa pierwszymi zainseminowanymi nasieniem z innej firmy niz dotychczas przez wszystkie lata. Krow nie stresujemy ani nie kupujemy zadnego bydla, jedynie sprzedajemy byczki - od dawna temu samemu handlarzowi, ktory wchodzi do obory. Nadgnila kiszonke staramy sie odrzucac przed wrzuceniem do paszowozu, ale podejrzewam ze zdarzy sie i taka. Jakie kroki powinnismy wykonac oraz co moze byc powodem tylu przedwczesnych porodow/poronien w tak krotkim czasie? Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz, bardzo sie martywie o nastepne krowy. Pozdrawiam, i. A.

Odpowiedź

Przyczyn ronień może być wiele - zakaźne i niezakaźne. Nie da się ich ustalić w prosty sposób.


Ale czytając opis można w przypadku tej kulawej krowy przypuszczać że ciąża bliźniacza która zawsze jest ciążą wysokiego ryzyka + do tego kulawizna mogły być przyczyną poronienia.


Jeśli w krótkim czasie kilka krów roni to przyczyna najczęściej jest ta sama u wszystkich. A czynnikiem najpopularniejszym który łączy te sztuki jest żywienie. No ewentualnie jakaś choroba wirusowa ale aby się przekonać czy napewno i jaka trzeba wykonywać badania laboratoryjne a te są niestety kosztowne ponieważ jest wiele wirusów czy bakterii wywołujących ronienia.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl