Wysokie ap

Witam, mój 10 letni piesek przysporzył lekarzom niezłą łamigłówkę, a nam powoli bezsilność. Z racji jego wieku postanowiliśmy zrobić mu badania krwi. Wszystkie wyniki są poprawne, morfologia, wątrobowe, oraz funkcjonowanie tarczycy. Wyjątek stanowi fosfataza alkaliczna (2547 u/l) oraz mocznik (16, 9 mmol/l), ap indukowana kortykoidami 2330 u/l . Zaczęliśmy więc dalsze badania w kierunku choroby Cushinga:
1. Badanie moczu
stosunek kortyzolu do kreatyniny trochę podwyższony 29, 8 *10^-6, kortyzol 8, 72 mikrog/dl, kreatynina 8076, 7 mikromol/l
2. Test hamowania deksametazonem, niskie dawki x3. Test wychodzi ujemny. Wyjściowe stężenie kortyzolu 5, 34 mikrog/dl natomiast po 4 godzinach oraz po 8 godzinach wartość jest <1, 0
3. Usg, z którego wynika, że obie nadnercze są przerośnięte do 8, 5mm, prawidłowa echostruktura. Wątroba powiększona, z pojedynczym guzem hiperechowym, wyraźnie odgraniczony od miąższu, poza tym struktura wątroby prawidłowa. Trzustka bez zmian. Kora nerkowa obustronnie hiperechogenna względem śledziony, w korze nerki lewej pojedyncza torbiel . Miedniczki bez złogów. Pęcherz moczowy bez ech wewnętrznych o prawidłowej ścianie. Gruczoł krokowy z lekką asymetrią z licznymi drobnymi torbielami – cechy bph. Ww. Trzewne i zaotrzewnowe nie powiększone. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie wykryto. Dodatkowo poszło badanie moczu w kierunku stanu zapalnego, czekamy na wyniki. Z objawów jakie zwróciły naszą uwagę: bardzo duży apetyt i niestety z tego tytułu nadwaga, jest na diecie, trzęsąca się prawa przednia łapa ( nie cały czas, przeważnie gdy siedzi), problemy ze stawami (dostaje tabletki, który wyraźnie mu pomagają), kaszel, choć to za dużo powiedziane, to raczej coś w rodzaju wykrztuszania gdy np. Szybko pije wodę, gdy bardzo się cieszy, ekscytuję , gdy mocno na coś szczeka lub gdy tarza się po trawie i to też nie zawsze (powiedziano nam że to z racji wieku zwiotczenia ). W międzyczasie diagnozy „kaszlu” było robione echo serca- wszystko ok. I to byłoby tyle. Piesek lubi długie spacery, męczy się tyle co zwykle, nie jest osowiały, ma energie, czasem nawet pobiega. Bardzo proszę o wskazówki, co można dalej zrobić, w jakim kierunku iść, co jeszcze może być powodem takich wyników?

Odpowiedź

Wzrost fosfatazy zasadowej występuje również w przebiegu chorób prostaty może stąd ten wynik, ponadto jest tu problem z wątrobą może guz utrudnia odpływ żółci i prowadzi do jakieś holestazy? Ap nie jest tak duże jak w przypadku choroby cusniga, tam czeto jest o 5tys i wiecej. Ponadto choroby kości mogą podnosić wyniki ap.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl