Zatrucie trutką na myszy u psa

Witam
chciałabym się raczej poradzić niż zapytać o zatrucie trutką ratt kiler u psa. Od 4 dni mój pies jest w trakcie leczenia, dostaje dziennie 2 zastrzyki, przy czym w pierwszym dniu wizyty dostał 4. W sumie dostał już 10 zastrzyków. Objawów jakie występują w trakcie zatrucia trutką nie będę opisywała gdyż zapewne wcześniej już ktoś opisał. Zastanawiam się tylko jak długo trwa takie leczenie, czy jest szansa na wyleczenie. Wprawdzie mój pies zaczął już coś jeść (pierwszy raz od 4 dni sam). Wcześniej pojony tylko wodą ze strzykawki gdyż sam nie mógł a musiałam go jakoś nawadniać żeby się nie odwodnił. Nie jestem w stanie podać jakie zastosowane zostały zastrzyki, wiem tylko że na początku był to zastrzyk na odtrucie a w chwili obecnej antybiotyk. Martwi mnie jednak inna sprawa. Oddech u psa, sprawia wrażenia jakby pies oddychają próbował coś przepchać (po cichutku słychać jego jakby pojękiwanie lub coś w tym stylu). Dalej pies śpi, jest słaby, oddaje mocz w kolorze zielonym (co podobno jest przyczyna zaburzenia wątroby), może tylko stał się już bardziej nazwijmy to ruchliwy bo nie śpi już cały dzień u siebie tylko przemieszcza się po pokojach . Chciałabym się dowiedzieć jak długo trwa taka kuracja i jakie są szanse wyleczenia przy takich objawach i z takim efektem leczenia. Z góry dziękują za wszelką udzieloną mi informację.

Odpowiedź

Kuracja trwa tak długo aż pies wróci do normy, im później właściciel zwróci się do lekarza weterynarii tym mniejsze szanse na przeżycie, największe szanse ma pies kiedy zaraz po zjedzeniu trafi do lecznicy (można sprowokować wymioty, wypłukać żołądek, podać węgiel aktywowany aby maksymalnie zmniejszyć dawkę wchłanianej trucizny). Dalsze leczenie to:
1. uszczelnianie naczyń krwionośnych - praparaty wapnia
2. podawanie leków wzmagających krzepliwość krwi - Cyclonamine
dlatego że wszystkie trutki na gryzonie w swoim składzie zawierają warfarynę bądź jej pochodne, który doprowadzają do wewnętrznego skrwawienia zwierzęcia - brodifakum zawarty w preapracie RatKiller jest typowym antykoagulatem.
Zielony mocz nie świadczy o tym że jest uszkodzona wątroba, ale o tym że bardzo duża ilość hemoglobiny jest wydalana z moczem jako efekt hemolizy krwi. Pies taki powinien być jak najszybciej nawadniany (kroplówka: płyny wieloelektrolitowe z glukozą dożylnie). Dalej leczymy wedle objawów jakie dodatkowo wystąpią. Antybiotyk osłonowo nie jest błędem ale jako monoterapia nie wystarczy.
Jeśli chodzi o oddech to najprawdopodobniej pojawia sie przesięk w pęcherzykach płucnych.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl