Pies chudnie od kilku miesięcy

Witam serdecznie. Mój problem dotyczy pieska 5 letniego rasy amstaff. Od lipca pies chudnie, jest ospały pieje duzo wody i siusia nawet 7 razy w nocy i cos kolo tego w dzień. Radziłem się juz 4 różnych weterynarzy i tak, miał białaczkę, raka wątroby oraz cukrzycę. Na początku jeździliśmy na zastrzyki bo inny lekarz uznał po badaniu moczu, że ma coś z nerkami, po kuracji kilku dniowej we wrześniu do tej pory piesek często oddaje mocz (wcześniej tak nie siusiał). Badania krwi i usg jamy brzusznej wykluczyły to wszystko. Był okres że pies sie przewracał nie mógł równowagi utrzymac i jak szedł bokiem to obijał sie o ściane. Juz straciłem cała nadzieje że mu sie polepszy, kręgosłup mu widać i żebra. Jak śpi to ma czasami kurcze mięśni chociąz trochę ostatnio ustały bo bywały dni, że cały dygotał we śnie, a jak stał to już spokojny był. Jeszcze zauważyłem na jego nosie dziwne zmiany, lek. Wet. Jak spytałem co to powiedział "strup, pewno gdzieś zadrapał i tak sie zabliźniło" ale czy to normalne że ten strupek sie rozrasta i wokół dużego robią sie takie małe?

Odpowiedź

Trudno wypowiadać sie na temat zmian skórnych (nos) nie widząc ich. Jednak pozostała częśc opisu świadczy bezspornie o poważnej chorobie psa. Istnieje jednak zbyt wiele chorób przebiegających z objawami wzmożonego pragnienia i obfitego wydalania moczu, aby można było pokusić się o sugestię w odniesieniu do diagnozy. Konieczne jest dokładne zbadanie psa oraz wykonanie badań dodatkowych- na pewno morfologia krwi z rozmazem, nerkowy i wątrobowy profil biochemiczny, badanie ogólne moczu. Po otrzymaniu wyników być może uda się podjąć decyzję co do wykonaywania kolejnych badań, już bardziej ukierunkowanych. Jeżeli badania były wykonywane już wcześniej-proszę nie bazować na tych wynikach. Organizm to układ dynamiczny, w którym sytuacja ulega ciągłym zmianom.
Diagnostyka może być trudna (często zdarza się, że pies cierpi jednocześnie z powodu kilku chorób, z których jedna(na jej poznaniu zależy nam najbardziej) leży u podstawy wszystkich pozostałych dolegliwości), wymaga ścisłej współpracy lekarza weterynarii i opiekuna zwierzęcia.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl