Piana na pysku psa

Dzień dobry. Posiadam pieska rasy golden retriever - niedługo skończy 10 miesięcy, waży ok. 30 kg (karmiony jest suchą karmą purina pro plan puppy z łososia). Od paru miesięcy (2-3) obserwuję u niego zbieranie się wokół pyska (dolne wargi) i wokół nozdrzy białej piany, czasem w bardzo dużych ilościach - dodam, że sytuacja taka ma miejsce tylko kiedy pies jest na spacerze - w domu to się nie zdarza. Pies był szczepiony na wściekliznę oraz 5 innych chorób (standardowe szczepienia) oraz był odrobaczany 3 miesiące temu. Zdarza się sporadycznie (parę razy w miesiącu), że psiak zwraca resztki jedzenia lub wodę, ale nie wymiotuje tylko wygląda to jak u niemowlaka, któremu się ulewa. Poza tym nie wymiotuje, nie ma rozwolnień ani innych objawów. Proszę o odpowiedz czy takie pienienie się jest powodem do niepokoju? Ponieważ wygląda to naprawdę dziwnie.

Odpowiedź

Witam! Oczywiście każdy niepokojący objaw dotychczas u psa nieobserwowany to powód do kontroli u lekarza weterynarii. Opisane objawy to może być naprawdę szereg stanów chorobowych jak i emojonalnych. U wielu ras psów obserwuje się ślinotok w przypadku rodzin wielodzietnych bądź zamieszkujących ciasne mieszkania. Dotyczy to m. In. Seterów, bokserów, bernardynów, czy dogów. Następnym czynnikiem mogącym powodować takie objawy to stan zapalny jamy ustnej, powodowany wieloma czynnikami toksycznymi, zakaźnymi, mechanicznymi (choćby kamień nazębny, ciało obce między zębami. )
w jamie ustnej mają swoje zakończenie przewody wyprowadzające ślinianek. W ich przypadku możemy spodziewać się albo stanów zapalnych albo niedrożności prowadzących do powstawania tzw. "żabki". Idąc dalej w kolejności anatomicznej napotykamy gardło: zapalenie tego odcinka układu oddechowego zwykle przemija dosyć szybko, jednak może przejść w stan przewlekły powodując nieprzyjemną woń w dalszym czasie. Po gardle spotykamy przełyk i żołądek - tu możemy spodziewać się u młodego psa achalazji przełyku i stanów zapalnych żołądka powodujących zgagę, a więc dyskomfort u psa i opisane objawy. Nie jest łatwo zróżnicować chorobę czytając opis pisany przez laika. Często moje wyobrażenia o objawach chorobwych są opisywane odmiennie co może mylić, warto więc skonsultować tę przypadłość u lek. Wet. Niż poszukiwać wścieklizny u swego psa:). Pozdrawiam, mk

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl