Dziwne zachowanie suczki

Witam, mam następujące pytania:
1. Moja suczka (sznaucer miniaturowy wiek. Ok 2, 5 roku) ostatnimi czasy zaczęła drapać łapami np: w podłogę, w łóżko, w swój kojec, najczęściej robi to w nocy (zaznaczę, że abi śpi w moim łóżku, nie toleruje swojego posłania). Kilka dni temu w nocy, podreptała na drugie piętro i zaczęła kopać łapkami w panele, tak jakby chciała się ukryć. Nie uważam, że może być jej zimno, gdyż najczęściej śpi pod kołdrą.

2. Już ponad 11 miesięcy mam młodszego braciszka, na początku abi bawiła się z nim, nigdy nie warczała, a czasem obszczekiwała obcych stojących przy nim. To prawda, z czasem dziecko zaczęło ją delikatnie tarmosić, ale nie protestowała, merdała ogonkiem. Od ostatnich 3 miesięcy zaczęła na niego warczeć, nie pozwala mu dojść do swojego kojca, a czasami głośno szczeknie i zbliży pysk do jego rączki, ale jeszcze nigdy go nie ugryzła. Jaki jest sposób, żeby mój pies zaakceptował dziecko. Nie chce, aby skończyło się to oddaniem zwierzęcia.

3. To pytanie jest krępujące dla mnie i dotyczy dziwnego zachowania abi, od znajomych wiem, że ich suki zachowują się podobnie. Przejdę do sprawy. Abi od ok 2 msc zaczęła traktować moją nogę jak psa, kiedy tylko znajdzie okazję wskakuje na nią tak jakby chciała ją pokryć (sznaucerka nigdy nie miała żadnego kontaktu z psem, tzn. Nigdy nie miała szczeniaków, narazie nie planujemy tego gdyż, jest to duża odpowiedzialność, zastanawiam się nad kastracja, którą zalecił weterynarz).
Czy takie zachowanie jest normalne u suk? Ile może to potrwać? Czy może mieć to związek z okresem płodnym? Karcić psa?
Nie zwracać uwagi? Proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję

Odpowiedź

1) jeśli suczka miala cieczkę okolo 1, 5 - 2 miesiące temu może być to np. Objaw ciąży urojonej
2) podstawą jest to, aby pies jak najwięcej czasu przebywał z dzieckiem, w trakcie wzajemnych kontaktów musicie państwo w 100% kontrolować zarówno psa jak i dziecko, w żadnym razie dziecku nie mozna pozwalać na "tarmoszenie" ani inne tego typu czynności wobec psa, natomiast docelowo sugerowałabym skorzystanie z pomocy behawiorysty, który pomoże państwu wlaściwie odczytywać reakcje i zachowania zwierzęcia zapobiegając tym samym aktualnym oraz możliwym późniejszym konfliktom. Polecam również zapoznanie się z programem blue dog.
3) wspomniane zachowanie zdarza się u suk, niekiedy może ulegać zmianom (min. Sezonowym), z jednej strony nie należy karać psa, ale z drugiej nie dopuszczać i nie pozwalać na przejawy takiego zachowania

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl