Miejscowa opuchlizna u psa (jak małe guzki)

Witam. Mam psa alergika. Od dłuższego czasu karmiliśmy go puriną pro plan z łososiem. Na poczatku było super - nie drapał się, włos był piękny, zero problemów. Ostatnio jednak zaczął się znowu drapać, więc byliśmy zmuszeni do zmiany karmy na acanę pacifica (na bazie łososia i śledzia, bez zbóż, co podejrzewam jest głównym czynnikiem wywoływania reakcji alergicznej). Nie ma możliwości, aby reakcja alergiczna została spowodowana przez podjadanie przez psa, ponieważ bardzo go pilnujemy. Nową karmę jemy od wtorku, jednak dziś zauważyłam niepokojące zmiany. Pies jeszcze się podrapuje i w miejscach drapania wystąpiła opuchlizna. Na klatce piersiowej, bokach i głowie oraz szyi. Wygląda to jak guzki, jednak w dotyku są miękkie i niewyczuwalne, miejscowo temperatura ciała się nie zmieniła, jednak jeden z tych guzków bliżej grzbietu, który pojawił się rano, zrobił się twardszy i już wyczuwalny palpacyjnie. Skóra w tych miejscach jest lekko zaróżowiona, jednak podejrzewam, że jest to od drapania. Do lekarza zgłosimy się dopiero jutro, ponieważ nie mam w pobliżu całodobowej lecznicy. W nocy pies był niespokojny i ciągle się kręcił, nie mogąc znaleźć sobie miejsca. Teraz jednak zachowuje się normalnie. Nie jest osowiały, ani zbyt pobudzony, normalnie się załatwia i ma apetyt. Bardzo proszę o pomoc. Poniżej zdjęcia http://i58. Tinypic. Com/sn1ncg. Jpg http://i57. Tinypic. Com/301nfut. Jpg

Tego typu zmiany to moze byc pokrzywka, czyli typowa reakcja alergiczna, ale także możemy miec juz do czynienia z zapaleniem bakteryjnym, co będzie wymagało antybiotykoterapii. To są najczęstsze przyczyny, choc oczywiście może być też wiele innych. Sądzę, że wskazane byłoby wykonanie testów alergicznych i dobór karmy na tej podstawie, a na razie na pewno wizyta u lekarza.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.