Brak apetytu po podaniu antybiotyków królikowi

dzień dobry od 7 lat posiadam królika miniaturkę i co roku była szczepiona, jednakże tego roku nie można było podać jej tej szczepionki ponieważ króliczek rozchorował się, to jest: wyciek z oczu, katar, kaszel, kichane i świszczący oddech. Dostała serię antybiotyków, które były podawane przez 5 dni, potem przez 5 dni przerwa - po 3 dniach nastąpił nawrót choroby, pojechałam z królikiem na kolejną wizytę została osłuchała, miała zrobione usg i kolejna seria antybiotyków. Królik powoli wraca do zdrowia, jednakże przestał jeść i pić i wypróżniać się. Niewiem co jest tego powodem, a trawa to już 48 h. Króliczek ma masowany brzuch jednak to nie pomaga. Co mam zrobić, aby pomóc królikowi zęby zaczął jeść, pić i wypróżniać się.

Witam,   u króliczka doszło najprawdopodobniej do zaparcia z wtórnym rozrzerzeniem żołądka. W tej sytuacji niezbędna jest ponowna wizyta u lekarza weterynarii. Przy silnie zgazowanym żoładku niezbędne jest założenie sondy nosowo-żołądkowej. Na zaparcie u króliczka polecam Rodikolan 5-6 kropli 3 x dziennie przez 5 dni. Olej parafinowy 1 ml 2 x dziennie. Bezopet - ok. 1 cm/ dzień. Przy umiarkowanie zgazowanym żołądku - kropelki Bobotic - 5 kropli co 4 godziny (wszystkie te leki podajemy bezpośrednio doustnie). I probiotyk - np. Intestivet gel. Dodatkowo masaże brzuszka, ktróre wykonujemy z góry na dół - tj. Od łuku żebrowego do spojenia łonowego.  Ważne jest, aby poić króliczka - na siłę (strzykawką), zapewnić dobrej jakości siano.   Niemniej jednak wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Pozdrawiam  


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.