Proszę o poradę (wyniki badań)

Szanowni państwo, chciałabym poprosić o pomoc w interpretacji wyników psa (ok. 10-letniego siberiana husky). Byłam z nim u dwóch weterynarzy i każdy mówi coś innego. Jeden proponuje wycięcie śledziony, następnie kastrację, natomiast drugi mówi, żeby śledzioną się w ogóle nie przejmować (pies jest po dwóch babeszjozach) oraz proponuje najpierw biopsję jądra. Jednak pies dyszy i jest apatyczny. Dużo pije i ma apetyt (ale tylko na lepsze kąski). 24. 03. 2016 był badany pierwszy raz po stwierdzeniu objawów takich jak apatia, pies nie chciał w ogóle jeść i wychodzić na spacer. Miał zrobioną biochemię oraz badanie moczu. Biochemia wyszła w porządku poza podwyższoną fosfatazą zasadową. Badanie moczu wyszło wtedy bardzo źle(nie znam szczegółów), pies dostał antybiotyk enrotron 150mg oraz tabletki lespedol o działaniu moczopędnym. Następnego dnia 25. 03. Miał robione po raz pierwszy usg - pani doktor zauważyła tam cechy zastoju moczu w nerce, kamienie w pęcherzu oraz zmianę w jądrze. Przez kolejne 3 dni dało się zauważyć znaczną poprawę - pies zaczął jeść, wychodzić na spacer oraz miał chęci do zabawy. 29. 03. 16 zostały zrobione kolejne badania (już u innego specjalisty), który w tamtym momencie wykluczył zastój moczu w nerce oraz kamienie. Zostały zmiany w jądrze oraz doszło powiększenie śledziony. Węzły chłonne w normie. W morfologii wyszła mała ilość płytek krwi, ale w rozmazie stwierdzono ich młode formy. W załączniku przesyłam wyniki morfologii, opis usg oraz biochemię psa. (pies był ostatni dzień na antybiotyku - weterynarz uczulał mnie, że mogło to zaburzyć wyniki badań). Będę wdzięczna jeżeli doradzą mi państwo jak należałoby postąpić w tym przypadku. Morfologia mcv (Śok) 68, 3 fl mch (Śmh) 21, 6 pg mchc 31, 7 g/dll ob erytrocyty 5, 63 t/l hematokryt 38, 5 % hemoglobina 12, 2 g/dl leukocyty 11, 5 g/l trombocyty 70 g/l limfocyty 1, 7 10^9/l opis usg. Lewe jądro z hypoechogennym owalnym ogniskiem średnicy 6 mm. Prawe jądro z jednorodnym miąższem i dobrzy zarysowanym śródjądrzem. Pęcherz moczowy miernie wypełniony aechogennym moczem. Prostata jednorodna średnicy 5, 16 cm. Nerki o zachowanym stosunku rdzenia do kory; miedniczki nerkowe nieposzerzone. Silnie powiększona śledziona o niejednorodnym miąższu. Wątroba o cechach powiększenie normoechogenna, o wyraźnym rysunku naczyniowym. Pole trzustkowe izoechogenne biochemia ast - 32 u/l alt - 76 u/l ap fosfataza zasadowa - 334 u/l białko całkowite - 7, 21 g/dl glukoza -106 mg/dl kreatynina - 0, 78 mg/dl mocznik - 30 mg/dl

Wskazana jest biopsja śledziony, niemniej jednak należy liczyć się z jej powikłaniami, ze względu na niski poziom płytek. Do takiej czynności zwierzaka należy przygotować farmakologicznie (poprawienie krzepliwości krwi). Lewe jądro do usunięcia.  


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.