Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Dermatofitozy

Dermatofitoza to grzybica skóry. Choroba ta występuje zarówno u psów, jak i u kotów. W przypadku późnego zgłoszenia się do placówki weterynaryjnej, leczenie zmian skórnych może być długotrwałe. Natomiast szybkie wykrycie choroby, pozwala na szybki powrót zwierzaka do zdrowia.

Dermatofitoza to powszechne schorzenie skórne występujące u zwierząt i ludzi. Zdecydowanie najbardziej podatne na zakażenie są młode osobniki z osłabioną odpornością organizmu. Zakażenie może obejmować skórę, sierść i pazury zwierzęcia. Idealnymi warunkami do rozwoju grzybicy jest otoczenie, w którym panuje wysoka temperatura oraz wilgoć.

Grzyby ze względu na miejsce występowania dzielimy na: zoofilne – występujące u zwierząt, geofilne oraz antropofilne. Zwierzęta atakuje aż 30 gatunków dermatofitów. Najczęściej jednak psy i koty narażone są na grzyby z gatunku Microsporum canis. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy nasz pupil ma kontakt z chorującym na grzybicę zwierzęciem.

Objawy kliniczne dermatofitozy:

• zmiany na skórze, mogą być uogólnione lub występować miejscowo,
• wyłysienie lub przerzedzenie włosa,
• sporadycznie występuje świąd,
• łuszczyca,
• łojotok,
• strupy.

Leczenie dermatofitozy

Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe. Zalecane w tym przypadku są preparaty specjalnie dobrane przez personel weterynaryjny. Do tego celu mogą posłużyć płukanki, przymoczki czy szampony. W niektórych przypadkach, dodatkowo stosowane jest leczenie.