2019-10-07 08:12

Czyraczyca odbytu u psów

Choroby odbytu to wstydliwy i często bolesny problem. Pamiętajmy, że dotyczy on również naszych zwierząt. Obserwacja i szybkie podjęcie terapii, gdy pojawią się oznaki choroby, są gwarancją zwiększenia rokowań leczenia.

Czyraczyca odbytu

Czyraczyca odbytu jest bardzo uciążliwą i trudną do leczenia chorobą. Powoduje dużą bolesność, również przy wypróżnianiu, a to z kolei wpływa na zmniejszenie apetytu u psa. W konsekwencji pogarsza się ogólna kondycja zwierzęcia. Choroba dotyczy zwykle psów w średnim wieku, bez względu na płeć. Szczególne predyspozycje do niej wykazują owczarki niemieckie i szkockie, setery irlandzkie, labradory, spaniele oraz mieszańce.

Przyczyny choroby

Istnieje kilka teorii skąd bierze się ta choroba. Jednak żadna z nich nie została ostatecznie potwierdzona. Uważa się, że jednym z podłoży czyraczycy odbytu może być Alergia pokarmowa lub budowa okolicy krocza, ułożenie ogona względem odbytu. Obecnie twierdzi się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest proces o podłożu immunologicznym. Organizm reaguje mechanizmami obronnymi wobec własnych tkanek, powodując martwicze zapalenie.

Objawy

Początkowo w okolicach odbytu pojawiają się drobne stany zapalne, rumień, niewielkie nadżerki i owrzodzenia. Pies nadmiernie interesuje się bolesnym miejscem, wylizuje je, przysiada lub „saneczkuje”. Miejsce zmienione chorobowo jest bolesne, dotyczy to przede wszystkim momentu wypróżniania. Psy oddają kał częściej, w mniejszych ilościach. W następstwie choroby w okolicach odbytu rozwinąć się mogą głębokie owrzodzenia, przetoki, może pojawić się ropa. Ze względu na postępowanie stanu zapalnego i zaburzeń flory bakteryjnej jelit, może dochodzić do zapalenia jelita grubego. Dla prawidłowej diagnozy konieczna jest diagnostyka różnicowa i wykluczenie istnienia aktywnych infekcji innego pochodzenia oraz innych chorób. Objawy czyraczycy mogą bowiem przypominać również powikłania zapalenia gruczołów okołoodbytowych.

Leczenie

Leczenie czyraczycy jest długotrwałe i bardzo złożone, wymaga od właściciela dużej systematyczności i zaangażowania. Dla uzyskania najlepszych efektów stosuje się leki ogólnoustrojowe, jednocześnie z zastosowaniem leków miejscowych. Terapia farmakologiczna wymaga użycia leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych, które obniżają odporność zwierzęcia. Dlatego zawsze konieczne jest dobranie terapii do indywidualnej kondycji psa. Często nieuniknione jest również zastosowanie antybiotykoterapii dla zahamowania rozwoju zakażeń bakteryjnych. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic odbytu, stosowanie szamponoterapii, roztworów bez spłukiwania oraz ogolenie włosów z okolicy odbytu. Należy pamiętać, że czyraczyca odbytu jest chorobą nawracającą, dlatego terapia farmakologiczna nie może być zbyt wcześnie przerwana. Efekty leczenia mogą być widoczne nawet dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania leków. Obecnie nie zaleca się operacyjnego i laserowego usunięcia zmian, zastosowania krioterapii czy noża elektrycznego. Po zastosowaniu inwazyjnych rozwiązań powikłania choroby mogą być zbyt poważne, rana trudno się goi, może nastąpić uszkodzenie mięśnia zwieracza i nietrzymanie kału. Zwykle choroba wymaga dożywotniego leczenia, choć często następują okresy remisji. Podczas ich trwania wystarczającym działaniem jest zastosowanie leków miejscowych.

data publikacji artykułu: 2019-10-07

Popularne teraz

Komentarze