2019-11-09 13:00

Dieta w chorobach serca psów

Choroby serca u psów nie są niestety czymś obcym. Wiele zwierzaków zmaga się z różnymi ciężkimi schorzeniami. Niewydolność mięśnia sercowego może mieć dużo powodów, między innymi wady genetyczne, otyłość, starość czy być konsekwencją chorób nerek. Najskuteczniejszą formą leczenia i wspomagania pacjenta z tą przypadłością jest odpowiednio dobrana farmakoterapia oraz dobrze zbilansowana i wspomagająca dieta, która może być wzbogacona także o różne suplementy.

Jak rozpoznać chorobę ?

Objawy spowodowane niewydolnością serca są początkowo niespecyficzne. Pies mniej się rusza, a więcej śpi. Z uwagi na to, że problem dotyczy zazwyczaj psów starszych, objawy często mogą być przeoczone, właśnie z racji podeszłego wieku. Najczęstszymi objawami, które możemy zauważyć są:

• Szybsze męczenie się
• Niechęć do wysiłku fizycznego
• Charakterystyczny kaszel
• Duszności, szczególnie po wysiłku

W bardziej zaawansowanym stadium choroby występują także :

• Zasinienie błon śluzowych
• Omdlenia
• Obrzęk płuc
• Wodobrzusze
• Wodopiersie

Pacjent z niewydolnością serca powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Pupilowi z tym problemem należy regularnie robić badania kontrolne, między innymi echokardiografię, czyli echo serca.

Co daje nam dieta?

Odpowiednio skomponowane składniki w karmie weterynaryjnej bardzo dobrze działają i wspomagają terapię farmakologiczną. Walczą z otyłością lub niedowagą, która może być wynikiem wyniszczania organizmu. Karma, która wspomoże leczenie twojego czworonoga powinna być dobrej jakości. W jej składzie nie może zabraknąć najlepszych składników odżywczych oraz odpowiednio dobranych substancji biologicznie czynnych, wpływających korzystnie na pracę serca. Specyfiką karm przeznaczonych dla psów z problemami kardiologicznymi są :

• Zmniejszona ilość sodu, ale nie eliminowana całkowicie–zapobiega to zatrzymywaniu wody w organizmie, wspomaga serce oraz ogranicza jego obciążanie.

• Wzmacnianie naczyń krwionośnych–karma wzbogacona jest o różne substancje wspomagające cały układ krążenia, między innymi o flawonoidy.

• Wyższa zawartość suplementów usprawniających pracę serca, a zwłaszcza:
L–karnityny, która wpływa na metabolizm kwasów tłuszczowych i wytwarzanie energii oraz
Tauryny, która jest niezbędna w diecie u zwierząt z niewydolnością serca, wspomaga je oraz bierze udział między innymi w procesie emulgowania tłuszczów.

• Wysokiej jakości białko–gwarantuje ono prawidłowy stan odżywienia organizmu. Dieta wspomagająca serce, powinna zawierać w składzie wysokiej jakości mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

• Odpowiednie dostosowanie ilości potasu–surowce bogate w tę substancję są niezbędne w żywieniu psów z chorobami serca. Korzystne wyważenie wszystkich składników, takich jak sód, potas czy magnez równoważy gospodarkę elektrolitową organizmu.

• Profilaktyka chorób nerek–cechuje się to głównie obniżoną zawartością fosforu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia niewydolności tego narządu.

W żywieniu psów z problemami sercowymi, należy pamiętać także o wspomaganiu nerek. Oba te narządy są bardzo od siebie zależne. Jest to tak zwany zespół sercowo-nerkowy. W jego przebiegu dysfunkcja jednego narządu może prowadzić do ostrej lub chronicznej dysfunkcji drugiego.

Podsumowując

Odpowiednio skomponowana karma jest skuteczną dietoprofilaktyką oraz wspomaga leczenie farmakologiczne. Wczesne wykrycie choroby jest niezwykle ważne, ponieważ szybkie wprowadzenie leczenia może znacznie spowolnić proces chorobowy i poprawić jakość życia psa. Niezwykle ważny jest również stały kontakt z lekarzem weterynarii. Jeżeli decydujesz się wspomagać swojego psa karmą komercyjną lub chcesz sam przygotowywać pokarm suplementując go, koniecznie powinieneś skonsultować ze swoją lecznicą weterynaryjną. Zdrowie psów i dobra jakość ich życia zależy w dużym stopniu od ich właścicieli. Dbajmy więc o swoich czworonożnych przyjaciół w jak najlepszy i odpowiedzialny sposób.




data publikacji artykułu: 2019-11-09

Popularne teraz

Komentarze