2018-10-08 18:56

Coraz więcej modliszek w Polsce

Polacy są coraz częściej zaskakiwani przez modliszki. Jak do tej pory, wielu osobom wydawało się, że modliszki nie są spotykane w Polsce – a jeśli są, to jest ich tak niewiele, że szczęściarzem może nazywać się ten, kto miał okazję chociaż jedną z nich spotkać.

Modliszka zwyczajna w Polsce

Mantis religiosa, czyli inaczej Modliszka zwyczajna, osiągająca długość nawet 7 centymetrów, jest jedynym typem modliszki, spotykanym w Europie Środkowej. Modliszka zwyczajna jest bardzo rzadkim owadem. Obecnie dość często spotykana jest w Polsce, jednak nie jest to żadną nowością, bowiem na terenie naszego kraju, modliszki występują już od dawna – faktem jednak jest to, że we wcześniejszych czasach, trudno było o takie spotkanie.
Naturalnym środowiskiem modliszek zwyczajnych są pola, łąki i obszary bliskie lasom, gdzie najłatwiej jest je spotkać. Modliszki lubują się w ciepłym klimacie, więc prawdopodobnie ze względu na ostatnie ocieplenia klimatu i wysokie temperatury w naszym kraju, uznały Polskę za miejsce odpowiednie dla siebie.

Modliszkę można spotkać nawet we własnym ogrodzie!

Od pewnego czasu, słychać coraz więcej sygnałów od zadziwionych Polaków, którzy spotkali modliszkę na własnym podwórku, w parku, czy nawet w domu. Jak wiadomo, modliszki uwielbiają ciepły klimat i właśnie to przyciągnęło je w ostatnim czasie do Polski.
Mają one to do siebie, że nie jest dla nich przeszkodą niemalże żadna wysokość czy odległość, stąd też mogą się dostawać do mieszkań w blokach lub innych wysokich budynkach.
W tym roku do bardzo wielu spotkań człowieka z modliszką, dochodziło w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach i Lublinie.

Modliszki w Polsce – czy są niebezpieczne dla człowieka?

Modliszek nie należy się obawiać. Nie są groźne dla człowieka, żywią się pająkami i innymi owadami, upolowanymi przez siebie. Nie są one stworzeniami, stwarzającymi zagrożenie dla człowieka, to raczej człowiek, może być niebezpieczny dla nich. Z uwagi na bardzo małą liczbę modliszek w Polsce, od 4 lata, znajdują się one pod ścisłą ochroną, na terenie naszego kraju. W żadnym wypadku nie należy ich zabijać, dręczyć czy okaleczać. Obowiązkiem każdej osoby, która ujrzy modliszkę w miejscu, które może być dla niej niebezpieczne, jest przeniesienie jej na zieleń - trawnik, ogród, park, czyli tam, gdzie poczuje się bezpiecznie i będzie mogła w spokoju żyć i się rozwijać.

data publikacji artykułu: 2018-10-08

Popularne teraz

Komentarze