2020-07-08 13:15

Ile lat ma pies?

Każdy z nas mógł słyczeć o różnych metodach przeliczania psiego wieku na ludzki. Jedną z najpopularniejszych technik jest pomnożenie lat podopiecznego przez 7. Jednak niezależnie od kogo się o nich dowiedzieliśmy, wszystkie te założenia są mitami, a na ich potwierdzenie nie ma żadnych dowodów.

Badacze z University of California w San Diego, odkryli sposób umożliwiający żetleny pomiar wieku pupila. Polega on na skontrolowaniu stanu epigenetycznych modyfikacji. Są to dodatki do genomu, odpowiadające za aktywowanie i dezaktywowanie konkretnych genów.
Zjawisko, można przyrównać do czegoś w rodzaju procesu starzenia genomu.

W przeprowadzonym przez nich badaniu, wykonano testy na 104 labradorach.
Psy zainteresowały naukowców, ponieważ żyją w podobnym do ludzkiego środowisku. Ponadto, tak samo jak ich właściciele, są pod lekarską opieką i mają styczność z tymi samymi substancjami.

Wyniki mogą zaskoczyć. Czworonóg na początku swojego życia bardzo szybko się starzeje. Jego pierwsze urodziny, w przeliczeniu na ludzkie lata są już trzydziestymi!
Wiek czterolatka, szacowany jest na 52 człowiecze lata.
Starzenie organizmu spowalnia się ok. 7 roku życia. Według kierownika badań prof. Treya Idekera: “To logiczne, jeśli się nad tym zastanowić - przecież 9-miesięczny pies może mieć szczenięta, więc wiedzieliśmy już, że liczenie według reguły 1:7 nie jest dokładną miarą wieku”.

Opracowaną metodę można wykorzystać sprawdzając nie tylko wiek labradorów, ale i innych ras psów, myszy oraz ludzi.

data publikacji artykułu: 2020-07-08

Popularne teraz

Komentarze