2018-10-15 14:02

Jak przygotować się do przyjęcia zwierzaka?

Za nami Światowy Dzień Zwierząt, dzięki któremu wiele osób zaczyna rozważać kupno lub adopcję pupila do swojego domu. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jak przygotować się do roli opiekuna czworonoga. Poniższe rady na pewno ułatwią Wam podjęcie tej decyzji.

Często niestety zdarza się, że decyzję o posiadaniu zwierzęcia podejmujemy impulsywnie i wynika to z tego, że pragniemy posiadać przyjaciela, który przyniesie nam wiele radości i zabawy. Zapominamy przy tym, że zwierzę nie jest zabawką i nie tylko przyjemnością, lecz także obowiązkiem na długie lata. Warto jest zatem rozważyć wszelkie za i przeciw oraz uświadomić się w zakresie potrzeb czworonoga. Poniżej kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem tej decyzji:

Zdrowie

Tuż po przyjęciu zwierzaka do naszego domu konieczna jest wizyta u weterynarza aby sprawdzić jego stan zdrowia, jeżeli nie jest nam ono znane. Dowiemy się wtedy o wszystkich niezbędnych szczepieniach i ewentualnym leczeniu. Lekarz doradzi nam także w kwestii żywienia zwierzaka, aby ten miał zdrową i zbilansowaną dietę. Pamiętajmy także o aktywności fizycznej i zabawach. Koniecznie miejmy na uwadze fakt, że potrzeby zwierząt różnią się zależnie od ich ras.

Wychowanie pupila

Zachowanie oraz osobowość zwierzaka w dużej mierze zależy od właściciela. Wiedzę na ten temat czerpać możemy z książek lub internetu (na przykład na blogach czy forach poświęconym zwierzętom). Warto także zasięgnąć porady specjalisty. Kwestię wychowania warto przemyśleć jeszcze przed przygarnięciem pupila pod dach. Istotna jest również systematyczność i wytrwałość w działaniach – tylko wtedy będą one efektywne.

Wyposażenie

Na rynku możemy zaobserwować niezwykle szeroką i różnorodną gamę artykułów dla zwierząt – obroże, smycze, miski, kojce. Ich dobór służy poprawie komfortu zwierzęcia, ale też nam, właścicielom, ułatwiają codzienną opiekę. Warto jest przestudiować także rodzaje dostępnych na rynku gadżetów, które ułatwią nam pieczę nad zwierzęciem – np. takie jak obroże z lokalizatorem, czy miski-fontanny na wodę.

Zabawki

Częścią wychowania zwierzęcia jest także zabawa – służąca i jemu, i opiekunowi. Wybór odpowiednich zabawek może być ponadto nie tylko frajdą, ale i nauką. Gadżety takie jak gryzaki na przykład, pomagają utrzymać higienę jamy ustnej, a nawet mogą być uzupełnieniem diety. Dobrze jest zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.

Posiadanie zwierzęcia bez wątpienia czyni życie piękniejszym, jest też ciężką pracą i ciągłym obowiązkiem. Jeżeli rozważyłeś wszelkie za i przeciw i jesteś gotowy podjąć wyzwanie – to odpowiedni moment, aby powitać w domu czworonożnego członka rodziny.

data publikacji artykułu: 2018-10-15

Popularne teraz

Komentarze